PDA

View Full Version : Diskutime mbi fetė


Kercovari
27-11-11, 10:21
Pėr tė diskutuar mbi fetė tė paktėn duhet tė flitet mbi tė gjitha religjionet edhe mbi ate tė cilės i perket diskutuesi e jo tė zgjedhė komente tė personalitete tė njohur si temė diskutimi tė religjionit tjetėr.Tema tė qėllimisht dhe diskusione pėr tė ulur vlerat e njėres fe pėr tė ngritur lartė fenė qė i pėrket diskutuesi ose hapesi i temės,nuk pėrkon me njė diskutim tė mirėfiltė dhe tė drejtė por fėrkon tensione dhe vjellė urrejtje nė ēdo aspekt.

Personalitete
...i tė gjitha feve dhe nė zonėn e tranzicionit mes fesė dhe politikės dhe shoqėrisė laike- si njė pėrmbledhje,do tė duheshte tė shihen dhe tė pėrcjellen nė ēdo portal e jo vetėm njė personalitet dhe nė qėllim tė syrit keq njė fe,nė rastin konret Islami.
Ku ėshtė krishterimi dhe personalitet e krishtere?Nuk janė kėto as pjesė e tranzicionit dhe e shtetit laik?Ėshtė krishterimi nė piedestalin e tė keqes apo fe me pėrmasa politike tė mėdha qė nuk duhet tė diskutohet si fe po si forcė politike?
Futeni krishterimin nė politike qė diskutuesi tė di ku mund tė hapė temė dhe tė diskutojė poashtu nė mėnyrė kulturore mbi mangesit,tė mirat dhe tė kėqiat qė i ka sjellė njerzimit qoft edhe nga aspketi politik,
Ka kategori tė Personalitetete dhe fe.Kjo sigurisht do tė kishte kuptim pėr tė futur njė seksion nė portal,gjithmonė me njerėz tė rėndėsishėm tė feve po edhe tė ateistėve, edhe pse nga natyra ateizmi nuk i perkėt asnjė feje.Pse kėtu diksutohet vetėm mbi Isalim dhe temat qė i hapin janė tė krishterėt.A keni ju fe?Nėse po..keni shumēka pėr tė folur.A nuk ju duket se nė tentativė pėr tė dėmtuar Islamin dėmtoni veten mbase psikiqisht lodheni me ide,terme,fantazma,djallėzime,shpifje,urrejte,gjėr a kėto qė u drejtojnė drejt qendrave patollogjike neuropsikiatrike.

Sigurisht se pėrveē shkencės sė fesė ėshtė edhe filozofia e fesė qė merret me fenė dhe prandaj duhet tė gjejė vendin e saj nė portal!Ja njė shembull, tė cilin mund tė transferoni ato direkt duke u marrė me filozofi tė tjera po gjithmon duke u nusir nga baza e fesė qė i pėrkisni,veēanrisht duke pyetur veten;

Cilat janė kushtet themelore qė mund tė marrė dhe ku duhet tė pėrfshijė kėtė nen tė filozofisė fetare nė portal? Ndoshta tė majtė tė studimeve fetare? A duhet tė lėvizin seksionet kyqe fetare dhe tė ngriten nė portale studimesh fetare dhe filozofia e fesė si bashkėjetes? Kush ka ndonjė ide tė mirė?Si tė diskutohet nė portale mbi fetė pa u ngarkuar me emocione,gėnjeshtra dhe demagogji politike po edhe me filozofi tė ngatruara qė nuk i pėrkasin terenit ku jetoj...?...

Kėtu nė kėtė portal nė fakt seksioni fetarė ėshtė futur si pėrmbledhje tema- nėntema. Por nėn kėto kushte qė kan zgjatur deri tani,duket se mė sė miri ėshtė kuptuar filozofia e fesė qė ėshtė nė anėn e tė djathtėve,kurse feja si shkencė u ėshtė lėnė tė majtėve.Ka dikush iden se cilat janė format qė ndajnė fenė nga shkenca nė filozofi fetare,dhe feja si shkencė e pėrgjithshme?Pse nuk flitet dhe nuk diskuohen fe tė tjera po vetėm Islami?Ėshtė Islami lidhje nė mes popujve Oriental dhe Oksodental?Ēka ėshtė Krishtėrimi,katolicizmi,orthodiksizmi,dhe ēka e dallon nga Islami?Cilat janė se kėto ndasi ose tė arritura tė njerės apo tjetres fe qė tė bėn tė friksuar pėr tė diskutuar mbi fenė tėnde?Ēka ka Islami mė shumė ose me pak qė e bėn mė tėrheqės,dhe ēka ka Krishterimi mė pak ose me shumė se Islami qė e bė terheqes ose jo?Njė diskutim i tillė do tė ishte mė frytdhėnės se sa tė merremi me kritika drejtuar njėrės apo tjterės fe.

A thua se keni tė drejtė tė merreni me sektet Islame kur nuk keni thėne asgje mbi sektet e tė krishtera?Flisni mbi Islamin se ėshtė fe vrastare,po kur nuk keni thėnė asgje pėr formacionet ushtarako policore tė krishtere qė kan masakruar popillin shqiptarė dhe pupuj tė tjerė ne mbarė botėn.Ku doni tė fshihni fytyrėn e vertet tė Krishtėrimit?Duke kritikuar Islamin vend e pa vend?

Seksionet kyqe nė portale mbi fetė dhe kategori mund tė lėvizen poshtė naltė dhe tė jenė sė bashku me artikuj ndėrfetarė. Treguesi dhe listat nga artikujt ndėr-fetare, megjithatė, duhet tė shkojnė nė portal pranė artikullit ku feja diskutohet si e barbartė dhe kategoria fe,asesi si mikse fe dhe politikė,rasti konkret kėtu.Prandaj,njė diskutim i mirėfilltė dhe i barbartė nuk mund tė zhvillohet nė portale ku politikėn e bė feja dhe anasjelltas,ku politiuka bėn fe. Studimet fetare dhe filozofia e fesė direkt dhe nė mėnyrė tė barabartė duhet tė zhvillohet dhe tė diskutohet qė njerzit mė mirė tė njohin fenė e tjetrit.Feja e tjetrit nuk mund tė mėsohet duke e kritikua atė edhe kur nuk e njeh,po as mund tė krijohen hapsira mirėkuptimi dhe bashkėjetėsa e sigurt. Ēka mendoni ju?Keni vė ndonjėhere gisht nė tru se a u janė temat qė sjellni pėr diskutim me rėndėsi pėr mesime nga filozifia fetare,apo tė sulmoj tjetrin e kam mė lehtė se sa tė di mbi religjionin e tij?!Keni menduar ndonjehere se feja ėshtė pika mė e ndejshme pėr njeriun dhe nuk duhet tė i japim vetes liri pėr tė sulmuar atė tjetrėn sepse do tė jemi tė sulmuar?Forma pėr mospajtim me fene e tjetrit nuk mund tė manifestohet duke shėrbyer me intervista dite tė klerikevė po me fakte dhe maturi,pohime shkencore,periudha kalimtare historike se cka e ka bė fenė agresive dhe motivet nė pika negative ose pozitive,e jo me thashethem tė inicuara nga politikan dhe klerik tė shkallės patollogjike ku sundimin e tyre e shohin nė rrugė tė trasuara me urrejtje e cila nuk ėshtė nė dobi tė askujt.aq mė pak nė dobi tė ne shqiptarėve.

Kjo ėshtė qė nuk me pelqen mua e jo Zanzi,Arb etj.mbase ju jeni tė verbruar nga demagogjite klerikale dhe tė politikave destruktive ne tranzicion.
U ka shku ndermend ndonjėhere si duket njė diskutim i mirėfilltė pa e cenuar tė drejtėn e askujt tė besoj ate qė beson dhe tė predikoj fene e tij edhe nė publik dhe shoqėri,dhe tė vesh atė qė i pėlqen pa cėnuar sigurinė e tjetrit?Feja kėrkon mė shumė kulturė nė diskutime se politika,sepse feja ėshtė pėrcaktim shpirtrorė i secilit individ dhe komunitet, kurse politika pėrcaktim interesi i dhe variabėl nė ēdo aspekt.Njė shembull konkret;Dikush e do Rugovėn si politikan dhe trasues i pavarsisė sė shtetit tė Kosovės,dikush se gjoja paska ndėruar fe..dhe edhe nėse..ky nuk merriton dy dashuri dhe respekte po as dy urrejtje mbase pushon i qetė nė shtėpinė e tij tė pėrjeshtme si;DR.Ibrahim Rugova President e Republikės sė Kosovės.

Diskutimet duhet tė jenė hapura dhe neutrale e jo tė ngarkuara me emocione dhe shpifje,trillime,urrejtje etj,por neutralitetin e kėtyre diskutimeve e krijon dhe e ka pėr detyrė stafi i portalit megjithėse, ende nuk ka qenie njerėzore qė ėshtė nė njė pozicion krejtėsisht neutral dhe qė nuk bėn gabime.Natyra jonė ėshtė e tillė tė tolerojmė ose tė mostolerojmė,prandaj duhet tė jemi tė kujdeshshėm me shkrimet dhe pėrfumdime tė gabuara se unė jam mė i mirė se ti dhe anasjalltas,megjithate,duhet tė llogjikojmė pakės mė mirė se deri ku mund tė shkohet me akuza dhe pohime tė gabuara si p.sh.kur Trnave thotė se marrėdhėnjet ne mes Kosovės dhe botės Islam jan tė shkėlqyera,njė demagogji e paster mė shumė politike se sa fetare kur e dimė tė gjithė se qarqet politike dhe ato fetare janė marrė mė shumė me gjoja fundamentalizmin Islam se sa me politikat ne nė nivele mirekuptimi,bashkėpuni dhe toleranca fetare.Kėtu edhe u ndalėn rrugėt e pranimit tė Kosovės si shtet.Vatikani nga ana tjetėr regrutoj asqerėt e tij pėr tė deislamizuar trojet shqiptare me disa altoparlantė tė cilėt me shkrimet e tyre rrenqethse duke akuzuar Islamin, drejpersedrejte kan nė shėnjestėr mbi 70% tė komunitetit shqiptarė tė besimit musliman,gje qėr pė agjensitė i kunderzbulimit jan qėllimi mė i mirė pėr tė parandaluar pranimin e Kosoves si shtet,hapje rrugė tė ēdo frme destabilizuese jo vetėm pėr Kosovėn po tė gjitha trojeve shqiptare,rasti konkret Mitrovica,bomba e kurdisur e cila do tė privojė shqiptarėt nga ēdo e drejtė pėr tė ushtruar autoritetin e tyre legjislativ shtetrorė.

Agjensi kundėrzbulimi ruse,kineze,ezraelite,arabe,serbo greke,pėr ēdo natė me trojan programe tė sotisfikuar marrin nė mbykqyrej portalet shqiptarė duke zgjedhur shkrime tė postuar nga individė,politikan,dhe klerik,pėr qėllime tė tyre pa hetuar as admin po as hostsherbyesit se edhe dikush tjetėr vepron nė portale tė tyre kur u do qefi,brengos shumė oficerė policie tė cilėt nė mungesė tė paisjeve tė sigurisė heshtin duke rrezikuar edhe sigurinė kombėtare,pika mė e rėdsishme dhe domethense e ēdo populli dhe Kombi.
Nuk u shkon ndėrmend se ato e dinė se jemi i vetmi popull ku per shekuj me radhė fetė janė predikuar nė harmoni dhe tolerancė,me shkrimet tona u japim paqyrėn e rrėnimit tė bashkėjetės fetare,dhe rrėnim tė themelit tė Unitetit Kombėtarė?!....
Kur nuk gjeni mėnyrėn mė tė mirė tė diskutoni mbi e tė cilave jeni pjesmarės dhe ndani ēdo thesar Kobetyrė bashkėrisht....

Ku dhe si do te diskutonit Ateizmin ?Ka qėnė pjesė pesė dekada rradhasi edhe pse nuk i perket asnje besimi fetarė.....

Zanzi/M
27-11-11, 11:08
Duhet te diskutohet patjter mbi religjionet, mirpo kjo nuk mund te behet ne nje teme te vetme. Gjithashtu ketu me shume diskutohet mbi perfaqesuesit e feve (ne toke) se sa per fene si filozofie apo doktrine.

Prandaj kjo teme eshte e kote sepse kete teme e konsumon nen forumi perkates "toleranca fetare". Urime!

Kercovari
27-11-11, 12:02
Duhet te diskutohet patjter mbi religjionet, mirpo kjo nuk mund te behet ne nje teme te vetme. Gjithashtu ketu me shume diskutohet mbi perfaqesuesit e feve (ne toke) se sa per fene si filozofie apo doktrine.

Prandaj kjo teme eshte e kote sepse kete teme e konsumon nen forumi perkates "toleranca fetare". Urime!
Po diskutoje ti edhe nenforum toleranca fetare,po sa e shoh une se te mungon toleranca dhe ia ke mbylle rrugen cdo diskutimi qoft si kryetem apo nen teme...

Alima
27-11-11, 12:06
...

Teme e qelluar vellau , por ... pas parasysh qellimet e mediave ( nje nder to edhe ky forum ) ... e vetmja alternative na ka mbetur : mbrojtja dhe sulmi !


selam !


.

Ora e ligė
25-08-12, 10:33
Martohet me 3 gra per nje dite.


http://globisot.org/wp-content/uploads/2012/08/25/28feb_martohet_me_3_gra_per_nje_dite-300x224.jpg
Nė Kongo njė burrė ka martuar tre gra pėr njė ditė.Burri i pėrket fesė sė krishterė dhe sipas medieve botėrore, prifti ka patur problem tė gjej nė Bibel mundėsinė qė lejon njė burrė tė merr mė shumė se njė grua.


Me nė fund Prifti e ka gjetur dhe i ka mundėsuar burrit tė pasur tė martohet me tre gra dhe atė nė njė ditė.“Edhe nė atė kohė shtatė gra do tė marrin njė burrė: Bukėn tėnde do hamė dhe veshjet e tua do i veshim, vetėm qė tė mbajmė emrin tėnd, na e hiq prej nesh turpin”, thotė fjalia nga Bibla (isaija 4:1) qė i plotėsoi dėshirėn burrit tė pasur nga Kongo pėr tė marrė 3 gra pėr njė ditė.

Alima
25-08-12, 10:57
Martohet me 3 gra per nje dite.


http://globisot.org/wp-content/uploads/2012/08/25/28feb_martohet_me_3_gra_per_nje_dite-300x224.jpg
Nė Kongo njė burrė ka martuar tre gra pėr njė ditė.Burri i pėrket fesė sė krishterė dhe sipas medieve botėrore, prifti ka patur problem tė gjej nė Bibel mundėsinė qė lejon njė burrė tė merr mė shumė se njė grua.


Me nė fund Prifti e ka gjetur dhe i ka mundėsuar burrit tė pasur tė martohet me tre gra dhe atė nė njė ditė.“Edhe nė atė kohė shtatė gra do tė marrin njė burrė: Bukėn tėnde do hamė dhe veshjet e tua do i veshim, vetėm qė tė mbajmė emrin tėnd, na e hiq prej nesh turpin”, thotė fjalia nga Bibla (isaija 4:1) qė i plotėsoi dėshirėn burrit tė pasur nga Kongo pėr tė marrė 3 gra pėr njė ditė.


...

Qy Afrik, ne Amerik praktikohet me te madhe poligamia me vite por fshehtas shteti 're !

7OEaRn3uHsc&featureMinuta 3:15 ..." I'ts just the way Abraham ,Isac, Jacob , lived in the Bible "!!!


ANXeiyGx7To


.

Alima
25-08-12, 11:07
...

Harrova te ceke se ne Islam martesa me dy motra ne te njejten kohe ndalohet !

.

Ora e ligė
25-08-12, 11:09
...

Harrova te ceke se ne Islam martesa me dy motra ne te njejten kohe ndalohet !

.


A do te thote kjo se une dhe ti mund te martohemi ne te njejten dite, me te njejtin njeri?

Alima
25-08-12, 11:11
A do te thote kjo se une dhe ti mund te martohemi ne te njejten dite, me te njejtin njeri?

...

Per nje dite bash?

Duhet te shikoj agjenden,...eshte shume e ngjeshur!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Denim
28-08-12, 11:04
Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielliScientists Prove That All Religious Books Are Man-Made Nonsense


http://www.dailysquib.co.uk/thumbnail.php?file=/religion360_762083185.jpg&size=article_mediumhttp://www.dailysquib.co.uk/sci_tech/3102-scientists-prove-that-all-religious-books-are-man-made-nonsense.html

Murgesha
28-08-12, 15:39
Vertet paske mendu qe ato cka thuhen ne keta libra jan fjal te Zotit a??

Alima
28-08-12, 21:17
...

Ev pasha nje Zot, n'dert me kite pale hallk ,he!

.

jadore
28-08-12, 21:37
Asnjė libėr i shenjtė nuk ka zbritur nga qielliScientists Prove That All Religious Books Are Man-Made Nonsense


http://www.dailysquib.co.uk/thumbnail.php?file=/religion360_762083185.jpg&size=article_mediumhttp://www.dailysquib.co.uk/sci_tech/3102-scientists-prove-that-all-religious-books-are-man-made-nonsense.html

mos !
te shkoj mundi posht-a ?????

Denim
28-08-12, 21:40
mos !
te shkoj mundi posht-a ?????

Kurrėsesi! Unė lė dikend mbrapa!

Alima
28-08-12, 21:46
...

.....dhe edhe arusha dhe arushani!

.

Artisti
30-08-12, 20:30
Feja ėshtė rruga e fundit e njeriut, i cili nuk ka gjetur veten nė realitet!

.

Codexx
31-08-12, 20:44
Feja ėshtė rruga e fundit e njeriut, i cili nuk ka gjetur veten nė realitet!

.

Qata edhe shum njerzi qe besojn Zotin hak vrasin veten kcejn prej urave virren ne konop forma te ndryshme bojn vetvrasje

Hajra
01-09-12, 10:10
....paj qka ke me diskutu per fete, une mendoi qe feja eshte per njerz te menqur qe jane pozitive. Njerez te tille i vene gishtin kokes dhe thone, valle qe eshte kjo bote keshtu, a munde te jete e gjitha rastesi? Dhe keshtu filloin dhe mendoin per jeten njerzit dhe gjdo gje qe i rrethon, dikur filloin edhe te informohen per fe te ndryshme nese nuk kan bindje te plote ne ndonje konfesion te caktuar. Keta kan qasje pozitive ndaj jetes dhe besojn edhe ne jete pas vdekjes. Ndersa njerezit me prirje negative ata thone pas vdekjes eshte FUND, THE END, .... prandaj edhe qasja e tyre ne jete eshte negative, jetoin vetem per te ushqyer egon e tyre dhe jane te paskrupullt. Vetem pasi te klasifikohen njerezit ne njeren nga keto dy grupe munde te diskutoin per fete, se cila eshte feja e vertet.

Artisti
01-09-12, 20:33
....paj qka ke me diskutu per fete, une mendoi qe feja eshte per njerz te menqur qe jane pozitive. Njerez te tille i vene gishtin kokes dhe thone, valle qe eshte kjo bote keshtu, a munde te jete e gjitha rastesi? Dhe keshtu filloin dhe mendoin per jeten njerzit dhe gjdo gje qe i rrethon, dikur filloin edhe te informohen per fe te ndryshme nese nuk kan bindje te plote ne ndonje konfesion te caktuar. Keta kan qasje pozitive ndaj jetes dhe besojn edhe ne jete pas vdekjes. Ndersa njerezit me prirje negative ata thone pas vdekjes eshte FUND, THE END, .... prandaj edhe qasja e tyre ne jete eshte negative, jetoin vetem per te ushqyer egon e tyre dhe jane te paskrupullt. Vetem pasi te klasifikohen njerezit ne njeren nga keto dy grupe munde te diskutoin per fete, se cila eshte feja e vertet.


° I nderuari Hajra, nuk mund tė them se feja ėshtė pėr njerėz tė menēur qė janė pozitiv.
Le tė jetė ashtu si ti ke thėnė, por, a mendon se kėta njerėz me aq ndėrgjegje pozitive lejojnė veten tė dirigjohen nga feja!?

°Aq pozitiva qenkan saqė po besokan edhe nė jetėn pas kėsaj jete!!!!

Ėshtė kjo pozitive apo luhatshmėri(labile)?

° Njerėzit qė shohin tė vėrtetėn, qė kanė gjetur veten nė jetėn e vėrtetė, njerėzit tė cilėt kanė ndėrgjegje vetėm pėr tė vėrtetėn qė po jetojmė, kėta zotėrojnė ndėrgjegje pozitive, jetojnė pa asnjė pikė mjegulle dhe paskrupulli nuk zė vend aspak.

Kėta njerėz nuk bėjnė klasifikime dhe as qė mundohen tė lėndojnė njėrin apo tjetrin se e imja apo jotja feja ėshtė e vėrteta.

Pra, kėta njerėz jetojnė pa paragjykime, jetojnė tė vėrtetėn dhe nuk kanė iluzione e as qė luftojnė pėr diēka e cila ju thotė: " Klasifikoni besimtarėt nga jo besimtarėt".

Edhe njėherė

Feja ėshtė rruga e fundit e njriut, i cili nuk ka gjetur veten nė realitet.

Nuk e di se si ka menduar Codexi nė shkrimin e tij por, e dėshmoi shumė qartė se ata qė mirren me fe, bėjnė vetėvrasje dhe forma tjera, e kjo tregon sa tė luhatshėm janė dhe paskrupullsin e tyre mandej e tregojnė duke mbytur edhe tė tjerė.


.

Hajra
01-09-12, 21:02
° I nderuari Hajra, nuk mund tė them se feja ėshtė pėr njerėz tė menēur qė janė pozitiv.
Le tė jetė ashtu si ti ke thėnė, por, a mendon se kėta njerėz me aq ndėrgjegje pozitive lejojnė veten tė dirigjohen nga feja!?

°Aq pozitiva qenkan saqė po besokan edhe nė jetėn pas kėsaj jete!!!!

Ėshtė kjo pozitive apo luhatshmėri(labile)?

° Njerėzit qė shohin tė vėrtetėn, qė kanė gjetur veten nė jetėn e vėrtetė, njerėzit tė cilėt kanė ndėrgjegje vetėm pėr tė vėrtetėn qė po jetojmė, kėta zotėrojnė ndėrgjegje pozitive, jetojnė pa asnjė pikė mjegulle dhe paskrupulli nuk zė vend aspak.

Kėta njerėz nuk bėjnė klasifikime dhe as qė mundohen tė lėndojnė njėrin apo tjetrin se e imja apo jotja feja ėshtė e vėrteta.

Pra, kėta njerėz jetojnė pa paragjykime, jetojnė tė vėrtetėn dhe nuk kanė iluzione e as qė luftojnė pėr diēka e cila ju thotė: " Klasifikoni besimtarėt nga jo besimtarėt".

Edhe njėherė

Feja ėshtė rruga e fundit e njriut, i cili nuk ka gjetur veten nė realitet.

Nuk e di se si ka menduar Codexi nė shkrimin e tij por, e dėshmoi shumė qartė se ata qė mirren me fe, bėjnė vetėvrasje dhe forma tjera, e kjo tregon sa tė luhatshėm janė dhe paskrupullsin e tyre mandej e tregojnė duke mbytur edhe tė tjerė.


.


I nderuari Artist, vete fjala pozitiv nenkupton shpresen,deshiren, te bukuren, etj. dhe si e tille edhe besimtarin ne kete rast do ta klasifikoja si nje njeri pozitiv i cili shpreson, apo deshiron pozitiven miresin etj...pra ne kete rast jeten pas vdekjes. Ndersa qfar ben mendimi negativ kundrejt atije pozitiv, ai ben te kunderten, lufton shpresen, te bukuren dhe gjdo gje pozitive. Me thuaj tani si ndihet nje njeri i cili nuk shpreson nuk enderron si dhe nuk beson ne asgje?
Ndersa taraku ne fakt ka dashte te argumentoi te kunderten ngase, dihet qe besimtaret nuk bejn vetvrasje, pa marre parasyshe se ciles fe i takon ne krahasim me ata qe nuk besojn ne asgje.

Artisti
01-09-12, 21:18
I nderuari Artist, vete fjala pozitiv nenkupton shpresen, te bukuren, etj. dhe si e tille edhe besimtarin ne kete rast do ta klasifikoja si nje njeri pozitiv i cili shpreson, apo deshiron pozitiven miresin etj...pra ne kete rast jeten pas vdekjes. Ndersa qfar ben mendimi negativ kundrejt atije pozitiv, ai ben te kunderten, lufton shpresen, te bukuren dhe gjdo gje pozitive. Me thuaj tani si ndihet nje njeri i cili nuk shpreson nuk enderron si dhe nuk beson ne asgje?
Ndersa taraku ne fakt ka dashte te argumentoi te kunderten ngase, dihet qe besimtaret nuk bejn vetvrasje, pa marre parasyshe se ciles fe i takon ne krahasim me ata qe nuk besojn ne asgje.


Botėkuptimet e ndryshme nuk kanė skaj dhe fund!

Ai i cili ka ndėrgjegjėn e pastėr dhe jeton tė vėrtetėn, ai ėshtė shumė mė shumė pozitiv sesa ai qė ka iluzione se pas kėsaj jete do tė gjej diēka mė tė mirė nė jetėn e pasme.

Firma e pantha rhei

"O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes."

pėr ata tė cilėt e kuptojnė drejt ėshtė mė se domethėnėse!

Nuk do tė thotė qė njerėzit qė nuk mirren me fe, nuk shpresojnė, pėrkundrazi, shpresa e tyre ėshtė mė e madhja qė ekziston, pikėrisht pėr atė tė mundshmen qė ka pėrmendur pantha.

Kurse, njerėzit fetar, ėndėrrojnė, ata nuk shpresojnė por ėndėrrojnė dhe janė tė bindur se iluzioni i tyre pėr atė jetėn e bukur pas kėsaj, do tė bėhet realitet.

Kėtu ėshtė rreziku i luhatshmėris dhe mendimit se, " Oh, po edhe nė vdeksha e kam jetėn tjetėr, kujt po ja nin". e besoj se edhe Codexi kėtė ka thėnė me shkrimin e tij.

Ėndėrra nuk ėshtė realitet!!!!


Tė nderuarin Hajra, e pėrshėndet


Artisti

Hajra
01-09-12, 21:43
Botėkuptimet e ndryshme nuk kanė skaj dhe fund!

Ai i cili ka ndėrgjegjėn e pastėr dhe jeton tė vėrtetėn, ai ėshtė shumė mė shumė pozitiv sesa ai qė ka iluzione se pas kėsaj jete do tė gjej diēka mė tė mirė nė jetėn e pasme.

Firma e pantha rhei

"O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes."

pėr ata tė cilėt e kuptojnė drejt ėshtė mė se domethėnėse!

Nuk do tė thotė qė njerėzit qė nuk mirren me fe, nuk shpresojnė, pėrkundrazi, shpresa e tyre ėshtė mė e madhja qė ekziston, pikėrisht pėr atė tė mundshmen qė ka pėrmendur pantha.

Kurse, njerėzit fetar, ėndėrrojnė, ata nuk shpresojnė por ėndėrrojnė dhe janė tė bindur se iluzioni i tyre pėr atė jetėn e bukur pas kėsaj, do tė bėhet realitet.

Kėtu ėshtė rreziku i luhatshmėris dhe mendimit se, " Oh, po edhe nė vdeksha e kam jetėn tjetėr, kujt po ja nin". e besoj se edhe Codexi kėtė ka thėnė me shkrimin e tij.

Ėndėrra nuk ėshtė realitet!!!!


Tė nderuarin Hajra, e pėrshėndet


Artisti
I nderuari Artist, me thuaj si ndihen dhe qfar karaktersh kan dy njerez te cilet zgjohen ne mengjes, ku njeri ka mendim pozitiv ndrsa tjetri ka mendim negativ. Pra i pari shpreson dhe lutet per diqka ndersa i dyti, nuk shpreson ne asgje ai shikon boten me cinizem dhe kryeneqsi. Nuk enderron besimtari por ai perdor mendjen e tije, logjiken argumentet dhe kunderargumentet prandaj beson. Nuk ka fuqi ne bote qe me ben te bindem ne menyre vullnetare se nuk ka zot dhe se nuk ka jete pas vdekjes, une nuk e di por e jetoi dhe e ndiej qe kjo egziston. Pra une besoj dhe shpresoj qe do te behet mire edhe pas vdekjes, ndersa ata qe nuk besoin nuk e di dhe nuk mundem ta paramendoi se si ndihen ata. Poztivja lufton negativen duke i then shpreso,lutu dhe puno sepse do te vijne dite me te mira, ndersa negativja lufton me "argumente shkencore" qe per mua nuk jan asgje perveq studim apo analize e nje objekti apo fenomeni, per ti then njerezve pas vdekjes merr fund gjdo gje prandaj jetoni dhe beni qfar te doni. Per mua kjo bote dhe gjithe kjo mrekulli qe na rrethon, asnjeher nuk do te jete rastesi, jo per tjeter por vertet nuk mund ta besoi.

Murgesha
01-09-12, 22:09
I nderuari Artist, me thuaj si ndihen dhe qfar karaktersh kan dy njerez te cilet zgjohen ne mengjes, ku njeri ka mendim pozitiv ndrsa tjetri ka mendim negativ. Pra i pari shpreson dhe lutet per diqka ndersa i dyti, nuk shpreson ne asgje ai shikon boten me cinizem dhe kryeneqsi. Nuk enderron besimtari por ai perdor mendjen e tije, logjiken argumentet dhe kunderargumentet prandaj beson. Nuk ka fuqi ne bote qe me ben te bindem ne menyre vullnetare se nuk ka zot dhe se nuk ka jete pas vdekjes, une nuk e di por e jetoi dhe e ndiej qe kjo egziston. Pra une besoj dhe shpresoj qe do te behet mire edhe pas vdekjes, ndersa ata qe nuk besoin nuk e di dhe nuk mundem ta paramendoi se si ndihen ata. Poztivja lufton negativen duke i then shpreso,lutu dhe puno sepse do te vijne dite me te mira, ndersa negativja lufton me "argumente shkencore" qe per mua nuk jan asgje perveq studim apo analize e nje objekti apo fenomeni, per ti then njerezve pas vdekjes merr fund gjdo gje prandaj jetoni dhe beni qfar te doni. Per mua kjo bote dhe gjithe kjo mrekulli qe na rrethon, asnjeher nuk do te jete rastesi, jo per tjeter por vertet nuk mund ta besoi.

E kush te ka thon ty qe jo fetaret po u zgjokan ne mengjez me mendime negative e po shikojkan boten me cinizem e kryeneqesi?
Ne fakt fetaret enderrojn edhe shum bile, librat nga jan frymezuar ne besim jan te stermbushura me ngjarje te enderruara.

Hajra
01-09-12, 22:16
E kush te ka thon ty qe jo fetaret po u zgjokan ne mengjez me mendime negative e po shikojkan boten me cinizem e kryeneqesi?
Ne fakt fetaret enderrojn edhe shum bile, librat nga jan frymezuar ne besim jan te stermbushura me ngjarje te enderruara.

....mirmramaaaaa... :tongue:

Murgesh thjesht shkurt edhe shqip, njeriu qe shpreson se do te behet mire, eshte pozitiv ndersa njeriu qe nuk shpreson por thot pas vdekjes e vetmja gje qe do te ndodhe eshte ajo qe do te jem ushqim i mire per krimbat, eshte mendim negativ apo pesimizem.

p.s. mu kujtu shtosi me majmunin, :tongue:

Murgesha
01-09-12, 22:47
....mirmramaaaaa... :tongue:

Murgesh thjesht shkurt edhe shqip, njeriu qe shpreson se do te behet mire, eshte pozitiv ndersa njeriu qe nuk shpreson por thot pas vdekjes e vetmja gje qe do te ndodhe eshte ajo qe do te jem ushqim i mire per krimbat, eshte mendim negativ apo pesimizem.

p.s. mu kujtu shtosi me majmunin, :tongue:

Por kjo assesi nuk do tė thotė qė njeriu tė jetoj me mendime negative gjatė jetės sė tij, sė paku unė jam e bindur plotėsisht qė trupi im pas vdekjes, (nėse familjarėt nuk e marrin parasysh dėshirėn time tė mė djegin kufomėn ) vėrtet do tė jetė njė ushqim mė se i kėndshėm pėr krimbat (tash ka pleqnia sikur kam fillu tja shtoj vetes disa kilogram :biggrin:)

Kam taku ateistė Hajro, ajo qė mė sė paku mund ti ngarkosh ata ėshtė tė thuash se janė tė mbushur negativitet.

Alima
01-09-12, 22:59
...

..

.
librat nga jan frymezuar ne besim jan te stermbushura me ngjarje te enderruara.

...

Psh?


.

Codexx
01-09-12, 23:02
Por kjo assesi nuk do tė thotė qė njeriu tė jetoj me mendime negative gjatė jetės sė tij, sė paku unė jam e bindur plotėsisht qė trupi im pas vdekjes, (nėse familjarėt nuk e marrin parasysh dėshirėn time tė mė djegin kufomėn ) vėrtet do tė jetė njė ushqim mė se i kėndshėm pėr krimbat (tash ka pleqnia sikur kam fillu tja shtoj vetes disa kilogram :biggrin:)

Kam taku ateistė Hajro, ajo qė mė sė paku mund ti ngarkosh ata ėshtė tė thuash se janė tė mbushur negativitet.

Euuuu Allahu te udhzoft ty, mue e rend neve..... , mo moj keshtu qa je ka fol
Adin ti qe ka trupa qe si kan vdek ne at gjendje jan pa u demtu hiq as pa e prek krimbi haram e ka toka me shkatrru at trup sepse eshte shehid deshmor ne rrugen e Allahut kto e ki edhe ne luften e fundit te kosoves qe ka ndodhe...!
Allahu ta dhuroft besimin e drejt e te boft prej nenave shehide ne rrugen e tij...

Mos mu idhno ok, pa hajgare fola tash...

Hajra
01-09-12, 23:05
Por kjo assesi nuk do tė thotė qė njeriu tė jetoj me mendime negative gjatė jetės sė tij, sė paku unė jam e bindur plotėsisht qė trupi im pas vdekjes, (nėse familjarėt nuk e marrin parasysh dėshirėn time tė mė djegin kufomėn ) vėrtet do tė jetė njė ushqim mė se i kėndshėm pėr krimbat (tash ka pleqnia sikur kam fillu tja shtoj vetes disa kilogram :biggrin:)

Kam taku ateistė Hajro, ajo qė mė sė paku mund ti ngarkosh ata ėshtė tė thuash se janė tė mbushur negativitet.

......nuk mendoj negativitet ne aspektin e thjeshte apo ne dukje te pare, por ate shpirteror te mbrendshem ku njeriu perballet me veten me arsyen me unin e tije. Hiq nuk po ta pelqej ket deshire tenden, por duhet repektuar eshte zgjidhja jote. Ne nuk vendosem te vijme ne kete bote aq me pak menyren se si do te vijme,por deshiren se si do te kryhet ceremonia mortore mund ta shprehim. Per vete nuk do te mund as te imagjinoja te vorrosem ndryshe perveq se si musliman, sepse ketu e ndije veten ne shtepi, edhe me mekate por me shprese :smile:

Murgesha
01-09-12, 23:24
Hajro duhet tė njohėsh shumė njerėz tė arrish nė kėtė konkludim se mosbesimtarėt qenkan tė stėrmbushur negativitet. gjtihashtu e the edhe vet e besa edhe porosia amaneti i dikujt duhet tė plotėsohet te tė gjitha besimet. Unė pėr vete kam dėshirė tė kujtohem vetėm pėr veprat e mia si ato tė mirat ashtu edhe tė kėqiat, e a vdes si fetare apo jo fetare sėshtė me rėndėsi!

Alime hajt loqkė mos mė mundo me hy e me shfletu e me ti sjell krejt ėndėrrat e vegimet qė gjinden nėpėr libra tė shenjta e tė cilat i kam lexu.

Codex se kam ndėrmend me vdek tuj luftu qė me e pas fatin me shku shehite, njėmend a shkojnė edhe femrat shehit?

Alima
01-09-12, 23:28
...

..
.Alime hajt loqkė mos mė mundo me hy e me shfletu e me ti sjell krejt ėndėrrat e vegimet qė gjinden nėpėr libra tė shenjta e tė cilat i kam lexu.

...njėmend a shkojnė edhe femrat shehit?

...

Aha! Dakor,mos u lodhe!Por,tjera here mos fol pa argument!


...nuk ka randesi a shkojne a s'shkojne , ti mbase paske vendosur as krimbave te mos u beshe nje te voglin sherbim !


.

Murgesha
01-09-12, 23:41
...

Aha! Dakor,mos u lodhe!Por,tjera here mos fol pa argument!


...nuk ka randesi a shkojne a s'shkojne , ti mbase paske vendosur as krimbave te mos u beshe nje te voglin sherbim !


.

Kadal moj se s`ta shkela livadhin e mos mu ban qeshtu nervoze se hiq nuk kam qejf me fol me njerz tė nervozum. :smile:

Dhe nuk jam ka flas pa argumente loqkė pasi qė edhe unė i kam nja dy ditė shkollė e di tė lexoj.

Ėndėrra, vegime, mosprani e askujt kur Zoti (engjulli) flet me tė preferuarin e vet pėr tė ja shpall librin nuk janė argumente tė vogla pėr mua qė nuk jam fetare.
Dhe loqkė pranoe bre njėherė e pėrgjithmonė librat e shenjta jan shkrime tė pėrmbledhura nga dorė njeriu, pra njė dorė njeriu siq jam unė edhe ti i ka shkru, prandaj... nejse!

LuLjaa
01-09-12, 23:42
Por kjo assesi nuk do tė thotė qė njeriu tė jetoj me mendime negative gjatė jetės sė tij, sė paku unė jam e bindur plotėsisht qė trupi im pas vdekjes, (nėse familjarėt nuk e marrin parasysh dėshirėn time tė mė djegin kufomėn ) vėrtet do tė jetė njė ushqim mė se i kėndshėm pėr krimbat (tash ka pleqnia sikur kam fillu tja shtoj vetes disa kilogram :biggrin:)Uhh qyqeee ēka paske thann, mos ashtu bii se nuk ban tybee
a nashta menon qe ashtu nuk shkon as n'xhehnem e as n'nxhenet, jaa apet se apet shpirti t'shkon dikun e diten e gjykimit pergjegjesh edhe per keta pse e ke lan amanet me ta djeg kufomen :eek:

PS. Une s'kam drejt me shkru ketu, po tash e lexova keta edhe m'erdh keq diqysh :)

Po nime apet se cili per veti e ka bee ,,, kete fjal edhe une si Codexx
veē femija mos te hjekin :D

Alima
01-09-12, 23:47
Kadal moj se s`ta shkela livadhin e mos mu ban qeshtu nervoze se hiq nuk kam qejf me fol me njerz tė nervozum. :smile:

Dhe nuk jam ka flas pa argumente loqkė pasi qė edhe unė i kam nja dy ditė shkollė e di tė lexoj.

Ėndėrra, vegime, mosprani e askujt kur Zoti (engjulli) flet me tė preferuarin e vet pėr tė ja shpall librin nuk janė argumente tė vogla pėr mua qė nuk jam fetare.
Dhe loqkė pranoe bre njėherė e pėrgjithmonė librat e shenjta jan shkrime tė pėrmbledhura nga dorė njeriu, pra njė dorė njeriu siq jam unė edhe ti i ka shkru, prandaj... nejse!

...

Nervoza dhe keqardhja jane dy gjera!

Por edhe besimi e mosbesimi ,gjithashtu jane dy gjera!

Kjo nuk do te thote se jane te njejta edhe pse jane dy gjera , ngase shpesh ndodhe dy gjera jan te njejta por jane dy gjera , pra sikur qe thash , dy gjera nuk jane te nejta dhe dy gjera munden me qen te njejta , ndodhe edhe tri gjera te mos jene te njeta ,pra ndodhe edhe te jene te njejta , vazhdojme me kater gjera , kater gjera munde...


Ev, Zoti mend n' kry ti pruft ,AMIN!


.

Hajra
01-09-12, 23:48
....Murgesh e nderuar, pik se pari njeriu duhet te dije a beson ne zot dhe ne jete pas vdekjes? Duke mos ju referu asnje feje, thjesht te pyes ndjenjat dhe logjiken e tije, kjo eshte qensorja mandej munde te flas per fen. Sepse ndryshe nuk ja vlen, gjdo diskutim rreth ndonje religjioni te caktuar do te ishte i kote.

Hajra
01-09-12, 23:54
Murgesh me fal por nuk desha te lendoj besom, une fola ne pergjithsi e qe ne realitet eshte shume e vertet,ja pse: Hoxha neve ment na i qet duke u lut qe te na ruaj zoti nga zjarri i xhehnemit, me nje fjal muslimani i druhet zjarrit ndersa ti po thua ke deshire te digjesh, ne rregull nuk je e vetmja me kete deshire ka shume njerez qe bejne kete pune. A e shef qe nganjeher e verteta dhemb, dikush ik nga zjarri e dikush deshiron te hyje ne te,:smile:

Alima
01-09-12, 23:54
PS. Une s'kam drejt me shkru ketu, ..
...

Pse? Kush ta ka ndalu kete te drejte absolute ty ?

.

Murgesha
02-09-12, 00:00
....Murgesh e nderuar, pik se pari njeriu duhet te dije a beson ne zot dhe ne jete pas vdekjes? Duke mos ju referu asnje feje, thjesht te pyes ndjenjat dhe logjiken e tije, kjo eshte qensorja mandej munde te flas per fen. Sepse ndryshe nuk ja vlen, gjdo diskutim rreth ndonje religjioni te caktuar do te ishte i kote.

Hajro a ėshtė e domosdoshme tė jesh fetar pėr t`u bindur qė ka Zot?

Murgesha
02-09-12, 00:02
...

Nervoza dhe keqardhja jane dy gjera!

Por edhe besimi e mosbesimi ,gjithashtu jane dy gjera!

Kjo nuk do te thote se jane te njejta edhe pse jane dy gjera , ngase shpesh ndodhe dy gjera jan te njejta por jane dy gjera , pra sikur qe thash , dy gjera nuk jane te nejta dhe dy gjera munden me qen te njejta , ndodhe edhe tri gjera te mos jene te njeta ,pra ndodhe edhe te jene te njejta , vazhdojme me kater gjera , kater gjera munde...


Ev, Zoti mend n' kry ti pruft ,AMIN!


.

Alime pse duhet tė ndjesh keqardhje?

5...6...7 etj....

Alima
02-09-12, 00:03
Alime pse duhet tė ndjesh keqardhje?

5...6...7 etj....

...

Ndejne momenti ishte, pa lilldhje !

Mire e ke ti,te lumte !

.

Hajra
02-09-12, 00:06
Hajro a ėshtė e domosdoshme tė jesh fetar pėr t`u bindur qė ka Zot?

Jo bre Murgesha njeriu ne radhe te pare duhet ta kofrontoi veten me pyetjen, ka apo nuk ka zot, pa ndikimin e asnje feje dhe nese beson ne zote atehere leht do ta gjeje edhe fene e vertet.

premium
02-09-12, 00:10
Une sa e shoh , kjo temė nuk ėshtė e preferuar tė diskutohet pėr fetė , derisa pafetarėt nuk pajtohen me fetarėt.

Cdo njeri ka detyrė tė bėj mirė ndaj ēdo gjallese
ndėrsa fejėn e kemi obligim .

''Trupi pa gjak nuk ban , shpirti pa fe nuk ban''
''Shtėpia pa themel nuk ban , as pa kulm nuk ban ''

Alima
02-09-12, 00:11
Jo bre Murgesha njeriu ne radhe te pare duhet ta kofrontoi veten me pyetjen, ka apo nuk ka zot, pa ndikimin e asnje feje dhe nese beson ne zote atehere leht do ta gjeje edhe fene e vertet.

...

Hajro, shko qitna diēka te pijm se po get edhe pse paska vendos me u ba shkrum e hi ...harrova ēka deshta me thene ,hajt lume Hajra ngom ksaj rradhe !


.

Alima
02-09-12, 00:13
...

A poh!


...Me hup trag Zotit duke u shendrru ne hi!

.

Murgesha
02-09-12, 00:14
Murgesh me fal por nuk desha te lendoj besom, une fola ne pergjithsi e qe ne realitet eshte shume e vertet,ja pse: Hoxha neve ment na i qet duke u lut qe te na ruaj zoti nga zjarri i xhehnemit, me nje fjal muslimani i druhet zjarrit ndersa ti po thua ke deshire te digjesh, ne rregull nuk je e vetmja me kete deshire ka shume njerez qe bejne kete pune. A e shef qe nganjeher e verteta dhemb, dikush ik nga zjarri e dikush deshiron te hyje ne te,:smile:

Hajro nuk di ēka ka tė bėjė hoxha dhe zjarri e xhehnemit me kufoma, kur edhe ashtu kufoma kalbet e Zoti simbas premtimit do ti ringjallė edhe tė vdekurit nga zjarri, nga uji apo ata tė vdekurit nė shtrat e do ti bėjė si ishin mė parė pėr ti gjykuar.

Lule nuk ka tė bėjė se ku mė shkon shpirti, sepse asnjė nuk do ti ikė gjykimit Zotit, kėto na janė premtuar nė librat e shenjta.

p.s. Ke tė drejtė tė shkruajsh kudo nėpėr nė kėtė forum mos u ndi keq qė shkrove :wink:

Hajra
02-09-12, 00:15
...

Hajro, shko qitna diēka te pijm se po get edhe pse paska vendos me u ba shkrum e hi ...harrova ēka deshta me thene ,hajt lume Hajra ngom ksaj rradhe !


.

...urdheroni Alima, Murgesha edhe Lule,

http://3.bp.blogspot.com/-nPATJrB9J0s/TVa22_J6xEI/AAAAAAAABaA/7VnhD-6MEG4/s1600/P2120022.JPG

Alima
02-09-12, 00:16
...

Atehere qenke koprrace Murgeshe!


.

premium
02-09-12, 00:20
Ani hajt edhe pėr mu ni ēaj me pak seēer :)

pritni edhe pak qetasht vjen fshisa :))

Murgesha
02-09-12, 00:21
...

Atehere qenke koprrace Murgeshe!


.

Hajt loqkė se bahet mirė, tė gjithė kemi pėr tė vdek :biggrin:

Alima
02-09-12, 00:24
Hajt loqkė se bahet mirė, tė gjithė kemi pėr tė vdek :biggrin:

...

Krimbat ....,po ua shpejton procesin e vdekjes,duke i denuar me vdekje urie!Terror!Krim!

.

Murgesha
02-09-12, 00:27
...

Krimbat ....,po ua shpejton procesin e vdekjes,duke i denuar me vdekje urie!Terror!Krim!

.

Ani loqkė masi po tė dhimbsen kaq shumė majmu sa tė mujsh kur tė shkosh atje, le tė hanė edhe pėr mua tek ti :biggrin:

Codexx
02-09-12, 10:31
Po Sulltanesh ka shehide edhe prej femrave qe fitojn xhenetin njera prej tyre me duket eshte femra shtatzen gjat lindjes kur vdes ka shkallen e shehidllekut

Nje plake kur e kan rivarros diku 11 vjet pas luftes se fundit ne kosove trupi i saj ka qen i pa prishur prej krimbave sepse gjat luftes e kan varros ne rrethana lufte mo e kur kan dasht me rivarros ne vendlindjen e thmive te saj trupi i saj ka qen i pa prishur me duket se thmin i kish pas rrit jetima pa babe se bash djali i mixhes kish pas marr pjes ne at varrim edhe ai si ti qeshtu me mendime e kur erdh ne mbremje tregoj per kete rast ... para dy viteve u kon kjo pune

Allahu na udhzoft, Sulltanesh...

Alima, qa u bo bi edhe ti me at nervoz edhe shkurt fjalt me do pikaaa foli qet ksaj kur kerkon argumente noj sen lidhje me fe , hajgare ok amo kaj her edhe ti krejt po qartesh... sta qes kaffen taj hahaha urt.

Alima
02-09-12, 11:53
...

Ef, se pari s'ka dy sulltanesha, ...se dyti,a pak po te duket qe nuk po mund te gjej shpirtin tim binjak,vuaj duke qene single ,dhe vetem edhe vleresimet tua prej nervozeje sa me perket mua,i kame mengu !!!... Nervoz nuk jame,mos shpif ,jame e urte ,e qete, e sjellshme,e kendshme,e mire,e urte , e sjellshme,e ekendshme ,e qete, dhe mbi te gjitha keto jame e qete , e sjellshme e urte ,dhe e kendshme,pos tjerash...

Hajt efa jeme, kur ka mrri me ia mbush vetes mendjen me u kall si hindust se edhe krishtent e jahudit e devotshem e dijne qe djegja eshte e ndaluar, ngase edhe per nje qime floku do pergjegj njeriu para Krijuesi ,ēka me zgat taravi aty me teper ... e sheh se ky qendrim imi eshte deshmi e mosnervozes, qetesis, kendshmeris, sjellshmeris, miresis, urtesis , e ēka ishin gjithe ato tjerat qe i ceka vetem njehere,qe te mos e teproj kuptohet , ngase vetlevdata nuk eshte e preferuar , ngase syri i keq..


Kaffen n'dakik !


.

Codexx
02-09-12, 13:41
...

Ef, se pari s'ka dy sulltanesha, ...se dyti,a pak po te duket qe nuk po mund te gjej shpirtin tim binjak,vuaj duke qene single ,dhe vetem edhe vleresimet tua prej nervozeje sa me perket mua,i kame mengu !!!... Nervoz nuk jame,mos shpif ,jame e urte ,e qete, e sjellshme,e kendshme,e mire,e urte , e sjellshme,e ekendshme ,e qete, dhe mbi te gjitha keto jame e qete , e sjellshme e urte ,dhe e kendshme,pos tjerash...

Hajt efa jeme, kur ka mrri me ia mbush vetes mendjen me u kall si hindust se edhe krishtent e jahudit e devotshem e dijne qe djegja eshte e ndaluar, ngase edhe per nje qime floku do pergjegj njeriu para Krijuesi ,ēka me zgat taravi aty me teper ... e sheh se ky qendrim imi eshte deshmi e mosnervozes, qetesis, kendshmeris, sjellshmeris, miresis, urtesis , e ēka ishin gjithe ato tjerat qe i ceka vetem njehere,qe te mos e teproj kuptohet , ngase vetlevdata nuk eshte e preferuar , ngase syri i keq..


Kaffen n'dakik !


.

Sdi me u duk qashtu kur e replikum te gjithe, hajra, une,ti, lulja mu dok ti si shkurt me do pika edhe si nervoz (edhe je kon nervoz smund e mohon, masi te njoh hahhaah) ok
Ja Zot mos ms bjer me ra ne kundershtim me ligjet dhe udhzimet e Allahut, kam gabime te perditshme boll veq edhe qato mangu...

E bukur je,e lezetce,e kendshme, profil i nje femre tamam 26 vjeqe