PDA

View Full Version : Allahu, nje!


sherri
13-01-12, 09:07
...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.

Kercovari
13-01-12, 12:16
-Do tė ishte nė interes tėndin nė fillim tė lexoje Kuranin pėr tė kėrkuar faktet tė na sjellish se;ku shkruan se Allahu ėshtė njeri?
-Pėr momentin jam zėnė me trininė,dhe nese ky eshte ravanshi vazhdo se do tė marrė frymen me pėrgjigje se kush ėshtė Allahu.

GURI SYLAJ
13-01-12, 17:12
Sherri po na thirre me lu NDRIKULLA ,demek ,hajde i emitojme ata te mdhajt !
Ne Kuran,Zoti emertohet me shume emra dhe pikrisht ketu duhet te vihet theksi i njohjes se Zotit.
Kurse definimin me te mire e ka dhene Spinoza kur thot " DEUS SIVE NATURA " .
Sa me shume qe e njeh natyren ,e ne kete rast edhe veteveten ,aq me mire e njeh Zotin.

Por ,nuk duhet me u qudite nese edhe sot del dikush e thot ;Hajdi ktu te ju kallxoj cka eshte ,qysh eshte e ku eshte Zoti....ka qkamos!!

premium
13-01-12, 17:16
Une nuk mund ta kuptoj Sherrin (sepse ėshte sherr), qe me gjithe ate fuqi dhe krenari del me ide dhe mendime, per te kundershtuar nje Krijues, Zotin.

Kjo duhet te ishte dicka mbinjerezore dhe dicka me shume se kjo e fundit!!!

Pastaj cdo njeri ka te drejte te besoje ne fene e vete, pa u kundershtuar nga te tjeret, dhe ē' rendesi ka qe dikujt t'i djege kjo me te madhe?! Pastaj , ti Sherr duash te lebardhesh ndonje hapesire, qe nuk ka nevojen tėnde. ēė do fitoje ti me keto kundershtime!? Ehe ndonje dituri te re.

Te gjithe librat e shenjte kane zbritur per nje qellim dhe per kohen e caktuar, dhe per te rregulluar marredheniet e njerezve ndermjet njerezve.., mbase ngahere njeriu behej ari!?

Pastaj edhe Kur'ani, edhe Bibla (Ungjilli), edhe Teurati dhe Zeburi jane libra te shenjte, qe njerezit nuk duhet kundershtuar dot. Nese nuk duash t;i pranosh, atehere perse t'i kundershtosh, le ta kundershtoje heshtja te tere keto libra, e perse njerezit sikur Sherri e disa tė tjerė mbledhin fuqi per tė provokuar .

Allahu ėshtė njė .

premium
13-01-12, 17:25
Sherri po na thirre me lu NDRIKULLA ,demek ,hajde i emitojme ata te mdhajt !
Ne Kuran,Zoti emertohet me shume emra dhe pikrisht ketu duhet te vihet theksi i njohjes se Zotit.
Kurse definimin me te mire e ka dhene Spinoza kur thot " DEUS SIVE NATURA " .
Sa me shume qe e njeh natyren ,e ne kete rast edhe veteveten ,aq me mire e njeh Zotin.

Por ,nuk duhet me u qudite nese edhe sot del dikush e thot ;Hajdi ktu te ju kallxoj cka eshte ,qysh eshte e ku eshte Zoti....ka qkamos!!
Jo , pėr ju asgjė nuk po vlejka , i vetmi varijante pėr me ju bindur juve , qenka njė slik foto me Zotin .

Jetoni me ėndėra , me njė jetė bosh , frigohuni nga njerėzit , nga fuqitė e krijuesve sepse ata munden me ju bėrė qkamos , ndėrsa Zoti asgjė nė kėtė Botė nuk ju bėn .

GURI SYLAJ
13-01-12, 17:30
Jo , pėr ju asgjė nuk po vlejka , i vetmi varijante pėr me ju bindur juve , qenka njė slik foto me Zotin .

Jetoni me ėndėra , me njė jetė bosh , frigohuni nga njerėzit , nga fuqitė e krijuesve sepse ata munden me ju bėrė qkamos , ndėrsa Zoti asgjė nė kėtė Botė nuk ju bėn .FLM shum shoq!

Alima
13-01-12, 17:34
FLM shum shoq!

...

Kjo eshte tolerance !
.

premium
13-01-12, 17:47
...

Kjo eshte tolerance !
.
toleranca e pajtimit :)

GURI SYLAJ
13-01-12, 19:11
...

Kjo eshte tolerance !
.Kjo eshte tolerance e te lshumit udhe....!

Neferta
13-01-12, 22:53
Po supozojme qe ne nje hapsire te larget diku ne mesin e miljarda planetsh ekzistojn 10000 planete ku eshte e zhvilluar jeta ne ate stad qe qenjet e gjalla atje te jen me nje intelegjence normale keshtu si ne njerzit ne toke, si do ta emertonin ata Zotin dhe kush do te ishe profet i tyre pasi deri me tani ka emertime dhe profet per toksore kurse Kriuesi eshte i te gjithqkaje ne hapsire.

Meqense krijesat atje nuk i dijne gjuhet toksore, ne qfar menyre do te adhuronin ata pasi shpallja eshte per toksore.

Duke u bazuar se krijimi eshte bere i pernjehershem i gjith universit sipas ta gjitha librave fetare monoteiste.
A ka ndokush qe munde ta shtjelloj kete supozim.

Kercovari
14-01-12, 06:50
Po supozojme qe ne nje hapsire te larget diku ne mesin e miljarda planetsh ekzistojn 10000 planete ku eshte e zhvilluar jeta ne ate stad qe qenjet e gjalla atje te jen me nje intelegjence normale keshtu si ne njerzit ne toke, si do ta emertonin ata Zotin dhe kush do te ishe profet i tyre pasi deri me tani ka emertime dhe profet per toksore kurse Kriuesi eshte i te gjithqkaje ne hapsire.

Meqense krijesat atje nuk i dijne gjuhet toksore, ne qfar menyre do te adhuronin ata pasi shpallja eshte per toksore.

Duke u bazuar se krijimi eshte bere i pernjehershem i gjith universit sipas ta gjitha librave fetare monoteiste.
A ka ndokush qe munde ta shtjelloj kete supozim.
Ke te drejte te mbajsh teorine ateiste po me mire do te dishte te hapje nje teme tjeter,ketu sherri shpall Allahun njeri dhe ne presim faktet nga ky dijetare i forte i cili ndoshta Zoti i tij eshte Bata Zhivojnovici si ne filmin "Velika je tuga ciganska" e madhe eshte brenga cigane,tashti qenka brengos nga Allahu njeri...

Pres sherri faktet!

sherri
14-01-12, 08:22
Ke te drejte te mbajsh teorine ateiste po me mire do te dishte te hapje nje teme tjeter,ketu sherri shpall Allahun njeri dhe ne presim faktet nga ky dijetare i forte i cili ndoshta Zoti i tij eshte Bata Zhivojnovici si ne filmin "Velika je tuga ciganska" e madhe eshte brenga cigane,tashti qenka brengos nga Allahu njeri...

Pres sherri faktet!

Nje 1. keshill te vogel: kontrolloje dioptrin,se mos nuk e ke ne proporcion me te pamurit!? Allahu nje 1. thash e jo nje-ri.

Une shtrova pyetje,nuk dhash fakte as per as kunder.Pak komente i bera,nga ato qe degjohen nga ju,sa per orjentim cka po na intereson me dite nga ju(qe e keni lexu kuranin,e njihni fen e juaj mire? po na e lodhni....Allahu ka than keshtu e ashtu), e tash cka u ba ku e keni hallin,spo dini me kallxu si i dha Allahu ato keshilla a!? as nuk po e dini si ju e imagjinoni Alllahun, si cka,....edhe ato pytjet tjera qe i keni ne fillim,hajdeni ju jeni me sjell fakte.

Une u pergjigja aq sa dita te pytjet tuja per trinitetin,pse tashe po i bishtroni pyetjeve e po dilni te nostaligjiket e juaj Bata,Lubisha, e karrabishta cka kan ata ne kete tem? ku nis nga vet titulli nuk lejon shkie ketu! ALLAHU EKBERR,ALLAHU ESHTE NJE/1. ALLAHU ESHTE I MADHE.....qe ketu pergjigjuni,sa eshte i madhe,vetem nje1. cka eshte?!, si cka e imagjinoni,kure njeriu ja permen emrin Zotit-Allahut pa tjeter i paraftyrohet dicka?! e mrena ketyre suazave debatoni, tįni keni kohe per ata filmat me cigane.

Kercovari
14-01-12, 08:28
[QUOTE=sherri;2176175]...
Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

[QUOTE]

Pergjigju ketyre rreshtave ketu leri filozofite e tua se sje me filozof se une mos harro!

sherri
14-01-12, 08:55
[QUOTE=sherri;2176175]...
Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

[QUOTE]

Pergjigju ketyre rreshtave ketu leri filozofite e tua se sje me filozof se une mos harro!
A je qu hala a je jerem!?? po keto jan per ju,pytje per ju une se njof ate fe,skam lidhje me ate Allahun e juj a po kupton,po pyes tuj u bazu ne ato qe ju i thoni,pa deshmi konkrete,........nal vec ti numroj sa pikpyetje i paskam qit qatje 3 qe dy ma shume se qe eshte dashte po get...pyetje per juuuuuu une po pres pergjigjeje tacka bato:rolleyes:

Kosova19
14-01-12, 09:03
ka form,.
...nuk themi qe ka forme!


ka gjendje,

...nuk lejohet me u thellu ne keto pytje.

ka cilesi,

....pa tjeter, mirpo cilesit e tij jan te larta nuk pergjasohen me te krijesave


ku ndodhet,

...mbi qiell ne Arshin e tij!


cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??,

...te gjitha krijesat?

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,

....mirpo cilesit e tij jan te larta nuk pergjasohen me te krijesave

ne cfar gjuhe flet-urdheron,

...ne gjuhen,e atij qe i drejtohet.

si e paramendojn besimtaret Allahun?


....ngase nuk kemi njohuri me shum se Allahu nuk i pergjan askujt andaj si te imagjinohet, diqka qe nuk ka pergjasim.

Kercovari
14-01-12, 09:23
[QUOTE=Kercovari;2176802][QUOTE=sherri;2176175]...
Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?


A je qu hala a je jerem!?? po keto jan per ju,pytje per ju une se njof ate fe,skam lidhje me ate Allahun e juj a po kupton,po pyes tuj u bazu ne ato qe ju i thoni,pa deshmi konkrete,........nal vec ti numroj sa pikpyetje i paskam qit qatje 3 qe dy ma shume se qe eshte dashte po get...pyetje per juuuuuu une po pres pergjigjeje tacka bato:rolleyes:

Me duket se je jerum ti;Na thuaj me fakte ku e lexove ti se muslimanet e shohin Allahun njeri qe ne te pergjigjemi,ndryshe mos hape tema nese nuk ke aftesi te mbrojsh ate...

sherri
14-01-12, 09:42
[QUOTE=sherri;2176806][QUOTE=Kercovari;2176802]

Me duket se je jerum ti;Na thuaj me fakte ku e lexove ti se muslimanet e shohin Allahun njeri qe ne te pergjigjemi,ndryshe mos hape tema nese nuk ke aftesi te mbrojsh ate...
hahahahahaha tashe po me bane me dyshu,qe ti pervec copjeve qe sjell as nje fije logjike se paske. Ku thashe une se ju e shihni si njeri?? une pyeta o njeri,pyeta si e imagjinoni,me gjith ato pyetjet tjera,po se kisha besu ende spo besoj qe ti je met si magjari ne lloc,e spo din kah me ja dhane nime a hajgare je tuj ba a!? e tash po i shtrembron pyetjet,

Kercovari
14-01-12, 10:08
...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.
Lexo kete qe ke shkruar dhe mos u brengos per mua mbase une jam vete past non copy me njohje te shtate gjuheve pese nga ato me shkrim e lexim...
Na trego ku lexove keto pohime?

sherri
14-01-12, 10:56
Lexo kete qe ke shkruar dhe mos u brengos per mua mbase une jam vete past non copy me njohje te shtate gjuheve pese nga ato me shkrim e lexim...
Na trego ku lexove keto pohime?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin" ca nenkuptohet me ket?Aaa! po tashe pe di pse te paska hup shypja-orjentimi,nga qe po dishe aqe shume gjuh? edhe niher ta vizllova,kush e ka thane,ma s'ti vizlloj qeshtu,fshij syzat ma mire, ta sjell edhe burimin,edhe autorin qe thot:Thenja, "Njih vehten i vishet Sokratit" e shume shekuj me vone Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin" ... njeri i meqem u kane. Nuk eshte qe vec deve ka shite e ka ble, qysh ja ngjesin do "dushmana":redface:

Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq

Kercovari
14-01-12, 11:45
Aaa! po tashe pe di pse te paska hup shypja-orjentimi,nga qe po dishe aqe shume gjuh? edhe niher ta vizllova,kush e ka thane,ma s'ti vizlloj qeshtu,fshij syzat ma mire, ta sjell edhe burimin,edhe autorin qe thot:Thenja, "Njih vehten i vishet Sokratit" e shume shekuj me vone Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin" ... njeri i meqem u kane. Nuk eshte qe vec deve ka shite e ka ble, qysh ja ngjesin do "dushmana":redface:

Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq
Nuk merrem me tensione tė asnje natyre,per kete jam me shume se i sigurte sepse jeta me ka mesuar te jam i tille po shpifjet nuk me pelqejn dhe mundohem te minimizoj me butesi dhe karakter njerzore.Se ti sdi asgje nga islami u pa po te keshilloj me pare meso te folish dhe shkurjash shqip se pasha Zotin tim te Madhrishem nuk te kuptoj fare se ka ja ke mesy...

Kosova19
14-01-12, 12:25
Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin"

...duhet me shiku sė pari ne cilin libėr gjendet ky hadithė nė qofse gjendet dhe qfar grade ka. ...por ka shkrime tė ndryshme nga dijetarėt se shiqimi mbi krijimin e Krijuesit dhe mrekullit qė gjenden tė bėjnė me kuptu se njė Zotė i ka krijuar.

Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq

...Allahu ka ekzistu edhe kur ska pas fare njerz.

e-uritura
17-01-12, 13:33
...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.


Muhamedi ka thėnė kėshtu? Ka filluar tė mė pėlqejė ky njeri i cili jetoi para sa shekujve. lol
Sipas kėsaj thėnie, dtth se Zoti egziston nė secilin nga ne.
Dtth se ne jemi Zot tė vetvetes.

Ky Zoti i Makreshit dhe i Alimes, ky jeton dhe vepron nė Arabinė Saudite diku.

emine
17-01-12, 13:50
Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio nuke jane nje,ai na dha gjuhe te ndryshme andaj u shumzua shkaku i arsyes qe nuk mundemi gjith ta therrasim ne nje gjuhe te vetme,po gjithe besoim ne nje ZOT!

Makresh
17-01-12, 17:16
Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio nuke jane nje,ai na dha gjuhe te ndryshme andaj u shumzua shkaku i arsyes qe nuk mundemi gjith ta therrasim ne nje gjuhe te vetme,po gjithe besoim ne nje ZOT!

Mos fol sot e 100 mije vjet emine, jo qe ja ke qellu, po ke shkretu a di qysh ! As vetvrasja nuk ta mbulon kete turp.

emine
17-01-12, 17:36
Mos fol sot e 100 mije vjet emine, jo qe ja ke qellu, po ke shkretu a di qysh ! As vetvrasja nuk ta mbulon kete turp.

ani mbaje ti turpin tim,e falu per gjunahet e mia,me rendsi ti shkone ne gjenet ,a ti ki mi la gjunahet e mia:tongue:

Makresh
17-01-12, 23:32
ani mbaje ti turpin tim,e falu per gjunahet e mia,me rendsi ti shkone ne gjenet ,a ti ki mi la gjunahet e mia:tongue:

Un do t'lutem qe te kthjellohesh, e te mos jetosh me bindjen qe Zoti eshte "imagjinar", dhe se secili mund ta ket zotin e tij personal varesisht, sic e imagjinon mendja.

emine
18-01-12, 08:15
Un do t'lutem qe te kthjellohesh, e te mos jetosh me bindjen qe Zoti eshte "imagjinar", dhe se secili mund ta ket zotin e tij personal varesisht, sic e imagjinon mendja.
Lutu bre lutu,veq mas shumti per veti,hiqu ti sevapev se nuk kena njet me te ba profet jo,,,,qysh koka Zoti ndryshe hajt kallxome kur e preke ,bane llaf me ta.edhe a je i sigurte qe thirret vec Allah apo edhe ti em te nime kapesh per bagrema tu mendu se mu ne bagrem a Zoti yt tuj pi kafe,,,,,,
ti nese shkon mu myte mendone se krejt i merr me veti a,jo bac jo

Alima
18-01-12, 22:40
...


Makresh , mendoi se mire e ka Emine !


Problemi qendron ne definime pastai !


.

Makresh
18-01-12, 22:46
...


Makresh , mendoi se mire e ka Emine !


Problemi qendron ne definime pastai !


.Duhet te me shpjegosh se si e ka mir, sepse un se kuptova njesoj.

Eminja shkruan :
Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio nuke jane nje

Alima
18-01-12, 22:53
Duhet te me shpjegosh se si e ka mir, sepse un se kuptova njesoj.

Eminja shkruan :


...

Tha , po thote , ka desht me thene ... asnjehere nuk ka dyshu se eshte Nje , pamvaresisht si i thojme !
75 €uro fatura per perkthim, taksat excluziv , ... 30 dite afat pagese http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif!

.

LOJETARI
18-01-12, 22:56
Se ēka ėshtė zoti vendosė njeriu, edhe atė mu nė kokėn e vet .Pėr kokėn time , religjionet kanė humbė forcėn e shpjegimit se ēka ėshtė zoti .Janė shumė mbrapa logjikės sė njeriut tė sotėm (kuptohet njeriut tė vetdijėsuar) .

Alima
18-01-12, 22:59
Se ēka ėshtė zoti vendosė njeriu, edhe atė mu nė kokėn e vet .Pėr kokėn time , religjionet kanė humbė forcėn e shpjegimit se ēka ėshtė zoti .Janė shumė mbrapa logjikės sė njeriut tė sotėm (kuptohet njeriut tė vetdijėsuar) ....

Zoti me shkronje te madhe , e para ...


e dyta , kjo vlene vetem per koken tende , mire e ke thene !


e treta , pershendetje shoku moderatore ! :)


.

lovely
18-01-12, 23:02
...

Zoti me shkronje te madhe , e para ...


e dyta , kjo vlene vetem per koken tende , mire e ke thene !


e treta , pershendetje shoku moderatore ! :)


.


mos e nencmo njerin, administrator osht:biggrin:


Sa mos me ma fshi qet postim se po m dhimet, :biggrin:

Besimi osht diqka personale, secili ka t drejten me besu ne qka don, qysh don, kur don, sa don, etj etj...

Alima
18-01-12, 23:06
mos e nencmo njerin, administrator osht:biggrin:


Sa mos me ma fshi qet postim se po m dhimet, :biggrin:

Besimi osht diqka personale, secili ka t drejten me besu ne qka don, qysh don, kur don, sa don, etj etj...


...

A qasi eshte ,a ? ani pra shoku adminisirtrezor !


ta fshin edhe ty , pse a po harron se eshte adminisirioztor ! ... ani kishe po ta ruj shkresen http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


... Po , eshte , andaj prandaj , duhet keshillu deri te gjejme te verteten !.

LOJETARI
18-01-12, 23:18
...

Zoti me shkronje te madhe , e para ...


e dyta , kjo vlene vetem per koken tende , mire e ke thene !


e treta , pershendetje shoku moderatore ! :)


.


Alime ,
kur ti thua "zoti ėshtė njė " , a thua sepse dyshon nė atė qė po thua, apo e ke prej frikės ?

Alima
18-01-12, 23:22
Alime ,
kur ti thua "zoti ėshtė njė " , a thua sepse dyshon nė atė qė po thua, apo e ke prej frikės ?


...

Z e madhe e shtypit , z e vogel e shtypit !


....nga dashuria, te cilen per ty mbetet e papershkruar ! ... frikrespekti , prap i pakapshem per ty ! etj etj ...


Bindja e thelle !

.

e-uritura
18-01-12, 23:22
Alime ,
kur ti thua "zoti ėshtė njė " , a thua sepse dyshon nė atė qė po thua, apo e ke prej frikės ?


Normalisht qė prej frikės e kanė. Kėshtu u ka thėnė arabi nė Turqi!

Nga frika kėta, as nuk jetojnė!

e-uritura
18-01-12, 23:24
...

Z e madhe e shtypit , z e vogel e shtypit !


....nga dashuria, te cilen per ty mbetet e papershkruar ! ... frikrespekti , prap i pakapshem per ty ! etj etj ...


Bindja e thelle !

.


Frikė-respekt!

M`a shpjego pak tė lutem!?

Alima
18-01-12, 23:24
Normalisht qė prej frikės e kanė. Kėshtu u ka thėnė arabi nė Turqi!

Nga frika kėta, as nuk jetojnė!


...


Keta ?!...


....ēka ka lidhje arabi ne turqi ?

ps.
I hate discrimination, hate ...


.

Alima
18-01-12, 23:25
Frikė-respekt!

M`a shpjego pak tė lutem!?


...

95 €uro , paraprakisht !.

e-uritura
18-01-12, 23:25
...


Keta ?!...


....ēka ka lidhje arabi ne turqi ?

ps.
I hate discrimination, hate ...


.


Arab, turk, kurdistan, Alima, Makresh, pėr mua ėshtė njė gjė e vetme!

Alima
18-01-12, 23:27
Arab, turk, kurdistan, Alima, Makresh, pėr mua ėshtė njė gjė e vetme!


...

People ,as all others ? !.

e-uritura
18-01-12, 23:27
...

95 €uro , paraprakisht !.


Frikė-respekt, nuk egziston.

Kjo ėshtė vetėm frikė.

Por nga frika, gėnjejnė edhe veten, se e respektojnė!

Nė kėtė mėnyrė mbesin edhe me nderė!

LOJETARI
18-01-12, 23:29
...

Z e madhe e shtypit , z e vogel e shtypit !


....nga dashuria, te cilen per ty mbetet e papershkruar ! ... frikrespekti , prap i pakapshem per ty ! etj etj ...


Bindja e thelle !

.

e uritura , dil jashtė ti kur tė flasin tė rriturit ,


ok Alime ,

Qiky Makreshi shoku im e i yti , e ka pranue para disa javeve se ka pasė njė kohė qė ka qenė jofetar , thjeshte eshte tallė me ata qe Zotin e respektojne prej frike .Krejt kėtė e ka bėrė me kokėn e vet ,qysh e bėnė sot tė kundertėn .

E ke parasysh ēka po du me thėnė . Nėse tė shuken "sialicat " prej frike fillon me i ndryshue mendimet ....

E kam nje djalė tė hallės , krejt si Makreshi , ka pasė mbetė nė hava nja njė javė ditė sepse Gjermania e dėbojė , ndersa asnje shtet tjeter nuk e pranojke , tranohet prej aeroplanit , pasi e pranoj Serbia ne atė kohė ndryshoi qendrimin e tij ndaj zotit edhe u ba mysliman ...tė mbushet mendja Zotin dajė e ka (dajė polic )

e-uritura
18-01-12, 23:29
...

People ,as all others ? !.


Nė pamje tė jashtme nuk dallojnė!

Por, ndajnė edhe tė njėjtėn ėndėrr...

Alima
18-01-12, 23:29
Frikė-respekt, nuk egziston.

Kjo ėshtė vetėm frikė.

Por nga frika, gėnjejnė edhe veten, se e respektojnė!

Nė kėtė mėnyrė mbesin edhe me nderė!


...


mmmm....


...prinderit e tu sa ishe e mitur , u frikoheshe me respekt apo me urrejtje ... apo nuk u frikesohshe fare ndaj sankcioneve te tyre , urrejtjes se tyre ne raport me ty ????
.

Alima
18-01-12, 23:39
e uritura , dil jashtė ti kur tė flasin tė rriturit ,


ok Alime ,

Qiky Makreshi shoku im e i yti , e ka pranue para disa javeve se ka pasė njė kohė qė ka qenė jofetar , thjeshte eshte tallė me ata qe Zotin e respektojne prej frike .Krejt kėtė e ka bėrė me kokėn e vet ,qysh e bėnė sot tė kundertėn .

E ke parasysh ēka po du me thėnė . Nėse tė shuken "sialicat " prej frike fillon me i ndryshue mendimet ....

E kam nje djalė tė hallės , krejt si Makreshi , ka pasė mbetė nė hava nja njė javė ditė sepse Gjermania e dėbojė , ndersa asnje shtet tjeter nuk e pranojke , tranohet prej aeroplanit , pasi e pranoj Serbia ne atė kohė ndryshoi qendrimin e tij ndaj zotit edhe u ba mysliman ...tė mbushet mendja Zotin dajė e ka (dajė polic )


...


EEEEh , pasojat e komunizmit , mosedukates ne rruge te Zotit qe ne vogjeli !


... por , mire shume qe dyert e pendimit e permiresimit jane gjithmone te hapura !.

Alima
18-01-12, 23:40
Nė pamje tė jashtme nuk dallojnė!

Por, ndajnė edhe tė njėjtėn ėndėrr...


...

Mos ua ceno te drejtat !


.

e-uritura
18-01-12, 23:45
...


mmmm....


...prinderit e tu sa ishe e mitur , u frikoheshe me respekt apo me urrejtje ... apo nuk u frikesohshe fare ndaj sankcioneve te tyre , urrejtjes se tyre ne raport me ty ????
.


Nuk kemi nevojė tė kalojmė nė gjėra pėrsonale!

Megjithatė, frika nuk egziston pėr mua!
Nė familjen tonė, nuk ėshtė pėrdor dhuna. Njeriu frikėsohet nėse ėshtė i rrezikuar!

Sanksione? E mendon hollė e gjatė, ia vlen barra qiranė, apo jo!

E sheh Alima, ju jeni tė rrezikuar,gjatė tėrė jetės suaj, ju nuk jeni tė lirė asnjėherė, sepse iu pret flaka..

Mė tutje, nėse veproni drejtė, atėherė ai u shpėrblen, me 7 virgjėresha ha, hahahaaaaa!

Ps; Kam shkruar diku, mendimin tim pėr Zotin e juaj, bazuar nė shkrimet e 4peace-it. Ai shkrim i imi, nuk dallon fare, nga ky shkrimi yt kėtu!
Wohooo, kisha tė drejtė!

Alima
18-01-12, 23:54
Nuk kemi nevojė tė kalojmė nė gjėra pėrsonale!

Megjithatė, frika nuk egziston pėr mua!
Nė familjen tonė, nuk ėshtė pėrdor dhuna. Njeriu frikėsohet nėse ėshtė i rrezikuar!

Sanksione? E mendon hollė e gjatė, ia vlen barra qiranė, apo jo!

E sheh Alima, ju jeni tė rrezikuar,gjatė tėrė jetės suaj, ju nuk jeni tė lirė asnjėherė, sepse iu pret flaka..

Mė tutje, nėse veproni drejtė, atėherė ai u shpėrblen, me 7 virgjėresha ha, hahahaaaaa!

Ps; Kam shkruar diku, mendimin tim pėr Zotin e juaj, bazuar nė shkrimet e 4peace-it. Ai shkrim i imi, nuk dallon fare, nga ky shkrimi yt kėtu!
Wohooo, kisha tė drejtė!


...


Ti qe je trimeresh , une nuk kame faj !

Ne familjen tone nuk ka pas nevoj te perdoret dhuna , por mjete edukimi gjithesesi !


Si qendron puna me kete shkresen tende ? Therret ne palimitshmeri ne jete , bene ēfare te duash , sillu si te duash , mos u friko ! MOS U FRIKO !


e-e , nuk ka ashtu as ketu , ngase eshte policia , burgu, gjoba, denimi me vdekje etje tj ...


Nese vepron drejte , do shperblehesh me qytetare nderi , Nobel ēmim ... femij te hajrit , respekt , etj etj ...


pse po qeshesh me virgjeresha te parajses ? ... nje mashkull ne kete jete ka sa femra ? Nje mashkull ne kete bote , ka gruan ne shtepi , por ka edhe nje mori laviresh rrugeve ... po i njejti secilen qe e sheh dhe i pelqen ( qe besa edhe nese nuk i pelqen ) do e ... nejse pervetesonte ( ngase deri gjeta fjalen adekuate ) ...


pse kjo te mos praktikohet edhe ne boten tjeter ? pasi jane aq te dashur per femrathttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifps. ai mbetet mendim yti i pacenuar ... imi gjithashtu :).

e-uritura
19-01-12, 00:19
Alima, prindėrit duke pėrdorur dhunė dhe "mjete edukuese", i sjellin fėmijėt e tyre nė njė gjendje tė tillė.
Kėtyre fėmijėve iu nevojitet frika, pėr tė marrė frymė, vepruar, punuar, arritur, jetuar...

Tė tjerėt prindėr, pėrdorin vetėm gjuhėn, u flasin fėmijėve tė tyre, u jepin besim, dhe i duan pa kushte. Kjo i bėn kėta fėmijė, tė mos veprojnė nga frika, por nga vendimet e marrura nga njė mendje e shėndoshė, mirė e trajnuar pėr situata tė ndryshme.

Plandaj,

Alima
19-01-12, 00:27
Alima, prindėrit duke pėrdorur dhunė dhe "mjete edukuese", i sjellin fėmijėt e tyre nė njė gjendje tė tillė.
Kėtyre fėmijėve iu nevojitet frika, pėr tė marrė frymė, vepruar, punuar, arritur, jetuar...

Tė tjerėt prindėr, pėrdorin vetėm gjuhėn, u flasin fėmijėve tė tyre, u jepin besim, dhe i duan pa kushte. Kjo i bėn kėta fėmijė, tė mos veprojnė nga frika, por nga vendimet e marrura nga njė mendje e shėndoshė, mirė e trajnuar pėr situata tė ndryshme.

Plandaj,

...


Wrong , veryyy wrong ...


Mos me qene frika , edhe prej shtepis i qesin prinderit per nje qejf ... sikur te kishin mundesin , tani po e lene per me vone , mjerisht ... pata fjalen per qitjen nga shtepia !


Sankcionim nuk eshte vetem dhuna , dalloje dhunen nga edukimi me sankcione !shkurt shqip , mos me qene frika , pasha nje te Madhin Zot , mish e kishim hanger njeri tjetrin ( une&ti jo , ngase ka edhe te mire ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif )


shkollat kane sankcione , denim ne note te sjelljes deri tek perjashtimi nga shkolla !... nuk perdore shkopin , por te shkaterron ardhmerine !

vendi i punes ka sankcione , zbritje te rroges deri te largimi nga puna ! ... ai nuk t' rreh por te kall http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifishte e kjarte tani , dallimi mes sankcionit dhe dhunes , apo te vazhdoi me ligjerate ?see U next time honey , i need to sleep now , kiss!.

e-uritura
19-01-12, 00:28
...


mmmm....


...prinderit e tu sa ishe e mitur , u frikoheshe me respekt apo me urrejtje ... apo nuk u frikesohshe fare ndaj sankcioneve te tyre , urrejtjes se tyre ne raport me ty ????
.

Ja shkrimi pėr tė cilin tė fola;


Tani Zoti mė ngjan me njė prind tė egėr, diktator, i cili dėrgon fėmijėt e tij nė shkollė, dhe i pret nė shtėpi.
Nė shtėpi, ka dy dhoma, nė njėrėn ka zjarr e trishtim, nė tjetrėn verė, femra virgjėresha, lule, lumė etj etj..
Dhe nė kėtė mėnyrė, i ndan fėmijėt sipas sjelljeve qė kanė pasur nė shkollė.

Prindi duhet tė kujdeset mė shumė pėr fėmijėt e tij. Duhet tė jetė aty nė rast tė fatkeqėsive, n`rast t`padrejtėsive, duhet t`u gjendet fėmijėve tė tij pranė kur ata kanė nevojė pėr tė!

Alima
19-01-12, 00:40
Ja shkrimi pėr tė cilin tė fola;

Tani Zoti mė ngjan me njė prind tė egėr, diktator, i cili dėrgon fėmijėt e tij nė shkollė, dhe i pret nė shtėpi.
Nė shtėpi, ka dy dhoma, nė njėrėn ka zjarr e trishtim, nė tjetrėn verė, femra virgjėresha, lule, lumė etj etj..
Dhe nė kėtė mėnyrė, i ndan fėmijėt sipas sjelljeve qė kanė pasur nė shkollė.

Prindi duhet tė kujdeset mė shumė pėr fėmijėt e tij. Duhet tė jetė aty nė rast tė fatkeqėsive, n`rast t`padrejtėsive, duhet t`u gjendet fėmijėve tė tij pranė kur ata kanė nevojė pėr tė!

...

Ai eshte vizioni yt !


Imi eshte keshtu :


Prindi me ofron kulem mbi koke , ushqimin , veshmbathjen dhe dashurine e plote ( Zoti jeten , shendetin , riskun , mendjen _ēka eshte me e rendesishmja )


Prindi pret nga une rezultate te mira , nga me te mirat ne shkolle , te jeme e sjellshme ne rruge dhe ne shtepi ( Zoti pret nga une devotshmeri , faleminderime per te mirat e Tij , shembull i mire per rrethin ku sillem , keshillimin ne rrugen e Tij verbal dhe fizik , pra te reflektoi edukate nga me te lartat kudo qe sillem )


Tani , une mundem te deshperoj keq prindin , me mos rezultate , me sjellje vagabonde , me droge , alcoool , prostitucion , femij jashtmartesore Etj etj ... ( Zotit mund te ja kethej te gjitha te mirat e Tij ndaj meje , me rrebelizem ndaj besimit ne te , me praktikim te te gjitha te keqijave qe Ai me ka keshillu tu ike , jo se Ai ka dobi nga ikja ime nga ato te keqia , por vetem per te miren time )e ēka kesh tuj thone , se gjumi ... prindi mandej ēka me ba me mu i gjori pas te gjitha te keqijave qe ia sjelli atij e veti , a ? Te me doje , te me mbaj ne shtepi ? te me perkrahe ???


dhe edhe Zoti , une moho , shaj , rrebelo ... e Ai me me meshiru gjithesesi , ngase une kame pas qejfet dhe teket e mia ... jo honeyWRONG U r WROOOONG !une e dua prindin dhe perpiqem maximum te jeme ashtu si ai do , e respektoi dhe frikohem nga hidherimi i tij ndaj meje ( frikrespekt , skjarim edhe njehere )


e dua Krijuesin , dhe me ēdo kusht perpiqem ti jeme faleminderuese , e ndegjueshme , dhe frikohem ta hidheroi pas gjithe te mirave qe mi ka dhene ( frikrespekti , definimi qe per ty nuk eshte i kjarte )Honey leave me alone for tonight , kiss , kiss , edhe see u next time inshAllah :)
.

e-uritura
19-01-12, 00:52
...


Wrong , veryyy wrong ...


Mos me qene frika , edhe prej shtepis i qesin prinderit per nje qejf ... sikur te kishin mundesin , tani po e lene per me vone , mjerisht ... pata fjalen per qitjen nga shtepia !


Sankcionim nuk eshte vetem dhuna , dalloje dhunen nga edukimi me sankcione !shkurt shqip , mos me qene frika , pasha nje te Madhin Zot , mish e kishim hanger njeri tjetrin ( une&ti jo , ngase ka edhe te mire ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif )


shkollat kane sankcione , denim ne note te sjelljes deri tek perjashtimi nga shkolla !... nuk perdore shkopin , por te shkaterron ardhmerine !

vendi i punes ka sankcione , zbritje te rroges deri te largimi nga puna ! ... ai nuk t' rreh por te kall http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifishte e kjarte tani , dallimi mes sankcionit dhe dhunes , apo te vazhdoi me ligjerate ?see U next time honey , i need to sleep now , kiss!.Alima shkruajti;

...


mmmm....


...prinderit e tu sa ishe e mitur , u frikoheshe me respekt apo me urrejtje ... apo nuk u frikesohshe fare ndaj sankcioneve te tyre , urrejtjes se tyre ne raport me ty ????Frika vjen si pasojė e dhunės. Do tė thotė DHUNĖ.

Sanksionet janė sanksione.

Deri kėtu po pajtohemi.

Nuk ke nevojė tė mbash ligjėrata, unė tė thashė;

Sanksione? E mendon hollė e gjatė, ia vlen barra qiranė, apo jo!
Kjo do tė thotė a ia vlen knaqėsia sanksionet?!!!

Kupton Alima? Ti, unė vet vendosim nėse ia vlen tė pėrjashtohemi nga shkolla apo jo.

Ti dhe unė jemi njerėz, (pėr mua jam e sigurtė), sikurse prindi yt dhe i imi. Ne vendosim vet pėr jetėrat tona.
Nėse unė pajtohem me faktin se do tė mė pėrjashtojnė nga shkolla, ai ėshtė vendim qė duhet tė marr unė.

Mua mė krijoi Zoti, ashtu si e krijoi prindin tim. Pėr Zotin ne jemi tė njėjtė.
Zoti shfrytėzoi prindėrit tanė, qė tė n`a sjellė ne nė botė.
Unė dhe prindi im, jemi dy qenie njerėzore nė syte e Zotit.
Ai ma dha mua njė copėz jetė, ashtu si prindit tim!

Frikėrespekt, egziston vetėm nė fjalorin wahabist!

Makresh
19-01-12, 00:56
e uritura , dil jashtė ti kur tė flasin tė rriturit ,


ok Alime ,

Qiky Makreshi shoku im e i yti , e ka pranue para disa javeve se ka pasė njė kohė qė ka qenė jofetar , thjeshte eshte tallė me ata qe Zotin e respektojne prej frike .Krejt kėtė e ka bėrė me kokėn e vet ,qysh e bėnė sot tė kundertėn .

E ke parasysh ēka po du me thėnė . Nėse tė shuken "sialicat " prej frike fillon me i ndryshue mendimet ....

E kam nje djalė tė hallės , krejt si Makreshi , ka pasė mbetė nė hava nja njė javė ditė sepse Gjermania e dėbojė , ndersa asnje shtet tjeter nuk e pranojke , tranohet prej aeroplanit , pasi e pranoj Serbia ne atė kohė ndryshoi qendrimin e tij ndaj zotit edhe u ba mysliman ...tė mbushet mendja Zotin dajė e ka (dajė polic )

Ncuk, s'qenka prap si Makreshi,.. bile s'di qe egzistojn 2 si makreshi :biggrin:

Lojetar,

Zotin, s'kam filluar ta besoj nga friga ! Por nga bindja ne egzistencen e Tij, dhe kjo duke kaluar neper etape te ndryshme.
Mbi gjysen e jetes time, jam duke e jetu ne perendim, bile deri frik, me mir i kam dit historit e profeteve sipas bibles, se sa sipas kuranit. Bile lirisht mundem me then, qe pa u njohur deri diku me besimin e 3 zotave te krishter, veshtir qe mund ta kuptosh rendesin e Njeshmeris se Zotit, dhe frige-respektin qe ndjen ndaj madheshtis se Krijuesit Suprem ! Dhe kjo eshte nje fakt, qe shume e kosovari, arabi apo turku qe jan te lindur ne familje islame, nuk ja din rendesin keti besimi qe ka nje struktur te pathyeshme.

Makresh
19-01-12, 00:57
...

Tha , po thote , ka desht me thene ... asnjehere nuk ka dyshu se eshte Nje , pamvaresisht si i thojme !
75 €uro fatura per perkthim, taksat excluziv , ... 30 dite afat pagese http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif!

.


Nese ka then ashtu, 1'ooo kerkim falje per "Eminen".

75€ ? :rolleyes: shum bre.. me pas dit, s'tkisha vet hic :tongue:

Alima
19-01-12, 00:58
Alima shkruajti;
Frika vjen si pasojė e dhunės. Do tė thotė DHUNĖ.

Sanksionet janė sanksione.

Deri kėtu po pajtohemi.

Nuk ke nevojė tė mbash ligjėrata, unė tė thashė;
Kjo do tė thotė a ia vlen knaqėsia sanksionet?!!!

Kupton Alima? Ti, unė vet vendosim nėse ia vlen tė pėrjashtohemi nga shkolla apo jo.

Ti dhe unė jemi njerėz, (pėr mua jam e sigurtė), sikurse prindi yt dhe i imi. Ne vendosim vet pėr jetėrat tona.
Nėse unė pajtohem me faktin se do tė mė pėrjashtojnė nga shkolla, ai ėshtė vendim qė duhet tė marr unė.

Mua mė krijoi Zoti, ashtu si e krijoi prindin tim. Pėr Zotin ne jemi tė njėjtė.
Zoti shfrytėzoi prindėrit tanė, qė tė n`a sjellė ne nė botė.
Unė dhe prindi im, jemi dy qenie njerėzore nė syte e Zotit.
Ai ma dha mua njė copėz jetė, ashtu si prindit tim!

Frikėrespekt, egziston vetėm nė fjalorin wahabist!


...


Te hanshin wehabistat ty , he http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifkame babain ende gjalle , dhe ai eshte plakur , nuk ka forc per dhune me ... por une aq kame frikrespekt per te , qe nese me therret tani ne kete ore , une per pes minuta jame para kembeve te tij , jo se do me sankcionon , rrahe , dhunon ... por frikohem se do hidherohet nese nuk shkoi !oj ti naten e mire nihere ...PS. mos rri si duhet ne shkolle , pale te shofim kush do vendos per perjashtim , ti a ...?


tung !

Alima
19-01-12, 01:00
Nese ka then ashtu, 1'ooo kerkim falje per "Eminen".

75€ ? :rolleyes: shum bre.. me pas dit, s'tkisha vet hic :tongue:


...

Une mendoi se ashtu ka mendu Emine !...kemi zbritje , pasi eshte Janari :tongue: , shans , ahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ?!


Selam !

.

e-uritura
19-01-12, 01:01
...


Te hanshin wehabistat ty , he http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifkame babain ende gjalle , dhe ai eshte plakur , nuk ka forc per dhune me ... por une aq kame frikrespekt per te , qe nese me therret tani ne kete ore , une per pes minuta jame para kembeve te tij , jo se do me sankcionon , rrahe , dhunon ... por frikohem se do hidherohet nese nuk shkoi !oj ti naten e mire nihere ...PS. mos rri si duhet ne shkolle , pale te shofim kush do vendos per perjashtim , ti a ...?


tung !


Prapė nuk mė kuptove!

Unė i di rregullat e shkollės.
Unė e vė gishtin nė kokė, dhe mendoj;

Po kam shumė dėshirė tė thyej kodin e profesorėve, por e di se nėse mė zbulojnė, do pėrjashtohem, a ia vlen?

Kjo do tė thotė; A ia vlen barra qiranė?

Unė, pa u konsultuar me askėnd, vij nė pėrfundim, se nuk ia vlen, dhe nuk ua thyej atė kod tė mallkuar..

Dtth, nuk kam nevojė pėr frikė nga askush, por e vendosi vet!!!

Kapishi?


Hajt turqeta!

Alima
19-01-12, 01:03
Prapė nuk mė kuptove!

Unė i di rregullat e shkollės.
Unė e vė gishtin nė kokė, dhe mendoj;

Po kam shumė dėshirė tė thyej kodin e profesorėve, por e di se nėse mė zbulojnė, do pėrjashtohem, a ia vlen?

Kjo do tė thotė; A ia vlen barra qiranė?

Unė, pa u konsultuar me askėnd, vij nė pėrfundim, se nuk ia vlen, dhe nuk ua thyej atė kod tė mallkuar..

Dtth, nuk kam nevojė pėr frikė nga askush, por e vendosi vet!!!

Kapishi?


Hajt turqeta!


...


Por , sankcioni eshte prezent dhe atij i frikohesh ! ... me o pa gisht ne koke http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif... shkel mandej , sa ta kesh guximin !s'ka turq ktu !.

almalik
19-01-12, 04:00
Alime te pershendes
Dhashte Zoti te kete sa me shume femra Shqipetare qe kane kete qendrim ndaj jetes,familjes,Zotit,etj
sikurse ti.
Sa i perket te Uritures(shresoj te kete me shume uri per dituri dhe te lexoje sa me teper)
Sa munda ta kuptoj eshte nga ato apo ata njerez qe jane te mendimit qe librat e shenjte qe kane zbritur ne ate kohe dhe kane qene te dedikuar per ate kohe,dmth nuk jane me te pershtatshem per kohen tone moderne..Ky perceptim i gabuar i ketyre njerezve rezulton nga fakti qe tani ne kohe te sotit njerezimi pakez ka perparuar(teknologjikisht)se sa i perket natyres se njeriut shume pak kane ndryshuar(ende jane ata budalle qe kane qene) dhe me ate perparim te vogel teknik qe kane bere dhe me ato kushte me te volitshme per jetese qe kane krijuar ne krahasim me kohen e Muhametit a.s apo Ises a.s ,tani mendojne se nuk ka nevoje qe njeriu te lexon apo ti bindet atyre rregullave sepse Me DeMEK njeriu tani "i civilizuar" eshte i zoti i vetvetes edhe e din se cka eshte mire apo cka eshte keq dhe nuk ka nevoje per ato keshilla apo rregulla.
Do e kisha cekur thenien qe paraqitet shpesh ne Bibel *Wahrlich,der mensch ist durch und durch verdorben" qe dmth per ata qe se din Gjermanishten(Me te vertete njeriu eshte krejtesisht i prishur) thenie e Zotit dhe e disa profeteve te tjere shume me vend,e perdorur ne raste kur shume here pasi qe Zoti i shpetoi israelitet ata prape se prape e tradhonin dhe ecnin pas tekeve dhe qefeve te tyre dhe e harronin Zotin.
wow jam hi ne tripa te fese kokna ka shkruj referat,hahah
Nejse desha te mos e zgjas me shume dhe ti jap nje perfundim ketij komenti,njerezit jane te paafte(siq e tregon historia e njerezimit) te funsionojne siq duhet ne jete ,familje,martese,shoqeri ,ne pergjithesi pa respektimin e rregullave te tij,kjo eshte nje gje qe po deshmohet cdo dite per ate qe ka sy me pa dhe vesh me ni(vrasje,droge,ndarje familjesh,inceste,dhune,pedofili,alkool deri sa te helmohesh,und,und,und)
me falni qe e zgjata e Zoti i dhashte mend cdokuj,duke u nisur nga vetja :-)

e-uritura
19-01-12, 08:46
...


Por , sankcioni eshte prezent dhe atij i frikohesh ! ... me o pa gisht ne koke http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif... shkel mandej , sa ta kesh guximin !s'ka turq ktu !.


Alima, ne jemi 7 vjeqare. Shkojmė nė klasė tė dytė. Njė ditė ti mė shkon nerva me kėtė allahun tėnd, dhe unė tė fus njė grusht hundėve, gjaku tė shkon rrėke.

Mėsuesja mė flet.
Kur vi nė shtėpi, prindi mė flet, se si ishte gabim, se nuk duhet grushtuar njerėzit, nuk gjen zgjidhje me dhunė, Alima ka tė drejtėn e vet tė besoj nė kė tė dojė, tė jetojė jetėn e vet si don vet, tė futet nė thes tė zi apo kuq e zi, etj.

Nesėr, mua mė shkon prapė nerva ti, me atė thesin kuq e zi, dhe tė grushtoi nė anėn tjetėr tė hundės.

Kėtė radhė, ti pėrfundon nė emergjencė.

Prindi im mė thotė; Kjo ishte e tepėrt. Mendo cfarė tė mėsova herėn e parė. Nėse edhe njėherė ndodh, do tė tė marr tė gjitha kukullat, pėr njė jave tė tėrė.

Pas njė jave, dėshira pėr tė goditur, ėshtė e pranishme.
E-uritura mendon; Ia vlen tė mos luaj me kukullat e mia pėr njė jave rresht?

Knaqėsia pėr tė goditur ty, ia vlen njė jave pa kukulla.

Kėshtu e-uritura tė godet ty dy vite rresht, deri sa mbushim 9 vite.

Atėherė e-uritura vendos, tė mos godas asnjėherė askėnd.

PS; Ishte vetėm shembull, ju keni probleme tė tė kuptuarit. Duhet thjeshtėsuar gjėrat, nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse fėmijėve 5 vjeqar.Sikur tė bėje ti tė njėjtėn gjė me mua, herėn e dytė, ti do rraheshe nga prindėrit e tu, nga vėllezėrit, sepse ua morre fytyrėn.. Ti nuk do mė grushtoje mua ditėve, muajve, viteve tė ardhshme, por dėshira yte pėr tė grushtuaar do tė jetė fshehur dhe e ruajtur thellė diku nė ty, dhe ne rastin e parė, Alima BAAAAANG do tė ushtronte dhunė mbi tė tjerėt! Sepse eksplodon dėshira e fshehur.

Kjo vlen edhe pėr lidhje dashurore, knaqėsi tė ndryshme rinore, dhe gjithcka tė ndaluar, nėse nuk arrijnė tė tė shpėrlajnė trurin komplet! Gjė qė si duket kanė arritur!


Turqeta edhe njėherė.

e-uritura
19-01-12, 08:54
Alime te pershendes
Dhashte Zoti te kete sa me shume femra Shqipetare qe kane kete qendrim ndaj jetes,familjes,Zotit,etj
sikurse ti.
Sa i perket te Uritures(shresoj te kete me shume uri per dituri dhe te lexoje sa me teper)
Sa munda ta kuptoj eshte nga ato apo ata njerez qe jane te mendimit qe librat e shenjte qe kane zbritur ne ate kohe dhe kane qene te dedikuar per ate kohe,dmth nuk jane me te pershtatshem per kohen tone moderne..Ky perceptim i gabuar i ketyre njerezve rezulton nga fakti qe tani ne kohe te sotit njerezimi pakez ka perparuar(teknologjikisht)se sa i perket natyres se njeriut shume pak kane ndryshuar(ende jane ata budalle qe kane qene) dhe me ate perparim te vogel teknik qe kane bere dhe me ato kushte me te volitshme per jetese qe kane krijuar ne krahasim me kohen e Muhametit a.s apo Ises a.s ,tani mendojne se nuk ka nevoje qe njeriu te lexon apo ti bindet atyre rregullave sepse Me DeMEK njeriu tani "i civilizuar" eshte i zoti i vetvetes edhe e din se cka eshte mire apo cka eshte keq dhe nuk ka nevoje per ato keshilla apo rregulla.
Do e kisha cekur thenien qe paraqitet shpesh ne Bibel *Wahrlich,der mensch ist durch und durch verdorben" qe dmth per ata qe se din Gjermanishten(Me te vertete njeriu eshte krejtesisht i prishur) thenie e Zotit dhe e disa profeteve te tjere shume me vend,e perdorur ne raste kur shume here pasi qe Zoti i shpetoi israelitet ata prape se prape e tradhonin dhe ecnin pas tekeve dhe qefeve te tyre dhe e harronin Zotin.
wow jam hi ne tripa te fese kokna ka shkruj referat,hahah
Nejse desha te mos e zgjas me shume dhe ti jap nje perfundim ketij komenti,njerezit jane te paafte(siq e tregon historia e njerezimit) te funsionojne siq duhet ne jete ,familje,martese,shoqeri ,ne pergjithesi pa respektimin e rregullave te tij,kjo eshte nje gje qe po deshmohet cdo dite per ate qe ka sy me pa dhe vesh me ni(vrasje,droge,ndarje familjesh,inceste,dhune,pedofili,alkool deri sa te helmohesh,und,und,und)
me falni qe e zgjata e Zoti i dhashte mend cdokuj,duke u nisur nga vetja :-)


Ti si duket veq jeton nė atė kohė.
Nuk tė duhet patjetėr tė dėgjosh/lexosh tė uriturėn.
Babai yt dhe ti, keni nga 7 gra, apo jo?
Ju luteni nga 6 herė nė ditė, dhe vdisni duke shpresuar qė Zoti do tė ua kryej punėt!
Ju ushtroni dhunė, mbi secilin qė keni mundėsi.
Ju bėni vetvrasje, dhe jo vetėm kėtė, ju mbusheni eksplozivė dhe merrni me vete sa mė shumė qė tė mundeni pėr atė botėn e vėrtetė..
Si ka mundėsi Zoti t`i quaj krijesat e veta "Njerėz krejtėsisht tė prishur"? Dicka qė krijoi vet?
Pėr ju, sigurisht se njerėzimi nuk ka pėrparuar teknoligjikisht, pasi qė ju asnjėherė nuk shpikėt asgjė.
Ju vazhdoni tė jetoni nė kohen e Muhamedit, do tė ishte gabimi mė i madh sikur tė hapnit sytė.


M`u kujtua njė thėnie;

Jepi njeriut njė peshk, dhe ai do tė ha peshk atė ditė.
Mėso njeriun si tė peshkoj, ai do tė ha peshk tėrė jetėn.
Jepi njeriut religjionin, dhe ai do tė vdes duke u lutur pėr njė peshk! UK.

emine
19-01-12, 10:25
...

Tha , po thote , ka desht me thene ... asnjehere nuk ka dyshu se eshte Nje , pamvaresisht si i thojme !
75 €uro fatura per perkthim, taksat excluziv , ... 30 dite afat pagese http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif!

.

E mire e ke then,nuk do dyshoi as me tutje pos asaj se njerzit i lakojne gjerat siq kan deshiren e tyre,pa llogjik dhe pa rrespekt ndaj vetes dhe besimit tyre,i mohoin vetes at qka thone,se ne besoim gjith ne nje Zot,te cillin njerzit e veshen me petka(rroba ) te ndryshme,,,,,kure te them une ty feja ime dhe zoti im eshte me i mir se i yti,indirekt kam mohu besimin qe kam qe;NJE ZOT ESHTE DHE I VETEM!
Alime mundesh me qen njeriu me i keq ne bote,po fakti se i shef gjerat ndryshe nga te tjeret te ben ne raste speciale te dukesh ndryshe dhe per mendimin njeri me llogjik te paster duke mos harru asnjeher se ne ato qka shkrune ke gjithmone doren ne zemer,dhe zemra te rrah ne anen e duhur


ps,rrite cmimin e perkthimev ;)

Alima
19-01-12, 12:57
Alima, ne jemi 7 vjeqare. Shkojmė nė klasė tė dytė. Njė ditė ti mė shkon nerva me kėtė allahun tėnd, dhe unė tė fus njė grusht hundėve, gjaku tė shkon rrėke.

Mėsuesja mė flet.
Kur vi nė shtėpi, prindi mė flet, se si ishte gabim, se nuk duhet grushtuar njerėzit, nuk gjen zgjidhje me dhunė, Alima ka tė drejtėn e vet tė besoj nė kė tė dojė, tė jetojė jetėn e vet si don vet, tė futet nė thes tė zi apo kuq e zi, etj.

Nesėr, mua mė shkon prapė nerva ti, me atė thesin kuq e zi, dhe tė grushtoi nė anėn tjetėr tė hundės.

Kėtė radhė, ti pėrfundon nė emergjencė.

Prindi im mė thotė; Kjo ishte e tepėrt. Mendo cfarė tė mėsova herėn e parė. Nėse edhe njėherė ndodh, do tė tė marr tė gjitha kukullat, pėr njė jave tė tėrė.

Pas njė jave, dėshira pėr tė goditur, ėshtė e pranishme.
E-uritura mendon; Ia vlen tė mos luaj me kukullat e mia pėr njė jave rresht?

Knaqėsia pėr tė goditur ty, ia vlen njė jave pa kukulla.

Kėshtu e-uritura tė godet ty dy vite rresht, deri sa mbushim 9 vite.

Atėherė e-uritura vendos, tė mos godas asnjėherė askėnd.

PS; Ishte vetėm shembull, ju keni probleme tė tė kuptuarit. Duhet thjeshtėsuar gjėrat, nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse fėmijėve 5 vjeqar.Sikur tė bėje ti tė njėjtėn gjė me mua, herėn e dytė, ti do rraheshe nga prindėrit e tu, nga vėllezėrit, sepse ua morre fytyrėn.. Ti nuk do mė grushtoje mua ditėve, muajve, viteve tė ardhshme, por dėshira yte pėr tė grushtuaar do tė jetė fshehur dhe e ruajtur thellė diku nė ty, dhe ne rastin e parė, Alima BAAAAANG do tė ushtronte dhunė mbi tė tjerėt! Sepse eksplodon dėshira e fshehur.

Kjo vlen edhe pėr lidhje dashurore, knaqėsi tė ndryshme rinore, dhe gjithcka tė ndaluar, nėse nuk arrijnė tė tė shpėrlajnė trurin komplet! Gjė qė si duket kanė arritur!


Turqeta edhe njėherė.


...


Nuk vi ne shkolle pa helmete te ragbit , kurre !Love u !.

LOJETARI
19-01-12, 13:35
Alime te pershendes
Dhashte Zoti te kete sa me shume femra Shqipetare qe kane kete qendrim ndaj jetes,familjes,Zotit,etj
sikurse ti.
Sa i perket te Uritures(shresoj te kete me shume uri per dituri dhe te lexoje sa me teper)
Sa munda ta kuptoj eshte nga ato apo ata njerez qe jane te mendimit qe librat e shenjte qe kane zbritur ne ate kohe dhe kane qene te dedikuar per ate kohe,dmth nuk jane me te pershtatshem per kohen tone moderne..Ky perceptim i gabuar i ketyre njerezve rezulton nga fakti qe tani ne kohe te sotit njerezimi pakez ka perparuar(teknologjikisht)se sa i perket natyres se njeriut shume pak kane ndryshuar(ende jane ata budalle qe kane qene) dhe me ate perparim te vogel teknik qe kane bere dhe me ato kushte me te volitshme per jetese qe kane krijuar ne krahasim me kohen e Muhametit a.s apo Ises a.s ,tani mendojne se nuk ka nevoje qe njeriu te lexon apo ti bindet atyre rregullave sepse Me DeMEK njeriu tani "i civilizuar" eshte i zoti i vetvetes edhe e din se cka eshte mire apo cka eshte keq dhe nuk ka nevoje per ato keshilla apo rregulla.
Do e kisha cekur thenien qe paraqitet shpesh ne Bibel *Wahrlich,der mensch ist durch und durch verdorben" qe dmth per ata qe se din Gjermanishten(Me te vertete njeriu eshte krejtesisht i prishur) thenie e Zotit dhe e disa profeteve te tjere shume me vend,e perdorur ne raste kur shume here pasi qe Zoti i shpetoi israelitet ata prape se prape e tradhonin dhe ecnin pas tekeve dhe qefeve te tyre dhe e harronin Zotin.
wow jam hi ne tripa te fese kokna ka shkruj referat,hahah
Nejse desha te mos e zgjas me shume dhe ti jap nje perfundim ketij komenti,njerezit jane te paafte(siq e tregon historia e njerezimit) te funsionojne siq duhet ne jete ,familje,martese,shoqeri ,ne pergjithesi pa respektimin e rregullave te tij,kjo eshte nje gje qe po deshmohet cdo dite per ate qe ka sy me pa dhe vesh me ni(vrasje,droge,ndarje familjesh,inceste,dhune,pedofili,alkool deri sa te helmohesh,und,und,und)
me falni qe e zgjata e Zoti i dhashte mend cdokuj,duke u nisur nga vetja :-)

Nga kjo e nėnvizuara mė lart ,sipas logjikės time del se Zoti qėllimisht e ka bėrė njeriun durch und durch verdorben ,dmth .kjo thėnie zotin e paraqet si qėllimkeq .Kjo ishte ajo qė unė e thash mė lart ,religjioni nuk ėshtė zhvilluar karshi vetėdijes njerėzore , prap po them njeriut tė civilizuar .

premium
19-01-12, 17:54
Injoranti nuk pajtohet me pasė edhe pesė Zot'ra , e kan me u pajtu me njė Zot (Allah) .

Hajt bre mos humbbi kohė tė tregoni kokėtrashve.

almalik
19-01-12, 21:49
Ti si duket veq jeton nė atė kohė.
Nuk tė duhet patjetėr tė dėgjosh/lexosh tė uriturėn.
Babai yt dhe ti, keni nga 7 gra, apo jo?
Ju luteni nga 6 herė nė ditė, dhe vdisni duke shpresuar qė Zoti do tė ua kryej punėt!
Ju ushtroni dhunė, mbi secilin qė keni mundėsi.
Ju bėni vetvrasje, dhe jo vetėm kėtė, ju mbusheni eksplozivė dhe merrni me vete sa mė shumė qė tė mundeni pėr atė botėn e vėrtetė..
Si ka mundėsi Zoti t`i quaj krijesat e veta "Njerėz krejtėsisht tė prishur"? Dicka qė krijoi vet?
Pėr ju, sigurisht se njerėzimi nuk ka pėrparuar teknoligjikisht, pasi qė ju asnjėherė nuk shpikėt asgjė.
Ju vazhdoni tė jetoni nė kohen e Muhamedit, do tė ishte gabimi mė i madh sikur tė hapnit sytė.


M`u kujtua njė thėnie;

Jepi njeriut njė peshk, dhe ai do tė ha peshk atė ditė.
Mėso njeriun si tė peshkoj, ai do tė ha peshk tėrė jetėn.
Jepi njeriut religjionin, dhe ai do tė vdes duke u lutur pėr njė peshk! UK.HAHAHAHAHAH ooo ta hangsha trunin e peshkut qe ma paske
per ty qenkan krejt praktikuesit e Islamit Al kaida a??!!
hahhahahha o zot o zot me mire mos shkruaj fare ne kete drejtim ne kete website
se vetem po e tregon mencurine(!!!!) tende ketu !!
Sa per info,nuk jetoj ne arabi as ne kohen e muhamedit,as nuk kam mjekerr as nuk kam grua fare,as se kam ndermend te kem me shume se nje grua(1 edhe teper .-)
por jetoj ne vendin me te pasur thuajse ne bote,ne nje vend thuajse demokratik(se demokraci te vertete ne kete bote tani per tani nuk ka) ,vend i krishtere qe njekohesisht i respekton te drejtat e te huajve ne mase te konsiderueshme(normal joperfekte,per ate arsye them se nuk ka demokraci totale momentalisht ne kete bote),por megjithate se ka disa mospelqime nga ana e praktikuesve musliman askush nuk ka ndodh me qu veten ne ajer per shkak te ketyre sendeve :-)
te kisha keshilluar edhe njehere lexo me shume,informohu me shume ,dhe mos krijo paragjykime pa kurrfare baze logjike!!
respektoi te tjeret nese deshiron te te respektojne ,kshtu i thone ksaj pune me daden :-))

GURI SYLAJ
20-01-12, 08:48
[QUOTE=almalik;2179800]HAHAHAHAHAH ooo ta hangsha trunin e peshkut qe ma paske
per ty qenkan krejt praktikuesit e Islamit Al kaida a??!!
hahhahahha o zot o zot me mire mos shkruaj fare ne kete drejtim ne kete website
se vetem po e tregon mencurine(!!!!) tende ketu !!
Sa per info,nuk jetoj ne arabi as ne kohen e muhamedit,as nuk kam mjekerr as nuk kam grua fare,as se kam ndermend te kem me shume se nje grua(1 edhe teper .-)
por jetoj ne vendin me te pasur thuajse ne bote,ne nje vend thuajse demokratik(se demokraci te vertete ne kete bote tani per tani nuk ka) ,vend i krishtere qe njekohesisht i respekton te drejtat e te huajve ne mase te konsiderueshme(normal joperfekte,per ate arsye them se nuk ka demokraci totale momentalisht ne kete bote),por megjithate se ka disa mospelqime nga ana e praktikuesve musliman askush nuk ka ndodh me qu veten ne ajer per shkak te ketyre sendeve :-)
te kisha keshilluar edhe njehere lexo me shume,informohu me shume ,dhe mos krijo paragjykime pa kurrfare baze logjike!!
respektoi te tjeret nese deshiron te te respektojne .
Ne fillim te deshiroj mireseardhje ketu ne kete Forum,dhe te pergezoj per kete fjaline e fundit.
Kjo eshte FORMULA e mirekuptimit dhe Demokracise.

4peace
22-01-12, 11:49
*

Pyetje nga Sherri...
pyetje me sherr
pergjigje me sherr
komentime paragjykuese si gjithhere (kryesisht ndaj njeri-tjetrit)
banalitete te te gjitha sojeve...
...si gjithhere:
jo vetem ne boten virtuale shqipfolese por edhe ne perditshmeri...

*
Sidoqofte, pyetjet e shtruara (qofte me sherr, qofte pa sherr... edhe nga vet Sherri) jane mjaft interesante. Madje edhe pyetje te shtruara (kryesisht) drejte.
Porse pergjigja eshte tejet e veshtire. Edhe me keq: edhe po te mos gjenim pergjigje do te lindnin edhe qinda pyetje te reja.

*

Prandaj...


...po e le me kaq...


...deri ne rastin e radhes :rolleyes:


*

almalik
28-01-12, 13:06
[QUOTE=almalik;2179800]HAHAHAHAHAH ooo ta hangsha trunin e peshkut qe ma paske
per ty qenkan krejt praktikuesit e Islamit Al kaida a??!!
hahhahahha o zot o zot me mire mos shkruaj fare ne kete drejtim ne kete website
se vetem po e tregon mencurine(!!!!) tende ketu !!
Sa per info,nuk jetoj ne arabi as ne kohen e muhamedit,as nuk kam mjekerr as nuk kam grua fare,as se kam ndermend te kem me shume se nje grua(1 edhe teper .-)
por jetoj ne vendin me te pasur thuajse ne bote,ne nje vend thuajse demokratik(se demokraci te vertete ne kete bote tani per tani nuk ka) ,vend i krishtere qe njekohesisht i respekton te drejtat e te huajve ne mase te konsiderueshme(normal joperfekte,per ate arsye them se nuk ka demokraci totale momentalisht ne kete bote),por megjithate se ka disa mospelqime nga ana e praktikuesve musliman askush nuk ka ndodh me qu veten ne ajer per shkak te ketyre sendeve :-)
te kisha keshilluar edhe njehere lexo me shume,informohu me shume ,dhe mos krijo paragjykime pa kurrfare baze logjike!!
respektoi te tjeret nese deshiron te te respektojne .
Ne fillim te deshiroj mireseardhje ketu ne kete Forum,dhe te pergezoj per kete fjaline e fundit.
Kjo eshte FORMULA e mirekuptimit dhe Demokracise.

Flm zoteri moderator ,do e kisha shfrytezuar rastin te ju them qe eshte shume me vend kjo faqe qe mundeson afrimin,komunikimin,njohjen,shkembimin e mendimeve ne mes Shqipeve kudo qe jane.Veper kjo mjaft e qelluar,sepse kemi nevoje per gjera te tilla.Edhe pse ka shume ndryshime(dallime) ne mes te anetareve ketu e ndonjehere "nxehen" pakez mes veti rreth ndonje teme mos ia ze per te madhe se po te ishin te gjithe te nje mendimi do te ishte mjaft monoton,APO JO?! Ju deshiroj pune te mbare ne te ardhmen
Edhe desha te e shfrytezoj rastin ketu te i pershendes te gjithe njerezit qe hyne ne kete forum pa dallim feje :-))

Pilati
03-02-12, 03:49
Allahu, nje!

Njo dhe u ba copa njerezimi per te. Po te kishin qene me shum nuk ish ba copa njerezimi po ishin ber ata mes veti cili me sundu.

Denim
18-08-12, 00:01
Zoti njė, allahu nr 2 !

premium
18-08-12, 00:06
Pėrveq All'llahut , nuk ka Zot tjetėr

premium
22-08-12, 23:54
Thuaj tri here;
La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥
La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥
La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥

Hajra
24-08-12, 23:38
...atij i qofshim fale,:smile:

ATLANTIS55
01-11-12, 06:56
Nganjehere gjerat qe duken shume te komplikuara per tu spjeguar jane te thjeshta per ti spjeguar, por per ti spjeguar nga nje kendveshtrim tjeter mendoj une ,duhet medoemos te distancohemi nga ideologjite qe i kane krijuar te tjeret nga te cilat shumica e debatuesve bazohen kur japin mendimin e tyre e njekohesisht harrojne ta japin mendimin e tyre personal e te pa influencuar nga mendimet e veprimet e atyre qe i kane krijuar keto ideologji, nese gjdonjeri jep mendimin e tije nga intelegjeca e vete atehere shume gjera do te spjegoheshin shum thjeshte e nuk do te kishte mosmarrveshje te mdha per pyetje te tilla.
Gjdo fjale e gjdo gjuhe qe ka egzistuar ndonjehere ne kete bote eshte prodhim i mendjes njerzore, mendoj qe nuk ka nevoje te jemi shkenctar per ta kuptuar nje fakt te tille, nga fjalet jane krijuar gjuhet qe i kemi sote.
Edhe fjala allah,zot,e terma te ndryshem qe ju referohen zotit jane pjelle-shpikje e mendjes njerzore e nuk kane te bejne ne asnje menyre me shpjegime te pa argumentuara qe jipen nga ideologjite e krijuara nga njeriu.

Dardanesha
01-11-12, 15:17
Kurani e pėrcakton allahun kėshtu:

(22) Ai ėshtė zoti, pėrveē tė cilit nuk ka asnjė zot tjetėr. (Ai ėshtė) ai qė ka dijeni pėr tė fshehtat (enigmat) dhe pėr ato qė dihen nga tė gjithė. Ai ėshtė ai i mėshirėshmi dhe i dhembshuri.
(23) Ai ėshtė zoti, pėrveē tė cilit nuk ka asnjė zot tjetėr. (Ai ėshtė) mbreti i shenjtė, (nė tė cilin ėshtė) mirėsia. (Ai ėshtė ai qė) jep siguri dhe qartėsi, i fuqishmi, i madhi dhe krenari. Zotit i qoftė i lavdi! (Ai ėshtė i lartė) mbi ata (dmth. tė pafetė) qė i vėnė atij pėrbri (perėndi tė tjera).
(24) Ai ėshtė zoti (i vetėm), krijuesi dhe formuesi. Atij i takojnė tė gjithė emrat e bukur. Atij i thur lavdi (gjithshka) qė ėshtė nė qiell dhe nė tokė. Ai ėshtė i fuqishmi dhe i urti (i dituri).
— (59:22-24)

Dardanesha
01-11-12, 15:22
Kėta i do All-llahu i Lartėsuar I

Falėnderimi i takon All-llahut tė botrave, e falėnderoj pėr gjėrėsinė e mėshirės sė Tij dhe fisnikėrinė e faljes sė Tij, me falėnderim nėnshtrues qė tregon Madhėrinė e Tij dhe falėnderues i dhuntive tė Tij. Salavatet dhe selamet qofshin mbi atė qė ėshtė dėrguar mėshirė pėr njerėzimin dhe zotėrinė e pejgamberėve, Pejgamberin tonė dhe shembullin tonė. Udhėzuesin tonė, mėsuesin e tė gjitha tė mirave dhe treguesin e udhėzimit dhe devotshmėrisė, Muhamed ibėn Abdullahu, sal-lallahu alejhi ve sel-lem.

Mė Pas:
Ka prej muslimanėve disa lloje tė njerėzve qė i don All-llahu, subhanehu ue teala, dhe e zbret ndaj tyre pėlqimin e Tij. Lum pėr tė dashurit e All-llahut dhe lum pėr ata qė kanė fat ta kenė kėtė lumturi nė takimin e tij.
Pėr kėtė vendosa ta shkruaj kėtė temė e ndoshta lexuesit e pasojnė kėtė dhe bėhen prej atyre, tė cilėve hynė nėn mėshirėn dhe pajtimin e Zotit tė tyre dhe u jep atyre dashurinė e Tij, xhele xhelaluhu, ngase ajo dashuri dhe kėnaqėsi ėshtė qėllimi i ēdo besimtari dhe dėshirė e ēdo adhuruesi.
Nėse e marrim dhe shfletojmė Librin e All-llahut, subhanehu ue teala dhe i mendojmė ajetet e Tij dhe sunetin e tė Dėrguarit tė Tij [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] do tė kuptojmė se kush janė ata, qė meritojnė dashurinė e All-llahut dhe qė t'i duan edhe Melaqet me tė, dhe t’iu bėnė pranimin atyre nė tokė.
Siē ėshtė Transmetuar Nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i Dėrguari [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem] se ka thėnė: "Nėse e do All-llahu ndonjė rob e thėrret Xhibrilin dhe i thotė se unė e dua filanin e duaje edhe ti! Pastaj e do edhe Xhibrili dhe thėrret banorėt e qiellit dhe u thotė se All-llahu e do filanin, andaj duane edhe ju! Pastaj e dojnė atė edhe banorėt e qiellit pastaj bėhėt i favorizueshėm nė tokė." [Transmeton Imam Buhari]
Cilėsitė e tė dashurve dhe tė afėrmve te All-llahut janė tė shumta nė librin e Tij (Kuranin) dhe nė Sunetin e tė Dėrguarit alejhi selam. Ne, po i pėrmendim vetėm disa si shembuj e jo pėr tė thėnė se janė vetėm kėto nė vijim.

All-llahu subhanhu ue teala do nga robėrit e tij:1. Penduesit: (Ai qė pendohet-bėnė tewbe):
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "E kush pendohet pas punės sė keqe (vjedhjes) dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim All-llahu ia pranon pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues."
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kush bėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues."
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "Pėrveē atij qė ėshtė penduar dhe ka bėrė vepėr tė mirė, tė tillėve All-llahu tė kėqijat ua shndėrron nė tė mira. All-llahu ėshtė mėshirues, ndaj Ai falė shumė." [Furkan, 70]
Nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) transmetohet se ka thėnė: "Ka thėnė i Dėrguari i All-llahut [sal-lAll-llahu alejhi ve sel-lem]: "Kush pendohet para se tė lind dielli nga perendimi, All-llahu ia pranon pendimin e tij." [Transmeton Muslimi]
E Argument pėr dashurin e All-llahut ndaj penduesve ėshtė edhe fjala e All-llahut subhanehu ue teala: "All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme" [El-Bekare, 222]

Pėr t'u pranuar pendimi tek All-llahut, dijetarėt kanė cekur disa kushte, tė cilat janė:
1. Tė jet pendimi i sinqert ndaj All-llahut, subhanehu ue teala.
2. Tė jetė Pishman pėr atė qė ka kaluar nė mėkate.
3. Tė heqė dorė nga mėkati menjėher, ngase nuk pranohet pendimi duke vazhduar nė mėkate.
4. Tė vendos qė mos tė kthehet nė tė ardhmėn pėrseri nė atė mėkat.
5. Tė jet pendimi para pėrfundimit tė kohės. D.m.th para lindjes diellit nga perendimi apo para prezantimit tė daljes shpirtit.
6. Nėse ėshtė mėkati nė lidhshmėri me robėrit si : Marrja e pasurive pa dėshiren e personave duhet t'u kthehet atyre gjėrat e tyre. E nėse ėshtė mėkati si: Pėrgojim apo bartje fjalėve duhet qė t'u merret hallall dhe tė bėjė dua nė fshehtėsi pėr ata qė i ka pėrgojuar dhe pėrmendja e tė mirave nė ato vende ku i ka pėrmendur pėr tė keq.


2. Pasuesit e Sunetit tė Pejgmaberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]:
E kėta janė ata tė cilėt i pasojnė gjurmėt e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nė tė gjitha ēėshtjet e jetės. Si nė ngėnie, nė pirje, nė veshje, nė pamje, nė adhurim, nė marrdhėniet shoqėrore dhe ato familjare. Medituesit nė historin e tij alejhi selam pėr tė gjetur kėrkesėn e tij nė pėrballim tė kėsaj bote dhe ēka gjindet nė tė prej gėzimeve, brengave, lumturive dhe mėrzirave.
Transmeton Enesi (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) se erdhen tre persona tek shtepiat e grave tė Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] pėr t'i pyetur ato pėr adhurimin e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. Kur u njoftuan, u dukej atyre se ata bėjnė pak. Dhe thane: "Ku jemi ne me Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kur dihet qė atij ia ka falur All-llahut mėkatet e mėparshmė dhe ato mėvonshme?" Tha njėri prej tyre: "Unė do tė falėm tėrė natėn." Tha tjetri: "Unė do tė agjėroj pėr ēdo ditė." Tha i fundit: "Unė do tė distancohem nga gratė dhe nuk do tė martohem." Kur erdh Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tha: "A jeni ju ata, qė keni thėnė kėtė dhe kėtė? Pasha All-llahun, unė ia kam frikėn All-llahut mė shumė se ju dhe ruhem mė shumė se ju nga tė kėqijat dhe unė herė agjėroj dhe herė jo (v.p: agjėrim vullnetar jashta ramazanit), falėm dhe pushoj dhe martohem me gra. E kush nuk e do sunnetin tim, ai nuk ėshtė prej meje." [Transmeton Muslimi]
Argument pėr dashurinė e All-llahut, subhanehu ue teala, ndaj atij qė e pason tė Dėrguarin, alejhi selam ėshtė fjala e Tij, subhanehu ue teala: "Thuaj: "Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė." [Ali Imran, 31]


3. Tė Drejtit:
Ata janė tė cilėt bėjnė drejtėsi nė tė gjitha ēėshtjet me veten dhe me tė tjerėt dhe argument pėr dashurinė e All-llahut ndaj tyre ėshtė ajeti Kur'anor: "All-llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All-llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė." [Mumtehine, 8]


4. Ata qė bėjnė mirė:
Tė cilėt shpenzojn pėr veten e tyre dhe pėr tė tjerėt duke shrpesuar vlerat e All-llahut subhanehu ue teala dhe shpėrblimet e tija dhe nuk e permendin atė qė e japin me tė mirė e as me tė keq.
Argument pėr dashurinė e All-llahut ndaj tyre ėshtė fjala e All-llahut subhanehu ue teala: "Dhe jepni pėr nė rrugė tė All-llahut e mos e hidhni veten nė rrezik dhe bėni mirė, se me tė vėrtetė All-llahu i do bamirėsit." [El-Bekare, 195]


5. Ata qė dėshirojn takimin e All-llahut subhanehu ue teala:
Kush e dėshiron takimin e All-llahut e do edhe All-llahu takimin e tij, nuk dėshiron vdekjen e tij, por njeriu besimtar kur t'i ofrohet pėrfundimi (exheli) i tij dhe fillon tė jap shpirtin nė kėtė moment pėrgėzohet pėr pajtimin e All-llahut dhe e do takimin e All-llahut subhanehu ue teala dhe e do All-llahu takimin e tij. Ndėrsa njeriu jobesimtarė (qafir) kur t'i vie pėrfundimi dhe fillon dalja e shpirtit lajmėrohet pėr urrejtjen e All-llahut ndaj tij dhe e urren takimin e All-llahut dhe All-llahu e urren takimin e tij.
Argumenti i kėsaj ėshtė hadithi i Transmetuar nga Ubade ibn Samit (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] se ka thėnė: "Kush e dėshiron takimin e All-llahut, All-llahu e dėshiron takimin e tij, dhe kush e urren takimin e All-llahut dhe All-llahu e urren takimin e tij. Aishja [radijallahu anha] tha apo disa prej grave tij, me tė vėrtet se ne se duam vdekjen. Ka thėnė: "Nuk ėshtė ajo, por besimtarit nėse i afrohet vdekja pėrgėzohet me pajtimin e All-llahut dhe fisnikėrinė e Tij e nuk ka asgjė mė tė dashur para Tij dhe e dėshiron takimin e All-llahut dhe e dėshiron All-llahu takimin e tij, dhe se jobesimtari (qafiri) nėse i ofrohet vdekja lajmėrohet me dėnimin e All-llahut dhe nuk ka gjė mė tė urrejur para tij se sa ajo qė urren takimin e atij denimi dhe e urren All-llahu takimin e tij." [Transmeton Buhari]


6. Ata qė ofrohen te All-llahu me adhurime nafile dhe ata qė pėrmendin All-llahun shumė:
Me tė vėrtet se gjėja mė e mirė qė kalon nga koha ėshtė ajo kohė qė janė tė angazhuar zemra dhe gjymtyrėt dhe gjithė trupi nė pėrmendjen e All-llahut, subhanehu ue teala, nė ēdo moment dhe nė ēdo gjendje. Ngase ata qė pėrkujtojnė All-llahun, All-llahu i pėrmend dhe i pėrkujton ata.
Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "Pra ju mė kujtoni Mua (me adhurime), Unė ju kujtoj juve (me shprėblim). Mė falėnderoni e mos Mė mohoni!" [El-Bekare, 152]
Transmeton Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) se ka thėnė: "Ka thėnė i Dėrguari i Allahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Thotė All-llahu subhanehu ue teala: "Unė jam aty ku mė kujton robi mua, dhe unė jam me tė kur mė pėrmend, e nėse mė pėrmend nė veten e tij, e pėrmendi nė vetėn time. Nėse mė pėrmend nė ndonjė grup e pėrmendi nė grup mė tė mirė se ai. E nėse ofrohet te unė njė pėllėmbė, ofrohem te ai njė krah. Nėse ofrohet te unė njė krah, ofrohem te ai njė pash. E nėse mė vjen duke ecur unė i vij duke shpejtuar-vrapuar." [Transmeton Buhari]
Pra, afrimi te All-llahu subhanehu ue teala bėhet me nafile prej adhurimeve si Namazi, Agjėrimi, Dhėnia e lėmoshės, pėrmendja e All-llahut subhanehu ue teala me falėnderim dhe madhėrim dhe kėrkim tė faljes.

Dardanesha
01-11-12, 15:23
Keta i do Allahu i lartesuar II7. Kėrkimi i diturisė islame:
Me tė vėrtet se All-llahu subhanehu ue teala nėse pajtohet me robin e tij dhe e do atė ia lehtėson atij rrugėn e kėrkimit tė diturisė.
Siē ėshtė Transmetuar nga Muawije (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) se ka thėnė: "E kam dėgjuar tė Dėrguarin alejhi selam duke thėnė: "O Zot, s’ka ndalim nė atė qė e ke dhėnė, dhe s’ka dhėnės nė atė qė e ndalon, dhe nuk bėnė dobi as njė pasuri vetem prej All-llahut ėshtė dobia e cila sjell dobi. Kujt ia donė All-llahu tė mirėn ia mėson njohuritė e fesė." [Transmeton Imam Ahmedi Nė Musnedin e tij]
E nėse All-llahu subhanehu ue teala ia lehtėson kėrkuesit tė diturisė rrugėn pėr dituri ia lehtėson atij edhe rrugėn pėr nė Xhennet.
Siē ėshtė transmetuar nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) ku thotė: Ka thėnė i dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Kush ia heq besimtarit njė vėshtirėsi prej vėshtirėsive tė kėsaj bote, All-llahu ia heq atij njė vėshtirėsi prej vėshtirėsive tė Ditės se Gjykimit. E kush ia lehtėson ndonjėrit ndonjė rėndėsi, All-llahu ia lehtėson atij nė dynja dhe ahiret. Dhe kush e mbulon muslimanin (nuk ia tregon tė kėqijat) e mbulon atė All-llahu nė dynja dhe ahiret. Dhe All-llahu ėshtė nė ndihmė tė robit derisa ėshtė robi nė ndihmė tė vėllait tė tij. E kush e merr njė rrugė qė kėrkon nė tė dituri ia lehtėson All-llahu atij me tė rrugėn pėr nė Xhennet. Njė popull qė mblidhet nė njė shtėpi prej shtėpive tė All-llahut, lexojnė Librin e All-llahut dhe e mėsojnė atė nė mes veti, atyre u zbret njė kėnaqėsi, dhe i kaplon mėshira dhe i mbulojnė melaqet dhe i pėrmend All-llahu tek ata qė janė te Ai." [Transmeton Imam Muslimi]
Pra, prej dashurisė sė All-llahut ndaj robit tė tij, ėshtė tė pranuarit e tij pėr tė qen prej kėrkuesve tė diturisė (Talebe) dhe shumimi i veprave tė mira.


8. Dashuria pėr hirė tė All-llahut:
Me tė vėrtet se ata qė duhen pėr hirė tė All-llahut i thirr All-llahu ata dhe ai e din mė mirė gjendjen e tyre dhe ua zbret atyre pajtimin e tij dhe mirėsinė dhe fisnikėrinė dhe i mbulon nėn hije Ditėn e Kiametit, atė ditė kur s’ka hije pos hija e tij, subhanehu ue teala.
Transmeton Ebu Hurejre (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė): "Thotė All-llahu Ditėn e Kiametit: "Ku janė ata tė dashurit pėr Madhėrinė Time t'i mbuloj nėn hijen Time ditėn kur s’ka hije pos hijes Sime." [Transmeton Muslimi]


9. Tė Pastėrtitė dhe ata qė zbukurohet pėr All-llah:
Pastėrtia ėshtė heqja e papastėrtisė nga trupi dhe rrobet dhe vendet e adhurimit tė All-llahut subhanehu ue teala. Pra, i do robėrit e pastėr siē thotė subhanehu ue teala: "Aty ka burra qė dėshirojnė tė pastrohen mirė, e All-llahu i do tė pastrit." [Et-Tevbe, 108]
Ndėrsa zbukurimi duhet tė jetė pėr All-llah pa mendje madhėsi dhe pa i nėnēmuar robėrit e All-llahut.
Siē ėshtė transmetuar nga Abdullah Ibėn Mesudi (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] se ka thėnė: "Nuk do tė hyjė nė Xhennet kush ka nė zemrėn e tij njė grimcė prej mendjemadhėsisė. Tha njė njeri: Po njeri dėshiron qė tė jetė veshja e tij e bukur dhe mbathja e tij e bukur. Tha i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: Me tė vėrtet se All-llahu ėshtė i bukur dhe e do bukurinė. Mendjemadhėsia ėshtė mospranimi i hakut dhe nėnēmimi i njerėzve." [Transmeton imam Muslimi]
E All-llahu subhanehu ue teala na ka urdhėruar qė tė zbukurohemi pėr ēdo namaz apo shkuarje nė xhami pėr adhurim, siē ka thėnė: "O bijtė e Ademit, vishuni bukur pėr ēdo namaz (lutje), hani dhe pini e mos e teproni, pse Ai (All-llahu) nuk i do ata qė e teprojnė shkapėrderdhin." [El-Arafė, 31]


10. Personat qė pėrdorin misuakin:
Pėrdorimi i Misuakut ėshtė sunet i tė Dėrguarit tonė, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. Ai, kur u zgjonte nga gjumi ka filluar me Misuak e kur hynte nė shtėpi fillonte me misuak.
Transmeton Aishja (All-llahu qoftė i kėnaqur me atė) nga i Dėrguari i All-llahut, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Misuaki ėshtė pastrues i gojės dhe pajtim kėnaqėsi pėr Zotin." [Transmeton imam Buhari]
Nga Ebu Umame (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) transmetohet se i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Pėrdorni misuakun se misuaku ėshtė pastrues i gojės dhe kėnaqėsi pėr Zotin, ēdo herė qė ka ardhur Xhibrili tek unė me porosiste pėr misuakun derisa u frikėsova se do tė obligohet ndaj meje dhe ndaj umetit tim. Sikur mos tė kisha frikė se e rėndoj umetin do t’ia kisha obliguar atyre misvakun. Unė pėrdori misuakun derisa kam frik se po e fshijė pėrparėsen e gojės." [Transmeton Imam Ibn Maxheh nė Sunenin e tij]


11. Tė Ofruarit te All-llahu me kryerjen e obligimeve dhe pėrkujdesjen ndaj tyre:
Prej fisnikėrisė sė All-llahut ndaj robėrve tė Tij, tė cilėt e adhurojnė vetėm Atė duke mohuar tė tjerėt, se ai i donė ata tė cilėt i pėrgjigjen urdhėrave tė Tij dhe i bėjnė obligimet qė u janė obliguar atyre vazhdimisht dhe i veprojnė ata pa pėrtaci.
Nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: Ka thėnė i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Vėrtet All-llahu i Madhėrishėm ka thėnė: "Kushdo qė tregon armiqėsi ndaj mikut (velij) Tim, unė do t'i shpall luftė. Me asgjė robi Im nuk mund mė mirė tė mė afrohet, pos me atė me ēfarė Unė e kam obliguar. Dhe vazhdimisht robi Im mė afrohet me vepra tė mira (nafile), derisa ta dua. E kur ta dua, bėhem veshi i tij, me tė cilin dėgjon; syri i tij me, tė cilin sheh; dora e tij, me tė cilėn sulmon fuqishėm; kėmba e tij, me tė cilėn ec. I kėtilli nėse mė kėrkon diē, do t'ia jap, e nėse kėrkon mbrojtje nga Unė, do ta mbrojė atė"." [Transmeton Buhari (Rijadusalihin)]


12. Tė devotshmit
Ata tė cilėt kanė frikė All-llahun dhe janė tė devotshėm nė fshehtėsi dhe nė dukuri dhe tė cilėt vendosin ndėrmjet tyre dhe dėnimit tė Zotit tyre mburojė duke pasuar urdhėrat e Tija dhe largimi nga ndalesat e Tija.
Thotė Subhanehu ue teala: "Jo, (nuk ėshtė ashtu si thonė ata) po kush e pėrmbush amanetin e vet (ėshtė besnik) dhe ruhet nga mėkatet, s’ka dyshim, All-llahu i do ata qė ruhen." [Ali Imran, 3:76]


13. Durimtarėt:
E durimtarėt janė banorė tė Xhennetit, atyre u ėshtė pėrgatitur Xhenneti. Janė pėrmendur durimtarėt nė Kuranin Famėlartė nė shumė vende dhe nė Sunetin e tė dėrguarit alejhi selam. Ngase edhe ai ka bėrė durim nga tė gjitha qė e kanė kapluar atė nė thirrjen e tij pėr ne fenė e All-llahut subhanehu ue teala. All-llahu subhanehu ue teala i ka lėvduar durimtarėt nė rrugė tė tij dhe iu ka premtuar atyre Xhennetin dhe pajtimin e tij.
Thotė subhanehu ue teala: "E sa pejgamberė pati qė sė bashku me tė luftuan turma tė mėdha besimtarėsh dhe pėr atė qė i goditi nė rrugėn e All-llahut, ata nuk u dobėsuan dhe as nuk u pėrulėn. All-llahu i do durimtarėt." [Ali Imran, 146]


14. Ata qė mbėshteten nė All-llahun subhanehu ue teala:
Mbėshtetja nė All-llahun ėshtė si rezultat i njė imani tė madh dhe njė shpirti tė ngritur, ngase ēdo herė qė ėshtė besimtari mė i fort dhe mė i mbėshtetur nė All-llahun nė tė gjitha ēėshtjet e tija, tregon kjo pėr besimin e fort tė tij dhe lidhshmėrin e tij me Zotin.
E pėr kėtė ėshtė shpėrblimi i kėsaj qė tė meritoj dashurin e All-llahut subhanehu ue teala.
Argument kemi fjalėn e tij subhanehu ue teala ku thotė: "Ti ishe i butė ndaj atyre, ngase All-llahu tė dhuroi mėshirė, e sikur tė ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do shkapėrderdheshin prej teje, andaj ti falju atyre dhe kėrko ndjesė pėr ta, e konsultohu me ta nė tė gjitha ēėshtjet, e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė All-llahun, se All-llahu i do ata qė mbėshteten." [Ali Imran, 159]
Pra, kėta ishin disa cilėsi qė i do All-llahu subhanehu ue teala nė robėrit e tij. Andaj, mos vallė na duken shumė pėr vetėn tonė qė tė cilėsohemi me njė cilėsi prej kėtyre cilėsive e tė kemi pėr qėllim afrimin te All-llahu subhanehu ue teala e tė fitojmė kėnaqėsinė e Tij dhe tė na arrij dashuria e Tij edhe neve?!
Edhe pse kjo ėshtė e domosdoshme pėr ne qė te jemi tė cilėsuar me tė gjitha kėta cilėsi.
All-llahu na furnizoftė mua dhe ty me dashurinė e Tij dhe lusim Atė qė tė zbret ndaj nesh pajtimin dhe kėnaqėsinė e tij dhe t'na bėjė prej atyre qė i bėjnė obligimet e Tij vazhdimisht, dhe ti bėjnė kėta vepra me sinqeritet pėr hirė tė Tij, ngase Ai ėshtė qė sheh dhe dėgjon dhe pėrgjigjet.
Falėnderimi i takon All-llahut subhanehu ue teala, Saletet dhe Selamet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

ATLANTIS55
01-11-12, 20:13
Keta i do Allahu i lartesuar II7. Kėrkimi i diturisė islame:
Me tė vėrtet se All-llahu subhanehu ue teala nėse pajtohet me robin e tij dhe e do atė ia lehtėson atij rrugėn e kėrkimit tė diturisė.
Siē ėshtė Transmetuar nga Muawije (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) se ka thėnė: "E kam dėgjuar tė Dėrguarin alejhi selam duke thėnė: "O Zot, s’ka ndalim nė atė qė e ke dhėnė, dhe s’ka dhėnės nė atė qė e ndalon, dhe nuk bėnė dobi as njė pasuri vetem prej All-llahut ėshtė dobia e cila sjell dobi. Kujt ia donė All-llahu tė mirėn ia mėson njohuritė e fesė." [Transmeton Imam Ahmedi Nė Musnedin e tij]
E nėse All-llahu subhanehu ue teala ia lehtėson kėrkuesit tė diturisė rrugėn pėr dituri ia lehtėson atij edhe rrugėn pėr nė Xhennet.
Siē ėshtė transmetuar nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) ku thotė: Ka thėnė i dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Kush ia heq besimtarit njė vėshtirėsi prej vėshtirėsive tė kėsaj bote, All-llahu ia heq atij njė vėshtirėsi prej vėshtirėsive tė Ditės se Gjykimit. E kush ia lehtėson ndonjėrit ndonjė rėndėsi, All-llahu ia lehtėson atij nė dynja dhe ahiret. Dhe kush e mbulon muslimanin (nuk ia tregon tė kėqijat) e mbulon atė All-llahu nė dynja dhe ahiret. Dhe All-llahu ėshtė nė ndihmė tė robit derisa ėshtė robi nė ndihmė tė vėllait tė tij. E kush e merr njė rrugė qė kėrkon nė tė dituri ia lehtėson All-llahu atij me tė rrugėn pėr nė Xhennet. Njė popull qė mblidhet nė njė shtėpi prej shtėpive tė All-llahut, lexojnė Librin e All-llahut dhe e mėsojnė atė nė mes veti, atyre u zbret njė kėnaqėsi, dhe i kaplon mėshira dhe i mbulojnė melaqet dhe i pėrmend All-llahu tek ata qė janė te Ai." [Transmeton Imam Muslimi]
Pra, prej dashurisė sė All-llahut ndaj robit tė tij, ėshtė tė pranuarit e tij pėr tė qen prej kėrkuesve tė diturisė (Talebe) dhe shumimi i veprave tė mira.


8. Dashuria pėr hirė tė All-llahut:
Me tė vėrtet se ata qė duhen pėr hirė tė All-llahut i thirr All-llahu ata dhe ai e din mė mirė gjendjen e tyre dhe ua zbret atyre pajtimin e tij dhe mirėsinė dhe fisnikėrinė dhe i mbulon nėn hije Ditėn e Kiametit, atė ditė kur s’ka hije pos hija e tij, subhanehu ue teala.
Transmeton Ebu Hurejre (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė): "Thotė All-llahu Ditėn e Kiametit: "Ku janė ata tė dashurit pėr Madhėrinė Time t'i mbuloj nėn hijen Time ditėn kur s’ka hije pos hijes Sime." [Transmeton Muslimi]


9. Tė Pastėrtitė dhe ata qė zbukurohet pėr All-llah:
Pastėrtia ėshtė heqja e papastėrtisė nga trupi dhe rrobet dhe vendet e adhurimit tė All-llahut subhanehu ue teala. Pra, i do robėrit e pastėr siē thotė subhanehu ue teala: "Aty ka burra qė dėshirojnė tė pastrohen mirė, e All-llahu i do tė pastrit." [Et-Tevbe, 108]
Ndėrsa zbukurimi duhet tė jetė pėr All-llah pa mendje madhėsi dhe pa i nėnēmuar robėrit e All-llahut.
Siē ėshtė transmetuar nga Abdullah Ibėn Mesudi (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] se ka thėnė: "Nuk do tė hyjė nė Xhennet kush ka nė zemrėn e tij njė grimcė prej mendjemadhėsisė. Tha njė njeri: Po njeri dėshiron qė tė jetė veshja e tij e bukur dhe mbathja e tij e bukur. Tha i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: Me tė vėrtet se All-llahu ėshtė i bukur dhe e do bukurinė. Mendjemadhėsia ėshtė mospranimi i hakut dhe nėnēmimi i njerėzve." [Transmeton imam Muslimi]
E All-llahu subhanehu ue teala na ka urdhėruar qė tė zbukurohemi pėr ēdo namaz apo shkuarje nė xhami pėr adhurim, siē ka thėnė: "O bijtė e Ademit, vishuni bukur pėr ēdo namaz (lutje), hani dhe pini e mos e teproni, pse Ai (All-llahu) nuk i do ata qė e teprojnė shkapėrderdhin." [El-Arafė, 31]


10. Personat qė pėrdorin misuakin:
Pėrdorimi i Misuakut ėshtė sunet i tė Dėrguarit tonė, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]. Ai, kur u zgjonte nga gjumi ka filluar me Misuak e kur hynte nė shtėpi fillonte me misuak.
Transmeton Aishja (All-llahu qoftė i kėnaqur me atė) nga i Dėrguari i All-llahut, [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Misuaki ėshtė pastrues i gojės dhe pajtim kėnaqėsi pėr Zotin." [Transmeton imam Buhari]
Nga Ebu Umame (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) transmetohet se i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: "Pėrdorni misuakun se misuaku ėshtė pastrues i gojės dhe kėnaqėsi pėr Zotin, ēdo herė qė ka ardhur Xhibrili tek unė me porosiste pėr misuakun derisa u frikėsova se do tė obligohet ndaj meje dhe ndaj umetit tim. Sikur mos tė kisha frikė se e rėndoj umetin do t’ia kisha obliguar atyre misvakun. Unė pėrdori misuakun derisa kam frik se po e fshijė pėrparėsen e gojės." [Transmeton Imam Ibn Maxheh nė Sunenin e tij]


11. Tė Ofruarit te All-llahu me kryerjen e obligimeve dhe pėrkujdesjen ndaj tyre:
Prej fisnikėrisė sė All-llahut ndaj robėrve tė Tij, tė cilėt e adhurojnė vetėm Atė duke mohuar tė tjerėt, se ai i donė ata tė cilėt i pėrgjigjen urdhėrave tė Tij dhe i bėjnė obligimet qė u janė obliguar atyre vazhdimisht dhe i veprojnė ata pa pėrtaci.
Nga Ebu Hurejra (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: Ka thėnė i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Vėrtet All-llahu i Madhėrishėm ka thėnė: "Kushdo qė tregon armiqėsi ndaj mikut (velij) Tim, unė do t'i shpall luftė. Me asgjė robi Im nuk mund mė mirė tė mė afrohet, pos me atė me ēfarė Unė e kam obliguar. Dhe vazhdimisht robi Im mė afrohet me vepra tė mira (nafile), derisa ta dua. E kur ta dua, bėhem veshi i tij, me tė cilin dėgjon; syri i tij me, tė cilin sheh; dora e tij, me tė cilėn sulmon fuqishėm; kėmba e tij, me tė cilėn ec. I kėtilli nėse mė kėrkon diē, do t'ia jap, e nėse kėrkon mbrojtje nga Unė, do ta mbrojė atė"." [Transmeton Buhari (Rijadusalihin)]


12. Tė devotshmit
Ata tė cilėt kanė frikė All-llahun dhe janė tė devotshėm nė fshehtėsi dhe nė dukuri dhe tė cilėt vendosin ndėrmjet tyre dhe dėnimit tė Zotit tyre mburojė duke pasuar urdhėrat e Tija dhe largimi nga ndalesat e Tija.
Thotė Subhanehu ue teala: "Jo, (nuk ėshtė ashtu si thonė ata) po kush e pėrmbush amanetin e vet (ėshtė besnik) dhe ruhet nga mėkatet, s’ka dyshim, All-llahu i do ata qė ruhen." [Ali Imran, 3:76]


13. Durimtarėt:
E durimtarėt janė banorė tė Xhennetit, atyre u ėshtė pėrgatitur Xhenneti. Janė pėrmendur durimtarėt nė Kuranin Famėlartė nė shumė vende dhe nė Sunetin e tė dėrguarit alejhi selam. Ngase edhe ai ka bėrė durim nga tė gjitha qė e kanė kapluar atė nė thirrjen e tij pėr ne fenė e All-llahut subhanehu ue teala. All-llahu subhanehu ue teala i ka lėvduar durimtarėt nė rrugė tė tij dhe iu ka premtuar atyre Xhennetin dhe pajtimin e tij.
Thotė subhanehu ue teala: "E sa pejgamberė pati qė sė bashku me tė luftuan turma tė mėdha besimtarėsh dhe pėr atė qė i goditi nė rrugėn e All-llahut, ata nuk u dobėsuan dhe as nuk u pėrulėn. All-llahu i do durimtarėt." [Ali Imran, 146]


14. Ata qė mbėshteten nė All-llahun subhanehu ue teala:
Mbėshtetja nė All-llahun ėshtė si rezultat i njė imani tė madh dhe njė shpirti tė ngritur, ngase ēdo herė qė ėshtė besimtari mė i fort dhe mė i mbėshtetur nė All-llahun nė tė gjitha ēėshtjet e tija, tregon kjo pėr besimin e fort tė tij dhe lidhshmėrin e tij me Zotin.
E pėr kėtė ėshtė shpėrblimi i kėsaj qė tė meritoj dashurin e All-llahut subhanehu ue teala.
Argument kemi fjalėn e tij subhanehu ue teala ku thotė: "Ti ishe i butė ndaj atyre, ngase All-llahu tė dhuroi mėshirė, e sikur tė ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do shkapėrderdheshin prej teje, andaj ti falju atyre dhe kėrko ndjesė pėr ta, e konsultohu me ta nė tė gjitha ēėshtjet, e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė All-llahun, se All-llahu i do ata qė mbėshteten." [Ali Imran, 159]
Pra, kėta ishin disa cilėsi qė i do All-llahu subhanehu ue teala nė robėrit e tij. Andaj, mos vallė na duken shumė pėr vetėn tonė qė tė cilėsohemi me njė cilėsi prej kėtyre cilėsive e tė kemi pėr qėllim afrimin te All-llahu subhanehu ue teala e tė fitojmė kėnaqėsinė e Tij dhe tė na arrij dashuria e Tij edhe neve?!
Edhe pse kjo ėshtė e domosdoshme pėr ne qė te jemi tė cilėsuar me tė gjitha kėta cilėsi.
All-llahu na furnizoftė mua dhe ty me dashurinė e Tij dhe lusim Atė qė tė zbret ndaj nesh pajtimin dhe kėnaqėsinė e tij dhe t'na bėjė prej atyre qė i bėjnė obligimet e Tij vazhdimisht, dhe ti bėjnė kėta vepra me sinqeritet pėr hirė tė Tij, ngase Ai ėshtė qė sheh dhe dėgjon dhe pėrgjigjet.
Falėnderimi i takon All-llahut subhanehu ue teala, Saletet dhe Selamet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Me fal qe po nderhyje, por ne keto 3 shkrimet e fundit qe ke plasu, jane mendime tua personale apo i ke marre nga ideologjija islame.
Une preferoj te jap mendimin tim personal rreth nje teme e jo mendimin e tjerve, se perndryshe nuk xhvillohet dialog i mirfillte .

AmonRa
05-05-13, 11:14
Zoti, nėse pėr tė flet pa fisnikri tė vėrtetė, atėherė ėshtė vetėm emėr.

Adrenalina
13-04-19, 09:44
...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.

Shume pytje interesante....
Ti po pyte....kurse toka eshte ka t' pergjigjet se kush eshte dhe qka eshte!! Sherro :)

Shyqyr se e kam kryt me veti elhamdulila prej allahut ...qe kam mesu se duhet me punu per toke dhe per qielle se dyjat jan te allahut ( jo veq per hava)!!