PDA

View Full Version : Versace


Zero Cool
05-12-11, 12:19
http://www.telegrafi.com/fo/modek/f.1204004710904_m.jpg


Si u ngrit dinastia ‘Versace’


Sfilatat ndjekin njėra-tjetrėn duke bėrė qė Versace tė renditet tek ajka e modės. Filialet e tyre janė tė shtrira gati nė tė gjithė botėn. Personazhet mė tė mėdha tė artit e kulturės, personalitetet tė larta tė shtetit e njerėz adhurojnė tė vishen me Versace.


Njė familje me tė ardhura tė mesme ku nėna e tyre pėr tė jetuar punonte si rrobaqepėse. Pasionin e saj pėr tė bukurėn ia trashėgoi dhe tė djalit tė madh Gianni, i cili filloi tė punonte mė shumė dėshirė duke prere e qepur fillimisht kostume pėr meshkuj. Pak nga pak ai filloi ta zgjeronte aktivitetin e tij duke tėrhequr pas vetes nė botėn e bukur tė modės dhe tė motrėn Donatella. Stili dhe fantazia e tyre nė krijim ishte shumė e veēantė dhe tėrhiqnin vėmendjen e atyre qė shihnin punimet e tyre.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/1versace.jpg


Disa sfilata tė vogla, por qė i sollėn njė sukses tė madh Gianni Versace, i cili pas Italisė u zhvendos nė SHBA ku mundėsitė qė i jepeshin pėr tė arritur suksesin ishin shumė tė mėdha. Nė pak kohė emri i tij, ishte ndėr mė tė lakmuarit nė botėn e modės. Industria e tyre sa vinte e bėhej mė e madhe e mė e vlerėsuar nga admiruesit.

Nė vitin 1998 kėputet jeta e krijuesit tė "Versace", Gianni Versace, i cili u gjend i vrarė nga njė maniak ne vilėn e tij nė Los Angeles. Vdekja tragjike e Versace shkaktoi shumė dhimbje qė nga njerėzit mė tė thjeshtė e deri tek modelet e tij qė ishin aq tė dashura. Rrugėn e suksesit e vazhdoi mė tej Donatella e cila ėshtė po aq ambicioze dhe e zonja sa i vėllai. Emri i saj tani ėshtė sinonim i emrit sukses.

Koleksionet e tyre tė alta modės kryesojnė sfilatat e Milanos, Parisit, Londrės e Nju Jorkut.
Koleksionet e dizenjuara nga Donatella e stilistet e saj janė kurdoherė novacione e shumė luksoze qė i japin hijeshi, sensualitet e dinamizėm personave qė veshin Versace.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/2versace.jpg
http://www.telegrafi.com/fo/2010/3versace.jpg
http://www.telegrafi.com/fo/2010/4versace.jpg
http://www.telegrafi.com/fo/2010/5versace.jpgNgjyrat "Versace" ngjyrė mjalti
Sfumimet e nxehta tė sė verdhės ngjyrė mjalti deri tek kafja e errėt, ndriēohen nė mėnyrė tė natyrshme me ngjyrimet e arit tė zbehtė dhe pėrzierje nė rozė, duke krijuar njė botė tė rrallė eterike.

Ametisti
Nga varietetet mė tė vlerėsuara tė kuarcit lindin ndriēime vjollce rrezatimi. Nga energjia e kombinimeve tė ngjyrave tė forta vjen lejlaja e fortė deri nė violė intensive.

Smeraldi
Nga brilantet e jeshile deri tek ngjyra e detit, vėrehen tė gjallojnė nė koleksionet "Versace". Duke u pėrkulur me tone tė errėt, por tė shndritshėm, ata krijojnė hije tė ndryshueshme tė ngjyrave.

Safiri
Mes bluve tė qarta dhe ato tė mbyllura ndizen ngjyra qė sfumohen nė ngjyrat e titanit dhe tė hekurit. Luhet me transparencėn nė hijeshinė e rrobave karakteristike tė dukjes klasike stili "Versace".

Oniks
E zeza ėshtė e zezė! Njė vizion i ri i "tė jetuarit nė tė errėt". Nga grija nė ngjyrė plumbi, drejt tė zezės rrethore, ku thyerje tė forta ngjyrash jetojnė nė pėlhurat e pambukta pėr njė pamje "mė se tė zezė".