PDA

View Full Version : Tėrrnava nuk flet per "dėbim tė radikalėve" ! Gėnjejn gazetat !!


Makresh
26-11-11, 19:50
Intervista e plote e Myftiut Naim TĖRRNAVES !RADIO KOSOVA: Myfti, ju reaguat ashpėr kur deputetėt e Kuvendit tė Kosovės refuzuan ndryshimet nė Ligjin pėr Arsimin Parauniversitar, i cili do tė mundėsonte mėsimin fetar dhe bartjen e shamisė nė shkolla. Tash sikur keni heshtur. A ekziston ndonjė marrėveshje e fshehtė pėr kėtė ēėshtje apo thjesht po prisni derisa tė vijė momenti pėr ta riaktualizuar kėtė ēėshtje? Tė pėrmendim se, kėto ditė Qeveria procedoi nė Kuvend Projektligjin pėr liritė fetare, me kėtė rast a janė marrė pėr bazė aty kėrkesat e Bashkėsisė Islame tė Kosovės?

TĖRNAVA: Kėrkesa pėr zbatimin e lėndės fetare nė shkollat publike nė Kosovė, ėshtė njė kėrkesė e kamotshme e Bashkėsisė Islame, qė nga viti 1992, kur pėr herė tė parė kėrkesėn ia kishim dėrguar Presidentit tė ndjerė, Ibrahim Rugova. Atėherė na ėshtė thėnė se do tė shikohet mundėsia nė ditė mė tė mira dhe unė besoj se kėto ditė kanė ardhur, pasi Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe demokratik, nė zemėr tė Evropės. Andaj, kėrkesa e Bashkėsisė Islame ėshtė me vend dhe nė kohė tė duhur. Kjo kėrkesė synon qė tė gjithė fėmijėt tanė tė jenė tė njė niveli me njohuritė pėr fetė e tyre, me moshatarėt nė Evropė. Nė fakt, kanė mbetur vetėm Kosova dhe Shqipėria pa e zbatuar kėtė lėndė nė shkolla. Andaj, edhe ligjėrata ime pėr Bajram, nuk ka qenė e ashpėr, siē po thoni ju, por ka qenė njė ligjėratė e drejtė dhe nė kohė tė duhur. Parlamentarėt e Kosovės janė tė zgjedhurit e popullit dhe duhet t’i kenė parasysh kėrkesat qė dalin nga populli dhe zbatimi i lėndės fetare ėshtė kėrkesė e besimtarėve tė Kosovės. Atė ditė, nė Parlament, paksa me dashje dhe padashje, janė fyer ndjenjat e besimtarėve dhe ky ka qenė shkaku qė unė kam reaguar dhe do tė reagojė prapė, nėse e kėrkon nevoja. Nuk ėshtė se kemi heshtur, pasi kėrkesa ėshtė e vazhdueshme, ne presim qė institucionet tona tė vetėdijesohen dhe tė marrin kėtė vendim tė arsyeshėm e tė plotėsojnė edhe njė prej standardeve evropiane.

RADIO KOSOVA: A jeni duke lobuar pėr tė realizuar kėrkesat tuaja? A keni kontakte me partitė politike dhe ēfarė ju thonė ato?

TĖRNAVA: Unė me tė gjitha partitė politike kam kontaktuar; tė gjithėve u kemi kėrkuar, edhe Kryeministrit edhe Kryetarit tė Parlamentit, por ende asgjė nuk ėshtė ndėrmarrė. Ne presim qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė ndėrmerret diēka. Edhe rasti pėr shamitė nė shkolla ėshtė njė kėrkesė e jona, qė nxėnėset me shami tė lejohen tė vijojnė mėsimin nėpėr shkolla. Kosova ėshtė vendi i vetėm nė Evropė ku nuk lejohet nxėnėsja me shami tė shkojė nė shkollė, dhe kjo besoj se ėshtė njė shkelje flagrante mbi tė drejtat elementare, tė garantuara me tė gjitha konventat ndėrkombėtare. Sot, t’ia mohosh tė drejtėn e shkollimit dikujt, pėr shkak tė njė shamie, ėshtė atak i drejtpėrdrejtė, dhe t’i hapėsh rrugėn humnerės, humbjes dhe injorancės, kėtė unė e konsideroj krim.

RADIO KOSOVA: Kur prisni tė ndodhė kjo dhe nėse prapė i''''u refuzohet njė kėrkesė e tillė, a keni ndonjė plan se si do tė veproni?

TĖRNAVA: Besoj qė Bashkėsia Islame e Kosovės do tė gjej mėnyrėn dhe mundėsinė qė nė bashkėpunim me institucionet tona, gjithherė, qė edhe lėnda fetare dhe shamia tė lejohen nė shkolla.

RADIO KOSOVA: A ju ėshtė premtuar se kjo do tė zgjidhet shpejt?

TĖRNAVA: Po, sigurisht se po. Nė atė kontekst, do tė shikohet mė vonė dhe kėsaj pune do t’i gjendet zgjidhja.

RADIO KOSOVA: Njė ēėshtje tjetėr qė ngjalli shumė debat ėshtė vendi ku tė ndėrtohet xhamia e madhe nė Prishtinė. Kėtė ide e kanė kundėrshtuar edhe pėrfaqėsues tė disa partive politike. A jeni marrė vesh me komunėn e Prishtinės, se ku do tė ndėrtohet xhamia, apo ende jo?

TĖRNAVA: Bashkėsia Islame ėshtė mbipartiake dhe ne, sigurisht, bashkėpunojmė me gjithė ata qė i prijnė institucioneve tė Kosovės dhe tė gjithė kanė kontribuar nė krijimin e njė infrastrukture tė re pėr Bashkėsinė Islame tė Kosovės. Prishtina ėshtė paksa mė e ndjeshme, pasi siē e shohim, ajo ėshtė mė e ngulfatur dhe unė e kuptoj se i mungon njė hapėsirė qendrės sė Prishtinės. Megjithatė, ne kemi kėrkuar nė vazhdimėsi, tash e 12 vjet, qė Prishtina duhet tė ketė njė xhami tė madhe mu nė qendėr tė saj dhe tri simbolet e feve autoktone tė korrespondojnė njėra me tjetrėn. Pasi ėshtė kisha ortodokse edhe katedralja, pra, aty e ka vendin edhe xhamia. Kuvendi Komunal i Prishtinės, pėr momentin, ka ndarė parcelėn te parkingu i Postės sė Re. Kėto ditė jemi duke biseduar dhe do tė shohim mundėsinė e ndėrtimit tė njė xhamie aty, por sigurisht, ne do tė kėrkojmė mundėsinė e ndėrtimit tė xhamisė afėr dy objekteve tė feve tė tjera, afėr Universitetit tė Prishtinės.

RADIO KOSOVA: Domethėnė, po kėrkoni ndėrtimin e dy xhamive nė qendėr tė Prishtinės?

TĖRNAVA: Prishtina ka nevojė edhe pėr shumė xhami, jo vetėm nė qendėr.

RADIO KOSOVA: Unė po pyes a po kėrkoni ndėrtimin e dy xhamive nė qendėr tė Prishtinės?

TĖRNAVA: Nuk ėshtė qendėr ajo atje te posta, nuk ėshtė bash qendėr.

RADIO KOSOVA: Pėr vendin te posta jeni marrė vesh qė tė ndėrtohet xhamia, nė ndėrkohė po kėrkoni edhe njė xhami afėr katedrales, apo?

TĖRNAVA: Dėgjo! Numri i xhamive qė ka Prishtina deri tash, ėshtė i vogėl. Kjo ėshtė bėrė kur Prishtina ka pasur 18 mijė banorė. As pėr sė afėrmi xhamitė qė janė nė Prishtinė nuk pėrmbushin kėrkesat e qytetarėve. I kemi gjithsej 6 mijė metra katrorė hapėsirė qė ėshtė tepėr pak. Ju po e shihni edhe vet ēfarė interesimi ka, nė veēanti nė faljen e namazit tė xhumasė. Nesėr, siē po shihet, do tė jetė ditė mė shi dhe ju si gazetar duhet tė dilni dhe tė shikoni xhematin se ku po falet, nė baltė ose nė diellin kėrcėllues, nė 37 gradė. Askush nuk po kėrkon asgjė, pse kjo kėtu e pse ajo atje, por vetėm pėr shkakun se ėshtė nevojė e besimtarėve. Sepse ka interesim mė tė madh pėr fe, nga rinia ka kėrkesa tė vazhdueshme pėr hapėsirė mė tė madhe pėr falje tė namazit tė xhumasė. Ja, nė Prishtinė, janė ndėrtuar disa xhami por kemi lagje qė nuk ka, si p.sh., Pejtoni, Lakėrishta, Ulpiana, Arbėria etj.

RADIO KOSOVA: Ta sqarojmė edhe njėherė, Myfti! Jeni pajtuar tashmė me Kuvendin Komunal qė xhamia e madhe tė ndėrtohet afėr postės, apo jo?

TĖRNAVA: Ai vend na pėrshtatet pėr ndėrtimin e xhamisė.

RADIO KOSOVA: Por do tė kėrkoni edhe njė tjetėr nė qendėr?

TĖRNAVA: Jo vetėm edhe njė, por edhe shumė tė tjera.

RADIO KOSOVA: E pėrmende interesimin e rinisė pėr fenė, nė ndėrkohė po debatohet mjaft pėr Islamin tradicional dhe rryma tjera tė tij qė po depėrtojnė, jo vetėm nė Kosovė, por edhe ne vende tjera tė botės. Ēfarė po bėni ju si Bashkėsi Islame qė kjo rini tė pėrcjell traditėn e Islamit qė kemi trashėguar?

TĖRNAVA: Ėshtė e mirė se i madhi Zot kur iu drejtua njerėzimit mbarė, fjalėn e parė e tha: lexo! Andaj, i tha lexo, studio, mėso! Prandaj, absolutisht, nuk ėshtė mirė tė gjykohen gjėrat pa i ditur fare. Sepse kėtu po na vije se paska Islam tradicional dhe jotradicional. Islami ėshtė njė- dhe ėshtė kėshtu prej Ademit a.s., deri te Muhamedi a.s,-ėshtė njė Islam. Kurani ėshtė njė, porositė janė njė. Ta kemi parasysh, se p.sh., kur shkojmė te mjeku dhe ai na shkruan barėrat ne nuk guxojmė t’i konsumojmė nė masė tė madhe, pasi na dėmtojnė. Por duhet t’i konsumojmė aq sa ėshtė e nevojshme. Pėr atė Islami ėshtė mesatar dhe e do mesin, nuk do tejkalime.

RADIO KOSOVA: A po mbahet ky mes nė Kosovė?

TĖRNAVA: Kosova ėshtė shtet i ri. Kosova ka probleme tė mėdha. Pra, nuk ėshtė problem, absolutisht, Islami nė Kosovė, pasi ekzistojnė probleme tjera. Ndėrsa ne, si Bashkėsi Islame, jemi ata tė cilėt kemi luftuar dhe luftojmė qė ta ruajmė mesin, sepse ėshtė parim kuranor qė tė jemi mesatarė, gjithnjė. Nė fenė islame nuk ka vend as radikalizmi, as fundamentalizmi dhe as terrorizmi. Kėto janė tri gjėra qė janė armiku mė i madh i Islamit. Ne si prijatarė tė fesė islame i kemi luftuar dhe i luftojmė, sepse na urdhėron Zoti dhe thėniet e Muhamedit a.s., dhe e kemi pėr obligim ta ruajmė vendin tonė prej ēdo tė keqeje qė i kanoset. Askush nuk ka tė drejtė ta donė Kosovėn mė shumė se unė se ti, apo se tjetri.

RADIO KOSOVA: Ēfarė duhet tė dinė besimtarėt mysliman nė Kosovė, nė mėnyrė qė tė mos bien pre e ekstremistėve?

TĖRNAVA: Fatkeqėsisht edhe sot nė Kosovė ende hyjnė njerėz pa kurrfarė kriteri, hyjnė persona tė paftuar, hyjnė persona dhe individė, tė cilėt nuk ia duan tė mirėn Kosovės. Ata nuk janė zyrtarė dhe mysafirė tė Bashkėsisė Islame. Ata po mundohen qė njė pjesė, nė veēanti rininė, ta indoktrinojnė. Pėr kėtė duhet tė jemi shumė syēelė. Ministria e Punėve tė Brendshme, EULEX-i dhe Qeveria nė pėrgjithėsi, duhet t’i kontrollojnė kush janė ata njerėz. Unė nuk mund t’i kontrolloj kufijtė e Kosovės, pasi nuk ėshtė punė e imja, por dua tė deklarojė botėrisht se ata individė qė kanė ardhur nė Kosovė nuk kanė ardhur me ftesėn e Bashkėsisė Islame. Bashkėsia Islame ka programin e vet dhe e di rrugėn tė cilėn duhet ndjekur. Ne i porosisim tė gjithė xhematlinjtė tanė, tė gjithė vėllezėrit dhe motrat tona, qė tė mos bien pre e asnjė interesi tė ngushtė, pavarėsisht nga vije ai. Pasi nuk ka radikalizėm vetėm nė fenė islame por edhe nė fetė tjera, dhe ato janė prezente nė Kosovė. Megjithatė, unė nuk shoh rrezik pėr ardhmėrinė, mirėpo duhet qė institucionet e Kosovės, nė bashkėpunim me ne, tė punojnė dhe t’i ēojnė nė vend porositė fetare, ta ruajmė mesin, por jo duke i luftuar ndjenjat fetare.

RADIO KOSOVA: E pėrmenda Islamin tradicional sepse disa hoxhallarė kanė thėnė se janė sulmuar fizikisht nga njerėz qė kanė devijuar nga Islami tradicional. Ēfarė ėshtė duke ndodhur? A duhet tė ndjejnė frikė hoxhallarėt?

TĖRNAVA: Ne i kemi gjykuar tė gjitha ato raste. E kemi ftuar dhe e ftojmė Policinė e Kosovės qė sa mė shpejt qė ėshtė e mundshme, kėto raste tė zbulohen, sepse ėshtė vėrtet ligėshti dhe punė joburrėrore tė sulmohet imami ose hoxha. Kjo ėshtė pėr ēdo kritikė dhe ēdo gjykim, ne dėshirojmė qė kėta njerėz tė marrin dėnimin e merituar. E pėrmende edhe rrezikun apo? a shihni rrezik ? (...)

RADIO KOSOVA: Po sepse kur pėrdoret dhuna atėherė rreziku ėshtė i pashmangshėm.

TĖRNAVA: Ėshtė shumė e vėrtetė. Njė rast ėshtė i tepėrt, e neve na kanė ndodhur disa. Mirėpo, duhet tė shikojmė edhe aspektin tjetėr. Ne jemi nė rrezik, tė gjithė, por mos tė harrojmė se ne kemi edhe mijėra vėllavrasje, 600 raste tė vetėvrasjeve dhe qindra raste kur tė rinjtė po e mbysin veten me substanca narkotike. Pra, jemi tė rrezikuar tė gjithė dhe nuk po i kushtojmė rėndėsi kėsaj pune fare.

RADIO KOSOVA: Por, imazhin e Kosovės e dėmtojnė mė shumė rastet e sulmeve ndaj hoxhallarėve.

TĖRNAVA: Nuk ėshtė kėshtu. Mė shumė e dėmtojnė rastet qė i pėrmenda sesa dy ose tri raste qė kanė tė bėjnė me Islamin. Ne, qytetarėt e Kosovės, duhet tė japim kontributin tonė nė ēdo fushė. Dhuna ėshtė e papranueshme pėr Bashkėsinė Islame, dhuna ėshtė e papranueshme pėr Kuranin dhe dhuna ėshtė e papranueshme pėr porosinė hyjnore tė pastėr qė ka Islami. Vetė fjala Islam d.m.th., Paqe. Islami dhuron veē paqe dhe ėshtė kundėr dhunės, terrorizmit, radikalizmit.

RADIO KOSOVA: Njė pyetje pėr fund. Cili duhet tė jetė pozicioni i shtetit tė Kosovės karshi vendeve islamike dhe atyre perėndimore? A duhet edhe nė kėtė drejtim tė mbajmė mesin?

TĖRNAVA: Mendoj qė shteti i Kosovės ėshtė duke e mbajtur njė balancė tė mirė me shtetet islame dhe ato jo islame dhe kėshtu duhet tė vazhdojė, sepse ne duhet tė jemi miq me tėrė botėn. Nuk duhet qė me njė pjesė tė botės tė armiqėsohemi dhe me tjerėt tė jemi miq. Kjo nuk ka logjikė. Pra, unė mendoj se po udhėhiqet njė politikė e menēur edhe me botėn islame. Sigurisht qė duke pėrjashtuar ndonjė shtet tė mundshėm qė nuk ka raporte tė mira me SHBA-nė dhe BE-nė, gjė qė reflektohet edhe nė politikėn tonė tė pėrditshme.

Intervistoi: Kestrin Kumnova
http://rtklive.com/?cid=1&newsId=54198&mfN3(21oI9i09r5q^*0182S0m1m*tfF0ZcDjA781RQ#3Gmm3x7&eU3^H3_peCd5zcQAmdzdc~I701d3iecmnd!d#[email protected]!1t75P&0

panta_rhei
26-11-11, 20:07
ti makresh, personalisht, cfare mendimi ki per radikalet?

Cka ka te keqe nese Ternava ka kerkuar debimin e radikaleve?!

Zanzi/M
26-11-11, 20:43
Hahahahahahaaa,

Ndrroje titullin Makresh, se besom eshte qesharak.

Mund ta nderrosh vetem duhet te kontaktosh moderatorin perkates qe nuk e di se cili eshte.

Makresh
26-11-11, 22:22
ti makresh, personalisht, cfare mendimi ki per radikalet?

Cka ka te keqe nese Ternava ka kerkuar debimin e radikaleve?!

Nese del nje "radikal" ateist,komunist,islamist,katolicist,serb,.etj,.. dhe ben KRIM duke penguar jeten e shoqeris civile, atehere le te gjykohet !

Por Terrnava nuk flet askund per debim !

Sikur Terrnava te kishte kerkuar debimin e radikalve, qe permendimin tim, s'egzistojn, atehere do t'kishte ber nje krim ndaj inteligjences ! Sepse nuk "dėbohen" qytetaret e Kosoves nga Kosova ! Kete gje, e ka ber Serbia !

Naim Terrnava si musliman i devotshem qe eshte, duhet si pik se pari te denoj gjykimin e Hajredin Kuēit ndaj ēeshtjes Palestineze ! Ai eshte avokat i muslimaneve, e jo euleksi, ekspleshti e jahudit e izraelit.

Askujt nuk mund t'i ndalohet hyrja ne territor te Kosoves ! Me nder me then, kemi pshurr qysh moti ne kohen e Enver Hoxhes !

GURI SYLAJ
26-11-11, 22:52
I ndalohet ,i ndalohet bilem edhe ne sakak me dale!!

Arb
26-11-11, 23:06
RADIO KOSOVA: Ēfarė duhet tė dinė besimtarėt mysliman nė Kosovė, nė mėnyrė qė tė mos bien pre e ekstremistėve?

TĖRNAVA: Fatkeqėsisht edhe sot nė Kosovė ende hyjnė njerėz pa kurrfarė kriteri, hyjnė persona tė paftuar, hyjnė persona dhe individė, tė cilėt nuk ia duan tė mirėn Kosovės. Ata nuk janė zyrtarė dhe mysafirė tė Bashkėsisė Islame. Ata po mundohen qė njė pjesė, nė veēanti rininė, ta indoktrinojnė. Pėr kėtė duhet tė jemi shumė syēelė. Ministria e Punėve tė Brendshme, EULEX-i dhe Qeveria nė pėrgjithėsi, duhet t’i kontrollojnė kush janė ata njerėz. Unė nuk mund t’i kontrolloj kufijtė e Kosovės, pasi nuk ėshtė punė e imja, por dua tė deklarojė botėrisht se ata individė qė kanė ardhur nė Kosovė nuk kanė ardhur me ftesėn e Bashkėsisė Islame. Bashkėsia Islame ka programin e vet dhe e di rrugėn tė cilėn duhet ndjekur. Ne i porosisim tė gjithė xhematlinjtė tanė, tė gjithė vėllezėrit dhe motrat tona, qė tė mos bien pre e asnjė interesi tė ngushtė, pavarėsisht nga vije ai. Pasi nuk ka radikalizėm vetėm nė fenė islame por edhe nė fetė tjera, dhe ato janė prezente nė Kosovė. Megjithatė, unė nuk shoh rrezik pėr ardhmėrinė, mirėpo duhet qė institucionet e Kosovės, nė bashkėpunim me ne, tė punojnė dhe t’i ēojnė nė vend porositė fetare, ta ruajmė mesin, por jo duke i luftuar ndjenjat fetare.

Qysh e merr vesh kete pjese ti El hygjym Makreshi?

Edhe pse ky reagim kaq i shpejt i rrjetit te juaj ideologjik, se gjoja mediat paskan genjyer?

A je ti nje prej atyre qe nuk jeni i ftuar nga BIK-u?

Nese jo ti, sa nga proletaret e tu nderkombetare, nuk jane te ftuar nga BIK-u?

Edhe cka paska te keqe nese organizata politike e fetare te monitorohen?

valiii
26-11-11, 23:11
Kush eshte radikal ?

Po ma radikal se gazetarucat tane s'ka... Po hajt qysh edhe e kam ceke diku tjeter se me shajte islamin e muslimanet eshte shprehje e "mendimit te lire"...

Per qe e meritojne me ja'u ** kalakulart e nones e meritojne rend prej expresit e deri ne kohen ditore, po Ternava vet ka faj me gjithe kompetentet tjere qe ju pergjigjen ketyre shejtanave.

Trajneri i Manchester Utd Alex Ferguson qe 7/8 vite nuk jap deklarat per televisionin dhe gazetaret e BBC-se vetem e vetem pse kjo kompani kishte transmetuar nje emision dokumentar ku fyhet djali i Fergit...

Guri i madh
26-11-11, 23:15
e kam lexue ket intervist edhe nuk mundesh asnji pik e asnji presje me ja hjek as me ja shtue .sa esht origjinal Naim THerrnishta Ternava esht nji bised tjter ,po ata qe mundohen me e ndrrue esencen e ksaj interviste jan vet ata radikalet qe nuk e meritojn me jetue ku flitet shqip

Arb
26-11-11, 23:16
Jo bre burre!

Nuk po shahet as Islami e as Muslimanet.

Po shahen ata qe po thirren ne emer te ketij Islami politik, si puna e jote, me keta shoket tjere.

Eshte "mendim i lire" qe njerezit ne Kosove te shohin kete Islamin politik si te demshem per Kosoven, ashtu sikur eshte i demshem edhe prania e llojlloj organizate te huaj, qe nuk kane monitorim te hollesishem, nga organet e shtetit, se cka leshin bajne ne Kosove.

valiii
26-11-11, 23:29
Jo bre burre!

Nuk po shahet as Islami e as Muslimanet.

Po shahen ata qe po thirren ne emer te ketij Islami politik, si puna e jote, me keta shoket tjere.

Eshte "mendim i lire" qe njerezit ne Kosove te shohin kete Islamin politik si te demshem per Kosoven, ashtu sikur eshte i demshem edhe prania e llojlloj organizate te huaj, qe nuk kane monitorim te hollesishem, nga organet e shtetit, se cka leshin bajne ne Kosove.

A kane emer ato organizata ? A kane emra radikalistet qe kane ndermare ndonjehere ndonje sulm ne KS, ndonje kercnim, ndonje dosje kriminale ne prokurori? Ku jane ata? Une qetu po rrnoje e s'pi shoh e ti je ka i sheh prej amerikes...

Gjithkah ka musliman me mjekrra e pa mjekrra, po mos boni panike se u bonem horr... Jemi ma pak se nje mahalle e Stambollit e gjithe kjo perēarje pa pike nevoje...

Alima
26-11-11, 23:40
A kane emer ato organizata ? A kane emra radikalistet qe kane ndermare ndonjehere ndonje sulm ne KS, ndonje kercnim, ndonje dosje kriminale ne prokurori? Ku jane ata? Une qetu po rrnoje e s'pi shoh e ti je ka i sheh prej amerikes...

Gjithkah ka musliman me mjekrra e pa mjekrra, po mos boni panike se u bonem horr... Jemi ma pak se nje mahalle e Stambollit e gjithe kjo perēarje pa pike nevoje...

...

oo kadale , ngase edhe babush bushi goxha o ko pas" tut , e prej tute njeri edhe e mbyt njeriun ne afekt , qy !


une i arsyetoi

.

Alima
26-11-11, 23:42
e kam lexue ket intervist edhe nuk mundesh asnji pik e asnji presje me ja hjek as me ja shtue .sa esht origjinal Naim THerrnishta Ternava esht nji bised tjter ,po ata qe mundohen me e ndrrue esencen e ksaj interviste jan vet ata radikalet qe nuk e meritojn me jetue ku flitet shqip

...

po qashtu ja kane pregadit , ēfar hjekni a ēfar shtumi pike qe presje hiē !


ai vetem e ka lexu , sikur shume tjera ... sit = wouf wouf ... stand = wouf wouf ... i ngushem eshte ai !


a gjalle koke , moti s't pasna pa !


.

shef-qeti
26-11-11, 23:43
Kush eshte radikal ?

Po ma radikal se gazetarucat tane s'ka... Po hajt qysh edhe e kam ceke diku tjeter se me shajte islamin e muslimanet eshte shprehje e "mendimit te lire"...

Per qe e meritojne me ja'u ** kalakulart e nones e meritojne rend prej expresit e deri ne kohen ditore, po Ternava vet ka faj me gjithe kompetentet tjere qe ju pergjigjen ketyre shejtanave.

Trajneri i Manchester Utd Alex Ferguson qe 7/8 vite nuk jap deklarat per televisionin dhe gazetaret e BBC-se vetem e vetem pse kjo kompani kishte transmetuar nje emision dokumentar ku fyhet djali i Fergit...

Krejt ok pajtohem qe kem pernime gazetaruca kah te sillesh....ama lidhjen mes Ternaves edhe Fergusonit, hiq s'po ma rrok.....veq nese e kane dyte djale Rooney-in....

Guri i madh
26-11-11, 23:49
...

po qashtu ja kane pregadit , ēfar hjekni a ēfar shtumi pike qe presje hiē !


ai vetem e ka lexu , sikur shume tjera ... sit = wouf wouf ... stand = wouf wouf ... i ngushem eshte ai !


a gjalle koke , moti s't pasna pa !


.


pse a jena pae ma par

Alima
26-11-11, 23:52
pse a jena pae ma par

...

Virtualisht poE ,jena paE !
.

valiii
26-11-11, 23:59
Krejt ok pajtohem qe kem pernime gazetaruca kah te sillesh....ama lidhjen mes Ternaves edhe Fergusonit, hiq s'po ma rrok.....veq nese e kane dyte djale Rooney-in....


a bravo koke zaebant ti ... Lidhi shkronjat ma mire se herdo kur pa ta rrok se len.

shef-qeti
27-11-11, 00:03
a bravo koke zaebant ti ... Lidhi shkronjat ma mire se herdo kur pa ta rrok se len.

jo bre lab, une pernime te veta, si tifoze i manchesteri. Thuj se di, edhe nomi s'bohet, shkojme tutje....

Arb
27-11-11, 00:04
A kane emer ato organizata ? A kane emra radikalistet qe kane ndermare ndonjehere ndonje sulm ne KS, ndonje kercnim, ndonje dosje kriminale ne prokurori? Ku jane ata? Une qetu po rrnoje e s'pi shoh e ti je ka i sheh prej amerikes...

Gjithkah ka musliman me mjekrra e pa mjekrra, po mos boni panike se u bonem horr... Jemi ma pak se nje mahalle e Stambollit e gjithe kjo perēarje pa pike nevoje...

Qy, a kane emer? Cka ka rendesi emri i tyre! Rendesi ka puna e tyre, veprimtaria e tyre ilegale ne Kosove.

Do te ishte mire sikur te mos marrin ndonje sulm. Nuk ka nevoje KS per nje mjekerrcjap qe sulmon Ambasadat e huaja, ne emer te Islamit Politik.

Terrnava ma ne fund po thote se grupe te ketilla veprojne ne Kosove. E ti po thu nuk po i sheh.

Vec mundesisht leji keto maskarallaqe, se me hin mendja se je i ngujum ne ndonje xhami dikun ne Peje.

Guri i madh
27-11-11, 00:22
NAIM TERRNJA thera e ka dit qysh moti fill pas lufte po i ka shkue per shtati kjo organizat terroriste e anti shqiptare


po tash kjo organizat terroriste esht rrit e strukturue qe po ja rrezikon karriken Naim THerres ,e tash ky po e flet realitetin duke kerkue shpetimin tek institucionet shtetrore


-----------------------------------------------------------------

kjo pjesa tjter per sjhamia e landen fetare esht veq sa per sy e faqe qysh thot populli ajo u shqyrtyue edhe nda gjykata kushtetuse

Alima
27-11-11, 00:31
NAIM TERRNJA thera e ka dit qysh moti fill pas lufte po i ka shkue per shtati kjo organizat terroriste e anti shqiptare


po tash kjo organizat terroriste esht rrit e strukturue qe po ja rrezikon karriken Naim THerres ,e tash ky po e flet realitetin duke kerkue shpetimin tek institucionet shtetrore

...

ooo mos fol ma se e prish , ... moE !


.

valiii
27-11-11, 00:55
Qy, a kane emer? Cka ka rendesi emri i tyre! Rendesi ka puna e tyre, veprimtaria e tyre ilegale ne Kosove.

Do te ishte mire sikur te mos marrin ndonje sulm. Nuk ka nevoje KS per nje mjekerrcjap qe sulmon Ambasadat e huaja, ne emer te Islamit Politik.

Terrnava ma ne fund po thote se grupe te ketilla veprojne ne Kosove. E ti po thu nuk po i sheh.

Vec mundesisht leji keto maskarallaqe, se me hin mendja se je i ngujum ne ndonje xhami dikun ne Peje.

O shqiptar, per me akuzu dikend qe eshte rrenc duhesh me nxane tu rejt, qashtu hajnin duhesh me nxane tu vjedhe, vrasesin duke vrare... E gjitha keta kane nje emer... PROVA, FAKTE....
islami eshte PAQE ska asgje te perbashket me dhunen. Individi ka drejt te besoje ēka te doje te veshet si te doje kete e ka te garantuar me ligj.

Sa e sa gazetar sot e hajne dheun jane te vorrosur per shkak te shkrimeve analizave politike te ndonjerit krah partiak ? Sot media me mish e me shpirt e lufton ket fe dhe pjestaret e saj e hala zdul askush, asnje extremist bile as me ja ngeh veshin ndonje gazetaruci...

Lejini kopallat, nese ndjeheni inferior nga prejardhja muslimane atehere konvertohuni e lerini shqiptaret e vertete rehat. Se qysh pi shoh une, edhe pse ska radikalizem ne KS, po mediat me gjithe njerzit si ti vet jeni ka i "prodhoni" extremistet...

Kosova19
27-11-11, 09:05
Nuk ka nevoje KS per nje mjekerrcjap qe sulmon Ambasadat e huaja, ne emer te Islamit Politik.


...nermal qė nuk ka nevoj qė kėta me mjkerra si tė Gjergj Kastriotit me bė kėsi pune. ...se na keshin kujshia.

Terrnava ma ne fund po thote se grupe te ketilla veprojne ne Kosove. E ti po thu nuk po i sheh.


...ndoshta mir e ka ,por mos e ka mednimin per car lazart.

taraku-1
27-11-11, 09:10
Shiqone mire far prijsi fetar kemi ????????? ( qfar gabimi bone katastrofal... me honger foren e Isa Mustafes )

RADIO KOSOVA: Njė ēėshtje tjetėr qė ngjalli shumė debat ėshtė vendi ku tė ndėrtohet xhamia e madhe nė Prishtinė. Kėtė ide e kanė kundėrshtuar edhe pėrfaqėsues tė disa partive politike. A jeni marrė vesh me komunėn e Prishtinės, se ku do tė ndėrtohet xhamia, apo ende jo?

TĖRNAVA: Bashkėsia Islame ėshtė mbipartiake dhe ne, sigurisht, bashkėpunojmė me gjithė ata qė i prijnė institucioneve tė Kosovės dhe tė gjithė kanė kontribuar nė krijimin e njė infrastrukture tė re pėr Bashkėsinė Islame tė Kosovės. Prishtina ėshtė paksa mė e ndjeshme, pasi siē e shohim, ajo ėshtė mė e ngulfatur dhe unė e kuptoj se i mungon njė hapėsirė qendrės sė Prishtinės. Megjithatė, ne kemi kėrkuar nė vazhdimėsi, tash e 12 vjet, qė Prishtina duhet tė ketė njė xhami tė madhe mu nė qendėr tė saj dhe tri simbolet e feve autoktone tė korrespondojnė njėra me tjetrėn. Pasi ėshtė kisha ortodokse edhe katedralja, pra, aty e ka vendin edhe xhamia. Kuvendi Komunal i Prishtinės, pėr momentin, ka ndarė parcelėn te parkingu i Postės sė Re. Kėto ditė jemi duke biseduar dhe do tė shohim mundėsinė e ndėrtimit tė njė xhamie aty, por sigurisht, ne do tė kėrkojmė mundėsinė e ndėrtimit tė xhamisė afėr dy objekteve tė feve tė tjera, afėr Universitetit tė Prishtinės.

Po pse o i mjer ti qkerdhefsha me krejt qka i ki n BIK e me Isa Mustafen e me dollovergjit kabullgjit qe i ke per rreth qe sillesh e bon biznese me ta, pse e han foren e tyre a lyp me te shkarkue nga pozita qe e ke..,pse hyn lojrave te rrezikshme te avanturave te partive politike te LDK e PDK qe tash i kan zgjedhjet ...a pe han foren me ndertue nje xhami sa kisha e ulpianes qaty nalt...e me shtye projektin e Xhamis se madhe qe duhet ndertue ...edhe per njo 15 vjet tjera, qka je ka bon o ........... oh nonen bre ta qifshaaaaa e ta qkerdhefsha se sje ti per at vend me majt aty.., po merre naj post ne ministrin e thaqit ja ldk e qu leeee korriken e myftiut...,se spunon ti per Kumunitet Musliman te Kosoves ,merr mesim nga Kreu i Katolikve te Kosoves edhe qysh bonen trysni per dnertimin e Katadrales e filluan ndertimin e Katadrales ashtu edhe ti vepro..., Xhamia e madhe ne Pr duhet, jo me ndertue kolibaaa kaqaka nje here Ndertohet shtepia e pastaj vendosen gjerat tjera te nevojshme si garazha etj etj qysh te kerkon nevojaaa.... MOS E HA FOREN E ISA MUSTAFES SE JA RR.. FATMIRIT... ISA O DHELPNAK SEN SKA PEJ TINA EDHE TI NESE BOHESH SI AI HIQ LARG SKA ME TE SHKUEEE KI ME RA PREJ SKOMLIEEE SI SHPEJT...


RADIO KOSOVA: Domethėnė, po kėrkoni ndėrtimin e dy xhamive nė qendėr tė Prishtinės?

TĖRNAVA: Prishtina ka nevojė edhe pėr shumė xhami, jo vetėm nė qendėr.

RADIO KOSOVA: Unė po pyes a po kėrkoni ndėrtimin e dy xhamive nė qendėr tė Prishtinės?

TĖRNAVA: Nuk ėshtė qendėr ajo atje te posta, nuk ėshtė bash qendėr.

RADIO KOSOVA: Pėr vendin te posta jeni marrė vesh qė tė ndėrtohet xhamia, nė ndėrkohė po kėrkoni edhe njė xhami afėr katedrales, apo?

TĖRNAVA: Dėgjo! Numri i xhamive qė ka Prishtina deri tash, ėshtė i vogėl. Kjo ėshtė bėrė kur Prishtina ka pasur 18 mijė banorė. As pėr sė afėrmi xhamitė qė janė nė Prishtinė nuk pėrmbushin kėrkesat e qytetarėve. I kemi gjithsej 6 mijė metra katrorė hapėsirė qė ėshtė tepėr pak. Ju po e shihni edhe vet ēfarė interesimi ka, nė veēanti nė faljen e namazit tė xhumasė. Nesėr, siē po shihet, do tė jetė ditė mė shi dhe ju si gazetar duhet tė dilni dhe tė shikoni xhematin se ku po falet, nė baltė ose nė diellin kėrcėllues, nė 37 gradė. Askush nuk po kėrkon asgjė, pse kjo kėtu e pse ajo atje, por vetėm pėr shkakun se ėshtė nevojė e besimtarėve. Sepse ka interesim mė tė madh pėr fe, nga rinia ka kėrkesa tė vazhdueshme pėr hapėsirė mė tė madhe pėr falje tė namazit tė xhumasė. Ja, nė Prishtinė, janė ndėrtuar disa xhami por kemi lagje qė nuk ka, si p.sh., Pejtoni, Lakėrishta, Ulpiana, Arbėria etj.

RADIO KOSOVA: Ta sqarojmė edhe njėherė, Myfti! Jeni pajtuar tashmė me Kuvendin Komunal qė xhamia e madhe tė ndėrtohet afėr postės, apo jo?

TĖRNAVA: Ai vend na pėrshtatet pėr ndėrtimin e xhamisė.

RADIO KOSOVA: Por do tė kėrkoni edhe njė tjetėr nė qendėr?

TĖRNAVA: Jo vetėm edhe njė, por edhe shumė tė tjera.

RADIO KOSOVA: E pėrmende interesimin e rinisė pėr fenė, nė ndėrkohė po debatohet mjaft pėr Islamin tradicional dhe rryma tjera tė tij qė po depėrtojnė, jo vetėm nė Kosovė, por edhe ne vende tjera tė botės. Ēfarė po bėni ju si Bashkėsi Islame qė kjo rini tė pėrcjell traditėn e Islamit qė kemi trashėguar?

TĖRNAVA: Ėshtė e mirė se i madhi Zot kur iu drejtua njerėzimit mbarė, fjalėn e parė e tha: lexo! Andaj, i tha lexo, studio, mėso! Prandaj, absolutisht, nuk ėshtė mirė tė gjykohen gjėrat pa i ditur fare. Sepse kėtu po na vije se paska Islam tradicional dhe jotradicional. Islami ėshtė njė- dhe ėshtė kėshtu prej Ademit a.s., deri te Muhamedi a.s,-ėshtė njė Islam. Kurani ėshtė njė, porositė janė njė. Ta kemi parasysh, se p.sh., kur shkojmė te mjeku dhe ai na shkruan barėrat ne nuk guxojmė t’i konsumojmė nė masė tė madhe, pasi na dėmtojnė. Por duhet t’i konsumojmė aq sa ėshtė e nevojshme. Pėr atė Islami ėshtė mesatar dhe e do mesin, nuk do tejkalime.

Lexone edhe kete pjes, rreth islamit qe ju e kerkoni te ktynehershit me kopalla neper oda edhe islamit hak. e leni ekstlemizmin...,se ska te boj me eksltelizem se Amerika i ka rras hunt gjithkah e bon zullum ne qdo vend ne boten arabe e tani kerkon me i qujt ekstlemita gjithe ata qe e lufton ameriken,Amerika na ka vene para pytjes: a je me mua qe ta okupojm nje vend per interesa ekonomike apo je me ata qe e mbrojn vendin e vet ? nese je me te drejtin je ekstremist nese je me mua je demokrat... qifsha mu nonen e demokracis se keshtuzme

Folne hakun naj here mos u boni pizdaaaa mashkuj, kah te fryn eraaaa mu nonen edhe juve ja u qkerdhefshaaa se koqeeee skeni....., jeni do mjerana.... fole drejten Se ki me dal para Allahu...., se deri djeee edh ti ishe ekstremist e telolist e qka jo per milloshin.

na i keni lodh k me kta terma ekstlemiiiistaaaa telolistaaa lymaaaaaaaa ekstleeeeeme mu nonen ja u q....

Kosova19
27-11-11, 09:46
...njerzė si Anders Breivik munden me pasė nė gjdo vend dhe shkaku i tyre nuk mundet mu akuzua kejt Osla.

...Anders Breivik nuk ka pas mjekrr si tė Gjergj Kastriotit

Me njė lule nuk vjen pranvera.

Makresh
27-11-11, 11:03
Vendin te Posta se ka refuzu Naim Terrnava.

Aty, do t'ndertohet nje Xhami e madhe ! Por jo "XHAMIA E MADHE" !!!


Xhamia e madhe do te ndertohet ne oborr te fakultetit edhe PIK !


. Sa per islamin tradicional, n'rrs atyne qe e kerkojn nje gje te till !


Ciao ! Se kjo eshte rruga e perleshjeve,.. rruga e cila do ta ben Kosoven Republik ISLAMIKE !

Makresh
27-11-11, 11:06
Kush eshte radikal ?

Po ma radikal se gazetarucat tane s'ka... Po hajt qysh edhe e kam ceke diku tjeter se me shajte islamin e muslimanet eshte shprehje e "mendimit te lire"...

Per qe e meritojne me ja'u ** kalakulart e nones e meritojne rend prej expresit e deri ne kohen ditore, po Ternava vet ka faj me gjithe kompetentet tjere qe ju pergjigjen ketyre shejtanave.

Trajneri i Manchester Utd Alex Ferguson qe 7/8 vite nuk jap deklarat per televisionin dhe gazetaret e BBC-se vetem e vetem pse kjo kompani kishte transmetuar nje emision dokumentar ku fyhet djali i Fergit...

100% Dakord !
Se di se pse i kushton inervista gazetareve te cileve ti ndryshojn thenjet dhe ti kalojm temat !
Tema ishte per Xhamijen e Madhe, ku me legjitim te plot, Naim Terrnava deklaron qe Prishtines i mungojn hic me pak se edhe 50 xhamia, e sa per ekstremizem, gjithmon ka then, qe s'kemi nevoje per "radikalizem" ! E nese shteti ka frig, le ti kontrolloj kufinjt,... po kjo s'ishte esenca !

Problemi eshte te Xhamiat !

shef-qeti
27-11-11, 11:28
Vendin te Posta se ka refuzu Naim Terrnava.

Aty, do t'ndertohet nje Xhami e madhe ! Por jo "XHAMIA E MADHE" !!!


Xhamia e madhe do te ndertohet ne oborr te fakultetit edhe PIK !


. Sa per islamin tradicional, n'rrs atyne qe e kerkojn nje gje te till !


Ciao ! Se kjo eshte rruga e perleshjeve,.. rruga e cila do ta ben Kosoven Republik ISLAMIKE !


Cka leshin po bertet bre, ne oborr te fakultetit s'ka mu ndertu edhe PIKE!

Kosova19
27-11-11, 11:54
Xhamia e madhe do te ndertohet ne oborr te fakultetit edhe PIK !

!

....o Makresh inshAll-llah ndėrtohet ku ka mas shumti dobi muslimanė. ...tė ardhmen veq All-llahu e dinė.

4peace
27-11-11, 11:56
100% Dakord !
Se di se pse i kushton inervista gazetareve te cileve ti ndryshojn thenjet dhe ti kalojm temat !
Tema ishte per Xhamijen e Madhe, ku me legjitim te plot, Naim Terrnava deklaron qe Prishtines i mungojn hic me pak se edhe 50 xhamia, e sa per ekstremizem, gjithmon ka then, qe s'kemi nevoje per "radikalizem" ! E nese shteti ka frig, le ti kontrolloj kufinjt,... po kjo s'ishte esenca !

Problemi eshte te Xhamiat !

Makresh,
mos ia nxjerr fundin edhe ti tash...
Nejse, temen qe e ke hape, e ke hape me vend, megjithese nuk i ke permendur te gjithat...


Problemi tek kjo interviste qendron me teper tek intervistuesja tendencioze, e cila me cdo kusht ka dashte te nxjerre nga goja e Naim Terrnaves dicka qe shitet me mire, dicka qe e han tregu, dicka qe eshte "in" (ne mode)...


...apo, qellimi i saj ka qene te krijoje lajm. Gazetarucet s'kan pune tjera pos te krijojne lajme, nga dicka te paqena apo ne stilin "mizen ta besh buall"...


Kur ne nje interviste te plote shihet kaq tendence, atehere mund te mirret parasysh se cfare mund te behet kur asaj interviste i shkoqitet nje pjese, e cila e shton tendenciozitetin per disa fish (shih temen qe e ka hapur Zanzi me po te njejtin "problem").


Ne keso fare punesh te felliqura, me se shumti ka faj qeveria. Madje qeveria edhe i financon dhe i mbeshtete ato ne menyra te ndryshme...
Kur ishte fjala tek miza dhe bualli
Pikerisht kjo ka te beje me kete:
"Miza" ne kete rast jane "ekstremistat islamik", kurse
"bualli" jane serbet, si ata ne Veri, ashtu edhe ata ne Beograd...
Mirepo, meqenese kjo qeveri s'eshte ne gjendje te mbrohet nga "bualli" (shkau) sajon lajm dhe "mizen" (muslimanet) i shpalle "buall" (problem numer 1)...


Kjo, pra, ka te beje me shperqendrim te vemendjes se opinionit publik, ku problemet madhore anashkalohen duke e gjetur nje fajtor kujdestar...
...ndonje kundershtar qe eshte me i dobet, qe e ke me lehte ta akuzosh (madje edhe ta arrestosh, debosh, t'i japesh qytek)...


Ky eshte problemi me i madh pra.
P.S.
Nese qenka aq shume problem ekstremizmi islamik, atehere, ata qe e pohojne kete le te na flasim me fakte:
Sa njerez vdiqen (u vrane) ne Kosove prej vitit 1999-2011 dhe nga kush u vrane:
a) Nga ekstremistet islamike
b) Nga kundershtaret politike
c) Nga droga, prostitucioni, alkoholi...
d) Nga "traditat" e mehershme te vellavrasjeve (belatė, gjakmarrjet dhe "zgjidhja" e atyre problemevi sipas Kanunit...)
e)
f)
...)


***

Alima
27-11-11, 12:00
Vendin te Posta se ka refuzu Naim Terrnava.

Aty, do t'ndertohet nje Xhami e madhe ! Por jo "XHAMIA E MADHE" !!!


Xhamia e madhe do te ndertohet ne oborr te fakultetit edhe PIK !


. Sa per islamin tradicional, n'rrs atyne qe e kerkojn nje gje te till !


Ciao ! Se kjo eshte rruga e perleshjeve,.. rruga e cila do ta ben Kosoven Republik ISLAMIKE !

...

mos ore , njerezit ende se kan pi kaffen e mengjesit , ky i tranoi krejt ...edhe pike !


.

Makresh
27-11-11, 12:10
Kete qe e the, ta konsiderojm si plotesim.

Bile gazetarja e cila inverviston, as qe ndalet mbi "debimin" pasi qe nuk permend kurfar ekstradimi.

Debimin dhe Ekstradimin e shqiptareve nga trojet shqiptare e thon gazetaret me amater te botes, te cilt gjinden ne Kosove !

Lexova edhe nje artikull mbi prezencen e "vehabizmit ne kosove",. po argumentet qe i sillnin,.. o ZOT ! Argumente qe edhe Guri i madhe do kishte me'i argumentue ma mir ! Dhe si cdo her, i gjen ne eksplesh dhe ne kohaditole.

Ekspresi gazet katolike.
Kohaditore gazet ateiste.
..qe ne shumen e rasteve, i botojn te njejtet komente (sepse s'jan as artikuj).E sa i perket xhamis, tani jam i bindur qe s'ka vend tjeter me merit se ne oborr te fakulltetit !

Naimi duket i vendosur,

Kurse hapesiren tek posta, se ka refuzuar.

Alima
27-11-11, 12:15
Naimi duket i vendosur,

....

Pos kajhere kur po ja koqitin !


.

taraku-1
27-11-11, 12:37
Naimi a, eh.... ka ra ne hall i ngrati boll po ja kana me majt skomlin per me majt skomlin duhet me i ec parimeve qysh i ka ec i derguari i Allahut xh.sh per me ec me ato parime e me ndejt ne kolltuk po i fryn...,se e kan pas thirre ne Vashington nje here atje...e qata spo guxon me i tregue popullit..knej po ja kana knej o ne trysni nga parimet islame edhe nga parimet tiranike te SHBA-ve...dhe aleatve te saj.

Hiq dore nga skmomlia se ski b me majt at vend...

4peace
27-11-11, 13:02
Naimi a, eh.... ka ra ne hall i ngrati boll po ja kana me majt skomlin per me majt skomlin duhet me i ec parimeve qysh i ka ec i derguari i Allahut xh.sh per me ec me ato parime e me ndejt ne kolltuk po i fryn...,se e kan pas thirre ne Vashington nje here atje...e qata spo guxon me i tregue popullit..knej po ja kana knej o ne trysni nga parimet islame edhe nga parimet tiranike te SHBA-ve...dhe aleatve te saj.

Hiq dore nga skmomlia se ski b me majt at vend...Tarak,
ata qe luftojne per tituj (hoxhe, imam, sheik, dr., pr., mr.)
ata qe luftojne per post (kryetar bashkesie, xhamie, mahalle)
etj. etj.
thjeshte quhen materialistė
Dhe, i tille eshte Naimi, i tille eshte Shefqeti dhe, te tille jane edhe te gjithe Naimat e Shefqetat tjere...
Prandaj edhe as s'kane shanse t'i permbahen parimeve Islame, se pakut jo pergjithesisht.


Sepse i Derguari...
...kurre nuk ka luftuar per post
...kurre s'ka punuar per interes te vetin, cfaredoqofte ai.
Ai nuk ka luftuar per t'u shpallur Profet.
Ai nuk ka luftuar per ta arritur postin e te parit te shtetit
Ai nuk ka luftuar per asgje qe quhet materialiste.
***

panta_rhei
27-11-11, 13:02
Naimi a, eh.... ka ra ne hall i ngrati boll po ja kana me majt skomlin per me majt skomlin duhet me i ec parimeve qysh i ka ec i derguari i Allahut xh.sh per me ec me ato parime e me ndejt ne kolltuk po i fryn...,se e kan pas thirre ne Vashington nje here atje...e qata spo guxon me i tregue popullit..knej po ja kana knej o ne trysni nga parimet islame edhe nga parimet tiranike te SHBA-ve...dhe aleatve te saj.

Hiq dore nga skmomlia se ski b me majt at vend...

tarak,
meniher mas lufte, kur ju hyni pdk-ja edhe shik-u i udb-es uzurpimit e shkaterrimit te institucioneve te Kosoves, ndermarrjeve, pompave te benzines, fabrikave e shoqatave, me qat hargj e paten vendose edhe qit pisin ne krye te BIK-ut.

qeshtu dosti jem

4peace
27-11-11, 13:25
tarak,
meniher mas lufte, kur ju hyni pdk-ja edhe shik-u i udb-es uzurpimit e shkaterrimit te institucioneve te Kosoves, ndermarrjeve, pompave te benzines, fabrikave e shoqatave, me qat hargj e paten vendose edhe qit pisin ne krye te BIK-ut.

qeshtu dosti jem

Sa e di une, para Naimit ka qene Rexhep Boja...
Kurse, se kush e ka financuar e hipur ne ate post (Bojen apo Terrnaven),


shumica thone se ka qene e financuar nga njefare Bukovski i 3%-shit. Bile disa po thone, krejt kjo ka ndodhe me ndermjetesimin e Santa Egidios...


Kush e di tash?
Disa po thone "cka s'ka n'deti"
Disa tjere po thone "Kosova asht nana e vakijave"


Cka s'ka n'deti e cka s'ban vaki...
...n'gjith kete gjurulldi


***

Makresh
27-11-11, 13:27
Rexhep Boja eshte semi-sufist. Ēiftin e tina e gjen tek Sulejman Rexhepi i Maqedonis.

Makresh
27-11-11, 13:32
...

Pos kajhere kur po ja koqitin !


.http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/166989_2060258502405_1122957711_31899749_212348405 9_n.jpg


Asnje imam nuk shkon ne trojet arabe, pa lejen e Myftiut Naim Tėrrnava !

Diten kur te mbroj vetem interesat e muslimaneve, te mos preokupohet per mirmbajtjen tolerances fetare,.. do t'i ndihet krisma (piskama) muzikes se anti-islamistave !

4peace
27-11-11, 13:47
Rexhep Boja eshte semi-sufist. Ēiftin e tina e gjen tek Sulejman Rexhepi i Maqedonis.

Makresh aga,
S'ishte fjala per ate se kush ka qene maturant, gjysme maturant apo semimaturant...
...por per Kryetar te BIK (Bashkesise Islame te tu Kosoves) para Naimit te Terrnavajve.
***

taraku-1
27-11-11, 16:07
Phanta edhe 4peace

I qet Allahu en zjerm ....

Mos harro se zjermi i xhehnemit ndezet me disa prijsa fetar...

Naim Ternava as afer me ja bo Rexhep Bojes hiq...

prototyp
28-11-11, 20:42
Disa ketu paskan pire shume per vit te ri dhe akoma nuk ju paska dale pija. Me vjen keq prej te gjoreve te cilet me te vertet mendojn se jemi ne shek. XIV-XV apo kane deshire qe te jene ne ate shekull. Por te tillet mund te jene pasardhes te kryqezimeve serbo-turke te po atij shekulli qe mendojn qe jemi.

Makresh
13-12-11, 14:08
Jashtė E K S T R E M I S T A T !
9mrrS0tzVSw

murrizi
13-12-11, 18:07
Makresh i thuaj k'tijė jaranit tėndė,
Kur tė kaloj kah ura e gurit mos ti zgurdulloj syt kah "Holiday'n" pse njerzit pijn birra, sepse aty rrijnė e kuvendojn ELITA Intelektuale Kombėtare.

Makresh
13-12-11, 22:11
Makresh i thuaj k'tijė jaranit tėndė,
Kur tė kaloj kah ura e gurit mos ti zgurdulloj syt kah "Holiday'n" pse njerzit pijn birra, sepse aty rrijnė e kuvendojn ELITA Intelektuale Kombėtare.

T'falemnderit Murris Shypnia,


Besoj qe hoxha e din qe elita e pijaneceve qe sillen si qent endacak neper kafiēat e rrugicave, na shiten si *elita* kombtare. Inshallah ju del pija, dhe e shohin demin qe po e shkaktojn.