PDA

View Full Version : Te ndihesh "sexy" edhe kur ke masėn 46.


emine
10-03-12, 22:22
Tė jesh sexy edhe kur nuk je masa zero. Pėrkundrazi duke qenė goxha e rumbullakosur. Ėshtė e mundur? Shumė e mundur! E konfirmojnė specialistėt e look-ut. Ja si tė lėsh pas krahėve zilinė pėr super tė dobėtat dhe t’i kthesh linjat e rrumbullakosura nė sukses

Zgjidh njė publik qė i vlerėson kėto forma.
“Burrat ndahen nė dy kategori: ata qė kanė qejf tė rrumbullakosurat dhe tė tjerėt. Sekreti qėndron nė organizimin e axhendės”, thotė autorja e njė libri tė bėrė shumė tė njohur nė Itali pėr anėn glamur tė formave tė rrumbullakosura Curvy, il lato glamour delle rotonditą (e kemi pėrmendur dhe numrin e kaluar). Pra, duhet, mbi tė gjitha, tė zgjedhėsh targetin e duhur. “Ka nga ata burra qė iu duken sexy rrumbullakėsia, tėrhiqen prej saj dhe e vlerėsojnė. Madje disa zgjedhin pikėrisht ato femra qė kanė forma tė bollshme. Prandaj kėshilla e parė ėshtė tė zgjedhėsh dikė qė tė vlerėson ashtu si je, pa dashur qė tė ishe ndryshe”. Nuk duhet harruar pastaj qė disa ikona sexy (si dhe ne e kemi trajtuar numrin e kaluar) vetėm kockė e lėkurė nuk kanė qenė: pėr femra si Sophia Loren format nuk kanė qenė kurrė pengesė.
Pėrqendrohu nė pikėn tėnde tė fortė
“Pėrpara pasqyrės, kėshillojnė specialistėt, duhet ta shohim veten me dozėn e duhur tė kriticizmit dhe ėmbėlsisė. Kemi ca kile tepėr, po kemi edhe ca gjėra pėr t’u vlerėsuar. Nėntė nga dhjetė gra tė kolme kanė njė dekolte tė bukur qė mund tė vihet nė pah me njė jakė V, tė tjerat kanė tė pasmet qė tėrheqin shikimin. Duhet tė jesh e ndėrgjegjshme pėr potencialet e tua dhe tė zgjedhėsh njė veshje tė pėrshtatshme”. Jo fustane si thes ku humbasin tė gjitha linjat, por duhet tė keshh kurajė tė zgjedhėsh rroba femėrore, siē thotė Mauro Davico, drejtori i komunikimit tė Elena Mirņ: “Duhet t’i veshėsh format me dashuri, pa i penalizuar dhe pa i fshehur”.
Zgjidh tė brendshme qė theksojnė pikat e tua tė forta
Nėse ke njė dekolte pėr tė qenė krenare, ose qoftė edhe nėse thjesht do tė pėrmirėsosh imazhin e njė prej pjesėve mė seksi tė trupit tė femrave, atėherė kėshilla e specialistėve ėshtė e qartė: “Bli njė palė reēipeta fenomenale, tė projektuara pėr tė mirėpritur njė gjoks tė bollshėm. Gjoksi ėshtė pėr njė femėr siē janė mollėzat pėr njė fytyrė. Pra nuk duhet parė vetėm numri, por edhe thellėsia e kupės. Aty qėndron sekreti pėr forma vėrtet senuale”. Po tė zgjedhėsh veshjet e duhura nuk do ketė shbalancime, asnjė efekt tė padėshiruar prej barbie-silikon, por njė erotizėm personal pėr tė cilin mund tė jesh krenare. “Le tė shfrytėzojmė kėtė modėn e re tė viteve pesėdhjetė- shtojnė specialistėt- me kilota dhe buste. Jemi ēliruar prej kohėsh nga tirania e korseve qė nuk tė linin tė merrje frymė dhe nuk ėshtė rasti tė kthehemi mbrapsht, por meqė tendencat po na vijnė nė ndihmė pėr linja mė tė bollshme, le tė pėrfitojmė”, thonė specialistėt e modės.
Kur ndihesh e bukur, nė trup aktivizohen zona tė reja erogjene
Tė qenit e vetėdijshme qė tė tjerėt tė pėlqejnė pėrfaqėson njė shtysė mė shumė. E ka thėnė edhe Ivo Pitanguy, kirurgu plastik brazilian: “Tė dukurit mė e bukur, aktivizon zona tė reja erogjene”. Mjaft, pra, me fajėsimet. Mjaft me zilinė pėr pėrmasa trupore qė nuk do i kesh dot kurrė. Sigurisht qė nuk ėshtė e thjeshtė. Jo, aspak. “Gjėja mė e vėshtirė qė duhet bėrė ėshtė kjo, madje janė tri: ta duash veten, ta falėsh dhe ta pranosh si mbartėse e shėndetshme e rrumbullakėsisė”. Edhe loja e joshjes do bėhet mė e thjeshtė nėse do luhet me njė siguri tė re nė vetvete.
Kujdesu pėr veten
Nėse pėr tė qenė tė dobėta duhet tė mundohesh me dieta dhe palestėr, nuk do tė thotė qė kur je buēko shpėton nga tė tilla tortura. “Pėr t’u ndjerė tėrheqėse femrat e kolme duhet tė kujdesen vazhdimisht pėr veten,-konfirmojnė specialistėt. Pėr shembull lėkura duhet tė jetė e pėrkryer. Ajo i nėnshtrohet njė trysnie tė madhe, ėshtė mė e tendosur dhe nuk duhet tė lihet pas dore”. Nuk mjafton pra tė shuash dritėn, apo tė vishesh me rroba tė gjera, pėr tė fshehur barkun apo pjesėn e tultė nga brenda krahėve. “Stėrvitja ėshtė e domosdoshme sepse mishi nuk duhet tė jetė i flashkėt pasi rruga e suksesit tė kėrkon tė tonifikuar». Sa mė shumė tė ndiehesh mirė me trupin aq mė shumė ndihesh e bukur.
Shfrytėzo materialet e reja
Dhe pastaj janė ato sekretet e vogėl qė mė mirė tė mbeten tė tilla, dhe pse ėshtė e shėndetshme t’i njohėsh. I pėrdorin tė dobėtat qė tė duken edhe mė tė dobėta, por janė njė ndihmė e madhe pėr plus size: janė body-t, mbathjet, tė brendshmet me materiale interesante. “Njė nga gjėrat mė pak seksi, absolutisht, -konfirmojnė specialistet e linjave- ėshtė efekti “muffin”, ose shtresat e dhjamit qė duken nga poshtė rrobave nė pjesėn e barkut dhe ijėve. Tė shumėpritura, linjat e reja qė konturojnė janė propozuar nga tė gjitha markat e veshjeve intime. Synoni “mbathje serioze” dhe mos harro tė shohėsh pas shpine. Aty efekti muffin mbretėron me tė vėrtetė. Nėse vesh jnė body mos harro tė shohėsh ēfarė ndodh aty ku copa mbaron”. E nėse i druhesh efektit Bridget Jones dhe “mbathjet e Korēės” tė deprimojnė, mėso se tani ka dhe tė bukura tė tilla si p.sh. linja Yummie Tummie.
Jo minimalizmit.
“Kur je e rrumbullakosur, konfirmojnė autorėt e librave pėr linjat trupore, ke njė prirje pėr tė qenė minimaliste. Po duke qenė se je bujare me linjat pse duhet tė kėrkosh me ēdo kusht tė bėhesh pėr ēdo gjė martire? Dhe pastaj njihet fakti qė ēdo centimetėr takė heq tė paktėn njė kile”. Rrugė e lirė pra kėpucėve tė larta dhe dekolteve. “Pėr mos ta zhbėrė sexy kujdes nė pjesėn e mesit. I vetmi rrip qė lejohet ėshtė ai i palltosh. Dhe pastaj lėre veten nė dorė tė ngjyrave. Ka njė prirje qė tė pėrdoret e zeza si ngjyrė joshėse, po nėse do tė tėrheqėsh vėmendjen duhet tė guxosh edhe me ngjyrat”.
Investo pėr stoli.
“Perlat dhe gjoksi bashkė funksionojnė gjithmonė”,- konfirmon njė nga specialistet e referuara edhe mė lartė. Njė varg perlash i mbėshtetur mbi dekolte do tė ta rriste vetėvlerėsimin. Bizhutė mund tė jenė ai detaji shtesė me tė cilin josh. Duhet pasur kujdes me volumin e tyre, ndoshta duhet tė ruhesh nga mbivnedosja dhe reshtimi, por stolitė “duhet tė jenė gjėja e fundit qė vendosim kur vishemi dhe e para qė hiqet kur zhvishemi, ose kur tė tjerėt na ndihmojnė”. Dhe e kundėrta ėshtė absolutisht e vėrtetė,
ekstremisht erotike!
Pėrfito nga karakteristikat pozitive qė u vishen tė shėndoshave.
“Nėse do kishe qenė e dobėt, – thotė autorja e njė libri qė komplimenton format e rrumbullakosura, – me siguri do ishe hajvane”. Gratė me ca kile mė shumė duken se janė avantazhuar nga disa ide tė ngulitura qė pranohen nga tė gjithė sipas tė cilave ato janė simpatike, tė gėzueshme, qė nuk prishin qejfin. Pse atėherė, mos tė bėjmė tė mundur qė, edhe nė lojėn e joshjes, tė dalin nė pah kėto cilėsi? T’ia nisėsh me njė “paragjykim pozitiv” ėshtė njė avantazh. Sa herė kemi qenė dėshmitare tė burrave qė ironizojnė njė vajzė me tė cilėn kanė dalė pėr darkė dhe tėrė kohės ajo u ka folur pėr dietėn dhe ka kėrkuar nė menu njė orė tė tėrė pėr tė zgjedhur ushqimet mė pak kalorike? Mė mirė t’i shijojmė bashkė kėnaqėsitė e ushqimit. Dhe nuk ėshtė nevoja ta rikujtojmė qė ushqimi dhe seksi shpesh shoqėrohen bashkė.
Masa ėshtė njė ēėshtje e trurit
Pra tė mbushurat dhe tė dobėtat luajnė barabartė nė ndeshjen e tėrheqjes. “Sensualiteti, po, ėshtė njė ēėshtje e pėrmasave,- konfirmon autorja e librit tė sipėrpėrmendur-po tė ndihesh dhe tė jesh sexy nuk matet me pėrmasat trupore, por trunore”. Pra, imazhi duhet menaxhuar nė mėnyrė inteligjente, duke mbajtur parasysh qė askush nuk ėshtė e pėrkryer, por tė gjitha janė tė perfeksionueshme, pa harruar se pasioni nuk mban vetėm masėn 42!(MAPO)