PDA

View Full Version : Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?


Shpat
07-12-11, 13:55
Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan?
Po te pyesesh nje besimtar te krishtere se cfare simbolizon kryqi ,ai padyshim do te pergjigjet qe perfaqeson objektin mbi te cilin ka vdekur krishti.

Por imagjinoni qe t'ja beni te njejten pyetje nje njeriu qe i kane vrare djalin me nje thike .

Une po ju pyes te gjitheve ,ju bej thirrje te jeni plotesisht te ndershem me veten ; A EKZISTON QOFTE DHE MUNDESIA ME E VOGEL QE AI NJERI TE NDERONTE KUJTIMIN E DJALIT TE TIJ DUKE MBAJTUR NJE THIKE NE QAFE????????!!!!!!!!!!.

E NJEJTA GJE ESHTE DHE ME BIRIN E PERENDISE ,TE CILIT I DETYROJME JETEN DHE SHPETIMIN TONE.
A MENDONI SE PERENDIA KENAQET QE ADHUROJME KRISHTIN DUKE U FALUR PARA OBJEKTIT KU U DERDH GJAKU I TIJ I PAFAJSHEM?

Por pyetja eshte ,nga erdhi atehere ky simbol dhe a duhet te perfaqesoje te krishteret e vertete?

Per te gjetur pergjigjen e pyetjes se pare,mjafton te bejme nje vizite ne muzeun britanik. Ndermjet shume objekteve origjinale te lashtesise ,gjendet dhe nje statuje e ruajtur shume mire ,e skalitur ne nje pozicion ,ulur,e cila mban ne dore nje kryq.

Deri ketu nuk ka asgje te vecante, e vecanta eshte data qe i kane vene arkeologet;

1350-BC (para krishtit)
Kush deshiron te konfirmoje vertetesine e ketij fakti , eshte mese i mirepritur ta beje pa vonese.

Makresh
07-12-11, 14:51
Qe 1 mije e 400 e 30 e kusur vite qe po ju themi ; Mos adhuroni tjeter pos Zotin 1, dhe te Vertet !

Neferta
07-12-11, 15:10
Kryqin e kan perdorur Sumeret, Babilonasit egjiptasit, Majat, Inkasit Trojanet Dardanet etje, pra eshte nje simbole shum i vjeter pagan , meqense edhe rromaket e perdornin si simbol kryqin dhe ishi imperi e asaj kohe e zevendesuan ne religjionin e krishter si kompromis i vazhdimsis pagane, pra per lehtesimin e futjes se fese se re ne masa ata gjithashu modifikuan edhe Saturnale festen e diellit dhe shum rite te tjera pagane qe sot te krishteret e mbare botes i aplikojne.Symbols.com - Symbol 15:1 (http://www.google.com/url?q=http://www.symbols.com/encyclopedia/15/151.html&sa=U&ei=g3LfTsuJCKWg4gSbut24Bg&ved=0CB8QFjAD&usg=AFQjCNEBVjHl0DelopRdi_nVv9Wl9oU5Yg)

Makresh
07-12-11, 15:23
Kryqin e kan perdorur Sumeret, Babilonasit egjiptasit, Majat, Inkasit Trojanet Dardanet etje, pra eshte nje simbole shum i vjeter pagan , meqense edhe rromaket e perdornin si simbol kryqin dhe ishi imperi e asaj kohe e zevendesuan ne religjionin e krishter si kompromis i vazhdimsis pagane, pra per lehtesimin e futjes se fese se re ne masa ata gjithashu modifikuan edhe Saturnale festen e diellit dhe shum rite te tjera pagane qe sot te krishteret e mbare botes i aplikojne.Symbols.com - Symbol 15:1 (http://www.google.com/url?q=http://www.symbols.com/encyclopedia/15/151.html&sa=U&ei=g3LfTsuJCKWg4gSbut24Bg&ved=0CB8QFjAD&usg=AFQjCNEBVjHl0DelopRdi_nVv9Wl9oU5Yg)


Po thu qe krishterizmi paska ndryshuar pas 'vdekjes' se Jezusit a ? Dmth, paganizmi qenka integrue ne fejen qe predikoi Jezusi.

Alima
07-12-11, 16:22
...

e keni rreh qet muhabat najhere , a edhe ktu me ja nis prej fillimi ! ?


.

Giovanni
07-12-11, 16:34
...

e keni rreh qet muhabat najhere , a edhe ktu me ja nis prej fillimi ! ?


.


Nisja mos nij se paske kohe ...;)

Zero Cool
07-12-11, 16:35
Po thu qe krishterizmi paska ndryshuar pas 'vdekjes' se Jezusit a ? Dmth, paganizmi qenka integrue ne fejen qe predikoi Jezusi.


E myte Makin e hajt :biggrin:
Ti dhe te tjeret keni thene qe Jezusi (Isa) ka qene mysliman !
Cka u bo tash ?

Alima
07-12-11, 16:43
E myte Makin e hajt :biggrin:
Ti dhe te tjeret keni thene qe Jezusi (Isa) ka qene mysliman !
Cka u bo tash ?


...

hahaha... mos ma fshij , paraprakisht !


mbasapakisht , lexoi ka dy tri kater pes here shkresat , se s'po ta rrokka me te paren LOL


tha Maki : paganizmi eshte integru ne fene qe ka prediku Jezusi ! ...tani analizo , qoje laboratorum , laborator !


.

Alima
07-12-11, 16:44
Nisja mos nij se paske kohe ...;)

...

hajde , pyet ti i nderuar ... dhe edhe po komentoim bashk , dakor ?


.

Zero Cool
07-12-11, 16:45
...

hahaha... mos ma fshij , paraprakisht !


mbasapakisht , lexoi ka dy tri kater pes here shkresat , se s'po ta rrokka me te paren LOL


tha Maki : paganizmi eshte integru ne fene qe ka prediku Jezusi ! ...tani analizo , qoje laboratorum , laborator !


.

Eh dallimi im dhe i yti eshte qe ti lexon vetem kete kurse une te gjithe forumin ;)
Hajt tash analizavu ti :P

Alima
07-12-11, 16:46
Eh dallimi im dhe i yti eshte qe ti lexon vetem kete kurse une te gjithe forumin ;)
Hajt tash analizavu ti :P


...

hahahaha... a t'erdh inati , trego drejt !


beste :)


.

Zero Cool
07-12-11, 16:46
...

hahahaha... a t'erdh inati , trego drejt !


beste :)


.

ncuks ;)

qe se fshina :)

Alima
07-12-11, 16:48
ncuks ;)

qe se fshina :)


...

flm :)


fshije nese done !

pak hajgare nganjehere , kah mytum kem ...une jo , veē ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Makresh
07-12-11, 17:05
E myte Makin e hajt :biggrin:
Ti dhe te tjeret keni thene qe Jezusi (Isa) ka qene mysliman !
Cka u bo tash ?

Jo sen su bo valla, qashtu ka met, po pritmi mos po ēbllokohet situata.

Giovanni
07-12-11, 17:06
...

hajde , pyet ti i nderuar ... dhe edhe po komentoim bashk , dakor ?


.


Spo di qka me te then pasi qe kryqi ka shume domethenje e nuk eshte simbol i vetem te krishterve ka pas simbole me kryq para krishterimit ka edhe tani tjera simbole qe skan lidheje me krishterimin andaj eshte argument qe nuk perfundon dote per me ju pergjigj ne pytjen e keti qe e ka hape temen Kryqi eshte simbol i krishter por edhe pagan e jo vetem aqe po simbolizon edhe shume gjera te tjera.

Alima
07-12-11, 17:09
Spo di qka me te then pasi qe kryqi ka shume domethenje e nuk eshte simbol i vetem te krishterve ka pas simbole me kryq para krishterimit ka edhe tani tjera simbole qe skan lidheje me krishterimin andaj eshte argument qe nuk perfundon dote per me ju pergjigj ne pytjen e keti qe e ka hape temen Kryqi eshte simbol i krishter por edhe pagan e jo vetem aqe po simbolizon edhe shume gjera te tjera.

...

...ne aspektin Krishter i nderuari , pasi jemi tek sekcioni i religjioneve ,dhe je pjestar i atij religjioni ( ashtu kame kuptuar ketu ) !

jame sinqerisht kurreshtare !


.

Zero Cool
07-12-11, 17:12
...

...ne aspektin Krishter i nderuari , pasi jemi tek sekcioni i religjioneve ,dhe je pjestar i atij religjioni ( ashtu kame kuptuar ketu ) !

jame sinqerisht kurreshtare !


.

qe une si musliman te tregoj vetem 1 dmthanje te kryqit e tjarat nashta ti spjegon giovanni:
te te krishteret kryqi dmth edhe + ( plus) :tongue:

4peace
07-12-11, 17:24
***

Ne realitet, simbol i vetem i Krishterizmit duhet te jet peshku. Kjo edhe haset si ne libra ashtu edhe tek Krishterizmi Oriental, sic eshte rasti, ta zeme, tek Koptėt.


Se si eshte (per)zgjedhur dhe si ka mbetur kryqi simbol i te krishtereve...
...kjo ka te beje me se shumti me besimin e tyre se...
..."Krishti i flijua per ne, qe te na shpetoje neve..."
...gje qe nuk eshte e vertete.


Flijimi i tij ka kuptim dhe simbolike krejt tjeter.


Kryeqzimi apo vdekja ne kryq nuk ka filluar me Krishtin. Por ajo eshte aplikuar (si metode denimi) edhe me heret.
Edhe kryqi si simbol eshte njohur edhe nga periudha shume te hershme, keshtuqe mund te haset edhe ne dokumente, mbetje te ndryshme arkeologjike etj. ... te vjetra. Porse, ajo simbolike/domethenie ka kuptim tjeter. Simbolizon dicka krejt tjeter nga ajo qe simbolizon tek te krishteret.
***

Giovanni
07-12-11, 17:25
...

...ne aspektin Krishter i nderuari , pasi jemi tek sekcioni i religjioneve ,dhe je pjestar i atij religjioni ( ashtu kame kuptuar ketu ) !

jame sinqerisht kurreshtare !


.


Pėr tė krishterėt kryqi ėshtė:

Njė kujtim i vdekjes dhe pasionit te Jezusit

Alima
07-12-11, 17:29
Pėr tė krishterėt kryqi ėshtė:

Njė kujtim i vdekjes dhe pasionit te Jezusit


...

Mire , shume te faleminderit qe po pranon te bisedoim , pa asnje prapavi dhe provokim , se paku nga ana ime assesi , dhe edhe nga e jotja nuk ma merr mendja me asnje kusht .

ishte Jezusi Zoti ?


.

emine
08-12-11, 21:12
mbahet per ti friksu te pafete:biggrin:

Alima
08-12-11, 21:37
mbahet per ti friksu te pafete:biggrin:


...


absolut nuj pajtohem , nje simbol i tille me nje mision te tille , é-é ! ...drakullat ndoshta :D


Gio , do vazhdojme me tutje i nderuar ?


.

Zanzi/M
08-12-11, 22:31
...

Mire , shume te faleminderit qe po pranon te bisedoim , pa asnje prapavi dhe provokim , se paku nga ana ime assesi , dhe edhe nga e jotja nuk ma merr mendja me asnje kusht .

ishte Jezusi Zoti ?


.

Pershendetje e nderuar, ku je pash allahin?

Jezusi ne bibel asnjehere nuk e ka shpallur veten zot! Ama ngulite ne koke qet sen sot e 1000 vjet ok ( ska kthim prapa), ai ( jezusi) ka thene; " une dhe zoti jemi nje". Judenjet e kane denuar, duke aluduar se jezusi e ka shpallur veten zot, mirepo jezusi nuk e ka shpallur veten zot.

A ke mo dicka a jo? Ose nese don shkrim disa faqe ta sjell ok.

Alima
08-12-11, 22:38
Pershendetje e nderuar, ku je pash allahin?

Jezusi ne bibel asnjehere nuk e ka shpallur veten zot! Ama ngulite ne koke qet sen sot e 1000 vjet ok ( ska kthim prapa), ai ( jezusi) ka thene; " une dhe zoti jemi nje". Judenjet e kane denuar, duke aluduar se jezusi e ka shpallur veten zot, mirepo jezusi nuk e ka shpallur veten zot.

A ke mo dicka a jo? Ose nese don shkrim disa faqe ta sjell ok.


...

pershendetje gjithashtu i nderuari ,


pa acarrime , sinqerisht vetem dua te bajme nje bised !

faqe mos sjell , u shmangem ne debate ! ... pasi ai ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) nuk e ka shpallur vehten zot , dhe as ne bibel nuk qendrohka ... nga gjithe ky adhurim ?


je i krishter ti ?


.

Zanzi/M
09-12-11, 07:00
...

pershendetje gjithashtu i nderuari ,


pa acarrime , sinqerisht vetem dua te bajme nje bised !

faqe mos sjell , u shmangem ne debate ! ... pasi ai ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) nuk e ka shpallur vehten zot , dhe as ne bibel nuk qendrohka ... nga gjithe ky adhurim ?


je i krishter ti ?


.

Normal pa acarime,

" une dhe Ati jemi nje" - Gjoni, a nuk mjafton kjo qe te adhurohet? Apo " une jam udha dhe e verteta dhe jeta, askush nuk vjen te Ati vec nepermjet meje" - Gjoni.

Para se gjithash jam Shqiptar.

Alima
09-12-11, 07:40
Normal pa acarime,

" une dhe Ati jemi nje" - Gjoni, a nuk mjafton kjo qe te adhurohet? Apo " une jam udha dhe e verteta dhe jeta, askush nuk vjen te Ati vec nepermjet meje" - Gjoni.

Para se gjithash jam Shqiptar.


...


Miremengjesi ,


mire , ai (jezusi )paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te , meritojka adhurim ? ... pase parasysh qe ai vete e adhuronte Zotin dhe njeherit ne duke qene te vetedijshem dhe te keshilluar qe adhurimi i takon vetem Zotit e askujt tjeter ... nga gjithe ky guxim atehere ???!!!


...oo i lumi ti qe je , edhe une jame , jo ndoshta se do kisha deshire , por Krijuesi deshti ashtu!.

Neferta
09-12-11, 09:11
Dhe si deshmi e shkruar qe eshte Zoti superior
Veprat e Apostujve 2:22-24
22. Burra tė Izraelit, dėgjoni kėto fjalė: Jezusi Nazareas, njeriu i dėftuar nga Perėndia ndėr ju me vepra tė fuqishme, me mrekulli dhe shenja qė Perėndia bėri ndėr ju me anė tė tij, siē edhe vet e dini, 23. ai, pra, sipas kėshillit tė caktuar dhe tė paranjohur tė Perėndisė, ju dorėzua juve dhe ju e zutė dhe, me duart e tė padrejtėve, e gozhduat nė kryq dhe e vratė. 24. Por Perėndia e ka ringjallur, pasi e zgjidhi nga ankthet e vdekjes, sepse nuk ishte e mundur qė vdekja ta mbante atė.
dmth Perendia e ka ringjallur...........

Kercovari
09-12-11, 09:18
Po ku eshte qe nuk e kemi pa deri me sot?

GURI SYLAJ
09-12-11, 10:52
Po ku eshte qe nuk e kemi pa deri me sot?Vertete keni te drejte !!????
Na flasin per ringjallje e ne nuk i shohim ,na flasin per Engjuj e ne nuk i shohim ,na flasin per Xhenetin e ne nuk e shohim ...cka po menojne ata qe na budalle jemi a??Pse na i ka fale Zoti syte ???

.... Por ,Kercovari i nderuar mos e harro kurr ,kurr MENDJEN !
E ,pikrisht ne MENDJE , e ka burimin dhe fuqine B E S I M I !!!!!!

Zanzi/M
09-12-11, 17:02
...


Miremengjesi ,


mire , ai (jezusi )paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te , meritojka adhurim ? ... pase parasysh qe ai vete e adhuronte Zotin dhe njeherit ne duke qene te vetedijshem dhe te keshilluar qe adhurimi i takon vetem Zotit e askujt tjeter ... nga gjithe ky guxim atehere ???!!!


...oo i lumi ti qe je , edhe une jame , jo ndoshta se do kisha deshire , por Krijuesi deshti ashtu!.

Jezusi askund ne bibel nuk e ka shpallur veten zot, mirepo hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish.

Me posht do sjell disa fakte biblike ne lidhje me kete me larte:
Jezusi do jet ai qe do gjykoj te gjall dhe te vdekur Timoteu 2, 4:2.
Pali e quan Jezusin " i madhi perendi dhe shpetimtari, gjoni 2:14
Jezusi: " para se te linde Abrahami une jam" .

Ne mund te kemi mendime te ndryshme konceptuale ne lidhje me ate se cka beson ti e cka und, mirepo bibla e thot kete me larte.

Kosova19
09-12-11, 17:07
...A mundesh me na argumentu me gjysė argumenti se gjdo gjė qė nuk shifet nuk ekziston?

..me folė pėr shpirtin nuk po bėjka se nuk shifet dhe shum gjėra tjera.

Alima
09-12-11, 17:14
Jezusi askund ne bibel nuk e ka shpallur veten zot, mirepo hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish.

Me posht do sjell disa fakte biblike ne lidhje me kete me larte:
Jezusi do jet ai qe do gjykoj te gjall dhe te vdekur Timoteu 2, 4:2.
Pali e quan Jezusin " i madhi perendi dhe shpetimtari, gjoni 2:14
Jezusi: " para se te linde Abrahami une jam" .

Ne mund te kemi mendime te ndryshme konceptuale ne lidhje me ate se cka beson ti e cka und, mirepo bibla e thot kete me larte.


...

Tani ,

duhet besuar apostujve , apo Jezusit ?


...apostojt e shpallin zot ne mish , gjersa ai vazhdimisht thote se nuk eshte zoti !


nje skajarim i nderuari .


pershendetje miqesore :)

.

4peace
09-12-11, 17:26
Jezusi askund ne bibel nuk e ka shpallur veten zot, mirepo hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish.

.

Zanzi,
ato tjerat qe i the, i shlyva.
Mua po me intereson domethenia e kesaj si me poshte:
"...hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish..."


Cilat hyjni i paska bere...?
Cfare domethene fjala "Hyj/Hyjni"?
*

Zanzi/M
09-12-11, 17:29
...

Tani ,

duhet besuar apostujve , apo Jezusit ?


...apostojt e shpallin zot ne mish , gjersa ai vazhdimisht thote se nuk eshte zoti !


nje skajarim i nderuari .


pershendetje miqesore :)

.

Ok, qe edhe disa fakte te tjera Alime, me posht:

Judejt u pergjigjen duke thene: " ne nuk vrasim me gure asnjeri per veper te mire, mirepo vetem per Blasfemi, dhe se ti duke qene njeri e shpall veten perendi. Gjoni 10:30. Jezusi asnjhere nuk i korigjoj judejt.

Nje nga dishepujt e tij Thomai ju drejtua Jezusit: " Zoti im, perendia im" gjoni 10:28. Jezusi asnjhere nuk e korigjoj dishepulin per fjalen e tij.

Alima
09-12-11, 17:35
Ok, qe edhe disa fakte te tjera Alime, me posht:

Judejt u pergjigjen duke thene: " ne nuk vrasim me gure asnjeri per veper te mire, mirepo vetem per Blasfemi, dhe se ti duke qene njeri e shpall veten perendi. Gjoni 10:30. Jezusi asnjhere nuk i korigjoj judejt.

Nje nga dishepujt e tij Thomai ju drejtua Jezusit: " Zoti im, perendia im" gjoni 10:28. Jezusi asnjhere nuk e korigjoj dishepulin per fjalen e tij.


...

prap sillemi ne te njeten ...

dishepujt e shpallin zot , ai vehten asnjehere !


....heshtja nuk eshte gjithehere pohim apo mohim !


nuk mjaftuaka fjala e tij ( Jezusit, paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) ... me e vlefshme qenka fjala e njerit nga dishepujt , apo jo ?.

Zanzi/M
09-12-11, 17:39
Zanzi,
ato tjerat qe i the, i shlyva.
Mua po me intereson domethenia e kesaj si me poshte:
"...hyjnit qe beri Jezusi jane te tilla qe mund ti beje vetem jezusi zot ne mish..."


Cilat hyjni i paska bere...?
Cfare domethene fjala "Hyj/Hyjni"?
*

Ngjallja e te vdekurit. Mateu.

Zanzi/M
09-12-11, 17:40
...

prap sillemi ne te njeten ...

dishepujt e shpallin zot , ai vehten asnjehere !


....heshtja nuk eshte gjithehere pohim apo mohim !


nuk mjaftuaka fjala e tij ( Jezusit, paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) ... me e vlefshme qenka fjala e njerit nga dishepujt , apo jo ?.

E nderuar,

Une ne filim, ne shkrimin e pare ne lidhje me ket vazhdim te shkrimeve te thash; qe jezusi nuk e ka shpallur asnjhere veten zot.

Zanzi/M
09-12-11, 17:43
4 paece,

Nuk e di a e pate fjalen per veprimet hyjnore te jezusit apo deshmite se jezusi ka qene vet hyjnor?

Alima
09-12-11, 17:44
E nderuar,

Une ne filim, ne shkrimin e pare ne lidhje me ket vazhdim te shkrimeve te thash; qe jezusi nuk e ka shpallur asnjhere veten zot.


...

ne rregull , e kame lexuar , ... kisha fjalen per shkresat ne vijim , ku dishepujt e shpallin vazhdimisht zot ... njeherit , tani kame fjalen per besimin e juaj ( nese je i krishtere ?! ) ...dhe perkushtimin e devotshmerin ndaj dishepujve e jo vete Jazusit ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) !


mos u kthe serish ku ishim , te vazhdojme tutje , mundesisht !


.

Zanzi/M
09-12-11, 17:47
...

ne rregull , e kame lexuar , ... kisha fjalen per shkresat ne vijim , ku dishepujt e shpallin vazhdimisht ... njeherit , tani kame fjalen per besimin e juaj ( nese je i krishtere ?! ) ...dhe perkushtimin e devotshmerin ndaj dishepujve e jo vete Jazusit ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) !


mos u kthe serish ku ishim , te vazhdojme tutje , mundesisht !


.

Tash se kam te qart shume! A po me drejtohesh mu me pyetje ? Se cka mendoj une per dishepujt? Apo per besimin tim?

Alima
09-12-11, 17:48
Tash se kam te qart shume! A po me drejtohesh mu me pyetje ? Se cka mendoj une per dishepujt? Apo per besimin tim?


...

asgje personale !


ne pergjithesi !

.

Zanzi/M
09-12-11, 17:51
...

asgje personale !


ne pergjithesi !

.

Bibla ne meson se dishepujt, apostujt etj, kane qene vazhdimisht pas jezuesit,dhe me vone perhapen fene. Ashtu sic u theksua disa here ata kane komunikur, kane bere pyetje dhe kane marr pergjigje nga vet jezuesi. Normalisht fjalet e tyre per mua dhe per cdobte krishter jane fakte biblike.

Alima
09-12-11, 17:55
Bibla ne meson se dishepujt, apostujt etj, kane qene vazhdimisht pas jezuesit,dhe me vone perhapen fene. Ashtu sic u theksua disa here ata kane komunikur, kane bere pyetje dhe kane marr pergjigje nga vet jezuesi. Normalisht fjalet e tyre per mua dhe per cdobte krishter jane fakte biblike.


...

me gjithe rrespektin per apostujt (Allahu qofte i kenaqur me ta ) , ....dhe edhe Jezusin ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te )... por ...


me detyron te perseris pyetjet :

* eshte me me rendesi ēfar thote Jezusi , apo ...

* eshte me me rendesi ēfare thone dishepujt ?


.

Zanzi/M
09-12-11, 18:07
...

me gjithe rrespektin per apostujt (Allahu qofte i kenaqur me ta ) , ....dhe edhe Jezusin ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te )... por ...


me detyron te perseris pyetjet :

* eshte me me rendesi ēfar thote Jezusi , apo ...

* eshte me me rendesi ēfare thone dishepujt ?


.

Ok, se nuk e kuptova mire pyetjen.

" une dhe zoti jemi nje" kete e thot Jezusi nuk e thot askush tjeter, kete e sheh te gjoni 10:30. Apo edhe te shume e shume raste te tjera. Une mund te sjell Alime edhe raste tjera kur Jezusi nuk i ndalonte kur te tjeret e adhuronin, asnjhere nuk i qortoj njerzit te cilet e adhuronin.

4peace
09-12-11, 18:15
4 paece,

Nuk e di a e pate fjalen per veprimet hyjnore te jezusit apo deshmite se jezusi ka qene vet hyjnor?

Une e pata fjalen per ate cfare the ti: "...ka bere hyjni"


Sepse...
...Hyj/Hyjni
...Zot
...Perendi
...All-llah
...aq sa di une, kane kuptim te njejte apo te ngjashem...


Dhe, me kete rast:
Zoti s'mund te beje Hyjni, Perendi... sikur
...Perendia s'mund te beje Hyjni...
etj. etj.


Nodhta me kupton ku e kisha?!
*

Zanzi/M
09-12-11, 18:17
Po po te kuptova, ok. Pajtohem.

4peace
09-12-11, 18:56
*

Oj (H)alime hanėm...
...duhet se pari te mesohesh per veten tende, para se t'ia shtrosh dikujt pyetjet te cilat nuk ia ke sqaruar vetes.


Nese ti iu beson "selefeve", "dijetareve"...
...e deri tek Shefqeti i Krasniqajve...
...nuk e ke te drejten t'ia shtrosh dikujt ato pyetje si me poshte;Tani ,

duhet besuar apostujve , apo Jezusit ?


...apostojt e shpallin zot ne mish , gjersa ai vazhdimisht thote se nuk eshte zoti !


nje skajarim i nderuari .


pershendetje miqesore :)

prap sillemi ne te njeten ...

dishepujt e shpallin zot , ai vehten asnjehere !


....heshtja nuk eshte gjithehere pohim apo mohim !


nuk mjaftuaka fjala e tij ( Jezusit, paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te ) ... me e vlefshme qenka fjala e njerit nga dishepujt , apo jo ?

me gjithe rrespektin per apostujt (Allahu qofte i kenaqur me ta ) , ....dhe edhe Jezusin ( paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te )... por ...


me detyron te perseris pyetjet :

* eshte me me rendesi ēfar thote Jezusi , apo ...

* eshte me me rendesi ēfare thone dishepujt ?
Edhe, mos k'ce tash serish e te me biesh ne qafe.


Shikoje pakez veten... eshte per te miren tende.


Edhe, nje duhet te jet rregull:
Se pari duhet te mendojme, para se te flasim. Jo e kunderta.
***

Alima
09-12-11, 19:24
...

Ani !


Allahu te falte , te permiresofte , te ruajt e te dashte , Amin !


.

Alima
09-12-11, 19:26
...

...... dhe edhe mua gjithashtu , Amin !..

ps.
kjo , me qellim te te kursej !


.

Alima
09-12-11, 19:28
Ok, se nuk e kuptova mire pyetjen.

" une dhe zoti jemi nje" kete e thot Jezusi nuk e thot askush tjeter, kete e sheh te gjoni 10:30. Apo edhe te shume e shume raste te tjera. Une mund te sjell Alime edhe raste tjera kur Jezusi nuk i ndalonte kur te tjeret e adhuronin, asnjhere nuk i qortoj njerzit te cilet e adhuronin.


...


Gjoni !!! ???


.

Besi:)
10-12-11, 06:56
Ku me qit 1 shej qe po debatoni si njerz pa shajt te temat e fes...?
Veq thash tju pershendes e qesht mu sill gjith e jo si do katastrofala ku ju thojn njerzve mjekerr capa. a veten se lahen veq kur tju bjen shi en oborr...!

gjini
10-12-11, 22:25
Nese ulesh dhe i percjell te gjith muslimanet kur i falen zotit shef se edhe ata bejn kryq gjat faljes por kryqin e bajn jo me duar por me levizje kokes
Kur bajn : allahu ekber e qojn koken nalt pastaj e ulin posht koken dhe ne vazhdim jepin selam ne te djatht dhe ne te majt dhe ju lutem si eshte ndryshe kryqi veq dallimi behet tek krishteret me doren e djath e te muslimanet me koke

Alima
10-12-11, 22:35
Nese ulesh dhe i percjell te gjith muslimanet kur i falen zotit shef se edhe ata bejn kryq gjat faljes por kryqin e bajn jo me duar por me levizje kokes
Kur bajn : allahu ekber e qojn koken nalt pastaj e ulin posht koken dhe ne vazhdim jepin selam ne te djatht dhe ne te majt dhe ju lutem si eshte ndryshe kryqi veq dallimi behet tek krishteret me doren e djath e te muslimanet me koke


...


Koka nuk qohet nalt !


.

Zanzi/M
11-12-11, 10:55
Bibla

Galetasve, 6:14 " mos dhasht zoti te mburrem me tjeter gje pervec me kryqin e zotit tone Jezu Krishtin, neper te cilin per mua eshte kryqezuar bota dhe une per boten"."

Alima
11-12-11, 13:03
Bibla

Galetasve, 6:14 " mos dhasht zoti te mburrem me tjeter gje pervec me kryqin e zotit tone Jezu Krishtin, neper te cilin per mua eshte kryqezuar bota dhe une per boten"."


...


Pershendetje ,
prap me sjelle fjale te tjereve , e jo te Jezusit vete !


citim /vazhdim :

Galatasve 6

14

Sa pėr mua, mos ndodhtė kurrė qė unė tė mburrem me tjetėr gjė, veē pėr kryqin e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr tė cilin bota ėshtė kryqėzuar tek unė edhe unė te bota.
15

Sepse nė Jezu Krishtin as rrethprerja, as parrethprerja s`kanė ndonjė vlerė, por krijesa e re.
16

Dhe tė gjithė ata qė do tė ecin sipas kėsaj rregulle paēin paqe dhe mėshirė, e ashtu qoftė edhe pėr Izraelin e Perėndisė.
17

Tash e tutje askush tė mos mė trazojė, sepse unė mbaj nė trupin tim shenjat e Zotit Jezus.
18

Vėllezėr, hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me frymėn tuaj. Amen.


..


ne vazhdueshmeri , veta e pare njejes !!!!!
.

GURI SYLAJ
11-12-11, 13:24
...


Koka nuk qohet nalt !


.


Po kur lidhemi ne NAMAZ !!???

Makresh
11-12-11, 13:26
Spo di qka me te then pasi qe kryqi ka shume domethenje e nuk eshte simbol i vetem te krishterve ka pas simbole me kryq para krishterimit ka edhe tani tjera simbole qe skan lidheje me krishterimin andaj eshte argument qe nuk perfundon dote per me ju pergjigj ne pytjen e keti qe e ka hape temen Kryqi eshte simbol i krishter por edhe pagan e jo vetem aqe po simbolizon edhe shume gjera te tjera.


Pergjigja e temes eshte ne kete postim.

Pyetja : Kryqi ,simbol I Krishtere Apo Pagan ?

Pergjigjja : Edhe i krishter, edhe pagan = Krishtero-pagan.

Alima
11-12-11, 13:27
Po kur lidhemi ne NAMAZ !!???


...

Ēka ?


.

Makresh
11-12-11, 13:29
...

Ēka ?


.

dur kryc po do me thon i bon.

nime,.. edhe kur t'ulmi neper oda, ulmu kom-kryc, na ka met pi t'parve tan katolik:biggrin:

Alima
11-12-11, 13:34
dur kryc po do me thon i bon.

nime,.. edhe kur t'ulmi neper oda, ulmu kom-kryc, na ka met pi t'parve tan katolik:biggrin:


...


rri more , se muhabet serioz jemi kah bajme !...po get ju kane perzi , duarve po u thojka koke e ko... qashtu http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


guri ,
koken duhet mbajte fort teposht , edhe ne namaz edhe jasht tij !

'kalli i thate & kalli i plote '- meselja !.

GURI SYLAJ
11-12-11, 14:00
Shume drejt. Kalli i Plote !Une bveta per formen e atij qe eshte lidhe ne Namaz!??

.... ne kete rast duhet nda tri gjera.

Kryqin si forme

kryqin si simbol dhe

kryqin si Totem .

4peace
11-12-11, 14:04
1


Mbani barrėt e njėri-tjetrit dhe kėshtu do tė pėrmbushni ligjin e Krishtit.


2


Sepse nė qoftė se dikush mendon se ėshtė diēka, pa qenė asgjė, ai gėnjen veten e vet.


3


Dhe secili tė analizojė veprėn e tij dhe atėherė do tė ketė arsye tė mburret vetėm pėr veten e tij dhe jo lidhur me tjetrin.


4


Sepse secili do tė mbajė barrėn e vet.


5


Ai qė merr mėsim nė fjalėn, le ta bėjė pjestar tė tė gjitha tė mirave tė tij atė qė e mėson.


6


Mos u gėnjeni: Perėndia nuk vihet dot nė lojė, sepse ē`tė mbjellė njeriu, atė edhe do tė korrė.


7


Sepse ai qė mbjell pėr mish tė tij, do tė korrė nga mishi i tij prishje, por ai qė mbjell pėr Frymė, do tė korrė nga Fryma jetė tė pėrjetshme.


8


Le tė mos lodhemi duke bėrė tė mirėn; sepse, po tė mos lodhemi, do tė korrim nė kohėn e vet.


9


Prandaj, sa tė kemi rast, le t`u bėjmė tė mirėn tė gjithėve, por nė radhė tė parė atyre qė janė nė familjen e besimit.


10


Shikoni me ēfarė shkronjash tė mėdha ju kam shkruar me dorėn time!


11


Tė gjithė ata qė duan tė duken tė mirė nė mish, ju shtrėngojnė qė tė rrethpriteni vetėm qė tė mos pėrndiqeni pėr kryqin e Krishtit.


12


Sepse as vetė ata qė rrethpriten nuk e zbatojnė ligjin, por duan qė ju tė rrethpriteni, qė ata tė mburren nė mishin tuaj.


13


Sa pėr mua, mos ndodhtė kurrė qė unė tė mburrem me tjetėr gjė, veē pėr kryqin e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr tė cilin bota ėshtė kryqėzuar tek unė edhe unė te bota.


14


Sepse nė Jezu Krishtin as rrethprerja, as parrethprerja s`kanė ndonjė vlerė, por krijesa e re.


15


Dhe tė gjithė ata qė do tė ecin sipas kėsaj rregulle paēin paqe dhe mėshirė, e ashtu qoftė edhe pėr Izraelin e Perėndisė.


16


Tash e tutje askush tė mos mė trazojė, sepse unė mbaj nė trupin tim shenjat e Zotit Jezus.


17


Vėllezėr, hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me frymėn tuaj. Amen.


18


Pali, apostulli i Jezu Krishtit me anė tė vullnetit tė Perėndisė, shenjtorėve qė janė nė Efes dhe besimtarėve nė Jezu Krishtin:

Nėse e lexojmė me vėmendje Kapitullin VI, Galatasve…
…mund tė vėmė re
… se kemi tė bėjmė mė njė autor tė kohės pas Shėn Palit (Verseti 18.)…
…se Galatasve ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me Ungjijtė
…se autori (kushdoqoftė ai) , pėr ta ngritur veten mė lart, sė pari e ngritė shėn Palin nė Dishepull tė Jezusit (si e shpjegon feja e krishterė tė qenit dishepull i dikujt qė tashmė ėshtė i vdekur???), kurse, ēka dhe nenkuptohet vetvetiu, e ngrit Jezusin nė fronin e Zotit – duke e bėrė/quajtur Zot, Perėndi…
…se Galatasve nė fakt e lavėdron shėn Palin, ashtuqė t’ia humbasė gjurmėt Shėn Pjetrit. Sepse kėta dy (sh. Pali dhe sh. Pjetri) kanė qenė jo vetėmse bashkėkohės por edhe konkurrentė tė fortė…
…prandaj dhe, kur mė vonė, kisha ka vendosur tė ndahet nga Pjetri dhe tė pėrcaktohet pėr Palin, nė mėnyrė tė qartė e kundėrshton idenė e Pjetrit, i cili ka qenė i angazhuar pėr t’iu pėrmbajtur Dhjatės sė Vjetėr, ku mes tjerash bėn pjesė edhe rrethprerja (apo syneti siē i themi ne)…
Nejse, thash ēfarė nuk thash, me kėtė po mė intereson njė pyetje:
Si ėshtė e mundur tė jesh dishepull i Jezu Krishtit nė njė kohė kur ai ka vdekur qyshmoti?
Nuk ėshtė pyetje provokuese, nėse kjo dikujt i duket ashtu. Thjeshtė dėshiroj ta dėgjoj shpjegimin sipas variantit pėrkatės.


***

Alima
11-12-11, 14:09
Shume drejt. Kalli i Plote !Une bveta per formen e atij qe eshte lidhe ne Namaz!??

.... ne kete rast duhet nda tri gjera.

Kryqin si forme

kryqin si simbol dhe

kryqin si Totem .


...Bal ,

mos u sill rrethe duvari , duart ngriten nalt( edhe jo nalt qe me ba kryqa , po vetem deri te supet ) ........e jo koka ... sa t' ja nissh me u fal e sheh !


rri skejeve , n'mufsh !


.

Zanzi/M
11-12-11, 15:33
4 peace,

Ndoshta per ty eshte e pakonceptueshme ( eshte krejt ok, si e pranon ti). Mirepo vet nga fjala dishepull, nga etimologjia, nga greqishta nder tjera dmth edhe pasues, nxenes, mesues e tjera.

Tani sa ka logjike te vazhdojne dishepujt pas ngritjes se jezusesit ne qiell, une mendoj qe pas shkuarjes se tij atehere fillon puna e tyre.

Makresh
11-12-11, 15:54
E sakt pra !

"Shen" Pali asnjehere ne jeten tij s'ka qen apostull i Jezu Krishtit, ai as qe e ka takuar e as qe ka jetuar ne kohen e tij.

GURI SYLAJ
11-12-11, 17:33
...Bal ,

mos u sill rrethe duvari , duart ngriten nalt( edhe jo nalt qe me ba kryqa , po vetem deri te supet ) ........e jo koka ... sa t' ja nissh me u fal e sheh !


rri skejeve , n'mufsh !


.


Nuk eshte fjala kur duart ngriten nalt por kur vihen ne gjoks .Nese guxon ,dil para pasqyres dhe e sheh me mire!!
Mandej ,ti e din ,ne fillim Kibla ka qen drejt Jerusalemit ,apo????
Nese e din ,Muslimanet e pare merren ne mbrojtje nga nje Jahudi i kohes!??
........

4peace
11-12-11, 17:50
4 peace,

Ndoshta per ty eshte e pakonceptueshme ( eshte krejt ok, si e pranon ti). Mirepo vet nga fjala dishepull, nga etimologjia, nga greqishta nder tjera dmth edhe pasues, nxenes, mesues e tjera.

Tani sa ka logjike te vazhdojne dishepujt pas ngritjes se jezusesit ne qiell, une mendoj qe pas shkuarjes se tij atehere fillon puna e tyre.

Po e di, o Zanzi, domethenien e fjales dishepull...
disciple= i disciplinuar ne kuptim te drejte perdrejte. Kurse ne kuptimin me te gjere nxenes...
Dishepulli mund te jet dishepull i dikujt (me te madh) dhe te ket dishepujt e vet (nxenes te vet).

Nuk ishte fjala per ate se si e kuptoj apo si e konceptoj une...
Mua me interesoi te konceptuarit tuaj.


*

Kosova19
11-12-11, 17:59
Nese e din ,Muslimanet e pare merren ne mbrojtje nga nje Jahudi i kohes!??
........

...kush kuka qenė ky trim?

Alima
11-12-11, 18:02
Nuk eshte fjala kur duart ngriten nalt por kur vihen ne gjoks .Nese guxon ,dil para pasqyres dhe e sheh me mire!!
Mandej ,ti e din ,ne fillim Kibla ka qen drejt Jerusalemit ,apo????
Nese e din ,Muslimanet e pare merren ne mbrojtje nga nje Jahudi i kohes!??
........

...

qeshtu ?http://www.oocities.org/elvis_durovic/Kijam.JPG
po , e ēka ?..


... po more e di qysh nuk e di , ai bile bile u ba musliman mandej nga devotshmeria qe e ka pas , sikur qeky psh :

DabIO_gwRgo... e per me u dallu , prej atyre qe kan ngel ne injorance , Allahu ka urdheru Kiblen e jo murin e Kudsid !kjarte bal ???......, se kun fjala vend s'po te ze .... zaten , Allahu thote per llojin tende : - kur jane me ju , jan prej jush , kur jane me ata, jan prej atyre " !.

GURI SYLAJ
11-12-11, 18:19
...

qeshtu ?http://www.oocities.org/elvis_durovic/Kijam.JPG
po , e ēka ?..


... po more e di qysh nuk e di , ai bile bile u ba musliman mandej nga devotshmeria qe e ka pas , sikur qeky psh :

DabIO_gwRgo... e per me u dallu , prej atyre qe kan ngel ne injorance , Allahu ka urdheru Kiblen e jo murin e Kudsid !kjarte bal ???......, se kun fjala vend s'po te ze .... zaten , Allahu thote per llojin tende : - kur jane me ju , jan prej jush , kur jane me ata, jan prej atyre " !.


Po more qysh nuk eshte e kjarte !
Po mos e bani Allahun ju tash si Mimoza Kusari -lila qe me dal V.V e me vete ; kur e pate mire (perime) kur i vune masat e reciprocitetit apo kur i hjeke!???

Une ju kuptoj juve !
--- EDHE PSE NUK ME ZEN FJALA VEND MU NUK KA GAJLE ,UNE JAM NJE CIKRRIME NE KRAHASIM ME FJALEN E ALLAHUT !!Kurse vizatimet flasin vet !!

Alima
11-12-11, 18:23
Po more qysh nuk eshte e kjarte !
Po mos e bani Allahun ju tash si Mimoza Kusari -lila qe me dal V.V e me vete ; kur e pate mire (perime) kur i vune masat e reciprocitetit apo kur i hjeke!???

Une ju kuptoj juve !
--- EDHE PSE NUK ME ZEN FJALA VEND MU NUK KA GAJLE ,UNE JAM NJE CIKRRIME NE KRAHASIM ME FJALEN E ALLAHUT !!Kurse vizatimet flasin vet !!


...

aaaa, cope eshte ajo ( Mimozqja solo ) ... edhe Abini solo ... ish dal nje duo xixe http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifmire bal, Allahu te dhashte ashtu sikur qe je , Amin ! ... dhe ,edhe mua !.

GURI SYLAJ
11-12-11, 18:27
Lutje e mire per me ike prej temes!
A po e sheh se nuk met kush pa i hanger fjalet e veta!!

Alima
11-12-11, 18:30
Lutje e mire per me ike prej temes!
A po e sheh se nuk met kush pa i hanger fjalet e veta!!


...

neme qetash , poh ?!

ooo ēka ishe ti ēka ishe ... ama, mos harro :- edhe une jam http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


ika bal nihere , te shohe ni cope babe qysh e kam , te dushi e perqafi fort , e kthehna !


tymyrmeq !


.

GURI SYLAJ
11-12-11, 20:52
...

neme qetash , poh ?!

ooo ēka ishe ti ēka ishe ... ama, mos harro :- edhe une jam http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


ika bal nihere , te shohe ni cope babe qysh e kam , te dushi e perqafi fort , e kthehna !


tymyrmeq !


.


Mire vofsh e; perqafoj e dushi sa i ke se kur te ikin ka me te mbete merak edhe qe nuk i ke "rrehe"!!

Makresh
04-03-13, 13:52
Kryēi eshte simbol i Krishter, dhe e krishterja eshte paganizėm. Te puthesh kryqin, t'ia tregosh mekatet priftit, te prekesh dru per te dhuruar fat, e duke e konsideruar Jezusin Zot ! S'ka dyshim se jemi ne paganizmin me te organizuar ne bote !

Artisti
04-03-13, 15:07
Kryēi eshte simbol i Krishter, dhe e krishterja eshte paganizėm. Te puthesh kryqin, t'ia tregosh mekatet priftit, te prekesh dru per te dhuruar fat, e duke e konsideruar Jezusin Zot ! S'ka dyshim se jemi ne paganizmin me te organizuar ne bote !


Tėrė jeta muslimane rrjedh sipas Hėnės!!

Ėshtė Hėna Zot?

Kemi tė bėjmė me paganizėm?


.

Makresh
04-03-13, 15:18
Tėrė jeta muslimane rrjedh sipas Hėnės!!
Nuk eshte e vertet.

Ėshtė Hėna Zot?

Jo.

Kemi tė bėjmė me paganizėm?

Po ta konsideronim si "zot", po.


.

Zanzi/M
04-03-13, 18:13
Kryēi eshte simbol i Krishter, dhe e krishterja eshte paganizėm. Te puthesh kryqin, t'ia tregosh mekatet priftit, te prekesh dru per te dhuruar fat, e duke e konsideruar Jezusin Zot ! S'ka dyshim se jemi ne paganizmin me te organizuar ne bote !

Pse, kush po te thot? Puthja kryqit edhe sipas deshires se njerzve, dikujt i duket mire, respekt qe ta puthe kryqin, n shej respekti, dikuj jo.

2. Na meson bibla qe njeri tjetrit te ja tregojm dhe rrefejm mekatet. Edhe muhamedi e pranon biblen.

3. Jezusi eshte i nje natyre me atin, cka eshte ne atin eshte ne jezusin.

Makresh
04-03-13, 22:19
Pse, kush po te thot? Puthja kryqit edhe sipas deshires se njerzve, dikujt i duket mire, respekt qe ta puthe kryqin, n shej respekti, dikuj jo.

2. Na meson bibla qe njeri tjetrit te ja tregojm dhe rrefejm mekatet. Edhe muhamedi e pranon biblen.

3. Jezusi eshte i nje natyre me atin, cka eshte ne atin eshte ne jezusin.

1. Po e respektoj Kryēin, vendin ku u torturua "zoti" (waoww).

2. Hahahaa,

3. I nje natyre ? Dmth, reciprokisht, edhe ati qenka i natyres se Jezusit.

- NJEREZ !! Bota qenka krijuar nga njerzit ! :biggrin:

Zero Cool
04-03-13, 22:26
- NJEREZ !! Bota qenka krijuar nga njerzit ! :biggrin:


BRAVO Kolumbo! Qetash i ke ta n`fije !

Makresh
04-03-13, 22:29
BRAVO Kolumbo! Qetash i ke ta n`fije !

Po si mos me qesh, kur degjon kesi lloj budalleqe pash Zotin ?!

ncncncncn !!

Zanzi/M
04-03-13, 22:37
Po si mos me qesh, kur degjon kesi lloj budalleqe pash Zotin ?!

ncncncncn !!

Mire de ti beson ne dicka tjeter. Cka ke me thene per ate se; Muhamedi ju ben thirrje muslimaneve te besojn ungjillin?

Makresh
05-03-13, 08:14
Mire de ti beson ne dicka tjeter. Cka ke me thene per ate se; Muhamedi ju ben thirrje muslimaneve te besojn ungjillin?

Mir t'duket te besosh njeriun per Zot ?
Muhamedi a.s., tregon se Isait (Jezusit a.s.) i eshte shpallur ungjilli, por njerezit e pa-dijshėm, apo ndryshe do kisha thene ; Jehudėt e infiltruar u'a ndryshuan ne thelb besimin tuaj, saqe ata me afer se ju jan n'aspektin e monoteizmit ! Bile, bile,.. ata vrasjen e Jezusit sot e arsyetojn me dhjaten e vjeter ku nder tjerash thot se rreth profeteve te rrejshem se ; kush do qe vie, dhe ju thot se jam "zot", ate vrisne ! Mund ta lexosh edhe vet, ne shqip e kie.

Artisti
05-03-13, 18:45
Nuk eshte e vertet.Jo.Po ta konsideronim si "zot", po.


.Mirė, gjysma e jetės muslimane i referohet Hėnės.

Apo jo ?


.

Makresh
05-03-13, 18:54
Mirė, gjysma e jetės muslimane i referohet Hėnės.

Apo jo ?


.


Pėrdorim kalendarin hėnor, e asgjė mė shumė !

Artisti
05-03-13, 18:58
Pėrdorim kalendarin hėnor, e asgjė mė shumė !

Kalendari ėshtė diēka qė njeriu mbahet sipas kėtij Kalendari, qoftė ai hėnor, bėrllogor ose i autobusit.

Nėse pėrdorni kalendarin hėnor, jeta juaj rrjedh sipas kalendarit hėnor, me fjalė tė tjera, hėna si trup qiellor ju a dirigjon jetėn, trup qiellor qė shihet, preket, shkelet e tjera.

Ėshtė paganizėm?

.

Makresh
05-03-13, 19:08
Mir e ke, eshte dashur te perdorim kalendarin kinez.

Zanzi/M
05-03-13, 19:15
Mir t'duket te besosh njeriun per Zot ?
Muhamedi a.s., tregon se Isait (Jezusit a.s.) i eshte shpallur ungjilli, por njerezit e pa-dijshėm, apo ndryshe do kisha thene ; Jehudėt e infiltruar u'a ndryshuan ne thelb besimin tuaj, saqe ata me afer se ju jan n'aspektin e monoteizmit ! Bile, bile,.. ata vrasjen e Jezusit sot e arsyetojn me dhjaten e vjeter ku nder tjerash thot se rreth profeteve te rrejshem se ; kush do qe vie, dhe ju thot se jam "zot", ate vrisne ! Mund ta lexosh edhe vet, ne shqip e kie.

Une sjam ka di cka je ka thu, a je tuj desht me thene se u ndryshua Bibla (ungjilli)? Nuk je ka me tregon perse e kundershtoni ju Muslimanet ungjiliin kur vet Muhamedi ju ka thene Muslimanneve qe ta respektojn Ungjillin?


.

Makresh
05-03-13, 19:18
Une sjam ka di cka je ka thu, a je tuj desht me thene se u ndryshua Bibla (ungjilli)? Nuk je ka me tregon perse e kundershtoni ju Muslimanet ungjiliin kur vet Muhamedi ju ka thene Muslimanneve qe ta respektojn Ungjillin?


.

Nese e meson pak me mir gjuhen, do ta kuptosh vet, duke e lexuar vetveten. Por pasi me pyete, po te pergjigjem.

Respektone biblen, nuk dmth ; Ta besoni ate !
Respektone biblen, nuk dmth ; Ta miratoni ate !
Respektone biblen, nuk dmth ; E verteta eshte ajo !

Qe bibla eshte ndryshu, e eshte shkru nga peshkatar e prostituta te konvertuara, e thot vet bibla.

Zanzi/M
05-03-13, 19:36
Nese e meson pak me mir gjuhen, do ta kuptosh vet, duke e lexuar vetveten. Por pasi me pyete, po te pergjigjem.

Respektone biblen, nuk dmth ; Ta besoni ate !
Respektone biblen, nuk dmth ; Ta miratoni ate !
Respektone biblen, nuk dmth ; E verteta eshte ajo !

Qe bibla eshte ndryshu, e eshte shkru nga peshkatar e prostituta te konvertuara, e thot vet bibla.

Nuk thot qe me e respektu Makresh, po me ben te dyshoj se as kuranin se ke lexu, shiko cka thot;


3. Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshėm. Ai e zbriti mė parė Tevratin dhe Inxhilin.
48. Ai (All-llahu) ia mėson atij librin (besimin), urtėsinė, Tevratin dhe Inxhilin.

Thot qe Ungjilli eshte vertetues i librave, nuk thot vec me e respktu por me shume..

Zanzi/M
05-03-13, 19:40
Nese e meson pak me mir gjuhen, do ta kuptosh vet, duke e lexuar vetveten. Por pasi me pyete, po te pergjigjem.

Respektone biblen, nuk dmth ; Ta besoni ate !
Respektone biblen, nuk dmth ; Ta miratoni ate !
Respektone biblen, nuk dmth ; E verteta eshte ajo !

Qe bibla eshte ndryshu, e eshte shkru nga peshkatar e prostituta te konvertuara, e thot vet bibla.

Te te krishteret FALJA dhe DASHURIA zen vendin me te rendezishem, nese nje person ka qene Mekatar, per Zotin ka rendesi se cfare do jet ai prej neser e tutje dhe a eshte kthimi tij i vertet, ju ja kerkoni koken n tenxhere, ju nuk falni.

Maria Mgadalena (po aludon ne te) ajo nuk e shkrov ungjillin mos shpif, ajo citohen nga ungjilltaret mirepo nuk ka shkruar libra.

Artisti
05-03-13, 19:48
Te te krishteret FALJA dhe DASHURIA zen vendin me te rendezishem, nese nje person ka qene Mekatar, per Zotin ka rendesi se cfare do jet ai prej neser e tutje dhe a eshte kthimi tij i vertet, ju ja kerkoni koken n tenxhere, ju nuk falni.

Maria Mgadalena (po aludon ne te) ajo nuk e shkrov ungjillin mos shpif, ajo citohen nga ungjilltaret mirepo nuk ka shkruar libra.


Zanzi, ky Zot po e pėrkrahka luftėn, mbytjet dhe shkatėrrimet, kryesore pėr kėtė zot qenka vetėm prej nesėr e tutje hahahahaa.

E njėjta ėshtė edhe nė islam, transmetimi i bėrė " Mbyt sa tė mundesh, veq afrohu afėr xhamis dhe mendo se nuk do tė mbysėsh mė edhe nėse vdes do tė falen mėkatet".

Duhet shikuar njerėzorja e jo zotėrorja !!!!!!!!!!!!!


Si tė pėrmendet Zoti, ku do qė pėrmendet Zoti, aty ka edhe rob, e, robėt sipas Zotit nuk janė njerėz, ata duhet punuar pėr tė jetuar Zoti.

Interesant ėh!
.

Zanzi/M
05-03-13, 19:54
Zanzi, ky Zot po e pėrkrahka luftėn, mbytjet dhe shkatėrrimet, kryesore pėr kėtė zot qenka vetėm prej nesėr e tutje hahahahaa.

E njėjta ėshtė edhe nė islam, transmetimi i bėrė " Mbyt sa tė mundesh, veq afrohu afėr xhamis dhe mendo se nuk do tė mbysėsh mė edhe nėse vdes do tė falen mėkatet".

Duhet shikuar njerėzorja e jo zotėrorja !!!!!!!!!!!!!


Si tė pėrmendet Zoti, ku do qė pėrmendet Zoti, aty ka edhe rob, e, robėt sipas Zotit nuk janė njerėz, ata duhet punuar pėr tė jetuar Zoti.

Interesant ėh!
.


Mos u ngut se nuk eshte bash ashtu sic thu ti.

Falja nenkupton PENDIMIN per mekatet e bera. Ty te duket e lehte, mirepo Puna e pendimit per nje individ dhe depertimi i pendimit ne zemren e tij nuk qeshtje qe behet per nje sekonde.

Dhe sic e thash: Pendimi Nga Mekatat duhet filluar, dhe ajo nuk fillon prej dje, por prej neser.

Dhe une them prap qe eshte shume e veshtire per nje person Pendimi.


Per mos me hy ne detale, jane disa mekate qe nuk kane falje..

Artisti
05-03-13, 20:06
Mos u ngut se nuk eshte bash ashtu sic thu ti.

Falja nenkupton PENDIMIN per mekatet e bera. Ty te duket e lehte, mirepo Puna e pendimit per nje individ dhe depertimi i pendimit ne zemren e tij nuk qeshtje qe behet per nje sekonde.

Dhe sic e thash: Pendimi Nga Mekatat duhet filluar, dhe ajo nuk fillon prej dje, por prej neser.

Dhe une them prap qe eshte shume e veshtire per nje person Pendimi.


Per mos me hy ne detale, jane disa mekate qe nuk kane falje..


Mirė, supozojmė se vrasėsi ėshtė penduar dje por nuk e ka shprehur!

Ai e shpreh sot, llogaritet prej sot apo prej dje?

Sot e shpreh ai dhe ju thotė, " OOO dje jam penduar unė"


.

Zanzi/M
05-03-13, 20:26
Mirė, supozojmė se vrasėsi ėshtė penduar dje por nuk e ka shprehur!

Ai e shpreh sot, llogaritet prej sot apo prej dje?

Sot e shpreh ai dhe ju thotė, " OOO dje jam penduar unė"


.


Disa Farisej ishin duke menduar ti thonin dicka Jezusit ne nje tubim. Jezusi ju paraprin mendimin te tyre dhe ende pa e shpreh ata mendimin, jezusi ju thot se cka mendonin Farisejt (farisejt ishin sekt jahudi qe mbikqyrimin zbatimin e Ligjit-dhjates se vjeter)

Prandaj kush ma mire se Zoti e di se kur dhe si je penduar.

Artisti
05-03-13, 20:30
Disa Farisej ishin duke menduar ti thonin dicka Jezusit ne nje tubim. Jezusi ju paraprin mendimin te tyre dhe ende pa e shpreh ata mendimin, jezusi ju thot se cka mendonin Farisejt (farisejt ishin sekt jahudi qe mbikqyrimin zbatimin e Ligjit-dhjates se vjeter)

Prandaj kush ma mire se Zoti e di se kur dhe si je penduar.


Eh kėtu, duhet ta pyesim Zotin!.

Makresh
05-03-13, 21:06
Te te krishteret FALJA dhe DASHURIA zen vendin me te rendezishem, nese nje person ka qene Mekatar, per Zotin ka rendesi se cfare do jet ai prej neser e tutje dhe a eshte kthimi tij i vertet, ju ja kerkoni koken n tenxhere, ju nuk falni.

Maria Mgadalena (po aludon ne te) ajo nuk e shkrov ungjillin mos shpif, ajo citohen nga ungjilltaret mirepo nuk ka shkruar libra.

Koken n'tenxhere :D

Zanzi,

Cdo femi qe lind, eshte mekatar sipas juve, prandaj u'a lani trurin per t'i konvertuar (bekuar) ne krishterizem.

Ne Islam, ēdo femi lind i pafajshėm, pa mėkate !

Te krishteret nuk i'a falen Zhan Darkut, por e kallen ne zjarr !
Te krishteret nuk i'a falen Hebrenjeve gjat luftes se dyt botrore !
Te krishteret nuk i'a falen muslimaneve gjat kryqezatave te shumta !
Te krishteret nuk i'a falen te drejten e t'egzistuarit ne Ameriken Latine, Ne Evrope, Azi e Afrike !

Dashuria ? Dashuria per pare apo per sex & roll ?! Per cilen e ke fjalen se t'i vrasėsh miliarda njerezish, dhe te pohosh qe ke "dashuri", disi kunderthense kjo deshmi.

Maria Magdalena, ka qen prostitut qe ndoshta edhe shoket pijanec e haramxhi si Mateusi, t'i ken be dicka kesaj zogzės.