PDA

View Full Version : Islam, alkool dhe qejf


Faqet : [1] 2

Zanzi/M
29-12-11, 20:51
Ēdo banor i Kosovė, brenda vitit pi mesatarisht nga 13 litra birrė dhe nga njė litėr verė. Ēdo i teti, konsumon nga njė litėr raki. Nė shtetin prej 1.7 milionė banorėsh, brenda njė viti konsumohen 13 milionė litra birrė, 1.6 milionė litra verė dhe 200 mijė litra raki.

Edhe pse mund tė duket paksa e ēuditshme, pasi besohet se shumica e popullatės nė Kosovė i takojnė besimit Islam, kėto tė dhėna zyrtare lėshohen nga Doganat e Kosovės.

Bashkė me alkoolin, vijnė edhe milionat nė formė eurosh. Nga tatimi mbi importet e pijeve alkoolike, mbushėt goxha mirė buxheti i shtetit.

Mė shumė se 2.6 milionė euro brenda vitit pėrfiton kasa e shtetit, nga tatimi qė u vihet pijeve alkoolike qė importohen nė vend.

Qejfli janė kosovarėt

Sasia e alkoolit qė importohet dhe prodhohet, duket se tregon se banorėt e shtetit mė tė ri nė Evropė janė mjaft qejfli dhe iu pėlqen tė pinė.

Njė prej shumė tė tillėve ėshtė edhe Sefedin Krasniqi, nėpunės nė njė kompani private nė Prishtinė, pėr tė cilin dita mė e mirė e javės ėshtė pasditja e sė premtes. Nė kėtė kohė, ai thotė se krejt ēfarė i shkon nė mendje ėshtė tė dalė nė fundjavė me shokėt nė klube, pėr tė pirė e bėrė qejf.

Pėr 32 vjeēarin, i cili veten e konsideron tė besimit Islam, kėnaqėsia shtohet nė fundjavė, sidomos kur ka ndeshje futbolli.

“Herėn e fundit ishim pesė shokė dhe kemi pirė birra, mė duket nga shtatė pėr person”, thotė Krasniqi pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė. “Zyrtarisht jam mysliman, ashtu si shumė tė tjerė, por religjionin nuk e praktikoj nė mėnyrė strikte”, thotė Sefedini, duke shtuar se nga pijet alkoolike, zakonisht pi birra.

Por Prof. Dr Xhabir Hamiti, i cili ėshtė ligjėrues nė Fakultetin e Studimeve Islame nė Prishtinė, thotė se sipas principeve dhe dispozitave tė besimit Islam, alkooli ėshtė haram - i ndaluar decidivisht!

“Ana negative e pėrdorimit tė alkoolit dita ditės ėshtė duke u shpėrfaqur praktikisht nė mesin e shoqėrive njerėzore gjatė jetės sė tyre tė pėrditshme”, thotė Hamiti pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Sipas tij, edhe shkencėrisht ėshtė dėshmuar se alkooli ėshtė i dėmshėm pėr shumė pjesė vitale tė organizimit tonė nė rend tė parė, kurse nė aspektin e sociologjik dita- ditės ėshtė treguar dhe po tregohet si faktor destabilizues i qetėsisė dhe harmonisė familjare.

“Shto kėtu edhe shumė humbje ditore tė qindra dhe mijėra jetėve tė njerėzve nė botė nė aksidente rrugore tė cilat shkaktohen nėn ndikimin e kėsaj pije e cila humb vetėdijen e njeriut”, thotė ligjėruesi Hamiti.

Edhe Policia e Kosovės e konsideron alkoolin si njė prej shumė faktorėve nga i cili shkaktohen aksidente tė rėnda rrugore brenda vitit.

Baki Kelani, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės thotė se nga muaji janar deri nė nėntor tė kėtij viti, kanė ndodhur 15 mijė e 625 aksidente tė llojeve tė ndryshme.

“Prej tyre 133 persona kanė vdekur. Shumė nga rastet kanė tė bėjnė edhe me konsumimin e alkoolit”, thotė zėdhėnėsi Kelani pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Sipas raportit tė fundit tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, vetėm nė sezonin e verės, nė shkallė botėrore, 45 pėr qind e aksidenteve janė shkaktuar si pasojė e konsumimit tė alkoolit.

Lumi alkool ka tri burime kryesore

Pavarėsisht kėsaj, duket se pijet alkoolike mbesin mjaft lart nė menynė e bareve dhe kafeneve nė Kosovė, tė cilat jo vetėm qė importohen, por edhe prodhohen nė vend.

Bazuar nė tė dhėnat zyrtare tė Doganave tė Kosovės, nga sasia e pėrgjithshme e birrės, rakisė dhe verės qė prodhohet nga vetė kosovarėt, vjen nga tri kompani kryesore.

“Birra Peja” nė Pejė ėshtė e para qė prodhon sasinė mė tė madhe tė birrės, kurse “Stone Castle” dhe “Haxhijaha” nė Rahovec, janė ato qė prodhojnė sasinė mė tė madhe tė verės dhe rakisė.

Pėrveē birrės e cila mė shumė importohet nga jashtė sesa qė prodhohet brenda vendit, vera dhe rakia qė bėhet nė Kosovė, tejkalon sasinė e asaj qė blihet nė shtetet e huaja.

Gjatė njė viti, shifrat zyrtare tė Doganave tė Kosovės tregojnė se prodhohen vetėm 2.8 milionė litra birrė nė vend, qė ėshtė shumė mė pak krahasuar me 13 milionė litrat e importit.

Por nė tė njėjtėn kohė, vendi prodhon 3.6 milionė litra verė qė ėshtė dyfish mė shumė krahasuar me 1.6 milionė litra qė importohen nga vendet e ndryshme tė rajonit dhe Europės.

Nė kėtė rast edhe sasia e rakisė vendore e tejkalon atė tė importit. Brenda vitit nė Kosovė prodhohen 350 mijė litra qė ėshtė mė shumė krahasuar me 200 mijė litra raki qė importohen.

Megjithėkėtė, nga tėrė kjo sasi pijesh alkoolike qė prodhohen nė Kosovė, jo tė gjitha janė tė destinuara pėr tregun vendor.

Tė dhėnat tregojnė se nga sasia e birrės prej 2.8 milionė litrave e prodhuar nė vend, vetėm 1.8 milionė litra konsumohet kurse pjesa tjetėr eksportohet jashtė shtetit.

Kėshtu ndodh edhe me verėn e cila nga 3.6 milionė litra qė prodhohet, vetėm 600 mijė litra konsumohet nga kosovarėt, kurse nga 350 mijė litra raki, vetėm 85 mijė litra mbesin nė vend.

Edhe pse duket se niveli i eksportit tė pijeve alkoolike ėshtė i lartė, ajo ēfarė tė dhėnat zyrtare tė Doganave tė Kosovės sqarojnė ėshtė se edhe kosovarėt pinė mjaft alkool.

Sipas kėtyre statistikave, nėse merren sė bashku kėto tri lloje tė alkoolit, birra, verė e raki, atėherė kosovarėt i konsumojnė 14 milionė e 800 mijė litra.

Mbi 90 pėr qind myslimanė

Por derisa nė Kosovė ka tė dhėna pėr alkool se sa prodhohet, importohet, eksportohet e konsumohet, ende nuk dihet zyrtarisht saktė se sa banorė tė vendit, i takojnė besimit Islam.

Enti i Statistikės sė Kosovės (ESK) nuk i ka bėrė publike detajet nga regjistrimi qė ėshtė kryer nė prill tė kėtij viti, nė tė cilin ėshtė pėrfshirė edhe deklarimi mbi pėrkatėsinė fetare.

Isa Krasniqi, Kryeshef Ekzekutiv nė ESK thotė se tė dhėnat e plota nga regjistrimi i popullsisė, pėrfshirė edhe numrin e atyre mbi deklarimin fetar, do tė bėhet publike nė shtator tė vitit 2012.

“Deri nė atė kohė nuk mund tė japim asnjė tė dhėnė, tė cilat konsiderohen shumė konfidenciale. Tash pėr tash jemi nė fazėn e pėrpunimit tė tė dhėnave”, thotė Krasniqi pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Perceptimi i pėrgjithshėm ėshtė se nė Kosovė, shumica e banorėve, megjithatė i pėrkasin besimit Islam, edhe pse tash pėr tash nuk ka shifra tė sakta.

Por Sabri Bajgora, Kryeimam nė Bashkėsinė Islame tė Kosovės, beson se mė shumė se njė pėrshtypje, ky ėshtė njė fakt.

Pėrkundėr kėsaj, edhe ai e pranon se as ata nuk kanė tė dhėna tė sakta pėr numrin e myslimanėve kosovarė, meqė nuk janė marrė me kėtė punė ndonjėherė.

“Bazuar nė numrin e anėtarėve qė kanė Kėshillat e Bashkėsisė Islame nė nivel komunash, lirisht mund tė them me bindje se 93 deri 94 pėrqind e popullatės sė Kosovės i takojnė besimit Islam”, thotė Bajgora pėr Gazetėn Jeta nė Kosovė.

Pavarėsisht kėsaj, askush nuk e shpjegon faktin se kush i pi gjithė kėto miliona litra alkool, kur numri i kosovarėve qė u pėrkasin feve tjera dhe tė huajve ėshtė pėrgjithėsisht nė pėrqindje fare e ulėt. /gazetajnk/

e-uritura
29-12-11, 21:25
"Light" muslimanė. Sigurisht edhe Maki ėshtė i tillė! lol

Sikur alkooli tė ishte i dėmshėm dhe "haram", pse e krijou Allahu?
Gjithmonė duke u nisur nga fakti se Allahu krijoi gjithcka qė egziston!

GURI SYLAJ
29-12-11, 21:39
Alkoholi ne shishe nuk eshte haram !!
Alkoholi ne koke eshte haram !

e-uritura
29-12-11, 21:41
Alkoholi ne shishe nuk eshte haram !!
Alkoholi ne koke eshte haram !


A ėshtė akoholi vetėm pėr t`a shiquar nė shishe?

Sigurisht se ėshtė haram, nė fenė Islame, nisur nga Alima, Makreshi, etj.

Gega 1
29-12-11, 21:43
Alkoholi ne shishe nuk eshte haram !!
Alkoholi ne koke eshte haram !
Tungjat Guri!
M`shtine me fole,se s`po guxoj qaq me e zgjate.
U` ka i here birrra,5 a 6 se jo ma shume tybe.M`u kane qkepe
shoqnia e vetun tybe n`po pihen.
Gjynah!,thote Maki
Po pe di qe o gjynah,veq marum tu vujt n`gurbet vallahi.

valiii
29-12-11, 22:32
Ketyre, gazetareve tone me ju thane debila, pak e kane... Keta jane idiota n'katror !

Alkooli eshte haram/e ndaluar porse nuk te qete preje fese (demek me pi, hala je musliman veq mu fal nuk lejohet deri sa t'i kthen mend't)... Xhehnemi/ferri edhe per musliman eshte bo, pa gajle, ama absurd eshte te nxiren statistika permes hyrjeve doganore. Une kam shume shoke qe e perdorin alkoolin dhe e falin Xhuman, porse te enjeten nuk pine nese e kane bo njete me iu afru namazit. Kam shoke qe pine e nuk falen po me bo me ju shajte fene nuk durojne sepse e besojne Zotin 1 pamar parasyshe rezistences se dobte qe e kane ndaj epsheve...

Zoti thote ne Kur'an: O ju besimtar mos u beni miq dhe mos lidhni aleance me cifutet dhe te krishteret sepse ata jane miq te njeri tjetrin ... Nuk do te jene te kenaqur me juve perderisa nuk i pasoni/nuk beheni si ata (keshtu diēka flet ajeti edhe pse nuk me kujtohet ne origjinal)...
Tash parashtrohet pyetja: a e ka lexu Erdogani kete ajet, ose ai mbreti i Arabise Saudite... A jane Turqija dhe Arabia Saudite me shumice muslimane? Po kryengritesite ne Libi qe lidhen aleance me Naton (krishtere-ēifute) a jane musliman ???
pergjigjeja sigurishte qe eshte PO e madhe e shtypit, ama jane musliman as "light" jo, po jane te shkrete, musliman qeshtu si na t'lodht e te dobet...

e-uritura
29-12-11, 22:38
Ketyre, gazetareve tone me ju thane debila, pak e kane... Keta jane idiota n'katror !

Alkooli eshte haram/e ndaluar porse nuk te qete preje fese (demek me pi, hala je musliman veq mu fal nuk lejohet deri sa t'i kthen mend't)... Xhehnemi/ferri edhe per musliman eshte bo, pa gajle, ama absurd eshte te nxiren statistika permes hyrjeve doganore. Une kam shume shoke qe e perdorin alkoolin dhe e falin Xhuman, porse te enjeten nuk pine nese e kane bo njete me iu afru namazit. Kam shoke qe pine e nuk falen po me bo me ju shajte fene nuk durojne sepse e besojne Zotin 1 pamar parasyshe rezistences se dobte qe e kane ndaj epsheve...

Zoti thote ne Kur'an: O ju besimtar mos u beni miq dhe mos lidhni aleance me cifutet dhe te krishteret sepse ata jane miq te njeri tjetrin ... Nuk do te jene te kenaqur me juve perderisa nuk i pasoni/nuk beheni si ata (keshtu diēka flet ajeti edhe pse nuk me kujtohet ne origjinal)...
Tash parashtrohet pyetja: a e ka lexu Erdogani kete ajet, ose ai mbreti i Arabise Saudite... A jane Turqija dhe Arabia Saudite me shumice muslimane? Po kryengritesite ne Libi qe lidhen aleance me Naton (krishtere-ēifute) a jane musliman ???
pergjigjeja sigurishte qe eshte PO e madhe e shtypit, ama jane musliman as "light" jo, po jane te shkrete, musliman qeshtu si na t'lodht e te dobet...


Nuk besoj se Zoti ka thėnė kėshtu!

prishtinasi
29-12-11, 22:43
Ketyre, gazetareve tone me ju thane debila, pak e kane... Keta jane idiota n'katror !

Alkooli eshte haram/e ndaluar porse nuk te qete preje fese (demek me pi, hala je musliman veq mu fal nuk lejohet deri sa t'i kthen mend't)... Xhehnemi/ferri edhe per musliman eshte bo, pa gajle, ama absurd eshte te nxiren statistika permes hyrjeve doganore. Une kam shume shoke qe e perdorin alkoolin dhe e falin Xhuman, porse te enjeten nuk pine nese e kane bo njete me iu afru namazit. Kam shoke qe pine e nuk falen po me bo me ju shajte fene nuk durojne sepse e besojne Zotin 1 pamar parasyshe rezistences se dobte qe e kane ndaj epsheve...

Zoti thote ne Kur'an: O ju besimtar mos u beni miq dhe mos lidhni aleance me cifutet dhe te krishteret sepse ata jane miq te njeri tjetrin ... Nuk do te jene te kenaqur me juve perderisa nuk i pasoni/nuk beheni si ata (keshtu diēka flet ajeti edhe pse nuk me kujtohet ne origjinal)...
Tash parashtrohet pyetja: a e ka lexu Erdogani kete ajet, ose ai mbreti i Arabise Saudite... A jane Turqija dhe Arabia Saudite me shumice muslimane? Po kryengritesite ne Libi qe lidhen aleance me Naton (krishtere-ēifute) a jane musliman ???
pergjigjeja sigurishte qe eshte PO e madhe e shtypit, ama jane musliman as "light" jo, po jane te shkrete, musliman qeshtu si na t'lodht e te dobet...

Kish qene mire ti me ba nje peticion e me transferu birren e Pejes knej kah na! Edhe ishi ndi ju ma mire, edhe ma te forte, edhe kishit thane qe i helmum ata andej, knaqesi e dyfishte, o daje! :).

Perndryshe qata haverat e tu, po pi te ejten, e s'po pi te premten, po me doket religjionin e paskan sipas qefit, kojshise edhe lajmeve.


P.s: edhe nuk kam dal prej temes, mbasi veq titulli eshte "islam, alkool dhe trip" :)

Murgesha
29-12-11, 22:43
Ketyre, gazetareve tone me ju thane debila, pak e kane... Keta jane idiota n'katror !

Alkooli eshte haram/e ndaluar porse nuk te qete preje fese (demek me pi, hala je musliman veq mu fal nuk lejohet deri sa t'i kthen mend't)... Xhehnemi/ferri edhe per musliman eshte bo, pa gajle, ama absurd eshte te nxiren statistika permes hyrjeve doganore. Une kam shume shoke qe e perdorin alkoolin dhe e falin Xhuman, porse te enjeten nuk pine nese e kane bo njete me iu afru namazit. Kam shoke qe pine e nuk falen po me bo me ju shajte fene nuk durojne sepse e besojne Zotin 1 pamar parasyshe rezistences se dobte qe e kane ndaj epsheve...

Zoti thote ne Kur'an: O ju besimtar mos u beni miq dhe mos lidhni aleance me cifutet dhe te krishteret sepse ata jane miq te njeri tjetrin ... Nuk do te jene te kenaqur me juve perderisa nuk i pasoni/nuk beheni si ata (keshtu diēka flet ajeti edhe pse nuk me kujtohet ne origjinal)...
Tash parashtrohet pyetja: a e ka lexu Erdogani kete ajet, ose ai mbreti i Arabise Saudite... A jane Turqija dhe Arabia Saudite me shumice muslimane? Po kryengritesite ne Libi qe lidhen aleance me Naton (krishtere-ēifute) a jane musliman ???
pergjigjeja sigurishte qe eshte PO e madhe e shtypit, ama jane musliman as "light" jo, po jane te shkrete, musliman qeshtu si na t'lodht e te dobet...

Pirja e alkoolit a ėshtė prej mėkateve tė mėdha apo tė vogla??

Arb
29-12-11, 22:47
Nuk besoj se Zoti ka thėnė kėshtu!

E kane keta "Zotin e tyre privat."

Edhe per cudi Zoti i tyre, thote ne Kuran, pikerisht ate qe keta mjekerrcjapat e ligjerojne per njeri tjetrin.

Edhe dicka tjeter, nese nuk jane te manipuluara rrezulltatet e perkatesise fetare te Shtatorit, 2012, nuk do te mrrijne as 10 perqind muslimane.

tipi engjellor
29-12-11, 22:47
kush te doje le te pin more le te behet b...... ama me ka ndodhur ama te shoh qe ju vjen era qe hahahahah spo shprehem me mire

valiii
29-12-11, 22:51
Nuk besoj se Zoti ka thėnė kėshtu!

Sigurishte qe aty nuk perfshihen te gjithe te krishteret dhe ēifutet, por perfshihen ata qe te luftojne. Sikur rasti aktual ku organizata ēifute-krishtere si Nato - OKB qe SHBA dhe Izrael luftojne dhe plaqkisin edhe muslimanin ma te voglin n djep.

valiii
29-12-11, 22:54
Kish qene mire ti me ba nje peticion e me transferu birren e Pejes knej kah na! Edhe ishi ndi ju ma mire, edhe ma te forte, edhe kishit thane qe i helmum ata andej, knaqesi e dyfishte, o daje! :).

Perndryshe qata haverat e tu, po pi te ejten, e s'po pi te premten, po me doket religjionin e paskan sipas qefit, kojshise edhe lajmeve.


P.s: edhe nuk kam dal prej temes, mbasi veq titulli eshte "islam, alkool dhe trip" :)

Pse kush t'ka thone ty qe mu s'ma ka enda (konda) me pi ??? Une ndoshta edhe droge pi, thjeshte nuk muj mi rezistu por me kete raste une nuk jam argument kunder Islamit/fese, por kjo e dyta eshte argument kunder meje...

Pak ka lidhje ēka bon filoni ose fisteki :))

Hajra
29-12-11, 22:55
...ketu mund ta gjeje pergjigjjen Murgesha,

http://www.youtube.com/watch?v=lvtIKsCHXT8&feature=related

valiii
29-12-11, 22:58
Pirja e alkoolit a ėshtė prej mėkateve tė mėdha apo tė vogla??

Nuk e di !

GURI SYLAJ
29-12-11, 22:58
Tungjat Guri!
M`shtine me fole,se s`po guxoj qaq me e zgjate.
U` ka i here birrra,5 a 6 se jo ma shume tybe.M`u kane qkepe
shoqnia e vetun tybe n`po pihen.
Gjynah!,thote Maki
Po pe di qe o gjynah,veq marum tu vujt n`gurbet vallahi.

Taman po pike edhe renin po e dike !
Veq ru te xhumave !!

LOJETARI
29-12-11, 23:01
Kėto tri njėsi pėrbėrėse tė titullit mundė tė jenė tė dobishme pėr njeriun nėse konsumohen ,shijohen,praktikohen me masė .

prishtinasi
29-12-11, 23:02
Pse kush t'ka thone ty qe mu s'ma ka enda (konda) me pi ??? Une ndoshta edhe droge pi, thjeshte nuk muj mi rezistu por me kete raste une nuk jam argument kunder Islamit/fese, por kjo e dyta eshte argument kunder meje...

Pak ka lidhje ēka bon filoni ose fisteki :))Mos fol pra per filanin edhe fistekun, po lof per veti:)

e-uritura
29-12-11, 23:02
Kėto tri njėsi pėrbėrėse tė titullit mundė tė jenė tė dobishme pėr njeriun nėse konsumohen ,shijohen,praktikohen me masė .


Qejfi, nuk ka masė/fund, apo jo Lojtari?

valiii
29-12-11, 23:04
Taman po pike edhe renin po e dike !
Veq ru te xhumave !!

skem nevoje per sarkazma, une jam i sigurte qe ti e dine qe jo vetem alkooli po gjithēka qe te sjelle dem eshte e ndaluar. Perndryshe alkooli nuk eshte i ndaluar ne gjerat qe sjellin dobi si ne medicine psh...

Murgesha
29-12-11, 23:06
skem nevoje per sarkazma, une jam i sigurte qe ti e dine qe jo vetem alkooli po gjithēka qe te sjelle dem eshte e ndaluar. Perndryshe alkooli nuk eshte i ndaluar ne gjerat qe sjellin dobi si ne medicine psh...

Ama Valiii, ja qė unė kam shprehi tė pi ndojherė njė gotė verė tė bardhė, ( tė kuqen sma don organizmi,) dhe e pi po pa u dehur, a mė qet kjo mua prej muslimanizmit?

e-uritura
29-12-11, 23:07
Ama Valiii, ja qė unė kam shprehi tė pi ndojherė njė gotė verė tė bardhė, ( tė kuqen sma don organizmi,) dhe e pi po pa u dehur, a mė qet kjo mua prej muslimanizmit?


Jo, ti je nėna e Vehabizmit!

Murgesha
29-12-11, 23:10
Jo, ti je nėna e Vehabizmit!

Edhe sa herė do tė mė quahs me kėtė emėr oj e untė??

Unė nė jetėn time jam vetėm nėna e tre fėmive tė mij dhe e askujt tjetėr.

p.s. Tė lutem mos e dėrgoi temėn aty ku ty ta kona ta diskutosh!

Makresh
29-12-11, 23:12
Tungjat Guri!
M`shtine me fole,se s`po guxoj qaq me e zgjate.
U` ka i here birrra,5 a 6 se jo ma shume tybe.M`u kane qkepe
shoqnia e vetun tybe n`po pihen.
Gjynah!,thote Maki
Po pe di qe o gjynah,veq marum tu vujt n`gurbet vallahi.


Geg,

Nuk besoj qe je fmi, qe un me t'msu se cka o gjynah e cka so.


N'ta marrt menja qe Zoti ta miraton kete pun, ti edhe mish derri si kjo e uritura ha, edhe n'kurrvni shko, edhe n'kish shko dhe abuzo ! Maki, s'ka fijen e ndikimit ne tye. Je i lire, je autonom gjith si Guri Sylaj.

valiii
29-12-11, 23:14
Mos fol pra per filanin edhe fistekun, po lof per veti:)

pse a mos po ta qoj mallin qe kam hy ketu me shite devotshmeri a? Jo tybe se edhe vet jam musliman i lodhte...

valiii
29-12-11, 23:16
Ama Valiii, ja qė unė kam shprehi tė pi ndojherė njė gotė verė tė bardhė, ( tė kuqen sma don organizmi,) dhe e pi po pa u dehur, a mė qet kjo mua prej muslimanizmit?

Perderisa e Beson ZOTIN 1 gjithmon je muslimane...

e-uritura
29-12-11, 23:17
Edhe sa herė do tė mė quahs me kėtė emėr oj e untė??

Unė nė jetėn time jam vetėm nėna e tre fėmive tė mij dhe e askujt tjetėr.

p.s. Tė lutem mos e dėrgoi temėn aty ku ty ta kona ta diskutosh!


Mos mė detyro tė tė largoj nga staffi, tė lutem!

e-uritura
29-12-11, 23:18
Perderisa e Beson ZOTIN 1 gjithmon je muslimane...


Edhe unė besoj kėtė gjė o Valiiii.

Por, bėj edhe gjithcka qė ėshtė e ndaluar!

A do tė thotė kjo se unė do tė shkoj nė xhennet krah pėr krah me UCK-nė, mė fal, me Makin?

tipi engjellor
29-12-11, 23:21
Edhe unė besoj kėtė gjė o Valiiii.

Por, bėj edhe gjithcka qė ėshtė e ndaluar!

A do tė thotė kjo se unė do tė shkoj nė xhennet krah pėr krah me UCK-nė, mė fal, me Makin?

kah te erdhe more ty uqk qka din ti per uqk.....

Murgesha
29-12-11, 23:22
Mos mė detyro tė tė largoj nga staffi, tė lutem!

Jooo mori, a paska nisė me tu dokt ty, qė ti po largon njerėz nga stafi a??

valiii
29-12-11, 23:22
Edhe unė besoj kėtė gjė o Valiiii.

Por, bėj edhe gjithcka qė ėshtė e ndaluar!

A do tė thotė kjo se unė do tė shkoj nė xhennet krah pėr krah me UCK-nė, mė fal, me Makin?

Bash gjithēka a? Une vetem te argumentova se gjithēka ka fillim e fund edhe "qejfi" po ma paskan fshi edhe pse nuk ishte per mu fshi...
Folim ma vone kur t'flejne adminat :))

prishtinasi
29-12-11, 23:23
pse
a mos po ta qoj mallin qe kam hy ketu me shite devotshmeri a?

Ncuk aspak valii, bravo muj me te thane, se ke fillu mi marr shkronjat ma seriozisht, se sa kur e ke pase kontaktin e pare me abetaren:)


Jo tybe se edhe vet jam musliman i lodhte...

Jo bre mos u dorezo:)

Murgesha
29-12-11, 23:26
Perderisa e Beson ZOTIN 1 gjithmon je muslimane...

Kujdes me kėtė fjali Valiii!

Musliman je edhe nėse tė shkruan nė qertifikatėn e lindjes, po pėr tė qenė musliman hakikat si themi ne duhet punė, pra shifrat gjithmonė jan tė stėrzmadhuara!

valiii
29-12-11, 23:29
Ncuk aspak valii, bravo muj me te thane, se ke fillu mi marr shkronjat ma seriozisht, se sa kur e ke pase kontaktin e pare me abetaren:)
Jo bre mos u dorezo:)

Jo tybe, beso qe ma shume mkish konvenu me qene qysh po thote artikulli. More me dite qe veq 100 musliman i ka kosova une nuk dorzona mundohem me takat me u ba i 101-ti... P'shty tenelte t'bjen ftyres. Krejt qeta qe e luftojne fene i kane emrat e mbiemrat musliman, ku me marr kta me fillu prej vetvetes njehere me ndru emer e mbiemer se diqysh me shajte veten pom dhimen besom. Baj dhe vej, a muj me ta po ni pyetje personale... Ēka je n'horoskop ti ?

prishtinasi
29-12-11, 23:32
Jo tybe, beso qe ma shume mkish konvenu me qene qysh po thote artikulli. More me dite qe veq 100 musliman i ka kosova une nuk dorzona mundohem me takat me u ba i 101-ti... P'shty tenelte t'bjen ftyres. Krejt qeta qe e luftojne fene i kane emrat e mbiemrat musliman, ku me marr kta me fillu prej vetvetes njehere me ndru emer e mbiemer se diqysh me shajte veten pom dhimen besom. Baj dhe vej, a muj me ta po ni pyetje personale... Ēka je n'horoskop ti ?

Per horoskop s'kom vendose ende asgje, du me hap tender :))

valiii
29-12-11, 23:36
Kujdes me kėtė fjali Valiii!

Musliman je edhe nėse tė shkruan nė qertifikatėn e lindjes, po pėr tė qenė musliman hakikat si themi ne duhet punė, pra shifrat gjithmonė jan tė stėrzmadhuara!

Shume dakord !

Gega 1
29-12-11, 23:38
Geg,

Nuk besoj qe je fmi, qe un me t'msu se cka o gjynah e cka so.


N'ta marrt menja qe Zoti ta miraton kete pun, ti edhe mish derri si kjo e uritura ha, edhe n'kurrvni shko, edhe n'kish shko dhe abuzo ! Maki, s'ka fijen e ndikimit ne tye. Je i lire, je autonom gjith si Guri Sylaj.
Qetu ma ke shlu!
S`du me fole manej.

Alima
30-12-11, 15:59
...


Qejfli janė kosovarėt
...


Vetem ky rresht mjafton per kete teme !


ps. ēka paski ba shume muhabet , nuk isha kesajde ... :(


.

Kosova19
30-12-11, 16:30
"Light" muslimanė. Sigurisht edhe Maki ėshtė i tillė! lol

Sikur alkooli tė ishte i dėmshėm dhe "haram", pse e krijou Allahu?
Gjithmonė duke u nisur nga fakti se Allahu krijoi gjithcka qė egziston!


Sikur helmi tė ishte i dėmshėm dhe " "haram", pse e krijou Allahu?
Gjithmonė duke u nisur nga fakti se Allahu krijoi gjithcka qė egziston![/

Kosova19
30-12-11, 16:38
ama valiii, ja qė unė kam shprehi tė pi ndojherė njė gotė verė tė bardhė, ( tė kuqen sma don organizmi,) dhe e pi po pa u dehur, a mė qet kjo mua prej muslimanizmit?


...jo

Zanzi/M
30-12-11, 17:40
...


Vetem ky rresht mjafton per kete teme !


ps. ēka paski ba shume muhabet , nuk isha kesajde ... :(


.

Shkrimin e solla per te treguar tradicionalen Shqiptare te Kosoves, per te treguar se Shqiptaret mbi te gjitha i permbahen zakoneve qe krijuan vet ata (ne).

Kosovaret tregojne qe din te pin raki din te festojne. festat fetare dhe din te ruajn traditat e kombit.


.

Kosova19
30-12-11, 17:59
...kėta njerėz qė e pyetėn kėtė pyetje duhet mu ndaluar se ėshtė gjynah si edhe tjerat gjynahe si vjedhja e pasuris , bixhozi, marrja e kamatės nga te varfėrit qė nė fen Islame janė tė ndalume.

...kėta njerėz i hulumtojnė disa gynahe nga tė rinjėt qė me akuzuar fenė islame.

Alima
30-12-11, 18:09
Shkrimin e solla per te treguar tradicionalen Shqiptare te Kosoves, per te treguar se Shqiptaret mbi te gjitha i permbahen zakoneve qe krijuan vet ata (ne).

Kosovaret tregojne qe din te pin raki din te festojne. festat fetare dhe din te ruajn traditat e kombit.


.


...

aha ,........ une kishe e solle shkrimin per me na tregu diēka marifet , ....per qeshtu e dijna motiiii !.

Hajra
30-12-11, 18:35
Shkrimin e solla per te treguar tradicionalen Shqiptare te Kosoves, per te treguar se Shqiptaret mbi te gjitha i permbahen zakoneve qe krijuan vet ata (ne).

Kosovaret tregojne qe din te pin raki din te festojne. festat fetare dhe din te ruajn traditat e kombit.


.


......demek si shylevek shoqni, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Zanzi/M
30-12-11, 23:37
......demek si shylevek shoqni, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Nese nuk kishin pi raki .... ishin zgjidh problemet a?

Edhe spo pin shume hajr jo, kapak qaty sa mu qefleise ;)

e-uritura
30-12-11, 23:40
Tani qė jam bėrė muslimane, duhet lėnė qejfet e kėsaj bote anash!

Do pregaditem pėr tjetrėn botė!

Atje do mė presin 7 virgjėresha dhe njė lume verė, por pa alkohol ! lol

jadore
30-12-11, 23:42
Tani qė jam bėrė muslimane, duhet lėnė qejfet e kėsaj bote anash!

Do pregaditem pėr tjetrėn botė!

Atje do mė presin 7 virgjėresha dhe njė lume verė, por pa alkohol ! lol

edhe ty motrushe -a..!
korigjohu sipas nickut , se perndryshe na dole bi..

e-uritura
30-12-11, 23:44
edhe ty motrushe -a..!
korigjohu sipas nickut , se perndryshe na dole bi..


Po po, edhe ty 7 virgjėresha tė presin, nuk ka meshkuj atje Jadore. Ne gratė muslimane nuk guxojmė asnjėherė tė kėnaqemi!
Tė gjitha do tė bėhemi bi..

Zero Cool
30-12-11, 23:45
Une alkohol nuk pi, pi vetem birra edhe jam musliman i devotshem dhe besoj ne Zot. Tybeh nkofshin ma musliman se une krejt qeta qe po bajn xharra e ferexhe e pantolla ¾.
Ndoshta kjo bjen ndesh merregullat e najkuj por me rregullat e mia kjo eshte shume e drejte dhe e mire.
Disave u kisha thene qe eshte e mire dhe nuk duhet te kene turp nese i mbajne dhe ruajn traditat kombetare, kjo eshte marifet e jo vrapimi pas traditave te huja!

emine
30-12-11, 23:48
Qka fiton njeriu prej dehjes,pse i nevojitet njerzve dehja,,,,tana te kqijat ni past Isalami qet send e ka me vend ,Mos me pi alkohol,!

Alima
30-12-11, 23:49
...


Nese eshte tradite shqipetare me pi raki si shkijet , kurr shishen prej dore mos e lshoni sa per mu !


po ēfar traditash , a ēfar bakrraēi ...


jena met as mish as peshk , prej gjunahi ... edhe kush qe ju anllatis s' ka !

Pini , veē pini ...


.

Zero Cool
30-12-11, 23:53
shkijet po hajn buke pse ti e han?
shkijet po pin uje, pse ti e pin?
shkijet po bajnfmije, pse ti po ban?
shkijet po punojne, pse ti spunon?
sjkijet po bajn sex, pse ti po ban?
shkijet.... pse de pse?

Alima
30-12-11, 23:57
...


Black & whitte ....

Zero Cool
31-12-11, 00:05
I like Red & Black :wink:

Gega 1
31-12-11, 00:40
...


Black & whitte ....
Alime,le be alkoholin...hiqu alkoholi.
Asi...a gjete shami t`kalter t`qelt a jo?
Po, bon edhe ngjyre vjollce...provoji nihere.Beso,kie me mu falenderue.
Per patriote a?Merre i shall t`plisav...ata krejt patriota jane.

GURI SYLAJ
31-12-11, 04:58
Mire mengjesi e Urime Viti i Ri 2012 !

Kur eshte fjala te tradita e nje populli mos u ngutni !

Edhe Lutja , edhe Haxhi , edhe Kurbani , edhe .... , jan TRADITA te moqme , edhe para Islamit , po menoj, te Kohes se Xhahil -jetit !!

Makresh
31-12-11, 11:23
Mire mengjesi e Urime Viti i Ri 2012 !

Kur eshte fjala te tradita e nje populli mos u ngutni !

Edhe Lutja , edhe Haxhi , edhe Kurbani , edhe .... , jan TRADITA te moqme , edhe para Islamit , po menoj, te Kohes se Xhahil -jetit !!

T'paska bo zarar Skenderbegi Baca Syl,
Pini me moderim, e mos shkretoni bash n'naten e vitit t'ri, me kallxu veten.


PS: Lutja, Haxhi, Kurbani,... ne mos e paqi dit, se duket kjart qe s'ja keni dit, nuk jan tradita te xhahiljetit, por tradita PROFETIKE !... qe njerezit sikur ju, i kan kultivuar gjat xhahiljetit.

Makresh
31-12-11, 11:26
G1JVaUP_5yc&feature=related

Paramedoni me pas kete hajvan n'dasem t'juajen ?
Jo po, sikur t'ishte n'dasem temen, krejt shkelma bothve jasht e kisha qit, nime isht rrespijav ky aty n'midis grave e n'midis fmive !

Alima
31-12-11, 12:19
G1JVaUP_5yc&feature=related

Paramedoni me pas kete hajvan n'dasem t'juajen ?
Jo po, sikur t'ishte n'dasem temen, krejt shkelma bothve jasht e kisha qit, nime isht rrespijav ky aty n'midis grave e n'midis fmive !

...


Nuk qenka i pite ky edhe aq , por po kaloika ne trans ne njeren pjese te melodis http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Qejfli de , qasi hahaha...


Sa mire qe ne i kemi ndamas dasmat !


.

Alima
31-12-11, 12:26
Alime,le be alkoholin...hiqu alkoholi.
Asi...a gjete shami t`kalter t`qelt a jo?
Po, bon edhe ngjyre vjollce...provoji nihere.Beso,kie me mu falenderue.
Per patriote a?Merre i shall t`plisav...ata krejt patriota jane.


...


flm ne tipp ! ... asnjehere nuk jame marre me ta ( akcoolin ) qe ta le tani !


ps.
prej se na e kane ba flamurin e kalter si palaqo , beso urrej ngjyren e kalter dhe edhe te verdhen !


.

GURI SYLAJ
31-12-11, 15:06
T'paska bo zarar Skenderbegi Baca Syl,
Pini me moderim, e mos shkretoni bash n'naten e vitit t'ri, me kallxu veten.


PS: Lutja, Haxhi, Kurbani,... ne mos e paqi dit, se duket kjart qe s'ja keni dit, nuk jan tradita te xhahiljetit, por tradita PROFETIKE !... qe njerezit sikur ju, i kan kultivuar gjat xhahiljetit.

Une thash vetem dicka qe jam i sigurt !
Nese nuk eshte keshtu tregona se si eshte !!

Por ,me fole drejt ,per debet te nirefillt e kam humbe besimin !!

Alima
31-12-11, 15:08
Une thash vetem dicka qe jam i sigurt !
Nese nuk eshte keshtu tregona se si eshte !!

Por ,me fole drejt ,per debet te nirefillt e kam humbe besimin !!

...

Le Bal , se boll mire te paska tregu ... po tregona ti ,sa lloj pijesh i ke ftof per sonte ?


.

premium
31-12-11, 15:30
Gjith kjo konsumimi i alkoholit po bėhet nė Kosovė , dhe ate nikshiqko, skopsko , jellenko e ku ta dij ēfare marke eksportuese ,
Llogariteni se sa para po shpenzohet nė vitė pėr tu bėrė budallė me parat e veta , pėr tu pirė kokėn , pėr tu deformu trupin e shėndoshė i cili Zoti ju ka dhuru njė trup e shėndoshė.

Githa kėto shpenzimet pėr alkohot , tė ishin shkuar pėr vendet e duhura, sot Kosova kishte tė lulėzon me financimet nė fabrika apo vendet e punės .

Harram vjen .. e harram shkon si thuajnė!

GURI SYLAJ
31-12-11, 16:23
...

Le Bal , se boll mire te paska tregu ... po tregona ti ,sa lloj pijesh i ke ftof per sonte ?


.


Kah ajo ana e jone, thone !

Llapushniku e maron (rakine), Bujupet e pine e Negrofci pihen (dehen)!
Me te trullu rakia ka ymyt qe te lshon mbas nje dite a dy pomebae mete trullu "RASOJ" , veq deka te pshton !

Urime Viti i Ri 2012 !

Alima
31-12-11, 16:50
Kah ajo ana e jone, thone !

Llapushniku e maron (rakine), Bujupet e pine e Negrofci pihen (dehen)!
Me te trullu rakia ka ymyt qe te lshon mbas nje dite a dy pomebae mete trullu "RASOJ" , veq deka te pshton !

Urime Viti i Ri 2012 !

...

hahaha... qasi pini vlla edhe pshtoni , ku ma kujtoj rasoin ,...tash veē me u qu e me shti tri kater lakna turshi ,ama ketu as laknat nuk jan lakna , pse more nime jane ndryshe !?...


Bal , une senen e re e kam kalu para do jave , mus t'ardht merzi mos ma ba per hajr kta !


pershendetje ,
Alima :)


.

luckyman
31-12-11, 17:34
Kqyrni ēka bojn kta pa Alkohol, ..


http://www.youtube.com/watch?v=gGK84eZ2IsE&feature=related.

Zanzi/M
31-12-11, 18:28
Kqyrni ēka bojn kta pa Alkohol, ..


http://www.youtube.com/watch?v=gGK84eZ2IsE&feature=related.

keto ska galje. Me pi sbon.

Kosova19
31-12-11, 18:34
keto ska galje. Me pi sbon.
...mos e gėnjeni veten se kėshtu veprojnė muslimanėt me disa video ku nuk ju dihet prejardhja dhe as pak se tregojne ralitetin.

...qfar dobi ka qofse pina?

premium
31-12-11, 18:37
Jasht ligjeratės sė Kur'anit asgjė nuk ban eshte e ndaluar

Zanzi/M
31-12-11, 18:37
...mos e gėnjeni veten se kėshtu veprojnė muslimanėt me disa video ku nuk ju dihet prejardhja dhe as pak se tregojne ralitetin.

...qfar dobi ka qofse pina?

Mos e mashtro veten duke mendu se te gjithe ata qe pine dehen dhe bejn fjera te keqija.

PS: une pi qe shume vite, asnjhere ne shtepi nuk jam shkuar i dehur, apo te kem bere ndonje gje te keqe.

premium
31-12-11, 18:42
Mos e mashtro veten duke mendu se te gjithe ata qe pine dehen dhe bejn fjera te keqija.

PS: une pi qe shume vite, asnjhere ne shtepi nuk jam shkuar i dehur, apo te kem bere ndonje gje te keqe.
Simbas teje , a ėshtė mirė apo keq me pėrdor alkoholin .

Zanzi/M
31-12-11, 19:46
Simbas teje , a ėshtė mirė apo keq me pėrdor alkoholin .

mjeksia e ka vertetu qe nese pin nje gote raki ne mengjes, ajo eshte e mire per shendetin.

tani, cka thua ti?

Alima
31-12-11, 20:05
mjeksia e ka vertetu qe nese pin nje gote raki ne mengjes, ajo eshte e mire per shendetin.

tani, cka thua ti?


...

Shih mjeksia thojka ... po edhe ne Kuran Allahu thote , te keqiat jane me shume se te mirat ... por edhe pse ka edhe te mira edhe te keqia ne te , pra alcool , Ai na e ka ndalu ... a nuk mjafton per ty urdheri i Krijuesit ??? ... apo ndoshta ti do e meson Ate ēka eshte e mire e ēka e keqe , subhanAllah , subhanAllah ..... nc nc cnps. ēka dreqin kishin qato qe i sjelli dikush ketu ? ... ato dhe ata ne ate dhome / vend i ka deh djalli dhe plot trupin djaj e kane .... larg prej islami jane te tillat/ te tillet .... edhe ndoshta fare nuk jane musliman , por jetoin diku ku mbulesa dhe vesha e tille eshte tradite , Allahu i permiresofte ose i denofte , Amin ! Marrja e turpit , marrja e turpit ...nc nc nc ...


shih , dy here pasna ba nc nc nc ... kjo e treta !
.

Makresh
02-01-12, 19:27
Une thash vetem dicka qe jam i sigurt !
Nese nuk eshte keshtu tregona se si eshte !!

Por ,me fole drejt ,per debet te nirefillt e kam humbe besimin !!

Ti, vec ja ke fut !

Un te tregova se si eshte, ndryshe s'te kisha cituar.

Nuk besoj qe je gati te besh debat te mirefillt.

GURI SYLAJ
02-01-12, 22:56
Ti, vec ja ke fut !

Un te tregova se si eshte, ndryshe s'te kisha cituar.

Nuk besoj qe je gati te besh debat te mirefillt.

Po more pse jo !

Prej kure Meka eshte qender dhe cka kishte ne Meke para fitores se Muslimaneve ne kete qytet!!??
Prej kur prehet kurban ne Meke !!??
Prej kure vizitohet Meka si vend i besimtareve( me shume zotra) !!??

Dhe ,krejt per fund.
Kur behet Feja Islame e perkryeme!!??

Kur te analizosh keto ,te gjitha bashk, ke me e pa se;
Kurbani,Haxhi .... vijn nga tradita e atyre fiseve per rreth Mekes!!
Meka ishte Faltore edhe me heret ku besimtaret juluteshin zotrave te tyre e qe ishin te vendosur ne Meke.

Kosova19
02-01-12, 23:00
mjeksia e ka vertetu qe nese pin nje gote raki ne mengjes, ajo eshte e mire per shendetin.

tani, cka thua ti?

...nuk e thonė kejt mjeket kėshtu dhe ka mjek qė e thonė te kunderten. ...nuk mundemi me thėnė kėshtuė veq se ka thenė nje mejk, ose ndoshta as kush se ka thenė.

...mjekesia e ka vretetua qe alkooli ėshtė i dėmshem per trupin e njeriut.

Alima
02-01-12, 23:24
Po more pse jo !

Prej kure Meka eshte qender dhe cka kishte ne Meke para fitores se Muslimaneve ne kete qytet!!??
Prej kur prehet kurban ne Meke !!??
Prej kure vizitohet Meka si vend i besimtareve( me shume zotra) !!??

Dhe ,krejt per fund.
Kur behet Feja Islame e perkryeme!!??

Kur te analizosh keto ,te gjitha bashk, ke me e pa se;
Kurbani,Haxhi .... vijn nga tradita e atyre fiseve per rreth Mekes!!
Meka ishte Faltore edhe me heret ku besimtaret juluteshin zotrave te tyre e qe ishin te vendosur ne Meke.


...


Jepi herrz Bal me krejt takatin e rrutullo rroten edhe pak ma anej ne histori te Islamit , ngase atje do teshesh prap ne Islam , ku Ibrahimi alejhi selam me urdher te Allahut deshi te beje kurban Ismailin alejhi selam por Allahu ia zavendesoi me dash ... , mandej jane deviju prap dhe kan pre kurbana per idhuj , ooo Bal !
mo bre se na bane hore na bane , kujtoin hallku qe nime nuk po din sen per fe tone ... mo lum bali !


ps. a erdh senja e re ? :))).

Makresh
02-01-12, 23:42
Po more pse jo !

Prej kure Meka eshte qender dhe cka kishte ne Meke para fitores se Muslimaneve ne kete qytet!!??
Prej kur prehet kurban ne Meke !!??
Prej kure vizitohet Meka si vend i besimtareve( me shume zotra) !!??

Dhe ,krejt per fund.
Kur behet Feja Islame e perkryeme!!??

Kur te analizosh keto ,te gjitha bashk, ke me e pa se;
Kurbani,Haxhi .... vijn nga tradita e atyre fiseve per rreth Mekes!!
Meka ishte Faltore edhe me heret ku besimtaret juluteshin zotrave te tyre e qe ishin te vendosur ne Meke.


Meka eshte qender qysh me krijimin e Botės !

Para muslimanėve tė shekullit tė 7, ishte xhamia e par qė ndėrtoi Ibrahimi a.s. me tė birin e tij a.s.

Kurban eshte pre para Muhamedit a.s., nga Ibrahimi a.s., pas sprovės sė tij !

Meka eshte vizituar nga besimtar te 1 Zoti, por me kalim te kohės (qė ka me shume se 3000 vite apo edhe me shume) qe eshte len ky amanet, e qe eshte shtremberuar per arsye qe din ti kompilon koha.

Feja Islame eshte perkryer me Profetin a.s. tė fundit, aty i vihėt PIKA finale.

Makresh
02-01-12, 23:44
...


Jepi herrz Bal me krejt takatin e rrutullo rroten edhe pak ma anej ne histori te Islamit , ngase atje do teshesh prap ne Islam , ku Ibrahimi alejhi selam me urdher te Allahut deshi te beje kurban Ismailin alejhi selam por Allahu ia zavendesoi me dash ... , mandej jane deviju prap dhe kan pre kurbana per idhuj , ooo Bal !
mo bre se na bane hore na bane , kujtoin hallku qe nime nuk po din sen per fe tone ... mo lum bali !


ps. a erdh senja e re ? :))).

Mos t'befasohem, sepse jo te gjithe e kem kuptuar drejt ISLAMIn, shembull me Bacin,... keshtu qe, nese eshte nevoja,...... tė pėrsėritet edhe 1'... milion here ! Vec, mos t'bie ne nivel te xhahiljetit.

GURI SYLAJ
03-01-12, 10:08
Mos t'befasohem, sepse jo te gjithe e kem kuptuar drejt ISLAMIn, shembull me Bacin,... keshtu qe, nese eshte nevoja,...... tė pėrsėritet edhe 1'... milion here ! Vec, mos t'bie ne nivel te xhahiljetit.

E tash jemi me nje rrafsh tjeter!
Demek , Muhameti a.s qenka vetem nje vazhdues i nje feje te vjeter!!?
E nese eshte keshtu atehere nderrojn raportet.
Demek ,Islami ,duke e ruajt traditen ,qe e bejne edhe besimet tjera pa dyshim,tregon se eshte vazhdimesi e Totemizmit ( sepse ruan vendin ku ruheshin totemet), eshte vazhdimesi e politeizmit sepse e ruan qendren ku luteshin shume zotra,ruan Kurbanin flijim qe u behej zotrave.
Don te thot eshte nje vazhdimesi e asaje qe ishte me perpara por qe tash eshte e perkryeme.......e fatkeqesisht nuk po kuptohet as sot ... DREJT !
Dhe ketu, per mua nuk ka asgje te keqe ,kuptohet nese pajtoheni edhe ju !
Keshtu ka ecenjerezimi perpara ,duke e ruajt te djeshmen,duke e ndertu te sotmen dhe duke umundu dhe sakrifiku per te nesermen ..... deri tek nje fund per nje fillim te ri .
Perkryerja nuknjihet ne kete Bote !!

Alima
03-01-12, 12:22
E tash jemi me nje rrafsh tjeter!
Demek , Muhameti a.s qenka vetem nje vazhdues i nje feje te vjeter!!?
E nese eshte keshtu atehere nderrojn raportet.
Demek ,Islami ,duke e ruajt traditen ,qe e bejne edhe besimet tjera pa dyshim,tregon se eshte vazhdimesi e Totemizmit ( sepse ruan vendin ku ruheshin totemet), eshte vazhdimesi e politeizmit sepse e ruan qendren ku luteshin shume zotra,ruan Kurbanin flijim qe u behej zotrave.
Don te thot eshte nje vazhdimesi e asaje qe ishte me perpara por qe tash eshte e perkryeme.......e fatkeqesisht nuk po kuptohet as sot ... DREJT !
Dhe ketu, per mua nuk ka asgje te keqe ,kuptohet nese pajtoheni edhe ju !
Keshtu ka ecenjerezimi perpara ,duke e ruajt te djeshmen,duke e ndertu te sotmen dhe duke umundu dhe sakrifiku per te nesermen ..... deri tek nje fund per nje fillim te ri .
Perkryerja nuknjihet ne kete Bote !!


...


Ti llaf me Makreshin , une llaf me ty perkry Makreshit ...si me rend po i shkoim :D


... krejt e ke shkru mire , pos titizmit , ai u dek moti :D ... jo bal , nuk eshte vazhdim i totemizmit , por spastrim i tij , ngase ne nuk kemi idhuj qe i adhuroim , Alhamdulilah ... as prej druni , as prej hekri , as prej shtazve , as prej ... plot qasi senesh , NCUK !


Perkryerje zor , ama si ngat diku ... sa ma afer , aq me mire !


Peshendetje :).

Alima
03-01-12, 12:23
Mos t'befasohem, sepse jo te gjithe e kem kuptuar drejt ISLAMIn, shembull me Bacin,... keshtu qe, nese eshte nevoja,...... tė pėrsėritet edhe 1'... milion here ! Vec, mos t'bie ne nivel te xhahiljetit.


...


Po na qet n'sit e n'shosh Bali , se jo e di ky mire e di !


.

premium
03-01-12, 12:42
mjeksia e ka vertetu qe nese pin nje gote raki ne mengjes, ajo eshte e mire per shendetin.

tani, cka thua ti?
Cili mjek po i thotė ashtu
Tė ishte ashtu , nė vend ilaqeve shkruan recetin tė mer alkohol pėr shėrim.

Sot Bota po lufton kunder shėrimeve nga alkoholi, droga , duhani .te cilet jane e dėmshėm per njeriun .

Pse nėpėr shume vendet perendimore po sjellin ligjin per ndalimin e perdorimit te alkoholit , e sidomos para disa dite shteti i njohur alkoholist Rusia ka ndaluar perdorimin e alkoholit 50% qe te mos konsumojne .

Alkoholi nuk fillon me nje gote si thua ti ,
per ate arsye Kur'ani ka ndaluar totalisht , sepse kufizimin nuk e ka .

Zanzi/M
03-01-12, 14:08
Cili mjek po i thotė ashtu
Tė ishte ashtu , nė vend ilaqeve shkruan recetin tė mer alkohol pėr shėrim.

Sot Bota po lufton kunder shėrimeve nga alkoholi, droga , duhani .te cilet jane e dėmshėm per njeriun .

Pse nėpėr shume vendet perendimore po sjellin ligjin per ndalimin e perdorimit te alkoholit , e sidomos para disa dite shteti i njohur alkoholist Rusia ka ndaluar perdorimin e alkoholit 50% qe te mos konsumojne .

Alkoholi nuk fillon me nje gote si thua ti ,
per ate arsye Kur'ani ka ndaluar totalisht , sepse kufizimin nuk e ka .

A don me te sjell shkrime se nje gote raki ne mengjes eshte e dobishme per organizmin (apo nuk ju beson ti mjekve perendimor).

Kosova19
03-01-12, 15:17
A don me te sjell shkrime se nje gote raki ne mengjes eshte e dobishme per organizmin (apo nuk ju beson ti mjekve perendimor).

..na sjell?

Alima
03-01-12, 15:23
A don me te sjell shkrime se nje gote raki ne mengjes eshte e dobishme per organizmin (apo nuk ju beson ti mjekve perendimor).

...

A me lexove qe thash njehere se edhe Allahu thote se demet jane me te medha se dobite , dmth nuk eshte se nuk ka dobi ne te , por demi eshte me i madhe !

... si puna e cigares , ai njehere e dheze nje , mandej edhe nje ... ai njeri nuk i dheze nga dy ,po nje nga nje .... edhe rakija nuk pihet ka dy gota pernjehere , por gote mbas gote deri te sundon gjakun e trurin dhe bahet budall per tane jeten .

Per mos me ardh deri te mvarshemria prej tij , hiē mos me e pi asnje gote , as per ilaq as per me u smu me ta !


...e njejta vlene edhe per kurverin , Allahu nuk thote ne Kuran mos bani kurveri , por thote , mos ju ofroni kurveris , ngase veshtire se do shpetosh pa e perjetu !


.

Kosova19
03-01-12, 16:14
E tash jemi me nje rrafsh tjeter!
Demek , Muhameti a.s qenka vetem nje vazhdues i nje feje te vjeter!!?
E nese eshte keshtu atehere nderrojn raportet.
Demek ,Islami ,duke e ruajt traditen ,qe e bejne edhe besimet tjera pa dyshim,tregon se eshte vazhdimesi e Totemizmit ( sepse ruan vendin ku ruheshin totemet), eshte vazhdimesi e politeizmit sepse e ruan qendren ku luteshin shume zotra,ruan Kurbanin flijim qe u behej zotrave.
Don te thot eshte nje vazhdimesi e asaje qe ishte me perpara por qe tash eshte e perkryeme.......e fatkeqesisht nuk po kuptohet as sot ... DREJT !
Dhe ketu, per mua nuk ka asgje te keqe ,kuptohet nese pajtoheni edhe ju !
Keshtu ka ecenjerezimi perpara ,duke e ruajt te djeshmen,duke e ndertu te sotmen dhe duke umundu dhe sakrifiku per te nesermen ..... deri tek nje fund per nje fillim te ri .
Perkryerja nuknjihet ne kete Bote !!

..pse atėher njerėzit e Mekkes e larguan nga vendi dhe e luftuan dhe dhanė shpėrblim tė madhė pėr vrasjen e Resulull-llahut, sal-llahu alejhi ue sel-lemė?

siq thuhet njė fjalė e urtė te populli jonė pyka e ncjerr pykėn dhe nga kjo del edhe pėrgjigjia

...krejt te ju ėshtė problemi qė nuk keni fare dije pėr banoret e Mekkes kur ka ardhe Resulull-llahut, sal-llahu alejhi ue sel-lemė?

...Resulull-llahut, sal-llahu alejhi ue sel-lemė, ka ardhe me shpallje dhe ajo qė ka qen e mir te arbet nuk e ka ndalua feja ose ose ja qe i ka mbetur nga te derguarit e Allahut.

Zanzi/M
03-01-12, 17:06
..na sjell?

Hudhra
Pėr dhimbjet e barkut dhe spazmat, kur duket se janė tė forta, pėrdoren 3-4 thelpinj hudhre tė shtypura imėt, qė vendosen mė pas nė 100 ml raki tė forte rrushi. Kjo mase pihet disa herė kur ndiejmė dhimbjet, derisa ato tė ndalen. Ata qė janė prekur nga diarreja dhe qė pranojnė ushqim solid duhet tė hanė banane, pilaf, drithėra tė ziera, mollė dhe mish tė zier. Keshilla.net


Kosova, e di e se pranon ama sjellja e shkrimeve vazhdon.

Zanzi/M
03-01-12, 17:11
Efektet mjekėsore tė verės janė subjekt i studimeve dhe debateve tė vazhdueshme. Ne SHBA, njė rritje e madhe e konsumit tė verės sė kuqe u pa nė 1990.
Tashmė ėshtė ė qartė se konsumi i rregullt i 1 ose 2 pijeve nė dite (1 pije e barabartė afėrsisht me 125ml verė me 13% alkool) ul vdekshmėrinė sepse ul 10%-40% mundėsinė e sėmundjeve tė zėmrės pėr njerzit mbi moshėn 35 vjeē. Sidoqoftė me sasi mė tė mėdha tė konsumuara ky efekt balancohet me mundėsinė e rritjes sė sėmundjeve te lidhura me konsumin e alkoolit si pėr shėmbull kancer i gojės, probleme tė frymėmarrjes dhe eventualisht cirrozė tė mėlēisė. Origjinalisht efektet pozitive viheshin re me konsumin e verės sė kuqe. Pėrbėrje tė njohura si polifenolet gjėnden nė sasi tė mėdha tek vera dhe ka prova se kėto pėrbėrje janė jashtėzakonisht tė mira pėr shėndetin. Njė polifenol interesant ėshtė resveratroli, tė cilit i jepen cilėsi tė shumta benefike.
Sidoqoftė, studime tė tjera kane treguar se benefite tė ngjashme fitohen edhe nga pirja e birrės. Ėshtė e paqartė nėse pėrbėrja benefike ėshtė etanoli apo pėrbėrje tė tjera.
Sulfitet janė pėrbėrje qė gjenden nė verė nė formėn e prezervuesve dhe mund tė shkaktojnė alergji tė rėnda tek konsumuesit. Nė SHBA e gjithė vera e prodhuar nė mėnyrė komerciale duhet tė shkruajė nė emėrtim qė pėrmban sulfite. Nė shtete tė tjera dekalrimi nuk ėshtė i detyrueshėm. Njė numėr mė i lartė se normalja i sulfiteve nė verė mendohet se shkakton gjėndjen e keqe qė provohet tė nesėrmen e pirjes sė alkoolit.

Kosova19
03-01-12, 17:32
Efektet mjekėsore tė verės janė subjekt i studimeve dhe debateve tė vazhdueshme. Ne SHBA, njė rritje e madhe e konsumit tė verės sė kuqe u pa nė 1990.
Tashmė ėshtė ė qartė se konsumi i rregullt i 1 ose 2 pijeve nė dite (1 pije e barabartė afėrsisht me 125ml verė me 13% alkool) ul vdekshmėrinė sepse ul 10%-40% mundėsinė e sėmundjeve tė zėmrės pėr njerzit mbi moshėn 35 vjeē. Sidoqoftė me sasi mė tė mėdha tė konsumuara ky efekt balancohet me mundėsinė e rritjes sė sėmundjeve te lidhura me konsumin e alkoolit si pėr shėmbull kancer i gojės, probleme tė frymėmarrjes dhe eventualisht cirrozė tė mėlēisė. Origjinalisht efektet pozitive viheshin re me konsumin e verės sė kuqe. Pėrbėrje tė njohura si polifenolet gjėnden nė sasi tė mėdha tek vera dhe ka prova se kėto pėrbėrje janė jashtėzakonisht tė mira pėr shėndetin. Njė polifenol interesant ėshtė resveratroli, tė cilit i jepen cilėsi tė shumta benefike.
Sidoqoftė, studime tė tjera kane treguar se benefite tė ngjashme fitohen edhe nga pirja e birrės. Ėshtė e paqartė nėse pėrbėrja benefike ėshtė etanoli apo pėrbėrje tė tjera.
Sulfitet janė pėrbėrje qė gjenden nė verė nė formėn e prezervuesve dhe mund tė shkaktojnė alergji tė rėnda tek konsumuesit. Nė SHBA e gjithė vera e prodhuar nė mėnyrė komerciale duhet tė shkruajė nė emėrtim qė pėrmban sulfite. Nė shtete tė tjera dekalrimi nuk ėshtė i detyrueshėm. Njė numėr mė i lartė se normalja i sulfiteve nė verė mendohet se shkakton gjėndjen e keqe qė provohet tė nesėrmen e pirjes sė alkoolit.

...mos na sjell pėrralla , por a kanė kėta mjeke emra?
...se kėsi pėrrall die edhe une me kriju.

Kosova19
03-01-12, 18:13
Alkooli dėshmohet si shkaktar i rrezikshėm i kancerit


Pėr herė tė parė alkooli ėshtė identifikuar si shkaktar i madh dhe i rrezikshėm i kancerit. Ky ėshtė rezultat i njė studimi tė shkencėtarėve amerikanė.
Hulumtuesit kanė zbuluar se pėrbėrėsi thelbėsor i alkoolit, etanoli, mund tė shkaktojė kancerin e fytit, mėlēisė, gjinjve dhe zorrėve.
Kur alkooli futet nė organizėm, bėhet substancė kimike e ngjashme me formaledehidin. Kjo substancė mund tė shkaktojė dėmtimin e ADN-sė, si edhe tė ndikojė negativisht nė organe tė caktuara.
Kjo ėshtė hera e parė qė shkencėtarėt kanė arritur tė dėshmojnė se alkooli vetvetiu shkakton kancer. Rreziku mė i madh u kanoset njerėzve nė Azinė Lindore, pasi qė 30 pėr qind e tyre nuk mund ta shndėrrojnė alkoolin nė acetat tė parrezikshėm.
Ky studim ėshtė realizuar nė laboratorė, prandaj nevojiten studime shtesė te kafshėt dhe te njerėzit. /Telegrafi/

Zanzi/M
03-01-12, 19:17
Alkooli dėshmohet si shkaktar i rrezikshėm i kancerit


Pėr herė tė parė alkooli ėshtė identifikuar si shkaktar i madh dhe i rrezikshėm i kancerit. Ky ėshtė rezultat i njė studimi tė shkencėtarėve amerikanė.
Hulumtuesit kanė zbuluar se pėrbėrėsi thelbėsor i alkoolit, etanoli, mund tė shkaktojė kancerin e fytit, mėlēisė, gjinjve dhe zorrėve.
Kur alkooli futet nė organizėm, bėhet substancė kimike e ngjashme me formaledehidin. Kjo substancė mund tė shkaktojė dėmtimin e ADN-sė, si edhe tė ndikojė negativisht nė organe tė caktuara.
Kjo ėshtė hera e parė qė shkencėtarėt kanė arritur tė dėshmojnė se alkooli vetvetiu shkakton kancer. Rreziku mė i madh u kanoset njerėzve nė Azinė Lindore, pasi qė 30 pėr qind e tyre nuk mund ta shndėrrojnė alkoolin nė acetat tė parrezikshėm.
Ky studim ėshtė realizuar nė laboratorė, prandaj nevojiten studime shtesė te kafshėt dhe te njerėzit. /Telegrafi/

E dita se keshtu ke per te thene. N rregull osht mos e pi, se nime pasi nuk ke pi kohe te gjate te bon zarar. Me mire vazhdo pi qaj rusi.


Ama dije e i mire osht ne doze te vogel.

e-uritura
03-01-12, 19:21
E dita se keshtu ke per te thene. N rregull osht mos e pi, se nime pasi nuk ke pi kohe te gjate te bon zarar. Me mire vazhdo pi qaj rusi.


Ama dije e i mire osht ne doze te vogel.


Ik ore Zanzi nga qejfet pak :)

Eja te kafja, ndoshta pijmė dicka?!

taraku-1
03-01-12, 19:44
I mire eshte alkooli, nxjerre revolen edhe gjuj ne njerzi ne gjendje te fitil (dehur) ..dhe nga mos kontrolla futja ne mas kon te rrok kush te ka at fat te zi, edhe thuj ... m'fal isha fitil i dehur.
Rasi i mbremshem ne landovic ne restoran pojata...

E raste te tilla ka sa dush kah te sillesh besa jan bo njerzit fitil nga demokracia edhe pa pi hiq alkool i ka pi demokracia i ka bo fitil...

Kurani i ndalon senet e demshme ..., qdo gje e demshme per njeriun eshte e ndaluar, ketu hyn alkooli, droga edhe duhani Ani pse disa dijetar thojn se esghte mekruh...

Mirpo edhe Alkooli edhe duhani edhe droga bejn dem, kto dy te fundit nuk jan cek ne Kuran me erma, mirpo ajeti Kuranor qe thot qdo gje qe demton neriun/shendetin eshte e ndaluar, ketu hyn edhe duhani sepse duhani demton shendetin shkenctarisht jan ka e ndalojn ne vende publike ne mas te madhe mjeksia moderne e kohes se fundit del me statistika.. edhe mundsin per ta ndal ne qdo vend edhe me kshilla mos me pi duhanin.

Elham prej Allahu qe se ka lan me dal edhe prej imani kush e pin apo i perdore alkoolin,duhanin,... megjithse kam ndegjue sa eshte e vertet se di, gjat kohes sa je fitil demek me vdek me alkool ne goje e ne bark vdes pa iman edhe gjat kohes sa je ka ben zina mardhenje seksuale te ndaluar.

GURI SYLAJ
03-01-12, 22:02
..pse atėher njerėzit e Mekkes e larguan nga vendi dhe e luftuan dhe dhanė shpėrblim tė madhė pėr vrasjen e Resulull-llahut, sal-llahu alejhi ue sel-lemė?

siq thuhet njė fjalė e urtė te populli jonė pyka e ncjerr pykėn dhe nga kjo del edhe pėrgjigjia

...krejt te ju ėshtė problemi qė nuk keni fare dije pėr banoret e Mekkes kur ka ardhe Resulull-llahut, sal-llahu alejhi ue sel-lemė?

...Resulull-llahut, sal-llahu alejhi ue sel-lemė, ka ardhe me shpallje dhe ajo qė ka qen e mir te arbet nuk e ka ndalua feja ose ose ja qe i ka mbetur nga te derguarit e Allahut.

Te lutem, sill kopje e mundesisht rri larg debatit !
Muhamedi ,jo kur erdhi ne Meke se Ai aty ka linde,por tek mbas dyzet vitesh i vije Shpallja .Ai ,
dyzet vite ka jetu ne kete mes silur te gjithe te tjeret .

taraku-1
03-01-12, 22:09
Te lutem, sill kopje e mundesisht rri larg debatit !
Muhamedi ,jo kur erdhi ne Meke se Ai aty ka linde,por tek mbas dyzet vitesh i vije Shpallja .Ai ,
dyzet vite ka jetu ne kete mes silur te gjithe te tjeret .
Hahah a Guri bre , kadal burr se ky po flet per kohen kur i ka zbrit ajeti Kuranor per ndalimin e alkoolit, e me radhe...


Alkooli eshte ves i keq.

premium
03-01-12, 22:18
Efektet mjekėsore tė verės janė subjekt i studimeve dhe debateve tė vazhdueshme. Ne SHBA, njė rritje e madhe e konsumit tė verės sė kuqe u pa nė 1990.
Tashmė ėshtė ė qartė se konsumi i rregullt i 1 ose 2 pijeve nė dite (1 pije e barabartė afėrsisht me 125ml verė me 13% alkool) ul vdekshmėrinė sepse ul 10%-40% mundėsinė e sėmundjeve tė zėmrės pėr njerzit mbi moshėn 35 vjeē. Sidoqoftė me sasi mė tė mėdha tė konsumuara ky efekt balancohet me mundėsinė e rritjes sė sėmundjeve te lidhura me konsumin e alkoolit si pėr shėmbull kancer i gojės, probleme tė frymėmarrjes dhe eventualisht cirrozė tė mėlēisė. Origjinalisht efektet pozitive viheshin re me konsumin e verės sė kuqe. Pėrbėrje tė njohura si polifenolet gjėnden nė sasi tė mėdha tek vera dhe ka prova se kėto pėrbėrje janė jashtėzakonisht tė mira pėr shėndetin. Njė polifenol interesant ėshtė resveratroli, tė cilit i jepen cilėsi tė shumta benefike.
Sidoqoftė, studime tė tjera kane treguar se benefite tė ngjashme fitohen edhe nga pirja e birrės. Ėshtė e paqartė nėse pėrbėrja benefike ėshtė etanoli apo pėrbėrje tė tjera.
Sulfitet janė pėrbėrje qė gjenden nė verė nė formėn e prezervuesve dhe mund tė shkaktojnė alergji tė rėnda tek konsumuesit. Nė SHBA e gjithė vera e prodhuar nė mėnyrė komerciale duhet tė shkruajė nė emėrtim qė pėrmban sulfite. Nė shtete tė tjera dekalrimi nuk ėshtė i detyrueshėm. Njė numėr mė i lartė se normalja i sulfiteve nė verė mendohet se shkakton gjėndjen e keqe qė provohet tė nesėrmen e pirjes sė alkoolit.
Na trego pak pėr nga alkoholistet hronike si tė shėrohen .
menjėhere njeriu nuk mundet tė bėhet i varuri nga duhani, alkoholi, droga , kėtu janė gjeste qė fillon ngadal ( shkallė-shkallė).

Njeri i drejtė preferon mos tė pėrdor alkoholin
njeri i keq (shoqėria e keqe) e fundos dhe e preferon rakinė , alkoholin , duhanin , frazat ku niset njeriu tė gėrditet nga vet-veti.

Alima
03-01-12, 22:19
Te lutem, sill kopje e mundesisht rri larg debatit !
Muhamedi ,jo kur erdhi ne Meke se Ai aty ka linde,por tek mbas dyzet vitesh i vije Shpallja .Ai ,
dyzet vite ka jetu ne kete mes silur te gjithe te tjeret .


...

é-é ...

nuk ka jetu si gjithe te tjeret , absolut ja-a !


... ishte nen mbrojtjen e te madhit Zot prej momentit qe ka lind e deri ne vdekjen e tij sal_Allahu_alejhi_wa _selem ...

*ishte el-Emin ( i besueshmi ) para shpalljes dhe mbet el _emin edhe pas shpalljes
*ishte i vetmi qe nuk adhuronte putat ( idhujt )
*ishte i vetmi qe nuk merrte pjes ne ahengjet e te rinjeve atebote plot e perplot amoralitet e dehje ... nje here a dy u nis nga kurreshtja te shkoj ne keso ahengjesh dhe Allahu e mbrojti me zbritjen e gjumit deri kaluan ahengjet ...


...ishte morali i lart , dhe besnikria e tij ...paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te , qe e bene nje zonje te denje te asaj kohe, Hatixhen radiAllahu anha , te ciles i kerkuan doren pari pas parie nga vise te ndryshme, e ajo refuzoi deri hasi ne moralin e larte te Muhamedit alejhi selam ,dhe ajo vet kerkoi qe ai te behet bashkeshorti i saj , jo se ishte i pasur , jo se ishte nga paria , por per virtutet e larta me te cilat e kishte graduar i madhi Allah !
ps. Bal , mos um shtin me shkru referate , se ua kam pas merzi edhe ne shkoll sa isha , qy ti ! :).

GURI SYLAJ
04-01-12, 08:41
...

é-é ...

nuk ka jetu si gjithe te tjeret , absolut ja-a !


... ishte nen mbrojtjen e te madhit Zot prej momentit qe ka lind e deri ne vdekjen e tij sal_Allahu_alejhi_wa _selem ...

*ishte el-Emin ( i besueshmi ) para shpalljes dhe mbet el _emin edhe pas shpalljes
*ishte i vetmi qe nuk adhuronte putat ( idhujt )
*ishte i vetmi qe nuk merrte pjes ne ahengjet e te rinjeve atebote plot e perplot amoralitet e dehje ... nje here a dy u nis nga kurreshtja te shkoj ne keso ahengjesh dhe Allahu e mbrojti me zbritjen e gjumit deri kaluan ahengjet ...


...ishte morali i lart , dhe besnikria e tij ...paqa dhe meshira e Allahut qofte mbi te , qe e bene nje zonje te denje te asaj kohe, Hatixhen radiAllahu anha , te ciles i kerkuan doren pari pas parie nga vise te ndryshme, e ajo refuzoi deri hasi ne moralin e larte te Muhamedit alejhi selam ,dhe ajo vet kerkoi qe ai te behet bashkeshorti i saj , jo se ishte i pasur , jo se ishte nga paria , por per virtutet e larta me te cilat e kishte graduar i madhi Allah !
ps. Bal , mos um shtin me shkru referate , se ua kam pas merzi edhe ne shkoll sa isha , qy ti ! :).


Keni te drejte ,bilem kur ishte ne shkretine edhe i hoqen nga zemra dicka !!!

taraku-1
04-01-12, 10:55
Keni te drejte ,bilem kur ishte ne shkretine edhe i hoqen nga zemra dicka !!!

Nena e gjirit (mendesha) apo si i kan thene se di, gjat kohes sa ajo e kishte ne mbikqyrje ... ka ndodhe ai rast, kur ka qen duke lujt me moshatar te vet.. , gjibrili i ka ardhe me nje ene dhe ja ka hjek njollen e zez nga zemra ( qe ne te gjithe me duket e kem dhe shejtani mundet me na ... ngacmue) por jo edhe Muhamedit s.a.v.s ska mujt me..., bile Muhamedi s.a.v.s e ka nxon edhe e ka ljedh

Qe sdi lidhje me kete rast, le te me permirsojn ata qe dijn me mire me sakt. (Allahu me falt)

taraku-1
04-01-12, 10:59
Keni te drejte ,bilem kur ishte ne shkretine edhe i hoqen nga zemra dicka !!!
Valla bre Guri, pa te kon martu me Alima- se boll si qift shkoni ani me do far zankash kaj here .. veq edhe si ortake i kish shkue e Uritura .., edhe besoj ma merr mendja se bajagi si fort kishi shkue... ishi pershtat tret.

Mos ma hjek shkrimin, se ky ke veq nje mendim...

GURI SYLAJ
04-01-12, 11:52
Valla bre Guri, pa te kon martu me Alima- se boll si qift shkoni ani me do far zankash kaj here .. veq edhe si ortake i kish shkue e Uritura .., edhe besoj ma merr mendja se bajagi si fort kishi shkue... ishi pershtat tret.

Mos ma hjek shkrimin, se ky ke veq nje mendim...


Edhe pse me paske neme ,nuk po t'a hjeki shkrimin !

Makresh
04-01-12, 13:28
E tash jemi me nje rrafsh tjeter!
Demek , Muhameti a.s qenka vetem nje vazhdues i nje feje te vjeter!!?
E nese eshte keshtu atehere nderrojn raportet.
Demek ,Islami ,duke e ruajt traditen ,qe e bejne edhe besimet tjera pa dyshim,tregon se eshte vazhdimesi e Totemizmit ( sepse ruan vendin ku ruheshin totemet), eshte vazhdimesi e politeizmit sepse e ruan qendren ku luteshin shume zotra,ruan Kurbanin flijim qe u behej zotrave.
Don te thot eshte nje vazhdimesi e asaje qe ishte me perpara por qe tash eshte e perkryeme.......e fatkeqesisht nuk po kuptohet as sot ... DREJT !
Dhe ketu, per mua nuk ka asgje te keqe ,kuptohet nese pajtoheni edhe ju !
Keshtu ka ecenjerezimi perpara ,duke e ruajt te djeshmen,duke e ndertu te sotmen dhe duke umundu dhe sakrifiku per te nesermen ..... deri tek nje fund per nje fillim te ri .
Perkryerja nuknjihet ne kete Bote !!

Nuk po pajtohem, sepse :
Feja e Ademit a.s., e Ibrahimit a.s., apo e ndonje profeti tjeter,... eshte feja e Muhamedit a.s. ! Nuk ka buda, non-therreza, e gjon pala qe adhurojn muslimanet ! Keshtu qe jo, nuk ka te ben asgje feja e politeisteve me fejen e vetme monoteiste Islame !

Ne mekke, askush me nuk i lutet ketyre shenjtoreve !... Konstantinopojen e kem rrezuar, per te njejtet motive, qe mos te adhurohet me aty "zoti" i rrejshėm Jezus Krishti,... dhe po me te njejten arsye, do te rrezohet edhe Roma, qe mos te adhurohen nazistat si zėvendės "zota" !

the godfather
04-01-12, 16:01
Shkrimin e solla per te treguar tradicionalen Shqiptare te Kosoves, per te treguar se Shqiptaret mbi te gjitha i permbahen zakoneve qe krijuan vet ata (ne).

Kosovaret tregojne qe din te pin raki din te festojne. festat fetare dhe din te ruajn traditat e kombit.


.


me kit tem qe e ke sjell se bo sen mir veq qa po i shtin fitilin "shqyptarve" me 1 fjal m.....ut e ke bo krejt,edhe se pari ne sjemi kosovar por Shqyptar tu KS e mira e se mires eshte qe leni bre kto pallavra po nese je qaq patriot ruaje tolerancen e mos shti flak se nuk i kem renet per ta gjykuar fene shpirtetore te tjetrit.Edhe ashtu ne ket forum jeni bo 1 minoritet shum i vogel qe ne mase te madhe e sulmoni ISLAMIN por dijeni qe jeni shum te vogel molekula jeni per ta gjykuar Islamin jo vetem minoriteti i FD por eshte krejt shqipfolsat mu bo kunder Islamit perseri ju vetem do t'i beni nder dhe reklam Islamit.
Kshtu ju boj thirrje krejt minoritetit te FD (e dine se kush jane ata) Stop 1here e pergjithmone mos te bejne tema qe e prishin tolerancen nder-fetare por le te kqyr secili punen e vet,jemi njerz me vullnet te lire dhe mos ta gjykojme askend per asgje sepse asnje ketu nja jan gjykates.

Zanzi/M
04-01-12, 19:09
me kit tem qe e ke sjell se bo sen mir veq qa po i shtin fitilin "shqyptarve" me 1 fjal m.....ut e ke bo krejt,edhe se pari ne sjemi kosovar por Shqyptar tu KS e mira e se mires eshte qe leni bre kto pallavra po nese je qaq patriot ruaje tolerancen e mos shti flak se nuk i kem renet per ta gjykuar fene shpirtetore te tjetrit.Edhe ashtu ne ket forum jeni bo 1 minoritet shum i vogel qe ne mase te madhe e sulmoni ISLAMIN por dijeni qe jeni shum te vogel molekula jeni per ta gjykuar Islamin jo vetem minoriteti i FD por eshte krejt shqipfolsat mu bo kunder Islamit perseri ju vetem do t'i beni nder dhe reklam Islamit.
Kshtu ju boj thirrje krejt minoritetit te FD (e dine se kush jane ata) Stop 1here e pergjithmone mos te bejne tema qe e prishin tolerancen nder-fetare por le te kqyr secili punen e vet,jemi njerz me vullnet te lire dhe mos ta gjykojme askend per asgje sepse asnje ketu nja jan gjykates.

Kjo teme para se te sillet ketu, se pari eshte dal me te njejtin titull ne gazeten zeri dhe eshte lexuar nga mijera veta.

Shqiptaret nuk shtihen ne mes veti duke i publikuar te dhenat e sakta, mirepo shtihen duke i fshehur te dhenat.

A i pelqen dikujt, apo a te pelqen ty ose jo, ska lidhjd md faktin se Shqiptaret d konsumojne alkoolin.

Me kete, shqiptaret tregojne se kombin e kane mbi te gjitha, ndersa fene ne rend te dyte. Mirepo asnjehere nuk jane treguar ateist, Shqiptaret jane dhe mbeten tradicional si ne fe ashtu dhe komb, jane unik ne gjerat qe perqafojne dhe nuk kopjone gjera te importuara nga vendet tjera.

Jo domosdoshmerisht dmth td shkruash, mund dhe te apstenosh.

Alima
04-01-12, 20:00
...

..


Me kete, shqiptaret tregojne se kombin e kane mbi te gjitha, ndersa fene ne rend te dyte.

.

.


...

Me kete tregoin se nuk dine as ēka eshte kombi, as feja !


.

the godfather
04-01-12, 21:31
Kjo teme para se te sillet ketu, se pari eshte dal me te njejtin titull ne gazeten zeri dhe eshte lexuar nga mijera veta.

Shqiptaret nuk shtihen ne mes veti duke i publikuar te dhenat e sakta, mirepo shtihen duke i fshehur te dhenat.

A i pelqen dikujt, apo a te pelqen ty ose jo, ska lidhjd md faktin se Shqiptaret d konsumojne alkoolin.

Me kete, shqiptaret tregojne se kombin e kane mbi te gjitha, ndersa fene ne rend te dyte. Mirepo asnjehere nuk jane treguar ateist, Shqiptaret jane dhe mbeten tradicional si ne fe ashtu dhe komb, jane unik ne gjerat qe perqafojne dhe nuk kopjone gjera te importuara nga vendet tjera.

Jo domosdoshmerisht dmth td shkruash, mund dhe te apstenosh.


ti po gzohesh qe po perdorin alkool a? ne vend se ta luftosh te ligen t'i i jep kurajo edhe me shum pfffffff injoranca ska kufij

GURI SYLAJ
04-01-12, 22:11
Nuk po pajtohem, sepse :
Feja e Ademit a.s., e Ibrahimit a.s., apo e ndonje profeti tjeter,... eshte feja e Muhamedit a.s. ! Nuk ka buda, non-therreza, e gjon pala qe adhurojn muslimanet ! Keshtu qe jo, nuk ka te ben asgje feja e politeisteve me fejen e vetme monoteiste Islame !

Ne mekke, askush me nuk i lutet ketyre shenjtoreve !... Konstantinopojen e kem rrezuar, per te njejtet motive, qe mos te adhurohet me aty "zoti" i rrejshėm Jezus Krishti,... dhe po me te njejten arsye, do te rrezohet edhe Roma, qe mos te adhurohen nazistat si zėvendės "zota" !


Makresh djali!
A kishe mujt me na tregu se ne cka besonte Abdullahi, EbuBekiri,Hatixheja,Omeri,Ebu Talibi,Ebu Sufjani .... a ishin kta monoteist apo politeist... edhe pse, ne kohen e tyre , ne Meke kishte edhe monoteist Jud ,qe besonin nenje Zot!??
A prenin ,keta, Kurban ?? A luteshin tek Guri i ZI??
Eshte fjala para ShpalljesseKuranit!!

Neferta
04-01-12, 22:18
Makresh djali!
A kishe mujt me na tregu se ne cka besonte Abdullahi, EbuBekiri,Hatixheja,Omeri,Ebu Talibi,Ebu Sufjani .... a ishin kta monoteist apo politeist... edhe pse, ne kohen e tyre , ne Meke kishte edhe monoteist Jud ,qe besonin nenje Zot!??
A prenin ,keta, Kurban ?? A luteshin tek Guri i ZI??
Eshte fjala para ShpalljesseKuranit!!

Edhe synetin(rrethprerjen ) edhe qefinine e harrove

taraku-1
04-01-12, 22:21
Guri me sa e di .. me duket qe diqka edhe Ademi a.s ka pas lidhje me qaben spo di sjam i sigurt, por diqka ka.... ajo daton edhe me heret qabja guri i zi qe eshte aty

GURI SYLAJ
04-01-12, 23:37
Guri me sa e di .. me duket qe diqka edhe Ademi a.s ka pas lidhje me qaben spo di sjam i sigurt, por diqka ka.... ajo daton edhe me heret qabja guri i zi qe eshte aty

Jo Ademi a.s por Ibrahimi a.s me djaline tij Ismailin a.s !
Eshte nje histori qe spjegohet ndryshe ndryshe!

Makresh
05-01-12, 02:20
Makresh djali!
A kishe mujt me na tregu se ne cka besonte Abdullahi, EbuBekiri,Hatixheja,Omeri,Ebu Talibi,Ebu Sufjani .... a ishin kta monoteist apo politeist... edhe pse, ne kohen e tyre , ne Meke kishte edhe monoteist Jud ,qe besonin nenje Zot!??
A prenin ,keta, Kurban ?? A luteshin tek Guri i ZI??
Eshte fjala para ShpalljesseKuranit!!


Keta ishin pagan, politeist.
Po, prenin kurban, por jo per te njejtet motive, kurban prejn edhe shume fe tjera ne bote, por nuk kan lidhje me Monoteizmin dhe historin e Ibrahimit a.s. dhe te birit te tij a.s.
Cdo kurban qe prehet per hir te dikujt tjeter, eshte politeizėm ! Guri i zi eshte trasheguar, dhe ka mbetur ne duart e atyre qe kan devijuar besimin e monoteizmit absolut. Keshtu qe, Muhamedi a.s., nuk eshte trashegimtar i besimeve politeiste sic that me lart ! Kete, s'di kush ua ka futur ne mendje.

Kercovari
05-01-12, 06:25
Neser prejn kurban te krishteret orthodoks ne veqanti sllavet..sa te duash derkuca dhe i rrujn me zhileta se ua hajn edhe lekuren...hahahah!

Kercovari
05-01-12, 06:29
ti po gzohesh qe po perdorin alkool a? ne vend se ta luftosh te ligen t'i i jep kurajo edhe me shum pfffffff injoranca ska kufij

Po u thote feja e tyre te vdesish pa la dhe me raki..ndryshe vdes musliman ketu eshte problemi i rakise dhe per te vdek i tille rakia eshte penetruesi i 99% te semundjeve dhe keshtu vdiset si burre.Serbet bile i kendojne nje kenge"Oj rakijo rako ja te volim jako a ti mene rako u hendek me smako"Zhiveli Zanzi ne kete mengjes nese nuk te vret vruset te vret melqite...:biggrin:

GURI SYLAJ
05-01-12, 08:32
Keta ishin pagan, politeist.
Po, prenin kurban, por jo per te njejtet motive, kurban prejn edhe shume fe tjera ne bote, por nuk kan lidhje me Monoteizmin dhe historin e Ibrahimit a.s. dhe te birit te tij a.s.
Cdo kurban qe prehet per hir te dikujt tjeter, eshte politeizėm ! Guri i zi eshte trasheguar, dhe ka mbetur ne duart e atyre qe kan devijuar besimin e monoteizmit absolut. Keshtu qe, Muhamedi a.s., nuk eshte trashegimtar i besimeve politeiste sic that me lart ! Kete, s'di kush ua ka futur ne mendje.

Mire mengjesi !
Ketu , kurrkush nuk tha se Muhamedi a.s eshte trashegimtar i politeizmit .
Ketu u tha dhe eshte me se evidente se ne Besimin Islam jan ruajt pjese (rite) te TRADITES se popujve ne Meke dhe atyre per rreth MEKES !


P.S

I nderuemi Kercovari!
Populli thot; " I KESHNI TE KESHE !"

Neferta
05-01-12, 09:14
Guri me sa e di .. me duket qe diqka edhe Ademi a.s ka pas lidhje me qaben spo di sjam i sigurt, por diqka ka.... ajo daton edhe me heret qabja guri i zi qe eshte aty
Qyre qysh hyn ne gjynah me Ademin po kure ishte ai gjall nuk kishte mjete pune askunde ndertesa le kete muhabet se paske dale ne savane. A nuk ishte ai njeriu i pare?

taraku-1
05-01-12, 09:53
Qyre qysh hyn ne gjynah me Ademin po kure ishte ai gjall nuk kishte mjete pune askunde ndertesa le kete muhabet se paske dale ne savane. A nuk ishte ai njeriu i pare?

Qfar Kombi kishte Ademi a.s meqe jemi te ky pra ? edhe adin qe beni kso ndarje Kombi feja sene vene.. me do far fillozofish greke skllavopronare sisteme feudale e borgjeze prej greqis antike e romes e deri kur kan jetuar njerzit pa i interesuar fjala Komb edhe kur filloj kjo .. cila eshte me e vjeter feja apo Kombi ?

dolem pak prej teme

Kercovari
05-01-12, 11:03
Mire mengjesi !
Ketu , kurrkush nuk tha se Muhamedi a.s eshte trashegimtar i politeizmit .
Ketu u tha dhe eshte me se evidente se ne Besimin Islam jan ruajt pjese (rite) te TRADITES se popujve ne Meke dhe atyre per rreth MEKES !


P.S

I nderuemi Kercovari!
Populli thot; " I KESHNI TE KESHE !"

Populli thote kesh me ke duash po mos u be mik me armikun o mik..apo ndoshta gaboj.
Ishte njehere nje mal i madhe dhe te gjithe e udhurronin deri nje dite kur ku leshoj orteqet dhe i vrau adhuruesit, dhe e di se cka ndodhi?Qe athere kete mal te madhe per cdo dite e godasin rrufete keshtuqe as Zoti me nuk e duron.A e di pse o mik?Kufi ka cdo gje po edhe qefi rakise prandaj mos ja impono tjetrit sepse del qesharak.
Ti o mik ke ra pre diktatures fetare katolike dhe mbaje po mos na e servil neve sepse edhe dime se cka eshte e mire dhe cka e keqe...

premium
05-01-12, 11:22
Po u thote feja e tyre te vdesish pa la dhe me raki..ndryshe vdes musliman ketu eshte problemi i rakise dhe per te vdek i tille rakia eshte penetruesi i 99% te semundjeve dhe keshtu vdiset si burre.Serbet bile i kendojne nje kenge"Oj rakijo rako ja te volim jako a ti mene rako u hendek me smako"Zhiveli Zanzi ne kete mengjes nese nuk te vret vruset te vret melqite...:biggrin:
Pasha Zotin qitu mirė e paske shkrujt pėr Zanzin :)

Shih ēfare dallimi i bėhet kur po vdiska njė musliman , dhe nje qasi me kryq !!!

vorrimi i muslimanit po bėhet me jasin
ndersa kryqit me raki , za dusu mrtvaca , e pastaj kur po pihen shumė harrojnė se janė nė vorreza , nisin me kris kėngėve etj etj .

winona
05-01-12, 11:39
Shqiptaret janč njerzč ''sevdali'' ,kur eshte ne pyetje me bč qejfe ata e perdorin alkolin,bejn gjithqka sa qe ja kalojn te gjithve,e harrojn fare islamin!

Kercovari
05-01-12, 12:20
Shqiptaret janč njerzč ''sevdali'' ,kur eshte ne pyetje me bč qejfe ata e perdorin alkolin,bejn gjithqka sa qe ja kalojn te gjithve,e harrojn fare islamin!

Po mbaji ti keto sevda e sefa e qefe per vete po mos i zgjero andej e kendej se nuk u pelqen kjo te gjithve.Sa di une se anje pije narkotike nuk te ben qef e sevda po te sjelle ne situata pendimi dhe deshprime deri ne vdekje te parkohshme..e te mos flasim per turpet dhe aktet e dhunes deri ne dhune seksuale edhe motren dhe nenen.

Neferta
05-01-12, 12:21
Qfar Kombi kishte Ademi a.s meqe jemi te ky pra ? edhe adin qe beni kso ndarje Kombi feja sene vene.. me do far fillozofish greke skllavopronare sisteme feudale e borgjeze prej greqis antike e romes e deri kur kan jetuar njerzit pa i interesuar fjala Komb edhe kur filloj kjo .. cila eshte me e vjeter feja apo Kombi ?

dolem pak prej teme
Sipas shkrimeve po del qe Ademi ishte i fisit njeri ! andaj pasuesit e ti sipas shkrimeve jan te bijet e Semit apo shul shqip Izrael.

Se dyti filozofija dhe epika e greqise se lashte eshte momentalisht burim i vetem i shkruar gjeresishte per ate kohe perjashtim bejne sa shkrime te vjetra sumere ose babilonase, Greqija e lashte eshte nje term gjografik qe ka perfshire pjesen veriore te Afrikes ( Teben) Aleksandrine, Palestinen, Libanin, Sirine, Azine e vogel (Turqin e sotme) Te gjitha qytetet bregdetare te detit te zi, dhe me se paku ka dominuar ne pjesen e Greqis se sotme duke mare parasysh monumentet greke te shperndara ne keto vende te lartecekura.

Me qe ra fjala se kush eshte ma i vjeter feja apo kombi. Sipas meje se pari ishte gjuha pastaj farefisi dhmth fisi i njeriut Ademit po mos te dinte njeriu te fliste nuk do te kuptonte sikur qdo krijese mbi toke, andaj njeriu i pare se pari ishte i dalluar nga fiset tjera me gjak pra me fis(pastaj bashk me shum fise beni kombin Irael ) Gjithnje duke ju referuar librave te shkruara para Kuranit.

Dhe se fundi ju e dini mire se ne kohen e kalifatit arab ishte e lejuar edhe mbajtja e sklleverve, qe edhe sot me asnje dekret nuk ndalohet posedimi i roberve se ateher do te thehet parimi fetare. Kjo eshte keshtu sipas meje.

Zanzi/M
05-01-12, 16:27
Po u thote feja e tyre te vdesish pa la dhe me raki..ndryshe vdes musliman ketu eshte problemi i rakise dhe per te vdek i tille rakia eshte penetruesi i 99% te semundjeve dhe keshtu vdiset si burre.Serbet bile i kendojne nje kenge"Oj rakijo rako ja te volim jako a ti mene rako u hendek me smako"Zhiveli Zanzi ne kete mengjes nese nuk te vret vruset te vret melqite...:biggrin:

Pershendetjeeee Kercovar,

Gezuar Kervovar! Ndoshta nuk te pengon qe te drejtohem SHQIP "gezuar" se sllavishten nuk e di me e fol, e ti mund ta folesh qe don edhe ne SHTEPI normalosht eshte ceshtje e jotja.

Me kete shkrim ti i ofendon 90% te popullit te Kosoves sepse doli qe shumica apsolute e perdorin rakine. Une jam shume i knaqur qe e perdorin per qef rakine dhe nuk bejn sherre. Une knaqem me miqt e mi te te gjitha besimve qe dalim vikendeve ne lokalet ku ka muzike, raki dhe qef. Ska me mire.

Gezuar!
.

Zanzi/M
05-01-12, 16:30
ti po gzohesh qe po perdorin alkool a? ne vend se ta luftosh te ligen t'i i jep kurajo edhe me shum pfffffff injoranca ska kufij

Nuk eshte e lig alkooli, nese dehesh dhe ben ndonje sherr, atehere nuk eshte mire.

Lirisht mund ta perdoresh nje gote ose dy kur te dalesh ne kafe, send keq ste bon.

Qe nuk e beson vete Kercovarin.

Zanzi/M
05-01-12, 16:33
Pasha Zotin qitu mirė e paske shkrujt pėr Zanzin :)

Shih ēfare dallimi i bėhet kur po vdiska njė musliman , dhe nje qasi me kryq !!!

vorrimi i muslimanit po bėhet me jasin
ndersa kryqit me raki , za dusu mrtvaca , e pastaj kur po pihen shumė harrojnė se janė nė vorreza , nisin me kris kėngėve etj etj .

Ani ne kete bote ke te drejt mos me perdor rakine, ama ne boten e pertejme, shih dhe lexo se ke te drejt te konsumosh vere dhe raki edhe pse je Musliman.

Une ksajde du me pi e asajde du me pushu valla.

Gezuar me nje raki dardhe..

taraku-1
05-01-12, 16:35
Nuk eshte e lig alkooli, nese dehesh dhe ben ndonje sherr, atehere nuk eshte mire.

Lirisht mund ta perdoresh nje gote ose dy kur te dalesh ne kafe, send keq ste bon.

Qe nuk e beson vete Kercovarin.
zanzi... ngo, po edhe cigaren e fillon me ka nje tim qashtu e dikur me nga nje cigare dikur perfundon me paqet i rregullt stankund..., ose ne rastin e pijeve me gajbe... plot frigoriferin ... ku ka ma kontroll aty

pija o shan en veti o zanzi.., te bon fitil..., duhet mundsisht mos me pi hiq.

Zanzi/M
05-01-12, 16:40
zanzi... ngo, po edhe cigaren e fillon me ka nje tim qashtu e dikur me nga nje cigare dikur perfundon me paqet i rregullt stankund..., ose ne rastin e pijeve me gajbe... plot frigoriferin ... ku ka ma kontroll aty

pija o shan en veti o zanzi.., te bon fitil..., duhet mundsisht mos me pi hiq.

- Edhe te ndejturit para kompjuterit te ben te varur prej ti.

- Edhe nga te ushqyerit e tepert me kalim kohe behesh i varur pre ti, nese nuk ja ndalon vetes

- Tash se fundi dolen disa studime se edhe prej sexit behet njeriu i varur.

- Edhe bixhozi te ben te varur.

- Edhe duke punuar behesh i varur.

Tarak, per te gjitha keto njeriu duhet vetit ti vej kufizime, sepse varesia behet kronike nese njeriu nuk e ndalon vet.

Une dal pi, boj qef kthehem. Nje jave nuk pi nje muj, prap pi e keshtu e keshtu....


.

Kosova19
05-01-12, 17:09
Me kete shkrim ti i ofendon 90% te popullit te Kosoves sepse doli qe shumica apsolute e perdorin rakine. Une jam shume i knaqur qe e perdorin per qef rakine dhe nuk bejn sherre. Une knaqem me miqt e mi te te gjitha besimve qe dalim vikendeve ne lokalet ku ka muzike, raki dhe qef. Ska me mire.

Gezuar!

.

...ndoshta ti je i ofenduar qė shkruan qė nuk bėnė me pėrdor Drogėn, Alkooholin dhe gjėrat e dėmshme por e shumta e shqipėtarėve jo.

...edhe po tė ofendoheshin 120% e shqiptarve nuk mundet me qenė ndales qė me thėnė tė vėrtetėn.

Kosova19
05-01-12, 17:37
- Edhe nga te ushqyerit e tepert me kalim kohe behesh i varur pre ti, nese nuk ja ndalon vetes


- Edhe bixhozi te ben te varur.

.


...njeriu nuk mundet mu lagua nga ushqimi se ėshtė i varur ....por nuk duhet mos ta teproj.

...as fėmija kėte nuk mundet me pranua se si Coca Cola dhe si Droga mundet njeriun ta bėjė te varur. ...ka njerz qė me kalimin e kohes jan bėr tė varur nga alkool edhe pse tashti kishin me dhen qomos mu lagua.

Zanzi/M
05-01-12, 17:42
...ndoshta ti je i ofenduar qė shkruan qė nuk bėnė me pėrdor Drogėn, Alkooholin dhe gjėrat e dėmshme por e shumta e shqipėtarėve jo.

...edhe po tė ofendoheshin 120% e shqiptarve nuk mundet me qenė ndales qė me thėnė tė vėrtetėn.

Ti te verteten mund ta thuash vec per veti, askend se perfaqeson.

Mund te mos e pish dhe aq. Mua dhe te gjithe Shqiptareve mire na beft nga nje gote e vogel nga shishja e madhe.

Ti pi qaj rusi.

Zanzi/M
05-01-12, 17:43
...njeriu nuk mundet mu lagua nga ushqimi se ėshtė i varur ....por nuk duhet mos ta teproj.

...as fėmija kėte nuk mundet me pranua se si Coca Cola dhe si Droga mundet njeriun ta bėjė te varur. ...ka njerz qė me kalimin e kohes jan bėr tė varur nga alkool edhe pse tashti kishin me dhen qomos mu lagua.

Njeriu mund ta perdor nga nje gote raki dhe te mos behet i varur nga ajo.

GURI SYLAJ
05-01-12, 17:52
Populli thote kesh me ke duash po mos u be mik me armikun o mik..apo ndoshta gaboj.
Ishte njehere nje mal i madhe dhe te gjithe e udhurronin deri nje dite kur ku leshoj orteqet dhe i vrau adhuruesit, dhe e di se cka ndodhi?Qe athere kete mal te madhe per cdo dite e godasin rrufete keshtuqe as Zoti me nuk e duron.A e di pse o mik?Kufi ka cdo gje po edhe qefi rakise prandaj mos ja impono tjetrit sepse del qesharak.
Ti o mik ke ra pre diktatures fetare katolike dhe mbaje po mos na e servil neve sepse edhe dime se cka eshte e mire dhe cka e keqe...


Pikrisht se e dini te miren dhe te keqen une thash ; " I keshni te keshe!"
E , sa per rrufete , Mali e ka dijt kete tek ka paranu te behet iMadh!
Rrufete nuk bijne ne fshisa po ne Lisa - miku im!!
Por , bindu.
Ne momentin kur ti han nje kokerr rrush ,i pafsh hajrin rakise!!
Rakia nuk ka asgje te keqe ne vetevete por budallaku !
Une nuk e perdore as alkoholin ,as duhanin e as drogen edhe pse keto dy te fundit nuk jan te ndaluara me Kuran .

Kosova19
05-01-12, 17:58
Njeriu mund ta perdor nga nje gote raki dhe te mos behet i varur nga ajo.

... e shumta e njerėzve qė jan bėr tė varur nga alkoohli nuk kanė dashur mu bė alkoolista por kanė dėshiru mi bėr vetes qefė ...si tė kishin ndenjur largė alkoohlit nuk kishin mu bėr.

Kosova19
05-01-12, 18:04
pse keto dy te fundit nuk jan te ndaluara me Kuran .

...nėse janė te mira nuk janė te ndaluar dhe nėse janė te dėmshme ,athere kerko.

Kercovari
05-01-12, 18:17
Pikrisht se e dini te miren dhe te keqen une thash ; " I keshni te keshe!"
E , sa per rrufete , Mali e ka dijt kete tek ka paranu te behet iMadh!
Rrufete nuk bijne ne fshisa po ne Lisa - miku im!!
Por , bindu.
Ne momentin kur ti han nje kokerr rrush ,i pafsh hajrin rakise!!
Rakia nuk ka asgje te keqe ne vetevete por budallaku !
Une nuk e perdore as alkoholin ,as duhanin e as drogen edhe pse keto dy te fundit nuk jan te ndaluara me Kuran .
E njoh une kimine bukur mire o mik..po nje koker rrushi i fresket ne goje nuk ka te beje me procesin dhe kalbosjen e rrushit deri ne procesin e fermentimit ne shire e pastaj ne vere,po ka te beje me procesin e shkrirjes ne stomak dhe tretje te vitamina dhe sheqerit,natyrisht te nevojshme per organizmin e njeriut kur konsumohet rrushi i fresket.Andaj dallimi eshte si hena me token dhe mos jeto nen mjegulla o mik se alkoholi na qenka i dobishem pa marre parasysh se e konzumon apo jo..dhe nese mos ua prefero te tjerve sepse ky eshte ai mali qe te thashe qe nuk i mban orteqet...e qe e godet rrufeja.Cdo pohim i gabuar kundersshtohet edhe nga ato qe nuk ja kan pa hajrin asaj pune..veqmas rakise.Serbet gjate luftes me raki kan kry krimet me makabre mbai popullaten shqiptare dhe gjetke,dhe nese kjo u pelqen ju disave ika une sa me shpejte se nuk me ka kape ky viros vraster ...raki!

Zanzi/M
05-01-12, 18:25
E njoh une kimine bukur mire o mik..po nje koker rrushi i fresket ne goje nuk ka te beje me procesin dhe kalbosjen e rrushit deri ne procesin e fermentimit ne shire e pastaj ne vere,po ka te beje me procesin e shkrirjes ne stomak dhe tretje te vitamina dhe sheqerit,natyrisht te nevojshme per organizmin e njeriut kur konsumohet rrushi i fresket.Andaj dallimi eshte si hena me token dhe mos jeto nen mjegulla o mik se alkoholi na qenka i dobishem pa marre parasysh se e konzumon apo jo..dhe nese mos ua prefero te tjerve sepse ky eshte ai mali qe te thashe qe nuk i mban orteqet...e qe e godet rrufeja.Cdo pohim i gabuar kundersshtohet edhe nga ato qe nuk ja kan pa hajrin asaj pune..veqmas rakise.Serbet gjate luftes me raki kan kry krimet me makabre mbai popullaten shqiptare dhe gjetke,dhe nese kjo u pelqen ju disave ika une sa me shpejte se nuk me ka kape ky viros vraster ...raki!

Ti (mendja yte) pretendon qe e njeh edhe Informatiken, mirepo as qe ja kishe idene as fushe.

Tani na dole edhe Kimist, tani ke per te dal qesharak.

Rakia qe perfitohet nga rrushi nuk paska lidhje me rrushin!? cka me te thene ty? normal qe me ta lane rrafsh livadheve.

Nese ushtaret kane kryer krimet te dehur, ckz dmth kjo? mos u ben naiv me u tall me ty. Sepse ata paraprakisht kane marr nje urdher per ti kryer keto krime, bile ai qe ka dhen urdherin nuk ka qene i dehur ne ato momente.

Nje analogji. Sikur te ndalohet prodhimi i tritolit sepsd ate e perdorin terroristet islamik. Nuk i ka fajet tritoli, mirepo terroristi dhe urdherdhensi.

Kercovari
05-01-12, 18:33
Ti (mendja yte) pretendon qe e njeh edhe Informatiken, mirepo as qe ja kishe idene as fushe.

Tani na dole edhe Kimist, tani ke per te dal qesharak.

Rakia qe perfitohet nga rrushi nuk paska lidhje me rrushin!? cka me te thene ty? normal qe me ta lane rrafsh livadheve.

Nese ushtaret kane kryer krimet te dehur, ckz dmth kjo? mos u ben naiv me u tall me ty. Sepse ata paraprakisht kane marr nje urdher per ti kryer keto krime, bile ai qe ka dhen urdherin nuk ka qene i dehur ne ato momente.

Nje analogji. Sikur te ndalohet prodhimi i tritolit sepsd ate e perdorin terroristet islamik. Nuk i ka fajet tritoli, mirepo terroristi dhe urdherdhensi.
Lexo mire se cka kam shkru une e pastaj lih si qeni nen qerre..

Zanzi/M
05-01-12, 20:17
Lexo mire se cka kam shkru une e pastaj lih si qeni nen qerre..

More strujagji shko rregulloje noj tel t rrymes para se me fy te tjeret..

GURI SYLAJ
05-01-12, 20:49
...nėse janė te mira nuk janė te ndaluar dhe nėse janė te dėmshme ,athere kerko.

Po nuk ke cka kerkon sepse , kur jan nalu disa gjera, per duhanin nuk eshte dite fare se egziston dhe se eshte kaq i "SHISHEM "!

GURI SYLAJ
05-01-12, 20:52
E njoh une kimine bukur mire o mik..po nje koker rrushi i fresket ne goje nuk ka te beje me procesin dhe kalbosjen e rrushit deri ne procesin e fermentimit ne shire e pastaj ne vere,po ka te beje me procesin e shkrirjes ne stomak dhe tretje te vitamina dhe sheqerit,natyrisht te nevojshme per organizmin e njeriut kur konsumohet rrushi i fresket.Andaj dallimi eshte si hena me token dhe mos jeto nen mjegulla o mik se alkoholi na qenka i dobishem pa marre parasysh se e konzumon apo jo..dhe nese mos ua prefero te tjerve sepse ky eshte ai mali qe te thashe qe nuk i mban orteqet...e qe e godet rrufeja.Cdo pohim i gabuar kundersshtohet edhe nga ato qe nuk ja kan pa hajrin asaj pune..veqmas rakise.Serbet gjate luftes me raki kan kry krimet me makabre mbai popullaten shqiptare dhe gjetke,dhe nese kjo u pelqen ju disave ika une sa me shpejte se nuk me ka kape ky viros vraster ...raki!

Megjithe kimin tuaj alkoholi eshte aty ,ne ate kokrren e rrushit ,ne ate kumbullen efresket etj!!
Kurse saper krime flet Bagdadi i ditesse sotme.
.... ndoshta edhe atje epijne shume !!??
NUK KA FAJ RAKIA PO BUDALLAKIA !!

the godfather
05-01-12, 20:59
Nuk eshte e lig alkooli, nese dehesh dhe ben ndonje sherr, atehere nuk eshte mire.

Lirisht mund ta perdoresh nje gote ose dy kur te dalesh ne kafe, send keq ste bon.

Qe nuk e beson vete Kercovarin.

o loqka jem shum kisha dasht me dit sa vjet i ki,spo du me tu livdu por shum sene i kom provu en kit jet tem veq me pjell qe skom pjell por Falemnderit prej Zotit jam penduar ski qa om kallxon per raki tul e vjam tu boft pi sa te mujsh,edhe kush te tha qe pijanecat bojn sherre mas pakti sherre bojn pijanecat te tjereve,ndersa vetit po i bojn.

Zanzi/M
05-01-12, 21:06
o loqka jem shum kisha dasht me dit sa vjet i ki,spo du me tu livdu por shum sene i kom provu en kit jet tem veq me pjell qe skom pjell por Falemnderit prej Zotit jam penduar ski qa om kallxon per raki tul e vjam tu boft pi sa te mujsh,edhe kush te tha qe pijanecat bojn sherre mas pakti sherre bojn pijanecat te tjereve,ndersa vetit po i bojn.

Paj me e kqyr holl e holl nuk ke fol keq. Tani spo du me u ndal ne jet tane qe me diskutu.

Per veti po te thom edhe per ate cka njeri mund e kontrollon. Une po mendoj qe cdo njeri normal mund te argetohet, knaqet ( qe dmth te pij kapak alkool) te mos e teproj edhe te shkoj neser ne pune dhe te punoj sikur qe une shkoj. Ok.

Une nuk kam cka me fol per ata njerez qe shkojne ne ekstrem.

premium
05-01-12, 21:35
Alkooli, shkaktar i aksidenteve me tė vdekur

Raportohet ne nėn ndikimin e alkoholit nė Kosovė nė vit vdesin mė shumė se 200 persona , ndėrsa lėndohen mė shumė se 500 veta .

Zanzi/M
05-01-12, 21:55
Alkooli, shkaktar i aksidenteve me tė vdekur

Raportohet ne nėn ndikimin e alkoholit nė Kosovė nė vit vdesin mė shumė se 200 persona , ndėrsa lėndohen mė shumė se 500 veta .

144 eshte totali i te vdekurve nga aksidentet ne komunikacion.

taraku-1
05-01-12, 22:04
O zanzi, o nuk o puna pse ti je katolik edhe ne po e themi minati tend.., nje sen qka e ka ndalue Allahu ungju e boni be ne Allahun (Ai pra qe na ka dhan shpirtin ) qe ske me i pa hajr kurr...........,kurr.

Askush ska pi me bure ne fillim, secili ka fillue me nje gllajk duke e kqyr far shije ka..., por ka perfundu ne ekstrem
Hiq ma larg nuk shkoj Kusheri e kom te gjakut, bezar i bon familjen kur pine..., perpara ka pi keshtu siq po thue ti ka nje apo dy sa mu bo qefli..., qitash i pin kso te mdhaja ... bohet fitil ,rreh grun..thmin i tranon .. demek ka kalue ne gjendje kronike.. u bo i varun nga alkooli sdi a e shtyn edhe dhjet vjet me qet intenzitet qysh pine...
Tani gjat kohes kur pine, e mundon ajo pse po i demton te tjeret ne rreth, her qan her qesh her her...

me ka nje gllajk ja ka pas nis... sot e bon bezar familjen...., ska bereqet...pej alkooli.

premium
05-01-12, 22:06
144 eshte totali i te vdekurve nga aksidentet ne komunikacion.
Kam llogarit me ata tė veriut , sepse edhe ata ishin marakli i rakis sikur ti :)

Kercovari
05-01-12, 22:58
Megjithe kimin tuaj alkoholi eshte aty ,ne ate kokrren e rrushit ,ne ate kumbullen efresket etj!!
Kurse saper krime flet Bagdadi i ditesse sotme.
.... ndoshta edhe atje epijne shume !!??
NUK KA FAJ RAKIA PO BUDALLAKIA !!

Nuk eshte budallaki te vesh ne maje te thikes nje foshnje o mik por eshte forma degjenureese e nje populli i cili me raki ne goje lind dhe vdes dhe kur nuk i pendohet veprave qnjerzore qe ka kryer.Nje njeri me tru te kthellte nuk zbaton urdhera te tilla nese ka dicka njerzore ne te,ka femi,prind dhe fare e fis..e keto rakia nuk i njeh miku im me plote nder dhe respekt.dhe mos e fut bagdadin aty mbase traumat nuk sherohen lehte dhe vrasjet nuk kan te ndalur kur njeriu humbe qdo shprese jete.Pra,ka agresion rakie,agresion sa pasoje e rrenimeve psiqike te natyra te ndryshme por ketu behet fjale per raki dhe aty duhet te mbetemi se kush ja pa hajrin e kush jo...

Alima
05-01-12, 23:20
Jo Ademi a.s por Ibrahimi a.s me djaline tij Ismailin a.s !
Eshte nje histori qe spjegohet ndryshe ndryshe!


...

Ademi alejhi selam vet !


eshte gure i zbritur prej xheneti , me bardhe se qumeshti ... e i nxier nga mekatet e njerezve !


kur zbriti ne toke ky gure , ishte vendi i pare aty ku Allahu e zbriti gurin ,me te cilenAllahu obligoi Ademin alejhi selam per faltoren e pare ne toke !


transmeton Iben Abasi ne hadhitet sahih ( te verteta )


.

Alima
05-01-12, 23:25
Paj me e kqyr holl e holl nuk ke fol keq. Tani spo du me u ndal ne jet tane qe me diskutu.

Per veti po te thom edhe per ate cka njeri mund e kontrollon. Une po mendoj qe cdo njeri normal mund te argetohet, knaqet ( qe dmth te pij kapak alkool) te mos e teproj edhe te shkoj neser ne pune dhe te punoj sikur qe une shkoj. Ok.

Une nuk kam cka me fol per ata njerez qe shkojne ne ekstrem.

...

Apet ti ma i "menēem se Krijuesi , syni i keq mos te pafte !


Zanz ,
dikush xigilatet ma shume , dikush ma pak , dikush hiē ;
mandej , dikush njersitet ma shume dikush ma pak dikush hiē ,
dikush ...etj etj ...


edhe rakin ( he ta pift dreqi n 'bark , po fort po e mrone :D ) ... dikush ja kona fort , dikujt pak e dikuj hiē ... e ku me dite kuj ja kona shume e kujt pak e kujt hiē , pa e kerku ? .... per ata ma s' miri mos me e kerku se pune llutrie , se di kurr ēfar grupi i qellon !Hajt pi e bane programe ekonomike propagandistike per ta , se ti ke ra pishman !


.

iLOVEyou!!!
05-01-12, 23:56
perveq qe oshte e domshme etj etj etj,para se gjithash mbroj mendimin qe duhet te kemi respekt ndaj fjales :Tė pyesin ty pėr verėn dhe bixhozin. Thuaj: “Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre......
2:219

tipi engjellor
05-01-12, 23:58
perveq qe oshte e domshme etj etj etj,para se gjithash mbroj mendimin qe duhet te kemi respekt ndaj fjales :Tė pyesin ty pėr verėn dhe bixhozin. Thuaj: “Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre......
2:219


me ja nis keta me mendu aq gjate as nje pike se fusin ne goje.....po ngapak ashtu e i zene mire.....

prishtinasi
06-01-12, 00:14
144 eshte totali i te vdekurve nga aksidentet ne komunikacion.

Edhe gjysma prej tyre kane vdek se bali jave ka pru nje kerr te mire prej gjermanise (asi gjurmunise)

Kosova19
06-01-12, 00:17
kokrren e rrushit ,ne ate kumbullen efresket etj!

...un pervet e ha shum rrushin , por alkoolin nuk ma ka msua.


Kurse saper krime flet Bagdadi i ditesse sotme.
.... ndoshta edhe atje epijne shume !!??
NUK KA FAJ RAKIA PO BUDALLAKIA !!

...per ti lagua nga kjo duhet me ja dhen ilaqin e duhur , dhe jo mi i then njerzve , bėhuni te mequr dhe pini raki se kjo nuk ka faje per krimet qė i beni po budallakia.

GURI SYLAJ
06-01-12, 09:40
...un pervet e ha shum rrushin , por alkoolin nuk ma ka msua.
...per ti lagua nga kjo duhet me ja dhen ilaqin e duhur , dhe jo mi i then njerzve , bėhuni te mequr dhe pini raki se kjo nuk ka faje per krimet qė i beni po budallakia.


Mire mjes !
A ka mundesi me na e perkthy kete te dyten !??

taraku-1
06-01-12, 10:00
Mire mjes !
A ka mundesi me na e perkthy kete te dyten !??

Guri sugjuku prej qkahi bohet ?

Ti po don me than pse Allahu e krijoj rrushin apo kumbullen apo pemt...

Sa i perket Ademit a.s Alima tu paska pergjegj, se e dijsha qe diqka ka pas lidhje me at guri ..por qe Alima e spjegoj.. flm.

emine
06-01-12, 10:43
perveq qe oshte e domshme etj etj etj,para se gjithash mbroj mendimin qe duhet te kemi respekt ndaj fjales :Tė pyesin ty pėr verėn dhe bixhozin. Thuaj: “Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre......
2:219


qashtu bre bac,ndaq me faru familjen tande rrasju alkoholit e bixhozit,me mujte dyjat i qes fare , jo prej besimit po jan armik per njeriun dhe rrethin qe i rrethone

GURI SYLAJ
06-01-12, 11:46
Guri sugjuku prej qkahi bohet ?

Ti po don me than pse Allahu e krijoj rrushin apo kumbullen apo pemt...

Sa i perket Ademit a.s Alima tu paska pergjegj, se e dijsha qe diqka ka pas lidhje me at guri ..por qe Alima e spjegoj.. flm.

Jo i nderuem ,ne asnje menyre.
Une po du me thene qe ndalesat nuk jan bere se alkoholi nuk ka veti te dobishme sepse pa te sot mjekesia nuk mund te mirret me mende,por se njeriu duhet te kete dhe gjeje force qe te mos bie viktime e budallakut sepse njesoj eshte i damshem edhe droga e qe ne Afganistan prodhohet dhe konsumohet me shumice e e cila nuk eshte e ndaluar me Kuran ,njesoj sikurse duhani.

Kurse sa i perkete Gurit te Zi eshte nje mesele tjeter.
Ai Guri eshte aty para Ibrahimit a.s. para Muhamedit a.s kurse pse e kan marre si vend per lutje duhet nje spjegim pak me i larget dhe me profesional.

Alima
06-01-12, 12:33
...Kurse sa i perkete Gurit te Zi eshte nje mesele tjeter.
Ai Guri eshte aty para Ibrahimit a.s. para Muhamedit a.s kurse pse e kan marre si vend per lutje duhet nje spjegim pak me i larget dhe me profesional.


...


hahaha Bal , parez the prej Ibrahimi alejhi selam , tash e paske ngjy mire rroten ne vaj e po rrukulliset si sahati http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


profesional e perte profesionali eshte hadithi sahih , na tash per ata jemi besimtare dhe nuk kerkoim fort detajime e qasi senesh qe the ti , se mandej bahem prej skeptikeve , laikeve , e do tjera fjlae qe po i perdorin tani ne kete gjuhen e modernizume ...


si shkurt Bal , qashtu u tregu qashtu e besoim , ngase jemi prej besimtareve alhamdulilah ...


e tani ne dash me hi llugave me hallakat e prap ne fund mos me besu , keto jane tiparet e mosbesimtareve ...


besimtar , mosbesimtar ... besimtar - mosbesimtare ... bes ....


.

Alima
06-01-12, 12:38
...


njesoj eshte i damshem edhe droga e qe ne Afganistan prodhohet dhe konsumohet me shumice e e cila nuk eshte e ndaluar me Kuran ,njesoj sikurse duhani.
...

Fore e munafikeve dhe kojtagjive ...


krejt ēka te merr mendjen ( dmth nje diēka me te cilen na ka dallu Krijuesi prej tjereve , pra mendja ) ... eshte haram ! ...Met duhet fort me i rujt , ani nuk dilet n' skejt se ti hupin hallku ... e le ma me ja nimu hallkut tuj e pijav here me drog e her me alcool ... po lene ket far meselje ma !


Afganistan , per sy te zi s' ka marr yrysh Amarika qanej kah marohet ata , per me i pijav njerezit ... andej kah ka pasuri dhe qasi diēka per masadistruction , medemek ner toke do materie ( qe me shumic eshte ne Afganistan ) per bomba nga me te poshtrat prej atomiku !


.

GURI SYLAJ
06-01-12, 14:30
Xhynahu me i madhi eshte mos me dite ! Tjerat krejt falen .
E tash , masi koka ;ndegjo-beso ,atehere une kam ni qe ai Guri (qe nukdihej kah ka ardhe) EDHE BESOHEJ demek nje lloj TOTEMI !!!

Edhe para berjes lamsh te temes eshte mire te mendohet mire para se te shkruhet se perndryshe kur mendohet lamsh edhe shkrimet dalin lamsh!

Alkoholin eshte mire mos me e pi hiq se , pa e perdore nuk kemi qare,por edhe ata qe vendosin me e pi me pase kujdese me e pi sikur kafshet qe e pijne ujin!!??

Alima
06-01-12, 15:44
...

Umari radiAllahu anhu , puthi gurin e zi dhe tha , ti je vetem nje gure dhe padyshim qe nuk mund te beshe as deme as dobi, sikur te mos e shihja te derguarin e Allahut duke te puthur , kurr nuk do te puthja ! ... sahih Bukhari , transmeton Abisbin Rabia .

nuk eshte tottimizimizm , ngase askush nuk e adhuron ate guri , absolutisht askush .


ps.Bal mos fol me te ndime po me fakte , edhe ... a je idhnu me mu ,a :((( se diēka po flet si okolla :Dgjunahu me i madhe eshte te berit shoke Allahut , pra qai totootomimizmi ! Krejt tjerat mund te falen !.

iLOVEyou!!!
06-01-12, 16:04
...

Umari radiAllahu anhu , puthi gurin e zi dhe tha , ti je vetem nje gure dhe padyshim qe nuk mund te beshe as deme as dobi, sikur te mos e shihja te derguarin e Allahut duke te puthur , kurr nuk do te puthja ! ... sahih Bukhari , transmeton Abisbin Rabia .

nuk eshte tottimizimizm , ngase askush nuk e adhuron ate guri , absolutisht askush .


ps.Bal mos fol me te ndime po me fakte , edhe ... a je idhnu me mu ,a :((( se diēka po flet si okolla :Dgjunahu me i madhe eshte te berit shoke Allahut , pra qai totootomimizmi ! Krejt tjerat mund te falen !.

e sakt, mbeshtes mendimin e motres sepse ka argument te kjart.

Zanzi/M
06-01-12, 16:59
Edhe gjysma prej tyre kane vdek se bali jave ka pru nje kerr te mire prej gjermanise (asi gjurmunise)

Ksi kerri 4x4 tdi, me D dhe I te kuqe.

e kishin pas vet llapjanin qysh e ki emrin ai osht pergjij Hamdi me D dhe I te kuqe.

gezuar Prishtinali.

prototyp
06-01-12, 17:15
Alima blla,blla,blla
Vendose edhe nje mjekerr dhe mustaqe te bardha dhe del si "babadimri".
Si shkurt, qashtu u tregu qashtu duhet me besu. Babadimri egziston. Blla, blla,blla...

Alima
06-01-12, 17:19
Alima blla,blla,blla
Vendose edhe nje mjekerr dhe mustaqe te bardha dhe del si "babadimri".
Si shkurt, qashtu u tregu qashtu duhet me besu. Babadimri egziston. Blla, blla,blla...

...

Ncuk , se kur te rriten femija e kuptoin se i kame genjy , nejse rrejt !


Blla ,blla , paq !


.

GURI SYLAJ
06-01-12, 17:23
...

Umari radiAllahu anhu , puthi gurin e zi dhe tha , ti je vetem nje gure dhe padyshim qe nuk mund te beshe as deme as dobi, sikur te mos e shihja te derguarin e Allahut duke te puthur , kurr nuk do te puthja ! ... sahih Bukhari , transmeton Abisbin Rabia .

nuk eshte tottimizimizm , ngase askush nuk e adhuron ate guri , absolutisht askush .


ps.Bal mos fol me te ndime po me fakte , edhe ... a je idhnu me mu ,a :((( se diēka po flet si okolla :Dgjunahu me i madhe eshte te berit shoke Allahut , pra qai totootomimizmi ! Krejt tjerat mund te falen !.


Po.
Edhe para Shpalljes , ne Meke kishte nje problem me kete Guri ,ne mes fiseve te Mekes e qe kete ngatrrese e zgjidhi ,shume mire dhe shume drejt Muhamedia.s edhe pse ne moshe shume i ri!
Por kjo nuk e largon faktin se ky Guri ishte IDHULL sikur shume idhuj te tjere ne Meken e kohes per te cilen po flasim.
Po nuk arritem t'i vendosim ngjarjet ne kohen ,vendin dhe kontekstin real atehere ,pa dyshim ,se dotengatrrohemikeq!

P.S
Me u idhnu jo hiq !
Edhe me dasht nuk mundem sepse une as idene nuke kam se kush jeni ju.Krejt cka dij jan shkrimet qe ju sillni ketu dhe, padyshim, shperaqni pjese te karakterit ,bindjes dhe personalitetit tuaj .

Alima
06-01-12, 17:25
Po.
Edhe para Shpalljes , ne Meke kishte nje problem me kete Guri ,ne mes fiseve te Mekes e qe kete ngatrrese e zgjidhi ,shume mire dhe shume drejt Muhamedia.s edhe pse ne moshe shume i ri!
Por kjo nuk e largon faktin se ky Guri ishte IDHULL sikur shume idhuj te tjere ne Meken e kohes per te cilen po flasim.
Po nuk arritem t'i vendosim ngjarjet ne kohen ,vendin dhe kontekstin real atehere ,pa dyshim ,se dotengatrrohemikeq!

P.S
Me u idhnu jo hiq !
Edhe me dasht nuk mundem sepse une as idene nuke kam se kush jeni ju.Krejt cka dij jan shkrimet qe ju sillni ketu dhe, padyshim, shperaqni pjese te karakterit ,bindjes dhe personalitetit tuaj .


...

Shih sa mire ma tfilloi , nime pse nuk e kane adhuru edhe qat guri atehere ata idhujtart e Mekkes , mes atyre 365 tjereve ... shume syqel je Bal , respekt :)


..


ps. eh mire shume :) ... a mos deshte me dite kush jame , une te tregoi hiē s' tutna :D.

GURI SYLAJ
06-01-12, 19:51
...

Shih sa mire ma tfilloi , nime pse nuk e kane adhuru edhe qat guri atehere ata idhujtart e Mekkes , mes atyre 365 tjereve ... shume syqel je Bal , respekt :)


..


ps. eh mire shume :) ... a mos deshte me dite kush jame , une te tregoi hiē s' tutna :D.


Jo tybe e kan adhuru edhe shume bile.Pikrisht per kete edhe jan ngatrru ne mes vedi fiset Mekase te kohes.

P.S
Mund edhe te me tregoni dhe ajo qe do te ndryshonte eshte rrespekti me i madh per juve.

premium
06-01-12, 20:31
A kini qu naj bardak raki nė kėtė ditė tė sodit ,
e sidomos nė kėtė ditė tė xhumasė .

Zanzi/M
06-01-12, 22:12
A kini qu naj bardak raki nė kėtė ditė tė sodit ,
e sidomos nė kėtė ditė tė xhumasė .

Ata raki qe hyn gjat tan vitit normal qe pihet edhe te premteve.

premium
07-01-12, 01:17
Bravo bre Zanz , tė kishe shtjerrė pėr njė ditė qat mastrafin e vitit ,, i kishe fitu garėn botėrore e guinnessit :)

Zanzi/M
07-01-12, 10:16
Bravo bre Zanz , tė kishe shtjerrė pėr njė ditė qat mastrafin e vitit ,, i kishe fitu garėn botėrore e guinnessit :)

Jo jo se bon vakia me kish deh qateher.

Kosova19
07-01-12, 10:17
Jo tybe e kan adhuru edhe shume bile.Pikrisht per kete edhe jan ngatrru ne mes vedi fiset Mekase te kohes.

P.S
Mund edhe te me tregoni dhe ajo qe do te ndryshonte eshte rrespekti me i madh per juve.

...gjdoherė kur kanė devijuar njerėzit, patjetėr qe ka mbet diqka nga e vėrteta dhe kėshtu njerėzit nė mesin e gjithė atyre te kėqijave e kanė respektu ndonjė tė mir por kjo nuk do tė thotė qė nuk e kanė adhuruar.


....ka pas vler mirpo, nuk e kanė adhuruar si shum gjėra tjera qe kan pas te ta vlerė.


...neser mundet me ardhe dikush dhe me thėnė, se e kan rrespektuar edhe ujin e Zemzemit dhe kjo done me thėnė se kanė adhuruar.


...kėta jan budallaqe.

Alima
07-01-12, 10:18
Jo tybe e kan adhuru edhe shume bile.Pikrisht per kete edhe jan ngatrru ne mes vedi fiset Mekase te kohes.

P.S
Mund edhe te me tregoni dhe ajo qe do te ndryshonte eshte rrespekti me i madh per juve.


...


Poh , ashtu eshte ,ngase edhe une ja kom nis me harru si ti kajhere http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...po "habitna !
Ama , pas ardhjes se shpalljes , ai gure dhe asnje tjeter nuk eshte adhuruar , dhe nuk adhurohet me nga ne besimtaret musliman !ps. kurr nuk dihet ,...respekt reciprok ,
Alima http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif.

Kosova19
07-01-12, 10:24
...


Poh , ashtu eshte ,ngase edhe une ja kom nis me harru si ti kajhere http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...po "habitna !
Ama , pas ardhjes se shpalljes , ai gure dhe asnje tjeter nuk eshte adhuruar , dhe nuk adhurohet me nga ne besimtaret musliman !ps. kurr nuk dihet ,...respekt reciprok ,
Alima http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif.

...kur te themi se e kanė adhuruar , duhet me pas argumente dhe jo veq me ja fute kote.

Alima
07-01-12, 10:29
...kur te themi se e kanė adhuruar , duhet me pas argumente dhe jo veq me ja fute kote.


...

Po de , Bali pi perzin adhurim me kur diēka vlereson,por nuk e din pse ...

ngase ai gure , nuk ka qene prej idhujve atebote , por u habit edhe kesaj rradhe,.....falja, mos e perjashto http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Selam !.

GURI SYLAJ
07-01-12, 10:52
Bali nuk i perzien por kur nuk ka fakte heshte !

Ky Guri edhe sot e ruan nje pjese te peshes qe kishte para Shpalljes!

Haxhite ,ne Meke ,bahen kerrsh per me u afru me e preke ate Kubin e Madh !!!

.... apo ndoshta e kam gabim.... dhe , une gjykoj me ate cka ti bene e jo me ate cka ti thua!!

Ne aspektin e BESIMIT ishte pikrisht ai Guri qe e bente Meken qender kurse ne aspektin ekonomik ishte rruga qe kalonte neper Meke dhe Burimet me uje te bollshem!!

Keshtu qe gjykimet hava jan kot se koti !

Kosova19
07-01-12, 11:12
Umari radiAllahu anhu , puthi gurin e zi dhe tha , ti je vetem nje gure dhe padyshim qe nuk mund te beshe as deme as dobi, sikur te mos e shihja te derguarin e Allahut duke te puthur , kurr nuk do te puthja ! ... sahih Bukhari , transmeton Abisbin Rabia .

...kėshtu veprojnė edhe Muslimanėt e kesaj dite dhe ti mundesh si tė kesh dėshirė me gjykuar.

...ata qė shtyhen aty janė qe nuk kanė shum dije per ketė fe dhe ndoshta mendojnė se patjetėr duhet me puthė.

Alima
07-01-12, 11:57
Bali nuk i perzien por kur nuk ka fakte heshte !

Ky Guri edhe sot e ruan nje pjese te peshes qe kishte para Shpalljes!

Haxhite ,ne Meke ,bahen kerrsh per me u afru me e preke ate Kubin e Madh !!!

.... apo ndoshta e kam gabim.... dhe , une gjykoj me ate cka ti bene e jo me ate cka ti thua!!

Ne aspektin e BESIMIT ishte pikrisht ai Guri qe e bente Meken qender kurse ne aspektin ekonomik ishte rruga qe kalonte neper Meke dhe Burimet me uje te bollshem!!

Keshtu qe gjykimet hava jan kot se koti !


...


Paj , ne haxh shkon turli harami , e shume prej tyre njofin vetem termin haxh , e send per ritualin vete , nuk dijne e i bajne telashe edhe tjeret e le ma vehten e tyre !


Ngutia ne jeten e perditshme eshte prej shejtani , e le me ne haxh , perjashtim hapave te shpejtuar e jo vrapit , prej kodres Safa , ne kodren Merwa ... shtymja , gjuajtja me gure te medhej , bile bile edhe me jadranka ( qysh ju thojne atyne me nje gisht te mathura per kembe ???!!! ... une u theme jadranka :D ) ... nuk jane pjese e ritualit te haxhit . Qe te gjitha duket kryer me kujdes , me durim , dale ngadale , guralec te vegjel shume te vegjel ... etj etj ...


puthja e gurit nuk eshte farz /obligim ... dhe edhe nese nuk e puthe send nuk bahet ... e jo duke u shtyer per nje diēka pa vlere , me e humb shume tjera me vlere , pra sevapin e ritualit , duke shtyer njerez per rreth , te cilet ndoshta edhe te mallkoin pse e shtyve ... holle jane senet Bal , po nasht se i marrim vesh me kohen inshAllah !a mos u habit , gurit nuk i bahet rituali , po fisebililah kryhet haxhi per hire te Allahut te Madheruar ... se sa per guri , kurr atje shku s' isha !


jo per guri nuk jane shku idhujtart , por per idhujt qe i kishin ne kubben e Mekkes , dhe njeherit Meka ishte shendrruar ne qender tregtare pasi kishte kushte per egzistenc , pas parasysh se ishte vend me burim uji , pra Zem - Zemi ... dhe karavanet qe bartnin mallera , sapo gjenin uje diku edhe u stacionohshin aty .. e pse jo edhe ne Mekke ku ishte nje burim i pashterrshem prej uji !


.

GURI SYLAJ
07-01-12, 13:31
Kush shkon ns Haxh dhe a dijn a nuk dijn kjo eshte teme ne vete por secili prej tyre kryen nje obligim!!
Cka duhet me ba ne Haxh une nuk e dij por i kam pa se si sillen rreth atij Gurit dhe bajn yrysh me e preke-
Nise nga keto pamje del se shume prej tyre nuk po ia dikan renin !?
Nime,, ata guret e vegjel ku imarrin ??

Alima
07-01-12, 14:47
Kush shkon ns Haxh dhe a dijn a nuk dijn kjo eshte teme ne vete por secili prej tyre kryen nje obligim!!
Cka duhet me ba ne Haxh une nuk e dij por i kam pa se si sillen rreth atij Gurit dhe bajn yrysh me e preke-
Nise nga keto pamje del se shume prej tyre nuk po ia dikan renin !?
Nime,, ata guret e vegjel ku imarrin ??

...

po , kryen dhe inshAllah edhe perkry leshimeve u pranohet nga i madhi Zot , amin !

Me e prek s' bahet nami , pra edhe mos me prek s ' bahet nami ...

sa per ilustrim:
- pasi eshte nga xheneti ai gure ne e dojme , ashtu sikur qe Muhamedin alejhi selam e duam me shume se vetvehten , prinderit tane , femijet tane ... mirepo per asnje moment nuk e veme ne rivalitet me Krijuesin edhe perkry dashuris se madhe per te nuk themi se eshte misherim i Zotit etj etj sende ...... edhe femijet tane i dojme , prinderit gjithashtu , i duam i prekum i puthim i ledhatoim ... por nuk i adhuroim !


ka bo gure toka kah te sillesh ... qasajde per toke i gjejne , jo jo koheve te fundit ua japin me nje qese te vogel kujdestaret e atij vendi te autorizuar nga shteti !


.

tipi engjellor
07-01-12, 14:51
Kush shkon ns Haxh dhe a dijn a nuk dijn kjo eshte teme ne vete por secili prej tyre kryen nje obligim!!
Cka duhet me ba ne Haxh une nuk e dij por i kam pa se si sillen rreth atij Gurit dhe bajn yrysh me e preke-
Nise nga keto pamje del se shume prej tyre nuk po ia dikan renin !?
Nime,, ata guret e vegjel ku imarrin ??

une kesja here po rrej se me te degjuar e kam po ka mundesi edhe e vertet eshte ...tek ai guri qe rrin ne ajer aty ....ban me provu edhe me hy perfundi veq varet qfare personi eshte hahahaha me ba me qene i keq ai leshohet posht me qene i mire del mire andej keshtu kam degju....

Kodra
07-01-12, 15:58
...

po , kryen dhe inshAllah edhe perkry leshimeve u pranohet nga i madhi Zot , amin !

Me e prek s' bahet nami , pra edhe mos me prek s ' bahet nami ...

sa per ilustrim:
- pasi eshte nga xheneti ai gure ne e dojme , ashtu sikur qe Muhamedin alejhi selam e duam me shume se vetvehten , prinderit tane , femijet tane ... mirepo per asnje moment nuk e veme ne rivalitet me Krijuesin edhe perkry dashuris se madhe per te nuk themi se eshte misherim i Zotit etj etj sende ...... edhe femijet tane i dojme , prinderit gjithashtu , i duam i prekum i puthim i ledhatoim ... por nuk i adhuroim !


ka bo gure toka kah te sillesh ... qasajde per toke i gjejne , jo jo koheve te fundit ua japin me nje qese te vogel kujdestaret e atij vendi te autorizuar nga shteti !


.**********
**********
**********


E nderuara Alima,

ke pyetur ndonjėherė Prindėrit tu se kėnd e dojnė mė shumė, Muhamedin apo ty?!!!!!

Ke pyetur ndonjėherė fėmijėt tu se kėnd e dojnė mė shumė, Muhamedin apo ty?!!!!!


Mė fal qė tė citova, mė falė qė po tė them por nuk munda pa tė cituar dhe nuk mundem pa tė thėnė:


Nėse don njė Guri apo njė njeri kudo qė ėshtė ai, nė rastin konkret nė Arabi mė shumė se Prindėrit, atėherė je njė fėmijė jo i rritur dhe edukuar mirė, nuk dua tė them se je fėmijė i keq sepse fėmijė tė kqinj nuk ka.

Nėse don njė Guri apo njė njeri kudo qė ėshtė ai, nė rastin konkret nė Arabi mė shumė se fėmijėt tu, atėherė je njė nėnė pa tipare tė nėnės sė vėrtetė.

Dhe nėse ti adhuron mė shumė Gurin dhe Muhamedin e nuk i adhuron fėmijėt tu, O Zot, kėshillojė kėta njerėz se nuk e ndjekun rrugėn tėnde.

Prindėrit, fėmijėt janė Parajsa.Kodra

Alima
07-01-12, 16:18
**********
**********
**********


E nderuara Alima,

ke pyetur ndonjėherė Prindėrit tu se kėnd e dojnė mė shumė, Muhamedin apo ty?!!!!!

Ke pyetur ndonjėherė fėmijėt tu se kėnd e dojnė mė shumė, Muhamedin apo ty?!!!!!


Mė fal qė tė citova, mė falė qė po tė them por nuk munda pa tė cituar dhe nuk mundem pa tė thėnė:


Nėse don njė Guri apo njė njeri kudo qė ėshtė ai, nė rastin konkret nė Arabi mė shumė se Prindėrit, atėherė je njė fėmijė jo i rritur dhe edukuar mirė, nuk dua tė them se je fėmijė i keq sepse fėmijė tė kqinj nuk ka.

Nėse don njė Guri apo njė njeri kudo qė ėshtė ai, nė rastin konkret nė Arabi mė shumė se fėmijėt tu, atėherė je njė nėnė pa tipare tė nėnės sė vėrtetė.

Dhe nėse ti adhuron mė shumė Gurin dhe Muhamedin e nuk i adhuron fėmijėt tu, O Zot, kėshillojė kėta njerėz se nuk e ndjekun rrugėn tėnde.

Prindėrit, fėmijėt janė Parajsa.Kodra


...

Goxha me ke "ngushtu" , ta dijsh ! ... edhe njehere ne nje shkres tjeter diku , ama atje ende nuk mund e perceptova a me neme a me shave , nejse ...


baben e nenen time ( Allahu e past meshiru te ndjeren ) ... si shumice atebote te ndikuar nga komunizmi qe synonte te mbys Krijuesin pak me pak se demokracia e tanishme ... ēka kesh tuj dasht me thane ... he po , pak kane dite per religjionin me te cilin i ka priveligju Krijuesi , ngase sikur te dinin me siguri se une do zeja vendin e trete tek ta , te tretin , dmth pas Krijuesit dhe te derguarit te Tij . Ne ate menyre , dhe vetem ne ate menyre do rritesha dhe edukohesha si nje femer salihine e devotshme pa njolla te shoqeris ne te cilen jame rrite ,mjerisht ... vetem dashuria dhe perulshemeria ndaj te Parit pa fillim dhe te derguarit te Tij do edukonte kete qenie njerezore , plot e perplot marifetlleqe nga me te ligat !


gjersa , sa u perket femijeve te mije ... nuk pranoi te jeme primarja tek ta , ngase kenaqem me vendin e trete , perderisa ata dojne Te parin pa fillim dhe te derguarin e Tij , keshtu dhe vetem keshtu une mbes e kenaqur me ta si prind i tyre , perndyshe do shkaktoin hidherimin tim dhe me kete do hidheroin edhe Krijuesin !


I dua femijet e mij , pa i renditur , dhe pa u ofruar afer dashuris qe kame per Krijuesin dhe te derguarin e Tij ... dhe kete vetem ne dobi te tyren , pra duke i edukuar ashtu si i ka hije nje krijese te dobet , dhe ne dobi timen , ngase ore Kodra , diten kur te dal para te Madhit Zot , as qe do me bie mend per dike tjeter pos per vehten time , dhe ate jo pse une nuk dua , por aq do jeme e zane me vehten time ,veprat e mira dhe te keqia te miat ( sikur te ēdo njeriu tjeter ) ... sa qe hmmmm , Allah lehtesona ate dite , Amin !

me vehte nuk do marr aske ne varre , ne naten e erret , me mija kile dhe mbi trupin tim , me metra thelle ne thellesin e tokes se erret e te zeze ... kalli vetem ti , une , ai ajo ... duje ti kon te duash Kodra , duaje ...


e sa i perket Gurit te zi , le se imtesin eshte ai ne krahasim me qato me larte ...... ne Arabi , hahaha ashtu larg sa Amerika dhe dashuria e juaj per te :D


po te la ty dashurin ndaj prindit , femijeve , e amerikes etj etj ... une "gjunah jame qellu e dua vetem Allahun dhe te derguarin e Tij me gjithe zemer e shpirt , e kta tjert kush qysh te bane vendin !
....... qendro ti i njerezishem , une mbes e kenaqur me "panjerezin time http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gifte shnet ,
Alima !


ps. mendo pak me thelle....

Kodra
07-01-12, 16:41
**********
**********
**********


E nderuara Alima,

pyetjet ishin tė kjarta, pse nuk u pėrgjigje nė pyetjet ėshtė punė e jotja.

Me tė vėrtetė shpresova se do tė pėrgjigjesh, ti hyre prej anės tjetėr dhe kalove pyetjet. Mirė, dėshirė e jotja.

Shpresova se ke gabuar nė shkrimin e parė apo edhe ashtu veq hajt ke shkruar, por pas shkrimit tė dytė po ta bėjė edhe njė pyetje. Do tė lutesha tė pėrgjigjesh, nėse ke vullnetin marrė edhe pėrgjigjet e pyetjeve paraprake.


A je nė gjendje ti shiqosh fėmijėt tu nė sy dhe tė ju thuash:

- Dėgjoni kėtu, unė e dua mė shumė Muhamedin se juve!!!!


P.S.
Nuk tė kam ngushtuar unė, ke ngushtuar veten ndoshta pa qėllim!
Kodra

Alima
07-01-12, 16:50
**********
**********
**********


E nderuara Alima,

pyetjet ishin tė kjarta, pse nuk u pėrgjigje nė pyetjet ėshtė punė e jotja.

Me tė vėrtetė shpresova se do tė pėrgjigjesh, ti hyre prej anės tjetėr dhe kalove pyetjet. Mirė, dėshirė e jotja.

Shpresova se ke gabuar nė shkrimin e parė apo edhe ashtu veq hajt ke shkruar, por pas shkrimit tė dytė po ta bėjė edhe njė pyetje. Do tė lutesha tė pėrgjigjesh, nėse ke vullnetin marrė edhe pėrgjigjet e pyetjeve paraprake.


A je nė gjendje ti shiqosh fėmijėt tu nė sy dhe tė ju thuash:

- Dėgjoni kėtu, unė e dua mė shumė Muhamedin se juve!!!!


P.S.
Nuk tė kam ngushtuar unė, ke ngushtuar veten ndoshta pa qėllim!
Kodra

...


Une shqip shenova !


...i dua dhe lejoi te me duan aq sa duhet dhe si duhet ... prioritet ka Krijuesi dhe i derguari i Tij , thjesht !... nuk eshte se nuk ka vend edhe per dashuri ndermjet nesh , te kuptohemi tani , ngase sinqerisht ose jeni me te vertet te ceket te kuptoni gjerat , ose po shantazhoni ne mnyra te liga !


une i edukoi ne ate menyre , qe aty nuk ka vend per pyetje te tilla me , ose thenje se ke e dua dhe e done me shume ... psh . nese une ndaloi vajzen time nga mbulesa , ajo e don Krijuesin dhe transmetuesin e urdherave te Tije , pra te derguarin tone Muhamed me shume se mua si nene , dhe me kembengulje me kundershtone duke anashkaluar dashurin qe ka ndaj meje si nene dhe deshiren time qe ajo te dale e zbuluar ... nje shembull ky ... pastai ka shume e shume e shume shembuj tjere ku une psh . dua me shume Krijuesin dhe percjellesin e urdherave te Tij , pra Muhamedin alejhi selam , dhe nese prindi im kerkon te shkel mbi ato urdhera ,tek une dominon dashuria ndaj Krijuesit dhe te derguarit te Tij ... ue sa shume pasna shenu ... po e le me kaq , duke mbetur me shpres se isha e kjarte , une
Alima !.

Alima
07-01-12, 16:58
...

Kodra ,

ngase harrova ... une dua Krijuesin dhe te dreguarin e Tij me shume se vehten time , lere me nenen , babain , femijet etj etj ...


e di pse ? ... ngase Kodra , edhe mua me ka enda te sillem gjysme lakuriq , te keme dashuriēka dhe avantura , edhe mua mi ka enda ahegjet , mashkujt , komplimentet , diskot , baret dhe klubet ... mi ka enda shume ēka edhe juve u ka enda ... por eshte dashuria dhe frikrespekti ndaj Krijuesit dhe percjellesit te urdherave te Tij qe ma muajn pa ēak edhe mua dhe deshirave te mija intime !

te gjitha mundesit i kame te kenaqe vehten dhe epshin tim ( nefsin , ngase Vjeshta e nderuar nuk e kishte kuptuar ēka eshte nefsi ) ... kush para nuk mund te me dal ne kete drejtim te kenaqesive , pos dashuria ndaj Krijuesit tim , ne kete bote te ēfrenuar perndimore ku errem e terrem !

Kjarte ?
.

Kosova19
07-01-12, 22:57
A je nė gjendje ti shiqosh fėmijėt tu nė sy dhe tė ju thuash:

- Dėgjoni kėtu, unė e dua mė shumė Muhamedin se juve!!!!


P.S.


..nuk ėshtė nėvoja me i thenė fėmijes ketė , por duhet me i tregua pėr jeten e Profetin alejhis selam dhe ai vet kuptone se kush ka qenė dhe pse duhet me dashte.

Murgesha
07-01-12, 23:12
...

Kodra ,

ngase harrova ... une dua Krijuesin dhe te dreguarin e Tij me shume se vehten time , lere me nenen , babain , femijet etj etj ...


e di pse ? ... ngase Kodra , edhe mua me ka enda te sillem gjysme lakuriq , te keme dashuriēka dhe avantura , edhe mua mi ka enda ahegjet , mashkujt , komplimentet , diskot , baret dhe klubet ... mi ka enda shume ēka edhe juve u ka enda ... por eshte dashuria dhe frikrespekti ndaj Krijuesit dhe percjellesit te urdherave te Tij qe ma muajn pa ēak edhe mua dhe deshirave te mija intime !

te gjitha mundesit i kame te kenaqe vehten dhe epshin tim ( nefsin , ngase Vjeshta e nderuar nuk e kishte kuptuar ēka eshte nefsi ) ... kush para nuk mund te me dal ne kete drejtim te kenaqesive , pos dashuria ndaj Krijuesit tim , ne kete bote te ēfrenuar perndimore ku errem e terrem !

Kjarte ?
.

Alime

Ēka do tė ishte fore e madhe kur tė shkosh te Krijuesi, tė ta jap Ai njė shqelėm e tė dėrgojė edhe njėherė nė kėtė jetė qė tė ja plotėsosh vedit dėshirat e mohuara pėr shkak tė njė dashurie e frikrespketi ndaj Tij.

A nuk na e ka dhėnė krijuesi vetėm njė jetė nė kėtė botėn e nefsit, ku ēdo gjė qė shef ta qon nė kup tė qiellit atė tė shkretė nefs dhe bėn tė pamundurėn qė ta posedosh.

Ja ta marrim njė shembull shumė tė thjeshtė...
Del edhe ti sikur unė nė qytet shiqon nėpėr vitrinat e dyqanave me apo pa qėllim dhe tė pėlqen ta zėmė njė minifund nuk ėshtė e domosdoshme tė jetė miniq, apo njė bluzė qė ėshtė pak e hapur nuk don tė thotė qė duhet tė tė shifen tė gjithat nėn te, sa qė ai derr nefsii nuk tė len rehat tuj tė thėnė hyr e blije, hyr e blije e ti tė ja japėsh njė grusht hundėsh nefsit tėnd me urdhėr trusu rri qaty se mua mė mjafton dashuria qė ushqej ndaj krijuesit e jo dėshirat apo nefsi im personal?

Tjetėr, edhe sikur tė mos na e ndalonte Kiruesi me pas shumė meshkuj, nuk besoj qė tė gjitha femrat ishim bėrė prostituta, sepse jo tė gjithat e kan nefsin seksual tė gatshėm nė ēdo moment qė kush tė ja u lyp me ja lonė bakshish nė dorė. Femrėn e mashkullin e trrpijavt jo Krijuesi por nuk ka gjė qė e ndal mos ta shuj tėrrpijen e vet sepse ėshtė i krijuar ashtu qė tė hajė e mos tė ngihet kurr, pra edhe kėtu del nė pah se Krijuesi krijon tė gjitha llojet, tė sinqertėt, seriozėt, tė drejtėt, gėnjeshtarėt, avanturistat, tė shtremtėt, ne si krijesa tė Tija vetėm pėrmbushim fatin tonė tė paracaktuar prej tij.


p.s shkruj qeshtu gjatė, se pasha mamin mu ke ba "tullusum" kur po ti shof shkrimet me nga dy tri shenja :wink:

GURI SYLAJ
07-01-12, 23:23
...

po , kryen dhe inshAllah edhe perkry leshimeve u pranohet nga i madhi Zot , amin !

Me e prek s' bahet nami , pra edhe mos me prek s ' bahet nami ...

sa per ilustrim:
- pasi eshte nga xheneti ai gure ne e dojme , ashtu sikur qe Muhamedin alejhi selam e duam me shume se vetvehten , prinderit tane , femijet tane ... mirepo per asnje moment nuk e veme ne rivalitet me Krijuesin edhe perkry dashuris se madhe per te nuk themi se eshte misherim i Zotit etj etj sende ...... edhe femijet tane i dojme , prinderit gjithashtu , i duam i prekum i puthim i ledhatoim ... por nuk i adhuroim !


ka bo gure toka kah te sillesh ... qasajde per toke i gjejne , jo jo koheve te fundit ua japin me nje qese te vogel kujdestaret e atij vendi te autorizuar nga shteti !


.


Po kush te rrejti more se ai Guri eshte nga Xheneti !?
Mani more se u bete hore pa ju detyru kush !!
Me kete po mundoheni membrojt dicka e pavetedije po kethehenine Totemizem dhe ne Idhujtarine nga ecila ,shume kjarte po shihet,se nuk jemi liru as sot e kesaj dite !!

Kosova19
07-01-12, 23:51
Dhe nėse ti adhuron mė shumė Gurin dhe Muhamedin e nuk i adhuron fėmijėt tu,
...ne nuk e adhurojna Profetin alejhis selam dhe as Gurin dhe as fėmijtė,

Kosova19
08-01-12, 00:02
Po kush te rrejti more se ai Guri eshte nga Xheneti !?

...ti kush te rrejti qė nuk ėshtė? se ne e dimi qė ketė e ka thėnė Profetin alejhis selam!

Mani more se u bete hore pa ju detyru kush !!
Me kete po mundoheni membrojt dicka e pavetedije po kethehenine Totemizem dhe ne Idhujtarine nga ecila ,shume kjarte po shihet,se nuk jemi liru as sot e kesaj dite !!

...pse ėshtė nga Xhenneti nuk done me thėnė se duhet mu adhurua.

GURI SYLAJ
08-01-12, 00:09
Nuk mjafton vetem e ka thene po ku e ka thene ne cilin ajet kuranr ??

Kosova19
08-01-12, 00:31
Nuk mjafton vetem e ka thene po ku e ka thene ne cilin ajet kuranr ??

Allahu thotė: "Atė qė i Dėrguari ua mėson, merreni; dhe atė qė ua ndalon, largohuni prej saj." (59:7)

Nė lidhje me kėtė ajet, ėshtė pėr t’u mahnitur me atė ēka ėshtė vėrtetuar nga Ibn Mes’ud (radiallahu anhu). Njė grua erdhi te ai dhe i tha: Ju tė cilėt thoni: Mallkimi i Allahut qoftė mbi el-Nemiset (gruaja e cila i nduk vetullat e veta apo tė tjerėve – qė tė jetė vijė e hollė – pėr zbukurim. Veprimi i kėtillė ėshtė i ndaluar. Kjo ėshtė mėnyrė qė tė ndryshohet forma e krijesės sė Alahut) dhe el-Motenemiset (gruaja e cila kėrkon nga tė tjerėt qė ta bėjnė kėtė pėr tė) dhe ato qė bėjnė tatuazh." Ai tha: "Po". Ajo tha, "Unė kam lexuar librin e Allahut (Kur’anin) prej fillimit deri nė fund, dhe nuk e kam gjetur atė ēka ju keni thėnė." Ai i tha asaj: "Sikur ta kishe lexuar, do ta kishe gjetur atė. Sa i pėrket leximi tėnd tė asaj ēka i Dėrguari ju mėson, merre atė, ndėrsa atė qė e ndalon, largohu prej saj." Ajo tha: "Sigurisht". Ai tha: "Unė kam dėgjuar tė Dėrguarin Allahut (salallahu alejhi ue selam) duke thėnė: "Mallkimi i Allahut qoftė mbi el-Nemiset." (Buhari dhe Muslim)

Guri i zi ėshtė i zbritur nga Xhenneti, ishte i bardhė por nga mekatet e njerzėve ėshtė bėrė i zi, kėtė e thotė edhe Muhamedi salAllahu alejhi ve selam:” Guri i zi ka zbritur nga Xhenneti, ishte mė i bardh se qumshti, mirėpo e bėnė tė zi mekatet e njerėzėve”. Trans Tirmidhiu dhe thotė se hadithi ėshtė i mirė dhe i vėrtetė, gjithashtu ky hadith gjendet edhe nė Mishkat el Mesabih me verifikim tė Muhamed Nasirudin Albanit.

GURI SYLAJ
08-01-12, 00:58
Dicka qe ka zbrite nga Xheneti dhe nuk permendet ne Kuran por vetem ne Hadithe !????????
Kjo eshte me teper se loje e injoranteve qe fatkeqesisht ,sikur edhe sot, nukkan munguar kurr!

Makresh
08-01-12, 02:41
Dicka qe ka zbrite nga Xheneti dhe nuk permendet ne Kuran por vetem ne Hadithe !????????
Kjo eshte me teper se loje e injoranteve qe fatkeqesisht ,sikur edhe sot, nukkan munguar kurr!

Mir,

Po ti a ke ndonje prove, qe ai guri eshte nga toka ? .... dhe nime, ka erdhi aj guri i zi ashtu ne mes te shkretetires ? Mos ndoshta pazarxhinjt paten interes te sjellin ne guri bash ne Mekke ?

Un jam me se i sigurt qe ju nuk e njihni as nje lloj te gurit, dhe nisur nga kjo, ju vetem cka e shpalosni injorancen tuaj rreth ketij guri.

Kosova19
08-01-12, 08:51
Dicka qe ka zbrite nga Xheneti dhe nuk permendet ne Kuran por vetem ne Hadithe !????????
Kjo eshte me teper se loje e injoranteve qe fatkeqesisht ,sikur edhe sot, nukkan munguar kurr!

Suneti i tė Dėrguarit tė Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) nuk ėshtė mendim porse ai ėshtė Shpallje prej Allahut tė Larmadhėruar.

Allah i Madhėruar thotė: "Ai nuk flet nga dėshira e vet. Kjo s'ėshtė gjė tjetėr veēse shpallje qė po i shpallet". [en-Nexhm, 3-4]

Kosova19
08-01-12, 09:16
Gjithēka qė transmetohet nga i Dėrguari i Allahut alejhi selam prej fakteve tė ndryshme duhet besuar pa marrė parasysh, a ėshtė kjo vizive (e shikushme) nga ana jonė apo e prekshme, apo konceptueshme nga mendjet tona apo jo.

GURI SYLAJ
08-01-12, 10:10
Mire mengjesi !
Mos ezbritni pazarin e debatit ne nivelin a i njoh une guret a jo por debatoni ne nivelin se ai Guri a kaardhe prej Xhenetit dhe- ne cilin Ajet thuhet kjo.
Nuk dij a mendoni ju fare se cfar sjelle me vete nje pohim i tille!?
E para; se ai Guri ka vleren e barabart me Kuranin.
E dyta ;se orjentimi kah Jerusalemi ne fillim paska qen nje gabim ,dhe se nuk e paskan dite vleren e keti Guri.
E treta; se ata qe i besonin , e adhuronin e edhe ngaterroheshin per kete Guri -paskan dite dicka shume te rendesishme.
E katerta se interesimi i botes sot do te ishte i pandalshem per te analizu PERBERJEN (Mbasi ka mundesi) dhe me e pa se cfar GURESH n'a presin ne Xhenet!??
Dhe krejt per fund.
Ne Toke ka shume objekte qe nuk perkojne fare me rrethin ku ato gjinden. Nje shembull.Aty ku jan piramidat nuk ka fare gure rrethit ...!Kurse sa i perkete Haditheve ,me thoni ju lutem ,a ka shume Hadithe rreth te cilave nuk ka pajtushmeri apo qe jan te rreme !?
Mos harroni ;
Nje pohim i tille e ve ne hulaje besimin tuaj dhe e bene ate prralla femijesh!P.S
Jo, tregtaret nuk e kan sjelle , ka ardhe me Qylym Fluturues!!!!!!!!!!!!!
Edhe nje skjarim.
Ai Objekti i Zi qe shihet nuk eshte Guri per te cilin po flasim. Guri nukshihet fare me sa dij une, ai eshte dikund ne muret e ketij Objekti.

Kosova19
08-01-12, 11:03
E para; se ai Guri ka vleren e barabart me Kuranin.


...si po vjen ne kėtė pėrfundimė?

E dyta ;se orjentimi kah Jerusalemi ne fillim paska qen nje gabim ,dhe se nuk e paskan dite vleren e keti Guri.


...ne themi se kjo ka qenė nga Allahu dhe Allahu ka tė drejt me qfurnizu njė ligjė?

E treta; se ata qe i besonin , e adhuronin e edhe ngaterroheshin per kete Guri -paskan dite dicka shume te rendesishme.


...e kanė vlersuar por nuk e kanė adhuruar dhe sa i pėrket ngatrresave kėta kanė pas ngatrresa edhe per njė papuqe.


Haditheve ,me thoni ju lutem ,a ka shume Hadithe rreth te cilave nuk ka pajtushmeri apo qe jan te rreme !?...po kjo ėshtė edhe nje plus per vėrtetėsin e tė Dėrguarit tė Allahut alejhi selam, gjdo njeri qė ka ardhė me nje Hadithė dhe nuk u njof dhe ėshtė dyshuar nė tė Hadithi ėshtė dobėsuar nga dijetaret.

Kosova19
08-01-12, 11:23
Ata tė cilėt ia lejuan vetes tė trillojnė hadithe, duke synuar nė kėtė mėnyrė t’i afrohen Allahut, nuk kanė qenė dijetar, por kanė qenė asketė injorantė, poashtu, hadithet qė i trilluan tė zėnit nė gojė, nuk kanė qenė nė fushėn e hallallit dhe haramit dhe sqarimin e dispozitave, por kanė qenė pėr tė stimuluar pėr punė tė mira dhe tė frikojnė nga veprimet e liga, pėr tė shpikur rrėfime, kėshilla etj.

Por, ata nuk u lanė tė lirė, sepse dijetarėt islamė iu kundėrvunė duke e zbuluar mashtrimin e tyre, i demantuan gjėrat e pa baza, sqaruan se feja e Allahut ėshtė pėrsosur nga ana e Allahut me tė vėrtetėn, pėr atė edhe nuk ka nevojė tė plotėsohet me diēka tė kotė.I ėshtė thėnė dijetarit tė shquar Abdullah ibn Mubarek:Ēdo tė bėhet me hadithet e trilluara?Ai tha:Pėr to do tė kujdesen kokat gjeniale tė umetit!

Tė themi hipotetikisht se njė person ka trilluar njė hadith sikur ai qė e pėrmendi autori i pėrmendur, dhe kėtij hadithi ia ka ēpikur njė zinxhir transmentuesish tė pėrcjellė prej Ebu Musa Esh’arijut, Ibn Mes’udit, Ibn Omerit, Ebu Hurejres apo dikuj tjetėr, dhe pastaj kėtė hadith e pėrhapė.A ja merr mendja autorit nė fjalė se juristėt dhe hadithologėt do tė pranojnė ēdo hadith qė vjen prej rruge dhe qė e pėrsėrit njė anonimus tė cilit nuk i dihen as mėsuesit as nxėnėsit?

Ai qė i thotė kėto fjalė tė pa krypė, tė cilat edhe i janė lejuar tė botohen nė gazeta ditore, ėshtė plotėsisht i pa ditur pėr bazat, parimet dhe kriteret e forta shkencore tė cilat i vunė dijetarėt islamė nė kėtė sferė dhe i trashiguan brez pas brezi.

Dijetarėt miratuan kritere dhe vunė baza e rregulla tė cilat u shėndrruan nė disciplinė madhore, bile nė disa disciplina shkencore, e qė njihen me emrin “ulumu-l-hadith”(shkencat e hadithit).

Ibn Salahu nė librin e tij “El-Mukaddime” pėrmend 65 disciplina, apo si qė i quan ai shkenca tė hadithit.Kėtė mė pas e transmentuan edhe dijetarėt e mė vonshėm, si:Neveviju, Irakiju dhe Ibn Haxheri, ndėrkaq Sujutiju nė komentin e tij tė veprės “Et-Tekrib” tė Nevavit, shtoi edhe disa lloje tjera dhe arriti deri nė 93 lloje apo disciplina shkencore[34].

Kėshtu, rregulla e parė ka qenė qė mos pranohet asnji hadith pa sened-zinxhir transmentuesish.Nuk pranohet qė dikush tė thotė:I dėrguari i Allahut ka thėnė, nėse personi pėrkatės nuk ėshtė shok i Pejgamberit s.a.v.s.(sahab) i cili e ka parė tė dėrguarin e Allahut dhe ka dėgjuar prej tij[35].

Sahabet kanė qenė tė drejtė, kėtė ua atribuoi Allahu xh.sh. nė librin e Tij dhe nė disa vende nė Kur’anin famėlartė, Ai i lavdėroi sahabet, sikur qė ėshtė rast me fundin e kaptinės El-Fet’h, ndėrkaq nė veēanti i lavdoi muhaxhirėt (mekasit musliman qė emigruan), ensarėt (medinasit musliman) dhe ata qė morrėn pjesė nė besėlidhjen nėn pemė(ridvan)[36].Poashtu, ata i cilėsoi tė drejtė edhe i dėrguari i Allahut nė disa nga hadithet e tij[37].Pėr drejtėsinė e tyre dėshmoi edhe jetėshkrimi i tyre, pėr ta dėshmoi edhe historia, gjegjėsisht se ata e ruajtėn Kur’anin dhe Sunetin dhe ua mbartėn gjeneratave tė mė vonshme, e pėrhapėn fenė e Allahut nė anė tė ndryshme tė botės dhe ishin gjenerata mė e lavdishme qė e njohi njerėzimi deri mė sot.

Historia nuk ka shėnuar forma tė pėrkushtimit ndaj kauzės, heroizėm tė shkėlqyeshėm, moral tė lartė dhe devotshmėri pėr ithtarėt e ndonji pejgamberi, sikur qė ka shėnuar pėr shokėt e Muhamedit s.a.v.s.[38].

Ata tė cilėt vijnė pas sahabeve, patjetėr t’ua mbėshtesin hadithin sahabeve, tregon prej cilėve e ka dėgjuar, ashtu qė tė arrijė deri te sahabiju.

Hallkat e transmentuesve, patjetėr tė lidhen, ashtu qė ēdo njėri transmentues patjetėr ta ketė marrė hadithin drejpėrdrejtė nga ai qė e ka transmentuar.Zinxhiri i transmentuesve nuk pranohet, nėse bie njė hallkė e zinxhirit nga fillimi, mesi apo fundi i zinxhirit tė transmentuesve.

Zinxhirin me hallka tė lidhura transmentuesish, dijetarėt muslimanė e quajtėn:El-Isnad apo Es-Sened, ndaj tė cilit ishin shumė tė kujdesshėm qė nga kohėt e hershme, thėnė mė saktė:qė kur u paraqitėn divergjencat dhe sherret nė kohėn e Othmanit r.a. dhe u paraqitėn njerėzit e pasioneve dhe grupacionet e ndryshme.

Nė lidhje me kėtė, tabi’iju[39] i shquar, juristi dhe hadithologu i famshėm Muhamed ibn Sirin, thotė:”Nuk pyetnin pėr zinxhirin e transmentuesve, por kur ndodhėn sherret politike, thonin:Na tregoni emrat e transmentuesve.Me kėtė rast, atyre qė ishin pasues tė rrugės sė Pejgamberit u merreshin transmentimet, ndėrkaq atyre qė ishin shpikės tė risive (bidatēinj), u refuzoheshin thėniet”[40].

Imam Abdullah ibn Mubareku thotė:”Isnadi ėshtė prej fesė, e sikur mos kish qenė isnadi kush tė don, do tė thoshte ēka tė don”[41].

Ibn Sirini dhe tjerė, thonė:”Hadithet janė fe, pėr atė shiqoni nga kush e merrni fenė tuaj”[42].

Nė disa transmentime tė pėrcjella prej Ibn Sirinit thuhej:”Kėto hadithe janė pjesė e fesė”[43].Kjo do tė thotė se kjo thėnie ka qenė e njohur para Ibn Sirinit, gjegjėsisht nė kohėn e sahabeve.

Dijetarėt tė cilėt merren me studimin e historisė dhe feve, e kanė tė njohur mirė se kushtėzimi i isnadit tė saktė dhe tė pa ndėrprerė pėr transmentimin e diturive fetare dhe diturisė sė Pejgamberit s.a.v.s., ėshtė veēori me tė cilėn u dallua umeti islam nga popujt tjerė, sikur qė pėrmend Ibn Hazmi, Ibn Tejmije dhe tjerė.

Lexuesi i cili ėshtė larg kulturės islame, le mos tė mendojė se ata pranonin ēdo isnad i cili u pėrmendej si dhe se ēdo njėri ka patur mundėsi t’u pėrpilojė atyre njė zinxhir transmentuesish i cili do tė lidhje me tė sahabijun i cili ka dėgjuar prej tė dėrguarit tė Allahut s.a.v.s., por ata e pranonin isnadin i cili i ka tė plotėsuar disa kushte tė domosdoshme:

a-Qė ēdo njėrit transmentues t’i dihet identiteti dhe biografia, pėr atė edhe nuk pranohej senedi nė tė cilin thuhej:Na ka rrėfyer filani prej njė njeriu, apo nga njė plak i filan fisit, apo prej njė njeriu tė besueshėm, pa mos e pėrmend emrin e tij.

Nuk pranohej isnadi nė tė cilin kishte njė transmentues i cili nuk njihej se kush ėshtė? Prej nga ėshtė? Cilėt janė mėsuesit e tij? Cilėt janė nxėnėsit e tij? Ku dhe kur ka jetuar? Ku dhe kur ka vdekur? Kėtė e quanin me identitet tė pa njohur.

vijone...

Kosova19
08-01-12, 11:25
Poashtu, nuk pranohet transmentuesi tė cilit i dihet identiteti, por nuk i dihet gjendja dhe karakteri, a ėshtė i mirė apo i keq, pozitiv apo negativ.Kėtė e quajnė me karakteristika(gjendje) tė pa njohur, apo tė fshehtė.

b-Qė tė jetė i drejtė, dhe kuptimi i drejtėsisė lidhet pėr fenė e transmentuesit, moralin dhe besnikėrinė e tij pėr atė qė e transmenton dhe e pėrcjell, ashtu qė fjalėt dhe veprat e tij tė dėshmojnė se ai ėshtė njeri qė e ka droe Allahun xh.sh., ka frikė prej llogarisė qė do ta jep te Ai, nuk e lejon gėnjeshtrėn, shtimin e gjėrave apo shtrembėrimin e tyre.Ata kanė qenė shumė tė kujdesshėm ashtu qė e refuzonin hadithin pėr dyshimin ma tė vogėl qė lindte nė biografinė e pėrcjellėsit.Ndėrkaq, kur e kuptonin se ai ka gėnjyer nė ndonji fjalė tė tij, e refuzonin transmentimin e tij dhe hadithin e tij e quanin tė trilluar apo tė shpifur, edhe nėse nuk ka gėnjyer nė transmentimin e hadithit, edhe pėrskaj asaj se e dinin se gėnjeshtari mund ta thotė tė vėrtetėn..Drejtėsinė e kanė sqaruar me pastėrtinė nga mėkati dhe gjėrat jo tė kulturshme.

Prej manifestimeve tė drejtėsisė ėshtė qė mos tė bėjė mėkate tė mėdha, mos tė bėjė nė kontinuitet mėkate tė vogla.Bile edhe ma tepėr se kjo, ata krahas devotshmėrisė e vunė kusht edhe largimin e tij nga gjėrat e ulta tė cilat i pėrbuzin njerėzit, fjala vjen si ngrėnia nė rrugė, apo ecja pa kapuē nė kohėn e tyre, etj.

Pra, nuk kanė mjaftuar qė tė largohet transmentuesi nga gjėrat qė i injoron feja, por kėtyre ua shtuan edhe gjėrat qė nuk shihen nga njerėzit tė hijshme, ashtu qė tė jetė i pranuar si njeri nga Allahu dhe nga njerėzit.

Nuk ėshtė nė rregull tė thuhet se disa njerėz mund tė tregohen tė drejtė dhe tė kujdesshėm ndaj traditave, ndėrkaq zemrat e tyre tė jenė tė shprazura, shpirti i prishur, dhe ai e thotė atė qė nuk e vepron, e fsheh atė qė nuk e shpreh, njejt sikur hipokritėt tė cilėt tentojnė ta mashtrojnė Allahun dhe besimtarėt.

Realiteti dėshmon se gėnjeshtra patjetėr tė del nė shesh dhe hipokrizia tė zbulohet.Aliu, Allahu e nderoftė, thotė:Dredhitė e zemrės manifestohen nė fytyrė dhe llapsuzet e gjuhės.

Poeti thotė:

Teshat e hipokrizisė janė tė tejdukshme,

Nėse veshesh me to, dije se je i zhveshur.

c-Transmentuesi nuk konsiderohet i besueshėm dhe i pranuar, thjesht vetėm se ėshtė i drejtė dhe i devotshėm, por drejtėsisė dhe besnikėrisė duhet t’ua bashkangjet edhe precizitetin “dabt”.

Kjo, ngase transmentuesi mund tė jetė nė piedestalin mė tė lartė tė devocionit, nėnshtrimit dhe pėrkushtimit fetar, por mund mos jetė preciz nė atė qė e transmenton, ashtu qė mund tė gabojė shumė gjatė transmentimeve, apo mund tė harroj dhe t’i ngatėrrojė hadithet mes veti.

Pėr kėtė, transmentuesi patjetėr duhet tė jetė preciz, qoftė nė mbamendje, ashtu qė tė jetė i forte nė memori, apo nė shkrim, qė tė shkruaj drejt.

Hadithologėt kanė vėnė kush pėr hadithin e saktė qė transmentuesi tė jetė nė shkallėn mė tė lartė tė precizitetit dhe pėrsosmėrisė, ashtu qė tė ketė siguri nė mbamendjen dhe transmentimet e tij.Kėtė ata e identifikojnė perms krahasimit tė vetė transmentimeve tė tij njėri me tjetrin, dhe tė transmentimeve tė tij me transmentimet e dijetarėve tjerė tė besueshėm.

Shpesh ndodh qė njė transmentues tė jetė preciz nė mbamendje dhe i saktė nė transmentime, por me hyrjen e tij nė moshė, dobėsohet memoria dhe ka probleme nė mbamendje.Hadithologėt e shpallin transmentues tė dobėt me kėtė rast, dhe thonė:Nė fund tė jetės sė tij i ka ngatėrruar gjėrat, bile edhe transmentuesit tjerė qė pėrcjellin prej tij, i kanė klasifikuar me shenja dhe dėshmi tė ndryshme, dhe thonė:Kjo ėshtė transmentuar prej tij para se t’i ngatrrojė gjėrat, pėr atė edhe pranohet, kjo ėshtė transmentuar pasi i ka ngatrruar gjėrat, apo nuk dihet kur ėshtė transmentuar, pėr kėtė edhe refuzohet.

d-Qė hallkat e zinxhirit tė jenė tė lidhura dhe tė harmonizuara prej fillimit tė zinxhirit tė transmentuesve e deri nė fund tė tij.Pėr kėtė, nėse bie ndonji hallkė prej fillimit, mesit apo fundit tė zinxhirit tė transmentuesve, hadithi ėshtė i dobėt-i pa pranuar, pa marrė parasyshė se transmentuesit e tij mund tė jenė nė shkalla tė larta tė drejtėsisė dhe precizitetit.Bile, edhe kur janė nė pyetje disa tabi’in tė njohur dhe autoritete tė pa kontestueshme nė shkencė, si Hasen El-Basriju, Atau, Zuhriju dhe tjerė, nėse thonė:I dėrguari i Allahut ka thenė, pa mos e pėrmendur sahabijun-shokun e Pejgamberit s.a.v.s. i cili e ka dėgjuar hadithin prej tė dėrguarit tė Allahut drejpėrdrejtė, nuk i pranohet hadithu, sepse ka mundėsi ta ketė dėgjuar hadithin prej njė tabi’iju tjetėr, ndėrkaq edhe ky i dyti mund ta ketė dėgjuar prej njė tjetri, e kėshtu me rathė.Nėse nuk dihet ndėrmjetėsi, nuk pranohet hadithi.Kėtė lloj hadithi i quajnė “mursel”, edhe pse disa juristė islamė, kėtė lloj e pranojnė me kushte tė veēanta.

Kjo konsiston nė faktin qė ēdo transmentues duhet ta ketė marrė hadithin drejpėrdrejtė nga transmentuesi i mėparshėm, pa ndėrmjetės.Poashtu, transmentuesi nuk guxon ta fsheh ndėrmjetėsin nė bazė tė asaj se ndėrmjetėsi ėshtė i besueshėm pėr tė, sepse mund qė tjerėt tė kenė vėrejtje pėr tė, bile thjesht vetėm fshehja e ndėrmjetėsit ngjall dyshime nė transmentuesin e fshehur.

Nėse mėsohet se disa transmentues tė drejtė dhe tė pranuar nė pėrgjithėsi, disa here kanė fshehur disa ndėrmjetės duke pėrdorur shprehje jo decide, si:”transmenton prej filanit”, kėtė e kanė konsideruar mashtrim “tedlis”, pėr atė edhe prej haditheve tė transmentuesit tė kėtillė e pranojnė vetėm atė transmentim ku thotė:Mė ka rrėfyer filani, apo mė ka lajmėruar filani, apo e kam dėgjuar filanin, etj.Kėtė e kanė thenė pėr Muhamed ibn Is’hakun, autorin e njohur tė jetėshkrimit pejgamberik.Ndėrkaq, nėse transmentuesi thotė:pėrcjelli prej filanit, hadithi ėshtė i dobėt, sepse shprehja “prej” flet se transmentimin mund ta ketė marrė jo drejpėrdrejtė, sikur qė flet se mund ta ketė marrė edhe drejpėrdrejtė.Kurse dilemat e kėtilla prej transmentuesit tė kėtillė, e dobėsojnė hadithin.

e-Mos tė jetė hadithi i llojit “shadh”.Me kėtė nocion, aludohet nė hadithin qė e transmenton njė pėrcjellės i besueshėm duke kundėrshtuar ata qė janė mė tė besueshėm se ai.Shembull pėr kėtė ėshtė hadithi tė cilin e transmenton njė transmentues i besueshėm sipas njė formulimi tė caktuar, apo me pjesė tė shtuara nė tekst, por tė njejtin e transmenton njė transmentues tjetėr ma i forte dhe mė i besueshėm se ai me formulim tjetėr dhe pa kėtė pjesė tė shtuar.

Poashtu, nė kėtė lloj bėn pjesė edhe hadithi tė cilin e transmenton njė transmentues me njė tekst, ndėrkaq tė njejtin, dy apo ma tepėr transmentues tjerė, e pėrcjellin me tekst tė ndryshėm.Nė kėtė rast, pranohet hadithi i atij qė ėshtė ma i besueshėm dhe quhet “el-mahfudh”(i ruajtur), ndėrkaq tjetri refuzohet dhe quhet “shadh”(devijuar), edhe pse transmentuesi i hadithit te ata ėshtė i besueshėm dhe i pranuar.

ė-Mos pėrmbajė hadithi ndonji mangėsi qė e dėmton hadithin, qoftė kjo mangėsi nė zinxhirin e transmentuesve apo nė tekstin e tij.

Kėto mangėsi i njohin ekspertėt e kėsaj lėmie, tė cilėt janė tė thelluar nė hadithe dhe i njohin mire zinxhiret dhe tesktet e hadithit.Kjo, ngase hadithi mund tė duket fillimisht se ėshtė i pranuar dhe nuk ka kurrnji pengesė, por kur e analizojnė ekspertėt e mirėfilltė, gjejnė mangėsi tė cilat e diktojnė dobėsimin e tij.Pėr kėtė edhe u zhvillua disciplina shkencore e njohur “el-ilel”[44].

Nga ajo qė u tha, shihet qartė se nuk ka vend pėr pohimet e disa anonimusave nga kjo shkencė se disa njerėz mund tė shpikin zinxhire tė sakta, bile shumė tė sakta tė cilėve zinxhire do t’u bashkangjet hadithe me tė cilat do tė lejojė dhe do tė ndalojė gjėra, do tė obligojė apo do tė lirojė nga obligimi ēka tė dojė, dhe pastaj kėto hadithe do t’ua ofrojė juristėve dhe hadithologėve, dhe ata do ta pranojnė pa problem.Kėto janė fjalė tė njeriut qė ėshtė zhytur nė paragjykime, bile nė injorancė totale, sepse ėshtė injorantė, ndėrkaq kujton se ėshtė i ditur.

Allahu e thotė tė vėrtetėn, dhe Ai udhėzon nė tė vėrtetėn.

Prej arabishtes: Mr.Bashkim Aliu

[30] Shih demantin e pėrmendur nė pjesėn e parė tė Fetva bashkėkohore me titull:Nė mbrojtje tė Sahihu-l-Buharit.

[31] Kaptina El-Enbija, 18.

[32] Revista “El-Musavvir”, 9-12-1983.Autor ėshtė Husejn Ahmed Emin.

[33] Hadithin e transmentojnė njė numėr i madh sahabesh prej tė dėrguarit tė Allahut s.a.v.s.Pėr kėtė, hadithologėt janė unanim se hadithi ėshtė i gradės mutevatir.

[34] Shih:Es-Sujuti, Tedribu er-ravi fi sherhi tekribi En-Nevavi, vėll.II, f.386 dhe mė pas.Verifikuar nga Abdu-l-Vehab Abdul-latif.Botimi i dytė, 1385h-1966, botuar nga:Matba’atu es-sea’de, Kajro.

[35] Konsulto pėr definicionin e sahabijut:El-Hatib El-Bagdadi, El-Kifaje fi ilmi er-rivaje, f.49-52, botim i Hajderabadit, dhe lloji i tredhjetė e nėntė nė veprėn e Ibn Salahut El-Mukaddime.

[36] Shih:Ajeti i 29 i kaptinės El-Fet’h, ajeti i 100 i kaptinės Et-Teube, ajetet 8 dhe 9 i kaptinės El-Hashėr, ajetet 58 dhe 59 tė kaptinės El-Haxh dhe ajeti 18 i kaptinės El-Fet’h.

[37] Nė kėtė kontekst, na mjafton hadithi i njohur:”Njerėzit ma tė mirė janė ata qė jetojnė nė kohėn time, pastaj ata qė do tė pasojnė, pastaj ata qė do tė pasojnė pas kėtyre…”.Hadithin e transmenton Buhariu dhe Muslimi me formulime tė pėrafėrta prej Ibn Mes’udit dhe Imran ibn Husajnit, e transmenton Muslimi prej Aishes dhe Ebu Hurejres, poashtu hadithin e transmenton Tirmidhiju dhe Hakimi prej Imran ibn Husajnit dhe Taberaniju e Hakimi prej Xha’ėde ibn Hubejres.Pėr kėtė, Sujutiju thotė:Hadithi i pėrgjason haditheve mutevatir.Shih:El-Munavi, Fejdu-l-Kadir, vėll.III, f.478-479.Botim i Daru-l-ma’ėrife, Bejrut 1391h-1972.Poashtu shih:Sahihu-l-xhami’i-s-sagir ve zijadatuhu, vėll.III, hadithet nr.3283, 3287, 3289, 3290.Verifikues:Muhamed Nasiruddin Albani.

[38] Konsulto librat qė janė shkruar nė veēanti pėr sahabet, si:El-Istia’b e autorit Ibn Abdu-l-Berr(vdiq 463h), Usdu-l-gabe e Ibn Ethirit (vdiq 63h), El-Isabe e Ibn Haxherit (vdiq 852h), Tabekatu Ibn Sa’d (vdiq230h).Shih pėr drejtėsinė e sahabeve:El-Hatib El-Bagdadi, El-Kifaje, f.46-49, poashtu shih librin bashkėkohor pėr cilėsitė e tyre:Hajatu es-sahabe e autorit El-Kendehlevij, etj.

[39] Tabi’ij:ėshtė ai i cili ka marrė dituri prej sahabeve.Nė kėta aludon ajeti: '' dhe ata qė i pasuan me mirėsi '' (Teube 100).

[40] Transmentimin e pėrmend Muslimi nė hyrje tė Sahih-ut tė tij dhe Tirmidhiju nė veprėn Ilelu-l-xhami’ė.

[41] Ibn Ebu Hatim Er-Razi, Kitabu-l-xherhi ve et-ta’ėdil, vėll.I, f.16.Botim i Hajderabadit 1371h-1952.

[42] Burimi i pėrmendur, f.15, dhe kėtė e pėrmend me isnadin e tij prej Ibn Sirinit dhe tjerė.

[43] Po aty.

[44] Kosulto pėr kėtė librin:I’lelu-l-hadith, e Dr.Humam Abdurrahim Seid, i cili nė fakt ėshtė studim metodologjik nė dritė tė librit tė Ibn Rexhebit “I’lelu et-Tirmidhij.Botues:Daru-l-a’devij, Amman.

GURI SYLAJ
08-01-12, 11:49
E,qishtu mekopje,qe bilahin as qe imerrni vesh,maroni qef vetit.
Por,ju lutem,kujdese se Besimi nuk eshte prralle qe ju tregohet femijeve kur shkojn ne gjum!!

Alima
08-01-12, 12:14
Alime

Ēka do tė ishte fore e madhe kur tė shkosh te Krijuesi, tė ta jap Ai njė shqelėm e tė dėrgojė edhe njėherė nė kėtė jetė qė tė ja plotėsosh vedit dėshirat e mohuara pėr shkak tė njė dashurie e frikrespketi ndaj Tij.

A nuk na e ka dhėnė krijuesi vetėm njė jetė nė kėtė botėn e nefsit, ku ēdo gjė qė shef ta qon nė kup tė qiellit atė tė shkretė nefs dhe bėn tė pamundurėn qė ta posedosh.

Ja ta marrim njė shembull shumė tė thjeshtė...
Del edhe ti sikur unė nė qytet shiqon nėpėr vitrinat e dyqanave me apo pa qėllim dhe tė pėlqen ta zėmė njė minifund nuk ėshtė e domosdoshme tė jetė miniq, apo njė bluzė qė ėshtė pak e hapur nuk don tė thotė qė duhet tė tė shifen tė gjithat nėn te, sa qė ai derr nefsii nuk tė len rehat tuj tė thėnė hyr e blije, hyr e blije e ti tė ja japėsh njė grusht hundėsh nefsit tėnd me urdhėr trusu rri qaty se mua mė mjafton dashuria qė ushqej ndaj krijuesit e jo dėshirat apo nefsi im personal?

Tjetėr, edhe sikur tė mos na e ndalonte Kiruesi me pas shumė meshkuj, nuk besoj qė tė gjitha femrat ishim bėrė prostituta, sepse jo tė gjithat e kan nefsin seksual tė gatshėm nė ēdo moment qė kush tė ja u lyp me ja lonė bakshish nė dorė. Femrėn e mashkullin e trrpijavt jo Krijuesi por nuk ka gjė qė e ndal mos ta shuj tėrrpijen e vet sepse ėshtė i krijuar ashtu qė tė hajė e mos tė ngihet kurr, pra edhe kėtu del nė pah se Krijuesi krijon tė gjitha llojet, tė sinqertėt, seriozėt, tė drejtėt, gėnjeshtarėt, avanturistat, tė shtremtėt, ne si krijesa tė Tija vetėm pėrmbushim fatin tonė tė paracaktuar prej tij.


p.s shkruj qeshtu gjatė, se pasha mamin mu ke ba "tullusum" kur po ti shof shkrimet me nga dy tri shenja :wink:


...


Mjesi juve :)


po oj Murgesh , pse bre po me bani zullum qeshtu :D


krejt poenta eshte me ia vu veti stopin , zor boll , ...ama ... nime ēka s' po te bjen ne mend edhe ty ... jo hidi inshAllah nuk na bane prej xhehnemlive Allahu , Amin ( shuj mos mendo ashtu :( )


Jo , fati jone eshte per nje hise edhe ne duart tona , a po thu me pa nje fund ne vitrin me lakmu , por ne fund zgjedh ti me e ble e vesh a jo ... ti bleje veshe neper shpi kurr mos e desh , bile bile para bashkeshortit e ke shuuume sevap me u vesh e me u ndreq sa me shume , qe kur te del ne rrug e sheh hallajka mos me ju duk ato me te mira se ti , qy !

ps.qe , a ke boll gjate :D


Pershendetje ty e nderuar :)


.

Kosova19
08-01-12, 12:16
E,qishtu mekopje,qe bilahin as qe imerrni vesh,maroni qef vetit.
Por,ju lutem,kujdese se Besimi nuk eshte prralle qe ju tregohet femijeve kur shkojn ne gjum!!

...nuk kam faje pse nuk mundesh me kuptue , por ėshtė shum e thjesht per ata qe kan mend.

Alima
08-01-12, 12:17
Po kush te rrejti more se ai Guri eshte nga Xheneti !?
Mani more se u bete hore pa ju detyru kush !!
Me kete po mundoheni membrojt dicka e pavetedije po kethehenine Totemizem dhe ne Idhujtarine nga ecila ,shume kjarte po shihet,se nuk jemi liru as sot e kesaj dite !!


...

Bal , mos keshtu !


Muhamedi alejhi selam nuk ka rrejt as nuk ka genjy kurre ne jeten e tij !


Kije frike Krijuesin , ngase del prej imani sikur mos me pas qene kurr ne te !


ishte keshille nga zemra kesaj rradhe nga nje moter ytja ,
Alima !


.

Alima
08-01-12, 12:22
...

Murgesh , edhe diēka ...


per kete arsye , bash per kete arsye po e luftoin Islamin krejt bota , ngase cungon te gjitha keto ēfrenime dhe ēmenduri ... e njerezit po kane qejf me jetu vlla , me u knaq , me jetu nje jete , qashtu qysh the ti ...


ps.hajde sonte pijm ēaj :)

.

GURI SYLAJ
08-01-12, 13:10
E nderuar,,gjeje ne Kuran, ku shkruan se Gurini Zi ka ardhe nga Xheneti e mandej bisedojme !!
E saper Hadithe ,ju vet po thoni se ka shume qe jan rrena.
A mendoni ju se ,nese ky Guri ka ardhe nga Xheneti,ka vleren me te madhe edhe se te gjthe profetet perveq Ademit ,sepse edhe ky ka ardhe nga Xheneti.
A mendoni ju se cfar do te that nje OBJEKT ne kete Bote e qe ka ardhe nga Bota Tjeter apo veq ia futni kot ?
Po nime ,siq tha edheKosova 19 ,me i mendu keto dhe me i kuptu keto nuk do te benim hajgare me Besimin Islam ne kete menyre .
....

Alima
08-01-12, 13:52
E nderuar,,gjeje ne Kuran, ku shkruan se Gurini Zi ka ardhe nga Xheneti e mandej bisedojme !!
E saper Hadithe ,ju vet po thoni se ka shume qe jan rrena.
A mendoni ju se ,nese ky Guri ka ardhe nga Xheneti,ka vleren me te madhe edhe se te gjthe profetet perveq Ademit ,sepse edhe ky ka ardhe nga Xheneti.
A mendoni ju se cfar do te that nje OBJEKT ne kete Bote e qe ka ardhe nga Bota Tjeter apo veq ia futni kot ?
Po nime ,siq tha edheKosova 19 ,me i mendu keto dhe me i kuptu keto nuk do te benim hajgare me Besimin Islam ne kete menyre .
....

...

I nderuari , mos um ban nervoz sot dite e diel du me pushu relaxed :D


HADITHET , me gjenerata jane ruajtur zingjiret e tyre ...deri tek i derguari yne Muhamed alejhi selam !


nese diku eshte keput ai zingjir eshte bere i dobet ... nese nuk ka fare zingjire , apo percjellesit jane te dyshimt , ato hadithe jane te rrejshme ...

Kane punuar dijetaret ne kete drejtim , dhe punoin panderpre , keshtu qe ne asnje menyre , absolut ne asnje menyre , nje hadith i dyshimt apo i rrejshem , apo i dobet , edhe nese shkruahet neper libra gjithesesi tregohet transmetuesi dhe sakteshmeria e tij .


Hadithi ne fjale , ku Muhamedi alejhi selam ka tregu se ky gure ka origjin nga xheneti , eshte sahih , pra i vertet .Iben Abasi , njihet per transmetues i padyshimt ... Tirmidhiu shnon ne libren e tij si hadith autentik , pra origjinal me numrin rendore Nr° 877 ... dhe dijetari i ketij shekulli Shejh Al -Albani ( nime a e di ti se ky Shejh Albani , ishte dijetari i shekullit per te gjithe muslimanet anembane botes , dhe ishte shqipetare , mashAllah ... Allahu e paste meshiru , amin ) ... eh ku mbeta , poh ... pra Shejh Albani e verteton edhe njehere se eshte hadith me se i saket ne librin e tij "Sahihu i Tirmidhiut " me numer rendore Nr° 695 .


mjesi :)

.

Artisti
08-01-12, 14:23
Shumė e qėlluar kjo temė more, shumė shumė e qėlluar.


Nga kjo po del se

4.2 % janė Islam Radikal

5.8 % tė krishterė

90 % Shqiptarė qė nuk ja fusin as Islamit e as Katolicizmit.


Ju lumtėėėė..

Alima
08-01-12, 14:46
...


ooo sa mire me qene pijan , ....o hej o hej o hej hej hej !


o sa mire me qene ...

.

GURI SYLAJ
08-01-12, 14:51
Qysh more ka mundesi qe nje dicka qe e kemi kaq afer,hajde hajde Amerika, dhe jemi te sigurt qe ka orixhine nga Xheneti e te mos permendet ne Kuran!??
.... tash edhe kjo puna e ardhjes nga Xheneti dhe origjines nga Xheneti po na qet telashe tjera....?
Edhe Ademi a.s kishte ardhe nga Xheneti po na jo ,na jemi me origjine pej Ademit ....!!!Nashta edhe i pari i gureve u ardhe bashk me Ademin a.s !!?????

Une besoj po ne gjera qe nuk kan fije logjike nuk muj tybe !!

GURI SYLAJ
08-01-12, 14:54
Shumė e qėlluar kjo temė more, shumė shumė e qėlluar.


Nga kjo po del se

4.2 % janė Islam Radikal

5.8 % tė krishterė

90 % Shqiptarė qė nuk ja fusin as Islamit e as Katolicizmit.


Ju lumtėėėė..
Lum bafsh jarabi !
Llaf po bajna ...sidimnit ma!!

Alima
08-01-12, 14:55
Qysh more ka mundesi qe nje dicka qe e kemi kaq afer,hajde hajde Amerika, dhe jemi te sigurt qe ka orixhine nga Xheneti e te mos permendet ne Kuran!??
.... tash edhe kjo puna e ardhjes nga Xheneti dhe origjines nga Xheneti po na qet telashe tjera....?
Edhe Ademi a.s kishte ardhe nga Xheneti po na jo ,na jemi me origjine pej Ademit ....!!!Nashta edhe i pari i gureve u ardhe bashk me Ademin a.s !!?????

Une besoj po ne gjera qe nuk kan fije logjike nuk muj tybe !!


...


hahaha.... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
A1 Bal , .... mos beso , ēka me t' ba !


Allahu te mesofte si eshte me se miri per dunjan dhe ahiretin tend , Amin !


po e leme me kaq , ngase te gjitha u thane , konsideroi !
klm Bal , e tjera here te dieleve mos ma prish disponimin mundesisht ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

Kosova19
08-01-12, 15:53
...edhe une me ja fute dhe me thenė 120% jane Muslmane.

premium
08-01-12, 15:55
Budallaja e kish lishu rrugėn e pijanecit .

Kosova19
08-01-12, 15:57
Gjithēka qė transmetohet nga i Dėrguari i Allahut alejhi selam prej fakteve tė ndryshme duhet besuar pa marrė parasysh, a ėshtė kjo vizive (e shikushme) nga ana jonė apo e prekshme, apo konceptueshme nga mendjet tona apo jo.

premium
08-01-12, 15:57
A mundet me pasė ndonjė karakter (autoritet) personi pijanec?!

Kosova19
08-01-12, 16:20
...

I nderuari , mos um ban nervoz sot dite e diel du me pushu relaxed :D


HADITHET , me gjenerata janė ruajtur zingjiret e tyre ...deri tek i derguari yne Muhamed alejhi selam !


nese diku eshte keput ai zingjir eshte bere i dobet ... nese nuk ka fare zingjire , apo percjellesit jane te dyshimt , ato hadithe jane te rrejshme ...

Kane punuar dijetaret ne kete drejtim , dhe punoin panderpre , keshtu qe ne asnje menyre , absolut ne asnje menyre , nje hadith i dyshimt apo i rrejshem , apo i dobet , edhe nese shkruahet neper libra gjithesesi tregohet transmetuesi dhe sakteshmeria e tij .


Hadithi ne fjale , ku Muhamedi alejhi selam ka tregu se ky gure ka origjin nga xheneti , eshte sahih , pra i vertet .Iben Abasi , njihet per transmetues i padyshimt ... Tirmidhiu shnon ne libren e tij si hadith autentik , pra origjinal me numrin rendore Nr° 877 ... dhe dijetari i ketij shekulli Shejh Al -Albani ( nime a e di ti se ky Shejh Albani , ishte dijetari i shekullit per te gjithe muslimanet anembane botes , dhe ishte shqipetare , mashAllah ... Allahu e paste meshiru , amin ) ... eh ku mbeta , poh ... pra Shejh Albani e verteton edhe njehere se eshte hadith me se i saket ne librin e tij "Sahihu i Tirmidhiut " me numer rendore Nr° 695 .


mjesi :)

.

...ani motėr se nuk ka fajė se ka mėsuar diqka dhe po mundohet me na treguar neve.

...e kishin pyetur njė njeri qė e kishte pranuar fenė islame se pse e ke pranuar
ishte pėrgjigjur kėshtu diqka se gjdo gje qė e urdhėronė ėshtė e mir dhe gjdo gje qė e ndalonė ėshtė e keqe dhe kėshtu e kuptova se ėshtė fe e vėrtet.

...mos ndalimi i alkoolit tregon se sa te mangura janė keto ligje.

GURI SYLAJ
08-01-12, 16:24
A mundet me pasė ndonjė karakter (autoritet) personi pijanec?!

Po. Krejt cka ka ne zemer e tregon edhe kurr mos u tut qe te bene keq dicka me qellim. E kam fjalen per pianecet nga rakija e jo per pianecet nga MOSDIJA se ata ne vend qe me te pru lula pej Xhenetit te bijn GURE !!!!

GURI SYLAJ
08-01-12, 16:29
...


hahaha.... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
A1 Bal , .... mos beso , ēka me t' ba !


Allahu te mesofte si eshte me se miri per dunjan dhe ahiretin tend , Amin !


po e leme me kaq , ngase te gjitha u thane , konsideroi !
klm Bal , e tjera here te dieleve mos ma prish disponimin mundesisht ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

Me te mira ishalla !
Po kah dita e dielekaqerendesishme per ty ej!?????
Edhe tjetra,bilahin, as te dieleve e as te premteve kush nuk eshte kah te thirre.

Alima
08-01-12, 16:31
Me te mira ishalla !
Po kah dita e dielekaqerendesishme per ty ej!?????
Edhe tjetra,bilahin, as te dieleve e as te premteve kush nuk eshte kah te thirre.


...

Ti veē trego qysh jane pijanect te mire , edhe perqeshe gurin , te derguarin ,... besimtaret ... , dhe prit lula , ani plus prej xheneti bile http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ato duhet fitu , e inshAllah i gjejm atje !


.

GURI SYLAJ
08-01-12, 16:38
...

Ti veē trego qysh jane pijanect te mire , edhe perqeshe gurin , te derguarin ,... besimtaret ... , dhe prit lula , ani plus prej xheneti bile http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ato duhet fitu , e inshAllah i gjejm atje !


.


Arroganca ,ne debat, eshte mungese ARGUMENTESH DHE ,NUK DON SHUME MENDE ME E KUPTU SE NGA KUSH VJEN!

Kosova19
08-01-12, 16:39
...

Ti veē trego qysh jane pijanect te mire , edhe perqeshe gurin , te derguarin ,... besimtaret ... , dhe prit lula , ani plus prej xheneti bile http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ato duhet fitu , e inshAllah i gjejm atje !


.

...qfarė dije kena ne per shpirtin? ...nuk ėshtė nevoja me ja ditė seciles pune urtėsine kur e dime se kjo ėshtė nga Allahu.

Alima
08-01-12, 16:40
Arroganca ,ne debat, eshte mungese ARGUMENTESH DHE ,NUK DON SHUME MENDE ME E KUPTU SE NGA KUSH VJEN!


....

hahahahaha.... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifA1 ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif.

Kosova19
08-01-12, 16:43
bijn GURE !!!!

...ne nuk kena mundesi Allahu, i plotfuqishmi, i urti.

Gjithēka qė transmetohet nga i Dėrguari i Allahut alejhi selam prej fakteve tė ndryshme duhet besuar pa marrė parasysh, a ėshtė kjo vizive (e shikushme) nga ana jonė apo e prekshme, apo konceptueshme nga mendjet tona apo jo.

Kosova19
08-01-12, 16:45
...qfarė dije kena ne per shpirtin? ...nuk ėshtė nevoja me ja ditė seciles pune urtėsine kur e dime se kjo ėshtė nga Allahu.

Kosova19
08-01-12, 17:05
...nuk ka veq ne Kosove muslimane qė me ardhe te njė rrezultat se sa pijet alkooli te Muslimanet. ..mos kshirni njerzit me i mashtrua.

premium
08-01-12, 18:04
Po. Krejt cka ka ne zemer e tregon edhe kurr mos u tut qe te bene keq dicka me qellim. E kam fjalen per pianecet nga rakija e jo per pianecet nga MOSDIJA se ata ne vend qe me te pru lula pej Xhenetit te bijn GURE !!!!
Po krejt ēka ka nė trup , nė atė rast shfrytėzon po dumethonė armėn e ftohtė , apo armėzjarri.

Po thuajshin njeri kur po i pijėt , i fort po u bajka , per to krejt rrafsh (fushė kosovė):)

GURI SYLAJ
08-01-12, 19:11
Po krejt ēka ka nė trup , nė atė rast shfrytėzon po dumethonė armėn e ftohtė , apo armėzjarri.

Po thuajshin njeri kur po i pijėt , i fort po u bajka , per to krejt rrafsh (fushė kosovė):)

Po,bash krejt rrafsh i bahet po ky ka ymyt qe qepihet , PERKUNDER KETYRE TJEREVE QE E KAN RRAFSH PA PI HIQ !!!

Artisti
08-01-12, 21:36
...nuk ka veq ne Kosove muslimane qė me ardhe te njė rrezultat se sa pijet alkooli te Muslimanet. ..mos kshirni njerzit me i mashtrua.
Mos kshirni


hhhhhahahahahhahahhaa

.

Zanzi/M
08-01-12, 21:56
Mos kshirni


hhhhhahahahahhahahhaa

.

Ani de, cka ka lidhje. Edhe ky ka qejf me fol mire..!

pike.


.

Makresh
09-01-12, 09:13
Disa qe ketu i thon vetit besimtar, duke e par me sy gjithe universin dhe madheshtin e krijimit te Tij, ata ngulen duke dyshuar tek nje guri qe ka madheshtin e nje blloku !

Aj guri ka vler, sepse eshte nje prove qe xhenneti egziston dhe eshte dalur bashk me Ademin a.s. !

GURI SYLAJ
09-01-12, 09:47
Disa qe ketu i thon vetit besimtar, duke e par me sy gjithe universin dhe madheshtin e krijimit te Tij, ata ngulen duke dyshuar tek nje guri qe ka madheshtin e nje blloku !

Aj guri ka vler, sepse eshte nje prove qe xhenneti egziston dhe eshte dalur bashk me Ademin a.s. !

Masi po dojmme u ba kaq te menqur kallxona pra ; Pse nuk permenet ne Kuran kur paska ardhe nga Xheneti bashk me Ademin a.s !??

Kjo i bjen sikur ajo qe bente Kisha ne Mesjete duke shite BILETA per ne Xhenet .
Mandej ,ku i marrin ,nime , ata guret e vegjel qe e gjujne Shejtanin ,mos jan edhe ato fare biletash qe imbushin kacat e dikujte!!?? Mos jan edhe ata bijte e ati Gurit sikur ne qe jemi bijte e Ademit a.s!
Mebesu gjitheqysh ,per derisa jan memiliarda gjera qe nuk i njohim, por jone gjera qe nuk i han pazari SOT !!
---- E gjera te tilla po sillen ksajde teper shume !

Makresh
09-01-12, 10:32
Masi po dojmme u ba kaq te menqur kallxona pra ; Pse nuk permenet ne Kuran kur paska ardhe nga Xheneti bashk me Ademin a.s !??

Kjo i bjen sikur ajo qe bente Kisha ne Mesjete duke shite BILETA per ne Xhenet .
Mandej ,ku i marrin ,nime , ata guret e vegjel qe e gjujne Shejtanin ,mos jan edhe ato fare biletash qe imbushin kacat e dikujte!!?? Mos jan edhe ata bijte e ati Gurit sikur ne qe jemi bijte e Ademit a.s!
Mebesu gjitheqysh ,per derisa jan memiliarda gjera qe nuk i njohim, por jone gjera qe nuk i han pazari SOT !!
---- E gjera te tilla po sillen ksajde teper shume !


Guri i ndritshėm, i dalur nga xhenneti dhe i nxier nga mekatet tona eshte thjesht nje guri sot, ai nuk te jep kurfar vize per n'xhennet. Dhe sa per informat, te kesh kujdes e mos ta paraqitesh besimin Islam, si nje besim idiotesh, sepse nuk eshte besimi yn i koncentruar tek ky guri, por tek njeshmeria e 1 Zoti te vetėm qe kundėrshton fuqimisht trinitetin e krishterizmit dhe paganizmit global. Islami eshte FEJA MONOTEISTE ! Ju e devijuat temen per te dal tek trashegimia e paganeve, duke dashur te na thonit qe Islami eshte vazhedimiesi edhe e paganizmit. Un e kuptoj qe ka njerez qe s'kan kurfar vizioni ne dimensionin e historis, e sidomos te historis fetare, dhe ju jeni njeri nder ata qe shifni pak, thjesht pasiqe qe s'keni fler per t'i kuptuar rrjedhjet e historis se pejgamberėve !

GURI SYLAJ
09-01-12, 10:54
Nje besimtare i mire nuk njeh nervoze ne debat e as kercnime !!
Ju na e sollet Trungun e Pejgamereve dhe kur e pate cfar gabimi bete e terhoqet.
E drejte e juaja dhe te gjithe gabojme ,njerez jemi.
Ate cfar une po them dhe po mundohem te beje eshte kundershtimi i gjerave qe jo qe i ulin vleren Besimit por edhe e nenqmojune dhe kete pikrisht nga mosnjohja.
Une e dij se kur nuk keni fakte reagoni keshtu por nuk eshte faji iim-
E dij ,shume mire,se Islami eshte Fe Monoteiste por eshte shume e sigurt se ,shume gjera ,jan ruajt nga tradita apo besimet e me hereshme.Besoj nuk ka nevoje me i numru-
Une pyta ,ku imarrin haxhite ata guret e vegjel qee gjuajn shejtanin?
Ne vend te pergjigjes une mora vrejtjen se duhet te kem kujdese !!!
A eshte e vertete se ata duhet ble me para??? DHE SA HERE SHITET NJE GURALECE I TILLE ????
Vetem nje mesues i pa pergaditur apo i dobet reagon me nervoze kur nxenesi pyet !??
Ju ose behuni mesues te mire dhe te qete ose mos sillni prralla ksajde te cilat ndoshta ne Kazakistan shiten por ketu qeshin me to!!

Makresh
09-01-12, 11:21
KUJDES : Ne respekt, ndaj besimtarėve musliman. E jo kujdes, se do ju vras, apo dicka tjeter, un s'jam per vrasje e per rrahje.

Te gjithe njerezit rrjedhin nga Ademi a.s. dhe Hava a.s., edhe paganet, edhe muslimanėt. Cfar jan paganėt ? Njerėz qe kan devijuar rrugėn e Zotit, per t'adhuruar kryca, drunje, kukulla, para, e gjithecka tjeter ne vend te Zotit, her me vetedije, e her pa-vetedije. Keta njerez kan trasheguar edhe nga besimi monoteist, por thelbi, adhurimi i nje Zoti, e kan larguar ! Guri i zi nuk eshte adhuruar, e as qabeja nuk eshte adhuruar, ajo gjithemon kan qen xhami, dhe ne devijimin ekstrem, njerezit kan filluar te sjellin puta e kryca ne Qabe ! Duke menduar, se aty ruhen me mir "zotrinjt".

Nese ke gur te vegjel per ta gjuajtur shejtanin, ne perkujtim te Profetit Ibrahim a.s. gjat sprovės sė tij, ateher merr edhe neper rrugicat e kosoves, s'prish pune. Po ka edhe guralec qe shiten, sepse ka njerez qe i mbledhin ato, dhe ne vend qe te shkosh ne shkretetir per t'gjetur 10 copa guralec, ti i ke hazer, sepse dikush i ka gjetur per tye, dhe pasi qe te ka kryer nje servis, ateher edhe e paguan si cdo kund tjeter. Ku eshte e keqja ketu ? Blerja e guralecave nuk eshte oblgim fetar. Tani, nese s'je musliman, s'ke fare cka kerkon ne Haxhė.


Un s'jam i nervozuar, jam me i qet se kurre ne dash me dit. E di qe gabimi eshte njerzor, prandaj edhe po perpiqemi me te korigjiue. Feja nuk eshte si fjala "TOTEM", qe cdo kush mund t'i jep interpretimin e vet.

GURI SYLAJ
09-01-12, 12:01
KUJDES : Ne respekt, ndaj besimtarėve musliman. E jo kujdes, se do ju vras, apo dicka tjeter, un s'jam per vrasje e per rrahje.

Te gjithe njerezit rrjedhin nga Ademi a.s. dhe Hava a.s., edhe paganet, edhe muslimanėt. Cfar jan paganėt ? Njerėz qe kan devijuar rrugėn e Zotit, per t'adhuruar kryca, drunje, kukulla, para, e gjithecka tjeter ne vend te Zotit, her me vetedije, e her pa-vetedije. Keta njerez kan trasheguar edhe nga besimi monoteist, por thelbi, adhurimi i nje Zoti, e kan larguar ! Guri i zi nuk eshte adhuruar, e as qabeja nuk eshte adhuruar, ajo gjithemon kan qen xhami, dhe ne devijimin ekstrem, njerezit kan filluar te sjellin puta e kryca ne Qabe ! Duke menduar, se aty ruhen me mir "zotrinjt".

Nese ke gur te vegjel per ta gjuajtur shejtanin, ne perkujtim te Profetit Ibrahim a.s. gjat sprovės sė tij, ateher merr edhe neper rrugicat e kosoves, s'prish pune. Po ka edhe guralec qe shiten, sepse ka njerez qe i mbledhin ato, dhe ne vend qe te shkosh ne shkretetir per t'gjetur 10 copa guralec, ti i ke hazer, sepse dikush i ka gjetur per tye, dhe pasi qe te ka kryer nje servis, ateher edhe e paguan si cdo kund tjeter. Ku eshte e keqja ketu ? Blerja e guralecave nuk eshte oblgim fetar. Tani, nese s'je musliman, s'ke fare cka kerkon ne Haxhė.


Un s'jam i nervozuar, jam me i qet se kurre ne dash me dit. E di qe gabimi eshte njerzor, prandaj edhe po perpiqemi me te korigjiue. Feja nuk eshte si fjala "TOTEM", qe cdo kush mund t'i jep interpretimin e vet.

Me mija sociolog e studjuse te religjionit,neper bote ,mesojne e punojne dhe nuk arrijne deri tek nje perfundim kaq i thjeshte e gjenial....!!! Flm !
Eshte thene e tera !???

Artisti
09-01-12, 23:37
Masi po dojmme u ba kaq te menqur kallxona pra ; Pse nuk permenet ne Kuran kur paska ardhe nga Xheneti bashk me Ademin a.s !??

Kjo i bjen sikur ajo qe bente Kisha ne Mesjete duke shite BILETA per ne Xhenet .
Mandej ,ku i marrin ,nime , ata guret e vegjel qe e gjujne Shejtanin ,mos jan edhe ato fare biletash qe imbushin kacat e dikujte!!?? Mos jan edhe ata bijte e ati Gurit sikur ne qe jemi bijte e Ademit a.s!
Mebesu gjitheqysh ,per derisa jan memiliarda gjera qe nuk i njohim, por jone gjera qe nuk i han pazari SOT !!
---- E gjera te tilla po sillen ksajde teper shume !

Bac, i myte i myte se kėta po tė besojnė po inati nuk po i lejon qė tė pėrkulen.

Me urtėsi dhe fakte po mbahesh.


Tė lumtėėė..

Artisti
09-01-12, 23:46
Ani de, cka ka lidhje. Edhe ky ka qejf me fol mire..!

pike.


.
Hiqe kapelen, syzet edhe kshir hhhhhhhhhhhahahahahaha...

Kercovari
10-01-12, 07:01
Bac, i myte i myte se kėta po tė besojnė po inati nuk po i lejon qė tė pėrkulen.

Me urtėsi dhe fakte po mbahesh.


Tė lumtėėė..

Ku e di ti se ēka janė fakte?!Ku ka intolerancė nuk ka asnjė fakt bindės kėtė Guri e di po pėr qė ti duhet tė mėsosh pėr kėtė;

"Kėtu toleranca nuk duhet tė jetė aq e vėshtirė.Ne nuk jemi tė obliguar dhe duhet me ēdo kusht tė pranojnė mendimet e tė tjerėve apo tė tjera. Ajo ėshtė e mjaftueshme nėse dikush dėgjon dhe vėzhgon: ". Kjo nuk ėshtė e mendimit tim, por kjo ėshtė njė rregull qė dikush tjetėr ka njė tjetėr mendim," Kjo nė tė vėrtetė ndodhė kur punojmė me grupe tė vogla sociale, miq relativisht tė mirė, por nėse kemi njė mendim tė kundėrt nga ndonjė individ ose grup social i njė etnie tjetėr apo fe qė nuk e njohim,shpesh ėshtė e vėshtirė pėr tė qenė tolerant.Nė kėtė rast,na duhet tė kėrkojmė njė definicion tė ndryshėm tė tolerancės,ndėrkoh edhe tė pėrpiqemi gjithashtu me plotė angazhim tė ruajmė kuptimin e tolerancės.Nė fakt,ideja e konstruktivizmit ėshtė baza e botės tonė nė krijim tė imazhit tė realitetit. Si janė imazhet e tyre,a nuk janė ata tė pėrsosur. Sa kanė dallime nga "harta"e realitetit tonė, ėshtė i qartė mendimi rreth realitetit dhe a mund tė ndryshojmė. Pra, toleranca ėshtė pranimi i realitetit tė kundėrt i hartės. Nėse ne duam tė tėrheqim njė krahasim vizual, atėherė ne si dy shoferė nė njė korsi lėvizim bashkė por nė drejtime tė ndara. Tė dy kami plane tė ndryshme rrugore.Dhe nėse fillojmė tė shtyhemi nė rrugė, kurrė nuk do ta arrimė destinacionin e dėshiruar".

Shkėputur nga arkivi personal elektronik.

Alima
10-01-12, 10:13
Nje besimtare i mire nuk njeh nervoze ne debat e as kercnime !!
Ju na e sollet Trungun e Pejgamereve dhe kur e pate cfar gabimi bete e terhoqet.
E drejte e juaja dhe te gjithe gabojme ,njerez jemi.
Ate cfar une po them dhe po mundohem te beje eshte kundershtimi i gjerave qe jo qe i ulin vleren Besimit por edhe e nenqmojune dhe kete pikrisht nga mosnjohja.
Une e dij se kur nuk keni fakte reagoni keshtu por nuk eshte faji iim-
E dij ,shume mire,se Islami eshte Fe Monoteiste por eshte shume e sigurt se ,shume gjera ,jan ruajt nga tradita apo besimet e me hereshme.Besoj nuk ka nevoje me i numru-
Une pyta ,ku imarrin haxhite ata guret e vegjel qee gjuajn shejtanin?
Ne vend te pergjigjes une mora vrejtjen se duhet te kem kujdese !!!
A eshte e vertete se ata duhet ble me para??? DHE SA HERE SHITET NJE GURALECE I TILLE ????
Vetem nje mesues i pa pergaditur apo i dobet reagon me nervoze kur nxenesi pyet !??
Ju ose behuni mesues te mire dhe te qete ose mos sillni prralla ksajde te cilat ndoshta ne Kazakistan shiten por ketu qeshin me to!!


...


Edhe une te tregova Bal , mos ma qo mundin kote !


...thash :- gure ka toka boll , dhe te tregova se furnizohen me paqetime te vogla haxhinjet !


eh tash sa shiten , sa here shiten ... puna e tyne , mos ua mbaj kontabilitetin ti , se i kryjne vet edhe ato hesape ata ! Biznesi /tugjareti eshte zanati i pare ne bote ... kryesorja mos me e keqperdore !

ps.Apo ti ndoshta po pret qe te gjithe ne me te jape pergjegje anetare per anetare , dhe te ndryshme sipas fontan deshirash ... s' munden , as nuk mundem , ngase hadithi qendron mbi te gjithe ne !


.

ElyTony
02-02-12, 10:18
"Light" muslimanė. Sigurisht edhe Maki ėshtė i tillė! lol

Sikur alkooli tė ishte i dėmshėm dhe "haram", pse e krijou Allahu?
Gjithmonė duke u nisur nga fakti se Allahu krijoi gjithcka qė egziston!

Nėse doni t'a dini pse All-llahu e krijoi Alkoolin iu them LEXONI! All-llahu i dha mendje njeriut t'a krijoi edhe thiken e kuzhinės pėr nevojat e njeriut,por ka tė atillė qė me tė vrasin tė tjerėt.

Tani,unė them se Alkooli ka dobi por pirja e Alkoolit ka mė shumė dėme sesa dobi dhe kėtė para se t'a thotė Islami si Fe e thotė vet SHKENCA dhe mjekėsia.
Pėr kėtė arsye nė shkencė pėrdoret njė term i ri: VETVRASJE E NGADALSHME qė i atribuohet pirėsve tė Alkoolit dhe atyre tė Duhanit.

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT_AaHI0ocGmySQ_nMHEEpZ-I9VNz70yJEEnmxVVrnOQQT-lA0e


PAQE!

ElyTony
02-02-12, 10:27
Pirja e alkoolit a ėshtė prej mėkateve tė mėdha apo tė vogla??

Pirja e Alkoolit ėshtė prej mėkatėve tė mdha dhe nė kėtė s'ka dyshim aspak,sepse dėmi qė bėn pirja e Alkoolit ndryshe nė shkencė quhet VETVRASJE E NGADALSHME.
All-llahu i Lartmadhėrishėm thotė: “O besimtarė! Me tė vėrtetė, vera, bixhozi, statujat dhe shigjetėzat e fallit janė gjėra tė ndyta, punė djalli. Prandaj largohuni nga kėto, qė tė arrini atė qė dėshironi!” (El–Ma’ide: 90)

Fakti se All-llahu e ka futur nė mesin e statujave,bixhozit na argumentojnė se mėkati i pirjės sė alkoolit ėshtė mjaftė i madh.

Zana_ch
02-02-12, 14:08
Pirja e Alkoolit ėshtė prej mėkatėve tė mdha dhe nė kėtė s'ka dyshim aspak,sepse dėmi qė bėn pirja e Alkoolit ndryshe nė shkencė quhet VETVRASJE E NGADALSHME.
All-llahu i Lartmadhėrishėm thotė: “O besimtarė! Me tė vėrtetė, vera, bixhozi, statujat dhe shigjetėzat e fallit janė gjėra tė ndyta, punė djalli. Prandaj largohuni nga kėto, qė tė arrini atė qė dėshironi!” (El–Ma’ide: 90)

Fakti se All-llahu e ka futur nė mesin e statujave,bixhozit na argumentojnė se mėkati i pirjės sė alkoolit ėshtė mjaftė i madh.


uuuu qyqe po pirja e duhanit a nuk eshte vetvrasje aaa


Po pirja e duhanit dhe droges pse nuk ashte e ndalume ......a alkoholi koka i nalumQka ashte ma e rrezikshme mjetet narkotike apo rakija .


Masi koka e nalume rakija pse turqija e prodhon eeeeeeeee

http://www.aylingo.de/wp-content/uploads/2010/09/raki.jpgamanet mos mundohi mu ba ma turk se turku

Kosova19
02-02-12, 14:36
he mir je me shnet .......


O makrrosh shko en gjakaov e veti shehelert e po mujshin me pi rakkin hiq a jo , edhe a ashte e nalume

...por pse me shkua ne gjokve dhe me i vete , kur e ndalone Kurani?

Zana_ch
02-02-12, 14:40
...por pse me shkua ne gjokve dhe me i vete , kur e ndalone Kurani?

sepse en gjakov e pin alkoholin muslimant ma shum se katoliket valla ...ani i kam do kujshi sa her te shkoim me pushime per nat vin e rrin me babin nuk pin shum veq kaj shishe ama bahen nja 5 a 6 veta .


un po e them ate qe e kam pa me sy te mi ne shpin time , kur i kam pyt ata mkan thon se neve jemi me shehin e neve na lejohet me pi rakin ......kaq

Kosova19
02-02-12, 14:54
sepse en gjakov e pin alkoholin muslimant ma shum se katoliket valla ...ani i kam do kujshi sa her te shkoim me pushime per nat vin e rrin me babin nuk pin shum veq kaj shishe ama bahen nja 5 a 6 veta .


un po e them ate qe e kam pa me sy te mi ne shpin time , kur i kam pyt ata mkan thon se neve jemi me shehin e neve na lejohet me pi rakin ......kaq


...edhe me bure me pije nuk kena nevoi me shkua dhe me i vete?

Makresh
02-02-12, 16:21
sepse en gjakov e pin alkoholin muslimant ma shum se katoliket valla ...ani i kam do kujshi sa her te shkoim me pushime per nat vin e rrin me babin nuk pin shum veq kaj shishe ama bahen nja 5 a 6 veta .


un po e them ate qe e kam pa me sy te mi ne shpin time , kur i kam pyt ata mkan thon se neve jemi me shehin e neve na lejohet me pi rakin ......kaq

Cka o ky shehi be zan ?

premium
02-02-12, 16:30
A ka ndokush qė ka pa hajrin prej alkoholit ??
edhe ai/ajo qė ka pi
adhe ai qė ka shit ?

fundi i tyre vjen ... !