PDA

View Full Version : Keni ndihmuar ndonjehere ndonje te varfer???


SAGITARIUS
02-02-12, 07:40
Keni ndihmuar ndonjehere ndonje familje te varfer te panjohur ne KS ????

e-uritura
02-02-12, 08:46
Jo.Ti?

SAGITARIUS
02-02-12, 09:31
Jo,aq sa duhet :-((( por do te perpiqem shume me teper ne kete drejtim ne te ardhmen(sipas mundesise)
E hapa kete teme per ti stimuluar perpos vetes edhe te tjeret (qe sado pak kane mundesi) te mos ignorojne te varferit ne KS qe ka raste e jetojne neper Cadra(shatore) paramendo ne kete te ftohte,dhe te perpiqemi te i ndihmojme!!
Eshte teper egoiste nga ne te i qesim ne harrese ata/ato vellezer/motra tona ,shume prej tyre jane edhe invalid lufte,apo ka gra qe kane humbur bashkeshortin ne lufte e jetojne pa te ardhura me femije te vegjel!!!
Besoj qe nje ndihme sado e vogel do tua lehtesonte jeten atyre te shkreteve!!!

SAGITARIUS
02-02-12, 09:38
E di qe Emigrantet mbajne familjet e tyre poshte,por sikur te dedikohen vetem nga 10eur ne muaj nga te gjithe shqiptaret ,sa do ishin bere??!Nuk e kam fjalen,ne kete rast per formimin e nje fondi ,por thjesht secili qe eshte i interesuar ,mundet te krijoje nje lidhje me nje familje te tille dhe sado pak te i ndihmoje,sikurse psh..gjermanet apo zvicrranet qe shkojne ne afrike dhe e gjejne nje Familje dhe i dergojne rregullisht nga pak pare(nuk eshte fjala per me qindra euro (sipas mundesise),
Ky do ishte nje propozim imi,ndoshta ka propozime tjera me te mira,shpresoj qe anetaret e ketij forumi japin mendimet e tyre ne lidhje me kete.
Ju pershendes

e-uritura
02-02-12, 10:05
Nuk ndihmohet njeriu nė atė mėnyrė. Do t`a bėsh popullin tonė si nė Afrikė?
T`i bėsh parazitė?

Shpati
02-02-12, 10:23
Nuk ndihmohet njeriu nė atė mėnyrė. Do t`a bėsh popullin tonė si nė Afrikė?
T`i bėsh parazitė?
Ne vetem i kemi ber parazit !
Jo vetem te afermit qe presin Hazer por edhe Shteti pret nga Diaspora dhe deshiron te jetoj nga ndimat e huaja.

SAGITARIUS
02-02-12, 10:28
Deri diku keni te drejte,por une pata fjalen per ata qe nuk i ndihmon askushi as shteti e as diaspora :-(((

e-uritura
02-02-12, 10:48
Deri diku keni te drejte,por une pata fjalen per ata qe nuk i ndihmon askushi as shteti e as diaspora :-(((


Pėr kėta edhe unė e pata fjalėn.

Kėta vet duhet tė ndihmojnė veten, duke filluar psh. tė pėrdorin "llastika" dhe tė ndalojnė prodhimin e qenieve tė pafajshme -fėmijėve.

Si sjell njeriu fėmijė nė jetė, pėr vjet nga njė, i renditin 10-15 copa, duke e ditur qė nuk ka bukė pėr veti?

Kėtė e bėn vetėm ai qė nuk ka logjikė.

SAGITARIUS
02-02-12, 10:54
uuu qyqeee e paske zemren katran .-)))))))

valiii
02-02-12, 10:56
Pėr kėta edhe unė e pata fjalėn.

Kėta vet duhet tė ndihmojnė veten, duke filluar psh. tė pėrdorin "llastika" dhe tė ndalojnė prodhimin e qenieve tė pafajshme -fėmijėve.

Si sjell njeriu fėmijė nė jetė, pėr vjet nga njė, i renditin 10-15 copa, duke e ditur qė nuk ka bukė pėr veti?

Kėtė e bėn vetėm ai qė nuk ka logjikė.

Mire e ke ti... Me kqyre holl e holl, po mendoje me ja shti kalemin edhe nje femije i vetem po te del kapuē me mange. Jo pampersa, hippa jo duhet me qu te gabelica me ja hjek krymbat prej vesheve e ne fund po t'pohet nje dreē e gjysem, kshtu qe ma mire mos me bo femije hiē... Me marr me rrite far mace ose ndonje qen. Taman sistem "progresiv" perendimor !!!

SAGITARIUS
02-02-12, 10:56
Me fal,pak hajgare bera
Ben ta dij se sa vjecare je ?
te pershendes

SAGITARIUS
02-02-12, 10:58
Vali,po edhe macja e qeni kerkon buke ore .-)

valiii
02-02-12, 11:04
Vali,po edhe macja e qeni kerkon buke ore .-)

Po vetem se je i liruar nga sigurimi i veshmbathjes, strehimit, shkollimit, fejeses qejzit e kanagjegjeve :))...

Starategji rurale gjithmon ka qene bon femije sa te mundesh veq qat sugarin (me te voglin) le le ti "ruan" pleqt e krejt tjeret shkepi neper jevrope...
Qashtu vajzat me pas fat mi martu jashte ka qene (oshte besa hala) premi...

Alima
02-02-12, 11:08
...

Vajzat jasht , e mbrenda duke e u kujdes per prinderit , .. e djemt per nuset e tyre valii ...dhe irati djemve e vajzat t'trasht e her zaif , qashtu !


Eshte mire te ndihmohet , por vetem aq sa ka nevoje , ... jo me ua financu edhe ahengjet e dasmave !


.

e-uritura
02-02-12, 11:13
...

Vajzat jasht , e mbrenda duke e u kujdes per prinderit , .. e djemt per nuset e tyre valii ...dhe irati djemve e vajzat t'trasht e her zaif , qashtu !


Eshte mire te ndihmohet , por vetem aq sa ka nevoje , ... jo me ua financu edhe ahengjet e dasmave !


.


Alima, pėrveq se shtėpia mund tė vjetrohet, dhe tė shembet, si jet njeriu pa kulm mbi kokė pėrndryshe? Po mendoj nė Kosovė.

Alima
02-02-12, 11:15
Alima, pėrveq se shtėpia mund tė vjetrohet, dhe tė shembet, si jet njeriu pa kulm mbi kokė pėrndryshe? Po mendoj nė Kosovė.

...

PO jet , se .... ēka m'vete edhe njihere ?.

valiii
02-02-12, 11:19
Po de po, askush deri me sot s'ka vdek urie ne Kosove. Mire eshte qe gjithesecili te i shtrije kembet aq sa ka jorgan, kurse ata qe kane mundesi, te ndihmojne mrenda mundsive te tyre, te tjeret qe s'kan mundesi mjafton te solidarizohen...

e-uritura
02-02-12, 11:29
uuu qyqeee e paske zemren katran .-)))))))


Faleminderit pėr komplimentin.

Tento tė shohėsh pak mė larg.

Nisur nga logjika e shėndoshė, ti je pėrgjegjės pėr njė krijesė qė sjell nė kėtė botė.

Kėta tė patrurėt, renditin nga 10 fėmijė, duart pėrpjetė, dhe; O Zot ndihmo!
Bile kam dėgjuar; Zoti nuk e len insanin pa bereqet.

Kėsaj i thonė;

Unė u luta pėr 20 vite, por asnjėherė nuk morra pėrgjegjje, derisa fillova tė lutem me kėmbėt e mia! F.D.

Jo Zoti i ka lėnė, dhe do tė vazhdojė t`i lė, derisa t`i hapin sytė, tė qojnė b*thėn, tė marrin pėrgjegjsinė pėr ato pjella tė veta.

Ja njė rast;


Dy familje, dy shtėpija, tė ardhurat e njėjta i kanė.

Njėra zonjė e shtėpisė,s`bashku me tė shoqin, tėrė verėn, mbjellin bashqe, kujdesen pėr tė, e ujisin, punojnė me knaqėsi, dhe nė fund korrin frytet.
Tė gjitha llojet e pemėve dhe tė perimeve i gjen nė kopshtin e saj. Syri tė kėnaqet po t`a shohėsh.
Mbush frizin plot, dhe ka mjaftueshėm deri nė verėn tjetėr.

Tjetra zonjė e shtėpisė, rrin brenda tėrė verėn, dhe tėrė dimrin "cokllon".


Pėrgjegja ėshtė; PUNA!

Nėse nuk e don punėn, ke dėshtuar si njeri. Pikė.

Mė tutje dihet, se truri i njė familjeje ėshtė nėna.
Ke njė burrė qyqan? Papuntor?

Grahi! Si kalit! Dili pėrpara, prij, mėsoje, puno bashkė me tė. Gjej zgjidhje!
Mėsoji edhe fėmijėt, qysh nė vegjėli. Mėsoji t`a duan punėn.
Pa punė nuk ka asgjė. Pikėcuditėse!

e-uritura
02-02-12, 11:32
Mire e ke ti... Me kqyre holl e holl, po mendoje me ja shti kalemin edhe nje femije i vetem po te del kapuē me mange. Jo pampersa, hippa jo duhet me qu te gabelica me ja hjek krymbat prej vesheve e ne fund po t'pohet nje dreē e gjysem, kshtu qe ma mire mos me bo femije hiē... Me marr me rrite far mace ose ndonje qen. Taman sistem "progresiv" perendimor !!!


Ti mundohesh, ke tė drejtė edhe njė fėmijė:biggrin:

Nėse ke vetėm njė, mos e lė vetėm nė jetė. :smile:

valiii
02-02-12, 11:46
Ti mundohesh, ke tė drejtė edhe njė fėmijė:biggrin:

Nėse ke vetėm njė, mos e lė vetėm nė jetė. :smile:

Po lehte e ke ti te flasesh... Me dijte qe ma "kap" djale ja kisha nis valla, se vajzen e kam... Tani qysh me lane ēiken pa moter, nisja edhe nje... Ta "kap" edhe tjetrin djal tani "kuku" ose munet me t'rrshit pahiri ... Tona mule me "spirale" e me mjete tjera parandaluese se s'ki t'nalme e bon nje ekip t'futbollit...

e di qe i ke merzi pyetjet personale ama s'ki qare pa mu pergjegje... Allahile sa femije e ke plan mi bo?

SAGITARIUS
02-02-12, 11:52
E cte ben ajo grua psh .pa burre(psh burrin e vrare ne lufte-uck) qe ka mbet me nje femije (qe nuk i ka 10) sipas teje cduhet bere ajo??? kur as shteti as kerkush nuk i ndihmon--A ka faj ajo se eshte gjalle a???
Lehte eshte te paragjykosh!!!
Paramendo vetem njehere veten ne vend te saj,ne kete kohe dimri te jetosh ne ndonje cader???

e-uritura
02-02-12, 12:01
Po lehte e ke ti te flasesh... Me dijte qe ma "kap" djale ja kisha nis valla, se vajzen e kam... Tani qysh me lane ēiken pa moter, nisja edhe nje... Ta "kap" edhe tjetrin djal tani "kuku" ose munet me t'rrshit pahiri ... Tona mule me "spirale" e me mjete tjera parandaluese se s'ki t'nalme e bon nje ekip t'futbollit...

e di qe i ke merzi pyetjet personale ama s'ki qare pa mu pergjegje... Allahile sa femije e ke plan mi bo?


2-3 :smile:

Ps; Selmon, ato raste janė tė rralla.
Mesa e di unė, familjet e dėshmorėve janė ndihmuar dhe ndihmohen!

LOJETARI
02-02-12, 12:49
Para dy vite,dola nė treg tė gjelbėrt ne Podujeve .Bleva ma tepėr se qė kisha mundesi me i bart me dorė .Aty ke vazhdimisht ēuna tė rinjė qė bartin me karroca dore .Pėr 50 cent me duket ,ku tė dush ta bart mallin .I thash njerit prej tyre;
- a po me ndihmon ?
-Po zotni, qysh jo , ku ki me i que ?
-Qe 300 m prej ketu i thash ,
E ngarkum mallin ,
-Prit se une po e shtyj i thash ,
-Jo pėr besė , shuj se kurrė jo , ma ktheu ,
-Pashė zotin me lenė , se po kam qejf .Pranoi .
-Ja krisėm llafit pėr futboll , folke me gjithė zemėr ."Unė jam pėr Hysin" tha , na e paguan autobusin edhe kur ka lojė jashtė ,...Bisedum gjatė para shtėpisė time , edhe pėr politikė ...krejt i dike ....
-Sa tė kam borxh , e pyeta
-Asnjė cent , se me ke kėnaq llaf , tha
- Ia dhashė 30 euro ,
-Pasha zotin nuk i marr tha ,
-Pasha zotin po i thash , dhe me zor ia futa ne xhep , i rrodhen lotė ....

po ai nuk ishte i varfer , vetem se punonte shume , pėr shumė pak .

LOJETARI
02-02-12, 13:04
Pėr kėta edhe unė e pata fjalėn.

Kėta vet duhet tė ndihmojnė veten, duke filluar psh. tė pėrdorin "llastika" dhe tė ndalojnė prodhimin e qenieve tė pafajshme -fėmijėve.

Si sjell njeriu fėmijė nė jetė, pėr vjet nga njė, i renditin 10-15 copa, duke e ditur qė nuk ka bukė pėr veti?

Kėtė e bėn vetėm ai qė nuk ka logjikė.


edhe baba jem i ngrati , shume i palogjikė ka qenė , edhe ai dhjetė i bani si bilbila dhe ne fund tha merri se tė tut janė , falė tė kofshin , i mora ēka me ba , babės nuk i kthehet fjala .Kur tė dush njė ta fali .

e-uritura
02-02-12, 13:09
edhe baba jem i ngrati , shume i palogjikė ka qenė , edhe ai dhjetė i bani si bilbila dhe ne fund tha merri se tė tut janė , falė tė kofshin , i mora ēka me ba , babės nuk i kthehet fjala .Kur tė dush njė ta fali .


Atėherė nuk kishte "llastika".

Edhe babgjyshi im, 10 i bėri.

Ne jemi 8 fėmijė:smile: Pastaj, i blejtėm babit "llastikė"!

Nuk jam akoma gati pėr fėmijė, pėrndryshe do t`i merrja 3 nga duart.

Vetėm nė formė ndihme pėr Lojtarin

katastrofa

LOJETARI
02-02-12, 13:20
Atėherė nuk kishte "llastika".

Edhe babgjyshi im, 10 i bėri.

Ne jemi 8 fėmijė:smile: Pastaj, i blejtėm babit "llastikė"!

Nuk jam akoma gati pėr fėmijė, pėrndryshe do t`i merrja 3 nga duart.

Vetėm nė formė ndihme pėr Lojtarin

katastrofa

atehre ka pasė llastika , por materiali ka qenė i dobėt .Mirėpo kėtu nuk qėndron esenca .Atėherė fėmijėt kanė qenė pasuri .Sa ma shume , ma i pasur ke qenė .Edhe "atėherė" nuk ėshtė shumė largė !

valiii
02-02-12, 13:21
Para dy vite,dola nė treg tė gjelbėrt ne Podujeve .Bleva ma tepėr se qė kisha mundesi me i bart me dorė .Aty ke vazhdimisht ēuna tė rinjė qė bartin me karroca dore .Pėr 50 cent me duket ,ku tė dush ta bart mallin .I thash njerit prej tyre;
- a po me ndihmon ?
-Po zotni, qysh jo , ku ki me i que ?
-Qe 300 m prej ketu i thash ,
E ngarkum mallin ,
-Prit se une po e shtyj i thash ,
-Jo pėr besė , shuj se kurrė jo , ma ktheu ,
-Pashė zotin me lenė , se po kam qejf .Pranoi .
-Ja krisėm llafit pėr futboll , folke me gjithė zemėr ."Unė jam pėr Hysin" tha , na e paguan autobusin edhe kur ka lojė jashtė ,...Bisedum gjatė para shtėpisė time , edhe pėr politikė ...krejt i dike ....
-Sa tė kam borxh , e pyeta
-Asnjė cent , se me ke kėnaq llaf , tha
- Ia dhashė 30 euro ,
-Pasha zotin nuk i marr tha ,
-Pasha zotin po i thash , dhe me zor ia futa ne xhep , i rrodhen lotė ....

po ai nuk ishte i varfer , vetem se punonte shume , pėr shumė pak .

Lojtar shpirti huj je... Bravo per gjestin.

Isha duke lexu me vemendje, me ē'lodhe me kete shkrim por aty ka fundi ma prishe tripin edhe pse e ke thene nje te vertete te madhe...
perjetoje keso situata te pakten 1 here ne muaj.
ata qe jane lazem/nevojli nuk e zgjasin doren, veshtire eshte t'i dallosh... Skene e dhimbshme ato lotet e tifozit te Hysit. Zoti mire e bofte!

mentor*
02-02-12, 13:42
skem nevoj te cekim (ketu) se cka dhe kend e ndihmum, ndihmo sipas mundsive tua .....ti po ndihmon dike per shpirtin tend e jo per kapuc t“madhe...

e-uritura
02-02-12, 14:02
atehre ka pasė llastika , por materiali ka qenė i dobėt .Mirėpo kėtu nuk qėndron esenca .Atėherė fėmijėt kanė qenė pasuri .Sa ma shume , ma i pasur ke qenė .Edhe "atėherė" nuk ėshtė shumė largė !


Lojtari, nuk ėshtė moti qė bota ėshtė prishur.

E vėrtetė qė shumė fėmijė kanė qenė pasuri. Por, prindi nuk ka lejuar kurrė, qė fėmiu i tij, tė jetė i uritur.:biggrin:
I ka bėrė 10 fėmijė edhe babgjyshi im, por ėshtė kujdesur pėr te gjithė.
Ka qenė kohė kur njė ka punuar, 10 kanė ngrėnė prej tij.

Sot ka hyrė dreqi, lexo- demokracia dhe qeveria e Kosovės, e populli mbaroi. Popullit i ka humbur vullneti pėr punė.

Unė i kam parė nė televizion, dalin me 8-10 fėmije; valla s`po kem. Jam i smut.
Edhe presin dikush me ua servu tė gatshėm nė tavolinė.
Nėse je i sėmurė, STOP sex-it!

Ti pjell sa tė mundesh, edhe dil nė tv, kėrko lėmoshė!

N`hamom!

Vetdijėsohu, kujtoje dhimbjen qė ndien kur nuk ke mundėsi tė ua plotėsosh kushtet fėmijėve qė ke, dhe sakrifiko ata 3 sekonda knaqėsi, e nxirre jashtė...

Makresh
02-02-12, 14:21
A ja nisėt me kallxu se cka keni nimue a ? :biggrin:

Nuk besoj qe ka njeri qe s'ka ndihmuar 1 here ne jete,...edhe ata qe s'kan mundesi te ndihmojn, boll qe e kan deshiren per t'ndihmuar.

Bamirėsia eshte nje gjest fisnik, qe finalisht, shuma e dhen ka pak rendesi, sa ka vlere dhe rendesi dore qe jep.

4peace
02-02-12, 14:33
*

Kohe t'veshtira kane ardhe, sa qe eshte bere zor me i dallue nevojtaret e vertete nga te rrejshmit.

S'ka as tri jave qe me pat ndodhur keshtu:

Sa dola prej mjekut, thash hajt ta pi ni kafe te filan kafeneja... Kur erdha afer parkingut, nje djale ma beri me dore te ndalem. Kujtova qe ka probleme per te dale nga parkingu... Ai kishte pasur problem tjeter... Pas nje kohe (kaluan gati 10 minuta) ma bere me dore "ec", dhe ma tregoi nje vend te lire...Une e pyeta ne mos eshte i punesuar per kete pune dhe e pyeta per kete gje.
Ai ma ktheu:
"A ke ndonje pune?"
"Cfare pune, bre, ne kete dimer", po i them.
"Pune. Kam nevoje per pune?"
"Cfare pune? S'ke pare apo ku eshte problemi?"
"Jo valla. As per buk jo. S'i kemi as dy kg miell ne shtepi".
Une po i them krejt spontanisht:
"Nese vertet s'ke miell, kripe e vaj... hajde hyp, shkojme i blejme nja dy thase miell dhe tjerat... dhe e kryejme..."
Ai ia nisi te belbezonte duke thene jo keshtu, jo ashtu. Jo ceslin e ka baba, jo ai s'eshte ketu afer...

E hetova qe s'eshte ne rregull edhe i thash:
"Shok. Prit ma vone, pasi te me dale "e pimja" e injeksionit, pastaj shifemi prape...e zgjidhim kete rpoblem"

Hamamin. S'u ktheva ma.
Kur po i pyes disa qe e njihnin ate djalosh, kuptova se kisha pune me nje mashtrues.

Sic thash edhe ne fillim, eshte bere veshtire t'i dallosh nevojtaret e vertete nga te rrejshimt.
Nuk dyshoj se ka njerez qe kane vertete nevoje per ndihme.

Por edhe ne shoqerine tone jane paraqitur disa varesi, qe jane te shumta:
Varesi nga alkoholi, droga, bastoret... Madje edhe mesova edhe per nje varesi qe kurre s'ma ka marre mendja: Kishte njerez, te cilet, paten s'paten, pa e pire kafen e mengjezit spo e lejshin.
Bile ma treguan nje rast per nje person, i cili ia kishte borxh nje pronarit te kafenese 1.300.00 € borxh vetem per kafe.(jo pije tjera, as uje, por vec kafe...)

Zoti na ruajte ne cfare derexhe (situate) kemi ardhe.


*

e-uritura
02-02-12, 14:45
*

Kohe t'veshtira kane ardhe, sa qe eshte bere zor me i dallue nevojtaret e vertete nga te rrejshmit.

S'ka as tri jave qe me pat ndodhur keshtu:

Sa dola prej mjekut, thash hajt ta pi ni kafe te filan kafeneja... Kur erdha afer parkingut, nje djale ma beri me dore te ndalem. Kujtova qe ka probleme per te dale nga parkingu... Ai kishte pasur problem tjeter... Pas nje kohe (kaluan gati 10 minuta) ma bere me dore "ec", dhe ma tregoi nje vend te lire...Une e pyeta ne mos eshte i punesuar per kete pune dhe e pyeta per kete gje.
Ai ma ktheu:
"A ke ndonje pune?"
"Cfare pune, bre, ne kete dimer", po i them.
"Pune. Kam nevoje per pune?"
"Cfare pune? S'ke pare apo ku eshte problemi?"
"Jo valla. As per buk jo. S'i kemi as dy kg miell ne shtepi".
Une po i them krejt spontanisht:
"Nese vertet s'ke miell, kripe e vaj... hajde hyp, shkojme i blejme nja dy thase miell dhe tjerat... dhe e kryejme..."
Ai ia nisi te belbezonte duke thene jo keshtu, jo ashtu. Jo ceslin e ka baba, jo ai s'eshte ketu afer...

E hetova qe s'eshte ne rregull edhe i thash:
"Shok. Prit ma vone, pasi te me dale "e pimja" e injeksionit, pastaj shifemi prape...e zgjidhim kete rpoblem"

Hamamin. S'u ktheva ma.
Kur po i pyes disa qe e njihnin ate djalosh, kuptova se kisha pune me nje mashtrues.

Sic thash edhe ne fillim, eshte bere veshtire t'i dallosh nevojtaret e vertete nga te rrejshimt.
Nuk dyshoj se ka njerez qe kane vertete nevoje per ndihme.

Por edhe ne shoqerine tone jane paraqitur disa varesi, qe jane te shumta:
Varesi nga alkoholi, droga, bastoret... Madje edhe mesova edhe per nje varesi qe kurre s'ma ka marre mendja: Kishte njerez, te cilet, paten s'paten, pa e pire kafen e mengjezit spo e lejshin.
Bile ma treguan nje rast per nje person, i cili ia kishte borxh nje pronarit te kafenese 1.300.00 € borxh vetem per kafe.(jo pije tjera, as uje, por vec kafe...)

Zoti na ruajte ne cfare derexhe (situate) kemi ardhe.


*


Mė thoshte njėri;

Beso, ka edhe tė atillė qė janė tė varur nga dallaveret.

Varur nga dallaveret?- i thashė.

Po, po. Nuk ka rėndėsi humbin apo fitojnė, kryesorja biznesi duhet tė qarkullojė.

Kam dėgjuar, se edhe kėta qė dalin nė televizion, "shtėpia" apo "baraka" duke u rrėzuar qė pretendojnė tė jetė e tyre, nuk ėshtė e tyre fare.
Kanė dėgjuar se dikush po ndėrton shtėpi pėr kėta "edhe unė jam Kosovė", dhe tė provojmė njėherė!

Zana_ch
02-02-12, 14:54
Lojtari, nuk ėshtė moti qė bota ėshtė prishur.

E vėrtetė qė shumė fėmijė kanė qenė pasuri. Por, prindi nuk ka lejuar kurrė, qė fėmiu i tij, tė jetė i uritur.:biggrin:
I ka bėrė 10 fėmijė edhe babgjyshi im, por ėshtė kujdesur pėr te gjithė.
Ka qenė kohė kur njė ka punuar, 10 kanė ngrėnė prej tij.

Sot ka hyrė dreqi, lexo- demokracia dhe qeveria e Kosovės, e populli mbaroi. Popullit i ka humbur vullneti pėr punė.

Unė i kam parė nė televizion, dalin me 8-10 fėmije; valla s`po kem. Jam i smut.
Edhe presin dikush me ua servu tė gatshėm nė tavolinė.
Nėse je i sėmurė, STOP sex-it!

Ti pjell sa tė mundesh, edhe dil nė tv, kėrko lėmoshė!

N`hamom!

Vetdijėsohu, kujtoje dhimbjen qė ndien kur nuk ke mundėsi tė ua plotėsosh kushtet fėmijėve qė ke, dhe sakrifiko ata 3 sekonda knaqėsi, e nxirre jashtė...


eeee fajet i ka rryma se nalet shum naten e nuk punon telivzjoni ne ks.......
besa besa ni her e kam pa ne tv 21 kish dal ni gru e tuj kja me lot se skam buk e skam rroba per fmi ama dy vesht i kish me vathe e 5 unaza neper gishta.Un per veten time nuk i fali askujt rrugve qe lypin.
Sa her shkoi me pushime ne vendlindje shkoi ne selin e shoqates nan Tereze dhe aty marr disa informate se kush asht e nevojshme dhe sipas munsive qe un i kam me famile i ndimoim ato.

Naki
02-02-12, 15:37
Solidariteti me tė varfurit,me bashkėkombasit tonė me pleqėt dhe jetimėt qė kanė mbetur ne mėshirėn e shtrirjes sė dorės,kėrkon mbėshtetje dhe ndihmė.
Ne nuk duhet tė besojmė dhe tė kėrkojmė nevojtarėt,nė rrethet e ngushta dhe tė gjėra familjare ke ku mund tė shohėsh mjerimė.
Mė e keqja ėshtė kur ndėgjonė qė ka humbur rahmeti ndaj pleqėve,prindėrve,koha e rinis ju ka ikur dhe shėndeti i kėqėsuar nuk i lėnė tė kėrkojnė punė pėr tė fituar kafshaten e gojės.
Fėmijėt e tyre shetitin nė metropolet evropiane me xhepat plot,ndėrsa prindi i tyre vuanė pėr 1 liter qumshtė.
Sikur tė gjithė tė kryenin obligimet familjare,shtrirjen e dorės sė solidarizimit pėr nevojtarėt qė nuk kanė mundėsi tė fitojnė kafshaten e gojės varfėrija do tė minimizohej.

Ne shoqėrin tonė kemi shumė budallakė dhe parazitė,keqėpėrdorues dhe mashtues,
njė ėshtė e sigurtė nuk mund njė i moshuar me njė penzion 70 euro tė mbijetojė edhe ky grupė kerkon tė trajtohet dhe tė ndihmohet.
Njė fqinjė i prindėrve tė mi veren e kaluar mė thoshte mos mė m"ardhė marre isha dalė nė rrugė si lypsė nuk jetohet me njė penzion , Fėmijėt e mi qė jetojnė nė suedi nuk qajnė koken pėr neve.

Nga tė ardhurat e mia ndaj qdo muajė 5 % pėr dy familje tė moshuara dhe sa tė kanė nevojė do tė jemė pėrkrah tyre.

Murgesha
02-02-12, 15:48
Po kam ndihmuar.

LOJETARI
02-02-12, 15:53
Po kam ndihmuar.

Ani , mos kallxo , se nuk mund tė shtyhesh me neve .:biggrin:

Murgesha
02-02-12, 15:54
Ani , mos kallxo , se nuk mund tė shtyhesh me neve .:biggrin:

Jo valla, me sa lexova kėtu nuk muj mu shty ha,hahaahahahahahahahaha

premium
02-02-12, 16:22
Kam ndihmu ate qė kam njoft mirė se nė ēfare gjendje ekonomike ishte .
kam dhėnė edhe sadakėn lypsave nėpėr rrugė .
Ke si ke gjendja , sadakėn prap ua japi me sasinė e vogėl hollash , lypsave ua ipet aq sa tė mundet me ble njė bukė ,
Ka edhe raste lypsit tubojnė para pėr t♪ blerė duhan apo alkohol , nė qafė tė tyre andaj preferohet tė ua ipet iq ma shumė se 0.50 cent ( paraja e njė bukės )

Murgesha
02-02-12, 16:33
Kam ndihmu ate qė kam njoft mirė se nė ēfare gjendje ekonomike ishte .
kam dhėnė edhe sadakėn lypsave nėpėr rrugė .
Ke si ke gjendja , sadakėn prap ua japi me sasinė e vogėl hollash , lypsave ua ipet aq sa tė mundet me ble njė bukė ,
Ka edhe raste lypsit tubojnė para pėr t♪ blerė duhan apo alkohol , nė qafė tė tyre andaj preferohet tė ua ipet iq ma shumė se 0.50 cent ( paraja e njė bukės )

Ku ka bukė 0.50 cent?

premium
02-02-12, 16:42
Ku ka bukė 0.50 cent?
Unė po gatuj Murgeshė :biggrin:

Nė Ks maj ?? 0.50 jo por 0.40 cent ėshtė kėtu .

Nė KS kurrė nuk ke ble bukė a?
e ndoshta prej perendimit e bjerė bukėn pėr pushime :))

Murgesha
02-02-12, 16:58
Unė po gatuj Murgeshė :biggrin:

Nė Ks maj ?? 0.50 jo por 0.40 cent ėshtė kėtu .

Nė KS kurrė nuk ke ble bukė a?
e ndoshta prej perendimit e bjerė bukėn pėr pushime :))

Le bre se tash tė kuptova, ti paske folė kėtu pėr lypsat e Kosovės, e vet jeton nė allaman...

emine
02-02-12, 17:57
me mu kthy mu ato te mira qe kam ba ne jete,baj kokrren e sefas,po nejse kan shku gjitha,tash nuk kam me shpirt humanitar,vetem ne raste speciale

e_martumja
02-02-12, 22:17
Po kam ndihmuar shume her, do ta veqoj nje rast. ishte para disa vitesh shkova ne vizit me nje fshat ne vetur me familje, kur kalum e vrejtem nje mashkull mbi 50 vjeqe tu lyp nerper dhes berllogut apo ashtu qe kishin gjujt Limenkat e pijave disi me tronditi por ne su ndalem. Me treguar qe aj jetonte me grujen dhe s'kishin femijembas nje muj kishim mu kthy ne KS dhe diten e fundit ja dhash kunatit me ja qu atij njeriut 100 euro dhe nje kunates thash per vitra, ka pas buzeqeshjen me lot.
Edhe nje rast nje shoqe me pat thon se nje daj i saj nga Drenica kishte kancer ne kembe dhe u dufke 1500 euro, pa njoft hiq vendosa te kontriboj me disa nga shoqeria si Xuki psh dhe antar te familjes keshtu qe nje gjest i vogel por kontribut te madhe. Femijet e tyre ende e kan baben te gjalle.
Ka shume e shume rast, njeriu qe jep ne kete bote zoti e shperblen herdo ne kete bote dhe ne at tjetren pra nese keni mundsi ndihmoni se her do hajrin keni me ja pa.

Antare e rregull Shoqata Nena Teresa ne Gjermani

Oqeani
02-02-12, 22:22
Po kam ndihmuar shume her, do ta veqoj nje rast. ishte para disa vitesh shkova ne vizit me nje fshat ne vetur me familje, kur kalum e vrejtem nje mashkull mbi 50 vjeqe tu lyp nerper dhes berllogut apo ashtu qe kishin gjujt Limenkat e pijave disi me tronditi por ne su ndalem. Me treguar qe aj jetonte me grujen dhe s'kishin femijembas nje muj kishim mu kthy ne KS dhe diten e fundit ja dhash kunatit me ja qu atij njeriut 100 euro dhe nje kunates thash per vitra, ka pas buzeqeshjen me lot.
Edhe nje rast nje shoqe me pat thon se nje daj i saj nga Drenica kishte kancer ne kembe dhe u dufke 1500 euro, pa njoft hiq vendosa te kontriboj me disa nga shoqeria si Xuki psh dhe antar te familjes keshtu qe nje gjest i vogel por kontribut te madhe. Femijet e tyre ende e kan baben te gjalle.
Ka shume e shume rast, njeriu qe jep ne kete bote zoti e shperblen herdo ne kete bote dhe ne at tjetren pra nese keni mundsi ndihmoni se her do hajrin keni me ja pa.

Antare e rregull Shoqata Nena Teresa ne GjermaniPo me kujtohet ky rast e_martumja... ishte para 3-4 vitesh nese nuk gaboj .... ;) ( Isha i informuar)

Zero Cool
02-02-12, 22:24
Po me kujtohet ky rast e_martumja... ishte para 3-4 vitesh nese nuk gaboj .... ;) ( Isha i informuar)

lej ti rastet e huja, kallxo a ke dhan naj birre ti najkujt per sadaka :biggrin:

e_martumja
02-02-12, 22:25
Po me kujtohet ky rast e_martumja... ishte para 3-4 vitesh nese nuk gaboj .... ;) ( Isha i informuar)
Popo edhe humanizmi yt nuk ka mungu. te pershendes.

Daglasi
02-02-12, 23:35
Nuk dua te tregoj

vjeshta
02-02-12, 23:38
Dora e majtė nuk duhet ta di se qka jep e djathta !lol

Hajra
02-02-12, 23:47
Dora e majtė nuk duhet ta di se qka jep e djathta !lol


....qe vula, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

vjeshta
02-02-12, 23:49
....qe vula, http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif


Nga ti e pranoj.:)

Hajra
02-02-12, 23:51
Nga ti e pranoj.:)


.....edhe une nga ti dihet ajo pune, dy fjal ama top http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

SAGITARIUS
03-02-12, 00:54
VJESHTA pa dyshim se ke te drejte, dihet ajo pune .Edhe pse nuk ishte qellimi i temes te tregoni sa keni kontribuar,por thjesht per ta permendur ndonje rast te thjeshte te ndihmes,si psh Lojtari,Naki,Zana-ch,etj
Raste keto qe mund te stimulojne te tjeret ne kete drejtim sepse nuk e besoj se askush ketu nuk shkruan dicka per tu lavderuar ne kete drejtim.Ideja ishte thjeshte te hapet kjo bisede per te mos i qitur larg mendjes ata njerez qe me te vertete kane nevoje per ndihme.E di qe ka shume mashtrues (lypesa rruges) prandaj per ti ikur ketyre mashtrimeve do ishte mire siq permendi dikush me lart rastin e shoqatave humanitare,apo shkuarja direkte ne entin per social dhe marrja e informatave direkte atje per ndonje familje te rrezikuar.Si shembull te mire do e permendja rastin e NAKIT,qe pasi te e njeh gjendjen reale te ndonje familjeje apo pleqerve te pandihme ,mundet njeriu direkt te kontriboje.Natyrisht duke ditur se me keto ndihma te vogla ata te varfer nuk behen "qirak" por megjithate i zbutet pak situata e tyre.
Dhe mos te harrojme se e mira e ka te miren+kontriboni ne kete menyre indirekt per shpirtin tuaj :-))
ju pershendes

Alima
03-02-12, 01:01
...

Valla me ju tregu drejt , as shoqatave nuk u besoi !.

SAGITARIUS
03-02-12, 01:09
tek shoqata mund te marresh vetem informatat psh per ndonje nevojtare e pastaj vet te veprosh ne menyre direkte-(nese nuk ua ke besen)
te pershendes

Alima
03-02-12, 01:14
...

Oh , se nuk po ka kujt , veē ata me i pyet !


Kam lidhje me njerez ne Kosove , qe i dijne skamoret e vertet dhe qe nuk i keqtrajtoin ndihmat , rrnoft westenunioni !


pershendetje gjithashtu , bash mu ba qejfi qe qenke ende kesajde ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

SAGITARIUS
03-02-12, 02:20
Nese i njeh ne ate me menyre,edhe me mire,ke burime me te sakta!

P.s. edhe mua gjithashtu :-)))
te pershendes

halla e madhe
03-02-12, 08:51
....po,veren e kaluar,ishte voglushja e qytetit tim 13vjeqarja Q.R. nxenese e shkelqyshme :(

4peace
03-02-12, 08:57
Mė thoshte njėri;

Beso, ka edhe tė atillė qė janė tė varur nga dallaveret.

Varur nga dallaveret?- i thashė.

Po, po. Nuk ka rėndėsi humbin apo fitojnė, kryesorja biznesi duhet tė qarkullojė.

Kam dėgjuar, se edhe kėta qė dalin nė televizion, "shtėpia" apo "baraka" duke u rrėzuar qė pretendojnė tė jetė e tyre, nuk ėshtė e tyre fare.
Kanė dėgjuar se dikush po ndėrton shtėpi pėr kėta "edhe unė jam Kosovė", dhe tė provojmė njėherė!

Eh, po, kjo qe e tregova une, ishte njera nga ato dallavere.

Ndoshta (me siguri) shume nga ju keni pasur rast me dallaveren e shperndarjen e letrave neper tavolina... "Une jam memec. Keshtu, keshtu..."
Me pat ndodhur nje here ne Zvicerr, para nja 3 a 4 vitesh.
Ne ua bashkangjitem letres ca rapi (Franga) e keta (ishin bashke mashkull e femer) dy pastaj harruan si jane paraqitur qe "s'mund te flasin" (memeca) e, pasi e kishin marre nga nje kafe, t'ia krisen muhabetit...
Edhe me keq. Me vone m'u kujtuan qe te njejtit i kisha pare edhe ne parking (para se ty hyjme ne ate restoranin afer autostrades, "Grillstation" apo si e paten emrin)...
...me nje auto te madh te tipit Audi...
Nderkaq, atje tek ne (ne vendlindje) eshte e pamundur te hyjsh ne kafene per te pire dicka e mos te vije ndonje lypsar/e.
Nejse, ne keto raste, here jap dicka e here jo, varesisht disponimit apo gjendjes (a kam te ima apo jo). Ama nje rast me ka lene vertete shume pershtypje.
Hyri nje grua... S'mund t'i thuaje qe eshte me perkatesi rome, megjithese pernga ngjyra e lekures dukej si e tille, diku rreth te 50-jetave...Cdokush qe i jipte, ajo perkulej ne njefare menyre aq simpatike, sa qe njeriu mahnitej nga kjo gje... Dhe, per here te pare ne jete me kete rast me ka ra te shoh qe asnje tavoline nuk mbeti pa i dhene dicka... Sa ndjenje e mire kur ndjehesh mire duke dhene...


*

e-uritura
03-02-12, 11:44
Eh, po, kjo qe e tregova une, ishte njera nga ato dallavere.

Ndoshta (me siguri) shume nga ju keni pasur rast me dallaveren e shperndarjen e letrave neper tavolina... "Une jam memec. Keshtu, keshtu..."
Me pat ndodhur nje here ne Zvicerr, para nja 3 a 4 vitesh.
Ne ua bashkangjitem letres ca rapi (Franga) e keta (ishin bashke mashkull e femer) dy pastaj harruan si jane paraqitur qe "s'mund te flasin" (memeca) e, pasi e kishin marre nga nje kafe, t'ia krisen muhabetit...
Edhe me keq. Me vone m'u kujtuan qe te njejtit i kisha pare edhe ne parking (para se ty hyjme ne ate restoranin afer autostrades, "Grillstation" apo si e paten emrin)...
...me nje auto te madh te tipit Audi...
Nderkaq, atje tek ne (ne vendlindje) eshte e pamundur te hyjsh ne kafene per te pire dicka e mos te vije ndonje lypsar/e.
Nejse, ne keto raste, here jap dicka e here jo, varesisht disponimit apo gjendjes (a kam te ima apo jo). Ama nje rast me ka lene vertete shume pershtypje.
Hyri nje grua... S'mund t'i thuaje qe eshte me perkatesi rome, megjithese pernga ngjyra e lekures dukej si e tille, diku rreth te 50-jetave...Cdokush qe i jipte, ajo perkulej ne njefare menyre aq simpatike, sa qe njeriu mahnitej nga kjo gje... Dhe, per here te pare ne jete me kete rast me ka ra te shoh qe asnje tavoline nuk mbeti pa i dhene dicka... Sa ndjenje e mire kur ndjehesh mire duke dhene...


*


:smile:


E keqja lidhur me kėtė ėshtė kur nuk je i sigurtė nėse lypėsi vėrtetė ėshtė nė nevojė dhe dyshon se po shfrytėzohesh..

Thonin se egzistojnė disa organizata, tė cilat i detyrojnė tė varfėrit, fėmijė, gra, pleq, tė shtrijnė dorėn tėrė ditėn, dhe nė mbrėmje duhet tė dorėzojnė "tė gjitha" paratė e "fituara" tek shefi i tyre, pėr bukė tė gojės.

Kjo ėshtė mė e keqe se prostitucioni, nėse mė pyet mua.

PS: Ne shqiptarėt nė pėrgjithėsi jemi humanitarė.
Unė dyshoj;
Mos ėshtė kjo sepse kur shohim tjetrin nė nevojė, dhe ne kemi mundsinė tė ndihmojmė, ndihemi superiorė? Ndihemi tė mėdhenjė?

Njėherė mėsuesja tha;
-Nuk ka njeri nė kėtė botė, i cili bėn njė tė mirė tjetrit, pa pritur asgjė nė kthim.
Njėri nga studentėt, u prek dhe reagoi;
-Nuk mund tė jetė e vėrtetė, unė i ndihmoj gjyshes sime tė vjetėr, tė largon borėn nga oborri per cdo vjet, dhe asnjėherė nuk pres dicka pres saj.

Mėsuesja buzėqeshi kėndshėm dhe shtoi;
-Ti nuk pret asgjė, por egoja jote rritet, ti ndihesh i fortė sepse ti bėn dicka pėr gjyshen tėnde nė kėtė rast, gjė ė cila pėr tė ėshtė e pamundur pėr ta realizuar!
Qė dtth. ti, ndoshta edhe pa e kuptuar fare, ke fituar ose ke pėrfocuar ndjenja, qė tė bėjnė tė ndjehesh mirė.

Studenti uli kokėn..

tipi engjellor
03-02-12, 14:44
Ndihme te madhe....jo......ndihma te vogla gjithe me mundesit ,.....

Murgesha
03-02-12, 15:15
Ishte fundi i muajit nuk di nėse ishin dy apo tri ditė deri sa tė dilnin rrogat. Isha me kolegen nė makinė dhe mė kėrkoi njė cigare, kuptohet qė ja dhash. E dhezi e ngrehi dy herė dhe e fiki. Hajt thash mos ta pyes pse, ama me xiglonte kurreshtja dhe fillova bisedėn me tė. Nuk shkoi pak dhe mė tregoi qe 24 orė skam ngrėnė e as cigarja spo mė shijon mė, po pres rrogėn mė tha. E halli si ja bėn deri sa tė vijė, a ke prind (ishte 20 vjeqare, daneze dhe jetonte vetėm) qė tė huazosh prej tyre bile sa pėr tė ngrėnė. Po tha i kam ama mė vie turp tė shkoj tė ju kėrkoj atyre, por kam nė shtėpi pak oriz dhe qumėsht e do ta ziej pėr ēdo ditė ngapak deri sa ta marr rrogėn. E dija sa 2 km pas vinte njė MC Donalds, kur mė pa qė po jap shej tė kthehem aty lėvizi nė karrige dhe u skuq. Nejse mos ta zgjati bleva pėr te e pėr veti, mu dasht me i thonė se edhe vet jam ka vdes urie se nuk bindej tė paguaj unė pėr te. Kisha nė kuletė 50 kr qė bėjnė 5-6 euro, ja dhash mė vonė edhe ato ama me kusht me mi kthy, si dhe tė paguajė ajo njė ditė tjetėr nė MCD, dhe ashtu u bė plus me njė falenderim tė madh qė i ndihmova tė mos shkonte e tė turpėronte veten pėr ti kėrkuar para prindve.

Pse e tregova kėtė rast?

Shumė kohė e kam analizu kėtė ngjarje, po tė ishte njė e re apo i ri shqiptar ose vet fėmijėt e mi copa ishin bėrė me prindėr po tju rastisė njė gjė e tillė, ose tė kishin ardhė nė shtėpi le se ta kishin bėrė lom thiu frigoriferin duke kėrkuar ēfarė tė hajnė po edhe tė kishin ba horė nėse nuk ja u kishe shtru tryezėn pėr 5 minuta me gjithė tė mirat, sepse neve shqiptarėt edhe vet kontribojmė qė fėmijėt tanė tė bėhen parazitė e lypsarė (lypsarė nė kuptimin qė na kėrkojn para prindėrve pėr njė ngushticė sado tė vogėl). E ajo vajzė prindėrit i ka kogja buxhovana siq ju themi ne njerzve nė pozitė.

Mė duket se tek ne nė Kosovė po shtohen ditė e mė shum lypsat sepse po thom ama nashta nuk ėshtė ashtu si po thom unė, kan gjet njė rrugė pėr tė pėrfituar majshėm nga sadakat e dikujt qė me njė 0.50 cent duket se e kanė bėrė namin e kanė dhėnė kushedi se sa. Vitin e parė qė kam vizitu Kosovėn pas lufte ipja tė imta pėr lypsarėt sepse nuk mund ti shifja nė atė gjendje por tash nuk jap dhe as qė mendoj tė jap, as nuk ja u lė kusurin kamarierve e shitėsve, sespe e di qė ata me atė punė qė bėjn e fitojn njė rrogė sa pėr tė ushqyer veten, jo qė mė dhimbsen disa tė imtat ase bėhem e pasur po nuk dua me paran time tė kontriboj tek parazitėt e shoqėrisė shqiptare.

e-uritura
03-02-12, 15:21
Ishte fundi i muajit nuk di nėse ishin dy apo tri ditė deri sa tė dilnin rrogat. Isha me kolegen nė makinė dhe mė kėrkoi njė cigare, kuptohet qė ja dhash. E dhezi e ngrehi dy herė dhe e fiki. Hajt thash mos ta pyes pse, ama me xiglonte kurreshtja dhe fillova bisedėn me tė. Nuk shkoi pak dhe mė tregoi qe 24 orė skam ngrėnė e as cigarja spo mė shijon mė, po pres rrogėn mė tha. E halli si ja bėn deri sa tė vijė, a ke prind (ishte 20 vjeqare, daneze dhe jetonte vetėm) qė tė huazosh prej tyre bile sa pėr tė ngrėnė. Po tha i kam ama mė vie turp tė shkoj tė ju kėrkoj atyre, por kam nė shtėpi pak oriz dhe qumėsht e do ta ziej pėr ēdo ditė ngapak deri sa ta marr rrogėn. E dija sa 2 km pas vinte njė MC Donalds, kur mė pa qė po jap shej tė kthehem aty lėvizi nė karrige dhe u skuq. Nejse mos ta zgjati bleva pėr te e pėr veti, mu dasht me i thonė se edhe vet jam ka vdes urie se nuk bindej tė paguaj unė pėr te. Kisha nė kuletė 50 kr qė bėjnė 5-6 euro, ja dhash mė vonė edhe ato ama me kusht me mi kthy, si dhe tė paguajė ajo njė ditė tjetėr nė MCD, dhe ashtu u bė plus me njė falenderim tė madh qė i ndihmova tė mos shkonte e tė turpėronte veten pėr ti kėrkuar para prindve.

Pse e tregova kėtė rast?

Shumė kohė e kam analizu kėtė ngjarje, po tė ishte njė e re apo i ri shqiptar ose vet fėmijėt e mi copa ishin bėrė me prindėr po tju rastisė njė gjė e tillė, ose tė kishin ardhė nė shtėpi le se ta kishin bėrė lom thiu frigoriferin duke kėrkuar ēfarė tė hajnė po edhe tė kishin ba horė nėse nuk ja u kishe shtru tryezėn pėr 5 minuta me gjithė tė mirat, sepse neve shqiptarėt edhe vet kontribojmė qė fėmijėt tanė tė bėhen parazitė e lypsarė (lypsarė nė kuptimin qė na kėrkojn para prindėrve pėr njė ngushticė sado tė vogėl). E ajo vajzė prindėrit i ka kogja buxhovana siq ju themi ne njerzve nė pozitė.

Mė duket se tek ne nė Kosovė po shtohen ditė e mė shum lypsat sepse po thom ama nashta nuk ėshtė ashtu si po thom unė, kan gjet njė rrugė pėr tė pėrfituar majshėm nga sadakat e dikujt qė me njė 0.50 cent duket se e kanė bėrė namin e kanė dhėnė kushedi se sa. Vitin e parė qė kam vizitu Kosovėn pas lufte ipja tė imta pėr lypsarėt sepse nuk mund ti shifja nė atė gjendje por tash nuk jap dhe as qė mendoj tė jap, as nuk ja u lė kusurin kamarierve e shitėsve, sespe e di qė ata me atė punė qė bėjn e fitojn njė rrogė sa pėr tė ushqyer veten, jo qė mė dhimbsen disa tė imtat ase bėhem e pasur po nuk dua me paran time tė kontriboj tek parazitėt e shoqėrisė shqiptare.


Bingooooo!

Ne shqiptarėt, vet i bėjmė parazit fėmijėt tanė, tė afėrmit tanė!

Shembull perfekt. Prindėr tė mrekullueshėm, kėta qė detyrojnė fėmiun e tyre tė mėsohet nga nevoja! Nevoja e mėson kėtė zonjushėn qė muajin tjetėr, tė prioriton gjėrat, si psh ushqimin, dhe mos tė jetė e uritur 3 ditė para rrogės!

Pėr njė kohė tė shkurtė, ke njė vajzė, e cila din dhe mund tė jetojė vet, nga djersa e vet, tė bėhet e pamvarur, dhe jo tė dal nė tv pėr lėmoshė!!!

Turqeta!

Zero Cool
03-02-12, 15:24
A nuk diti Zoti mi dhėnė pasuri tė skamurit ? A nuk diti Pėrendija mi dhėnė shėndet tė sėmuarit ? A nuk diti Zoti ti jepė bukuri tė shėmtuarit ?..
Apo ndoshta Zoti po i sprovon njerėzit si dhe besnikrinė e tyre, si nė shembullin Biblik tė Jobit ?!

Nėse i plotėfiqushmi nuk e bėnė kėtė, pse vallė unė duhet ta bėj ?

Unė, me zemrėn time humanitare, dhe me shpirtin tim ndihmėtarė, NUK KAM NDIHMUAR askend ! Dhe nuk kam ndėr mend tė ndihmoj pėrderisa i lartmadhėrishmi ashtu dėshiron!

Por, prap, Zoti e di mė mirė dhe i di tė gjitha !

valiii
03-02-12, 15:51
Nuk eshte puna se prindi e ben parazite femiun e tij po krejt problemi eshte te SISTEMI i poshter...
ky sistem ia mbydhe te gjitha rruget njeriut te ndershem e puntor per te perfituar pisi, hajni, i pandershmi...

ēka ka faj Puntori i arsimit qe paga e tij nuk ia mbulon shpenzimet ...

ēka ka faj djali i tij qe paga e kamarierit nuk ia mundeson per t'i vijuar studimet...

ēka ka faj penzioneri qe penzioni i tij nuk ia mbulon as shpenzimet e ilaēeve/medikamenteve...

Une jam tatimpagues i ks ku mbi 30/40% te ardhurave me shkojne per shtet, e ēka me garanton shteti mua ?

problemi eshte tek SISTEMI...

4peace
03-02-12, 15:58
*

Zero,
ate qe e ke thene, tybe n'difsh me e elaborue ose, ma ship,
tybe n'e difsh cka ke thane.

Ky rasti i kesaj danezes i ka (se pakut) dy kuptime.
I pari eshte se sot edhe ne vendet e pasura perendimore nuk ia vlene te punosh, sepse posa te dalin apo nuk te dalin per te jetuar sic duhet...
I dyti, eshte se te rinjet ne perendim, gjat tere kohes enderrojne t'i arrijne 18 vite dhe te clirohen nga komanda e prinderve... te pavaresohen. Prandaj edhe kesaj cuces daneze "i vie marre" te lype nga prindi. Sepse prindi mund t'ia ktheje: "A ke dashte te jetosh vet - jeto!"

Kjo gjeja e lypsarise, sic e permendi Murgesha, ka te beje kryesisht me femrat, nenat... fundja ato jane me kompetente per edukimin e femise... (S'po them qe burri s'ka hic faj... madje shpesh edhe me shume se gruaja).
Eshte, pra, e vertete, se femiu shqiptar "edukohet" per lypsar qysh si femije i vogel. Sepse nena ia ploteson te gjitha deshirat.
"Ama kete..."
"Ce, locka e nones, menihere ta bej une ty..."
"Ama edhe kete..."
"Ani locke, prit vec pak...
Nene s'i thot femise (thuajse) kurre "JO"
Hej, mos thuani se as juve s'keni bere njesoj. Une per vete po :biggrin:

Me rastsi nje vere, nje rast, si vijon:
U zgjuan djemte e nenes dikur vone, pasi kishin ndenjur tere naten, dhe ia filluan:
"Une po dua ve te ferguar, te paperzier..."
U tha u be. Kur ja..."jo, jo nuk e kerkova ashtu por keshtu..."
Tjetri: "Une po e dua kete e kete..."
U tha u be. Ky pastaj: "Jo, joooo, ashtu..."
Edhe i treti njesoj...
A besoni?
Te trete porositen dicka dhe, sejcili prej tyre e refuzoi deri tre here "menynė" e porositur...
Nja 5-6 here u dasht te dirdhet n'berdhog ushqimi i pergatitur... Dhe, nena "e mjere" as qe e hapi gojen nje here me thene "JO"...
Gjat gjithe kesaj skene, me plasi edhe mua...
"Ptthuuu n. ..e n... me femije e me krejt..."

N'at kohen time, kur shkojshim me "Rafetin" me i ru'jte dhite, nana na thoshte: "Rras pushken...!":mad:


*

Murgesha
03-02-12, 16:00
Nuk eshte puna se prindi e ben parazite femiun e tij po krejt problemi eshte te SISTEMI i poshter...
ky sistem ia mbydhe te gjitha rruget njeriut te ndershem e puntor per te perfituar pisi, hajni, i pandershmi...

ēka ka faj Puntori i arsimit qe paga e tij nuk ia mbulon shpenzimet ...

ēka ka faj djali i tij qe paga e kamarierit nuk ia mundeson per t'i vijuar studimet...

ēka ka faj penzioneri qe penzioni i tij nuk ia mbulon as shpenzimet e ilaēeve/medikamenteve...

Une jam tatimpagues i ks ku mbi 30/40% te ardhurave me shkojne per shtet, e ēka me garanton shteti mua ?

problemi eshte tek SISTEMI...


Po Valiii, pėr juve atje dihet se si ėshtė puna.

Po mos mendoni qė tek ne kėndej nuk ka lypsa, edhe pse penzionet janė tė mira, edhe pse arsimtarit ja mbulon shpenzimet rroga e tij, edhe pse kamarierit shteti ja ka dhėnė bursėn qė tė studjoj e shkon nė punė tė ket pak mė shumė para pėr argėtimin personal.

Por po shof raste e raste ose mvarėsohen prindėt tek fėmiu ose fėmijėt tek prindėt edhe pse si njėri e si tjetri kan tė ardhurat e veta, nuk ja dalin muajit as me bukė me u ngopė sepse o prindėt janė tė dhėnė mas luksit e lypin te fėmijėt o fėmijėt lypin tek prindėt.

Kur ta kqyrsh mė rrove tė rrova brisku i berberit, a shqipe jemi si ju nė Kosovė ashtu edhe ne nė Diasporė, tė mėsuar me lyp, sepse pėr mua lypės ėshtė edhe djali i im nėse kėrkon para prej meje, e jam lypėse edhe vet nėse kėrkoj prej tij.

Kapish Valiii??

Murgesha
03-02-12, 16:15
*

Zero,
ate qe e ke thene, tybe n'difsh me e elaborue ose, ma ship,
tybe n'e difsh cka ke thane.

Ky rasti i kesaj danezes i ka (se pakut) dy kuptime.
I pari eshte se sot edhe ne vendet e pasura perendimore nuk ia vlene te punosh, sepse posa te dalin apo nuk te dalin per te jetuar sic duhet...
I dyti, eshte se te rinjet ne perendim, gjat tere kohes enderrojne t'i arrijne 18 vite dhe te clirohen nga komanda e prinderve... te pavaresohen. Prandaj edhe kesaj cuces daneze "i vie marre" te lype nga prindi. Sepse prindi mund t'ia ktheje: "A ke dashte te jetosh vet - jeto!"

Kjo gjeja e lypsarise, sic e permendi Murgesha, ka te beje kryesisht me femrat, nenat... fundja ato jane me kompetente per edukimin e femise... (S'po them qe burri s'ka hic faj... madje shpesh edhe me shume se gruaja).
Eshte, pra, e vertete, se femiu shqiptar "edukohet" per lypsar qysh si femije i vogel. Sepse nena ia ploteson te gjitha deshirat.
"Ama kete..."
"Ce, locka e nones, menihere ta bej une ty..."
"Ama edhe kete..."
"Ani locke, prit vec pak...
Nene s'i thot femise (thuajse) kurre "JO"
Hej, mos thuani se as juve s'keni bere njesoj. Une per vete po :biggrin:

Me rastsi nje vere, nje rast, si vijon:
U zgjuan djemte e nenes dikur vone, pasi kishin ndenjur tere naten, dhe ia filluan:
"Une po dua ve te ferguar, te paperzier..."
U tha u be. Kur ja..."jo, jo nuk e kerkova ashtu por keshtu..."
Tjetri: "Une po e dua kete e kete..."
U tha u be. Ky pastaj: "Jo, joooo, ashtu..."
Edhe i treti njesoj...
A besoni?
Te trete porositen dicka dhe, sejcili prej tyre e refuzoi deri tre here "menynė" e porositur...
Nja 5-6 here u dasht te dirdhet n'berdhog ushqimi i pergatitur... Dhe, nena "e mjere" as qe e hapi gojen nje here me thene "JO"...
Gjat gjithe kesaj skene, me plasi edhe mua...
"Ptthuuu n. ..e n... me femije e me krejt..."

N'at kohen time, kur shkojshim me "Rafetin" me i ru'jte dhite, nana na thoshte: "Rras pushken...!":mad:


*

Ka shumė raste qė fėmijėt menxi ē`presin me i ba 18 e me u liru prej zgjedhės sė prindėrve bile ka edhe tė tillė qė me 14 -15 vjet dalin, por ka shumė e shumė raste qė jan prindėrit qė e presin me gėzim 18 vjetorin e lindjes sė fėmiut e me ju thon jashtė, tash fillo e kuptoje vet se sa e vėshtirė ėshtė me e fitu dhe me hėngėr bukėn e gojės.

E te ne shqiptarėt akoma nuk ndėgjova njė rast qė i tha fėmiu prindėrve i bėra 18 e po dal po provoj tė jetoj vet, e as prindėt qė i thanė 18 vjeqarit tash je bėrė zot i vetes dil provoe jetėn pa mbrojtjen tonė.

Por..

E tha edhe vet a po e don tė zime, tė trazuar apo si sy venė e mėngjezit edhe jo vetėm tė vegjėlve por edhe atyre tė rritur prej 18 e deri nė 30 a 40 vjet.

valiii
03-02-12, 16:21
Po Valiii, pėr juve atje dihet se si ėshtė puna.

Po mos mendoni qė tek ne kėndej nuk ka lypsa, edhe pse penzionet janė tė mira, edhe pse arsimtarit ja mbulon shpenzimet rroga e tij, edhe pse kamarierit shteti ja ka dhėnė bursėn qė tė studjoj e shkon nė punė tė ket pak mė shumė para pėr argėtimin personal.

Por po shof raste e raste ose mvarėsohen prindėt tek fėmiu ose fėmijėt tek prindėt edhe pse si njėri e si tjetri kan tė ardhurat e veta, nuk ja dalin muajit as me bukė me u ngopė sepse o prindėt janė tė dhėnė mas luksit e lypin te fėmijėt o fėmijėt lypin tek prindėt.

Kur ta kqyrsh mė rrove tė rrova brisku i berberit, a shqipe jemi si ju nė Kosovė ashtu edhe ne nė Diasporė, tė mėsuar me lyp, sepse pėr mua lypės ėshtė edhe djali i im nėse kėrkon para prej meje, e jam lypėse edhe vet nėse kėrkoj prej tij.

Kapish Valiii??

E di Murgeshe shume mire qe edhe ju njejte e keni, pra e permenda ose ma mire me thane u mundova te e preki ēeshtjen ne thelb... Kjo eshte demoklacija, amelika, tlegu i lire... Kapitalizmi. Vetem se une e quajta SISTEMI ku vetkuptohet se e ka preke edhe Danimarken bile para Kosoves...

Secili prind eshte ne gjendje me e kepute gishtin vetem femiu i tij mos me pre thonin me teper (deri ne ate mase qe i krijone dhimbje)...
Sa per raportet Prind-femije dhe anasjelltas ne shqiptaret jemi shembull per shumicen e popujve mos me thane per te gjithe popujte. Lereni kompleksin e inferioritetit anash kur flitet per karakter human ose raporte nderfamiljare sepse duhet te mburremi ne kete pike. E per kete shembuj ka me bollek!

Gjithkund ka gjymerta/kavalera/njerez human siē ka edhe shpirta ēyryk te zi, katila e bukpermbysa.

Njeriu qe e ka ndermend me ndihmu, me e shliru doren, atij nuk i intereson per lypsin a eshte alkooliēar, komorgji, dallavergji e mashtrues... Kryesorja dora e atij qe jep te e kete njetin/qellimin e mire. E jo si shumica qe ndihmojne per mburje...
"Dora e majte nuk guxon me dite ēka po jep e djathta" ...

4peace
03-02-12, 16:23
Ka shumė raste qė fėmijėt menxi ē`presin me i ba 18 e me u liru prej zgjedhės sė prindėrve bile ka edhe tė tillė qė me 14 -15 vjet dalin, por ka shumė e shumė raste qė jan prindėrit qė e presin me gėzim 18 vjetorin e lindjes sė fėmiut e me ju thon jashtė, tash fillo e kuptoje vet se sa e vėshtirė ėshtė me e fitu dhe me hėngėr bukėn e gojės.

E te ne shqiptarėt akoma nuk ndėgjova njė rast qė i tha fėmiu prindėrve i bėra 18 e po dal po provoj tė jetoj vet, e as prindėt qė i thanė 18 vjeqarit tash je bėrė zot i vetes dil provoe jetėn pa mbrojtjen tonė.

Por..

E tha edhe vet a po e don tė zime, tė trazuar apo si sy venė e mėngjezit edhe jo vetėm tė vegjėlve por edhe atyre tė rritur prej 18 e deri nė 30 a 40 vjet.

Po valla, bash cashtu...
Disave (nje numri shume te madh) krejt jeta iu shkon asisoji. Deri sa t'martohen - nena. Pastaj gruaja...

Ne bisede e siper me nje plak, i cili shkonte ne banje per kurim, e pyeta:
"Hajde ti i semure e po shkon n'banje... ama e shoqja"?
Plaku, pak si me hezitim, ma kthej:
"Valla gruja s'ka kurxho, ama une sun rri pa to."
"Pse?" po e pyti.
"Valla, zor po m'vjen me t'thone ama, une vet nuk di sa vo me perzhite e leje mo me marue dishka ma shume..."


*

Alima
03-02-12, 16:34
...

Ja-a Valiii , atij qe e keqperdore ne gjera te pista nuk i ipet , e likide assesi ! .... Atij bene me i dergu buke e zarzavate , te holla kurr ! Me dasht me i kalle ne raki , kumor e kurveri di edhe vet !


ZC, mos u brengos , paj veē ne aspektin seksual sa kontributin e ke dhene ti , kush para teje ne xhenet s'ka me hy http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...


Shpesh here ndihma morale eshte e papaguar me materien !.

Zero Cool
03-02-12, 16:36
*

Zero,
ate qe e ke thene, tybe n'difsh me e elaborue ose, ma ship,
tybe n'e difsh cka ke thane.*


Ose shul shqip se ke kuptu ti e ke nevoje per spjegime?:

Ka shiptari djalin hudum. Qysh me kallxu , he marrja Zotit?! Cka ban Shqiptari, e marton edhe i dalin fmija sipas shembelltyres se katunit.
Ka Shqiptari djalin/qike me te meta psiqike, qysh me kallxu qe mbetet pa martu, e tallet krejt katuni. Cka me boe? Mule me martu dhe lindin fmija gjithashtu me pasoja.
Ka Shqiptari varfni dhe shendet te keq. Cka ban i gjori, mule me pjelle fmij se gjithsecili e ka fatin e vet e Zoti ua jep.

Dikush tha me perdore llastika, e une po ja shtoj edhe me qu ne spitale e vende te caktuara per te prapambeturit, e jo mi martu e me pjelle sa tmujne,,,

Pra nese sja ka dhane Zoti dhe nuk kujdeset familja e tij qysh ne fillim, pse te kujdesem une per ta ?


ps: Alima, edhe ti kogja fort pom sillesh rreth pacenzures :biggrin:

Murgesha
03-02-12, 16:37
E di Murgeshe shume mire qe edhe ju njejte e keni, pra e permenda ose ma mire me thane u mundova te e preki ēeshtjen ne thelb... Kjo eshte demoklacija, amelika, tlegu i lire... Kapitalizmi. Vetem se une e quajta SISTEMI ku vetkuptohet se e ka preke edhe Danimarken bile para Kosoves...

Secili prind eshte ne gjendje me e kepute gishtin vetem femiu i tij mos me pre thonin me teper (deri ne ate mase qe i krijone dhimbje)...
Sa per raportet Prind-femije dhe anasjelltas ne shqiptaret jemi shembull per shumicen e popujve mos me thane per te gjithe popujte. Lereni kompleksin e inferioritetit anash kur flitet per karakter human ose raporte nderfamiljare sepse duhet te mburremi ne kete pike. E per kete shembuj ka me bollek!

Gjithkund ka gjymerta/kavalera/njerez human siē ka edhe shpirta ēyryk te zi, katila e bukpermbysa.

Njeriu qe e ka ndermend me ndihmu, me e shliru doren, atij nuk i intereson per lypsin a eshte alkooliēar, komorgji, dallavergji e mashtrues... Kryesorja dora e atij qe jep te e kete njetin/qellimin e mire. E jo si shumica qe ndihmojne per mburje...
"Dora e majte nuk guxon me dite ēka po jep e djathta" ...


Vallahi o Val pėr pa dije ndoshta i jap rakigjisė, dallaverxhisė e e mashtruesit para a me dije be po tė baj nė ēka kam se anjė cent nuk e jap kurr hiq. Ktu tė vret e mira jote se nesėr jam ka vozisė me makinė mė del rakixhia para e mė vret me ndihmėn e njetin tim.

valiii
03-02-12, 16:42
Vallahi o Val pėr pa dije ndoshta i jap rakigjisė, dallaverxhisė e e mashtruesit para a me dije be po tė baj nė ēka kam se anjė cent nuk e jap kurr hiq. Ktu tė vret e mira jote se nesėr jam ka vozisė me makinė mė del rakixhia para e mė vret me ndihmėn e njetin tim.

Pa dije, kuptohet...

Alima
03-02-12, 16:47
...

ZC , mos ngjit iftire se gjynah !


njehere nje plak Belg ne tramvaj ish mbet i gjori ne kembe , e tramvaji te shkund shume . PLaku krroēin ne dore , dhe sa here e shkunddte tramvaji i rrshitke krroēi e sa nuk u rrezojke ! ... nje ausllander me njo 7-8 fmi ulun , e kish zane gjysmen e tramvajit , prej frikes se po rrezohet plaku i tha , pse nuk i ke vu nje gome krroēes o plak , e sheh se do rrezohesh ... plaku i irituar tha , po sikur ti ta kishe vu , une kisha pas ku te ulem !


....ēka pat lidhje me temen krejt qeta memujt me dite se http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifLindni femije njerez , aty eshte bereqeti!


.

Naki
03-02-12, 17:02
Defektet dhe budallakitė si shoqėri shqiptare po na kushtojnė shtrenjėt ,mungesat edukative qysh nga ninulla e kėtej janė ēmimet e Sistemit qė tani i mbajmė nė supet tona.

Njė Plakė 85 vjeqar nė njė rast mortor tė ndejės para 2 muajve ku isha pėr ngushllime,tregonte se si djemėt e tijė nuk interesohen pėr kushtet e tijė sociale dhe ekonomike dhe pėrdorte nga mllefi fjalėt mė tė renda qė mund tė thuhej.
Njė bashkėkohas i tijė rrefente dhe thoshte as ky vetė sa i ka pas gjallė prindėrit e vetė nuk i ka interesuar fare a janė gjallė dhe si jetojnė,qysh e ka mbjellė qashtu po e korrė.
Njerzit kryejnė shkollimin deri nė shkallėn e akademikut,por shpesh harrohet tė kryejnė edhe shkollen e jetės.
Nipi dhe mbesa mesojnė nga Prindėrit duke pa se qka bėnė prindi pėr gjyqėrit dhe nė fund ėshtė e garantuar ēė kuponin do ta marrin jo ndoshta 100% por pėr sė afermi.

Le ti kthehem temės,a duhet tė ndihmojė PO ky ėshtė obligim i qdo njėrit nga ne qė ka mundėsi dhe takat,ndihmat janė tė ndryshme jo vetėm me lekė.

valiii
03-02-12, 17:36
Defektet dhe budallakitė si shoqėri shqiptare po na kushtojnė shtrenjėt ...

Me vjen keq zotri Naki po me duhet te kundershtoje, sepse shume me dhemb fakti se kur eshte ne pyetje ndonje e pavlere e jona, plote e kemi gojen folklor te mushtishtit e "shqiptarizma" kurse kur behet fjale per ndonje vlere ne turprohemi nga vetvetja...

Me sa e kam kuptuar ti jeton ne Gjermani dhe e din gjendjen atje me mire se une qe e kam "me te ndegjuar"... Vetem me trego se, sa e sa nena, plaka jetojne atje te vetme, ndoshta me shoqrimin e ndonje mace apo qeni, kurse femijet e tyre as qe iu behet dert per prind. Ndoshta nje here ne vit, ndoshta per krishtlindje shkojne e vizitojne nenen. E mos te flasim (me i hy statistikave) per shtepite e pleqeve te braktisur se na dhemb kryte.
Edhe tek ne shqiptaret keto gjera jane evidente ama ne mase shume te vogel ose me mire me thene qendrojme shume bukur karshi popujve tjere "superior".

Alima
03-02-12, 17:49
...

Po pra !
Isha te baba , dhe kur dola nje plake e shtyer shume ne moshe kur me pa duke hyp ne vetur tha a me ofron deri te qajo barnatore ? Thash me vehte , po e ha kafsha e po thote pastai kjo terorristja me ka plaēkit a diēka , ne anen tjeter mu dhimt mos me i ndihmu ... E morra ne vetur , dhe e pyeta a ka femij ? Tha po , i kame kater .O thash paske shans , pasi ketu ka raste qe nuk kane fare femij dhe nuk ka kush te kujdeset per ta , tha sikur mos ti kisha , pse moj ?Po nuk i shoh kurr , nuk vine , as nuk e di ku jane , sapo te vdes qe te kater do vine per te shikuar testamentin , por hamamin tha ( nejse ajo hamamin nuk di te thote , ama ) , te gjitha tha ja kame lene kishes !


....edhe kjo ja kish ba sikur ai plaku te ne me porosin ne bri te kaut , nese e di kush !


Mjerim !


.

iLOVEyou!!!
03-02-12, 17:56
Une asnjiher nuk pata rastin me i ndihmu dikujt(sepse nuk kisha) por shume her u ndihmova nga te tjeret qe kishin pasuri dhe vullnet te mire!

Naki
03-02-12, 19:56
Defektet dhe budallakitė si shoqėri shqiptare po na kushtojnė shtrenjėt ,mungesat edukative qysh nga ninulla e kėtej janė ēmimet e Sistemit qė tani i mbajmė nė supet tona.

Njė Plakė 85 vjeqar nė njė rast mortor tė ndejės para 2 muajve ku isha pėr ngushllime,tregonte se si djemėt e tijė nuk interesohen pėr kushtet e tijė sociale dhe ekonomike dhe pėrdorte nga mllefi fjalėt mė tė renda qė mund tė thuhej.
Njė bashkėkohas i tijė rrefente dhe thoshte as ky vetė sa i ka pas gjallė prindėrit e vetė nuk i ka interesuar fare a janė gjallė dhe si jetojnė,qysh e ka mbjellė qashtu po e korrė.
Njerzit kryejnė shkollimin deri nė shkallėn e akademikut,por shpesh harrohet tė kryejnė edhe shkollen e jetės.
Nipi dhe mbesa mesojnė nga Prindėrit duke pa se qka bėnė prindi pėr gjyshėrit dhe nė fund ėshtė e garantuar ēė kuponin do ta marrin jo ndoshta 100% por pėr sė afermi.

Le ti kthehem temės,a duhet tė ndihmojė PO ky ėshtė obligim i qdo njėrit nga ne qė ka mundėsi dhe takat,ndihmat janė tė ndryshme jo vetėm me lekė.

I nderuari Vali,postimi im origjinal ka kuptimin vetėm atėherė kur lėxohet si e tėrė sepse ka fillimin,shtjellimin dhe pėrfundimin.
Kishte qėllimin tė pėrkrahė shkrimit tuaj tė postuar rreth nyjes sė SISTEMIT.
Ne dijmė qė celula e parė e njė Bashkėsie shoqėrore ėshtė familja aty fillonė edukimi ,pėr tė mirėn individuale,familjare dhe shoqėrore.
Tė analizosh sot pėrfaqėsuesit e popullit dhe hajnitė qė i bėjnė,pasurimin mbrenda natės,rrogat e tyre 20 fishė mė tė larta se penzionerėt tonė dhe shtrojmė pytjen kush i ka edukuar dhe ku mbeten normat e etikės qė prinderit e tyre ju kanė dhėnė.
Kur ka qenė fėmijė hashimi,salihu,edi ėshtė dashur prindėrit etyre tju ndalojnė mollat,apo dardhat e vjedhura dhe tju japin lekcione qė kjo nuk tolerohet dhe eshte e keqe.
Nuk dėshirojė qė kėsaj teme ti japė kahje tjeter ,unė mbrojė mendimin qė 20 vite para lindjes njeriu lindė i edukuar si pėr tė mirė ashtu edhe pėr tė keq.

I nderuari Vali,tė falenderojė pėr kritikėn konstruktive mendimi ndryshe e begaton debatin!

Oqeani
03-02-12, 20:25
...

Po pra !
Isha te baba , dhe kur dola nje plake e shtyer shume ne moshe kur me pa duke hyp ne vetur tha a me ofron deri te qajo barnatore ? Thash me vehte , po e ha kafsha e po thote pastai kjo terorristja me ka plaēkit a diēka , ne anen tjeter mu dhimt mos me i ndihmu ... E morra ne vetur , dhe e pyeta a ka femij ? Tha po , i kame kater .O thash paske shans , pasi ketu ka raste qe nuk kane fare femij dhe nuk ka kush te kujdeset per ta , tha sikur mos ti kisha , pse moj ?Po nuk i shoh kurr , nuk vine , as nuk e di ku jane , sapo te vdes qe te kater do vine per te shikuar testamentin , por hamamin tha ( nejse ajo hamamin nuk di te thote , ama ) , te gjitha tha ja kame lene kishes !


....edhe kjo ja kish ba sikur ai plaku te ne me porosin ne bri te kaut , nese e di kush !


Mjerim !


.


A nuk ta la ndonje pjese per shebimin qe i bere !!! ( Nime ku Alime - mos diku afer meje qete ne mahalle, e te shkoj me shpesh mos po i ban zemra baffff e me me ba pasanik se Euromilioni nuk po me hece hiēēēēēē )

Sa per ndihme dikujte .... nuk po flas !

Alima
03-02-12, 21:59
A nuk ta la ndonje pjese per shebimin qe i bere !!! ( Nime ku Alime - mos diku afer meje qete ne mahalle, e te shkoj me shpesh mos po i ban zemra baffff e me me ba pasanik se Euromilioni nuk po me hece hiēēēēēē )

Sa per ndihme dikujte .... nuk po flas !


...

Murgesh , shih vet po me detyroin me dale prej temes , mos mi fshij mandej se kurgjo s'po baj !


Nuk mrriva me e pa Oqean , me qelloi xhami kah une qel , e ajo e lshoi nje leter , po kur e mbylli deren prej rrymes se ajrit fluturoi e dul apet kah ajo , s' dilke kah une nashta e kisha kap ! Ende jam skeptike a ke 200-sh a 500-sh !

une jame ne Belgjike , ti ?... Ajo s' bajke hiē per qasi ēka po mendon ti , se as "po" matiēarit nuk muj i thote po me duket !


.


.

Oqeani
03-02-12, 22:23
...

Murgesh , shih vet po me detyroin me dale prej temes , mos mi fshij mandej se kurgjo s'po baj !


Nuk mrriva me e pa Oqean , me qelloi xhami kah une qel , e ajo e lshoi nje leter , po kur e mbylli deren prej rrymes se ajrit fluturoi e dul apet kah ajo , s' dilke kah une nashta e kisha kap ! Ende jam skeptike a ke 200-sh a 500-sh !

une jame ne Belgjike , ti ?... Ajo s' bajke hiē per qasi ēka po mendon ti , se as "po" matiēarit nuk muj i thote po me duket !


.


.


Po thoni Murgeshes i dual pune ! ( Po dikush duhet te na rri me shkop mbi koke hahaha )

Po te ksihte ndodhur kjo fatmiresi sonte, qe gjat bores se qete nuk pat pikė freskie ( ere, fryme) me siguri se letra do mbetej ne mbrendi po te kishit edhe deren hapur !
Sa i perket - 200-sh apo ... . sigurishtmendoni per ate qe ju nganit ne ato momente, por ē'tethem kur nuk me lejne pershtypje keto 200-at apo 500-at .
Dhe une sillem ne ket vend rural ... qe me han ashtin (kocin) pa stinen time me te preferuar ! ( Pak ca sot me buzeqeshi fytyra me boren e bute !

Alima
03-02-12, 22:29
Po thoni Murgeshes i dual pune ! ( Po dikush duhet te na rri me shkop mbi koke hahaha )

Po te ksihte ndodhur kjo fatmiresi sonte, qe gjat bores se qete nuk pat pikė freskie ( ere, fryme) me siguri se letra do mbetej ne mbrendi po te kishit edhe deren hapur !
Sa i perket - 200-sh apo ... . sigurishtmendoni per ate qe ju nganit ne ato momente, por ē'tethem kur nuk me lejne pershtypje keto 200-at apo 500-at .
Dhe une sillem ne ket vend rural ... qe me han ashtin (kocin) pa stinen time me te preferuar ! ( Pak ca sot me buzeqeshi fytyra me boren e bute !


...

Lexoja kush mesazhin , lexoja ...

....po, ra sot bora , me ne fund edhe ketu !


.

Denim
31-05-12, 13:00
Po kam ndihmuar sipas mundesive te mia.