PDA

View Full Version : Lojė e dobishme


Zero Cool
04-12-11, 22:40
Kush ka kohė me lujt kėtu (http://canyoucrackit.co.uk/), mundet rastėsisht edhe me qėllu kodin pėr naj kanal tė reciver-it (bash pom nevojitet) :biggrin:


http://canyoucrackit.co.uk/eb 04 af c2 bf a3 81 ec 00 01 00 00 31 c9 88 0c
0c fe c1 75 f9 31 c0 ba ef be ad de 02 04 0c 00
d0 c1 ca 08 8a 1c 0c 8a 3c 04 88 1c 04 88 3c 0c
fe c1 75 e8 e9 5c 00 00 00 89 e3 81 c3 04 00 00
00 5c 58 3d 41 41 41 41 75 43 58 3d 42 42 42 42
75 3b 5a 89 d1 89 e6 89 df 29 cf f3 a4 89 de 89
d1 89 df 29 cf 31 c0 31 db 31 d2 fe c0 02 1c 06
8a 14 06 8a 34 1e 88 34 06 88 14 1e 00 f2 30 f6
8a 1c 16 8a 17 30 da 88 17 47 49 75 de 31 db 89
d8 fe c0 cd 80 90 90 e8 9d ff ff ff 41 41 41 41

elvio
04-12-11, 22:42
Ka shah???:tongue:

Zero Cool
05-12-11, 11:40
Ka shah???:tongue:

PO ! :biggrin:

Nė kėtė shah prej druri, janė tė vendosura masat prej 34 x 22, ndėrsa nė informacionin e bashkėngjitur me produktin thuhet se nė kėtė version tė ri tė radhitjes sė shahut, loja mund tė zgjasė me javė.

Ndoshta, derisa figurat fillojnė tė zhduken njėra pas tjetrės. Dhe tė gjithė e dimė, se nervat e lojtarėve fillojnė tė nxehen kur kjo gjė ndodhė.

Forma e kėtij shahu verikal pėrbėhen nga njė lustėr qershie, ndėrsa kornizat janė tėrėsisht tė krijuara nga druri i kėsaj peme.

Ēmimi i kėtij modeli tė ri tė shahut ėshtė 299.95 dollarė amerikan. Natyrisht, se mjeshtria dhe inovacioni gjithnjė duhet paguar mė shtrenjtė.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/Vertical-Chess-Set.jpg

Zero Cool
05-12-11, 16:34
http://abcnews.go.com/images/Technology/ht_gchq_can_you_crack_it_ll_111202_wblog.jpg

Agjencia britanike kėrkon thyesė tė kodit (http://www.canyoucrackit.co.uk/)


A mund ta thyeni kodin? Kjo ėshtė pyetja qė agjencia britanike GCHQ ėshtė duke e bėrė nė njė fushatė online pėr tė gjetur gjeneratėn e ardhshme tė specialistėve kibernetikė.
GCHQ nė qetėsi e lėshoi njė uebfaqe kriptike gjatė muajit tė kaluar duke ofruar njė kuti tė kodit tė ndėrtuar me numra dhe shkronja. Nuk ka ndonjė brend nė faqe, vetėm pjesa “A mund ta thyeni atė?”.
Agjencia tani ka treguar se ėshtė prapa njė fushate dhe gjatė tė premtes tha qė ėshtė duke provuar tė arrijė individėt me “njė interesim tė mprehtė nė thyerje tė kodit dhe hakim etik” pėr profesionistė nė GCHQ.
“Ėshtė pėr tė zgjuar interesimin nė njerėzit tė cilėt ndoshta nuk mund tė zihen nga fushatat normale tė rekrutimit,” tha njė zėdhėnės nga GCHQ, duke folur nė kushte tė anonimitetit.
Thyerja e kodit zbulon njė fjalė, e cila ishte kur shkruhet nė njė hapėsirė tė uebfaqes do tė paraqesė uebfaqen pėr rekrutim nė punė tek agjencia GCHQ.
Agjencia tashmė ėshtė duke rekrutuar specialistė tė sigurisė kibernetike – pėr njė pagė prej 25,000 funta (39,000 dollarė) – dhe shpreson qė tė punėsojė rreth 35 njerėz gjatė muajve tė ardhshėm, tha zėdhėnėsi.
Mė shumė se 50 njerėz me sukses kanė arritur deri tani ta thyejnė kodin – nga tė cilėt 80% kanė plotėsuar njė aplikacion, tha zėdhėnėsi.
GCHQ tha qė ritmi i shpejt i lėvizjes sė fushės digjitale dhe sigurisė kibernetike nėnkupton qė ajo duhet tė gjejė rrugė tė reja pėr t’u marrė me kandidatėt e ardhshėm, tė cilėt nė mėnyrė tipike kanė hyrė nė agjenci si tė diplomuar.


Kush ka kohė me lujt kėtu (http://canyoucrackit.co.uk/), mundet rastėsisht edhe me qėllu kodin pėr naj kanal tė reciver-it (bash pom nevojitet) :biggrin:


http://canyoucrackit.co.uk/eb 04 af c2 bf a3 81 ec 00 01 00 00 31 c9 88 0c
0c fe c1 75 f9 31 c0 ba ef be ad de 02 04 0c 00
d0 c1 ca 08 8a 1c 0c 8a 3c 04 88 1c 04 88 3c 0c
fe c1 75 e8 e9 5c 00 00 00 89 e3 81 c3 04 00 00
00 5c 58 3d 41 41 41 41 75 43 58 3d 42 42 42 42
75 3b 5a 89 d1 89 e6 89 df 29 cf f3 a4 89 de 89
d1 89 df 29 cf 31 c0 31 db 31 d2 fe c0 02 1c 06
8a 14 06 8a 34 1e 88 34 06 88 14 1e 00 f2 30 f6
8a 1c 16 8a 17 30 da 88 17 47 49 75 de 31 db 89
d8 fe c0 cd 80 90 90 e8 9d ff ff ff 41 41 41 41

Zero Cool
13-12-11, 16:29
http://gazetashqip.info/wp-content/uploads/2011/12/1327.jpg


“Attack on Tel Aviv” kundėr “Battlefield 3”. Irani do t’i pėrgjigjet me njė lojė tė re elektronike, tė ambjentuar nė Izrael, asaj amerikane qė simulon njė pushtim tė Iranit nga ana e trupave amerikane.
Lajmin e ka bėrė tė ditur pėr agjencinė e lajmeve “Fars”, Behrooz Minaei, drejtues i Fondacionit iranian pėr lojrat elektronike.
“Fondacioni do tė mbėshtesė projektin, pėr tė cilin janė gati tė kontribuojnė shumė programues iranianė”, ka deklaruar Minaei.
“Battlefield 3”, qė muajin e kaluar u ndalua nė Iran, pėrmban sipas tij shumė defekte teknike, por sidomos ėshtė e papranueshme pėr tematikėn e saj.
E realizuar nga kompania amerikane “Electronic Arts”, “fusha e betejės” parashikon qė lojtarėt tė jenė pjesė e njė grupi marinsash elitė, qė pėrjetojnė nė vijėn e parė mbėrritjen nė njė Teheran gjysmė tė shkatėrruar nga bombardimet amerikane.
Historia mė pas spostohet nė Europė, Londėr dhe Paris, ku terroristėt kryejnė sulme mes turmave tė njerėzve.
“Irani i ka dėrguar shumė nota proteste kompanisė amerikane, por nuk ka marrė asnjė pėrgjigje”, ka deklaruar Minaei.
Prej kėtej ka lindur dhe ideja pėr njė kundėrpėrgjigje me njė skenar tjetėr lufte, tė paktėn nė Playstation.