PDA

View Full Version : Religjionet dhe tortura!


Hajra
01-04-12, 17:08
http://www.youtube.com/watch?v=8aBv8erNag8&feature=related

e-uritura
06-04-12, 11:17
http://www.youtube.com/watch?v=8aBv8erNag8&feature=relatedCfarė diskutohet kėtu? Unė nuk kuptova asgjė nga video qė solle.

premium
06-04-12, 18:23
.1. Lufta e pare boterore 17 Milion te vdekur (nga Jomuslimanet)
2. Lufta e dyte boterore 50-55 Milionen te vdekur (Jomuslimanet)
3. Bomba atomike ne Nagasaki 200.000 te vdekur (Jomuslimanet)
4. Lufta ne Vietnam mbi 5 Milion te vdekur (Jomuslimanet)
5. Lufta ne Bosen/Kosove mbi 500.000 te vdekur (Jomuslimanet)
6. Lufta ne Irak (deri tash) 1,2 Milion te vdekur (Jomuslimanet)
7. ETJ...nga (Jomuslimanet)

premium
06-04-12, 18:26
Cfarė diskutohet kėtu? Unė nuk kuptova asgjė nga video qė solle.
apet je kthy a?

ate qė pshtyn mos e lipir...
une ne vend teje te kisha qenė ,, nuk u isha kthyer kurrrė .

e-uritura
06-04-12, 23:33
apet je kthy a?

ate qė pshtyn mos e lipir...
une ne vend teje te kisha qenė ,, nuk u isha kthyer kurrrė .Vaaaaaaav. Shih kush foli!!

A tha dicka? Sigurisht qė JO.

Nuk kam lipir asgjė unė. Kam thėnė ndoshta do tė kthehem, dhe ja ku jam!

Mė humb prej sysh tani!

premium
07-04-12, 22:48
Tuuu jazik , nuk e mbajte fjalėn ..
apet je kthy ,
jazik t'koft tekrarit je kthy ..
shko mytu ma mirė !

Makresh
08-04-12, 10:53
Vaaaaaaav. Shih kush foli!!

A tha dicka? Sigurisht qė JO.

Nuk kam lipir asgjė unė. Kam thėnė ndoshta do tė kthehem, dhe ja ku jam!

Mė humb prej sysh tani!

Mir e ka premiumi, garant, ke lėpir diēka ti qė je kthyer sėrish :)

ATLANTIS55
31-10-12, 22:14
http://www.youtube.com/watch?v=8aBv8erNag8&feature=related

Historija njerzore na meson se sa tolerante ka qene dhe eshte dogma fetare, edhe kjo video qe ke plasu ketu e deshmon mos tolerancen e ideologjive te ndryshme fetare, kryqezatat krishtere kane qene te tmerrshme per njerzimin e asaj kohe dhe jane te pajustifikushme per mendjen racionale njerzore, gjithashtu edhe ideologjija e islamit ka mbytur me qindra e mijera njerz e as kjo e fundit nuk duhet te justifikohet si diqka qe e ka urdheruar zoti, se zoti nese egziston nuk ma merr mendja qe mirret me gjera te tilla, kend me mbyte e kend jo, keto kane qene dhe jane te bema njerzore dhe si te tilla duhet te gjykohen si te keqija qe njerzimi i ka bere vetes ne emer te ketyre ideologjive, prandaj feja sidomos ajo krishtere dhe kjo muslimane doktrinat e tyre, lere qe nuk kane pasur dhe nuk kane tolerance, por keto ideologji jane ne vetvete diktatoriale ne koncept e praktike dhe si te tilla nuk mund te jene tolerante se pari ndaj njera tjetres, se kane koncepte te ndryshme, e as tolerante ndaj njerzimit per veprat qnjerzore qe i kane bere ndaj njerzimit dhe vazhdojne ti bejne edhe sote.

AmonRa
05-05-13, 11:26
Torturat ne Islam


“Basat al reeh”, “Dulab”, “Falaqa”, janė emra arabė qė po trishtojnė kohėve tė fundit mijėra qytetarė tė Sirisė.

Kėta janė emra pėr teknikat e torturave qė po pėrdoren ndaj kryengritėsve sirianė, nė mesin e tė cilėve ka edhe fėmijė, raporton CNN.

“Ne jemi gjatė gjithė kohės nė torturė”, thotė aktivisti opozitar Tariq.

Ai e ka pėrjetuar torturėn e quajtur “Dulab”, e cila nėnkupton lidhjen pėr njė veture. Sipas teknikės sė kėsaj torture, njerėzve u lidhen kėmbėt pėr veture dhe mė pas goditen me gjėra tė ndryshme.
“…Kur ata pėrfundojnė kėtė, vazhdojnė tė na vėnė ujė tė ftohtė nė trupat tonė, mė pastaj edhe urinojnė nė ne”, vazhdon rrėfimin Tariq i cili tani ndodhet nė Turqi por qė I ka shpėtuar vrasjes sė forcave tė presidentit sirian Bashar al Asad.

Rrėfimi i agjentit sekret

Mirėpo, ja se ē’rrėfen edhe njė ish agjent i policisė siriane.

“Ne i kemi kapur thonjtė e tyre me pincentė, ua kemi dėrguar ti hanė dhe i kemi bėrė tė pijnė gjakun e tyre”, thotė ai, raporton CNN.

Ai vazhdon tė rrėfejė edhe mė tej.

“I kemi sjellė dhe i kemi future nė burg nė torturat mė tė rėnda qė mbajnė emrin “basat al reeh”, “dulab” dhe “falaqa”. Ata na janė lutur “Pėr Zotin, mos”, ne u jemi pėrgjigjur “Pėr Zotin qė pėrmendni, tash duroni”, ata na janė lutur “Pėr emrin e profetit Muhamed, mos”, ne u jemi pėrgjigjur “Duroni pėr emrin e profetit Muhamed”, ata na janė lutur edhe nė nėnat tonė, por u kemi thėnė duroni pėr nėnat tuaja”, thotė ai, duke shtuar se torturat nė Siri, kanė emėr dhe ato janė pėrdorur dhe vazhdojnė tė pėrdoren ndaj popullit sirian.

Ndryshe, ditė mė parė, i dėrguar pėr paqe nė Siri, Kofi Anan, i ka bėrė thirrje komunitetit ndėrkombėtar qė tė lė dallimet mėnjanė nė Siri, duke thėnė se pėr ēdo vrasje tė re “njė pjesė tė pėrgjegjėsisė do ta mbajė edhe komuniteti ndėrkombėtar”.

Makresh
07-05-13, 15:14
Bibla, feja e TOLERANCĖS & PAQĖS kolektive !

Lexone kete me posht, dhe do ta gjeni rehatin shpirterore, do ta gjeni fjalen e "zotit" :

"... Kur t`i afrohesh njė qyteti pėr ta sulmuar, do t`i ofrosh sė pari paqen.

- Nė qoftė se pranon ofertėn tėnde tė paqes dhe t`i hap dyert e tij, tėrė populli qė ndodhet aty ka pėr tė paguar haraēin dhe do tė tė shėrbejė.

- Por nė rast se nuk do tė bėjė paqe me ty dhe kėrkon luftė kundėr teje, atėherė ti do ta rrethosh.

- Kur mė vonė Zoti, Perėndia yt, do tė ta japė nė dorė, do tė vrasėsh me shpatė tėrė meshkujt e tij;

- Por gratė, fėmijėt, bagėtinė dhe tė gjitha ato qė ndodhen nė qytetet, tėrė prenė e tij, do t`i marrėsh si plaēkėn tėnde; dhe do tė hash plaēkėn e armiqve tė tu qė Zoti, Perėndia yt, tė ka dhėnė.

- Kėshtu do tė veprosh nė tė gjitha qytetet qė janė shumė larg nga ti dhe qė nuk janė qytete tė kėtyre kombeve.

- Por nga qytetet e kėtyre popujve qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, nuk ke pėr tė lėnė asgjė qė merr frymė;

- Por do tė vendosėsh shfarosjen e plotė tė tyre, domethėnė tė Hitejve, tė Amorejve, tė Kananejve, tė Perezejve, tė Hivejve dhe tė Jebusejve, ashtu si tė ka urdhėruar Zoti, Perėndia yt,..."

Ligji i Pertrire ,kapitulli 20; vargjet 10:17

e-uritura
10-05-13, 02:24
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/179464_559338404105354_221136621_n.jpg


Islami, feja e paqes!