PDA

View Full Version : Themelet i vunė Demokratet, kulmin e bėnė Republikanėt


murrizi
20-11-11, 19:17
Amerik Amerik(pėr Shqiptariiiiin) ti je diellė, e ti je dritė.

Rice: George Bush donte ta njihte Kosovėn qysh mė 2007 http://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpg
Presidenti amerikan George Walker Bush donte ta njihte pavarėsinė e Kosovės qysh mė 2007, mirėpo ai e shtyu kėtė afat me kėrkesė tė aleatėve.Kėshtu thuhet nė librin mė tė ri tė ish sekretares amerikane tė Shtetit Condoleezza Rice, me titull “Nuk ka nder mė tė madh,” tė botuar ditė mė pare nė New York. / 20.11.2011

Ish kryediplomatja amerikane pėrshkruan nė njė pjesė tė librit periudhėn e negociatave pėr statusin e Kosovės, i cili thotė se ēoi nė njė propozim tė njohur si plani i Ahtisaarit qė rekomandoi pavarėsi pėr kosovarėt.

Rice thotė se nga fundi i verės 2007 kosovarėt po
shqetėsoheshin gjithnjė e mė shumė rreth statusit, ndėrkohė qė edhe Beogradi mund tė synonte aneksimin pak nga pak tė njė tė tretės sė Kosovės atje ku jetonin serbėt radikalė.

“Unė bėra trysni tek evropianėt qė tė vepronin dhe qėllimi ynė ishte
ta njohim shtetin e ri bashkė me ta dhe me sa mė shumė vende tė tjera.Francezėt dhe gjermanėt zvarritnin punė duke shpresuar se Moska do tė ndėrronte mendjen. Kur nė mes tė qershorit Franca kėrkoi edhe njė muaj, presidenti (Bush) u zemėrua pamasė. Presidenti e thirri (Vlladimir) Putinin dhe ai ju pėrgjigj njėjtė me atė qė mė kishte thėnė edhe mua (Sergej) Lavrov. “Ne pranojmė ēdo gjė qė pranojnė serbėt,” kishte thėnė Putin.

Me tej Rice shpjegon se si nė samitin e G 8-tės nė Gjermani
presidenti Nicolas Sarkozy kishte kėrkuar negociata edhe pėr 120 ditė.

“Pas samitit mė 9 qershor Presidenti Bush nė njė konferencė pėr shtyp nė Romė bėri thirrje pėr pavarėsinė e Kosovės. Ai tė nesėrmen nė Shqipėri pėrsėriti mbėshtetjen e tij pėr pavarėsinė dhe planin Ahtisaari.”

“Vetėm edhe njė muaj,” mė tha presidenti shkruan Rice, dhe pastaj do
t’a njohim (Kosovėn), qoftė edhe tė vetėm nėse duhet ta bėjmė. Unė ju
kam premtuar dhe kėtė duhet ta pėrmbushim.” Mė vonė presidenti Bush
ishte pajtuar me shtyrjen edhe pėr 120 ditė me kushtin qė kjo do tė
ishte shtyrje e fundit.
“Mė 18 shkurt 2008, ne zyrtarisht njohėm Kosovėn ashtu siē bėnė edhe
shumė shtete tė tjera Evropiane,” shkruan ndėr tė tjera Condeleezza
Rice. /Sulejman Gashi/