PDA

View Full Version : Islami dhe toleranca


Kercovari
08-01-12, 10:26
Liria dhe dinjiteti njeriut nė Islam

... pėr tė gjithė tė tjerėt qė mendojnė se kjo fe do tė thotė, detyrim i intolerancės dhe skllavėrisė!

Islami dhe toleranca

Islami ėshtė njė fe universale dhe sjellė me vete mesazhet e tij - mesazhe tė cilat bėjnė thirrje pėr njė tolerancė universale pėr tė gjithė njerėzimin. Kjo kėrkesė sot ėshtė me e ēmuar se kurrė mė parė, sepse tė gjitha kulturat afrohen njera tjeterės pėr tė u bashkuar nė njė udhė tė pėrbashkėt tolerance.
Qėllimi i Islamit ėshtė edukimi i ndjekėsve tė tij pėr t'u bėrė qytetarė global,udhėrrėfues tė njė tolerance brilante, mendjehapur nė tė menduarit,dhe nė veprime tė pėrgjegjshėm.

Sipas mėsimeve tė Islamit, ne jemi pėrgjegjės pėr tokėn nė tė cilėn jetojmė. Ne kemi pėrgjegjėsi para Zotit me respekt dhe dashuri pėr menaxhimin e saj si dhe pėr tė mbrojtur dhe pėr tė pėrdorur tė gjitha kapacitetet e kėsaj toke pėr qėllime jetese si pėrfaqėsues tė vetėm tė Zotit nė tokė. Nė vend tė "shkatėrrime nė tokė dhe tė derdhurit gjak", thotė Kurani, njeriu duhet tė pėrqendrohet nė punėn e tij tė vėrtetė, falė tė cilave ai siguron njė arsye nėse ai pėrpiqet me tė vėrtetė i kujdesshėm pėr tė realizuar gjithēka nė tė mirė tė njerzimit.

Prandaj, Kur'ani gjithmonė apelon pėr arsyen e njeriut dhe udhėzon atė pėr tė ushtruar lirinė e tij si njė bindje automatike tė Zotit,qė ai pėr ēdo akt krijues tė mos jetė i paaftė pėr tė vendosur. Njeriu nuk duhet tė humbas kufijtė e lirisė se tij, por me vetė arsimin, dmth,tė shtrihet nėpėrmjet mendimit tė pavarur racional dhe veprimit tė lirisė krijuese.


Vetė-edukimi tė i mundėson atij tė tolerojė edhe pėr njė vlerėsim tė duhur tė mundėsive tė tij.


Ndėrgjegjėsimi tė jetė nė anėn tjetėr tė gabueshmėrisė sė bashku me njė vetėdije tė pėrgjegjėsisė, kėshtu do tė gjejė se ēka ėshtė dinjiteti i njeriut duke lejuar njė qėndrim bujar dhe tolerant ndaj njerėzve tė tjerė, me tė cilėt ne duhet tė kombinojnė solidaritetin njerėzor.

Toleranca ėshtė forma dhe njohja e lirė tė lirisė dhe dinjitetit tė ēdo qenije njerėzore, me kusht qė ai t`mos bėn asnjė tė keqe. Nėse ne nuk jemi tė vetėdijshėm pėr gabueshmėritė tona,absollutisht nuk mund tė jemi tė sigurt nė tė drejtėn tonė qė tė posedojmė tė gjithė tė vėrtetėn,dhe kjo ėshtė ajo qė ne na obligon nė thelb tė kemi ēdo njeri tjetėr nė krah, pavarėsisht nga pėrkatsia race, feja, kultura dhe ideologjia,edhe ndaj kėtyre tė sillemi tolerant.

Njė qėndrim i tillė ndėr tė tjera ėshtė marrė pėr njė tė vetme arsye, sepse tė gjitha kėto grupe pėrkatėsie ende nuk kanė qenė, ose vetėm shumė rrallė janė identifikuar me veten. Kjo ėshtė toleranca universale jo e vetme qė e kushtėzon Islami.Islami mėson paqen e nevojshme pėr komunitetin e njeriut,tė mėson tė kesh njė sjellje tė barabartė ndaj ēdo grupi tė njerzve ashtu si donte Krijuesi,tė ēmosh lartė diversitetin e tė gjitha krijesave, si dhe njohjen e individualitetit tė veēantė tė ēdo personi,duke e dashur dhe respektuar atė.


Shumėllojshmėria e grupeve njerėzore nuk duhet tė na pengojė ne pėr tė njohur ata mė nga afėr dhe pėr t'i pajisur ata me tolerancėn e domosdoshme.Pėrndryshe ne nė tė vėrtetė nuk do tė mundemi tė pėrmbushim rolin tonė si zėvendės regjent nė kėtė tokė. Shikur nga ajo edhe se si ėshtė kry diversiteti i grupeve tė tjera tė njerėzve,ėshtė dėshira e Krijuesit qė na mundėson pėr tė pėrmbushur misionin tonė njerėzor. Pėr shkak tė pėrpjekjeve qė janė tė nevojshme pėr tė kuptuar tjetrin, i cili megjithatė ėshtė edhe nė tė vėrtetė rrėnja nė kulturėn e vet, ky duhet tė jetė shkak pėr tė praktikuar tolerancėn ndaj tyre duke na hapur rrugė me tė begatė arsimimi dhe shans kjo, pa tė cilat me njė vetė-drejtim nė sjelljen dhe veprimet tona nuk ėshtė e mundur.

Kurani thotė kėtė:

"O njerėz, Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre dhe ju bėmė popuj e fise, qė tė mund tė njohni njėri-tjetrin. Vėrtetė, pėrpara Zotit ndėr ju ėshtė mė fisnike ajo e cila u bėnė mė tė devotshėm,dhe mė tė devotshmit janė mė tė drejtit...." [49:13]


Pėr shkak tė kėsaj nevoje qė njerėzit pa marrė parasysh dallimet e tyre dhe mė gjerė,pėr tė njohur njėri-tjetrin, Islami ka bėrė thirrje pėr njė dialog tė paanshėm fetare dhe thotė: Kjo ėshtė e parė e tė gjitha feve:

"Thirr pėr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi e kėshillė tė drejtė pėr tė mohuar ( grindjet dhe luftrat) nė mėnyrėn mė tė mirė tė vėrtetė.Zoti yt di mė sė miri atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė mirė ata tė cilėt ndjekin drejtimin e duhur" . [16:125]


Vendimi apo gjykimi duhet tė lihet mė mirė Perėndisė. Nė vend tė kėsaj, ne duhet tė pėrpiqemi pėr njė sjellje tė drejtė dhe tolerant ndaj tė gjithve.Ajo qė shkon me fenė Islame janė veprimet tona qė ne duhet tė pėrgjigjemi pėr tė.Edhe kjo qėndron gjithashtu nė njė vend tjetėr nė Kur'an:


"... Dhe unė kam qenė i urdhėruar pėr tė ushtruar drejtėsinė mes jush. Perėndia ėshtė Zoti ynė dhe Zoti juaj. Ne kemi vepra tona dhe ju keni pėrgjrgjėsi pėr punėn tuaj! Nuk ka asnjė konflikt themelor midis nesh dhe jush. Perėndia do tė na sjellė sė bashku dhe vetėm te Ai ėshtė rruga e jetės. "[42:15]


Kjo na sjell nė ēėshtjen e tolerancės nė kuptimin e ngushtė, pra tė tolerancės fetare. Ajo i pėrket urdhėrimet fetare nė Islam, sepse tė gjitha fetė e shpallura janė tė vlefshme nė bazė tė mėsimeve islame, nė parim, si mėnyra mė tė vlefshme pėr Perėndinė. Prandaj, muslimanėt i duan tė gjithė profetėt e Perėndisė, tė cilat kanė ndodhur qė nga fillimi i historisė njerėzore nga koha nė kohė, si Moisiu dhe Jezusi tė cilėt gjithashtu janė tė respektuar dhe tė dashur ndėr muslimanėt nė mėnyrė tė barabartė.Po tė logjikojmė mirė dhe drejtė,qė nė fillim konsekuent pėr kėtė ėshtė Muhamed a.s i cili solli nė dritė ēėshtjen e tolerancės fetare dhe lirinė fetare,dhe lirisht mund tė quhet pėrfaqsues i parė i pluralizmit fetar dhe kulturor i shkruar si i tillė edhe nė histori. Ai u pasua nga halifet, kryesisht nga kalifi Omer, toleranca fetare bujare e Sulltan Salahudin,histori e njohur pėr shumė nga ne.

Nė shkrimin e mėsipėrme janė pėrpjekje pėr tė bėrė tė qartė nė aq sa ėshtė toleranca universale aktive, si dhe toleranca fetare nė objektivat e edukimit islam,sa ėshtė kuptuar drejt.


Kėtu edhe kufijtė e tolerancės janė bėrė tė qartė.Janė tė dukshme kudo nė hapsira qė janė nė qarkullim tė kundėrt,aty ku nuk ka njė sjellje tė drejtė, ku tė drejtat universale tė njeriut shkilen sistematikisht, qoftė nga vetė ose nga tė tė tjerėt tė janė shkelur.Aty ku vetėm nėpėrmjet angazhimit personal kėto tė drejta mund tė mbrohen, sepse mbrojtja e tyre nga ligjet e shtetit tė cilat janė tė gjitha tė nevojshme,nuk janė edhe tė mjaftueshme. Prandaj, sipas njė thėnie tė Profetit Muhamed (as): "Kushdo nga ju qė sheh diēka tė keqe duhet tė ndryshojė atė me dorėn e tij,kur nuk mund tė ndryshojė, atėherė me gjuhėn e tij, dhe kur edhe me kėtė nuk mundet, atėherė me zemrėn e tij,edhe pse kjo ėshtė forma e fundit mė e dobėt e besimit. "

Nuk ka asnjė tolerancė ndaj padrejtėsisė dhe mizorisė.

Sė fundi, njė pjesė tė historie tipike nga historia e lashtė islame, pasi ajo sjell njė shembull tė mirė pėr tolerancėn islame aktive. Kjo ėshtė njė ngjarje e pėrditshme nė jetėn e Kalifit tė dytė Omar.

Njė ditė ai pa njė burrė tė vjetėr duke lypur nė rrugė dhe mėsoi se ai ishte njė ēifut. Kalifi mėsoj pėr fatin e njeriut tė vjetėr dhe tha se njė gjė e tillė nuk mund tė ndodhė nė shtetin e tij. Prandaj, ai urdhėroi qė hebrejit plak duhej tė ishte dhėnė njė pension nga shteti, i cili mundėson nė pleqėrinė e tij njė ekzistencė tė mirė.

Nga po i njėjti kalif Omer ėshtė thėnė: "Pse njeriu robėrohet sėrish, edhe pse ai ishte i lindur nga nėna e tij i lirė."

Kjo ėshtė konsiderata islame, e cila pėrsėri dhe pėrsėri merr pėrsipėr detyrat mė tė rėnda pėr tė luftuar pėr tė drejtat dhe lirinė e njeriut nė solidaritetin e plotė dhe tė pėrbashkėt me komunitetet tjera ndėrnjerzore tė cilėj janė pjesė e pandarė e tolerancės universale dhe fetare.

sherri
10-01-12, 12:15
Me Xhevat Bislimin kundėr decentralizimit dhe pėr Bashkimin Kombėtar (http://www.facebook.com/pages/Me-Xhevat-Bislimin-kund%C3%ABr-decentralizimit-dhe-p%C3%ABr-Bashkimin-Komb%C3%ABtar/136296233094390)

Hoxha mėson fėmijėt tė thonė se "shkolla tė prish"

Ka kohė qė hoxhallarėt injorantė tė dindinarit kanė marrė pėrsipėr "edukimin" ilegalė tė fėmijėve nė vend tė shkollės, mėsuesėve tė kualifikuar. Por, deri sot nuk e kisha besuar se njė hoxhė mund t'u thotė fėmijėve mos shkoni nė shkollė se "shkolla ju prish"!a!! Kėtė e degjova sot nga dy femijė (nxėnės shkolle) dhe nuk po u besoja veshve tė mi...

Po ecja rrugės sė fshatit kėmbė, kur dėgjoj nga mbrapa dy fėmijė qė po pysnin njėri-tjetrin: "A ke marrė abdes", pyste njėri, kurse tjetri i pėrgjigjejė: "S'kam marrė, por do tė marrė te xhamia". Njėri prej djemėve ishte 9 ose 10 vjeē, kurse tjetri 12 ose 13 vjeēar!! Natyrisht qė nuk ishin mesuar nga mėsuesit as t'i pėrshėndesnin njerėzit qė mund t'i takonin rrugės!!
Ndalova dhe u thash: Shkoni nė shkollė? -Po, m'u pėrgjigjėn, njėzėri.
-Mėsoni apo shkoni sa pėr tė shkuar, i pyeta. Jo, more ēka po na duhet shkolla, mė thanė, kurse njeri, mė i madhi, tha: "I kam pėshurrė nė shkollė" (me falni, por qellimisht po e them siē e tha ky "nxėnės", i "edukuar" nga hoxha antishqiptar i fshatit).

Mė i vogli mė tha: "Shkolla tė prish, prandaj po shkojmė nė xhami, se vetėm aty mėsojmė dhe nuk prishemi, ne jemi "myslimanė"!! Mirė shumė u thash. Po, ju, u thash, jeni shumė tė vegjėl pėr tė shkuar nė xhami. Ju duhet tė shkoni nė shkollė dhe tė mėsoni shumė, tė bėheni tė ditur qė t'i shėrbeni fshatit dhe gjithė vendit tonė... Vetėm tė diturit mund tė bėhen edhe besimtarė tė mirė, tė pashkollet dhe tė paditurit nuk i donė as Zoti sot... Ēfarti more, mė thanė, hoxha di mė shumė se mėsuesit tane...!!

Ja, hoxhallare tė ketille duron toka jone, duron perendia, duron Zoti, duron shoqėria jonė, duron populli ynė i etur pėr dituri, zhvillim e kulturė... Kujt i duhet ky "hoxhė" dhe soji e lloji i tij? Perendisė JO, ketij vendi dhe kėtij populli JO? I duhet vetem Serbisė dhe armiqėve tė popullit dhe vendit tonė... Ferrin (xhehnemin) e ka pak njė "hoxhė" i kėtillė...

Prandaj, prindėrit, mėsuesit dhe shoqėria duhet ta kenė tė qartė se bashkėpunėtorėt e djeshėm tė Serbisė dhe tė sotmit janė strehuar nėpėr xhami dhe nė shumė institucione tė tjera dhe po zhvillojnė veprimtarine e tyre antishqiptare dhe antiperendi tė papenguar... Kėshtu, ndoshta, mund tė jetė edhe nė kishat shqiptare...

Kjo tendencė antishqiptare, antiemancipuese dhe anticivilizuese mund tė ndalet dhe mund tė kthehet pėr sė mbari me angazhimin konkret tė institucionėve tonė arsimorė e shkencorė, por edhe me njė projekt qeveritar me tė cilin do tė nxitej dhe ndihmohejė pak me hater e pak me zor unifikimi (centralizimi) i bashkėsive tė shumėta fetare islamike nė njė Bashkėsi tė vetme Shqiptare Islamike (BSHI), me ēka feja islame do tė mirrte fytyrėn shqiptare dhe do tė vihej nė shėrbim tė kėtij vendi dhe tė kėtij populli, siē ėshtė edhe vullneti i tė madhit Zot... E njejta gjė vlen edhe pėr bashkėsitė fetare tjera.

Cilido religjion, fe a besim qė nuk i shėrben popullit, njerėzve qė e besojne ėshtė edhe kundėr vetė Zotit dhe nuk ėshtė shprehje e vullnetit tė Zotit... Kjo vlen edhe pėr shkollen, edhe pėr mediat (sidomos televizionėt), Qeverinė dhe institucionėt tjera...


*** Ngjarja ndodhė nė Fshatin Vėrban tė komunės sė Vitisė ku njė hoxhė antishqiptar ka fshirė shqiponjat e vizatuara nė ambientėt e xhamisė dhe predikon nėn maskėn e fejės ēdo gjė anti-Shqiptare.

Arb
10-01-12, 12:33
E hoxhallare te ketille anti-Shqiptare jane te shumte.

Sot, te shkosh ne xhami eshte rrezik. Ata prinder qe lejojne te shkojne femijet e tyre ne xhami, nuk e kuptojne rrezikun qe mund tu vije nga helmimi ideologjik fetar qe po u behet xhematit.

Arb
10-01-12, 12:36
*** Ngjarja ndodhė nė Fshatin Vėrban tė komunės sė Vitisė ku njė hoxhė antishqiptar ka fshirė shqiponjat e vizatuara nė ambientėt e xhamisė dhe predikon nėn maskėn e fejės ēdo gjė anti-Shqiptare.

Fshihen simbolet kombėtare nga Xhamia e Vėrbanit tė Vitisė (http://deqani-ks.all-up.com/t1930-fshihen-simbolet-kombetare-nga-xhamia-e-verbanit-te-vitise#9684)

Viti, 6 qershor - Bashkėjetesa e simboleve kombėtare pėrkrah atyre fetare nė mure tė brendshme tė xhamisė sė fshatit Vėrban, nuk kanė gjetur mirėkuptim.
Disa Shqiponja tė pikturuara nė mure tė brendshme tė xhamisė qė nga viti 1988, tashmė janė fshirė. Kryetari i fshatit Vėrban, Bajram Bajrami, thotė se ky akt ėshtė i papranueshėm dhe pėr kėtė fajėson imamin e ri tė xhamisė.

“Shqiponjat kanė qenė aty tė vizatuara si simbol kombėtar dhe askėnd nuk e kanė penguar, sepse qysh atėherė Hoxha e ka paraparė dhe ka thėnė qė simboli kombėtar asgjė nuk pengon tė jetė nė objektin fetar, por tash si duket dikėn e ka pengu kjo gjė qė unė pėr veti dhe pjesa dėrrmuese e fshatarėve ndihen keq” ėshtė shprehur Bajrami.

Ai po ashtu ankohet se kjo xhami ėshtė ndėrtuar me kontributin e fshatarėve dhe nuk mund tė bėhen veprime pa u pyetur ata dhe kėshilli i xhamisė. “Ėshtė kėshilli i Xhamisė por tė njoftohet edhe opinioni, fshatarėt se a janė tė pajtimit ata tė fshihen simbolet kombėtare, e jo tė qohet dikush edhe ta bėj krye nė veti” ka potencuar Bajram.

Mirėpo imami i xhamisė Hajrullah Aliu arsyetohet se simbolet janė larguar pėr arsye fetare.“Nuk ėshtė ēėshtja te shqiponjat ėshtė ēėshtja pse krijesa, figura piktura qė kanė shpirt. Se nuk ėshtė se unė jam kundėr, zoti mos e bėftė, se unė vet jam shqiptar, vet kam shqiponja. Ne mundemi nėpėr shtėpia tona t’i mbajmė simbolet kombėtare” deklaroi imami Aliu. Sipas tij heqja e simboleve nuk ėshtė bėrė nga ai dhe se vendimet merren nė bashkėpunim tė plotė me kėshillin e xhamisė.

“Me vendimin e kėshillit, se unė nuk i kam fshi ato Shqiponja, i ka fshi mixha Ragip, pra ata janė pėrgjegjės anėtarė tė kėshillit xhamisė” thotė imami. Po tė njėjtėn gjė e konfirmon edhe kryeimami i Bashkėsisė Islame tė Vitisė, Feim Abazi. “Imami na ka pyetur neve, mė ka tregu se si ėshtė rasti. Domethėnė ėshtė kėshilluar me ne. E kemi sugjerua imamin qė nė bashkėpunim me fshatarėt dhe kėshilltarėt e xhamisė, ta blejnė njė ngjyrė qė sė paku t’i largojnė prej vendit nė mimber ku kanė qenė tė vendosura, se njė gjė e tillė ėshtė e ndaluar. Ne jemi pėr simbole kombėtare, ne i ruajmė me gjithė kėnaqėsi, por vendin nuk e kanė nė xhami” ka deklaruar kryemami komunal, Fehmi Abazi. Simbolet kombėtare nė xhaminė e fshatit Vėrban ishin pikturuar nga piktori i mirėnjohur Demir Behluli, mė 1988, nė kohėn kur xhamia ishte rindėrtuar.

Kercovari
10-01-12, 14:09
Hoxhallare dhe prifterinj injaranta dhe fanatik ka sa te duash..por ketu s`behet fjale per hoxhallare po per ate si te meson islami te jesh tolerante dhe se Islami eshte fe tolerante,me duket s ekeni ngatru shalen me samarrin...

Kercovari
10-01-12, 15:15
Enkas pėr ju tė dy qė tė dalloni se mesimet mbi fetė dalin nga libra tė shenjtė e jo nga prifta e hoxhallarė ......

Ēdokush qė vjen shpesh kėtu me debate qė i humbin karakterit temės pėr tė cilėn flitet,siē duket kan qėllim tė caktuar pėr tė u bė pjesė pothuajse e pashmangshme e identitetit tė krishterė kolektiv,edhe pse nga unė mund tė merrni pėrshtypjen se unė nuk jamė antikrishter dhe mė caqe armiqėsore ndaj krishterimit,sepse ketė nuk mė lejon bagazhi i tolerancės i trashėguar nga mėsimi Islam ndaj ēdo individi dhe kolektiv fetarė i kujdoqoft besimi.


Asgjė nuk ėshtė e largėt pėr tė kuptuar njė idnivid qė shkruan pėr vlera tė njerzimit nga cila do qoftė hapsire fetare dhe sociologjike vjen..
Kur unė tė merren me aspekte problematike tė krishterimit, atėherė unė e kam bėrė kėtė pėr qėllime tė shpjegimit sociologjik dhe jo pėr qėllime tė ndjekjes penale ose tė denoncimit se ēka bėri prifti,amullari dhe papa.

Unė mendoj se asgjė nuk ėshtė nė interes tė askujt duke denoncuar hoxhen apo priftin, pėr tė bėrė kėtė me qėllim se sa tė gjitha fetė janė po aq tė mirė apo tė keqia nė mėnyrė tė barabartė (ose pse krishterimi ėshtė mė i keq se tė gjitha fetė tjera),siē mundoheni ju tė tregoni Islamin kėtu pa u futur nė thelbin e temės po vetem me dononcim tė njė hoxhe injorant dhe fanatik . Sigurisht, besimi ėshtė diēka subjektive, dhe nuk ka asnjė kriter universal me tė cilin dikush mund tė gjejė tė "vėrtetat" tė njėrės fe, pėr tė kontrolluar tė tjera besime.


Nuk ka vetėm besim individual por ka besim nė fe si njė sistem social, dhe efektet e tyre janė shumė mirė tė dukshme dhe tė verifikueshme. Nė funksion tė kėtyre efekteve kemi fe mjaft tė mira dhe tė kėqija.

Format fetare nė shoqėritė kanė dominuar shumė mė thellė se ideologjitė politike, ndonjėherė janė nė gjendje avantazhi pėr tė marrė vendime dhe para-gjykimet nė lidhje me atė sa njė shoqėri ėshtė e mirė dhe e keqe,e drejtė ose e padrejtė, tė ligjshme dhe tė paligjshme,i durueshėm dhe qė konsiderohet e patolerueshme. Para se tė menduarit mund tė pėrdoren nė tė gjitha sferat, feja tashmė ka njė drejtim tė theksuar nga gjykimet e saj pėr vlerėn e bėrė tė detyrueshme si triumf kulturorė. Si tė tilla ato duhet tė mbeten tė paprekura edhe nė qoftė se vjen nė rėnia te ndikimit dhe rėndėsisė sociale tė fesė.Si Islami poashtu edhe Krishtėrimi nė trojet tona nuk janė fe pa ndikim nė shoqėri po janė besime fetare tė garantuara me kode ligjore Kushtetuese dhe tė pėrfaqsuara nė ēdo hapsirė siciale tė komuniteteve,prandaj kur mėsojmė pėr Islamin s`ka vend pėr hoxhėn ta denoncojmė, dhe kur mėsojmė pėr krishtrimin s`ka pėrse tė denocohet prifti...dhe nese kėto janė injorantėt dhe fanatikėt, a duhet edhe shumkush nga ju tė u bėhet shok?!

LOJETARI
10-01-12, 20:47
E kam thėnė edhe dikund tjetėr se: tolerancė fetare nuk ka , d.m.th nuk mundė tė ketė as tolerancė islame .Por tolerancė njerėzore ka , dmth edhe myslimanat mundė tė jenė tolerant .
T'i thuash dikujt se zoti ėshtė njė ,pėr mua nuk ėshtė njėjtė sikur t'i thuash se zoti ėshtė gjithėēka .Pėr mua nėse zotin e shohim si njė ,atėherė po e izolojmė ,po e largojmė ,po e qesim jashtė si shikues qė kur tė don ai na dėnon , na shpėrblen ,thjeshtė po i japim kuptimin sikur ai tė ishte njeri .Prapė po them pėr mua kjo nuk ėshtė logjike .E njeriu krejt gjėrat i kupton ne bazė tė logjikės sė vet , e logjika njerėzore ndryshon karshi zhvillimit tė tij .Nuk ėshtė njeriu i sotit ai qė ka qenė ne kohen e Ademit e Havės .Ndryshe kanė logjikue ata dy , se nuk kane pase nevoje pėr tolerancė ,kanė qenė njė ēift qė kanė krijue familje ,nje here dy djemė e pastaj ni zot e din se qysh keta dy djemė janė shumue ma tutje , pa pasė gra ......ps .
njė fabulė thotė:
Hava e pyet Ademin :"zemėr a mė don hala "
-"Pse kėnd me e dashtė " i pėrgjigjet Ademi ....

Alima
10-01-12, 21:16
...


Ec e mos qesh tani ... me qat vicin :D

...andaj eshte Zot dhe Nje ... askush nuk mund i perzihet & rivalizohet !

Njeriu eshte perfaqesues i Tij ne kete bote ... por ja , ka disa qe nje formul kaq te thjesht assesi ta kuptoin , bile bile edhe shtosa tregoin trimat !

2 djem ? ...po de po ... le mos u lodhni , se majmunat ne kan maru http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ... ma kollaj me marr vesh babagjyshin majmun, se fjalen e vet Krijuesit te njeriut dhe edhe majmunit , ev ,ev ...


.
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

GURI SYLAJ
10-01-12, 22:56
...


Ec e mos qesh tani ... me qat vicin :D

...andaj eshte Zot dhe Nje ... askush nuk mund i perzihet & rivalizohet !

Njeriu eshte perfaqesues i Tij ne kete bote ... por ja , ka disa qe nje formul kaq te thjesht assesi ta kuptoin , bile bile edhe shtosa tregoin trimat !

2 djem ? ...po de po ... le mos u lodhni , se majmunat ne kan maru http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ... ma kollaj me marr vesh babagjyshin majmun, se fjalen e vet Krijuesit te njeriut dhe edhe majmunit , ev ,ev ...


.
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Ja , qitu jam me ty.
Shkolla na ka rrejte kur na ka than qe njeriu e ka origjinen pej majmunit.
E verteta eshte se; majmuni e ka origjinen prej njeriut dhe per kete gjindet nje shkalle me lart se njeriu.
...nuk maron pushke me vra vllaun e vet !!!

Makresh
11-01-12, 08:59
Ja , qitu jam me ty.
Shkolla na ka rrejte kur na ka than qe njeriu e ka origjinen pej majmunit.
E verteta eshte se; majmuni e ka origjinen prej njeriut dhe per kete gjindet nje shkalle me lart se njeriu.
...nuk maron pushke me vra vllaun e vet !!!

Sikur t'ishte e vetmja rren qe ta ka thon shkolla.

Alima
11-01-12, 12:05
Ja , qitu jam me ty.
Shkolla na ka rrejte kur na ka than qe njeriu e ka origjinen pej majmunit.
E verteta eshte se; majmuni e ka origjinen prej njeriut dhe per kete gjindet nje shkalle me lart se njeriu.
...nuk maron pushke me vra vllaun e vet !!!

...

Shuj , shuj Bal .... ata po e hajshin mish t'gjalle shoqi-shojn ... majmunat ...


....a e ke kanalin National Geografic Chanel ?

.

GURI SYLAJ
11-01-12, 14:39
Sikur t'ishte e vetmja rren qe ta ka thon shkolla.

Nuk mjafton vetem shkolla e hoxhes ,duhet pase edhe shkollen e jetes me i kuptu MESELETE drejt!

GURI SYLAJ
11-01-12, 14:39
...

Shuj , shuj Bal .... ata po e hajshin mish t'gjalle shoqi-shojn ... majmunat ...


....a e ke kanalin National Geografic Chanel ?

.


Me hanger e hane se jan rraje e jona po pushke nuk marojne se jan me tolerant se na!!

Alima
11-01-12, 15:08
Me hanger e hane se jan rraje e jona po pushke nuk marojne se jan me tolerant se na!!

...

Ēka ka lidhje toleranca me dijen http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ... rranje e jotja ndoshta , e imja assesi kurr hiē , dhe as qatehere !


ps.flm per korigjimin atje larte :)


.

Kosova19
11-01-12, 16:30
Hoxhallare dhe xxxxx injaranta dhe fanatik ka sa te duash..por ketu s`behet fjale per hoxhallare po per ate si te meson islami te jesh tolerante dhe se Islami eshte fe tolerante,me duket s ekeni ngatru shalen me samarrin...

...qka ka kėtu fanatizėm? ...Xhamit nuk munden mu mbushur me simbole tė ndryshme dhe me urrejtje ndaj atinve qė nuk janė shqiptarė ose janė njerėz me ngjyrė tė zezė.

GURI SYLAJ
11-01-12, 16:48
...

Ēka ka lidhje toleranca me dijen http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ... rranje e jotja ndoshta , e imja assesi kurr hiē , dhe as qatehere !ps.flm per korigjimin atje larte :)


.


Qysh more rraje e jemja rraje e jotja !?? A nuk jemi te dyte pej Ademit a??

Dituria dhe toleranca kan lidhje edhe shume bile!
Taksirati kerset kur zateten dy te paditur !p.s

s'ka pse e mender qofsh!

Kosova19
11-01-12, 17:04
E kam thėnė edhe dikund tjetėr se: tolerancė fetare nuk ka , d.m.th nuk mundė tė ketė as tolerancė islame .Por tolerancė njerėzore ka , dmth edhe myslimanat mundė tė jenė tolerant .

...feja nuk ka toleranc ndaj tė kotės!


T'i thuash dikujt se zoti ėshtė njė ,pėr mua nuk ėshtė njėjtė sikur t'i thuash se zoti ėshtė gjithėēka .Pėr mua nėse zotin e shohim si njė ,atėherė po e izolojmė ,po e largojmė ,po e qesim jashtė si shikues qė kur tė don ai na dėnon , na shpėrblen ,thjeshtė po i japim kuptimin sikur ai tė ishte njeri .


...gjdo njeri mundet ti dallojė se cilat gjėrat i bėn me dėshirėn e vet dhe cilat nga jo dėshira e vetė. ...shėndeti dhe vdekja e njeriut nuk janė nė dorėn e vet. ...nė qofse shiqojna nė hapsirė gjdoher kishim me kuptuar shum let qė ėshtė veq njė Zotė.

Alima
11-01-12, 17:20
Qysh more rraje e jemja rraje e jotja !?? A nuk jemi te dyte pej Ademit a??

Dituria dhe toleranca kan lidhje edhe shume bile!
Taksirati kerset kur zateten dy te paditur !p.s

s'ka pse e mender qofsh!


...


HAHAHAHAHA ...Bal , po ma perzin me kos ... nihere the s' jena prej majmuni , mandej the , tash apet s je ....


po a je a s'je , qy ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifps. me za kam qesh qesaj rradhe , ta dijsh !


shnetje ty ,
Alima :)
.

GURI SYLAJ
11-01-12, 17:31
...


HAHAHAHAHA ...Bal , po ma perzin me kos ... nihere the s' jena prej majmuni , mandej the , tash apet s je ....


po a je a s'je , qy ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifps. me za kam qesh qesaj rradhe , ta dijsh !


shnetje ty ,
Alima :)

.


Qitash e mora vesh qe kokna ba per gaz! Me keshe gjinja me mu e hajmedet!
Kush nuk e din ,qikjo eshte tolerance !


Shnetje gjitheashtu!

Kosova19
11-01-12, 17:32
...nuk i merzit as pak disave pse mbesin femit muslimane pa shkolle dhe kjo po shifet se si i ndalojne femit nga shkolla, veq pse kan vendos ta mbajne nje mbules.

...po shifen planet e kėtire prej marsit, se kėta nuk dojne qe femit mu shkollua por veq mu prishe ne morale?

Kercovari
11-01-12, 18:58
...si munden me qenė njė Fe qė adhurohet Lopa dhe si Feja Islame?
...duhesh mi krahasuar mir fet e ndryshme me fenė Islame qė per me kuptar ndryshimin.
...te Allahu e vetmja fe qe pranohet ėshtė islami ...dhe ka dėrguar Profet qė mi larguar njerėzit nga adhurimi i gurėve njerėzve dhe Profetėve.

Unė nis sė pari tė vlersoj tė gjithė ata qė besojn nė diēka pa bė krahasime se cila fe ėshtė e keqe ose e mirė edhe pse nė princip asnjė fe nuk mėson askėnd tė vrasė dikend pse nuk ėshtė si ai ose pse nuk beson Allahun po lopėn.Kėtė kėnaqsi ua lė ju disave si tė krishterė poashtu musliman sepse mua familja me ka edukuar qė nė fėmiri tė besoj Zotit tim duke mos e kundershtuar besimin e tjeterit,dhe nga kjo edukatė mėsoj edhe sot mėsime kėto qė dalin nga besimet dhe librat e shenjtė dhe qė duhet tė pėrdoren nė praktikė..fatkeqsisht kan ra ne vesh tė shurdhur nga situata e rėndė e mllefosur nga qarqet politike ku feja ėshtė politizuar aq shumė sa qė asnje konventė ndėkombėtare e nėnshkruar nga tė gjithė shtetet nuk shikohet domosdoshmėrisht tė zbatueshme po si interes i njėanshėm duke e vė edhe fenė si
ideologji dominuese ngjashėm me kohėn e luftės ftohtė,prandaj pėr ju disa kam sjellė kėtė parim themelor pėr tė u ngritur si njeri qė nė fėmiri e mė pas si besmitarė i devotshėm,andaj,

Unesko tregon ēka ėshtė toleranca nėse nuk e ke kuptuar nga feja islame dhe ai qė nuk e ka kuptuar nga feja e tij qoft besimtarė i krishterė apo i lopės;

Deklarata e Parimeve mbi tolerancėn
Shtetet antare tė UNESCO miratoi Deklaratėn e Parimeve mbi tolerancėn nė Konferencėn e Pėrgjithshme tė vitit 1995:
Tė vendosur pėr tė ndėrmarrė tė gjitha hapat pozitive qė janė tė nevojshme pėr tė pėrhapur idenė e tolerancės nė shoqėrinė tonė - sepse toleranca ėshtė jo vetėm njė parim tė jesh i vogėl, por njė parakusht i domosdoshėm pėr paqe dhe pėr zhvillimin ekonomik dhe social tė tė gjithė popujve...dhe thuhet:

Neni 1: Kuptimi i "tolerancės"

1.1 Toleranca ėshtė forma e pranimit dhe vlerėsimin e kulturave tona nė tė gjithė botėn, format tona tė shprehjes dhe mėnyrat e qenies njerėzore nė tė gjithė pasurinė e saj dhe tė diversitetit ... Toleranca ėshtė harmoni nė ndryshim. Kjo nuk ėshtė vetėm njė detyrim moral, por edhe njė domosdoshmėri morale politike dhe ligjore. Toleranca ėshtė njė virtyt qė e bėn tė mundur paqen, kontribon nė tejkalimin e kėrcėnimit tė luftės nė njė kulturė paqeje.

1.2 Toleranca nuk ka kuptimin e barabartė me pėrfillje dorėzimi,mposhtjen ose privilegj. Toleranca ėshtė kryesisht njė qėndrim aktiv, bazuar nė njohjen e tė drejtave universale tė njeriut dhe liritė themelore tė tė tjerėve. Nė asnjė rrethanė nuk lejon qė ata tė keqpėrdoren pėr tė justifikuar ēdo kufizim tė kėtyre vlerave fundamentale. Toleranca duhet tė praktikohet nga individė, grupe dhe shtete.

1.3 Toleranca ėshtė gurthemeli qė mban sė bashku tė drejtat e njeriut dhe pluralizmin, (duke pėrfshirė pluralizmin kulturor), demokracinė dhe sundimin e ligjit. Kjo nėnkupton refuzimin e tė gjitha dogmave dhe absolutizmit dhe afirmon rekomandimet e bėra nė standardet e dokumenteve ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut.

1.4 Nė pėrputhje me respektimin e tė drejtave tė njeriut do tė thotė mos praktikimin e tolerancės dhe as tolerimin e padrejtėsive sociale, braktisja apo dobėsimi i besimit tė dikujt. Kjo do tė thotė liria e zgjedhjes pėr secilėn nga bindjet e tij, por nė tė njėjtėn kohė duke njohur tė njėjtėn liri tė zgjedhjes pėr tė tjerėt ... Kėtu janė tė pėrfshira edhe pikėpamjet e tua tė mos u imponohen tė tjerėve nė asnjė rast ose me forma tė detyruara pėr tė tjerėt.

P-S.Nėse kėto nene nuk i kupton qė dalin nga bota e civilizuar si ti ashtu edhe padronet e tu te feve tjera..athere s`me ka mbet asgjė tjetėr pėveē t`ju them"Tė gjithė ju skeni asnjė fe"!

Kercovari
11-01-12, 22:44
Eshte Zoti ai qe denon dhe vlerson e jo une mbase nuk e kam marre ate detyre persiper sespe nuk kam as aftesi te shkoj deri ne ate kufi kur cdo rregull eshte ne limit te kohes qe une smundem te ndryshoj...

Alima
12-01-12, 12:29
Qitash e mora vesh qe kokna ba per gaz! Me keshe gjinja me mu e hajmedet!
Kush nuk e din ,qikjo eshte tolerance !


Shnetje gjitheashtu!


...


Zoti na ruajt Bal , nuk te perqesha ... por qesha me manevrat tua http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Tolerante medemek ? .....po qeshtu jemi na shumica!


Alima !.

GURI SYLAJ
12-01-12, 17:51
...feja nuk ka toleranc ndaj tė kotės!
...gjdo njeri mundet ti dallojė se cilat gjėrat i bėn me dėshirėn e vet dhe cilat nga jo dėshira e vetė. ...shėndeti dhe vdekja e njeriut nuk janė nė dorėn e vet. ...nė qofse shiqojna nė hapsirė gjdoher kishim me kuptuar shum let qė ėshtė veq njė Zotė.A keni ni qe po dojshin me e ba Zemren me dheze ne qeles! Kur te dush e nale e kur te dush ,veq ja shtin qelsin ,e dheze me punu.Pse nime, kur flejna, me hargju kote nasi koti !??

achiles
13-01-12, 00:55
Paska toleranc ne islam e se paskem dite, faliminderit qe na treguat per kete.

Kercovari
13-01-12, 06:43
Paska toleranc ne islam e se paskem dite, faliminderit qe na treguat per kete.
Islami eshte burimi i tolerances por ti ske si te dish kur je zhyt ne strofullen tende te fanatizmit religjioz,dhe ben vaki te mos dish asgje ne jete...

emine
13-01-12, 09:10
Per mendimin tim dhe at qka arrij me kuptu dhe pa tek njerzit qe vertet besojne ne Zot,jan tolerant ,po fatkesisht kjo fe a praktiku ne vende te egra dhe ka te bej me temperamentin e njerzve e jo me faktin qe jan MUsliman,
Shembull te vjetrit kan besu ,dhe skan pas iden dhe kan vdek pa lexu as bibel dhe as kuran,nese i ka than prifti qashtu qashtu kan ba,se aj ka mujte mi kthy shume gjana ne interes te vetin,ju ka fute njerzve frig mos pagushi hakin e kishesh ju mallkoi,dhe njerzit ne baz te mosdijes dhe ne emer te asaj qka jan kan vepru pa llogjike duke i jap nje feje nje imazh ku aspak nuk perputhet me realitetin dhe asaj qka shkruhet si fjal e Zotit ne kuran apo bibel,pra me duket idijote te paragjykoi ne ato qka te tjeret thone,pa i prek gjerat me dije apo shiku nga afer.....
Te krishteret e kosoves kan bindje se cdo musliman vret pren,mbase nga sudnimi osman ka mbete ky mendim,arsyeja pse ballkani a pushtu so me shpernda fene,po em pushtu tokat dhe pasurit ,dhe islami a perdore dhe manipulu dhe gjitha kto ngatrresa bindje jan ardhe si shkas i egoizmit njerzore,pa dijes dhe llogjikes se dobte.muslimanet e vertet jan vertet shume tolerant !
Me ka ndodhe shume here te me thojne gjermanet a njeh at njeri e shqiptar,kure e kam njofte dhe kam degju ka flet e kam kuptu se magjup eshte,ja si zhlyhet imazhi i njeriut dhe feve duke pas kso te pacipe qe skan lidhje em fe,dhe japin imazhe te gabushme fes apo kombit,,,
shume kush i thote vetit shqiptar ,po vertet ska kurrfar lidhje me shqiptaret pos qe di shqipt,poashtu si shume musliman qe bejne marapshtina e thone jan musliman qe kurre ne jeten e tyre n'dore skan pas Kuran,si me vepru ata drejt si me pas toleranc ,,,,

Makresh
13-01-12, 15:22
Cdo musliman e ka haram vrasjen e cilit do njeri, musliman apo jo musliman.

Ne Islam, besimtaret (e jo ata vec me emer jan musliman), besojn se po e vrave nje njeri te pafajshem, denimin tek Zoti eshte sikur ta kishe vra te gjithe njerzimin ! Po e shpetove nje jet, konsiderohet sikur ta kishe shpetuar te gjithe njerzimin !

Te krishteret e Kosoves s'kan pse t'ia ken frigen Islamit, perkundrazi, sikur ta njifshin me mir fejen e bashkombaseve te tyre, do ta kuptonin qe me te sigurt dhe me te lire se me bashkjetu me musliman, s'ka !

GURI SYLAJ
13-01-12, 17:27
Te krishteret e Kosoves dhe muslimanet e Kosoves nuk kan frige fare nga njeri tjetri sepse para se te jene te krishter e musliman ata jan vllezer ne mes vedi. E keqja ,te dy paleve ,ju vjen nga ata qe jan kunder kesaj vllaznije te cilen edhe po deshtem me e mohu nuk mundemi se vet Zoti na fali te nje Trolli ,te nje Gjuhe e te nje Gjaku!!
Prandaj ,ata qe mundohen ne kete mes me fute frige e urrejtje ,duhet t'a dijn se jan ne HISE te huaj!!

premium
13-01-12, 17:43
Te krishteret e Kosoves dhe muslimanet e Kosoves nuk kan frige fare nga njeri tjetri sepse para se te jene te krishter e musliman ata jan vllezer ne mes vedi. E keqja ,te dy paleve ,ju vjen nga ata qe jan kunder kesaj vllaznije te cilen edhe po deshtem me e mohu nuk mundemi se vet Zoti na fali te nje Trolli ,te nje Gjuhe e te nje Gjaku!!
Prandaj ,ata qe mundohen ne kete mes me fute frige e urrejtje ,duhet t'a dijn se jan ne HISE te huaj!!
Po deshte me thonė se faji tek Shqiptaret qenka pranimi i fejave apo??!
Cka ti ban Guri , tyben ne e kemi fajet , por kėtu ėshtė urdhėra e Zotit tė njofim si pikė e parė tolerancat fetare , nė vazhdim si tė sillemi ndaj njerėzve me bazat fetare.

Si P/S ku din Arbi , apo Sherri me dallu tolerancėn ndernjerzore.
Tipi i tyre janė mbushur me mllefe , sepse atyre i pengon njė Shqiptarė i cili ka pranu fejėn Islame terroriste.

Koha ėshtė shėrim , koha qdo gjė na tregon
sabėr ėshtė selamet.

Murgesha
13-01-12, 17:48
Cdo musliman e ka haram vrasjen e cilit do njeri, musliman apo jo musliman.

Ne Islam, besimtaret (e jo ata vec me emer jan musliman), besojn se po e vrave nje njeri te pafajshem, denimin tek Zoti eshte sikur ta kishe vra te gjithe njerzimin ! Po e shpetove nje jet, konsiderohet sikur ta kishe shpetuar te gjithe njerzimin !

Te krishteret e Kosoves s'kan pse t'ia ken frigen Islamit, perkundrazi, sikur ta njifshin me mir fejen e bashkombaseve te tyre, do ta kuptonin qe me te sigurt dhe me te lire se me bashkjetu me musliman, s'ka !

Dhe kanė bashkėjetu e po bashkėjetojnė ende, sepse ekstremizmi fetar gjindet nėpėr forume e gazeta!

Alima
13-01-12, 17:51
Dhe kanė bashkėjetu e po bashkėjetojnė ende, sepse ekstremizmi fetar gjindet nėpėr forume e gazeta!


...

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif ... mos fol me !.

premium
13-01-12, 17:57
...

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif ... mos fol me !.
Po frigohėsh mos po t'del emri nėpėr forume a?:smile:

Alima
13-01-12, 18:02
Po frigohėsh mos po t'del emri nėpėr forume a?:smile:


...


Frike me te madhe mos paqa http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ama shume mire e tha , ndoshta pa vetedije por mire e tha se mediat jane ato qe po shkaktoin gjithe kete rremuje !


.

Zero Cool
20-01-12, 12:41
Po na tregoni ketu per tolerancen islame, per te drejtat qe i gezon femra ne islam, per thenje te bukura islamike, per jeten idilike te mebshtjellur me islam, per familjen e lumtur ne islam per shoqerine e pafund ne islam, per dinjitetin njerezore ne islam, per dijen e hoxhallareve (mesuesve) islamik e shume e shume gjera tjera thua se ne nuk jemi pjese e kesaj bote dhe nuk e shohim realitetin e botes islame. Kush po jeton ne iluzion ketu ?

Murgesha
20-01-12, 16:24
...


Frike me te madhe mos paqa http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Ama shume mire e tha , ndoshta pa vetedije por mire e tha se mediat jane ato qe po shkaktoin gjithe kete rremuje !


.

Kuku Alime, qysh mė paska shpėtu pa lexu kėtė shkrim.

Hiqe bijo atė ndoshta pa vetėdije se me vetėdije tė plotė e kam shkru.

Vitin e parė kur u pata kyq nė botėn virtuale, mė duket ka qenė fundi i 2002/tės, e pikėrisht nė forumin kosova.de mė patėn rėnė nė sy shkrimet fetare dhe duke lexu aty, i telefonoj vėllaut nė Kosovė me pyetjen more a ja keni nis mu hongėr e grindė mes veti pėr besim fetar a?? E ai po mė pyet a je mirė ka mendėt a ku nive se kush so ka e rrun pėr punė fetare (mė fal pėr shprehjen por po dua tė jem origjinale).
Nejse erdhi edhe dita kur shkova vet atje dhe krejta i pash pėrveq fetarizėm qysh shprehet nėpėr media e forume. Shqiptarėt krejt i bojnė pėr shkak tė modės. Tash nė modė ėshtė fetarja, nesėr me dal nė modė satanizmi shef edhe vet se kush jemi a ēka jemi :biggrin: dhe kėshtu pasha ty e mu jemi kon dajmė, kah ka fry era qanej ja kemi majtė.

Izraeliti
23-01-12, 14:20
Vitin e parė kur u pata kyq nė botėn virtuale, mė duket ka qenė fundi i 2002/tės, e pikėrisht nė forumin kosova.de mė patėn rėnė nė sy shkrimet fetare dhe duke lexu aty, i telefonoj vėllaut nė Kosovė me pyetjen more a ja keni nis mu hongėr e grindė mes veti pėr besim fetar a?? E ai po mė pyet a je mirė ka mendėt a ku nive se kush so ka e rrun pėr punė fetare (mė fal pėr shprehjen por po dua tė jem origjinale).
Nejse erdhi edhe dita kur shkova vet atje dhe krejta i pash pėrveq fetarizėm qysh shprehet nėpėr media e forume. Shqiptarėt krejt i bojnė pėr shkak tė modės. Tash nė modė ėshtė fetarja, nesėr me dal nė modė satanizmi shef edhe vet se kush jemi a ēka jemi :biggrin: dhe kėshtu pasha ty e mu jemi kon dajmė, kah ka fry era qanej ja kemi majtė.

Media? Ju nga pozita e menaxhmentit tё njё forumi, mund tё konsideroheni se ju vet jeni Media, atёherё, pse nuk e ke tё qartё se po shkruani ju, e jo media, qё po i bie se pёr fe po shkruajn shqipёtarёt e jo mediat.

Edhe sikur i paskeni harruar 3 ngjarjet fetare brenda 100 vjetёve tё fundit, po ja qё po ju pёrkujtoj, se shqipёtarёt nuk ёshtё qё se kanё ‘‘rruar“ pёr fe, por angazhimin e tyre fetar e kanё bёrё nё mёnyrёn mё tё keqe tё mundshme:
Pas shpalljes sё pavarёsisё sё Shqipёrisё, Shqipёtarёt kёrkuan kthimin e ligjit Islam nё Shqipёri, dhe kthimin e Perandorisё Ottomane.
Nё luftёn e dytё botёrore, shqipёtarёt kёrkuan bashkim me myslimanёt e Bosnjёs, pёr tё arritur atё qё e quajtёn „muslim power“

Pas shpalljes sё Pavarёsisё sё Kosovёs, shqipёtarёt e Malit tё Zi, kёrkuan bashkim me myslimanёt e Serbisё pёr themelimin e njё krahine autonome islame.

Kaq pata sa i pёrket „rruarjes apo mosrruarjes“ karshi fesё nga ne!

Kercovari
23-01-12, 16:37
Media? Ju nga pozita e menaxhmentit tё njё forumi, mund tё konsideroheni se ju vet jeni Media, atёherё, pse nuk e ke tё qartё se po shkruani ju, e jo media, qё po i bie se pёr fe po shkruajn shqipёtarёt e jo mediat.


Edhe sikur i paskeni harruar 3 ngjarjet fetare brenda 100 vjetёve tё fundit, po ja qё po ju pёrkujtoj, se shqipёtarёt nuk ёshtё qё se kanё ‘‘rruar“ pёr fe, por angazhimin e tyre fetar e kanё bёrё nё mёnyrёn mё tё keqe tё mundshme:
Pas shpalljes sё pavarёsisё sё Shqipёrisё, Shqipёtarёt kёrkuan kthimin e ligjit Islam nё Shqipёri, dhe kthimin e Perandorisё Ottomane.
Nё luftёn e dytё botёrore, shqipёtarёt kёrkuan bashkim me myslimanёt e Bosnjёs, pёr tё arritur atё qё e quajtёn „muslim power“

Pas shpalljes sё Pavarёsisё sё Kosovёs, shqipёtarёt e Malit tё Zi, kёrkuan bashkim me myslimanёt e Serbisё pёr themelimin e njё krahine autonome islame.

Kaq pata sa i pёrket „rruarjes apo mosrruarjes“ karshi fesё nga ne!

Paske prirje te nje demagogu te perrdallt....bravo !
Nuk u ndihmon asnje shpifje te shkatroni islamin..kote e ke edhe ti.

Izraeliti
26-01-12, 15:51
Media? Ju nga pozita e menaxhmentit tё njё forumi, mund tё konsideroheni se ju vet jeni Media, atёherё, pse nuk e ke tё qartё se po shkruani ju, e jo media, qё po i bie se pёr fe po shkruajn shqipёtarёt e jo mediat.


Edhe sikur i paskeni harruar 3 ngjarjet fetare brenda 100 vjetёve tё fundit, po ja qё po ju pёrkujtoj, se shqipёtarёt nuk ёshtё qё se kanё ‘‘rruar“ pёr fe, por angazhimin e tyre fetar e kanё bёrё nё mёnyrёn mё tё keqe tё mundshme:
Pas shpalljes sё pavarёsisё sё Shqipёrisё, Shqipёtarёt kёrkuan kthimin e ligjit Islam nё Shqipёri, dhe kthimin e Perandorisё Ottomane.
Nё luftёn e dytё botёrore, shqipёtarёt kёrkuan bashkim me myslimanёt e Bosnjёs, pёr tё arritur atё qё e quajtёn „muslim power“

Pas shpalljes sё Pavarёsisё sё Kosovёs, shqipёtarёt e Malit tё Zi, kёrkuan bashkim me myslimanёt e Serbisё pёr themelimin e njё krahine autonome islame.

Kaq pata sa i pёrket „rruarjes apo mosrruarjes“ karshi fesё nga ne!
Pёr tё gjithё ata qё s‘kanё lexuar asnjё libёr, ose vetёm njё libёr nё jeten e tyre, si dhe pёr tё gjithё ata qё historinё e mёsojn nga vargjet „tallava“ nga kёngёt e Sinan Hoxhes, po i shkruaj disa linqe ku mund tё lexohen informacionet bazё.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sand%C5%BEak
http://histclo.com/essay/war/ww2/cou/yug/reg/yr-kos.html
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19288

Artisti
11-02-12, 10:20
Drei Twitter-Nachrichten - schon droht die Todesstrafehttp://nachrichten.t-online.de/saudi-arabien-drei-twitter-nachrichten-schon-droht-die-todesstrafe/id_53919024/index


Lexone deri ku janė nė gjendje "njerėzit" qė bėjnė tifozėri!!


A ėshtė kjo toleranc?
.

Makresh
11-02-12, 11:30
Drei Twitter-Nachrichten - schon droht die Todesstrafehttp://nachrichten.t-online.de/saudi-arabien-drei-twitter-nachrichten-schon-droht-die-todesstrafe/id_53919024/index


Lexone deri ku janė nė gjendje "njerėzit" qė bėjnė tifozėri!!


A ėshtė kjo toleranc?
.


Asgje s'eshte kjo.

I dėnuan mbi 10 shqiptar me burgim te perjetshėm pa kryer as edhe 1 akt te vetėm terrorist !...

Kurse 1 i krishter kur vret mbi 80 civil te pafajshėm + 1 atentat, gjykohėt si i pafajshėm, sepse i semur psicikisht.

Hajra
11-02-12, 11:36
Drei Twitter-Nachrichten - schon droht die Todesstrafehttp://nachrichten.t-online.de/saudi-arabien-drei-twitter-nachrichten-schon-droht-die-todesstrafe/id_53919024/index


Lexone deri ku janė nė gjendje "njerėzit" qė bėjnė tifozėri!!


A ėshtė kjo toleranc?
.

.......Artist shif qfar privilegji gezoni ne dardani mundeni me sha sa te ua don zemra, ndersa dikund tjeter nuk tolerohet. http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Kercovari
11-02-12, 11:45
Pёr tё gjithё ata qё s‘kanё lexuar asnjё libёr, ose vetёm njё libёr nё jeten e tyre, si dhe pёr tё gjithё ata qё historinё e mёsojn nga vargjet „tallava“ nga kёngёt e Sinan Hoxhes, po i shkruaj disa linqe ku mund tё lexohen informacionet bazё.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sand%C5%BEak
http://histclo.com/essay/war/ww2/cou/yug/reg/yr-kos.html
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19288 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19288)

Per cka flitet ketu na sqaro pak me mire ;

http://en.wikipedia.org/wiki/Sand%C5%BEak

..qe tani do te quaj renegat te vertet nese nuk na sjelle fakte me cka kan te bejne shqiptaret me muslimanet e sanxhakut ketu...sa e di une se jan pakice aty dhe nuk luajn ansje role te veqante perveē per ju disa shpifes dhe argat te serbit.Ketu flasin per snxhakun serbet si u pelqen atyre dhe flet edhe ti me comapnine tende sepse jene te prirur te mbani kombin nen tenesion te perhershem duke e hudhur topüin nga ketu aty dhe aty pakes me large ne Beligrad...

SAGITARIUS
13-02-12, 13:26
oooooooo sa mire me qene musliman .-))))))

SAGITARIUS
13-02-12, 13:46
hehehehh ani Izraelit ia ka vene nickun vetit!!!!
Shihet qarte se cfare njeriu je,cfare pretendimesh ke,je per keqardhje njeri!!!!
P.S.Kercovas,desha me kete rast te te uroj per shkrimet qe i ben ,sidomos ne kete drejtim(tema Islami) por edhe ne pergjithesi ,je shembull shume i mire i muslimanit modern-intelegjent,qe me fakte dhe me nje gjuhe te kulturuar shpreh mendimin tuaj rreth kesaj teme(ne kete rast lslamit) apo ne raste tjera Atdhetarise ne pergjithesi.
Ajo qe ceke diku me larte ,vertetohet ne shkrimet dhe replikat tua me bashkebiseduesit e tjere,Edukata jote(gje qe mirret nga prinderit) qysh ne fillim,e me vone ajo fetare.
Natyrisht se eshte me rendesi jetike ajo e para(edukata e dhene nga prinderit) si baze fillestare,per te vazhduar me pas ,me vone,me ate fetare.Fatkeqesisht kjo balance nuk reflekton te te gjithe pjesetaret e besimeve( qofte islame apo katolike)
Te pershendes,STAY As U ARE

Izraeliti
20-02-12, 13:25
Per cka flitet ketu na sqaro pak me mire ;

http://en.wikipedia.org/wiki/Sand%C5%BEak

..qe tani do te quaj renegat te vertet nese nuk na sjelle fakte me cka kan te bejne shqiptaret me muslimanet e sanxhakut ketu...sa e di une se jan pakice aty dhe nuk luajn ansje role te veqante perveē per ju disa shpifes dhe argat te serbit.Ketu flasin per snxhakun serbet si u pelqen atyre dhe flet edhe ti me comapnine tende sepse jene te prirur te mbani kombin nen tenesion te perhershem duke e hudhur topüin nga ketu aty dhe aty pakes me large ne Beligrad...

M’lejo ta sqaroj pёrmes njё barcolete t’lutem!

Njё mёsues fshati po e mbante vehten pёr njeri tё zgjuar, dhe njё ditё vendosi ta zё ngushtё hoxhёn e fshatit i cili ishte njё njeri i urtё dhe i ditur.

Hoxhё efendi, a ashtё e lejuar tё hamё bukё nё WC, pyeti mёsuesi. Ē’farё profesioni keni, i’a ktheu hoxha. Mёsues jam! Paaaj ska problem, por kushedi se ē’farё do tё mendojn nxёnёsit tuaj kur i’u shohin duke dalur nga WC-ja dhe duke u pёrtypur nё tё njёjtёn kohё, i’u pёrgjigj hoxha.

Shpresoj ta kesh kuptuar!

Hajra
23-02-12, 12:00
.....sot valla me erdhen tek dera dy shqiptar, edhe me pyten a ke pak kohe me te tregu se qka e ka ne plan zoti me ba me neve, i thash a jeni ju deshmitaret e jehoves? than po, thash ani pra diten e mire e bafshi dhe e mbylla deren, hiq nuk u bana tolerant hahaha...