PDA

View Full Version : E ardhme e ndritur pėr ata qė i kthejnė fjalėn prindėrve !


emine
14-01-12, 15:36
E ardhme e ndritur pėr ata qė i kthejnė fjalėn prindėrve !


Mund tė duket shumė e ēuditshme, por debatet mes prindėrve dhe adoleshentėve mund tė kenė rezultate tė mira pėr tė ardhmen e kėtyre tė fundit.
Sipas njė studimi tė Universitetit tė Virxhinias (SHBA) ata adoleshentė tė cilėt shprehin kėndvėshtrimin e tyre me qetėsi dhe me besim nė vetvete nė njė debat me prindėrit janė tė aftė qė kėtė gjė ta bėjnė edhe mes shokėsh.
Ata qė bėjnė kėtė gjė janė 40% tė prirur mė shumė pėr tė thėnė “JO” edhe kur i ofrohet alkool apo lėndė narkotike nė krahasim me ata adoleshėntė tė cilėt nuk debatojnė kurrė me prindėrit e tyre.
Psikologu Joseph Allen thekson: “Prindėrit duhet tė pranojnė kur fėmijėt i kthejnė fjalėn nė njė debat, sidomos kur fėmijėt kanė tė drejtė apo kanė mendimin e tyre. Nėse adoleshentėt mendojnė se nuk ka kuptim tė kundėrshtosh prindin, atėherė ata nuk do tė kenė guximin pėr tė kundėrshtuar as shokėt mė tė mėdhenj qė i ofrojnė alkool apo lėndė narkotike. http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/397857_348030888541672_141388129205950_1537220_135 1646763_n.jpg

Gjumashja
04-01-13, 22:14
te na vlen e ardhme e ndritur mrenda shpise, se thon ik sa trenohet ky lshoja rrugen se tjeter kund ncuk