PDA

View Full Version : Davutoglu ndėrpret ministrin gjerman: "Ministėr, nuk ekziston "terrorizėm islamik"


taraku-1
07-12-11, 21:12
http://www.dardania.de/vb/upload/../modules/news/images/option6/(u84u)davutoglu.jpg

Davutoglu ndėrpret ministrin gjerman: "Ministėr, nuk ekziston "terrorizėm islamik"

"Unė asnjėherė nuk kam pėrdorur termin “terrorist i krishterė” edhe pse vrasėsit neo-nazistė qė akuzohen pėr vrasjen e tetė turqve dhe njė greku janė tė krishterė".

E marte 6 Dhjetor 2011 20:58
Ministri i jashtėm turk Ahmed Davutoglu, i cili ndodhet nė Gjermani pėr njė vizitė pesė ditore, e ndėrpreu fjalėn e ministrit tė brendshėm gjerman Hans Peter Friedrich, pėr shkak se ai pėrdori termin “terrorizėm islamik” gjatė njė takimi nė mbrėmje.
Davutoglu e ndėrpreu fjalimin e ministrit kur ai pėrmendi togfjalėshin “terrorizėm islamist”, duke thėnė: “Njė minutė, unė asnjėherė nuk kam pėrdorur termin “terrorist i krishterė” edhe pse vrasėsit neo-nazistė (qė akuzohen pėr vrasjen e tetė turqve dhe njė greku) janė tė krishterė. Ju nuk mund tė thoni “terroristė islamistė”. A mos kam pėrdorur unė togfjalėshin “racistė gjermanė” pas incidenteve (vrasjes sė emigranteve)”, dhe shtoi se ai mund t’i pėrkufizonte vrasjet si akte raciste dhe akte tė njė organizate neo-naziste, por nuk i quan vrasėsit terroristė tė krishterė.
Kur ministri gjerman u shpreh se ata pėrdornin frazėn "terrorizėm islamik" pėr t’iu referuar grupeve si al-Kaeda, Davutoglu u pėrgjigj: “Po, ne mund t’i quajme al-Kaeden apo Baader Menihof organizata bandite terroriste, por nuk mund tė pėrdorim termat terroristė islamistė apo tė krishterė.”
Para takimit me Friedrich, ministri turk u takua m e familjet e viktimave turke tė vrarė nga grupe kriminele neo-naziste.


Deri sa ky njeri i madhe Ministri i jashtem i Turqis ja ka terhjek vrejtjen Ministrit Gjerman gjat vizites ne Gjermani per frazen Terrorizem islamik ...

A duhet edhe ju te keni pak respekt....

Zanzi/M
07-12-11, 21:22
Burimi i shkrimit, Tarak?

Artisti
07-12-11, 21:30
Po si jo, " respekt" se ky njeri shumė njeri i "madh" e "intelegjent" e aq "dijetar" e ku ta di unė si dėshirojn disa ta quajnė.

I nderuari taraku, nė Prishtin tė erdhėn dhe tė thanė ndrrone historin edhe pse Perandoria Osmane e organizuar kishte bėrė krimet, ky ministri me siguri do tė kishte dėshriė tė thoshte se kanė qenė banda terroriste.

Kuptoje tė lutem se mė tė kėqinj se Turqit janė vetėm Arabėt.

Shumė nga ju, po e praktikoni ndjenjėn shpitėrore tė tyre, pėr atė edhe e keni vėshtirė tė thoni diēka kundėr tyre.
Edhe pse vėllezėrit tuaj ju a kanė mbytur e masakruar!!!!

Por qė, ndjenja shpirtėrore nuk ju lejon tė kritikoni dhe tė ju thoni nė sy:/ Jo i " i nderuari" Ministėr, ka qenė ēka ka qenė, ju duhet ta pranoni, ndoshta nuk jeni ju ashtu por paraardhėsit e juaj kanė qenė bastard.


Artisti

panta_rhei
07-12-11, 22:02
Ama terroristet aktet e tyre i organizojne, i fillojne e i mbarojne duke ra shahadet e duke thirre allahu ekber, kur burgosen i falin ka 5 vakte namaz neper burgje. (rasti: arid uka psh).

Une, te kisha qene ne vend te shteteve te krishtera, si amerika, gjermania etj, e kisha ndalu rreptesisht fene islame brenda territorit.

Davutit i kisha thane: qashtu, bravo, hiq mos u nal, ishalla se shpejti te mbushet mendja e kape pushken e shkon neper shpellat e bin ladenit e gjirizat e sadamit e gaddafit me perhap islamin.

Alima
07-12-11, 23:36
...

Kadal dale Ef , kadal dale ....bahet mire inshAllah !


.

Alima
07-12-11, 23:37
Ama terroristet aktet e tyre i organizojne, i fillojne e i mbarojne duke ra shahadet e duke thirre allahu ekber, kur burgosen i falin ka 5 vakte namaz neper burgje. (rasti: arid uka psh).

Une, te kisha qene ne vend te shteteve te krishtera, si amerika, gjermania etj, e kisha ndalu rreptesisht fene islame brenda territorit.

Davutit i kisha thane: qashtu, bravo, hiq mos u nal, ishalla se shpejti te mbushet mendja e kape pushken e shkon neper shpellat e bin ladenit e gjirizat e sadamit e gaddafit me perhap islamin.


...

eee... ni halle e jemja , shume ka qejf me i thane mixhe , ...ama ...!


.

Makresh
08-12-11, 00:07
Bravo Davutllog, tjera here turive bjeri atyre qe jan keq t'vendosur per t'i then dikujt "terrorist", atyre qe hic me pak se 200 milion viktima i shkaktuan gjat luftes se dyt boterore.

premium
08-12-11, 01:25
Per kete teme kam dhene nje pergjegje , e sjellur nga z. Hajra ne nenforumin lajmet nga Bota

-Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium
Lajmet interesante po na sjell . te lumt !

-Me t'vėrtet neo-nazisten kanė tejkalum segmentet terroristike
me mėnyrat ma makabe kanė terrorizu , pėr sė gjalli kanė djegur fėmi, pleq .

Dautoglu ėshtė njė ministėr i qetė por me politikė i aftė .
mirė i paska bo se ja paska mbyll gojėn e atij fashistit , tė analizojne sė pari historinė e vet .
.......e verteta nuk ka nevoj per advokat, vetem per zemert te paster dhe guxim.


__________________

taraku-1
08-12-11, 05:32
Burimi i shkrimit, Tarak?
Burumi i shkrimit baba mret...

Qu fale sabahin... e nisu ne pune me bisimilah.

www.mesazhi.com (http://www.mesazhi.com)


Phanta, jo ashtu edhe paten me veprue edhe muslimanet se asgje nuk i pengon nse behet nje hap i till nga te krishteret,sepse per me honger e me pi nuk vdesin urie...

Ama edhe OPEC tani nuk ju shet me ari te zi, veq normal me u largue Amerika edhe nga Iraku dhe gjitha vendet qe i ka okupue per interes te arit te zi....

Edhe po te myti edhe po te them terorist.

Edhe ti artist, a jeni kah ankoheni qitash per historin e luftes se fundit...per te bemat e UQK e rugoves..., e lere ma per qe sas vjet kush qka ka ba... dalin fakte te reja pas 50 vjet diktature nga kumunizmi i enver hoxhes edhe klikes se tij qe kan vazhdue deri sot... hajde ej valla

4peace
08-12-11, 09:30
***

Per ta kuptuar se e ka pasur te drejte Davutoglu apo ky ministri...
...duhet deridiku te njihet historiku i ngjarjeve.
Per me teper se 10 vite kane ndodhur mbi 130 vrasje enigmatike, qe nuk jane zgjidhur apo nuk jane gjetur aktoret e saj... Pikerisht keto vrasje iu mvisheshin "terroristeve" islam(ikė).
Me ne fund, sivjet, doli ne shesh se keto vepra terroriste kishin qene veper e terroristeve vendas, terroristeve te se djathtes ekstreme, ndryshe te njohur si neonacistė...Qeverite e deritashme, sidomos ato me perberje e orientim te djathte ne Gjermani, tere kohen kane mohuar ekzistimin e terrorizmit te djathte ne Gjermani...


...kurse, ne anen tjeter, tere kohen kane qene te orientuar ne zbulimin e terrorizmit te majte e vecanerisht atij "islamik"...


Davitoglu, me rastin e vizites se tij, ka bere edhe vizite familjeve (turke) qe kane qene viktime e ketij terrorizmi te djathte/neonazist...Ama, ky nuk i ka quajtur keta vrases (se mbi 130 njerezve) terrorista te krishtere...

Prandaj edhe me plot te drejte ka nderhyre me kete rast duke i thene qe ta hjeke nga fjalori "terrorizmin islamik"...


***

Kercovari
08-12-11, 11:39
Terrori qė ushtrohet nga tė krishterėt nuk ėshtė nė axhendėn politike globale,por ky Davutoglu ka marrė njė mision fisnik mbase e verteta duhet tė del nė rrafsh.
 
 
Duhet tė thuhet se nuk ka terrorizėm Islamik,sepse;
-Ngjarje e rastėsishme ishte 11 shtatori qė krijoj terrozmin Islamik?
Sak rėndėsi se kush e organizoi dhe kush e ekzekutoi, po ka rėndėsi se prej saj pėrfituan para sė gjithash qarqet militariste,korporatat dhe industritė e armatimeve, ushtrite private,agjernsi tė survejimit dhe burokracitė baroke tė kontrollit;me dashje apo pa,me qėllim apo pa qė, tė drejtat dhe liritė e qytetarit nė perendim janė dhirė. Lufta nė Irak, me llogari ose pėrllogaritje, peshon njė cek i jetė njerzish hiq mė pak se 100 mijė viktima civile,motivi;11 shtatori,ndodhi po si pjellė e thurur nga udhėkryet tė trasuara mė heret krejtėsisht bazuar nė gėnjeshtėr. Kėtė e dinė amerikanėt sepse jan paralajmėruar qė nga vitet 60-tė.
Historia duhet tė ndryshohet,sepse;

-Tė jetojsh nė shekullin 21 me ankthin e Osmanlinjve se vetėm ato janė pėrgjegjes pėr gjithēka qė u ka ndodhė shqiptarve,do tė thotė se nuk na e kan shkruar hiostorinė si duhet dhe bazuar nė fakte historike, po me ideolligji politike qė kėrkon urgjencėn e ndryshimive rrenjėsore,sepse;
-Nė grindje janė tė krishterėt katolik dhe orthodoks shqiptarė a ishte Gjergji-Skenderbeu katolik ushtarė i Papės apo othodoks,serb apo shqiptarė.
-Historia duhet tė sqarojė por kjo nuk do tė ndodhė nėse nuk behėn ndryshime nė historinė e popullit shqiptare,dhe tė sqarohen;

Pohimet kontraverze se, ati i tij, Gjoni, shfaqet nė dokumente si katolik nė vitin 1410 kur i shkruante Republikės sė Venedikut dhe nėpėrmjet saj Papės, pėr ti`u ankuar pėr juridiksionin e peshkopatės sė vet; por si ortodoks nė 1419, kur lidhte njė aleancė me carin e Serbisė. Mė vonė, nė 1430, Gjoni do tu nėnshtrohej osmanėve dhe do tė shndėrrohej nė mysliman, duke marrė emrin Hamza (Kamusa). Nė njė dokument tė analeve tė Raguzės, Gjergji do tė paraqitet si: i lindur prej Kamusa Kastriotit, zot i Krujės.
Edhe emrat e vėllezėrve dhe motrave tė Gjergjit nuk lėnė shumė shteg pėr dyshime: Stanish, Reposh, Konstandin (vėllezėrit) dhe Maria, Jella, Angjelina, Vllajka, Mamica (motrat). Disa prej kėtyre nuk mund tė jenė emra katolikėsh, por vetėm tė krishterėsh ortodoksė.

Miti pėr Skėnderbeun katolik tė kulluar ose kryesisht katolik nuk ka ndonjė bazė reale.
Prandaj duhet tė ndryshojė histroria mbase nuk tė njeh bota edhe kėshtu edhe ashtu.
Historia duhet ndryshuar aty ku thuhet;
Lufta Nacionalėlirimtare,e quajnė komunistėt,por nė fakt nuk ishtė luftė ēlirimtare pėr shqiptarėt por njė konflikt i arrmatosur civil krahinorė nėn flamurin e antifashizmit,mė shumė nė dobi tė Jugoslavisė Titiste,pėr shqiptarėt vėllavrasese.
Histroria duhet tė tregoje,se;

Konfliktet politike brendashqiptare sot,janė mė shumė konflikte tė trashėguara nga e kaluara,konflikte qe edhe sot jan nė dukje nė mes tė katolikve dhe ortodoksve shqiptarė,kėshtuqė,harmonia fetare brendashqiptare flitet se ėshtė nė majė tė malit,kurse nė fakt nuk ėshtė as nga fundi i majes malit.Komuniteti shqiptarė musliman ditė e pėr ēdo dite ndeshet me akuza tė pabaza duke u distancuar edhe nga jeta politike dhe shoqerore si pasojė e pėrēmimeve qė bejnė tė krishterėt ndaj muslimanve.

Historia dhe historianet e kan fjalėn ta thonė se pse Dr.Rugova u identifiua gjoja me Emrin "Pjetėr" duke lartėsuar Pjeter Bogdanin i cili shikohet si armik dhe bashkepuntorė i sėrbeve dhe sllavėve nga shqiptarėt e komunitetit muslimanė.
Tė sqarojnė qė njehere e pėrgjithmonė tė marrin fund manipulimet me emra eminente tė kombit tė cilė faqezohen nga qarqe tė caktuara pėr interesa fetare dhe politike.

Kėshtu do tė lihen tė pushojnė nė varre tė qetė e jo tė urryer nga njėra palė pse i pėrkiste komunitetit musliman apo tė krishterė,Secili nga kėto e ka epitafin e vetė edhe nė varrė,dhe Rugova vdiq si Ibrahim Rugova e jo si Pjetėr Rugova pėr qef tė Donėve,po edhe Pjeter Bogdani pushon si Pjetėr e jo si Ibrahim pėr qef tė Imamit.
Historia poashtu duhet tė tregojė se sa turq etnik ka patur nė trojet shqiptare,sa grek e sllav e tj.Kėshtu do tė u shemeshte rruga turqeve pėr tė blerė me lek shtetas tė Kosovės nė veqanti qytetarė tė Prizrenit,shqiptarė qė turqizohen sot,poashtu greqizimit tė Shqipėrisė jugut nga grekėt,e jo tė u lihen kėto raste politikės ditore e cila pėr ēdo ditė krijon ndasi nė vend tė unitetit Kombetarė.
Pra,ska terrozėm Islamik...
Pra,ka llomotitje tė pabazuara nė fakte historike,ka politikė ditore,ka pėrēarje nė mes komuniteteve fetare shqiptare.
Jemi tė ngjashėm si qenje njerzore po me dallime tė shumta pėr tė cilėt duhet Falemnderuar Zotin e madhrishėm qė na ka krijuar tė tillė.Kėto dallime i kan sjellė epokat histrike dhe historia duhet tė ishkruaj dhe sqaroj nė pėrpikshmėri qė dallimet tė shikohen se larmi dhe begati Kombetare,assesi si diēka qė do tė favorizonte njerin apo tjetrin.
Pra,duhet thenė tė vartetat historike e jo demagogji politike tė se kaluarės dhe sot.

Besi:)
08-12-11, 13:35
Ama terroristet aktet e tyre i organizojne, i fillojne e i mbarojne duke ra shahadet e duke thirre allahu ekber, kur burgosen i falin ka 5 vakte namaz neper burgje. (rasti: arid uka psh).

Une, te kisha qene ne vend te shteteve te krishtera, si amerika, gjermania etj, e kisha ndalu rreptesisht fene islame brenda territorit.

Davutit i kisha thane: qashtu, bravo, hiq mos u nal, ishalla se shpejti te mbushet mendja e kape pushken e shkon neper shpellat e bin ladenit e gjirizat e sadamit e gaddafit me perhap islamin.
ti tishe kan si Amerika ju kishe ndihmu Serbeve Krishter e Jo Shqiptarve Mysliman..
Ta kom than edhe ma heret po tasht pe deklaron vet...
Mat brengosun po dalin Tyrqit per shqiptar se sa krishteret shqiptar....

Zanzi/M
08-12-11, 16:33
Burumi i shkrimit baba mret...

Qu fale sabahin... e nisu ne pune me bisimilah.

www.mesazhi.com (http://www.mesazhi.com)


Phanta, jo ashtu edhe paten me veprue edhe muslimanet se asgje nuk i pengon nse behet nje hap i till nga te krishteret,sepse per me honger e me pi nuk vdesin urie...

Ama edhe OPEC tani nuk ju shet me ari te zi, veq normal me u largue Amerika edhe nga Iraku dhe gjitha vendet qe i ka okupue per interes te arit te zi....

Edhe po te myti edhe po te them terorist.

Edhe ti artist, a jeni kah ankoheni qitash per historin e luftes se fundit...per te bemat e UQK e rugoves..., e lere ma per qe sas vjet kush qka ka ba... dalin fakte te reja pas 50 vjet diktature nga kumunizmi i enver hoxhes edhe klikes se tij qe kan vazhdue deri sot... hajde ej valla

A e fali sabahin a e qoj nje gote raki ex, eshte krejt problem i jemi.

Mire ka bo turki qe i ka thene ashtu, pasi qe nuk ja ka rras shpull gjermani ...

premium
08-12-11, 19:13
ti tishe kan si Amerika ju kishe ndihmu Serbeve Krishter e Jo Shqiptarve Mysliman..
Ta kom than edhe ma heret po tasht pe deklaron vet...
Mat brengosun po dalin Tyrqit per shqiptar se sa krishteret shqiptar....
Deshta tė lidhen kėtu , ėshtė e ngjajshėm edhe ky version nga tiparet ( si thuajnė Shqiptarėt e ndershėm ) jo muslimane e adhurojnė mė tepėr njė sėrb se din tė flet Shqip ,, sesa njė Shqiptare e Turqisė qė nuk din tė flet Shqip .
Ėshtė rast reale edhe ky .
kėshtu logjikohet mentaliteti .

taraku-1
08-12-11, 22:08
A e fali sabahin a e qoj nje gote raki ex, eshte krejt problem i jemi.

Mire ka bo turki qe i ka thene ashtu, pasi qe nuk ja ka rras shpull gjermani ...

Jo se ka marr at hap Ministri Gjerman, adin pse ..., pai duke e dite sa e urreni ju ja u ka lan si mundsi nese doni me provue ju, del bjeri shuplak..,jeni msue neve ju me na than qonu pej ktuhi pse po falni po e prishni qetsin e me na kap perkrahesh e me na qujt me tulifar emri ...se atyre sguxon jo... po vllaut tend ti i bjen per me u shfrye e turkit tyben ne guxofsh se nuk o ai taraku apo makreshi apo premiumi..., me i than qa po bon aty qouuuuu se te mys dru... une te rrehi se mujm me te lehhhhhhhh


hajt ta pafsha hajrin...