PDA

View Full Version : Lumturia.....?!


mija
18-11-03, 20:27
pershendetje...kisha pasur deshir qe secili ti shpalos mendimet e veta per rrugen drejt lumturis....

Online
19-11-03, 03:14
Tung mija po ku e gjete kete tem, po du me than ne cilen Gazet haahhah qka s'kujtohesh edhe ti

hej po si po mendon se Lumturija, Pasurija, varferija keto s'kan skej kurr a

nese mendon General (pegjithesi) ti e din qe une flas shume s'do t'i kishte me i zan as Forumi, hej mija kjo rrugė per te Lumturija a eshte e Asfalltume a eshte gropa gropa nese eshte me gropa ateher s'po shkojna hiq se e kam kerrin e ulet e po tutna qe me prek dikund

mija s'na tregove mas pari se kushe eshte kjo Lumturija edhe ku eshte more kjo mos me marr gjithe ate udhe badihava a ja din shpin ti asajnahave fun online

Donika
19-11-03, 09:25
tung mija te pershendes,une mendoj se lumturia e plot nuk do te arrin as nje njeri , se vet jeta nuk te len te jesh i lumtur ne gjdo aspekt, gjdo her te mungon diqka.

Por une mendoj se lumturia e plot esht plotesimi i shpirtit dhe nje rahati ne veti. Ket mendoj te arriti, ne pike te par: te shikoj qe te jem e shenosh keshtu qe te mos jem diqka keq, pike te dyet te kem lumturi ne familien e ngusht pa marveshje e perleshje, pike te tret :ne shoqeri dhe dashuri te jem e qet e e lumtur me ta, ne pike te katert te jem ne bazen profesionale e sukseshme, dhe dikund ne fund te shikoj qe edhe financat pak a shum te jen ketu sa qe mua mos te me mungojn sendet qe i dua. Po ashtu esht edhe plotesimi i vetvetes ne lamin sociale shoqerore, qe te e di se kam ber diqka per te tjeret.mendoj se pak a shum te gjithat keto qe i permenda jan ne plotesim te suksesshem, dhe mendoj se jam e lumtur edhe keshtu me jeten qe e kam, por mundet te jet edhe ma mir.ju pershendesdonika

Gentiana
19-11-03, 13:32
Mija te pershendes ty dhe te gjith tjeret.

Si e bej veten te jem e lumtur??nuk di po sidoqoft njeriu kurr nuk mundet te jet i lumtur ne te gjitha aspektet,po mendoj se nese esht ateher perse jetojm kur i kemi te gjitha,keshtu qe jeta esht pak a shum (ne nje menyr) Luft,per te fituar ate qe e meriton Lumturin Dashurin Gezimin apo qka do. Kurse mendimi i im esht se Njeriu sado shum apo qka do qe te ket, dhe nese i ka te gjitha don edhe me shum,e ai qe nuk ka shum apo me mir te them se nuk ka hiq,ai don vetem pak,dhe per kte lufton,dmth si ai se ka shum si ai se nuk ka hiq lufton per jeten e vet, apo jo? :roll:

Me mir ta le me kaq sa ta bej me te komplikume :wink:

Ju pershendes.

Genta

mija
19-11-03, 14:23
tung...onika & Gentiana pajtohem me mendimet e juaja....sepse lumturia gjinen aty dikun por nvaret prej neve a dina me dallu at prej te se keqes edhe mbi te gjitha a mundemi me gjet.

normal qe edhe problemet jane pjes e jetes edhe shkaktojn deri te vuajtjen por lumturia gjindet ne sfera te ndryshme mu si ju e cekte me pare.

e ti Online je si biber i zi ska vend ku ske hi :roll:

Online
19-11-03, 17:02
PershendetjeLumturia edhe Fati te prifshin e mos j'u prifsh!! thojn 1 fjal populloreMija per me qen njeriu i lumture duhet te knaqet me ate qe ka por te luftoj per me shume edhe kjo jete nuk eshte krejtesishte e Lumtur se edhe multi milioneri ka halle dhe telashet e veta e le ma ne

nese ti i qet ne rregull te gjitha mos harro se deken e ke afer e keshtu duhet ēdo here te lesh anash diqka perveq Dashuris mendoj une

Edhe Parja (pasunija) eshte nje pjes e lumturis vetem mos harro parja eshte diqka ne ket jet pooooor s'eshte GJITHQKA

e sa i perket asaj qe jam Biber ndoshta se kie edhe keq a?

se ne q'do roman apo filem eshte e lidhur dashurija dhe ngapak humori a e din pse :?:

pershkak qe te mos te beheni Monoton gjat leximit te ati Romani apo filmi

edhe pse s'ka te bej me dashri apo humor

per ata jam une ketu me j'u relaksue ngapakbiberi i zi s'ka vend qe s'ka hi perveq ner Dimi (kule)have fun online

mija
19-11-03, 17:12
ani ti koke personazhi kryesor i keti romani hahah veqse kjo koka nje komedi hahahahahahaa......nejse ska lidhje edhe pa qisi zdi qysh kishim kesh myahahahha qaoss

RRUSHI
19-11-03, 19:17
Te pershendes mija dhe gjith te tjerve ...

Si te beheni te lumtur ishte tema-------

Shum thjesht ja fut nje litre jek daniels---apo per ju femrat nja 5-6 aple martinis dhe jeni ne rregull :wink:

SI MUND TE JEM TE LUMTUR----NE MOMENTIN QE TE FILLOJM TUA DIM VLEREN GJERAVE QE KEMI , KUR TE FILLOJM TE DUAM VEHTEN , RRETHIN , SHOQERIN DHE TE KUFIZOJM SYRIN E URITUR- E NE RAST SE VAZHDONI JO DUA KET DUA ATE KURR NUK DO TE JEM TE LUMTUR---P.SH SI ZONJUSHA MIJA JO DUA NJE DASHNOR TJETER QE KA KERR PARE DHE QE ESHTE ME I BUKUR SE DASHNORI I GENTIANES APO DONIKES POR DUA DIKUSH SI ONLINE APO RR-LIBERTO :wink:

POR DUET TA DUASH TA RRESPEKTOSH ATE QE KE E NDOSHTA EDHE TE MBURRESH ME ATO QE KE------PAK E KAM KOMPLIKUAR POR BESOJ SE NUK DO TE KEQKUPTOHEM ---ME RRESPEKT NGA RRUSHI :P

Brain
19-11-03, 20:15
Tung te gjithvePaj si te jesh i lumtur, per mua ne moment lumturia me e madhe do te ishte sikur do te kisha sukses ne perfitimin e qasaj vajze per mua...

por jeten nuk po mujka askush ta programoj dhe shumicen e rasteve shume gjera nuk po eckan ashtu si njeriu don, pra sipas mendimit tim lumturia e plot nuk eshte e arritshme kurr.

Te besosh dhe te punosh ne diqka qe ta don zemra eshte nje rrug e mir drejt nje lumturie te pjesrishme....Brain

mija
19-11-03, 22:11
pershendetje te gjitheve dhe me vjen mire qe jeni inkuadruar per ta diskutuar kete tem.... pajtohem me shumicen e mendimev dhe me te vertet jane paksa te koklavitura por edhe te tjarta. mirepo "RRushi" nuk te kuptova ku i more ti informatat lidhje me at qfare deshiroj un. asnjerin nga ju nuk e njof por i pranoj keshillat edhe korigjimet andaj edhe vet jam ajo e cila kritikon. por me sa me duket paksa dilni nga tema po qte bejme kur po ka keqkuptime por jo nga ana ime. me duket se dikush po i ngateron gjerat apo ma mir me hap temen "per hajgare"...po nejse ajo eshte opinjoni i secilit por ju lutem pa ofendime.met mira!!!!p.s. Brain shpresoj edhe besoj se do te realizohet kjo deshira jote aq e madhe :wink: (mos e humb besimin ne zotin e madh)

Online
19-11-03, 22:33
Pershendetjemija apet e qite kryt ti ketu a kukukku po mos kesh shume se te dalin rrudhat rreth syve veq s'ki faj ti qe po kesh joooo

Rrushi mire shume ke than edhe krejt qart por

nime thojn nje fjal e ka marr eshi eshin harrni per thes edhe ti mija qka po don a je ti per ma te mire a hahahahahah

RRushi ksi mu ka mush Msn-i plot , more po neja qe te ban rahat me mujt me gjet me Kule edhe me Zavjaq qasi po e lypi se keto t'sot-it e kan synin e unt qysh tha rrushi qka ti sheh syri kan qef me pas per vetie vallahi Online-in s'kan me pa me sy kurr ha ha hahave fun online

mija
19-11-03, 23:01
nejse kot i fol njeriut qe nuk kupton.

RRUSHI
20-11-03, 08:21
Mija te pershendes perzemersisht-----

Une mendimin tim e kam dhen dhe besoj se kush e kupton eshte shum i qart--- gabimi qe kam ber ka qen se jam munduar ta paraqes ne menyr komike me qerast te kam perdorur ty MIJA ( jo me ndonje qellim personal) sepse ju ishit ajo qe e kishit hapur temen andaj edhe te kerkoj falje----te premtoj se herve tjera do ti pres drut me shkurt---tungi

Brain
20-11-03, 10:42
Tung Mijaqe sikur zoti do ta ndexhonte fjalen e dikujna ishalla e ndexhon fjalen tende qe te me ndohmoj ta perfitoj qate zemer per mua, pra ja keshtu fillon edhe limturia e njeriut ne nje far dore,

pa shpresa kurr njeriu nuk do te ndinte lumturi!

te pershendesBrain

mija
20-11-03, 14:16
jam optimiste dhe shpreesoj se do tu plotesohet deshira jote ty edhe te gjitheve te tjere me gjet rrugen e tyre drejt lumturis. sepse Zoti eshte i madh!!!

Murgesha
20-11-03, 17:46
Edhe pse nuk ka shume gjera qe me bejn te lumtur, prap se prap mjafton nje incert i vogel qe te arrij lumturin. Per shembull, nje kenge e bukur, nje dhurate e bukur nga nje person qe e dua, nje liber i mire, nje mbramje e bukur ne perqafim te te dashurit tim. Jane cikerrime keto qe shkruajta por ne shume raste e mbushin boshllekun e jetes time.

mija
21-11-03, 17:53
si duket spaska tjer njerez qe luftoj per LUMTURIN E VET :D

Online
22-11-03, 02:21
Tung murgesha dhe gjithe te tjeretMurgesha ke fol mire super s'ka fjal aty me ty jam plotesishet

keshtu duhet me kan qe dikush kur te fol nese e ka mire me ja zgate doren e jo sikur njana ketu ne Forum edhe me thojke e kie mire edhe po me vjen inati ashtu s'shkon inatin duhet me vorros meniher

se inati neve na e ka kajte nanen na ka prue deri ne kete deregj

mire mbetshifol mire nine mire

mija
22-11-03, 13:32
po de e qa po te vjen ty inati qe po me vjen mu inati a :D se mos me ta nijt nuk me kishe permend

lazdrani
22-11-03, 18:24
mija te pershendes!!!

Pajtohem me mendimin e Rrushit dhe Murgesha!!!!!lazdrani

:P

mija
22-11-03, 18:47
edhe une pajtona me pajtimet e juaja :P

python
24-11-03, 23:04
me se lehti per mua eshte qe ti marr do postera me modele prej victoria secret edhe te shkoj ne tush :P

mija
25-11-03, 10:43
ti python po dishe qa osht jeta e po knaqesh phaaaaaaaa :P po pytja pason : a thu deri kur do te zgjas kjo lumturija jote :roll:

python
26-11-03, 00:23
mija :P po tingllon se ki problem ti me lumturin time, ske pse te behesh gjeloze se une nuk jan dicka i posacem. :wink:

mija
26-11-03, 16:32
haha jo bre bash un jom nje person ma i lumtur ne bot se te gjtiha qa i du i kam ama shum e urrejt kur njerezit flasin shum e kerkushi sjon :oops:

python
26-11-03, 20:57
mia :lol: eshte shum leht ti urresh njerzit(ose dicka per ata), gje me te let se urrejta nuk ka, por nuk duhet te jemi ashtu, ti mundesh te mos pajtohesh me ata, pra cka dua te them eshte se ne duhet ti respektojm opinionin njeri tjetrim c'fardo qe te jen, e jo te them se ata jan gabin e ne jemi te drejt vetem se nuk pajtohen mendimi yn me te tyre, pra meso te pajtohesh me mospajtime 8)

mija
26-11-03, 22:00
po flm. do ta mar ne konsiderat keshillen tende

TONINO
26-11-03, 23:11
OPAAAAAAAAAAA ERDH XHIBRAILI, KUJE ***ONLINE*** PASH KRYT E ***MIJES***. EJ ***ONLINE TĖ LUTEM MOS MU PERZI NĖ KEP OK TE LUMTURIA SE AJA ĖSHTĖ E IMJA E ***MIJEN*** VALLA MERRE AS PISHMAN SJAM HIQ, PĖR MU U QAFSHI VEGVE DYT HAHAHAH***GENTIANA*** ME FAT BAJRAMIN, KUJE TI TY TOKA TĖ LSHOFT JE HUP KREJTA***DONIKA*** KUKU QKA TĖ KISHA RREH TY NJĖ HER, TI KISHA RREH VALLA FELAT DERI SA T'KISHIN BO SIKUR SAMAFOR***ONLINE*** CIAOOO BELLO KALOFSH BUKUR EX-i MU HAHAHAHA. AUDI RS6

__________________________________________________ ___________Geto_21

python
26-11-03, 23:26
gezohem MIA :D

mija
26-11-03, 23:49
ti bre TONINO mere ONLINE-n haha..se un sjom e kerkujt hiq valla ama bash hiq :lol:

Murgesha
27-11-03, 10:31
"Lumturia"

Qka eshte kjo fjale, a mendoni se ekziston apo vetem gjindet si fjale ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe.

Sa prej jush jeni te lumtur, sa zgjat nje eipsod lumturie ne jetet e juaj?

Python ishe pergjegj mire ne nje rubrike me lart, "kur thua do ti marr posteret e victori secret dhe do shkoj ne tush". Une e kuptova keshtu edhe pse e dij se eshte iluzion i joti kur thua ashtu. Lumturia zgjat vetem per momentin e pastaj zhduket tretet ne pluhurin e harreses. Une mendoj se ska lumturi ne kete boten tone dhe si e tille nuk ka egzistuar kurre por jane iluzione te perkoheshme qe na bejne te mendojme se jemi te lumtur e zhgenjimi eshte i madh.

mija
27-11-03, 20:53
pershendetje...tung murgesh ku je ti qa je hup krejt garant komp a....

me fal por nuk pajtona me konentin tend sepse njeriu duhet me kon optimis dhe te kerkon lumturin sepse ajo ekziston e jo vetem per momendtin por nje koh te gjate por shumica edhe nuk e veren andaj duhet me gjermu shum...pse pra po jetojshim na simbas teje veq me vujt edhe me mundu veten aaaaaaa????? me fal por nuk eshte ashtu..mbeshtetuni tek i madhi zot "allah" edhe do te shifni se jeta ka kutmin si dhe lumturia gjindet tek ata persona qe kan besim se lumturia ekzisoton dhe qe e kerkojn...andej njerzi mos u boni te dobet por luftoni per at qe e deshironi!!!

me respekt dhe pa keq-kuptime ketu ne vetem shkembejme mendime!!!

Murgesha
27-11-03, 21:25
Ska problem Mija ne po shkembejme mendime ketu.

Une dhashe mendimin tim, nuk pres qe te gjithe te me thoni bravo se na pelqeu.

mija
28-11-03, 11:21
qashtu eshte :wink:

mija
02-12-03, 19:52
EJ NJERZI KU JENI ME NA TREGU TE GJITHE SI E NDIHEM=NI VETEN TE LUMTUR...QA BENI PER DREJT SUSESIT PER LUMTURI....TREGONI QE EDHE NE TA GJEME:d

Flash
04-12-03, 00:34
EJ NJERZI KU JENI ME NA TREGU TE GJITHE SI E NDIHEM=NI VETEN TE LUMTUR...QA BENI PER DREJT SUSESIT PER LUMTURI....TREGONI QE EDHE NE TA GJEME:dmija do ju spik arabisht plz

python
04-12-03, 00:43
:D mire e ke Flash se as une nuk e koptova aspak, por me siguri ka qen e zen me njeren dor edhe me njeren sy, :) MIja perserite edhe nje her ne gjuhen tone :)

mija
05-12-03, 01:01
ha ha ha.....buk=ma=lla=shingjergji hahahahaha a e kuptut!!!!

sagit_tarius
05-12-03, 18:44
heeey un ju tregoi qysh me kon te lumtur te gjith nese doni

Mos mendoni ne dashuri :P mendoi qe vec qajo ju ben qe te ndiheni te vetmuar nervoz e qisi sene palidhje me nejt vetem ne dhomen tuaj

me mendu.Se sa mendoni qaq me shum e ndieni veten te vetmuar

Ama per ty mija nuk di qa me thon po more ti e ke be ket pyetje a?

edhe ti mos mendo ne dashuri nje koh e ki me u bind edhe vet :lol:

mija
06-12-03, 11:38
e more sagit_tarius shtir eshte me vepru sesa me mendu leht ama ma lehte eshte me thon qato qa e mendon sesa me mendu ato qa te thojne!!!e hajt tash kupto ti haha siq e din un jom e komplikume haha :lol:

sagit_tarius
06-12-03, 19:24
e kuptova shum mir qa ke dasht me thon po te tjeret nuk besoi qe te kuptoin ama nuk e ki edhe keq ti jo :lol: po qa me bo per me ndi veten te lumtur te ti nuk ka tjeter arsye :wink:

mija
07-12-03, 15:23
shum o shtir me gjet lumturin neqofte se nuk kemi besim ne te madhin ALL-LLAH dhe ne vetvete. ather do ta kuptojme jeten dhe rendesin e saj edhe pse ne kete jet jemi vetem musafir...!!!

Murgesha
07-12-03, 15:31
Po lumturia e vertet eshte ne boten e pertejme ne ne ket bote jemi mysafir edhe ate si duket mysafir te paftuar. Veq mua nuk ma ka anda me mendu shume per ate tjetren bote se eshte e panjohur. E nje gje e panjohur mund te kete edhe rreziqet e veta. Andaj e shijoj kete jete aq sa kam mundesi. Une mendoj se lumturia eshte akoma mister i pa zbuluar edhe pse ka qaste qe vertet e ndjejme veten te tille.

mija
24-12-03, 12:07
Lumturia e vertet na pret pas vdekjes neqofte se tani kemi dhe veprojme si duhet!!!!

qika_pr
22-05-04, 14:46
Pothuajse se cdo deshire qe kam pas deri tani e kam realizuar por prap nuk jam e lumtur 100% gjithmone lypi dicka me mir
mundohem ta arrij ate qe cak qe ja kam caktu veti
Lumturia nuk mvaret vetem pres suksesit te nje njeriu,nese dikush e shef jeten time nga jashte pa hyre ne te do te mendon se mua nuk me mungon asgje,e verteta eshte se cdo here mungon dicka


Ne momentin qe jemi te kenaqur me vetveten jemi te pakenaqur me te tjeret anasjelltas,dhe kurr nuk mundemi te jemi te lumture ashtu si duam

mija
03-06-04, 20:45
e nderuara qika_pr...
lumturia gjithmon gjindet afer nesh mirepo ne nuk dim ta shijojme ate...e vertet osht qe nuk zjgat shume mirepo me aq sa ka duhemi te knaqemi dhe te shfrytezojme ne maximum...kur mos e parashikoni te ardhmen apo mos e planifikoni por MENDONI per ate...mos ngecni prapa mos e qani koken me plasaritje te ndryshe te problemev sepse ato gjithmon do te existojne mirepo te provojme aq sa ka te knaqemi dhe te kerkom rrugen drejt nje lumturie te perjetshme..kush e di ndoshta do kemi sukses :)

sagit_tarius
04-06-04, 21:37
Nuk jam i mendimit qe ne kosove njeriu
mund te arin ndonje sukses per nje te ardhme
po mendoi per nje jet me lumturi pak sa me te gjat
jo ne ket koh jo e mendoi qe kjo do te zgjas bukur shum
nje me te gjat e sidomos ne (MITRO) kur e dim se
se si eshte un mund te them per vete se nuk me
mungon asgje por esht e vertet se te gjith mendoin
per nje te ardhme qdo kush e ka ndonje ender qe mendon
ta realizoi dhe mendoi qe duhet te mendosh edhe shum bile
per nje te ardhme qe te kesh nje jet me te bukur jeta nuk
shikohet vetem per nje koh te shkurt po duhet edhe me larg me mendu
po at qe ne nė kosov e deshiroim nuk mundemi ta kemi kushtimisht e
e them se pak me u mendu njeriu qdo gje qe e deshiron mund ta ket
pran vetes pa mar parasysh se qka deshiron vetem se duhet secilin
sen me lut sikur se edhe juve femnat qe lypni me ju lut e me ju lut
e me ju lut e tani mas nje kohe thoni PO e at dikush nuk e duron
dhe per ket edhe nuk mund te jet i lumtur qdo kush po qa me bo te gjith
nuk mundemi te jemi te lumtur se kishte ,me qen ktu boommtung mendoi qe nihum opet

mija
07-06-04, 20:10
sagit_tarius je gjithmon kaq pesimist...
njeri i cili vazhdimisht mendon negativisht aj gjithnje do te renohet me tutje edhe nuk mund te arin deri tek lumturia....
lumtuira EKZISTON POR DUHET TE LUFTOJME PER ATE !!!!

sagit_tarius
02-08-04, 12:47
E po duhet me dit edhe per qa te luftosh
un nuk luftoi edhe per gjithqka ndoshta edhe gaboi
por vet jom asi tipi qe secilin sen qe e du dhe
qe kam deshir ta kem njeher luftoi per por luftoi me zemer
po nese nuk realizohet zor e provoi me luftu prap
per te dyten her .
tung Mija

Loloku
02-08-04, 16:30
Kur dikujt i fali sadopak lumturi!

turisti
02-08-04, 20:36
Pershendetje -mija. Kur i qeli syte ne mengjes, ajo eshte arsyja me e forte per te qene optimist sepse e kuptoj se nuk kam vdekur. :P :P :P :P

nitushe
03-10-04, 15:25
Pershendetje -mija. Kur i qeli syte ne mengjes, ajo eshte arsyja me e forte per te qene optimist sepse e kuptoj se nuk kam vdekur. :P :P :P :P
:wink: :wink: :lol: :lol: :arrow:

mr_beni
03-10-04, 17:26
nuke di vet jeta me ben te ndihem i lumtur, dhe rrethi poashtu. DHe pastaj as une nuk mundem te mos jem i lumtur. :P

dr1ta
04-10-04, 01:43
Pershendetje

Per ta ber veten te lumtur, un perdor shum kohe me shoqet e mia te dashura sic i dua si motra, ato me bejn te lumtur, gjithashtu dashuria ndaj familjes dhe te gjitha momentet te bukura ce i perjetoj per xhdo dit ju jap redesi dhe nuk i harroj, kurse gjerat ce me bejn te merzitem provoj ti harroj ose ti shof pak me optimizem :)

Kercovari
04-10-04, 19:16
Mund te besh vehten te lumtur kur ben hajgare me te jeret.

Kesna
04-10-04, 20:03
Paj une muj me thon se per momentin jom ka ndihna shume mire. (ishalla zgjat qikjo gjendje) Para 2 javeve jom kon ne depresion total. Kur po me kujtohet po du me vdeke. Tash per tash jom e preokupume veq qysh em dale edhe me flejt. heheheeh nejse per me mesu e keto tjerat po mundohna mi hjeke prej mendesh. hehehehehe

Bash teme me vend qikjo. ME ka shti me mendu.

turisti
08-10-04, 08:37
Njerzit po flasin per LUMTURIN,por nuk dojn te behen te lumtur. Po e them kete - NUK DOJN - sepse askush nuk e ndalon LUMTURINE,por njerzit ne vend se vete ta krijojne kushtet e pastaj lumturine - provojne qe te jesin te lumtur ME LUMTURIEN E TJETERKUJT,e ashtu nuk mundet.
Ju poershendes. :wink:

Murgesha
08-10-04, 08:59
Njerzit po flasin per LUMTURIN,por nuk dojn te behen te lumtur. Po e them kete - NUK DOJN - sepse askush nuk e ndalon LUMTURINE,por njerzit ne vend se vete ta krijojne kushtet e pastaj lumturine - provojne qe te jesin te lumtur ME LUMTURIEN E TJETERKUJT,e ashtu nuk mundet.
Ju poershendes. :wink:

Dhe fatkeqėsisht nuk janė tė pakėt.

turisti
08-10-04, 09:11
Njerzit po flasin per LUMTURIN,por nuk dojn te behen te lumtur. Po e them kete - NUK DOJN - sepse askush nuk e ndalon LUMTURINE,por njerzit ne vend se vete ta krijojne kushtet e pastaj lumturine - provojne qe te jesin te lumtur ME LUMTURIEN E TJETERKUJT,e ashtu nuk mundet.
Ju poershendes. :wink:

Dhe fatkeqėsisht nuk janė tė pakėt.
Po. :wink:

Barbaroza
08-10-04, 11:16
Njerzit po flasin per LUMTURIN,por nuk dojn te behen te lumtur. Po e them kete - NUK DOJN - sepse askush nuk e ndalon LUMTURINE,por njerzit ne vend se vete ta krijojne kushtet e pastaj lumturine - provojne qe te jesin te lumtur ME LUMTURIEN E TJETERKUJT,e ashtu nuk mundet.
Ju poershendes. :wink:

Turisti,une pajtohem plotesisht me mendimin tuaj.Kam verejte se shume njerez e ngarkojne veten pa arsye me probleme palidhje,i krijojne vetes probleme qe ndikojne ne moslumturine e tyre.i marrin gjerat per ti "verejtur"ne mikroskop dhe patjeter se aty do te verehet ndonje"njolle"e vogel apo fare hiq,keshtu qe desha te them se ka persona se nje gje fare te vogel e bejne buje te madhe dhe ia shkaterrojne vetes mundesine e te qenit te qete.
Secili e dijme se asnje njeri ne kete bote nuk eshte i perkryer,disa kane vese qe te bejne te ndjehesh nervoz,disa jane te papjekur nga natyra tj,.dhe nese ne jemi ata qe analizojme cdo gje,patjeter se s'mund te jemi te qete sepse na pengojne keto gjera dhe merremi vazhdimisht me to duke ia mohuar vetes te drejten e jetes normale.
Une personalisht i anashkaloj gjerat,jo per tjeter,por vetem sa per te mos behem e tepert dhe ta nevrikos bashkebisdeduesin!!

Barbaroza
08-10-04, 11:39
sagit_tarius je gjithmon kaq pesimist...
njeri i cili vazhdimisht mendon negativisht aj gjithnje do te renohet me tutje edhe nuk mund te arin deri tek lumturia....
lumtuira EKZISTON POR DUHET TE LUFTOJME PER ATE !!!!

Pershendes edhe mendimin e Mija-s!

turisti
08-10-04, 11:39
Njerzit po flasin per LUMTURIN,por nuk dojn te behen te lumtur. Po e them kete - NUK DOJN - sepse askush nuk e ndalon LUMTURINE,por njerzit ne vend se vete ta krijojne kushtet e pastaj lumturine - provojne qe te jesin te lumtur ME LUMTURIEN E TJETERKUJT,e ashtu nuk mundet.
Ju poershendes. :wink:

Turisti,une pajtohem plotesisht me mendimin tuaj.Kam verejte se shume njerez e ngarkojne veten pa arsye me probleme palidhje,i krijojne vetes probleme qe ndikojne ne moslumturine e tyre.i marrin gjerat per ti "verejtur"ne mikroskop dhe patjeter se aty do te verehet ndonje"njolle"e vogel apo fare hiq,keshtu qe desha te them se ka persona se nje gje fare te vogel e bejne buje te madhe dhe ia shkaterrojne vetes mundesine e te qenit te qete.
Secili e dijme se asnje njeri ne kete bote nuk eshte i perkryer,disa kane vese qe te bejne te ndjehesh nervoz,disa jane te papjekur nga natyra tj,.dhe nese ne jemi ata qe analizojme cdo gje,patjeter se s'mund te jemi te qete sepse na pengojne keto gjera dhe merremi vazhdimisht me to duke ia mohuar vetes te drejten e jetes normale.
Une personalisht i anashkaloj gjerat,jo per tjeter,por vetem sa per te mos behem e tepert dhe ta nevrikos bashkebisdeduesin!!

Po oj Barbaroza.Fjalet e tua TOPI nuk i lun.Mashkujt dijne te jesin bashkebisedues monoton ne shume rasteve.Gjithashtu e perdorin - mikroskopin - edhe kur nuk ka nevoje,e ajo vjen nga mosbesimi ne vetveten, nga vuajtja per dominim,nga siq shkrujte ti - papjekuria e natyrshme- ( 2 here budall,1 here inteligjent ),dhe mendimet fluturuese qe e shtremojne realitetin ne kokat e tyre. Shumehere ne jete nuk ban te anashkalohen gjerat,sepse bashkbiseduesi ( fjalen e kam per gjinijen mashkullore )kujton-e kupton atė anashkalim si nji shenje qe femra don me e shtye pergjegjen, dhe pikerisht per shkak paaftesise se mosvlersimi se tij ,mashkujt sharojne dhe duhet m'iu thon DIREKT.Nese edhe ateherit nuk marin vesh,dergoji met ble cigare- ndoshta ftofet deshira e tyre- udhes,hahahahahahahahaha.
Te pershendes. :wink:

Barbaroza
08-10-04, 11:42
Te falenderoj Turisti qe gjete kohe te shkruash edhe pak ne kete teme.Keshillat tuaja me duken sikur te prinderve te mi,andaj me kenaqesi dhe kujdes te madh i lexoj te gjitha!

turisti
08-10-04, 11:46
Te falenderoj Turisti qe gjete kohe te shkruash edhe pak ne kete teme.Keshillat tuaja me duken sikur te prinderve te mi,andaj me kenaqesi dhe kujdes te madh i lexoj te gjitha!

Falmderit per mendim. Per shoqeri,njeriu gjithmone duhet me gjete pak kohe.
Gjithmone llogarit ne dnihmen time ne kete drejtim per " mashkuj inteligjent ",hahahahahahahahahahahahahaha. :P :wink:
Pershendetje.

emine
26-01-12, 09:06
Shume here pyesim cillat jan arsyet qe njerzit ndihen te Pa'Lumtur
Varferia
Semundja
Zhenjimet
Humbjet
Friga
E shume gjera qe na percjellin ne jete,po a jan gjitha kto grimvca jete qe arrijne ta lodhin njeriun nga jeta,dhe te thote cdo dite Une jam njeri i Palumtur.Ku e gjejme ne Lumturin ne mbrendsin e shpirti tone apo tek te tjeret......
Pse njerzit mendojne se munden te bejne te tjeret te Lumtur gjersa vete jan zhyte dhe struk ne merzi,
A mendoni ndonjeher se gjerat rreth nesh munde te ken ndikim qe te ndihemi pak te Lumtur,po ne fakt nese kjo ndjene nuk jetone ne ty prap je ne kerkim te diqkaje qe mendone arrin kulmin e Lumturis
Te shikojsh femijet si rrezohen qajne dhe pas nje kohe ata prap ngriten dhe vazhdojne te luajn,duke rreziku prap te rrezohen....
Cdo njeriu i ndodhe te thote sikure te arrij ket diqkajen qe deshiroi do jem njeriu me i Lumture ne Bote,po ne fakt kure arrin aty prap kthehet dhe thote:Ah e gjitha seshte ashtu siq kam mendu,ndihem mire po prap jo i Plotesuar dhe i lumtur.....
Thjeshte dua ta di qka ju ben te Lumtur,dhe si e ndjeni Lumturin,a ze vend ajo ne jeten tuaj,apo ndiheni te Palumtur sepse ende nuk keni arrit aty ku deshironi


Diskutime te kendshme!

Kercovari
26-01-12, 10:30
Lumturia lidhet ngushtė me pėrfitimet qė nė gjuhėn shkencore njihet si "utilitarizėm",dhe ja se si sqarohet utiltarizmi nga kėndi i lumturisė apo kėnaqsive;

E dini ēfarė ėshtė utilitarizmi?

Ēdo shkrimtar, duke filluar nga Epikuri e deri tek Bentham,i cili edhe ka pėrfaqėsuar teorinė e shėrbimeve tė cilėn e pėrfshin fjala "pėrfitim" nuk ėshtė diēka qė mund tė vendoset pėrballė kėnaqėsisė,por vetėm kėnaqėsinė bashkė me lehtėsimin nga dhimbjet. Sipas besimit,shėrbimet qė sjellin fitim ose lumturi tė madhe si njė parim themelor i moralit, veprimet tona janė tė sakta pėr aq kohė sa uji ecėn nė drejtim tė pėrmirėsimit te lumturisė, nėse kjo nuk ka lidhje tė gabuar pėr diēka tė kundėrt me fatin.Fati nėnkupton kėnaqėsi dhe mungesė dhimbje,,kurse mjerimi nėnkupton dhimbje dhe mungesat e kėnaqėsisė. Pėrndryshe,sa i pėrket kėtij debati ka arsye tė besojmė se ne vetė jemi tė parė qė e pėrdori fjalėn "utilitare"pėrfitim.Edhe pse ne nuk jemi tė gjithė shkrimtarė aq mė pak shkrimtarė utilitarė,patjetėr duhet tė pranojmė se shkrimtarėt utilitar nė pėrgjithėsi kan pa epėrsinė shpirtėrore ndaj kėnaqėsive fizike kryesisht nė besimin e tyre tė palėkundėr tė sigurisė. Nėse shtrohet pyetja: Ēfarė do tė kuptoj nė dallimet cilėsore mes kėnaqėsisė, apo ē`ėshtė ajo qė e bėn kėnaqėsinė mė tė vlefshme se njė tjetėr? Kėtu mund tė jepet vetėm njė pėrgjigje:


Nga tė gjithakėnaqėsitė, ėshtė e preferueshme ajo pėr tė cilėn flasin tė gjithė ose pothuajse tė gjithė ata qė e kanė pėrjetuar dhe i japin njė preferencė tė vendosur, pavarėsisht nga ēdo ndjenjė e detyrimit moral pėr ta bėrė kėtė. Nėse ka tė tillė qė i dinė dy ose mė shumė kėnaqėsi,le tė vėnė njė prej tyre shumė mė lart tjetrės, pėr t'i dhėnė njėrės titullin e kampionatit, madje edhe pėrkundėr faktit se ata dinė tė shoqėrohen me njė shumė pakėnaqėsishė ( kurė nuk duhet tė hiqen pas ēdo kėnaqėsie tjetėr), atėherė ne kemi tė drejtė qė kėnaqėsisė te cilės i ėshtė dhėnė prioritet, tė i caktojmė epėrsi cilėsore asaj e cila nė njė mėnyrė tejkalon cilėsinė qė e bėn relativisht tė parėndėsishme. Ky ėshtė njė fakt i padiskutueshėm pėr ata tė cilėt janė njėsoj tė njohur me tė dy ose mė shumė kėnaqėsi dhe tė cilėt janė nė gjendje nė mėnyrė tė barabartė tė pėrdorin dhe tė vlersojnė ato, tė gėzojnė duke u bashkėngjitur prioritetin mė tė lartė mėnyrės sė jetės, e cila posedon aftesitė e tyre tė larta.

Pak njerėz do tė bien dakord qė ata tė kthehen nė njė specie tė kafshėve mė tė ulėt, me premtimin qė si kompensim tė plotė pėr kėtė arsye tė merrnin kėnaqėsinė e kafshėve, askush nuk do tė pajtoheshte tė jetė njė budalla.Ēdo qenie me aftėsi tė larta tė nevojshme mundohen tė jenė tė lumtur, dhe ndoshta tė gatshėm pėr tė u ballafaquar me vuajtje tė padurueshme,se sa ēdo lloj qenje inferiore,dhe pavarėsisht nga prirjet e tyre, ato kurrė nuk mund tė durojnė dhe kurrė nuk do duan tė i merrni poshtė pėr diēka qė mendojn se i sjellė nė nivel mė tė ulėt tė ekzistencės dhe dinjitetit. Kėto zmbrapsje, ne i quajmė "dinjiteti". Kushdo qė supozon se kjo preferencė kampionati duhet tė sakrifikojė lumturinė,ku mė shumė qenje do tė jenė disi nė tė njėjtat rrethana po aq tė lumtur sa edhe krijesat mė tė vogėla, krijon koncepte tė hutuara dhe tė ndryshme nga: lumturi dhe kėnaqėsi.


Ėshtė mė mirė tė jetė njė qenie njerėzore e pakėnaqur,se sa derr i pakėnaqur. Ėshtė mė mirė tė jetė Sokrati i pakėnaqur se sa njė budalla i kėnaqur. Edhe njė budalla,edhe derri, kanė njė opinion tė ndryshėm, sepse ata e dinė kėtė ēėshtje vetėm nga anėt e tyre. . Njė tjetėr anėtar qė bėn krahasime,tė dy anėt i di. Njerėzit humbasin aspiratat e tyre mė shumė se ata qė humbasin prirjet e tyre intelektuale, sepse ata nuk kanė kohė qė tė kėnaqen; ata u jepen kėnaqėsive mė tė ulta, jo sepse ato me paramendim e bėjnė kėtė, por sepse tė vetmen kėnaqėsi tė kapshme qė kanė ato,ėshtė e vetme pėrvoja dhe aftėsia pėr tė gjetur kėnaqsinė qė do i bėnte tė lumtur.

e-uritura
26-01-12, 12:33
Cili ėshtė definicioni i lumturisė?

Giovanni
26-01-12, 13:14
Lumturin njeriu e gjen brenda vetes, te jesh ne paqe me vetveten je i lumtur...........

Kercovari
27-01-12, 08:08
Ske si tė jesh nė paqė me vetveten nga ana shpirtore nėse fėmiu tė kap pėr mangės xhaketės;"Babi dua buk" e ti ske asnjė mėndėsi tė i sogurosh atė kafshatė egzistence,pėr atė lexo mė mirė se kėnaqsia dhe lumturia janė "Perfitim"djalo.
Ne qė jetojmė dhe punojmė jashte vendit jemi paksa oportunist kur janė nė pyetje kėto ndjenja mbase shumpak nga ne ato tė moshės time mbaj mend kėto "lumturi" tė skamjes dhe pėrvlimi i prindėrve tanė shpesh edhe lot nuk mund ta quajmė se kan qene tė lumtur,ndoshta ju mė tė ritė po?Pra,lumturia lidhet edhe me pasurinė ose "perfitim"pėr tė gjetė lumturi shpirtrore brenda vetes....

emine
27-01-12, 10:38
Ske si tė jesh nė paqė me vetveten nga ana shpirtore nėse fėmiu tė kap pėr mangės xhaketės;"Babi dua buk" e ti ske asnjė mėndėsi tė i sogurosh atė kafshatė egzistence,pėr atė lexo mė mirė se kėnaqsia dhe lumturia janė "Perfitim"djalo.
Ne qė jetojmė dhe punojmė jashte vendit jemi paksa oportunist kur janė nė pyetje kėto ndjenja mbase shumpak nga ne ato tė moshės time mbaj mend kėto "lumturi" tė skamjes dhe pėrvlimi i prindėrve tanė shpesh edhe lot nuk mund ta quajmė se kan qene tė lumtur,ndoshta ju mė tė ritė po?Pra,lumturia lidhet edhe me pasurinė ose "perfitim"pėr tė gjetė lumturi shpirtrore brenda vetes....
Pajtohem me ju Kercovar

Mundemi me qen njerzit me te lumtur ne bote,po gjersa rreth nesh sillen te tjeret dhe jan te semure,kan uri kan nevoje per ndime dhe ne jemi te pafuqishem,paqe dhe rahati sdo kemi asnjeher,

Zero Cool
27-01-12, 11:09
Lumturia eshte ndjenje personale dhe si e tille lumturia te gjithsecili ka vecori, dimenzione, definicion dhe karakteristika te vecanta.
Ka shume njerez te cilet jane te lumtur, sipas konceptit te tyre te lumturise. Ata e kultivojne lumturine me optimizmin e vet. Ata e punesojne mendjen e vet dhe jane aktive dhe krijues, bejne ate qe iu pelqen dhe kjo i sjelle lumturi. Ata fantazojne, qeshin, shendrrojne mendimet negative ne ato pozitive, zgjedhin shoqerine keshtu qe te mos bien ne ndikimet e tyre negative, perderisa njerzit qe nuk jane te lumtur e bejne te kunderten (fjala jone popullore: mizen e bejne buall).
Te keta njerez ekzistojne mendime te gabuara dhe kontradiktore mbi ate se si mund te arrijne fatin dhe lumturine ne jete. Per shume nga ata, pasuria, bukuria, fuqia apo pozita jane vendimtaret, qe mund te bejne njeriun te lumtur. Kjo, sipas meje, nuk eshte fare e vertete!

Ka shume njerez te cilet nje cope buke do ti bente te lumtur, ka te atille qe nje kafshe shtepiake i ben te lumtur, por edhe te atille te cilet droga i ben te lumtur,,,
Gjithsesi duhet ditur qe lumturia nuk eshte e perjetshme, ate duhet kerkuar vazhdimisht. Lumturia nuk gjendet tek magjia, por tek veprimi konkret ne dobi te jetes.

Per disa: Krishna eshte rezervoari i kenaqesise, lumturise dhe bekimit te perhershem.

Per te tjeret: lexoni Biblen me me zell, lutuni me me zjarr, urreni me shume mekatin, mohoni vetveten me shume, mbajeni ndergjegjen te paster nga mekatet e vogla, shmangni se lenduari Frymen. Me te shenjtet jane gjithmone me te lumturit. Mesohuni te jeni me mirenjohes vit pas viti. Lavderojeni Perendine me shume per miresine e Tij. Bbeni te miren me shume vit pas viti. Perendia eshte i mire dhe ben te miren (Psalmi 119:68 ). Mundohuni te beheni si Perendia duke bere te miren. Ka diēka qe mund te beni per Perendine, perpiquni te gjeni ēfare, dhe bejeni per Te. Kujtoni se kristiani qe ben kompromise dhe terhiqet kurre nuk do gezoje paqen e persosur. Kristiani me i perkushtuar do jete gjithmone njeriu me i lumtur.

Per te tretet: All-llahu, subhanehu ve teala, thote: “E kush ia kthen shpinen udhezimit Tim, do te kete jete te veshtire dhe ne diten e kiametit do ta ringjall te verber.” [Ta Ha 124]. “Kush ben veper te mire, qofte mashkull ose femer, e duke qene besimtar, Ne do t’i japim atij nje jete te mire [ne kete bote], e [ne boten tjeter] do tu japim shperblimin me te mire per veprat e tyre.” [En-Nahl 97].

Per mua: Mendoj qe njerzit nuk jane te lumtur per faktin qe nuk e gezojne ate qe kane sot, por thellohen ne depresion duke deshiruar ate qe nuk kan, per diten e neserme. Vuajn per diqka qe nuk u takon; e pakuptimte!
Besimi me bindje te thelle qe pershkon tere qenien time. Ikja nga mendimet negative si semundja, varferia, mjerimi, merzia, depresioni, xhelozia, shperfillja e mendimeve negative etj.
Thjesht lumturia eshte brenda ne ne, vetem duhet gjetur rruga ta shijojme.

Humbolti ka thene: do te vije dita kur edhe semundja do te jete turp, sepse te gjitha semundjet bazen e kane ne mendimet negative (dhe sherimi i tyre, me kete edhe lumturia, qendron ne mendimet pozitive, shtese nga une).

Kercovari
27-01-12, 13:22
Lumturia ėshtė njė kostum me porosi.
Njerėz tė pakėnaqur janė ata tė cilėt
kan qepur me porosi kostum e njė tjetėr
duan tė veshin.
Karl Bohm


Lumturia nuk ėshtė njė ēėshtje fati,po as qė njė sėmundje,depresion,dhe disa shembuj tė dhėnė mė naltė janė faktorėt kryesorė ose dezertorė pėr tė qen i lumtur.

Ne tė gjithė kėrkojmė lumturi dhe njė jetė tė plotėsuar. Kėshtu tha, poeti dhe burrė shteti romak Seneca nė shekullin e parė.

Fat tė mirė,ēka ėshtė kjo? Fuqi, dashuri, pasuri? Kjo pyetje ēka ėshtė lumturia, ka bėrė nė vitet e fundit qė psikologėt tė merren me kėtė hulumtim pėr tė dhėnė njė pėrgjigje mė tė saktė. Le tė shohim, ēfarė janė rezultatet e hulumtimit tė lumturisė,cila rrugė do tė na ēojė nė lumturi dhe kush janė saboterėt lumturisė.

Pėr tė hulumtuar lumturinė duhet tė merren parasysh kushtet e jetesės apo faktorė tė tillė si pasuria, statusi social(Lexo..i pėrfshinė tė gjitha),intelegjenca, gjinia, mosha,kėto janė disa ndėr faktorėt mė kryesorė qėvendosin nė mėnyrė tė konsiderueshme mbi lumturinė tonė.

Kjo histori tregon kush janė faktorėt kryesorė pėr tė ditur fatin e mirė dhe lumturi pėr tė gjithė tė tjerėt.Ndryshe lumturia ekziston vetėm si bukuri nė sytė e njė shikuesi. Secili prej nesh vendosė pėr veten e tij se ēfarė do tė thotė lumturi pėr tė. Prandaj, nuk ka vetėm njė mėnyrė, por edhe shumė rrugė tė tjera pėr tė arritur lumturinė personale, tė cilin secili nga ne duhet tė gjejnė pėr veten e tij. Ky ėshtė rezultat i hulumtimit tė lumturisė.


Njė tjetėr gjetje e rėndėsishme e lumturisė ėshtė qė;lumturia jonė tė jetė vendimtare pėr mėnyrėn se si ne jemi nė gjendje pėr t'iu pėrshtatur kushteve qė i ka ndryshuar jeta dhe problemet.

Nuk janė kushtet objektive tė jetesės nė tė cilat njerėzit jetojnė, tė cilėt pėrcaktojnė lumturinė ose pakėnaqėsi. Nėse njerėzit janė tė lumtur apo tė palumtur, pėrcakton se si njerėzit pėrgjigjen pėr jetėn dhe rėndėsinė qė ata i japin asaj qė ata ta pėrjetojnė.


Njė jetė pa probleme nuk tė bėn tė lumtur,por njė jetė me shumė probleme nuk tė hapė asnjė rrugė tė gjejsh lumturinė, sado qė tė duket apsurde kjo ėshtė reēata e lumturisė.. Shumė mė e rėndėsishme ėshtė ne mos tė merremi me ngjarje tė pakėndshme dhe te vėshtira,por pėr kėtė duhet tė jesh budalla,sepse ne jemi tė varua nga ajo qė mendojmė.

Alima
27-01-12, 14:13
...

Lumturia gjindet vetem kur njeriu eshte i kenaqur ne cilen do situate te jetes !

Ne secilen situat i qeshet me jeten dhe sfidat e saj , ngase e di qe te gjitha jane kaluese !


....dhe do jete i shpźrblyer per durimin si ne te mira te jetes , si ne te liga te saj ! ( qeta eshte ne aspektin fetare , mum fale por s' mundem pa e perzi edhe fene ! )

.

Naki
27-01-12, 15:17
Lumturia ėshtė njė kostum me porosi.
Njerėz tė pakėnaqur janė ata tė cilėt
kan qepur me porosi kostum e njė tjetėr
duan tė veshin.
Karl Bohm


Lumturia nuk ėshtė njė ēėshtje fati,po as qė njė sėmundje,depresion,dhe disa shembuj tė dhėnė mė naltė janė faktorėt kryesorė ose dezertorė pėr tė qen i lumtur.

Ne tė gjithė kėrkojmė lumturi dhe njė jetė tė plotėsuar. Kėshtu tha, poeti dhe burrė shteti romak Seneca nė shekullin e parė.

Fat tė mirė,ēka ėshtė kjo? Fuqi, dashuri, pasuri? Kjo pyetje ēka ėshtė lumturia, ka bėrė nė vitet e fundit qė psikologėt tė merren me kėtė hulumtim pėr tė dhėnė njė pėrgjigje mė tė saktė. Le tė shohim, ēfarė janė rezultatet e hulumtimit tė lumturisė,cila rrugė do tė na ēojė nė lumturi dhe kush janė saboterėt lumturisė.

Pėr tė hulumtuar lumturinė duhet tė merren parasysh kushtet e jetesės apo faktorė tė tillė si pasuria, statusi social(Lexo..i pėrfshinė tė gjitha),intelegjenca, gjinia, mosha,kėto janė disa ndėr faktorėt mė kryesorė qėvendosin nė mėnyrė tė konsiderueshme mbi lumturinė tonė.

Kjo histori tregon kush janė faktorėt kryesorė pėr tė ditur fatin e mirė dhe lumturi pėr tė gjithė tė tjerėt.Ndryshe lumturia ekziston vetėm si bukuri nė sytė e njė shikuesi. Secili prej nesh vendosė pėr veten e tij se ēfarė do tė thotė lumturi pėr tė. Prandaj, nuk ka vetėm njė mėnyrė, por edhe shumė rrugė tė tjera pėr tė arritur lumturinė personale, tė cilin secili nga ne duhet tė gjejnė pėr veten e tij. Ky ėshtė rezultat i hulumtimit tė lumturisė.


Njė tjetėr gjetje e rėndėsishme e lumturisė ėshtė qė;lumturia jonė tė jetė vendimtare pėr mėnyrėn se si ne jemi nė gjendje pėr t'iu pėrshtatur kushteve qė i ka ndryshuar jeta dhe problemet.

Nuk janė kushtet objektive tė jetesės nė tė cilat njerėzit jetojnė, tė cilėt pėrcaktojnė lumturinė ose pakėnaqėsi. Nėse njerėzit janė tė lumtur apo tė palumtur, pėrcakton se si njerėzit pėrgjigjen pėr jetėn dhe rėndėsinė qė ata i japin asaj qė ata ta pėrjetojnė.


Njė jetė pa probleme nuk tė bėn tė lumtur,por njė jetė me shumė probleme nuk tė hapė asnjė rrugė tė gjejsh lumturinė, sado qė tė duket apsurde kjo ėshtė reēata e lumturisė.. Shumė mė e rėndėsishme ėshtė ne mos tė merremi me ngjarje tė pakėndshme dhe te vėshtira,por pėr kėtė duhet tė jesh budalla,sepse ne jemi tė varua nga ajo qė mendojmė.

I nderuari Kerēovari pajtohem plotėsisht me shkrimin e juaj!

Zero Cool
27-01-12, 15:54
Kur jemi tė lumtur, jemi gjithmonė tė mirė, por kur jemi tė mirė, nuk jemi gjithnjė tė lumtur. Lumturia ėshtė e fshehur kudo, mjaftojmė tė gėrmojmė.

Naki
27-01-12, 16:31
Thjeshte dua ta di qka ju ben te Lumtur,dhe si e ndjeni Lumturin,a ze vend ajo ne jeten tuaj,apo ndiheni te Palumtur sepse ende nuk keni arrit aty ku deshironi


Diskutime te kendshme!

Lumturia apo knaqėsia si ndjenjė subjektive ndjehėt dhe definohet nė pikėpamje individuale dhe si e tillė mund tė jetė e qastit, javės ,muajit,vitit duke shetitė nė kohė dhe hapsirė.
Personalishtė ndjehem i lumtur dhe punojė me njė angazhimė dhe elanė pozitivė duke mos hargjuar kohėn duke ndertuar ambicje tė piramidave tė pa arritshėme por gjithnjė duke jetuar realitetin me njė arsyeshmėri,ēė sfidat e jetės kanė njė trajektore tė pa parashikueshėme duke kėrkuar njė zgjidhje tė harmonizuar ,balancuar nė kohė dhe hapsirė .
Kodi im vepro nga zemra e gezuar dhe jo nga mendja e helmuar mė ka sjellur knaqėsin qė e ndjejė qdo ditė!

Jana
27-01-12, 19:16
..pem pelqen mendimi juaj Alima ...

...kur e pranojm vetem ashtu si jemi ...kur e dijm sha dojm dhe nuk pretendojm me shum se sa kemi forc ...ateher e gjejm lumturin dhe mund ta shijojm ...

...kur jetojm pran njerzve pozitiv ...dhe kur e marrim jeten ashtu siq vjen ...
...kur shikojm perpara dhe ecim rruges pa u mundu me nenqmu dhe mi shkle tjetrin ...ska se si t'mos jemi te lumtur...............etj......

Kercovari
28-01-12, 09:01
Po Jana,

Ėshtė Virtyti tė sillesh nė pėrputhje me veten. Tė jesh i lumtur tani, jo nė emėr tė ardhmes dhe kujtimet e sė kaluarės, por nė kėtė moment.Nė fund tė fundit,tė jesh i gjallė ke kuptuar se ēka ėshtė virtyti.Po lumturia?Kur ne jemi vetė tė lumtur,rreshqesin nė njė shtresė "Indiferente"qė nuk duhet tė na ndodhė,sepse;

"Edhe njė qytet i ndotur mendon se ėshtė i lumtur me veten".Tė shohim si dhe pse?

Tė kromosur, qenė tė pista dhe tė sėmurėt sundojn qytetin e pist dhe tė ndotur.Janė aty, nė ēdo hap nė dispozicion pėr tė gjithė, por askush nuk bėn asgjė. Kjo nuk ėshtė mė ndonjė frikė se si njerėzit janė mėsuar nė njė mėnyrė tė mendojnė se kjo nuk ėshtė detyrė e tyre pėr tė luftuar kundėr tyre. Qyteti me erė tė keqe ėshtė i kėnaqur me veten, sepse sundimtarėt e kėtij qyteti,mund tė jenė vetėm qentė e kromosur.Pra,edhe qyteti i ndotur mund tė jetė i lumtur me veten, sepse dikush tha:"Kjo botė ėshtė aq mizore sa qė askush nuk ėshtė larguar i gjallė".

E pakumptimtė si hakmerret kur nė kėtė botė kemi ardhė kryesisht nė vajė,por tė sigurtė se kemi sjellė gėzim.Dhe ikim tė gjithė,shpesh, pa mėsuar sa tė lumtur ishim me jetėn;mondohemi pėr gjatė gjithė jetės tė lėmė diēka pėr tė na kujtuar dhe tė ndjehen keq njerzit qė kemi lėnė pas,por nėse jo,athere le t`i gėzohen mbase janė po nė tė njejtin drejtim tonin.

Ka shumė pak njerėz me shpirt tė mirė,por pėr fat tė keq ka mė shumė "Indiferent",dhe ato nuk i kemi pėr afėr zemre sepse indiferenca ėshtė diēka qė botės nuk i sjellė aspak mirėsi.Dhe lė tė ketė sa mė pak edhe shpirtmirė,sepse ne shpirtmirsinė dimė tė shėndrojmė nė diēka mė te rrezikshme se urrejtja nė vrullin e dashurisė.I lumtur jam nė dashuri themi tė gjithė..A thua?!E dini pse?.Urrejtja dhe dashuria vrasin nė mėnyrė tė kontrolluar,por shpesh harojmė se "indiferenca" ėshtė vrasėsi i vertetė.

"Indiferentė" quhet njė shtresė e lėkundur njerzish qė nuk tenton tė mbėshtesė asnjė palė. Zėri i tyre ėshtė aq indiferent ndaj ēdo rasti sa qė ne nuk e kuptojmė thellsinė e vertetė,zė i lartė jo se jo, me siguri jo tani,po nė tė vertetė e kan zėrin tė rehatshėm. Pėr tė kuptuar kėtė mė mirė,pėrtrypeni pak zėrin,pas kėsaj ju merrni njė interval prej rreth njė e pesta, kjo ėshtė ajo situata indiferente, shpesh e quajtur situata e mesme e fjalės.Dhe situata tė mesme tė fjalės nuk bėjnė askėnd tė lumtur,sepse si indiferent nė raste kur na ėshtė kėrkua rndihma,fjala qė mesi presin tė dėgjojmė..u zhduk.Kurė indiferenca ėshtė arma mė vrasese, e vetmja gjė mė e keqe se shiprtmirsia,mund tė jetė injoranca.

Injoranca i bėn njerėzit tė lumtur dhe tė kėnaqur, por jo tė plotėsuar.Fati nuk ėshtė qėllimi pėrfundimtar i lumturisė njerėzore apo kėnaqėsi personale.E pėrmbushur ėshtė ajo qė ėshtė ndjekur. Njeriu dėshiron tė jetė i kėnaqur me veten dhe me njerzit e tjerė, dhe dėshiron qė tė afėrmit e tij tė jenė tė kėnaqur me tė, tė jetojnė nė paqen e Perėndisė dhe tė njeriut.Njeriu,(burri apo grua), do tė jenė tė kėnaqur me atė qė njerėzit tė mendojnė pėr to. Prandaj ate nuk thonė ata tė parėn qė u vjen nė mendje, nuk bėjnė vetėm atė ēfarė duan, ata duhet tė mendojnė gjėra tė tjera, tė gjithė botėn dhe vendin e tyre ku jetojnė. Njeriu nuk ėshtė ishull ...dhe nuk mund tė kėrkojė po as tė gjejė lumturi nė ishullin e ėndėrrave tė sė djeshmes,tė sė nesėrmes..por sot,nė kėtė ēast!

Si tė mendoj gjithė botėn pėr tė qenė i lumtur?

Dikushi mė pat thėnė se jam ka humbi orientimin nė net.Paisjet multimdia dhe neti ėshtė ajo bota sot e cila deri dje ēdo orientim e kishim nė atlaset gjeorgrafike,sot e kemi nė shpi pėr tė mėsuar lumturinė e tjetrit dhe kėnaqsitė,vrasjet,luftrat,dredhit,urrejtjet,fanatz mat,indiferencat,kurse humbja e orientimit ėshtė tė jetojsh me lumturinė e ditės dje dhe tė shpresojsh pėr ditėn e lumtur nesėr..po sot?Ta lėmė tė na ec pėr shtati..."Injoranca"`!

Naki
28-01-12, 11:12
Lumturia ėshtė brenda nesh

24.01.2012, ora 15:02
http://www.albeu.com/dokumenta/foto/lumturia.jpgLumturia mund tė mėsohet, por gjetja e domethėnies dhe e njė qėllimi nė jetė ėshtė rruga drejt lumturisė dhe jo anasjelltas. Njerėzit e lumtur vlerėsojnė dhe e kuptojnė se tė jesh i lumtur, i shton vite jetės tėnde dhe i jep jetė viteve tė tua.

Qėllon shpesh qė mes miqsh a njerėzish tė afėrm tė na pyesim apo tė drejtojmė pyetjen: a jeni tė lumtur? Kjo ėshtė njė pyetje qė, edhe pse pa zė, ia bėjmė shpesh vetes nė situata tė ndryshme jetėsore apo edhe nė momente reflektimi. Nė fund tė fundit, ėshtė situata, gjendja shpirtėrore qė e kemi ėndėrr tė gjithė, qė e dėshirojmė, pėr tė cilėn luftojmė e pėrpiqemi, ndonjėherė nė mėnyra qė janė shumė larg arritjes sė lumturisė. Lumturia ėshtė aq thelbėsore pėr qenien tonė, sa edhe Kushtetuta amerikane e ka nė preambulėn e saj, kur thotė veē tė tjerash se, “njeriu ka tė drejtėn qė tė pėrpiqet tė jetė i lumtur”…

Shpesh i pėrgjigjemi njerėzve tė afėrt: po, jemi tė lumtur. Kėtė e bėjmė sepse mund tė jetė e vėrtetė, por edhe pėr t’u thėnė se jemi me tė vėrtetė mirė. Zakonisht kur na e pyesin prindėrit, tė cilėt nė fund tė jetės do tė donin qė tė paktėn tė na kishin dhuruar momente tė lumtura dhe tė kishin rritur qenie tė lumtura. E dimė se pėr ata, kjo do tė ishte arritja mė e madhe. Ka raste kur jemi nė momente tė kėqija. Ėshtė mirė qė t’ia pohojmė vetes, por ndėrkohė tė bėjmė dhe pohimin tjetėr se, kjo ėshtė njė situatė e pėrkohshme dhe se dielli i lumturisė do tė shkėlqejė sėrish nė qiellin e jetės sonė, pavarėsisht reve tė pėrkohshme. Debati mbi lumturinė ėshtė i vjetėr dhe gjithėpėrfshirės. Ekonomistėt, politikanėt, psikologėt e tė tjerė, flasin nė mėnyrė tė vazhdueshme pėr mėnyrat mė tė mira dhe mė efikase pėr krijimin e njė shoqėrie tė lumtur nė pėrgjithėsi. Madje, ekziston edhe indeksi i lumturisė nė shumė vende pėr tė testuar se sa tė lumtur jemi. Ka edhe mijėra libra me kėshilla dhe receta pėr tė arritur dhe prekur lumturinė, pėr tė zbėrthyer sekretin e tė qenėt i lumtur me veten dhe jetėn qė bėn. Megjithatė, studimet e mėdha, qė mund tė qėllojė tė jenė edhe tė vlefshme, thonė se ēdo njeri prej nesh mund tė ndėrmarrė disa hapa tė thjeshtė dhe tė vegjėl qė mund tė mos i dhurojnė lumturinė e menjėhershme, por tė paktėn mund ta ndihmojnė qė tė ndihet mirė dhe ta kuptojė mė mirė veten. Ja disa nga kėto kėshilla tė thjeshta dhe krejtėsisht tė mundshme pėr t’u vėnė nė jetė nga secili prej nesh.

Prano atė qė ke

Kėrkimet tregojnė se njerėzit e lumtur kanė nivele modeste pritshmėrish dhe aspiratash. Zakonisht, ata duan dhe synojnė atė qė mund ta arrijnė, ndėrkohė qė njerėzit qė nuk ndihen tė lumtur, duket se nuk e arrijnė dot kurrė atė qė duan. Ata dinė gjithashtu se si tė shmangin tė gjitha zhgėnjimet dhe tė krijojnė situata tė kėndshme dhe surpriza. Kjo, sepse ata punojnė dhe luftojnė pėr qėllime realiste, tė arritshme dhe janė tė lumtur me atė qė kanė, edhe sikur tė jenė tė varfėr. Pra, duhet qė t’i pranojmė gjėrat qė na janė dhėnė, qė i kemi. Nuk duhet qė tė harxhojmė sasi tė mėdha kohe duke u ankuar pėr gjėrat qė na kanė ndodhur dhe si pasojė e tė cilave jemi frenuar qė tė ecim apo bėjmė pėrpara e si pasojė, tė mos ndihemi tė lumtur. Njė nga prerogativat e tė qenėt i lumtur ėshtė qė t’i gėzohemi asaj qė kemi. Sigurisht, kjo nuk do tė thotė qė tė mjaftohemi me aq, por tė jemi realistė.

Kėnaqu me atė qė bėn

Njerėzit e lumtur bėjnė gjėra qė u pėlqejnė dhe pėlqejnė gjėrat qė bėjnė dhe mbi tė gjitha, nuk shkojnė nė kėrkim tė parave dhe pushtetit apo edhe lavdisė. Nuk ka, pėr shembull, asnjė arsye qė tė mbetesh i ngjitur pas punės qė ke dhe qė nuk e do, tė vazhdosh tė rrish i rrethuar nga kolegė qė nuk kanė tė bėjnė me ty dhe qė tė paragjykojnė apo me tė cilėt nuk ke asnjė gjė tė pėrbashkėt. Njerėzit shpesh harrojnė se ka mundėsi qė tė jenė vėrtetė tė lumtur nė punėn e tyre dhe mbi tė gjitha, harrojnė se duhet ta kėrkojnė njė gjė tė tillė. Shumė njerėz kalojnė vitet mė tė mira tė jetės sė tyre duke u pėrpjekur qė tė bėjnė para pėr t’i pasur mė pas nė njė moshė mė tė thyer, duke sakrifikuar shėndetin dhe familjen nė kėtė proces tė gjatė, tė vėshtirė dhe plot mungesa e stres. Dhe pastaj, kur i kanė bėrė lekėt, i shpenzojnė nė pjesėn mė tė madhe pėr problemet shėndetėsore qė u janė krijuar gjatė viteve tė lodhshme tė punės pa pushim dhe me shumė stres dhe mbingarkesė. Ndėrkohė, edhe me familjen e tyre hasin vėshtirėsi tė mėdha, sepse kjo lloj pune u ka shkatėrruar lidhjet e domosdoshme pėr tė qenė nė harmoni dhe pėr tė dhėnė e marrė dashuri.

Jeto pėr tė sotmen

Mos jeto nė tė shkuarėn, mos e mbaj mendjen tek ato gjėra qė tė shkuan ters, tek dėshtimet apo zhgėnjimet. Njėherazi, mos krijo ide fikse pėr tė ardhmen dhe mbi tė gjitha, pėr tė ardhmen e largėt. Mos u streso dhe mos krijo ankthe pėr atė qė do kohė qė tė vijė. Njerėzit e lumtur jetojnė pėr tė tashmen. Ata kanė njė mendėsi pozitive. Nėse nuk mund tė jesh i lumtur sot, atėherė si mendon se do tė jesh i lumtur nesėr? Pėrse vallė mendon se gjėrat nesėr do tė jenė ndryshe?

Zgjidh lumturinė

Mos ki frikė qė tė rivlerėsosh qėllimet dhe objektivat e tua nė jetė. Imagjino jetėn tėnde si njė histori qė mund ta realizosh dhe ta ndryshosh sa herė qė vendos ta bėsh njė gjė tė tillė. Kjo mėnyrė fleksibėl kėrkon njė mendėsi shumė pozitive dhe njė mendje tė hapur. Duhet qė nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe aktive tė zgjedhėsh gjithmonė qė tė jesh i lumtur. Gjithmonė ke njė mundėsi tjetėr, ke lirinė pėr tė zgjedhur mėnyrėn nė tė cilėn mund tė zgjidhėsh njė situatė. Njė studim ka nxjerrė nė pah se njerėzit qė e ndiejnė se kanė njė mundėsi zgjedhjeje dhe e kanė jetėn e tyre nėn kontroll, janė mė tė lumtur se fatalistėt, pra njerėzit qė mendojnė se asgjė nuk mund tė ndryshohet me ndėrhyrjen personale dhe se gjėrat janė tė shkruara njė herė e mirė dhe nuk ndryshon asgjė. Sipas studimit, vendet e Europės Veriore janė shumė mė optimistė, ndėrkohė qė jugu i kontinentit ka njerėz mė fatalistė.

Marrėdhėniet

Ne e marrim lumturinė nga tė tjerėt dhe nga mbėshtetja qė u japim tė tjerėve. Kujtoni gjithmonė se ashtu sikundėr tė tjerėt mund tė na bėjnė ne tė lumtur, edhe ne mund tė bėjmė tė lumtur tė tjerėt. Duhet t’i duam njerėzit qė janė tė rėndėsishėm pėr ne. Njė studim tregon se njerėzit e martuar janė mė tė lumtur se beqarėt.

Rri me axhendėn plot

Nėse dėshiron tė jesh i lumtur, atėherė zhvillo njė personalitet social – prano ftesat pėr tė pirė njė gotė jashtė, bėhu pjesė e klubeve tė ndryshme, shko nė aktivitete sociale. Mėnyra mė e mirė pėr tė pasur kėnaqėsi, ėshtė qė tė jesh nė shoqėrinė e tė tjerėve. Krijo njė jetė tė pasur sociale dhe bėje kėtė jo si njė detyrim, por si njė shpėrblim qė i jep vetes pas njė dite tė lodhshme nė punė dhe pėr hir tė tė bėrit qejf.

Mos bėj krahasime

Ambicia nė vetvete ėshtė e shėndetshme dhe i bėn njerėzit tė lumtur, por ndėrkohė, njė ndjenjė tjetėr qė ngjan me ambicien, por ėshtė tėrėsisht negative ėshtė zilia, dhe zilia tė bėn tė palumtur. Duhet tė krahasohesh me tė tjerėt, por nė mėnyrė tė shėndetshme, jo tė sėmurė. Nė vend qė tė humbasėsh energji nė dėshirimin e pamundur tė asaj qė kanė tė tjerėt, mė mirė pėrqendrohu tek objektivat e tu dhe do tė ndihesh mė mirė.

Ji vetvetja

Ashtu sikundėr nuk duhet tė krahasosh veten me tė tjerėt, nuk duhet as tė vrasėsh shumė mendjen pėr atė qė mendojnė tė tjerėt pėr ty. Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė jesh me tė vėrtetė vetvetja. Njerėzit e lumtur janė shumė spontanė, natyralė dhe tė vėrtetė. Ata thonė atė qė mendojnė dhe nuk janė shumė tė shqetėsuar se ēfarė mendojnė tė tjerėt pėr ta. Tė qenėt vetvetja, tė bėn tė lirė dhe autentik.

Mos u shqetėso

Mos e merr veten shumė seriozisht. Njerėzit e lumtur nuk shqetėsohen shumė dhe e dinė mirė se 90% e shqetėsimeve qė kanė nuk janė tė vėrteta.

Organizohu

Mund t’i keni zili ata njerėzit qė bėjnė jetė boheme, ku ‘rafsha mos u vrafsha’, pra i bėjnė gjėrat duke ndjekur nxitjen e momentit, por mos u gėnjeni. Njerėzit e lumtur planifikojnė dhe organizojnė jetėn e tyre, kanė qėllime dhe objektiva. Mund tė arrish atė qė dėshiron vetėm nė rast se nė radhė tė parė e di mirė ēfarė dėshiron me tė vėrtetė. Kėtu fillon gjithēka dhe mė pas tek organizimi i realizimit tė objektivit tėnd.

Mendo pozitiv

Grumbullimi i emocioneve negative dhe ndjenjave tė kėqija krijon njė shtrėngim tė madh psikologjik dhe mungesė rehatie fizike. Njerėzit e lumtur, duke drejtuar gishtin tregues nga gjoksi, vendi ku ndodhet stresi, i thonė kėtij tė fundit: Ik qė kėndej, ose do tė iki unė nga ty! Njerėzit e lumtur tentojnė qė tė shohin gjithmonė anėn e mirė tė gjėrave, edhe nė rastet mė tė errėta. Atletėt e suksesshėm e dinė si tė pėrqendrohen dhe tė fitojnė dhe nuk e nisin njė garė me frikėn e humbjes. Duhet qė tė zhvendosemi nga mendėsia negative dhe e dėshtimit dhe tė bėjmė tonėn ndjesinė pozitive dhe atė tė fitimtarit. Optimizmi ėshtė njė mekanizėm natyral i mendjes kundėr depresionit.

Vlerėsoje lumturinė

Lumturia mund tė mėsohet, por gjetja e domethėnies dhe e njė qėllimi nė jetė ėshtė rruga drejt lumturisė dhe jo anasjelltas. Njerėzit e lumtur vlerėsojnė dhe e kuptojnė se tė jesh i lumtur, i shton vite jetės tėnde dhe i jep jetė viteve tė tua.
(Gazeta Shqip)
Ne posten time elektronike me erdhi ky shkrime mjaft interesant qe ndoshta temes se hapur nga Eminja do ti jap nje kolorit inspirues per te debatuar.

emine
28-01-12, 12:03
hasa ne nje tem te ngjajshme,


http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=12770

Zero Cool
30-01-12, 16:27
Lumturia e besimtarit:


Nga jeta praktike vėrejmė se ēdo veprimtari e njeriut mendohet se synon diēka te mirė dhe pėr ketė arsyeje e mira, me tė drejtė ėshtė shpallur si diēka qė synohet nga tė ēdo gjė. Gjithashtu ēdo veprimtari ka njė qellim dhe te gjitha qėllimet aspirojnė nė tė mirėn mė tė lartė qė ėshtė LUMTURIA.
Madje edhe kryesit e veprave mė tė shėmtuara veprojnė nė atė mėnyrė, qė mė vetėdijen e tyre mendojnė qė do t’i sjelle lumturi veprimi i kryer.
Kryesisht veprimtarit njerėzore tė shoqėrisė sonė mbėshteten nė tri shtylla: prona private, fitimi dhe pushteti. Pra, kjo tregon qė natyra njerėzore ėshtė e orientuar pėrherė e mė shumė nga zotėrimi.
Pėrgjithėsisht njerėzit kėrkojnė lumturinė nė zotėrimin e gjerave materiale, madje edhe nė zotėrimin e qenieve njerėzore, shoqėria nė tė cilėn jetojmė ėshtė aq e dhenė pas zotėrimit saqė identifikimi i njeriut bėhet mė anė tė asaj qe ai zotėron, d.m.th je ai, ēfarė ke. Krahas mirėqenies qė sjellė zotėrimi gjithashtu sjellė edhe anėn e errėt, sepse njeriu sa me shumė gjera qė zotėron aq me shumė e humb sigurinė dhe qetėsinė shpirtėrore ngase vazhdimisht e shoqėron ndjenja e frikės, e ankthit, pasiguria dhe rreziku mos po e humb atė qė ka. Dhe nėse ai ėshtė ēfarė ai zotėron dhe e humb atė qė zotėron atėherė kush mbetet ai?
Prandaj a mund tė besohet se kėta njerėz janė tė lumtur?
Ėshtė e qartė se vetėm tė mirat materiale nuk janė nė gjendje tė na bėjnė tė lumtur. Bota ėshtė plotė e pėrplot njerėz qė kanė tė gjitha tė mirat e mundshme por janė tė detyruar tė marrin qetėsues apo tė zhyten nė alkoolizėm pėr tė qetėsuar ankthet e tyre. Ndėrkaq shikon tė tjerė njerėz qė megjithėse nuk zotėrojnė asgjė,janė tė lumtur, gėzojnė shėndet tė mirė dhe jetojnė deri nė moshė tė shtyrė.
Aristoteli nė veprėn e tij “Etika e Nikomahut” tė mirėn mė ė lartė e pėrkufizonte kėshtu:”E mira kryesore duhet tė jetė pėrfundimtare, ajo duhet tė jetė pėrherė e dėshirueshme nė vetvete, asnjėherė pėr hirrė tė diēkaje tjetėr. Kjo ėshtė lumturia sepse atė e zgjedhim gjithmonė pėr hirrė tė asaj dhe asnjėherė pėr hirrė tė diēkaje tjetėr”
Nė pėrsiatje e sipėr pėr gjetjen e qetėsisė shpirtėrore dhe lumturisė sė plotė, njeriu duhet tė zgjedh strehėn mė tė sigurt: BESIMIN DHE DASHURINĖ NDAJ FORCĖS HYJNORE.
Nevoja fetare rrėnjoset nė kushtet themelore tė ekzistencės sė species njerėzore. Bindja fetare ėshtė njohje nga ana e njeriut e njė superfuqie mė tė madhe, tė paparė,qė kontrollon fatin e tij dhe ndaj se cilės duhet treguar bindje,respekt dhe adhurim.
Besimi mund tė shqyrtohet si njė prej aspekteve tė strukturės sė karakterit tonė sepse ne jemi ajo se cilės i jemi besnik ndėrsa ajo se cilės i jemi besnik ėshtė ajo qė motivon sjelljen tonė.
Besimi dhe dashuria ndaj Zotit ėshtė njė pikėnisje pėr pėrcaktimin e ēfarėdo sistemi pikėpamjesh dhe veprimtarish,tė cilit i pėrmbahen grupe njerėzish dhe qė i shėrben individit si skemė orientimi dhe objekt adhurimi.
Pėr dallim nga Aristoteli sipas tė cilit lumturia arrihet kur njeriu plotėson funksionet e tij natyrore nėpėrmjet njė jete tė mirė-ekuilibruar, Shen Augustini mbronte atė qė lumturoja kėrkon qė njeriu tė shkoj pėrtej natyrores,drejt mbinatyrores.
Sipas Shėn Augusinit njeriu nė menyrė tė pashmangshme dashuron,njeriu mund tė dashuroj:objekte fizike, persona tė tjerė vetveten por gjithashtu dhe mbi tė gjitha Zotin.
“Njeriu - thotė Augustini - ėshtė krijuar qė ta dojė Zotin, Zoti ėshtė i pafund. Atėherė, natyra e njeriut ėshtė krijuar nė mėnyrė tė tillė, qė vetėm Zoti pafundėsia mund t’i jap atij kėnaqėsinė apo lumturinė e skajshme”.
Pra lumturia e njeriut qėndron brenda pėr brenda tij, nė bindjen, besimin dhe dashurinė e tij ndaj Zotit, aty ku nuk ėshtė e mundur tė privoj ndjenja e ankthit dhe e pasigurisė. Pra ne qoftė se mendojmė tė jetojmė tė lumtur ne duhet ta zotėrojmė tė mirėn tonė mė tė lartė!