PDA

View Full Version : Tema pa titull


murrizi
18-01-12, 17:36
Shqiptari nga St. Galleni, i cili nė nėntor tė vitit tė kaluar kishte mbytur bashkėshorten e tij duke e shkelur me veturė, ka thyer heshtjen. Kosovari e ka shkelur me qėllim pėr ta vrarė, bashkėshorten e tij, e cila jetonte e ndarė nga ai. Pėr mė tepėr, ai e kishte goditur atė me mjet tė fortė pasi qė kishte mbijetuar shkeljen me makinė.
Ai, kishte pranuar vrasjen e bėrė por gjatė dy muajve sa ndodhet nėn hetime, nuk po tregonte motivin e vrasjes.
Vetėm dje, sipas gazetės St.galler Tagblatt, 44 vjeēari ka treguar se cilat kanė qenė motivet qė e kanė shtyrė tė bėjė vrasjen.
Gazeta citon prokurorin e lėndės, Peter Morach, sipas tė cilit vrasėsi ėshtė ndjerė "i lėnduar nė zemėr" pėr lidhjen jashtėmartesore nė tė cilėn po jetonte gruaja e tij dhe, veē kėsaj, ai i ėshtė referuar edhe tė drejtės zakonore shqiptare, kanunit.
"Ai thotė se nga lidhja jashtėmartesore e gruas sė tij e kishte humbur fytyrėn dhe nderin. Kanuni i ka dhėnė tė drejtė atij qė, pėr kėtė arsye, tė vrasė tė shoqen", ka sqaruar prokurori. Ky i fundit nuk ka mundur tė thotė nėse vrasėsi ka treguar shenja pendimi dhe po ashtu nuk ka thėnė asgjė nėse ai gjendet nėn masa tė veēanta sigurie pėr shkak tė rrezikut pėr vetėvrasje.
Por, Morach ka thėnė se gruaja tashmė e ndjerė e kishte denoncuar edhe mė parė burrin e saj pėr kėrcėnim me vrasje nė rast se nuk e pėrfundon lidhjen e saj tė dashurisė qė po e mbante me njė burrė turk. Por, me rastin e denoncimit, ajo nuk kishte treguar se arsye e kėrcėnimit kishte qenė lidhja e saj jashtėmartesore.
Prokurori po ashtu nuk ka mundur tė thotė nėse vepra kualifikohet si vrasje e rėndė apo vrasje me paramendim. Ndėrkaq ai ka thėnė se dy fėmijėt e familjes, tė dy nė moshėn e adoleshencės, janė nėn pėrkujdesje. Ata janė mirė, marrė parasysh rrethanat, por nuk mund tė parashikohet se sa kohė do tė vuajnė nga trauma e shkaktuar me rastin e vrasjes sė nėnės sė tyre. /albinfo.ch/

Murgesha
18-01-12, 17:59
Dhe mirė ke bėrė qė e ke lėnė pa titull.
Nuk di njeriu as ēfarė tė thotė e as ēfarė tė bėjė nė kėtė rast, pėrveqse mjerė ai pėr veti qė ka nė duar tė veta gjakun dhe jetėn e njė njeriu. Nuk mendoj qė do tė mundet t`a jetoj njė jetė normale ndonjėherė. Nė sytė e fėmijėve tė vet gjithmon do tė jetė vrasėsi i nėnės sė tyre, nuk besoj se i duhet njė dėnim mė i madh.

Makresh
19-01-12, 21:37
Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.

murrizi
19-01-12, 22:16
Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.

Makresh,
Neve kanuni na pėrcolli prej se dijm me fol shqip.
Ne as qė mundemi nė kėto rrethana tė largohhemi prej kanuni.
Nuk mundemi, nuk e kemi fuqin, por edhe nuk duam .

Vepra mė sipėr nuk ėshtė vepruar si duhet me kanun.
Sepse sipas kanunit ėshtė dashur qė familja e grues ta kryej kėtė "punė", e jo ta marri nė qaf njeriun e pafajshėm.
Nderi,
kėtu ėshtė prekur nderi te t'grues .
ani mo me njė turk........qitja more qenit ma mir.

Zero Cool
20-01-12, 09:38
Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.

Maki, a mun u qove, qka i ke punt, a je ka lodhesh hiq ?

Vallaj ke te drejte, e cuditshe se si Shqiptaret edhe sote e sa kohe po jetojne me "ligje" te veta tradicionale, eshte e cuditshme ma shume nga fakti se kane kaq shume presion qe te pervetesojne ligjet e huja tradiocionale, por ncuks, spi pranojne, ose se paku nuk po i pranon shumica dermuese e tyre.

ps: hajt se e gjymaja afer e kemi pak pune une dhe ti :wink:

emine
20-01-12, 09:43
simas llogjikes,si erdh puna mi shku ktij arifti gruja me Turk,tish kan burr e me kanun e mashkell Shqiptar turki sish dal ma i forte e i lezeqem se ky,,,,,alltija ja paska sgjedh problemet qe paska pas me veten dhe pafuqin me deklaru se so i afte me majte nje gru,,,,,,,

Qeshtu kur si rrish senev gadi ta marrin gjinjah te huna,e ateher ja me vra ata ja veten,:rolleyes:

Fshatari
29-01-12, 10:47
Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.

E lexova diku ketu nje artikull te postuar nga natyra ku ngriheshin ne qiell cilesite e popullit shqiptar : besa, menēuria, trimeria...pas beses fshehet edhe kanuni, edhe besepremja. Gjesti i ketij mjerani mohon kategorikisht cilesite e lartecituara qe, per mendimin tim, nuk i shkojne hiē per shtati shqiptarit.
Separi, kanuni nuk lejon vrasjen e nje gruaje, as te nje te mituri, po , si duket, ky njeri paska pas fytyre te madhe, nder te theksuar, burreni mos vete hiē, e trimeni maksimale : e merr alletine, e ngarkon me menēuri, e zbraz ne nje grue te pafajshme. Ngjashem veprojn e edhe disa fise te egra(te pa civilizueme indiane te amerikes jugore...e ndonje komunitet tjeter barbar ne planetin tone...).
Morali i kesaj storie te trishtueme : ndoshta paska qene frikacak, beseprem e budalla si shume njerez tjere...!
Makreshi ka plotesisht te drejte : mbeturinat e se kaluares duhet te flaken perfundimisht ne shekullin tone te 21.