PDA

View Full Version : Purhajr Hashuret!


sherri
07-12-11, 00:08
Ndegjova qe sot ishte kjo fest,deshta te ju uroje atyre qe e festojn,edhe kush dine me shume rreth kesaj feste, te na spjegon me gjersisht rreth saj,e kam ni si fest,nuk e di saktesisht e festojn te gjithe muslimanet? apo eshte fest e ndonje sekti,cka eshte konkretisht?

LuLjaa
07-12-11, 00:48
Hajr paq, na kena zi Ashure, dmth grur dhe vllau jem e ka majt kete fest ka agjeru, une ma shume s'di ēka me than, vjen dikush qe din e kallxon,, ose osee neser ju kallxoj ma shume se qysh eshte kjo dite ( fest ) :)PS. sherri a ke hanger naj here grur ti? :P

Makresh
07-12-11, 00:51
Ndegjova qe sot ishte kjo fest,deshta te ju uroje atyre qe e festojn,edhe kush dine me shume rreth kesaj feste, te na spjegon me gjersisht rreth saj,e kam ni si fest,nuk e di saktesisht e festojn te gjithe muslimanet? apo eshte fest e ndonje sekti,cka eshte konkretisht?

Hajr Paq o sherr,

Para se te vie ZeroCool e te na bombardon me ndonje copy-paste te ndonje web-sajti te bektashian, un do te pergjigjem shkurt, dhe ne detaje (me nje copy-paste, sipas sunniteve).


Shkurt : Eshte dite agjerimi, ne perkujtim te Profetit Musa (Moisiu) a.s.


Ne detaje :


Dita e Ashures


http://www.al-muslim.fr/wp-content/uploads/2010/12/moise-traversee-mer.jpg


Historia e njerėzimit ėshtė e mbushur me beteja nė mes tė vėrtetės dhe tė pavėrtetės, nė mes tė drejtės dhe tė padrejtės, nė mes tė mirės dhe tė ligės, nė mes besimit dhe mosbesimit. Njė nga kėto histori pėr tė cilėn na ka folur edhe Allahu nė Kuran ėshtė historia e Musait (alejhi selam) me Faraonin e Egjiptit. Allahu pasi e bėri Musain Profet dhe i ngarkoi kėtė barrė tė rėndė, e dėrgoi atė te Faraoni, pėr t’i kėrkuar dy gjėra. E para qė ai tė besonte, pra t’i largohej shirkut, mos tė adhuronte tjetėr kė veē Allahut dhe tė mos e konsideronte veten mė si Zot nė mes njerėzve dhe sė dyti, tė lejonte Musain qė tė largohej me popullin e tij nga toka e Egjiptit. Por, Faraoni me mendjemadhėsinė dhe arrogancėn e tij nuk pranoi as njėrėn dhe as tjetrėn, pėrkundrazi, i mbylli sytė para mrekullive qė Allahu i tregoi nėpėrmjet duarve tė Musait dhe vazhdoi me shtypjen dhe dhunėn qė ai ushtronte ndaj popullit tė Musait. Allahu atėherė e urdhėroi Musain qė natėn ai tė merrte popullin e tij dhe tė largohej nga ai vend. Musai duke iu bindur urdhrit tė Zotit tė tij kėshtu bėri. Ai organizoi popullin e tij dhe u nis pėr rrugė. Por, natyrisht nuk ėshtė e lehtė tė udhėtosh me mijėra njerėz nė njė natė tė vetme pa u ndjerė dhe u marrė vesh nga tė tjerėt. Kėshtu pra Faraoni me ta marrė vesh seē po ndodhte mobilizoi ushtrinė e tij qė t’i vihej nė ndjekje Musait dhe popullit tė tij, pėr t’i kthyer ata mbrapsht. Nė rrugė e sipėr ata u gjendėn pėrpara detit, nga ku nuk kishte rrugė tjetėr ku mund tė devijonin pėr nė synimin e tyre, pėrpara qėndronte deti dhe pas tyre vinte Faraoni me ushtrinė e tij. Ēifutėt, populli i Musait, filluan t’i ankohen atij pėr situatėn e krijuar, por ishte Allahu i Madhėruar, Ai qė i kishte nxjerrė ata nga ai vend dhe jo Musai, ndaj Ai nuk kishte pėr t’i braktisur ata. Allahu hapi para tyre njė rrugė nė det, duke i ngritur valėt e tij si tė ishin male dhe urdhėroi Musain dhe popullin e tij tė kalonte nėpėr tė. Dhe kėshtu u bė. Faraoni nga ana e tij, qė edhe njėherė tjetėr po shihte me sytė e tij njė nga mrekullitė e Allahut, pėrsėri nuk u bind, por u vu nė ndjekje tė tyre nė mes tė detit nėpėr tė njėjtėn rrugė nga e kaloi Musai popullin e tij. Por, Allahu e mbylli kėtė rrugė nė det, shpėtoi Musain dhe popullin e tij dhe e mbyti Faraonin bashkė me ushtrinė qė shkonte nga pas. I tillė do tė jetė pėrfundimi i tė gjithė atyre qė ngrenė krye kundra Zotit tė krijesave.

Kjo ngjarje ka ndodhur pikėrisht nė dhjetė Muharem, pra nė ditėn e dhjetė tė muajit hėnor Muharem, ndaj dhe kjo ditė quhet dita e Ashures, qė nė gjuhėn arabe do tė thotė e dhjeta, pra dita e dhjetė.

Kur Profeti (alejhi salatu ue selam) emigroi nė Medinė, ai pa se ēifutėt agjėronin nė kėtė ditė, sepse Musai (alejhi salatu ue selam) e agjėronte kėtė ditė, si shenjė mirėnjohje ndaj Allahut. Profeti (alejhi salatu ue selam) vendosi ta agjėroj kėtė ditė duke ndjekur shembullin e vėllait tė tij profet, Musait dhe jo ēifutėt, sepse myslimanėt janė mė afėr Musait sesa vetė ēifutėt, qė pretendojnė se janė ndjekės tė Musait. Agjėrimi i kėsaj ditė, siē pėrcillet nga fjalėt e Profetit (alejhi salatu ue selam), shlyhen gjynahet e njė viti mė parė; qė me agjėrimin tonė si myslimanė tė mos ngjajmė me ēifutėt, ėshtė mirė qė bashkė me ditėn e Ashures tė agjėrojmė njė ditė para ose njė ditė pas kėsaj dite.

Dita e Ashures ėshtė ditė agjėrimi, pra ditė adhurimi dhe nuk ėshtė ditė feste dhe as ditė hidhėrimi. E themi kėtė sepse po nė kėtė ditė ėshtė vrarė padrejtėsisht edhe Husejni (radijallahu anhu), nipi i Profetit (alejhi salatu ue selam), djali i Fatimesė dhe Aliut (radijallahu anhuma), nė vendin e quajtur Kerbela (Qerbela) duke luftuar me njerėz zullumqarė qė kishin dalė ta ndalnin rrugėtimin e tij pėr nė Kufe tė Irakut dhe pėr ta detyruar tu nėnshtrohej kėrkesave tė tyre. Mirėpo kjo ngjarje, tepėr e dhimbshme nė historinė islame, nuk mund tė shėrbej pėr tu shndėrruar nė njė ditė zie, apo pėrkujtimesh mortore. Kjo ditė nuk ėshtė ditė kur njerėzit duhet tė vėnė kujėn dhe tė gjakosen me kama dhe zinxhirė, si pendesė pėr njė krim qė nuk ėshtė kryer prej tyre. Nėse ka fatkeqėsi vdekjeje mė tė madhe pėr myslimanėt, ajo ėshtė vdekja e Profetit tonė (alejhi salatu ue selam), e megjithatė askush nga ne nuk e kthen kėtė ditė hidhėrimi nė njė ditė pėrkujtimi zie dhe skenash makabre, qė tė vjen turp t’i shohėsh. Vdiq Ebu Bekri, Umeri, Osmani dhe Aliu u vranė nga armėt gjakatare tė njerėzve tė padrejtė, por umeti islam nuk i shndėrroi ditėt e vdekjes sė kėtyre burrave, shumė mė tė rėndėsishėm sesa Husejni (radijallahu anhu), nė ditė zie dhe ditė ku mė shumė se asnjėherė tjetėr shėmtohet imazhi i Islamit para syve tė gjithė botės, nga njerėz tė cilėt pėr fat keq pretendojnė se janė ndjekės dhe dashamirės tė familjes sė Profetit (alejhi salatu ue selam), por qė nė realitet rruga e tyre ėshtė shumė larg rrugės sė tyre. Por, natyrisht ėshtė po ashtu e gabuar, qė si kundėrshtim ndaj kėtyre veprimeve qė nuk gjejnė mbėshtetje nė fenė tonė, tė bėjmė tė kundėrtėn, duke gėzuar dhe festuar! Kjo ėshtė njė ditė adhurimi dhe kaq mjafton, ndėrsa ngjarjet qė kanė pėrkuar tė ndodhin nė kėtė ditė, janė pjesė e historisė, pėr tė cilat ne nuk mund tė sajojmė dhe shpikim kremtime mortore apo festive bidat, sepse ēdo bidat nė fe, siē pohon Profeti (alejhi salatu ue selam) ėshtė humbje.
Pėrgatiti: Justinian Topulli

Zero Cool
07-12-11, 00:57
Hajr Paq o sherr,

Para se te vie ZeroCool e te na bombardon me ndonje copy-paste te ndonje web-sajti te bektashian, un do te pergjigjem shkurt, dhe ne detaje (me nje copy-paste, sipas sunniteve).


Shkurt : Eshte dite agjerimi, ne perkujtim te Profetit Musa (Moisiu) a.s.Urime atyre qe e festojne !Pse bektashit a sjan musliman a ? Sen spo marr vesh 1 kuran e 100 mije sekte :rolleyes: ?

Moisiu (Musa) dicka si fort po me perngjan ne pejgamerin e jahudive ?!?

ps: po duhka me googlat tash a e festojne edhe jahudite e me pru naj copy/paste :biggrin:

LuLjaa
07-12-11, 01:02
Makresh edhe une thash " fest" ama jo,, qe e lexova ketu te ti


Dita e Ashures ėshtė ditė agjėrimi, pra ditė adhurimi dhe nuk ėshtė ditė feste dhe as ditė hidhėrimi.

Makresh
07-12-11, 01:02
Urime atyre qe e festojne !Pse bektashit a sjan musliman a ? Sen spo marr vesh 1 kuran e 100 mije sekte :rolleyes: ?

Moisiu (Musa) dicka si fort po me perngjan ne pejgamerin e jahudive ?!?

ps: po duhka me googlat tash a e festojne edhe jahudite e me pru naj copy/paste :biggrin:

Thirren ne Islam, po kan tradita te egra qe s'kan te bejn me fejen qe na predikoi Muhamedi a.s.
Ata ne kete dit te bekuar, e rrahin veten sikur te mos jen normal, keto veprime qe demtojn trupin dhe shendetin e njeriut, jan HARAM, edhe me keq se Alkoholi e konsumimi i mishit te derrit ! Atyre u mungon nje shtraf ne krye.


Kurse Moisiu, Musa a.s. eshte Profet i Zotit, qe e njeh feja Islame si te vertet, dhe te derguar te Zotit. Pra, eshte nje profet musliman qe predikoj si gjithe te tjeret : 1 Zot, te vetem.

Makresh
07-12-11, 01:04
Makresh edhe une thash " fest" ama jo,, qe e lexova ketu te ti


Dita e Ashures ėshtė ditė agjėrimi, pra ditė adhurimi dhe nuk ėshtė ditė feste dhe as ditė hidhėrimi.

:smile: Te kuptoj, po kta dervishet e "festojn" ndryshe kete dit te bekuar. Ndoshta per kete, autori e kishte fjalen.

Selam,

Zero Cool
07-12-11, 01:09
Thirren ne Islam, po kan tradita te egra qe s'kan te bejn me fejen qe na predikoi Muhamedi a.s.
Ata ne kete dit te bekuar, e rrahin veten sikur te mos jen normal, keto veprime qe demtojn trupin dhe shendetin e njeriut, jan HARAM, edhe me keq se Alkoholi e konsumimi i mishit te derrit ! Atyre u mungon nje shtraf ne krye.


Kurse Moisiu, Musa a.s. eshte Profet i Zotit, qe e njeh feja Islame si te vertet, dhe te derguar te Zotit. Pra, eshte nje profet musliman qe predikoj si gjithe te tjeret : 1 Zot, te vetem.

Euu euu mu qudite, ata po e predikojkan fene e Alis, nipit te Muhamedit dhe dhendrrit te Muhamedit e skokan musliman hmmmm

Musa pra gjithashtu si pejgamer i jahudive (pas Abrahamit dhe nja 2000-2500 vjet para Muhamedit) ka besu ne nje Zot, edhe jezusi te njejten,,, e ne fund Muhamedi ka hece rruges se tyre,,, a te kuptova mire ?

ps: a e festojkan jahudite kete feste a jo?

Makresh
07-12-11, 01:18
Euu euu mu qudite, ata po e predikojkan fene e Alis, nipit te Muhamedit dhe dhendrrit te Muhamedit e skokan musliman hmmmm

Musa pra gjithashtu si pejgamer i jahudive (pas Abrahamit dhe nja 2000-2500 vjet para Muhamedit) ka besu ne nje Zot, edhe jezusi te njejten,,, e ne fund Muhamedi ka hece rruges se tyre,,, a te kuptova mire ?

ps: a e festojkan jahudite kete feste a jo?

As Muhamedi, As Alija e as djemt e tij, asnjeher se kan festu kesisoji sic e festojn e sic besojn dervishet.

Ne kete dit, dervisht e rrahin veten, sepse e auto-denojn veten se si nuk qellun para 1400 viteve per ta paraljmruar e per ti ndihmuar imam Hysejnin ne nje krim i kushtoj prerja e kokes. Kjo eshte budallaki cfar bejn ata.


Kurse per Musėn a.s., mir e paske kuptu, dhe normalisht, edhe hebrenjt e festojn, por jo ne te njejten dat me ne, meqe dallojn kalendaret e tan.

Alima
07-12-11, 01:19
Euu euu mu qudite, ata po e predikojkan fene e Alis, nipit te Muhamedit dhe dhendrrit te Muhamedit e skokan musliman hmmmm

Musa pra gjithashtu si pejgamer i jahudive (pas Abrahamit dhe nja 2000-2500 vjet para Muhamedit) ka besu ne nje Zot, edhe jezusi te njejten,,, e ne fund Muhamedi ka hece rruges se tyre,,, a te kuptova mire ?

ps: a e festojkan jahudite kete feste a jo?


...


Mos nxjerr gjidavi , po lexo qeta fund e kry .... mos harro me kqyr edhe syretin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifDita e Ashures


http://www.al-muslim.fr/wp-content/uploads/2010/12/moise-traversee-mer.jpg


Historia e njerėzimit ėshtė e mbushur me beteja nė mes tė vėrtetės dhe tė pavėrtetės, nė mes tė drejtės dhe tė padrejtės, nė mes tė mirės dhe tė ligės, nė mes besimit dhe mosbesimit. Njė nga kėto histori pėr tė cilėn na ka folur edhe Allahu nė Kuran ėshtė historia e Musait (alejhi selam) me Faraonin e Egjiptit. Allahu pasi e bėri Musain Profet dhe i ngarkoi kėtė barrė tė rėndė, e dėrgoi atė te Faraoni, pėr t’i kėrkuar dy gjėra. E para qė ai tė besonte, pra t’i largohej shirkut, mos tė adhuronte tjetėr kė veē Allahut dhe tė mos e konsideronte veten mė si Zot nė mes njerėzve dhe sė dyti, tė lejonte Musain qė tė largohej me popullin e tij nga toka e Egjiptit. Por, Faraoni me mendjemadhėsinė dhe arrogancėn e tij nuk pranoi as njėrėn dhe as tjetrėn, pėrkundrazi, i mbylli sytė para mrekullive qė Allahu i tregoi nėpėrmjet duarve tė Musait dhe vazhdoi me shtypjen dhe dhunėn qė ai ushtronte ndaj popullit tė Musait. Allahu atėherė e urdhėroi Musain qė natėn ai tė merrte popullin e tij dhe tė largohej nga ai vend. Musai duke iu bindur urdhrit tė Zotit tė tij kėshtu bėri. Ai organizoi popullin e tij dhe u nis pėr rrugė. Por, natyrisht nuk ėshtė e lehtė tė udhėtosh me mijėra njerėz nė njė natė tė vetme pa u ndjerė dhe u marrė vesh nga tė tjerėt. Kėshtu pra Faraoni me ta marrė vesh seē po ndodhte mobilizoi ushtrinė e tij qė t’i vihej nė ndjekje Musait dhe popullit tė tij, pėr t’i kthyer ata mbrapsht. Nė rrugė e sipėr ata u gjendėn pėrpara detit, nga ku nuk kishte rrugė tjetėr ku mund tė devijonin pėr nė synimin e tyre, pėrpara qėndronte deti dhe pas tyre vinte Faraoni me ushtrinė e tij. Ēifutėt, populli i Musait, filluan t’i ankohen atij pėr situatėn e krijuar, por ishte Allahu i Madhėruar, Ai qė i kishte nxjerrė ata nga ai vend dhe jo Musai, ndaj Ai nuk kishte pėr t’i braktisur ata. Allahu hapi para tyre njė rrugė nė det, duke i ngritur valėt e tij si tė ishin male dhe urdhėroi Musain dhe popullin e tij tė kalonte nėpėr tė. Dhe kėshtu u bė. Faraoni nga ana e tij, qė edhe njėherė tjetėr po shihte me sytė e tij njė nga mrekullitė e Allahut, pėrsėri nuk u bind, por u vu nė ndjekje tė tyre nė mes tė detit nėpėr tė njėjtėn rrugė nga e kaloi Musai popullin e tij. Por, Allahu e mbylli kėtė rrugė nė det, shpėtoi Musain dhe popullin e tij dhe e mbyti Faraonin bashkė me ushtrinė qė shkonte nga pas. I tillė do tė jetė pėrfundimi i tė gjithė atyre qė ngrenė krye kundra Zotit tė krijesave.

Kjo ngjarje ka ndodhur pikėrisht nė dhjetė Muharem, pra nė ditėn e dhjetė tė muajit hėnor Muharem, ndaj dhe kjo ditė quhet dita e Ashures, qė nė gjuhėn arabe do tė thotė e dhjeta, pra dita e dhjetė.

Kur Profeti (alejhi salatu ue selam) emigroi nė Medinė, ai pa se ēifutėt agjėronin nė kėtė ditė, sepse Musai (alejhi salatu ue selam) e agjėronte kėtė ditė, si shenjė mirėnjohje ndaj Allahut. Profeti (alejhi salatu ue selam) vendosi ta agjėroj kėtė ditė duke ndjekur shembullin e vėllait tė tij profet, Musait dhe jo ēifutėt, sepse myslimanėt janė mė afėr Musait sesa vetė ēifutėt, qė pretendojnė se janė ndjekės tė Musait. Agjėrimi i kėsaj ditė, siē pėrcillet nga fjalėt e Profetit (alejhi salatu ue selam), shlyhen gjynahet e njė viti mė parė; qė me agjėrimin tonė si myslimanė tė mos ngjajmė me ēifutėt, ėshtė mirė qė bashkė me ditėn e Ashures tė agjėrojmė njė ditė para ose njė ditė pas kėsaj dite.

Dita e Ashures ėshtė ditė agjėrimi, pra ditė adhurimi dhe nuk ėshtė ditė feste dhe as ditė hidhėrimi. E themi kėtė sepse po nė kėtė ditė ėshtė vrarė padrejtėsisht edhe Husejni (radijallahu anhu), nipi i Profetit (alejhi salatu ue selam), djali i Fatimesė dhe Aliut (radijallahu anhuma), nė vendin e quajtur Kerbela (Qerbela) duke luftuar me njerėz zullumqarė qė kishin dalė ta ndalnin rrugėtimin e tij pėr nė Kufe tė Irakut dhe pėr ta detyruar tu nėnshtrohej kėrkesave tė tyre. Mirėpo kjo ngjarje, tepėr e dhimbshme nė historinė islame, nuk mund tė shėrbej pėr tu shndėrruar nė njė ditė zie, apo pėrkujtimesh mortore. Kjo ditė nuk ėshtė ditė kur njerėzit duhet tė vėnė kujėn dhe tė gjakosen me kama dhe zinxhirė, si pendesė pėr njė krim qė nuk ėshtė kryer prej tyre. Nėse ka fatkeqėsi vdekjeje mė tė madhe pėr myslimanėt, ajo ėshtė vdekja e Profetit tonė (alejhi salatu ue selam), e megjithatė askush nga ne nuk e kthen kėtė ditė hidhėrimi nė njė ditė pėrkujtimi zie dhe skenash makabre, qė tė vjen turp t’i shohėsh. Vdiq Ebu Bekri, Umeri, Osmani dhe Aliu u vranė nga armėt gjakatare tė njerėzve tė padrejtė, por umeti islam nuk i shndėrroi ditėt e vdekjes sė kėtyre burrave, shumė mė tė rėndėsishėm sesa Husejni (radijallahu anhu), nė ditė zie dhe ditė ku mė shumė se asnjėherė tjetėr shėmtohet imazhi i Islamit para syve tė gjithė botės, nga njerėz tė cilėt pėr fat keq pretendojnė se janė ndjekės dhe dashamirės tė familjes sė Profetit (alejhi salatu ue selam), por qė nė realitet rruga e tyre ėshtė shumė larg rrugės sė tyre. Por, natyrisht ėshtė po ashtu e gabuar, qė si kundėrshtim ndaj kėtyre veprimeve qė nuk gjejnė mbėshtetje nė fenė tonė, tė bėjmė tė kundėrtėn, duke gėzuar dhe festuar! Kjo ėshtė njė ditė adhurimi dhe kaq mjafton, ndėrsa ngjarjet qė kanė pėrkuar tė ndodhin nė kėtė ditė, janė pjesė e historisė, pėr tė cilat ne nuk mund tė sajojmė dhe shpikim kremtime mortore apo festive bidat, sepse ēdo bidat nė fe, siē pohon Profeti (alejhi salatu ue selam) ėshtė humbje.
Pėrgatiti: Justinian Topulli
..


ps.Makresh , ma ban hallall per diplomacin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.... se o qellu njoni nervoz !.

sherri
07-12-11, 01:25
Hajr paq, na kena zi Ashure, dmth grur dhe vllau jem e ka majt kete fest ka agjeru, une ma shume s'di ēka me than, vjen dikush qe din e kallxon,, ose osee neser ju kallxoj ma shume se qysh eshte kjo dite ( fest ) :)PS. sherri a ke hanger naj here grur ti? :P
Poe kam hanger,edhe si me pas dite qe eshte kjo fest e hashureve,para dy dite e gjeta do grun edhe miell t'kallamojt,qe e kam pru veres mu kish pshtjell n'podrum :( hahahah e qe kesh tuj kallxu oj tine pardje e kam zie do,e me qelloje edhe perqetfar feste,

Alima
07-12-11, 01:29
...

Zierja e grurit eshte bid'a ( risi ) ne fene tone !


Lidhje nuk ka gruri me ditene Hashures ! ... apet risi e shiave qe zene rranje ne jahudit e devijuar e qe kane pranu islmain per me e shkaterru dale-ngadale !


...pa sukses , kuptohet !.

sherri
07-12-11, 01:33
Cka duhet me ba oj halime, me cka vecohet kjo dite??

edhe cka eshte kjo fjala bedat?..s'je e detyrume me kallxu vec qe veta

aha risi e paske perkthy halime, tum falsh

Alima
07-12-11, 01:39
Cka duhet me ba oj halime, me cka vecohet kjo dite??

edhe cka eshte kjo fjala bedat?..s'je e detyrume me kallxu vec qe veta

aha risi e paske perkthy halime, tum falsh


...


Ibadet ( perkushtim , madherim) Zotit te Madheruar ... qe forma me e perulur eshte agjerimi !


jo, s' ka gje :)....edhe lemni vlla t' flej , qy http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifnaten e mire , me nderime
Alima :)


.

sherri
07-12-11, 01:46
jaaa Halime hin n'gjynah qe ik,se tashe ma pshtjelle krejt...agjerimi u kan sivjet niher,tash prap angllatisma edhe qeta e ik :D mus thuj jo se e ki per detyr edhe sevap fiton.........perkushitm,ibadet keto duhet cdo kohe cdo sekond halime 24 ore ne dite,une po du me dite me cka dallohet,vecohet kjo dite qy, the me agjerim po qysh sa dite pse,? une kishe pervec ramazanit(ramadanit se po idhnohen arabt me i than turqisht) ska tjeter agjerim.....!

Alima
07-12-11, 01:52
jaaa Halime hin n'gjynah qe ik,se tashe ma pshtjelle krejt...agjerimi u kan sivjet niher,tash prap angllatisma edhe qeta e ik :D mus thuj jo se e ki per detyr edhe sevap fiton.........perkushitm,ibadet keto duhet cdo kohe cdo sekond halime 24 ore ne dite,une po du me dite me cka dallohet,vecohet kjo dite qy, the me agjerim po qysh sa dite pse,? une kishe pervec ramazanit(ramadanit se po idhnohen arabt me i than turqisht) ska tjeter agjerim.....!


...

...more kame me u zgju heret , haj medet !


*agjerimi i Ramadanit ( nime mos t' idhnohen ) ... eshte(fard/farz ) obligativ !


*agjerimi i dites se Hashures dhe disa diteve tjera gjithashtu , eshte ( nafile ) vullnetar !


Ramadanin mos me e agjeru , le qe nuk ke shperblime , por ke edhe denim !


Hashuren psh , mos me e agjeru , nuk ke denim , por ke shperblim !


pra , agjerimi me i mire ne historin Islame , eshte agjerimi i Daudit alejhi selam , ... ai ka agjeruar nje dite po , e nje dite jo tere jeten e vet , paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te dhe mbi gjithe te derguarit e Tij !lem tash se ma nuk vi dej neser inshAllah !


Naten !:).

Alima
07-12-11, 02:10
...

...more kame me u zgju heret , haj medet !


*agjerimi i Ramadanit ( nime mos t' idhnohen ) ... eshte(fard/farz ) obligativ !


*agjerimi i dites se Hashures dhe disa diteve tjera gjithashtu , eshte ( nafile ) vullnetar !


Ramadanin mos me e agjeru , le qe nuk ke shperblime , por ke edhe denim !


Hashuren psh , mos me e agjeru , nuk ke denim , por ke shperblim !


pra , agjerimi me i mire ne historin Islame , eshte agjerimi i Daudit alejhi selam , ... ai ka agjeruar nje dite po , e nje dite jo tere jeten e vet , paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te dhe mbi gjithe te derguarit e Tij !lem tash se ma nuk vi dej neser inshAllah !


Naten !:)....

qyre ēka ndodhe me fol jerum http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

autokorigjim !
Hashuren psh , mos me e agjeru nuk ke denim , por nese e agjeron ke shperblim !
ec shko flej alime , mos ban zhurum ...u -pa (2) ... ulu !


.

valiii
07-12-11, 02:38
lexoni mire qetuqe...

Muslimani e ka sunet (jo e obliguar, pra tradite) te agjeroje nje dite dhe tia bashkangjes edhe nje dite tjeter (para ose prapa) edhe u kry puna ...

Shijat, rafidat, dervish e suffi e mozamakeqat qe bash lidhje skan me islam i axherojne kete dite light (pra 10 dite prej 1 deri ne 10 Muharrem) ...

qy cfare axherimi...

Nuk lahen/pastrohen 10 dite

Nuk kane mardhanie sexuale keto 10 dite

Nuk qethen, rruhen ose mi pre thojte mozenallah

Nuk i ndrojne teshat keto 10 dite, bile as bixhama nuk veshin me to bine me fjete, as nuk i ndrojne bregt ...

Nuk perdorin uj (po pine coca cole psh, qe cfar agjerimi), nese e perdorin e zhysin me dicka psh me kafe apo leng sa per te nderuar ngjyre...

A kemi Dervish ne forum ? nese po uroja atyre sherr... Muslimaneve ju uron vetem dy Bajramat edhe ndonje e Xhuma (Premte) kshtu kur te teket me purhajru ...

taraku-1
07-12-11, 04:44
Mjesi o pipell ..qonu falne sabahin qonu... o mubareq Allahu ju nimoft...

Alima, qysh me te ik ty spjegimi i agjerimit te ktyre ditve te muajit muharrem...? hahah nje vite kaffe spi me ty ma qy
Vali e paska spjegue mire, qe duhet nje dite me ja shtue ose nje dite me heret me agjerue ose tri ditet me i agjerue...( arsya qe me i agjerue dy dite pse tri eshte mos me i perngja Jahudive ... keshtu ka thene Pejgamberi s.a.v.s )
Ata qe e dijn me mire me spjegue qka une skam dite.. le te me korigjojn...,Allahu me falt.

GURI SYLAJ
07-12-11, 06:53
Mjesi o pipell ..qonu falne sabahin qonu... o mubareq Allahu ju nimoft...

Alima, qysh me te ik ty spjegimi i agjerimit te ktyre ditve te muajit muharrem...? hahah nje vite kaffe spi me ty ma qy
Vali e paska spjegue mire, qe duhet nje dite me ja shtue ose nje dite me heret me agjerue ose tri ditet me i agjerue...( arsya qe me i agjerue dy dite pse tri eshte mos me i perngja Jahudive ... keshtu ka thene Pejgamberi s.a.v.s )
Ata qe e dijn me mire me spjegue qka une skam dite.. le te me korigjojn...,Allahu me falt.


Qeshtu bre tarak-kallxoju qe duhet me u qu heret ....!
---------------------------------------
Mbasi Dauti a.s. e paska pas me se miri agjerimin kah kjo rregull tjeter ne Kuran!!???

Neferta
07-12-11, 08:34
...

pra , agjerimi me i mire ne historin Islame , eshte agjerimi i Daudit alejhi selam , ... ai ka agjeruar nje dite po , e nje dite jo tere jeten e vet , paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te dhe mbi gjithe te derguarit e Tij !


.
Qe sa hina ne kete bisede po meniher sharrova na balte, qyre tash Davidi i izraelit ka agjeru nje dite po e nje dite jo....

...... ky qka po lyp ketu te hashuret

.,,ata jan qifut dmth te pa fe sipas juve zonje apo zonjush haram esht me i permen izraelet e pa fe.

4peace
07-12-11, 08:46
***

He, he, he...


Disa (dje) ishin pas cu n'kom t'shmajte...Sonte paskan ndejte gjith naten...
...si dhampira...


...se,a e kane mrri vaktin e sabahit, Ni Zot e di...


Ama, pa marre parasysh, te gjithe ne jemi bere mjeshter per disa gjera "shume te rendesishme" per jete:
Jemi m'sue vec me festue, me pershendete, me urue...
Jo Shenkolla, jo Hashura, jo vita t'ri me kalendare te ndryshem...
Nejse, ky Shenkolli qe ka qene dje ne Perendim, te na vjen, me t'njejten veshje, kah 31 dhjetori me emnin babadimen...


Mu ma s'shumti po m'vjen kec qe askush prej juve (festaxhive, urusaxhive, pershendetaxhive) nuk u kujtue me na e urue, me na e bo perhajr e, qebesa dhe me festue cat marreveshjen e menaxhimit "te perbashket" (serbt menaxhojne, shqipet shikojne per dritare) te "kufinjve" ndermjet shtetit te Serbise dhe Provinces se saj - Kosoves dhe Metohise.


Pirolla juv qofte.


Urime paēit edhe ju.


***

panta_rhei
07-12-11, 08:57
lexoni mire qetuqe...

Muslimani e ka sunet (jo e obliguar, pra tradite) te agjeroje nje dite dhe tia bashkangjes edhe nje dite tjeter (para ose prapa) edhe u kry puna ...

Shijat, rafidat, dervish e suffi e mozamakeqat qe bash lidhje skan me islam i axherojne kete dite light (pra 10 dite prej 1 deri ne 10 Muharrem) ...

qy cfare axherimi...

Nuk lahen/pastrohen 10 dite

Nuk kane mardhanie sexuale keto 10 dite

Nuk qethen, rruhen ose mi pre thojte mozenallah

Nuk i ndrojne teshat keto 10 dite, bile as bixhama nuk veshin me to bine me fjete, as nuk i ndrojne bregt ...

Nuk perdorin uj (po pine coca cole psh, qe cfar agjerimi), nese e perdorin e zhysin me dicka psh me kafe apo leng sa per te nderuar ngjyre...

A kemi Dervish ne forum ? nese po uroja atyre sherr... Muslimaneve ju uron vetem dy Bajramat edhe ndonje e Xhuma (Premte) kshtu kur te teket me purhajru ...

Sunni, m'doket dmth sunnet ose tradite e bazuar ne jeten dhe veprat jetesore te Muhammedit as.

Te jesh musliman sunni, po i bjen te praktikosh fene duke kopjuar fjalet dhe imituar vepren e Muhammedit.

Tash, keta muslimanet e tjere, disa thojne: pse more mos mu bazu direkt ne Kuran, ne fjalen e Allahut, kush hamamin eshte muhamedi?

Kjo, nxit inatin e grupeve e "mahallave" tjera muslimane: pasiqe po bajka me praktiku fe ne baze te insanit, atehere edhe na po ia fusim e po e bajme islamin sipas liderit tone te dashur: imam aliut, hyseinit, wahabit, hashimit, albinit, pacollit, tayipit, erdoganit, shefqetit e fuadit.

Sipas meje, keta vec per Kuran edhe per fjale te Allahut nuk e rrujne asnjani.

emine
07-12-11, 09:05
u rreja ju kallt,
thojshin me i hek hithat a e kote,more edhe mi pervlu prap dalin,malli keq veq sa vjen e shtohet,duhet me shpik naj pesticide efektive se spo durohen vend per vend e cdo dite e me shume malli keq po shfaqet

sherri
07-12-11, 10:49
lexoni mire qetuqe...

Muslimani e ka sunet (jo e obliguar, pra tradite) te agjeroje nje dite dhe tia bashkangjes edhe nje dite tjeter (para ose prapa) edhe u kry puna ...

Shijat, rafidat, dervish e suffi e mozamakeqat qe bash lidhje skan me islam i axherojne kete dite light (pra 10 dite prej 1 deri ne 10 Muharrem) ...

qy cfare axherimi...

Nuk lahen/pastrohen 10 dite

Nuk kane mardhanie sexuale keto 10 dite

Nuk qethen, rruhen ose mi pre thojte mozenallah

Nuk i ndrojne teshat keto 10 dite, bile as bixhama nuk veshin me to bine me fjete, as nuk i ndrojne bregt ...

Nuk perdorin uj (po pine coca cole psh, qe cfar agjerimi), nese e perdorin e zhysin me dicka psh me kafe apo leng sa per te nderuar ngjyre...

A kemi Dervish ne forum ? nese po uroja atyre sherr... Muslimaneve ju uron vetem dy Bajramat edhe ndonje e Xhuma (Premte) kshtu kur te teket me purhajru ...
T.F.Nderit Valiii

Qe po ja filloj nga fundi i shkrimit tand(si ma sevap nga e djathta ne te majt diqysh vec mrapsht me kan) Une ju urova atyre qe e festojn.

Ky lloje agjerimi,dy dite tri dite,mos me u pastru!...po perngjajka ne menyren ortodoxe diqysh??

Keta mozomakeqat qe i ke cek spo bejka me i ndegju,as me i respektu si musliman? edhe nese flasin nga baza e fes -Kurani A !?

Nuk ke tem per provokim,thjesht e di qe eshte festu,kjo dite edhe shume te tjera,ne shqipetaret si Multi-fetar,te njoftun per toleranc fetare festojm shume festa gati te te gjitha feve...
as qe e kisha dite qe eshte tash kjo fest,ne lajme degjova qe ne Afganistan,nje atentator,vetvrases ka hy ne turmen e njerzve qe festonin festen e hashures,ku morri jeten e dhjetra njerzve! e qe mos me zgjat: qe te ne mos te vijn keto percamje,se kohen e fundit sa po lexon njeri qetu po na dalin shume Islama,shume Muhameda,shume Alia,shume Musaja;shume Dauta.....qe asnjeri s'paska "fol" me tjetrin gjith idhnushem ne hasmeri, eshte mire qe mos te na ndodhin edhe neve keto marri,ne fest fetare te vriten njerz ne mase!!

sherri
07-12-11, 10:56
fur pic, ketu nuk eshte tema Politika,po mesojm per fet,per tolerancen fetare....po pregaditemi per ate jeten e gjate,se kjo eshte e rrejshme. OK ti si patriot i djegun per atedhe,shko te politika e uroja ati Lapit,e ai ty merrnu n'gryk,per "fitoren" ne veri te Kosoves

Alima
07-12-11, 11:55
...


Nuk po mundem me i ra ne fije , a nime nuk po kuptojn do do , a po shtihohen !?


Daudi alejhiselam ishte musliman ( monoteist ) ... , si dhe te gjithe tjeret para dhe pas tij , deri te Muhamedi paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ! ... e se njerezit e kan deviju pastai , ata ( te derguarit) nuk kane faj !


Perse nuk praktikohet agjerimi i Daudit alejhi selam , mu duke pyeti dikush ... ngase sikur edhe ai te ishte gjalle ( dhe te gjithe profetet tjere ) ...ne kohen sa ishte gjalle Muhamedi alejhi selam , dhe pas shpalljes se Kuranit , nuk do kishin tjeter , vetem se te pasonin Kuranin dhe Muhamedin alejhi selam , ...nuk jane fjale per hava , mbeshtetja dhe argumentet gjinden ne hadithe sahih , gjithashtu ne ajetet Kuranore , ku Allahu deshmon perkatesin e tyre ( te derguareve ) fetare !


.

4peace
07-12-11, 12:09
fur pic, ketu nuk eshte tema Politika,po mesojm per fet,per tolerancen fetare....po pregaditemi per ate jeten e gjate,se kjo eshte e rrejshme. OK ti si patriot i djegun per atedhe,shko te politika e uroja ati Lapit,e ai ty merrnu n'gryk,per "fitoren" ne veri te KosovesJo Неџо,
Ishte fjala per festat, ku nder to ben pjese edhe ajo "festa" e Llapit Magjistarit...


...bile ajo eshte edhe "ma e mire"...
...i bje si m'u kone n'disco (n'gėrrklan t'ukit...asish shkavit de)
***

premium
07-12-11, 13:24
...sevape ''ka''
xhynahe nuk ka
ka edhe shpėrblimin tek Allahu !

GURI SYLAJ
07-12-11, 15:06
...sevape ''ka''
xhynahe nuk ka
ka edhe shpėrblimin tek Allahu !premium spjegona kete shkrim pak me mire, te lutem.

Sevap "ka" ,ne thojza, i bjen qe nuk ka!
Xhynahe nuk ka ,pa thojza, i bjen qe nuk ka !
Po ,te Allahu, ka shperblim !!!?
E ME CKA SHPERBLEN ALLAHU ??

Neferta
07-12-11, 15:23
...


Nuk po mundem me i ra ne fije , a nime nuk po kuptojn do do , a po shtihohen !?


Daudi alejhiselam ishte musliman ( monoteist ) ... , si dhe te gjithe tjeret para dhe pas tij , deri te Muhamedi paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ! ... e se njerezit e kan deviju pastai , ata ( te derguarit) nuk kane faj !.
Shum te fameneres se pak e kam ditur qe jena vllazni arab e qifut po kerkush nuk e besonte pra prej sotit nuk kan dallim as ahmadinexhadi as Asadi as Baraku......

Alima
07-12-11, 15:55
Shum te fameneres se pak e kam ditur qe jena vllazni arab e qifut po kerkush nuk e besonte pra prej sotit nuk kan dallim as ahmadinexhadi as Asadi as Baraku......


...

jemi vllazni , jemi ...ama jemi leqit prej se do ( si shume ) e kane dallashit udhen !


.

premium
07-12-11, 17:30
premium spjegona kete shkrim pak me mire, te lutem.

Sevap "ka" ,ne thojza, i bjen qe nuk ka!
Xhynahe nuk ka ,pa thojza, i bjen qe nuk ka !
Po ,te Allahu, ka shperblim !!!?
E ME CKA SHPERBLEN ALLAHU ??
Ti si mundesh me spjegu qė sevape nuk ka
si mundesh me vertetu qė shpėrblim nga Zoti nuk ka

nė thojza i vura pėr me vulos se ka sevap ka edhe shperblim .

shperblimi mundet me qenė nė diten e gjykimit , per lehtesimet e mėkateve,
atje nuk ka intervencė per shpėrblime me fitu tilivizorin ,apo tranzistorin :)

mėsė miri IMADHI ZOT din .

Zero Cool
07-12-11, 17:33
Dita e Ashures, bektashinjtė nė festėQindra besimtarė bektashianė nė Kryegjyshatėn Botėrore Bektashiane nė Tiranė kremtuan dje Ditėn e Ashures, qė festohet nė ditėn e 11-tė tė muajit Muharrem, sipas kalendarit hėnor. Ajo pėrkujton zinė e 72 dėshmorėve tė Qerbelasė. Dita e Ashures, sė bashku me festėn e Sulltan Nevruzit, cilėsohen si dy nga ditėt mė tė rėndėsishme tė besimit bektashian.
Me rastin e kėsaj dite, kryegjyshi i Kryegjyshatės Botėrore Bektashiane, Baba Reshat Bardhi, mėngjesin e djeshėm dėrgoi lutjet e tij pėr tė gjithė besimtarėt kudo qė janė. "O Zot i madh pranoi kėto lutje, pėr nderimet qė treguan dėshmorėt e Qerbelasė, bekoi tė gjithė njerėzit e mirė dhe tė urtė qė me metodat e tyre punojnė dhe sakrifikojnė pėr shoqėrinė e tyre dhe ndjekin rrugėn e pėrsosjes pėr t‘u afruar te Zoti i madhėrishėm", u shpreh ai. Njė mesazh tė veēantė Baba Reshat Bardhi u dėrgoi tė rinjve shqiptarė, me urimin "qė tė gjithė tė rinjtė qė jetojnė jashtė vendit tė kthehen nė tokėn e tyre, tė punojnė dhe tė kontribuojnė nė mirėsi dhe pėrparim". Kryeministri Sali Berisha ka uruar dje besimtarėt bektashinj nė Selinė e Shenjtė tė Kryegjyshatės Botėrore nė Tiranė. "Uroj tė gjithė bektashinjtė shqiptarė, tė gjithė besimtarėt shqiptarė, nė kėtė ditė tė bardhė, ditė tė madhe, ditė tė shenjtė, siē ėshtė Dita e Ashures. Ju uroj kėtė ditė bektashinjve, tė cilėt, pas besimit te Zoti, virtytin mė tė madh kanė shpirtmadhėsinė e tyre, tolerancėn, mirėkuptimin dhe frymėn e pafundme njerėzore. Le tė jetė kjo ditė dhe ky vit, viti mė i mirė pėr bektashinjtė shqiptarė dhe pėr tė gjithė shqiptarėt", u shpreh Kryeministri nė urimin e tij. Urime nė kėtė ditė tė shėnuar pėr besimtarėt bektashinj ka bėrė edhe kryetari i PSSH-sė, Edi Rama.

Menjėherė pas 10 ditėve tė Matemit (agjėrimi bektashian), nė pėrkujtim tė dėshmorėve tė Qerbelasė, nė krye me nipin e profetit Muhamed tė madhin Imam Hysen, njė natė pėrpara pėrgatitet ėmbėlsira e ashures, me grurė dhe fruta tė ndryshme.

Alima
07-12-11, 17:37
Dita e Ashures, bektashinjtė nė festė


Menjėherė pas 10 ditėve tė Matemit (agjėrimi bektashian), nė pėrkujtim tė dėshmorėve tė Qerbelasė, nė krye me nipin e profetit Muhamed tė madhin Imam Hysen, njė natė pėrpara pėrgatitet ėmbėlsira e ashures, me grurė dhe fruta tė ndryshme.


...

ata tjetrit nuk e lexova , do e lexoi !


fute tani mire ne laborator edhe qeta qe citova ...

agjerim per perkujtim deshmoreve .... agjerimi behet per perkujtim Krijuesin dhe te mirat e Tij !

kjo ke njo , e dyta :


po festoikan tuj hanger grur ( ani me dite me zi , e han njeri ni tengjere dej ti fryhet plonci ) ... e ēka o njo e mire e Zotit si gezim e fest qe e ka mbyte ne tradheti Huseinin nipin e Muhamedit alejhi selam , pasi e kane ba vehten kreht gjake me kamgji !


hajt tregom ēfar logjike po sheh qetu !?


.

Neferta
07-12-11, 17:40
...

jemi vllazni , jemi ...ama jemi leqit prej se do ( si shume ) e kane dallashit udhen !


.
Kush ashtu arabet apo jehudet, udhen e Zotit apo udhen personale. Qysh bre eshte kjo pune krejt profetet e botes qenkan heude e me hup udhen ne oborr marre e madhe po a kan lan shenja keta jehud neper libra apo vetem gjuture besojn ,dhe kujt i besojn tani masi nuk besojn ne Krijuesin e vete.

Alima
07-12-11, 17:41
Kush ashtu arabet abo jehudet, udhen e Zotit apo udhen personale.

...

qe? kush ?

....krejt qata qe e kan humb ... te Zotit , pra !


.

Zero Cool
07-12-11, 17:42
...

ata tjetrit nuk e lexova , do e lexoi !


fute tani mire ne laborator edhe qeta qe citova ...

agjerim per perkujtim deshmoreve .... agjerimi behet per perkujtim Krijuesin dhe te mirat e Tij !

kjo ke njo , e dyta :


po festoikan tuj hanger grur ( ani me dite me zi , e han njeri ni tengjere dej ti fryhet plonci ) ... e ēka o njo e mire e Zotit si gezim e fest qe e ka mbyte ne tradheti Huseinin nipin e Muhamedit alejhi selam , pasi e kane ba vehten kreht gjake me kamgji !


hajt tregom ēfar logjike po sheh qetu !?


.

Une nuk shoh fare logjike ne islam , mu ky eshte problemi i fese tone :cool:

lexo vijimin !

Zero Cool
07-12-11, 17:43
Dita e ashures tek rafidhatBismilahi Rrahmani Rrahim


Dita e ashures tek rafidhat


Nėse vdekja e njė njeriu nuk do tė ishte caktim i Allahut, pavarėsisht nga mėnyra e vdekjes, padyshim qė vdekja e profetėve me nė krye Profetin tonė (salallahu alejhi ue selem) do tė ishte fatkeqėsia mė e madhe qė ka provuar njerėzimi. Por sado e dhimbshme qė ėshtė vdekja e njerėzve tė tillė tė mėdhenj siē ishin tė dėrguarit e Allahut ajo nuk pėrbėn njė rastėsi nė ligjin e Zotit, pėrkundrazi njė ligj tė cilit ēdo qenie njerėzore do t’i nėnshtrohet. Dhe Allahu i madhėruar mjaft qartė na e tregon kėtė ligj hyjnor nė librin e Tij kur thotė: Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen.[1] Madje Ai i drejtohet edhe vetė Profetit duke i thėnė: Sigurisht qė ti (o Muhamed) do tė vdesėsh njė ditė e, sigurisht qė edhe ata do tė vdesin.[2]

Por tė jetosh me njė njeri qė e do sė tepėrmi pėr njė kohė tė gjatė nė momentet e humbjes sė tij mund ta humbėsh toruan, dhe tė gjithė e dimė seē ndodhi me sahabet dhe nė veēanti me Umerin (radijallahu anhu) kur vdiq Profeti ashtu siē edhe e kujtojmė atė qėndrim sa tė menēur aq edhe burrėror tė atij njeriu pėr tė cilin i dashuri i Allahut pat thėnė: Nėse do kisha marrė prej umetit tim njė mik tepėr tė ngushtė (halil) ai do tė qe Ebu Bekri, por miku im i ngushtė ėshtė Allahu.[3] Ky qe ai njeri, tė cilit rafidhat nuk duan t’ia njohin vlerat, qė i pėrmendi njerėzit nga tronditja e vdekjes sė Profetit (salallahu alejhi ue selem) duke u kujtuar atyre fjalėt e Allahut: Muhamedi ėshtė vetėm i Dėrguar, para tė cilit ka pasur edhe tė dėrguar tė tjerė. Nėse ai vdes ose vritet, a mos do tė ktheheni ju prapa? Kushdo qė kthehet prapa, nuk i bėn kurrfarė dėmi Allahut. Dhe Allahu do t’i shpėrblejė falėnderuesit.[4] Dhe njerėzit kur dėgjuan kėto fjalė shumė shpejt erdhėn nė vete. Tė tillė ishin besimtarėt e parė, jo si shumė prej shiave qė akoma edhe sot e kėsaj dite mbas qindra vjetėsh nuk e kanė marrė veten nga fatkeqėsia e martirizimit tė Husejnit duke e konsideruar atė gabimisht si fatkeqėsinė mė tė madhe nė Islam!

Ja seē thotė Muhamed Ibrahim El-kazuini, njė shiitė, nė librin e tij tė pėrkthyer nė shqip: Masakra e Kerbelasė, fq. 9:

Kjo ditė – dita e Ashurasė- ėshtė dita mė e dhimbshme nė Islam dhe dita mė e madhe nė historinė e botės. Nė kėtė ditė u krye masakra mė e rreptė e cila nuk gjindet e ngjashme me tė nė histori. Kjo ėshtė dita mė e pėrgjakshme dhe mė e lėnduara nė Islam dhe pėr myslimanėt. Kjo ditė i lotoi sytė dhe do ti lotoi nė ēdo kohė, nė ēdo shekull nė ēdo epokė. Po ashtu kjo ditė ka djegur zemrat me zjarrin e pashuar tė hidhėrimit.

Subhan Allah! Dita mė e dhimbshme, dita mė madhe nė historinė e botės, maskara mė rreptė, dita mė e pėrgjakshme…!

Aliu u vra pabesisht nga Ibn Mulxhim kur ai shkonte nė xhami dhe megjithatė kjo nuk qe dhe as qė ėshtė dita mė e dhimbshme! Umeri gjithashtu u vra pabesisht nga dora e njė idhujtari (ditė e cila pėr disa rafidha ėshtė festė) dhe pėrsėri kjo ditė nuk qe mė madhja e historisė! Nėse do tė kishte ditė mė tė dhimbshme pėr historinė e kėtij umeti ajo do tė ishte dita e vrasjes sė Uthmanit. Mėnyra sesi ai u vra dhe ngjarjet qė rrodhėn mė pas, madje edhe vetė vrasja e Aliut dhe Husejnit qenė nė njėfarė mėnyre rrjedhė e pasojave qė solli vrasja e Uthmanit. E megjithatė kjo nuk qe dita mė trishtuar nė historinė e njerėzimit dhe as mė e pėrgjakshmja, Husejni madje ra si dėshmor nė fushėn e betejės dhe nuk e vra si Uthmani nė shtėpi duke lexuar Kuran. Ne nuk i kremtojmė kėto ditė sepse feja jonė nuk kremton vdekjet e njerėzve dhe as nuk bėn mateme e nuk vė kujė pėr kė do qoftė, kėshtu na ka mėsuar Profeti ynė dhe ne kėshtu veprojmė.

Ibn Tejmije duke folur pėr pozicionin qė mbajnė sunnijtė pėr vdekjen e Husejnit thotė:

Allahu e begatoi atė duke e bėrė martirė dhe i poshtėroi ata qė e vranė apo ndihmuan nė vrasjen e tij, apo edhe u kėnaqėn me vrasjen e tij. Ai ka pas shembuj tė mirė edhe nga martirėt e tjerė qė qenė para tij. Ai dhe vėllai i tij janė zotėrinjtė e tė rinjve nė Xhenet. Ata qenė rritur nė kohėn e krenarisė sė Islamit dhe nuk patėn pėrfituar nga shpėrblimi i hixhretit, xhihadit dhe vuajtjet qė hoqi familja e tyre, ndaj dhe Allahu u dhuroi atyre martirizimin pėr tua plotėsuar shpėrblimin dhe pėr tua ngritur gradat. Vdekja e tij qe njė fatkeqėsi e madhe, por Allahu i madhėruar na ka ligjėruar qė nė rast fatkeqėsish tė pėrkujtojmė Allahun, dhe kėtė kur thotė:

Prandaj, pėrgėzoji tė duruarit, tė cilėt, kur i godet ndonjė fatkeqėsi thonė: “Tė Allahut jemi dhe vetėm tek Ai do tė kthehemi!” Ata do tė shpėrblehen me bekim dhe mėshirė nga Zoti i tyre; ata janė nė rrugėn e drejtė![5]

Por fatkeqėsi vėrtetė e madhe ėshtė kur shikon sesi grupe tė mėdha njerėzish kudo qė gjenden shia copėtohen me thika dhe shpata apo rrahin vetveten nė pėrkujtim tė kėsaj dite! Dhe sikur tė mos mjaftonte kjo ka edhe nga ata qė nuk kursejnė as fėmijėt e tyre foshnje pa i gjakosur! Dhe pėr ēfarė? Pėr njė krim qė nuk e kanė bėrė as ata dhe as baballarėt e tyre! Po edhe nėse njė pjesė e vogėl e tyre rrjedhin vėrtetė nga ata njerėz qė qenė pėrgjegjės pėr vrasjen e Husejnit, ē’faj kanė pasardhėsit e tyre?! A nuk ngjanė njė veprim i tillė me doktrinėn e krishterė tė trashėgimit tė mėkatit qė nga Ademi e deri tek njeriu i fundit?! A e harruan kėta njerėz qė Allahu thotė: Kushdo qė bėn diēka, punon pėr vete dhe askush nuk ngarkohet me barrėn e tjetrit. [6] Realiteti tregon se po, dhe pikėrisht kjo ėshtė fatkeqėsia mė madhe!

Kėta njerėz e shohin historinė e Islamit vetėm si njė mynxyrė, tė mbushur me kremtime vdekjesh dhe fatkeqėsish! A thua se ky umet nuk ka pasur preokupim tjetėr vetėm se tė dhunonte dhe tu bėnte padrejtėsi Ehli Bejtit! Kėta njerėz tė ēuditshėm nuk paskan pritur tjetėr vetėm sa tė vdes Profeti pėr tė marrė tė drejtėn i Kalifatit Aliut e pėr poshtėruar Fatimen, e pėr tė vrarė Aliun, Hasanin dhe Husejnin…! Fe e mbushur me pėrkujtime vdekjesh dhe vizita varrezash qė ēuditėrisht kanė sevapin e Haxhit! Njerėz qė vetėm vajtojnė dhe ēirren tek varri Husejnit, tek varri i Aliut, tek varri Fatimes tek varri Sadikut, tek varri Hatixhes nė Mekė, tek varrezat e Bekies nė Medine…etj. Kudo qė gjenden varreza dhe nė to ka njerėz tė shenjtė pėr shiat do tė gjesh dikė prej tyre qė qan e vajton! Njė fe e mbushur me zymtėsi, ndaj dhe s’tė habit fakti kur sheh se shumė prej tyre e kanė fytyrėn tė nxirė, fytyra qė rrallė buzėqeshin, fytyra qė pak ditė tė gėzuara kanė parė nga kjo fe! Dhe nuk tė habit fakti kur lexon nėpėr librat e shiave pėr ditėn kur do tė shfaqet Mehdiu i tmerrshėm shiitė, i cili sipas tyre do tė ndėshkojė edhe tė vdekurit e para qindra viteve tė cilėt do tė ringjallen para Ditės sė Kiametit pėr t’iu marrė hakun e gjithė kėsaj mynxyre imagjinare nė tė cilėn jetojnė kėta njerėz tė lebetitur!

Imagjinoni njė njeri tė porsa futur nė Islam sikur t’i thuhet se shiimzmi me gjithė kėto broēkulla ėshtė Islami i vėrtetė! Ēfarė pėrshtypje do tė krijonte ai pėr Islamin? Pėr atė Islam pėr tė cilin ne mburremi se ka qenė feja mė autentike dhe mė e suksesshme, ndėrsa pėr shiat jo! Nėse ka ditė tė vitit nga e cila myslimanėve u vjen turp para botės ėshtė pikėrisht dita e Ashures! Njė ditė agjėrimi dhe ibadeti dhe jo ditė feste siē mund tė thotė ndonjėri, kthehet nė njė ditė tė shėmtuar nė njė ditė ēmendurie masive mes rafidhave! Allahu na ruajt nga mendtė e kokės!

Historia islame ka problemet e veta, ajo ka pas tė pėrpjetat dhe tatėpjetat e saj, gjėra pozitive dhe negative si ēdo histori e njerėzimit. Por megjithėkėtė ajo nė pėrgjithėsi ka qenė historia mė e lavdishme e ndonjė populli, historia e njerėzve mė tė mirė tė ardhur nė kėtė botė pėr ta nxjerrė atė nga errėsirat nė dritė. Kalifati nė duart e umevijve ka pasur probleme tė shumta, probleme tė cilat mė pas edhe u bėnė shkak pėr rėnien e tij. Por ashtu siē ėshtė krim tė mbulosh fajet e tyre ashtu ėshtė edhe e padrejtė tu mohosh meritat. Njė nga meritat e tyre qe se derisa qenė nė pushtet tėrė tokat e Islamit njihnin njė Kalif tė vetėm dhe njė pushtet tė vetėm, gjė qė pas rėnies sė tyre kurrė mė nuk u arrit! Ndoshta ndonjėri do tė thotė sepse ata ishin mė tė dhunshėm! Paēka, edhe dhuna nėse ka pėr qėllim ruajtjen e bashkimit nuk ėshtė gjithmonė e keqe, por tejkalimi i saj. Por nuk qe vetėm kjo arsyeja por edhe tė tjera qė bėn tė ruhej ky unitet nė kohėn e tyre, dhe mė nga thelbėsoret qe fakti se shteti umevij qe shteti i Xhihadit shumė mė tepėr sesa ata qė erdhėn mė pas, qe shtet i shpatės jo vetėm ndaj tė mirėve por edhe ndaj bitatēinjve tė tė gjitha ngjyrave, shtet qė nuk lejonte tė lulėzonin heretizmat qofshin kėta rafidha apo hauarixh, profetė dhe mehdij tė rremė e heretikė tė tė gjitha ngjyrave. Kush nuk e njeh mirė historinė islame do tė mė kundėrshtoj pėr kėtė gjė! Edhe njė meritė tjetėr interesante e kėtij shteti ėshtė se nė kohėn e tij pėr afro njė shekull (nga v. 41- 139 h) nėn sundimin e Islamit u futėn territore tė gjera dhe tepėr tė rėndėsishme. Po ta krahasojmė kėtė me kohėn qė sunduan abasinjtė (pesė shekuj) apo osmanėt (gjashtė shekuj) dhe territoret qė ata futėn nėn sundimin islam del se umevijtė qenė mė tė suksesshėm nė pėrhapjen e Islamit, duke pėrjashtuar kėtu periudhėn profetike dhe atė tė katėr Kalifėve qė padyshim nė mėnyrė absolute qe mė e suksesshmja. E pra kjo meritė rrallė u njihet umevijėve dhe vetėm tė kėqijat u pėrmenden, dhe kjo ėshtė padrejtėsi, e Allahu na mėson tė themi tė drejtėn edhe pėrkundrejt atyre qė nuk i duam.

Kėtu mė poshtė po paraqes njė hartė tė pėrhapjes sė Islamit nė periudha tė ndryshme, ku ajo nė jeshile tė errėt parqet periudhėn e Profetit, ajo nė ngjyrė ulliri periudhėn e katėr Kalifėve tė drejtė, ajo pak mė e hapur periudhėn e umevijvė, ajo akoma mė e hapur periudhėn e abasinjve dhe ajo me tė verdhė tė osmanėve dhe tė tjerė pėrveē tyre. Harta ėshtė marrė nga Atlas tarihul islami (Atlasi i historisė islame) fq. 30-31 harta nr.27 i autorit Dr. Husejn Muenes botim i parė 1987 Kajro.

Zero Cool
07-12-11, 17:43
Kush e vrau Husejnin radijallahu anhu?


Me pak fjalė dhe shkurt Husejnin e vranė ata qė u bėnė shkaku kryesor pėr vrasjen e tij dhe ata qenė pa mė tė voglin dyshim shiat e Kufes. Ata qė pretendonin se e donin atė por qė e lanė nė baltė atėherė kur ai kishte mė tepėr nevojė, ashtu siē lanė nė baltė tė atin dhe vėllain e tij dhe ashtu siē do linin mė pas edhe nipin e tij Zejdin!

Por pėr tė mos qenė subjektiv nė kėtė vlerėsim do tu citoj kėtu vetėm disa tekste nga vetė librat shiitė qė tė bindeni pėr kėtė qė thashė.

Shumė njerėz tė afėrm dhe miq e kėshilluan Husejnin qė tė mos u besonte letrave qė i vinin nga Kufja ku i jepnin besėn dhe tregonin besnikėri ndaj tij. Njė nga kėta qe edhe Muhamed ibn Hanefije, vėllai i tij nga babai kur i tha: O vėllai im! Ti e njeh pabesinė e banorėve tė Kufes me babanė dhe vėllanė tėnd. Kam frikė se do tė gjendesh nė njėjtėn situatė sikur edhe ata qė qenė para teje.[7]

Po kėshtu poeti i njohur arab El-ferzedek njė nga miqtė e Husejnit, kur ai e pyeti pėr shiat e tij drejtė tė cilėve ai po shkonte, El-ferzedeku i tha: Zemrat e tyre janė me ty ndėrsa shpatat e tyre kundra teje, dhe ēėshtja do tė zbresė prej qiellit dhe Allahu bėn ēfarė tė dojė. Dhe Husejni iu pėrgjigj: tė vėrtetėn the, Allahut i pėrket ēėshtja, Ai ēdo ditė kryen ēėshtje. Nėse vjen caktimi ashtu siē dėshirojmė do ta falėnderojmė Allahun pėr mirėsitė e Tij dhe vetėm Ai na vjen nė ndihmė pėr ta falėnderuar. Dhe nėse caktimi vjen ndryshe nga ē’shpresojmė; nuk qėndron larg ai njeri qė e ka qėllimin tė drejtė dhe devotshmėrinė pjesė tė tij.[8]

Po ashtu vetė Husejni, gjithmonė sipas librave shiitė tha: O Allah gjyko mes nesh dhe atyre qė na ftuan pėr tė na ndihmuar dhe pastaj na vranė![9]

Qė ky nuk ėshtė vetėm konstatim i ynė kėtu po citoj edhe disa shiiitė.

Husejn Korani thotė: Banorėt e Kufes nuk u mjaftuan qė u ndan nga Imam Husejni por si rezultat i ngjyrimeve tė shumta qė ata merrnin kaluan nė njė pozicion tė tretė. Filluan duke shkuar pėr nė Kerbela pėr tė luftuar Imam Husejnin alejhi selam. Dhe atje nė Kerbela garonin se kush e kush tė bėnte gjėra qė i pėlqenin shejtanit dhe zemėronin Allahun. Pėr shembull Amr ibn El-haxhaxh qė deri dje nė Kufe ishte shfaqur si tė qe mbrojtėsi i nderit tė ehli bejtit dhe luftėtar i tyre…i kapėrdinė qė tė gjitha qėndrimet e tij tė mėparshme pėr tė arritur deri atje sa tė akuzoj Imam Husejnin se ka dalė nga feja, vini re fjalėt e tij kur u thotė shokėve tė tij: vriteni atė qė ka dalė nga feja dhe ėshtė ndarė nga xhemati…[10]

Po kėshtu ky shiitė po aty thotė: Ne do tė gjejmė njė tjetėr qėndrim qė tregon pėr nifakun e banorėve tė Kufes. Abdullah ibn Hauzet et-temimi qėndron para imam Husejnit alejhi selam dhe bėrtet: a ėshtė nė mes jush Husejni? Edhe ky njeri qe nga banorėt e Kufes, dhe deri dje qe nga shiat (pasuesit) e Aliut alejhi selam, dhe ndoshta ka qenė prej atyre qė i patėn shkruar imamit… dhe pastaj ai thotė atij: O Husejn tė pėrgėzoj se do tė shkosh nė zjarr…! (fq.61)

Njė tjetėr shiitė, Kadhim El-ihsai en-nexhefi thotė: Ushtria e cila doli pėr tė luftuar kundra imam Husejnit alejhi selam pėrbėhej nga treqind mijė vetė, qė tė gjithė prej banorėve tė Kufes, nė mes tyre nuk kish asnjė nga Shami, Hixhazi, India, Pakistani, Sudani, Egjipti apo Afrika, por qė tė gjithė qenė nga Kufja tė mbledhur nga fise tė ndryshme.[11]

Shikoni hiperbolat e shiave: treqind mijė veta pėr tė luftuar njė grusht njerėzish!


Njė tjetėr autor shiitė, njė historian, Husejn ibn Ahmed el-beraki en-nexhefi thotė: El-kazuini ka thėnė: njė nga gjėrat e urryera qė bėn banorėt e Kufes qe edhe fakti se ata e goditėn Hasanin tė birin e Aliut alejhima selam dhe vranė Husejnin alejhi selam pasi e ftuan atė tė vinte.[12]

Njė tjetėr shiitė, i konsideruar si dijetar i madh mes tyre me epitetin Ajetullah el-udhma Muhsin El-emin thotė: Mė pas ia dhanė besėn Husejnit njėzet mijė njerėz nga banorėt e Irakut tė cilėt e tradhtuan. Ata dolėn kundra tij ndėrkohė qė i kishin dhėnė besėn atij, dhe pastaj e vranė atė.[13]

Xheuad Muhadithi, njė tjetėr shiitė thotė: Tė gjitha kėto shkaqe e bėn imam Aliun alejhi selam tė vuante prej tyre. Po kėshtu edhe imam Hasani alejhi selam e provoi tradhtinė e tyre, mes tyre u vra pa tė drejtė edhe Muslim Ibn Akil (djali vėllait tė Aliut), u vra Husejni i etur pėr ujė nė Kerbela, nė afėrsi tė Kufes nga duart e ushtrisė sė Kufes.[14]

Dijetarė shia si Ebu Mensur et-tabersi, Ibn Taus etj. transmetojnė nga Ali ibn Husejni, i biri Husejnit qė mbeti gjallė, e qė njihet ndryshe edhe si Zejnul Abidin (bukuria e adhuruesve) Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, i cili duke folur pėr pasuesit e tij tė cilėt tradhtuan tė atin derisa e vranė tha: O njerėz po ju pyes pėr hirė tė Allahut, a nuk ishit ju ata qė i shkruat babait tim dhe e mashtruat atė, i dhatė atij besėn dhe fjalėn dhe pastaj e braktisėt dhe e vratė. Mjerė pėr ju pėr ēka bėtė. Me ēfarė sysh do ta shikoni tė dėrguarin e Allahut salallahu alejhi ue selem kur t’iu thotė: ”keni vrarė familjen time dhe keni shkelur mbi nderin tim ndaj nuk jeni prej umetit tim.”

Nga ēdo anė filluan tė dėgjoheshin zėrat e grave qė qanin, dhe njeri- tjetrit i thoshin: u shkatėrruat dhe nuk e kuptoni. Dhe Ali ibn Husejni u tha: Allahu e mėshiroftė atė qė pranon kėshillėn time dhe e ruan porosinė time pėr Allahun tė dėrguarin e Tij dhe ehli bejtin, sepse ne tek Profeti kemi shembullin mė tė mirė. Dhe ata tė gjithė njėzėri i thanė: ne qė tė gjithė do tė dėgjojmė ty dhe do tė bindemi, do ta ruajmė besėn tėnde pa u larguar prej teje, ndaj na urdhėro Allahu tė mėshiroftė. Sepse ne do tė jemi nė luftė me atė qė ti e lufton dhe nė paqe me atė qė ti bėn paqe. Do ta ndėshkojmė Jezidin dhe do tė distancohemi nga ata qė tė kanė bėrė ty edhe neve padrejtėsi. Por Aliu ibn Husejn u tha: Ah sa larg u ēon mendja! O ju tradhtarė intrigantė, juve nuk u lenė pasionet tuaja! A mos dėshironi tė ma bėni ashtu siē ja bėtė baballarėve tė mijė para meje? Jo pasha Zotin, plaga akoma nuk ėshtė mbyllur, dje u vra im atė dhe familja e tij ishte me tė…[15]

Po kėshtu nė njė transmetim tek shiat kur Ali ibn Husejn po kalonte nėpėr Kufe dhe atė e kish drobitur sėmundja tha me zė tė dobėt: ata qajnė pėr ne, e kush na vrau tjetėr veē tyre?[16]

Subhan Allah! Ėshtė pėr tu habitur sesi Allahu bėn ēudira edhe sot e kėsaj dite me kėta njerėz qė pretendojnė se duan ehli bejtin dhe Husejnin dhe pėrsėri e ndjejnė veten fajtorė pėr vrasjen e tij! Skenat makabre qė ata shfaqin nė ditėn e ashures ėshtė treguesi mė i mirė se kush qenė shkaktarėt e vrasjes sė Husejnit! Le ta mbajnė mbi supe kėtė faj meqė duan!


Pėrkujtimi i zisė pėr Husejnin ėshtė bidat


Qė pėr sunnijtė ėshtė njė bidat i shėmtuar ėshtė e tepėrt tė argumentohet. Por ajo qė tė bėn pėrshtypje ėshtė se edhe kėtė e pranojnė indirekt edhe mjaft dijetarė shiash kur thonė se njė gjė e tillė nuk ka qenė bėrė nė kohėn e sahabeve dhe as tė imamėve. I vetmi ”justifikim” qė ata japin ėshtė se ata nuk i bėnin ato nga frika, pra silleshin me tekije!

Dhe mesa duket nga vetė librat shiite kuptohet qė tė tilla kremtime kanė filluar nė shekullin e katėrt tė hixhretit nė kohėn e sundimit tė Buejhijinėve shiitė, qė kishin futur nė dorė administratėn abaside nė Bagdad.[17] Sipas shumė prej tyre nėse shiat do tė kishin qenė mė tė lirė siē janė sot do tė kishin bėrė edhe mė tepėr pėr tė pėrkujtuar kėtė ditė! Kuptohet kjo ėshtė pėrgjigjja e tyre kur nuk gjejnė sesi ta mbrojnė kėtė bidat tė shėmtuar qė nuk e kanė praktikuar as imamėt e tyre, e se gjoja ata do ta bėnin njė gjė tė tillė po tė qenė mė tė lirė! Medemek siē edhe e kemi cekur edhe mė parė paskan qenė frikacak! Metodė tepėr naive pėr tė mbrojtur bidatin!

Ceremonia e shėmtuar mortore e Kerbelasė

Ditė pėrpara se tė vijė dita e ashures nė qytetin Nebtije tė Libanit ngado vendosen flamuj tė zinj. Ditėn e ashures nė mėngjes nga ora tetė (gjashtė me tė Shqipėrisė) fillon ceremonia me recitime e kėndime deri nga ora nėntė e gjysmė. Pastaj zhvillohet skena teatrale e vrasjes sė Husejnit! Ēmenduri tjetėr kjo! Mė pas djem gjysmė lakuriq bredhin nėpėr qytet duke rrahur veten me zinxhirė, shpata dhe thika! Tė tilla skena gjakatare i sheh nė Iran, Pakistan, Indi e tashti edhe nė Irak.

Shiiti dr. Musa El-museui duke folur pėr kremtimet e kėsaj dite nė librin e tij Esh-shia ue et-tes’hih thotė: Nuk e dimė me saktėsi se kur ka filluar tė shfaqet rrahja me zinxhirė ditėn e ashures qė ėshtė pėrhapur nė zona shiite si Irani, Iraku etj. Por pa dyshim qė ēarja e kokės me shpatė si zi pėr Husejnin nė ditėn e dhjetė tė Muharremit ka depėrtuar nė Iran dhe Irak nga India nė kohėn e largimit tė pushtimit anglez nga ai vend. Anglezėt qenė ata qė shfrytėzuan injorancėn e shiave dhe naivitetin e tyre dhe dashurinė e zjarrtė pėr imam Husejnin dhe ua mėsuan atyre tu bien kokės. Deri afėr[18] ambasadat britanike nė Teheran dhe Bagdad financonin kortezhin mortor pėr Husejnin, i cili shfaqej me atė pamje tė shėmtuar nėpėr rrugė dhe portikė. Qėllimi i politik i kolonializmit anglez qė nxiste tė tilla gjėra tė shėmtuara qe qė t’i jepte njė justifikim tė logjikshėm popullit anglez dhe gazetave tė lira tė cilat kundėrshtonin kolonializmin e Indisė dhe tokave islame, kėshtu ata u jepnin atyre njė pamje tė egėr tė kėtyre popujve tė cilėt kanė nevojė pėr vlera pėr t’i nxjerrė ata nga injoranca dhe egėrsia. Pamjet e kortezhit qė ecte nėpėr rrugė ditėn e ashures dhe qė pėrbėhej nga mijėra vetė qė rriheshin me zinxhirė dhe godisnin kokat e tyre me kamė dhe shpata pėrhapeshin nėpėr gazetat angleze dhe evropiane. (fq. 134-135) Dr. Musa pėrmend edhe pėrpjekjet e shiave tė moderuar pėr ta zhdukur kėtė zakon duke e konsideruar atė haram, siē qe pėr shembull gjyshi i tij i cili nė kohėn e tij ishte kreu i shiave, por qė mbas vdekjes sė tij dhe mbas revolucionit tė Iranit kjo ceremoni e shėmtuar filloi tė riforcohej pasi qe zbehur sė tepėrmi. Ai vazhdon e thotė: dhe mbasi nė Iran u shpall Republika Islamike dhe pushtetin e morėn nė dorė fakihėt shiitė tė cilėt dhanė urdhra pėr tė ringjallur kėto vepra si pjesė e politikės medh’hebore. Republika e re islame filloi tu vijė nė ndihmė grupeve shiite nė tė gjithė botėn dhe t’i nxisė ata moralisht dhe materialisht pėr ta ringjallur kėtė bidat tė cilėn e futi kolonializmi anglez nė botėn islame shiite qė para dyqind vjetėsh. Pėr ti nxirė faqen Islamit dhe myslimanėve dhe pėr tė justifikuar kolonizimin e vendeve islame, siē e cekėm edhe mė parė. Ndėrkohė qė unė shkruaj kėto rreshta qytete tė ndryshme nė Iran, Pakistan, Indi dhe Liban, pėr fat tė keq, janė dėshmitare nė ditėn e dhjetė tė Muharremit tė ēdo viti tė kortezheve qė ecin nėpėr rrugė ashtu siē ua pėrshkrova. Dhe pa mbaruar orėt e asaj dite pamje nga ai barbarizėm njerėzor dhe ēmenduri trishtuese shfaqet nėpėr ekranet e televizioneve tė botės nė lindje dhe nė perėndim pėr tu dhėnė kėshtu forcė armiqve tė Islamit dhe myslimanėve qė u rrinė atyre nė pritė. (fq.138)

Zero Cool
07-12-11, 17:44
Rafidhat janė pasqyrė e saktė e kohės sė injorancės para islame

Njė nga dijetarėt e tyre tė mėdhenj i mbiquajtur si Saduk ( i sinqerti), Muhamed ibn El-husejn El-kumi thotė: prej fjalėve tė Profetit salallahu alejhi ue alihi tė cilat nuk i ka thėnė kush mė parė ėshtė edhe: Kuja (vajtimi me tė bėrtitura dhe me tė ējerra) ėshtė prej veprave tė xhahilijetit.[19]

Po ashtu sipas librave shiitė vetė Aliu radijallahu anhu ka thėnė: Tre gjėra janė prej veprave tė injorancės nga e tė cilat njerėzit nuk do tė heqin dorė deri ditėn e kiametit: tė kėrkuarit shi nga yjet, ofendimi nė prejardhjen e tjetrit dhe kuja mbi tė vdekurin.[20]

Po kėshtu Buhariu i shiave El-kulejni transmeton nga Xhafer Sadiku se ka thėnė: Nuk shkon tė lėshosh britma pėr tė vdekurin dhe nuk duhet, por njerėzit nuk dinė.[21]

Po ashtu ai transmeton njė thėnie tjetėr tė Xhafer Sadikut: Nuk duhet tė ulėrish pėr tė vdekurin dhe as tė grisėsh rrobat. [22]

Siē edhe shihet rafidhat ua kanė kaluar edhe kohės sė injorancės para islame qė nuk kursejnė jo mė rrobat pa grisur por as trupin e tyre pa u ēarė dhe gjakosur, zi qė do ta quaja alla shiite super xhahilije!

Mė kujtohet njėherė kur isha nė Mekė gjatė kohės sė Haxhit dhe bashkė me disa shokė po falnim sunetet e sabahut nė xhaminė e Qabes kur papritur nga do filluan tė dėgjoheshin fishkėllima dhe pėrplasje duarsh. Duke qenė nė katin e tretė na u dha mundėsia tė shikonim sesi shiat e Iranit nga do qė ishin nėpėr xhami nė mėnyrė tė organizuar ishin ata qė e kryenin kėtė veprim pėr afro dy minuta. Dukej sheshit qė ishte diēka e organizuar dhe i shikoja shumė njerėz sesi ngelėn tė habitur nga kjo ngjarje e pazakontė. Ndėrkohė mua mu kujtua ajeti kur Allahu pėrshkruan faljen e idhujtarėve nė Qabe me kėto fjalė: Lutja e tyre nė Shtėpinė e Shenjtė ishte vetėm me fėrshėllima dhe rrahje duarsh.[23] Me dallimin e vetėm se kėta xhahilat e sotėm atė e bėnin pėr protestė ndaj mos plotėsimit tė njė kėrkese tė tyre nė Haxh nga shteti saudit! Sidoqoftė idhujtarėt e kohės sė injorancės duhet tė krenohen qė sė paku edhe si veprim, paēka se me nijet tjetėr, injorantėt e kohės sė sotme, me dije ose pa dije, e ringjallėn qoftė edhe njėherė kėtė veprim tė fėlliqur xhahil, mbas katėrmbėdhjetė shekujsh! Kush nuk mė beson le tė pyes haxhijtė e vitit 98 apo 99 (tani nuk mė kujtohet fiks).


Hiperbolizimet shiite

Nuk desha tė zgjatem mė pasi tema ka shumė pėr tė thėnė, por desha tė ndalem pak tek fakti qė shiat pėr ta bėrė sa mė tė madhe fatkeqėsinė e kėsaj dite kanė sajuar lloj-lloj pėrrallash dhe gėnjeshtrash pėr tė krijuar njė skenė sa mė tė pėrgjakshme dhe tė trishtuar me fėmijė qė vriten, gra qė pėrfundojnė si robėresha, njerėz tė sėmurė qė tėrhiqen me zinxhirė, etje uri …etj. por nė tė njėjtėn kohė shikon edhe fakte kontradiktore absurde sikur me njė grusht njerėzish qė ēuditėrisht vrasin me mijėra luftojnė kundra qindra mijėra vetėve! E plotė e pėrplot sajesa pa kurrfarė vėrtetėsie. Unė mendova tė shkėpusė disa prej kėtyre gjėrave nga libri Masakra e Kerbelasė e pėrkthyer nė shqip nga njė shiitė i quajtur Vullnet Merja qė para emrit tė tij shkruan sheh, por qė nė fakt kush lexon pėrkthimet e tij e kupton qė ka tė bėjė me njė njeri me dije tė pakėt.


Husejni shkon qėllimisht nė Irak pėr tu vrarė!


1- Hysejni i tha atij: O Ibėn Abas Profeti i Allahut mė ka urdhėruar dhe unė do ta zbatoj atė. Ibėn Abas tha: Pėr ēfarė tė ka urdhėruar gjyshi jot? Imam Hysejni tha: Gjyshi im (Profeti Muhamedi (sa)) e pashė nė ėndėrr dhe tha: O Hysejn shko nė Irak se Allahu dėshiron tė tė shohė ty tė vrarė. (fq. 12)!!!!!


Njė ushtri prej dhjetėra mijėra vetėsh kundra njė grusht njerėzish!


2- Ibėn Zijadi i formoi atij njė batalion i pėrbėrė prej katėr mijė burrash. Nė mėngjes ishte batalioni i Umer ibn Sa’d i pari batalion i cili marshoi nė drejtim tė Kerbelasė. Tė gjithė batalionet shkonin njeri pas tjetrit derisa u grumbulluan nė ditėn e nėntė tė Muharremit tridhjetė mijė apo pesėdhjetė mijė apo mė shumė. (fq.13) !!!!!Husejni i tregon shokėve tė tij vendet nė Xhenet dhe ata e shohin kėtė me sy!3- Tė gjithė shokėt folėn ato qė thanė dhe kur Hysejni e pa kėtė gjė te ata i tha atyre: Nėse jeni tė tillė atėherė ngrini kokat dhe shikoni vendet tuaja. Me urdhėr tė Allahut ata i panė vendet e tyre, huritė, kėshtjellat e tyre. (fq. 17)!!!!!!!!!!!


Subhan Allah! As Profeti (salallahu alejhi ue selem) qė Allahu i ka pas dhėnė mundėsi tė shikonte nė Xhenet ua ka treguar me fjalė atė sahabeve dhe jo live! A thua Husejni (radijallahu anhu) dhe miqtė e tij qenė mė tė mirė se Profeti dhe sahabet e tij?! Pėr ne jo, pėr shiat ndoshta po!


Numri i vogėl i ushtarėve tė Husejnit


4- Husejni thėrriti qė ti sjellin kalin e Profet Muhamedit (sa) dhe pėrgatiti shokėt e tij. Me tė ishin tridhjetė e dy kalorėsa dhe dyzet kėmbėsor thuhet mė tepėr se aq. (fq.20)


Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka vdekur nė vitin e dhjetė (10 h.) tė Hixhretit, ndėrsa Husejni ėshtė vrarė nė vitin 61 tė hixhreti. Ē’moshė kishte kali i Profetit qė vazhdonte akoma tė kalėronte?!


Fuqia e habitshme e ēdo njėrit prej ushtarėve tė Husejnit!


5- Ēdo burrė prej shokėve tė Hysejnit kur hynte nė fushėn e betejės vriste njė numėr tė madh prej banorėve tė Kufes derisa gjendja e armiqve u shtrėngua. (fq.27)


6- Njė nga ushtarėt e ushtrisė sė Ibn Zijadit qė mė pas kaloi me Husejnin El-Hur tha: Unė jam Huru dhe ju gjuaj juve me shpatėn time pėr hirė tė famėlartit i cili erdhi nė kėtė tokė. Ju gjuaj juve dhe nuk i frikėsohem vdekjes…

Ai sulmoi ato dhe vrau dyzet e tre burra. Ata vranė kalin e tij dhe ai i luftoi ata kėmbėsor pastaj armiqtė e tėrbuar e vranė. (fq.29)


7- Mbas Hurit doli Burejr ibėn Hudhejr El-Hamadani. Ai ishte prej besimtarėve tė sinqertė tė Allahut. Ai i sulmoi armiqtė dhe thonte: ”Afrohuni tek unė o vrasės tė fėmijėve tė Profetit tė Allahut dhe pasardhėsve tė tij tė mbetur.” Derisa vrau prej tyre tridhjetė burra. (fq.30)


8- Njė tjetėr person i quajtur Vahab ibėn Abdullah El-kelbij: … Ai u kthye dhe vazhdoi tė luftoi derisa vrau nėntėmbėdhjetė kalorsa dhe njėzet kėmbėsorė. (fq.33)


9- Njė tjetėr person Habib ibėn Mudhahir: Ai vrau gjashtėdhjetė e dy kalorės pastaj e vranė. (fq.35)


10- Njė tjetėr person Zuhejr ibėn El-kajn: Ai i dha lamtumirėn Hysejnit dhe u kthye nė fushėn e betejės derisa vrau njėqind e njėzet burra pastaj u vra. (fq.35)


11- Njė tjetėr person Abas ibėn Shebib El-Shakirij: Njė transmetues hadithi thotė: pasha Allahun unė e pashė atė kur po luftonte me mė shumė se dyqind burra derisa e rėnduan plagėt e shpateve tė shigjetave tė gurėve dhe e vranė. (fq.37)

12- Njė tjetėr person Xhoni Moula Ebi Dher El-Gafari: Ai vrau njėzet e pesė burra pastaj u vra. (fq.37)


13- Njė tjetėr Xhabir ibėn Urretu El-Gafarij i cili ishte plak i moshuar. Ai mori pjesė sipas shiave nė luftėn e Bedrit: Ai doli nė fushėn e betejės dhe filloi tė luftoi derisa vrau tetėdhjetė burra pastaj u vra. (fq. 39)


14- Ali El-Akbar biri i Hysejnit: Ai i sulmoi armiqtė dhe vrau shumė prej tyre derisa njerėzit u tmerruan prej shumicės sė tė vrarėve. Nė njė hadith thuhet se ai vrau njėqind e njėzet burra…. Ai u kthye nė fushėn e betejės duke thėnė: Tė vėrtetat e luftės u dukėn. Dhe mbas saj do tė shfaqen vėrtetėsitė… ai luftoi derisa vrau dyqind burra. (fq.41, 42)

Pra gjithsej mbi treqind burra.


15- Kasim i biri Hasanit i cili ishte nė moshė tė vogėl: Ai luftoi si trimat derisa vrau tridhjetė e pesė burra thuhet shtatėdhjetė kalorsa edhe pse ishte nė moshė tė vogėl. (fq. 43)


16- Mbas Kasimit doli pėr luftim vėllai i tij Ahmedi i biri Hasanit i cili ishte nė moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeēare. Ai luftoi si trimat derisa vrau tetėdhjetė burra… Ai u kthye te armiqtė dhe vrau prej tyre gjashtėdhjetė kalorsa derisa u vra. (fq. 44)


17- Dhe tani vetė Husejni (radijallahu anhu): Ata e sulmuan atė dhe ai u vėrsul atyre si luan i inatosur, dhe ēdo ushtar qė i afrohej e godiste me shpatė dhe e vriste derisa vrau njė numėr tė madh prej tyre. Nė njė thėnie thuhet se ai vrau njėmijė e nėntėqind e pesėdhjetė burra… Edhe meleqtė zbritėn pėr ta ndihmuar Hysejnin por ai nuk i dha leje atyre. (fq. 51)


Subhan Allah! Nuk u dha leje engjėjve!


Duket qartė e tėrė ngjarja po ta lexosh nga libra tė tillė se ėshtė e sajuar. Foshnje qė lihen pa ujė tė vdesin! Fėmijė qė u pritet koka… e tė tjera skena makbre qė pėr nga hollėsia sesi pėrshkruhen tė duket sikur po shikon film, dhe njė film absurd ku kėtej bėhet luftė dhe kėtej kanė kohė tė numėrojnė edhe sa vrau filani apo tė kenė kohė tė varrosin njė tjetėr! Kuptohet qė skena tė tilla ekzagjerohen me hollėsi pėr tu bėrė sa mė prekėse dhe pėr t’i dhėnė ngjarjes njė lloj shenjtėrimi tė paqenė.


Allahu na ruajt nga gėnjeshtrat dhe gėnjeshtarėt!


[1] Ali imran:185.

[2] Zumer:30.

[3] Muslimi. Nr.532

[4] Ali Imran:144.

[5] Mexhmu El-fetaua 4/511.

[6] En-amė:164.

[7] Ashura e El-ihsait fq.115, El-mexhalis el-fakhire e Abdulhusejnit fq. 75, Munteha el-amal 1/454 etj.

[8] El-mexhalis el-fakhire e Abdulhusejnit fq. 79, Ala khuta el-husejn fq. 100, Mealim el-medresetejn 3/62 etj.

[9] Munteha el-amal 1/535.

[10] Fi rihabi kerbela fq.60-61.

[11] Ashura fq.89

[12] Tarihul kufe fq.113.

[13] Ajan esh-shia 1/26.

[14] Meusuatu ashura fq.59.

[15] Ibn Taus nė librin El-melfuf fq.92, Abas El-kumi nė Munteha el-amal 1/572 ..etj.

[16] El-ihtixhaxh 2/29.

[17] Shih Adab el-menabir fq.192.

[18] Autori e ka fjalėn pėr para viteve tetėdhjetė kohė kur ėshtė botuar edhe libri pėr herė tė parė (1987).

[19] Men la jahduruhu el-fekih 4/271-272.,Uesail esh-shia 2/ 915.

[20] Bihar el-enuar /101, Mustedrek el-usail 1/143-144, Xhamiu ehadith esh-shia 3/488.

[21] El-kafi 3/226.

[22] El-kafi 3/225.

[23] El-enfal:35.

Zero Cool
07-12-11, 17:45
Hajt tash tregoni, kujt me i besu na te gjoret ?

Alima
07-12-11, 17:52
Rafidhat janė pasqyrė e saktė e kohės sė injorancės para islame

Njė nga dijetarėt e tyre tė mėdhenj i mbiquajtur si Saduk ( i sinqerti), Muhamed ibn El-husejn El-kumi thotė: prej fjalėve tė Profetit salallahu alejhi ue alihi tė cilat nuk i ka thėnė kush mė parė ėshtė edhe: Kuja (vajtimi me tė bėrtitura dhe me tė ējerra) ėshtė prej veprave tė xhahilijetit.[19]

Po ashtu sipas librave shiitė vetė Aliu radijallahu anhu ka thėnė: Tre gjėra janė prej veprave tė injorancės nga e tė cilat njerėzit nuk do tė heqin dorė deri ditėn e kiametit: tė kėrkuarit shi nga yjet, ofendimi nė prejardhjen e tjetrit dhe kuja mbi tė vdekurin.[20]

Po kėshtu Buhariu i shiave El-kulejni transmeton nga Xhafer Sadiku se ka thėnė: Nuk shkon tė lėshosh britma pėr tė vdekurin dhe nuk duhet, por njerėzit nuk dinė.[21]

Po ashtu ai transmeton njė thėnie tjetėr tė Xhafer Sadikut: Nuk duhet tė ulėrish pėr tė vdekurin dhe as tė grisėsh rrobat. [22]

Siē edhe shihet rafidhat ua kanė kaluar edhe kohės sė injorancės para islame qė nuk kursejnė jo mė rrobat pa grisur por as trupin e tyre pa u ēarė dhe gjakosur, zi qė do ta quaja alla shiite super xhahilije!

Mė kujtohet njėherė kur isha nė Mekė gjatė kohės sė Haxhit dhe bashkė me disa shokė po falnim sunetet e sabahut nė xhaminė e Qabes kur papritur nga do filluan tė dėgjoheshin fishkėllima dhe pėrplasje duarsh. Duke qenė nė katin e tretė na u dha mundėsia tė shikonim sesi shiat e Iranit nga do qė ishin nėpėr xhami nė mėnyrė tė organizuar ishin ata qė e kryenin kėtė veprim pėr afro dy minuta. Dukej sheshit qė ishte diēka e organizuar dhe i shikoja shumė njerėz sesi ngelėn tė habitur nga kjo ngjarje e pazakontė. Ndėrkohė mua mu kujtua ajeti kur Allahu pėrshkruan faljen e idhujtarėve nė Qabe me kėto fjalė: Lutja e tyre nė Shtėpinė e Shenjtė ishte vetėm me fėrshėllima dhe rrahje duarsh.[23] Me dallimin e vetėm se kėta xhahilat e sotėm atė e bėnin pėr protestė ndaj mos plotėsimit tė njė kėrkese tė tyre nė Haxh nga shteti saudit! Sidoqoftė idhujtarėt e kohės sė injorancės duhet tė krenohen qė sė paku edhe si veprim, paēka se me nijet tjetėr, injorantėt e kohės sė sotme, me dije ose pa dije, e ringjallėn qoftė edhe njėherė kėtė veprim tė fėlliqur xhahil, mbas katėrmbėdhjetė shekujsh! Kush nuk mė beson le tė pyes haxhijtė e vitit 98 apo 99 (tani nuk mė kujtohet fiks).


Hiperbolizimet shiite

Nuk desha tė zgjatem mė pasi tema ka shumė pėr tė thėnė, por desha tė ndalem pak tek fakti qė shiat pėr ta bėrė sa mė tė madhe fatkeqėsinė e kėsaj dite kanė sajuar lloj-lloj pėrrallash dhe gėnjeshtrash pėr tė krijuar njė skenė sa mė tė pėrgjakshme dhe tė trishtuar me fėmijė qė vriten, gra qė pėrfundojnė si robėresha, njerėz tė sėmurė qė tėrhiqen me zinxhirė, etje uri …etj. por nė tė njėjtėn kohė shikon edhe fakte kontradiktore absurde sikur me njė grusht njerėzish qė ēuditėrisht vrasin me mijėra luftojnė kundra qindra mijėra vetėve! E plotė e pėrplot sajesa pa kurrfarė vėrtetėsie. Unė mendova tė shkėpusė disa prej kėtyre gjėrave nga libri Masakra e Kerbelasė e pėrkthyer nė shqip nga njė shiitė i quajtur Vullnet Merja qė para emrit tė tij shkruan sheh, por qė nė fakt kush lexon pėrkthimet e tij e kupton qė ka tė bėjė me njė njeri me dije tė pakėt.


Husejni shkon qėllimisht nė Irak pėr tu vrarė!


1- Hysejni i tha atij: O Ibėn Abas Profeti i Allahut mė ka urdhėruar dhe unė do ta zbatoj atė. Ibėn Abas tha: Pėr ēfarė tė ka urdhėruar gjyshi jot? Imam Hysejni tha: Gjyshi im (Profeti Muhamedi (sa)) e pashė nė ėndėrr dhe tha: O Hysejn shko nė Irak se Allahu dėshiron tė tė shohė ty tė vrarė. (fq. 12)!!!!!


Njė ushtri prej dhjetėra mijėra vetėsh kundra njė grusht njerėzish!


2- Ibėn Zijadi i formoi atij njė batalion i pėrbėrė prej katėr mijė burrash. Nė mėngjes ishte batalioni i Umer ibn Sa’d i pari batalion i cili marshoi nė drejtim tė Kerbelasė. Tė gjithė batalionet shkonin njeri pas tjetrit derisa u grumbulluan nė ditėn e nėntė tė Muharremit tridhjetė mijė apo pesėdhjetė mijė apo mė shumė. (fq.13) !!!!!Husejni i tregon shokėve tė tij vendet nė Xhenet dhe ata e shohin kėtė me sy!3- Tė gjithė shokėt folėn ato qė thanė dhe kur Hysejni e pa kėtė gjė te ata i tha atyre: Nėse jeni tė tillė atėherė ngrini kokat dhe shikoni vendet tuaja. Me urdhėr tė Allahut ata i panė vendet e tyre, huritė, kėshtjellat e tyre. (fq. 17)!!!!!!!!!!!


Subhan Allah! As Profeti (salallahu alejhi ue selem) qė Allahu i ka pas dhėnė mundėsi tė shikonte nė Xhenet ua ka treguar me fjalė atė sahabeve dhe jo live! A thua Husejni (radijallahu anhu) dhe miqtė e tij qenė mė tė mirė se Profeti dhe sahabet e tij?! Pėr ne jo, pėr shiat ndoshta po!


Numri i vogėl i ushtarėve tė Husejnit


4- Husejni thėrriti qė ti sjellin kalin e Profet Muhamedit (sa) dhe pėrgatiti shokėt e tij. Me tė ishin tridhjetė e dy kalorėsa dhe dyzet kėmbėsor thuhet mė tepėr se aq. (fq.20)


Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka vdekur nė vitin e dhjetė (10 h.) tė Hixhretit, ndėrsa Husejni ėshtė vrarė nė vitin 61 tė hixhreti. Ē’moshė kishte kali i Profetit qė vazhdonte akoma tė kalėronte?!


Fuqia e habitshme e ēdo njėrit prej ushtarėve tė Husejnit!


5- Ēdo burrė prej shokėve tė Hysejnit kur hynte nė fushėn e betejės vriste njė numėr tė madh prej banorėve tė Kufes derisa gjendja e armiqve u shtrėngua. (fq.27)


6- Njė nga ushtarėt e ushtrisė sė Ibn Zijadit qė mė pas kaloi me Husejnin El-Hur tha: Unė jam Huru dhe ju gjuaj juve me shpatėn time pėr hirė tė famėlartit i cili erdhi nė kėtė tokė. Ju gjuaj juve dhe nuk i frikėsohem vdekjes…

Ai sulmoi ato dhe vrau dyzet e tre burra. Ata vranė kalin e tij dhe ai i luftoi ata kėmbėsor pastaj armiqtė e tėrbuar e vranė. (fq.29)


7- Mbas Hurit doli Burejr ibėn Hudhejr El-Hamadani. Ai ishte prej besimtarėve tė sinqertė tė Allahut. Ai i sulmoi armiqtė dhe thonte: ”Afrohuni tek unė o vrasės tė fėmijėve tė Profetit tė Allahut dhe pasardhėsve tė tij tė mbetur.” Derisa vrau prej tyre tridhjetė burra. (fq.30)


8- Njė tjetėr person i quajtur Vahab ibėn Abdullah El-kelbij: … Ai u kthye dhe vazhdoi tė luftoi derisa vrau nėntėmbėdhjetė kalorsa dhe njėzet kėmbėsorė. (fq.33)


9- Njė tjetėr person Habib ibėn Mudhahir: Ai vrau gjashtėdhjetė e dy kalorės pastaj e vranė. (fq.35)


10- Njė tjetėr person Zuhejr ibėn El-kajn: Ai i dha lamtumirėn Hysejnit dhe u kthye nė fushėn e betejės derisa vrau njėqind e njėzet burra pastaj u vra. (fq.35)


11- Njė tjetėr person Abas ibėn Shebib El-Shakirij: Njė transmetues hadithi thotė: pasha Allahun unė e pashė atė kur po luftonte me mė shumė se dyqind burra derisa e rėnduan plagėt e shpateve tė shigjetave tė gurėve dhe e vranė. (fq.37)

12- Njė tjetėr person Xhoni Moula Ebi Dher El-Gafari: Ai vrau njėzet e pesė burra pastaj u vra. (fq.37)


13- Njė tjetėr Xhabir ibėn Urretu El-Gafarij i cili ishte plak i moshuar. Ai mori pjesė sipas shiave nė luftėn e Bedrit: Ai doli nė fushėn e betejės dhe filloi tė luftoi derisa vrau tetėdhjetė burra pastaj u vra. (fq. 39)


14- Ali El-Akbar biri i Hysejnit: Ai i sulmoi armiqtė dhe vrau shumė prej tyre derisa njerėzit u tmerruan prej shumicės sė tė vrarėve. Nė njė hadith thuhet se ai vrau njėqind e njėzet burra…. Ai u kthye nė fushėn e betejės duke thėnė: Tė vėrtetat e luftės u dukėn. Dhe mbas saj do tė shfaqen vėrtetėsitė… ai luftoi derisa vrau dyqind burra. (fq.41, 42)

Pra gjithsej mbi treqind burra.


15- Kasim i biri Hasanit i cili ishte nė moshė tė vogėl: Ai luftoi si trimat derisa vrau tridhjetė e pesė burra thuhet shtatėdhjetė kalorsa edhe pse ishte nė moshė tė vogėl. (fq. 43)


16- Mbas Kasimit doli pėr luftim vėllai i tij Ahmedi i biri Hasanit i cili ishte nė moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeēare. Ai luftoi si trimat derisa vrau tetėdhjetė burra… Ai u kthye te armiqtė dhe vrau prej tyre gjashtėdhjetė kalorsa derisa u vra. (fq. 44)


17- Dhe tani vetė Husejni (radijallahu anhu): Ata e sulmuan atė dhe ai u vėrsul atyre si luan i inatosur, dhe ēdo ushtar qė i afrohej e godiste me shpatė dhe e vriste derisa vrau njė numėr tė madh prej tyre. Nė njė thėnie thuhet se ai vrau njėmijė e nėntėqind e pesėdhjetė burra… Edhe meleqtė zbritėn pėr ta ndihmuar Hysejnin por ai nuk i dha leje atyre. (fq. 51)


Subhan Allah! Nuk u dha leje engjėjve!


Duket qartė e tėrė ngjarja po ta lexosh nga libra tė tillė se ėshtė e sajuar. Foshnje qė lihen pa ujė tė vdesin! Fėmijė qė u pritet koka… e tė tjera skena makbre qė pėr nga hollėsia sesi pėrshkruhen tė duket sikur po shikon film, dhe njė film absurd ku kėtej bėhet luftė dhe kėtej kanė kohė tė numėrojnė edhe sa vrau filani apo tė kenė kohė tė varrosin njė tjetėr! Kuptohet qė skena tė tilla ekzagjerohen me hollėsi pėr tu bėrė sa mė prekėse dhe pėr t’i dhėnė ngjarjes njė lloj shenjtėrimi tė paqenė.


Allahu na ruajt nga gėnjeshtrat dhe gėnjeshtarėt!


[1] Ali imran:185.

[2] Zumer:30.

[3] Muslimi. Nr.532

[4] Ali Imran:144.

[5] Mexhmu El-fetaua 4/511.

[6] En-amė:164.

[7] Ashura e El-ihsait fq.115, El-mexhalis el-fakhire e Abdulhusejnit fq. 75, Munteha el-amal 1/454 etj.

[8] El-mexhalis el-fakhire e Abdulhusejnit fq. 79, Ala khuta el-husejn fq. 100, Mealim el-medresetejn 3/62 etj.

[9] Munteha el-amal 1/535.

[10] Fi rihabi kerbela fq.60-61.

[11] Ashura fq.89

[12] Tarihul kufe fq.113.

[13] Ajan esh-shia 1/26.

[14] Meusuatu ashura fq.59.

[15] Ibn Taus nė librin El-melfuf fq.92, Abas El-kumi nė Munteha el-amal 1/572 ..etj.

[16] El-ihtixhaxh 2/29.

[17] Shih Adab el-menabir fq.192.

[18] Autori e ka fjalėn pėr para viteve tetėdhjetė kohė kur ėshtė botuar edhe libri pėr herė tė parė (1987).

[19] Men la jahduruhu el-fekih 4/271-272.,Uesail esh-shia 2/ 915.

[20] Bihar el-enuar /101, Mustedrek el-usail 1/143-144, Xhamiu ehadith esh-shia 3/488.

[21] El-kafi 3/226.

[22] El-kafi 3/225.

[23] El-enfal:35.


...
shkres e mire http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon14.gif


ps.
hahaha... po ma pshtjell kajhere !
a ksajde koke , une kishe je shku ....me e pas dite , s'isha kthy !.

premium
07-12-11, 17:56
Hajt tash tregoni, kujt me i besu na te gjoret ?
Ni ish krishter kish thonė ;
shyqyr qė kam pranu Islamin nga Kur'ani e jo nga njerėzit muslimane
qė domethonė nė ēdo religjion ka njerėz t'mirė e t'keq
andaj
beso nė librin pa gabime Kur'ani fisnik , e shpallur si libėr perfekt.

Alima
07-12-11, 17:59
Une nuk shoh fare logjike ne islam , mu ky eshte problemi i fese tone :cool:

lexo vijimin !

...

i di une keto , edhe pa i lexu !


mos pafsh logjike ne fene islame ,dil prej saj !


ti per ēka e ke trurin e rezonin , a veq me bajt per s'roni qaty ?


a mundesh vet keshtu me i perceptu e vleresu gjanat , a veq qysh te shihsh dikend e te thote dikush !


a di ti me m'tregu , kur e ka rreh vehten kamgji deri e ka mbulu gjaku Muhamedi alejhi selam ?


a di ti me m tregu , kur u shpu onum one Muhamedi me quskia e baskia ?


a di ti mum tregu , kur u sill tuk kcy Muhamedi si vertemushk dej ka kalu ne trans ...shembulli i sufive ...


hajt sjellma nje te vetmin hadith qe e argumenton bile njeren nga keto ?


ata po i bajne me shume itibar Aliut e nipave te Muhamedit , se Muhamedit alejhi selam ....


oooo Zot , jep mend ku nuk ka , fali roberit e tu ngase nuk dijne !


AMIN!


.

Zanzi/M
07-12-11, 18:03
Irani mbi 90%, iraku mbi 60 % dhe Libani i perkasin sektit Shiit Musliman.

Une si e di Shiitet besojne dicka ne dhendrrin e Muhametit Alian.