PDA

View Full Version : Ne Kosove po u diskriminojkan besimtaret e krishter (shkie e shqiptar)


Makresh
12-04-12, 13:16
Ky njeri, apo me mir te them ; Ky Katolik (sic preferon te quhet), pershkruan vuajtjet e te krishtereve ne Kosove duke e paraqit popullin shqiptar, si nje popull qė shkel me dy kembe te drejtat e njeriut dhe lirise individuale !

Mund ta lexoni ketu, dhe mund ta gjykoni vet gjuhen me te cilen fyen kjo "viktimė" , larg 3000 km Kosovės !

__________________________________________________ _________________

Nga Selim M. Nengurra

Dikush do thotė se janė fjalė tė mėdhaja kėto, do shtrohet pyetja: A mos asht akuzė e madhe kjo? Dikush do thotė ashtu asht e dikush nuk do thotė asgja, do heshtė, ashtu sikur po heshtė ky popull i shkretė per shumēka qė po ndodhė nė trojet tona etnike shqiptare e per ēka nuk ishte dashtė tė heshtė.
Unė nė radhė tė parė si njeri, pastaj si qytetarė, dhe si shqiptarė pa asnjifarė mundi as fushate hulumtuese gazetareske ēak nga Norvegjia kam pa kėto 12 vite pas ēlirimit tė Dardanisė se sa poshtersishtė po diskriminohen KATOLIKET SHQIPTARĖ. Do i numrojė disa nga shembujt qė vertetojnė kėtė qė thamė.


1.Lajmi se do ndėrtohej KATEDRALJA "NANA TEREZE" ngjalli reagime dhe debate tė tmerrshme kundėr ndėrtimit tė saj.
Padyshim se nuk do ndertohej fare po tė kishin pasė guxim masat e lukunisė injorante shqipfolėse t’i kunderviheshin forcave tė KFOR-it dhe UNMIK-ut, tė cilat porsa u vendosen nė Dardani, u detyruen tė banin roje me policinė e tyne edhe nė ato kisha katolike shqiptare, qė ishin aty me shekuj, nga frika se rrugaēria e territ shpirtnor oriental mund t’i sulmonte e shkatrronte ato sė bashku me kishat e manastiret tjera, qė tashma po konsiderohen si kisha e manastire serbe.
Unė nuk u ēudita kur shkova nė vendlindje nė vitin 2000 pse bahej roje policore te kisha serbe nė qendėr tė Istogut, por nuk kuptoja dhe nuk pajtohesha kur shifja roje policore nė Kishen Katolike nė Ulpianė, nė Prishtinė. Kėtė e shihja sa here dilja nė ballkonin e banesės sė kunatit tim ku edhe baja pushimin, mbasi shtėpia ime ishte rrenue e ba shkrumb nga komshijtė serbė gjatė luftės.


Bisedoja me njerėz dhe atyne nuk u bante pėrshtypje kjo fare. Unė isha kategorik se nuk ka nevojė tė ruhen kishat, sepse na si komb gjithmonė kemi respektue objektet e kultit dhe faltoret, si tonat ashtu edhe tė tė tjerėve. Mirėpo, me kohė kuptova se nderkombėtaret kishin nuhatė, qė ato objekte mund tė baheshin cak i sulmeve ekstreme islamiste, prandaj vendosen rojet.
Se paskan pasė tė drejtė nderkombėtaret, u vertetue katercipisht nė vitin 2004, kur disa rrugeēen, injorantė e antishqiptarė sulmuen gjoja serbet nė Ēagallavicė e ma vonė nė Veri tė Mitrovicės dhe gjithandej Dardanisė dhe me kėtė rast ata u vunė zjarrin edhe faltoreve tė besimeve tė krishtena. Padyshim po sikur mos tė hasnin nė rezistencė dhe injorim total nga pjesa dermuese e kombit shqiptarė tė Dardanisė, kallja e kishave do perfundonte me shkatrrimin e atyne kishave Shqiptare Katolike dhe vetem nji Zot di se ēka do ndodhte ma tutje.


2. Mbasi nuk paten forca as guxim ta ndalonin ndėrtimin e Katedrales, se me gjithė deshirė do e banin, nė pikė tė dites sulmohet njeriu ma i urtė dhe ma aktiv per ēashtjen shqiptare nė pergjithsi, Prifti Don Lush Gjergji, qė ishte nė shoqni edhe tė dy priftave tė tjerė, dhe plaēkitet. Padyshim se sulmi nuk kishte qellim plaēkitjen e Priftit, por pse ai nga simpatizantet e territ oriental konsiderohet si katoliku ma i madhė nė Dardani, dhe krahas Dr. Ibrahim Rugovės, fajtori ma i madh pse ndertohej KATEDRALJA.


3. Pėr t’i irritue dhe per t’i detyrue ndoshta me u shpėrngulė nga trojet e veta, disa vahabi ekstrem shkojnė dhe ndėrtojnė xhaminė me dy minare nė zemren e lagjes sė shqiptarėve tė besimit katolik nė Klinė.


4. Gjatė fushates elektorale per zgjedhjet e fundit lokale kandidati i PDK-sė sė Hashim Thaqit, z. Sokol Bashsota nė Klinė sjell nga katundet e Drenicės me autobusa disa mijė injorant per ti brohorit ati e per ti frigue vendoret klinas dhe mes tjerash ai nė foltore deklaron: Nese doni Europė e kisha votoni kandidatin e AAK-sė, nese doni xhamija voten ma jepni mue dhe ju premtojė se do i bajė katundet e Lugdrinit me ra shahadet. Po e perkujtojė se nė ato katunde kryesishtė janė shqiptaret e besimit katolik.
5. Hoxhallarė e imama tė ndryshem shqipfolsa, si p.sh. Shefqet Krasniqi, haptas dalin e flasin kundėr personaliteteve ma tė shqueme kombėtare shqiptare vetem per "FAJIN" se ata janė tė besimit Katolik. Janė sot me qindra mija faqe shkrime nė saide interneti dhe nė gazeta tė ndryshme ku sulmohet me shamje, trillime e shpifje me fjalorin ma banal Dr. Ibrahim Rugova per "FAJIN" pse studjoi Veprėn e Pjetėr Bogdanit, pse vendosi me fuqinė e postit tė Presidentit tė Shtetit qė kishte qė edhe Dardania dhe shqiptarėt e saj ta kenė nė metropolen e tyne nė Prishtinė Katedralen. Ky imam, me gjak dhe gen shpirtziu orientalist e karpatian, shau e mallkoi publikisht disa herė tė Lumen Nana Tereze.
6. Kam dėgjue nga disa miq e vėllazen tė mi shqiptarė tė besimit katolik se si nė disa katunde tė anes sė Prizrenit e rrethit tė Gjakoves, edhe nė shkolla ndahen nxansit dhe femijet katolikė, provohet me tė gjitha forcat me i nda nga klasat e shkollės me vėllaznit dhe motrat e tyne poashtu shqiptarė, por pa fajin dhe pa vullnetin e tyne tė besimit islam.


Nji segregacion tė tillė pat ba per kohen e vetė vetem kasapi i Gadishullit Ilirik, Slobodan Miloseviq, me nxansat shqiptarė kur iu pat ndalue shkollimin nėn tė njejten ēati me nxansat serbė dhe kjo pat detyrue pastaj Liderin Gjithshqiptarė tė asaj kohe, Dr. Ibrahim Rugovėn, per t’i hapė shkollat paralele. Dihet se si funksionuen per 10 vite tė ashtuquejtunat SHKOLLA SHTEPIA.


A thue vallė ( mos o Zot ) do detyrohen tash edhe vėllaznit tonė tė gjakut, per shkak tė injorancės tonė kombtare, shtetnore, institucionale e akademike, tė hapin shkolla tė tilla, apo tė marrin boten nė sy sikur pat marr populli shqiptar i Dardanisė nė spastrimin total tė Dardanisė nė pranveren e vitit 1999?!
Dhe nese vėllaznit tanė shqiptarė katolikė do shpėrngulen nga trojet e veta stėrgjyshore, kush do vendoset nė ato troje?! Do vendosen gjakprishunit shqipfolėsa, adhurues tė Rexhep Taip Erdoganit turk, i cili nė Dardani sillet si nė shtėpinė e vetė. Dhe sillet kėshtu sepse atij ia kanė hapė dyert dhe krahet dhe e kanė perqafue pushtetaret e Dardanisė, me nė krye kryeministrin Hashim Thaqi dhe me liderin Vahabi tė Dardanisė ( sipas sherbimeve sekrete nė SHBA ) Naim Ternava.
7. Para dy ditėve pjestari i asamblesė komunale nė Prizren, Prof. Nue Oroshi, bani publike dorheqjen e tij nga kjo asamble per faktin se ai aty diskriminohet, se zani i tij injorohet, se tė drejtat kombėtare tė atij vetė dhe tė pjestarėve shqiptarė tė besimit katolikė diskriminohen dhe ata nuk trajtohen as si qytetarė tė rendit tė fundit, trajtohen edhe ma keq. Dhe krejt kjo per faktin se Prizrenin, kėtė Metropolė tė parė gjithėshqiptare ( qershor 1878 ), sot e kanė marrė turqit e Erdoganit, Davudoglu-s dhe Abdullah Gyl-it.
8. Diskriminohen shqiptaret e besimit katolik nė Dardani edhe per faktin se, ta zamė, nė Prizren, katundari nga Zhuri, qė para dy-tri viteve ka zbritė me jetue nė qytet, mbrenda nate deklarohet turk dhe harron gjuhen shqipe. E ndrron ate me turqishten e sulltanėve. Dhe pikrisht tė tillėt edhe provokojnė ma sė shumti vėllaznit e tyne shqiptarė katolikė.
Unė ēuditem se si mund tė jetė turk qytetari me kėta mbiemna: Morina, Krasniqi, Kryezi, Shala etj, etj mbiemna qė tė gjithė tė krijuem nė emna fisesh shqiptare ?!
Pra shqiptaret e vertetė, pasardhėsit e atyne qė na ruejten gjuhė e kulturė, histori e traditė, sternipat e Gjergj Kastriotit, Lekė Dukagjinit, Pjeter Bogdanit, Pjeter Budit, Gjon Buzukut, Gjergj Fishtės, Gurakuqėve e Gazullorėve, sot diskriminohen dhe atyne duhet dalė nė ndihmė.
T’i mbrojmė sepse janė gjaku ynė, janė pjesa e mishit dhe kockes tonė, t’u themi (atyne qė diskriminojnė) neve tė tjeret qė ja pra, po dėshrojmė me u lidhė namaz nė vend se me u perkulė
para Jezuit se neve tė gjithė jemi SHQIPTARĖ dhe per dogmat e beduinve arabė neve nuk i japim as nuk i poshtersojmė vėllaznit tanė.
Si po harrojmė se asht pikrisht shqiptari KATOLIK ai qė nėper breza ( tue perballue tmerret e paimagjinueshme per njeriun normal qė u ka ba pushtuesi osman per pesė shekuj ) ka ruejtė gjuhė e kulturė shqiptare. Si po harrojmė se turqit u kan lejue shkolla grekut, serbit e bullgarit, rumunit e malazezit, ēka edhe kryekishen sllavoortodokse e kanė lejue nė mes tė Stambollit, ndersa shqiptarėve jo vetem se u kanė ndalue shkollim e zhvillim, por per nji shkronjė shqipe tė alfabetit e kanė ngulė nė hu per sė gjalli shqiptarin Katolik. Kishat katolike shqiptare gjithmonė ishin nė shenjester tė shkatrrimit, ndersa serbėve u lejohej adoptimi dhe pershtatja e kishave katolike shqiptare dhe sot ato janė kisha serbe. Krejt kjo me ndihmen e turqėve, vėllazėnve tė Hashim Thaqit dhe tė gjithė kėtyne shqipfolsave qė po ngrejnė vithet perpjetė nė namaze islame.
Si po harrojnė shqipfolsit e sotshem se shkronjat me tė cilat ata shkruejnė gjithė ato shamje kunder Krishtenizmit, Dr. Ibrahim Rugovės, Gjergj Kastriotit, Nanes Tereze, Pjeter Bogdanit etj, etj i ka ba pikrisht At Gjergj Fishta.


Shqiptarė, zgjohuni, mos lejoni tė ju diskriminojnė VĖLLAZNIT DHE GJAKUN TUEJ nji shtresė e njerėzve tė pa cipė, shpirt zi dhe injorantė.


_________________________________________

???? Shqipfolesa, shpirtėzinjė, rrugaēar, vehabista, islamista, antishqiptar, injoranta, gjake prishur, fyen hoxhallaret, Kryemyftiun,... dhe me ne fund ; "Krishti na don, te bashkohemi si vllazėn"


...oooh :(

... i shkret,

> n'RROT T'SOMES !!!!

emine
12-04-12, 18:51
nuk lexova gjithe ato qka jan postu,po kjo dukuri eshte e perhapur tek populli yne,disa as qe dijne ende qe egzistojne katoliket shqiptare,poashtu shume nga njerzit e mbrapambetun mendojne se kush mban kryq a SHKAm“,,,ky a fakt i gjall dhe cdo te krishteri i ka ndodhe te thirret shka nese a pyet cfare feje ke,,,,kemi dhe forumin ne te cillin jan akuzu katoliket si shkije dhe muslimanet si arab,,,

murrizi
12-04-12, 19:17
Jo,
Nė Kosovė diskriminohen tė gjithė ata qė nuk janė islamist !

Ne tė tjerėt nuk e kemi kėtė problem.

LOJETARI
12-04-12, 20:18
Makresh ,
lexo edhe njėherė se nuk e paske kuptue mirė shkrimin qė e ke sjellė .

Guri i madh
12-04-12, 20:19
jam i lindur ne nji rreth ku te gjith jan musliman isha 10 vjeqar kur jam rreh me nji katolik ne PEJ ne lagjen DARDANIA i cili ma kerkoj emblemen e GJERGJ KASTRIOTIT e une nuk ja dhash duke mendue se nuk esht shqiptar , tash prap kan dal disa patriota qe po na servojn SULLTANIZMIN per me na largue nga vlerat KOMBTARE qe na e kan lakmi krejt EVROPA

Bajlozi i Zi
12-04-12, 21:22
Makresh ,
lexo edhe njėherė se nuk e paske kuptue mirė shkrimin qė e ke sjellė .

Une mendoj se as nuk e ka lexu. Qellimi i makreshit ėshtė t'ia beje argatin ketij selim m. nengurres, t'i beje reklame dhe t'ia lepije fundin e shpines.

S'thone kot qe ekstremet puthen.

Makresh
12-04-12, 23:17
Makresh ,
lexo edhe njėherė se nuk e paske kuptue mirė shkrimin qė e ke sjellė .

Kuptone ju Lojetar. Se un e njoh deri diku kete qen.

Ps. : Balosh peder_rheisi, fundin e shpinės do ta le ty.

premium
12-04-12, 23:40
Kuptone ju Lojetar. Se un e njoh deri diku kete qen.

Ps. : Balosh peder_rheisi, fundin e shpinės do ta le ty.
Makresh
ujku ujkun nuk e han
kryqi kryqin nuk e shtyp
tani kupto me njė thėnje tė pėrbashkėt
ti je panta
ti si panta
Bajlosh +me maskė rhei

Besi:)
13-04-12, 04:11
Ka ardhe katunari en sheher ka kohe edhe kishen me kqyr , se une si Musliman qasajde i bi per dit kur jam en Kosovė e seshoh e as nuk ma nxen rrugen se le mu me gjujt a me sulmu, po mi than kti shokut ec ndrece shpin e mos i kqyr punet e tjetrve...
Duhet me dit se kur te injoron dikon, as ai nuk te don ty, pra me mos lejimin e veshjes fetare neper shkolla, pamarr parasysh ciles fe, njė numer i madh kan urrejtje..
Te voglit i hajne mollat, kurse te mdhejve ju pihen dhembet,

Denim
24-05-12, 13:16
Ky njeri, apo me mir te them ; Ky Katolik (sic preferon te quhet), pershkruan vuajtjet e te krishtereve ne Kosove duke e paraqit popullin shqiptar, si nje popull qė shkel me dy kembe te drejtat e njeriut dhe lirise individuale !

Mund ta lexoni ketu, dhe mund ta gjykoni vet gjuhen me te cilen fyen kjo "viktimė" , larg 3000 km Kosovės !

__________________________________________________ _________________

Nga Selim M. Nengurra

Dikush do thotė se janė fjalė tė mėdhaja kėto, do shtrohet pyetja: A mos asht akuzė e madhe kjo? Dikush do thotė ashtu asht e dikush nuk do thotė asgja, do heshtė, ashtu sikur po heshtė ky popull i shkretė per shumēka qė po ndodhė nė trojet tona etnike shqiptare e per ēka nuk ishte dashtė tė heshtė.
Unė nė radhė tė parė si njeri, pastaj si qytetarė, dhe si shqiptarė pa asnjifarė mundi as fushate hulumtuese gazetareske ēak nga Norvegjia kam pa kėto 12 vite pas ēlirimit tė Dardanisė se sa poshtersishtė po diskriminohen KATOLIKET SHQIPTARĖ. Do i numrojė disa nga shembujt qė vertetojnė kėtė qė thamė.


1.Lajmi se do ndėrtohej KATEDRALJA "NANA TEREZE" ngjalli reagime dhe debate tė tmerrshme kundėr ndėrtimit tė saj.
Padyshim se nuk do ndertohej fare po tė kishin pasė guxim masat e lukunisė injorante shqipfolėse t’i kunderviheshin forcave tė KFOR-it dhe UNMIK-ut, tė cilat porsa u vendosen nė Dardani, u detyruen tė banin roje me policinė e tyne edhe nė ato kisha katolike shqiptare, qė ishin aty me shekuj, nga frika se rrugaēria e territ shpirtnor oriental mund t’i sulmonte e shkatrronte ato sė bashku me kishat e manastiret tjera, qė tashma po konsiderohen si kisha e manastire serbe.
Unė nuk u ēudita kur shkova nė vendlindje nė vitin 2000 pse bahej roje policore te kisha serbe nė qendėr tė Istogut, por nuk kuptoja dhe nuk pajtohesha kur shifja roje policore nė Kishen Katolike nė Ulpianė, nė Prishtinė. Kėtė e shihja sa here dilja nė ballkonin e banesės sė kunatit tim ku edhe baja pushimin, mbasi shtėpia ime ishte rrenue e ba shkrumb nga komshijtė serbė gjatė luftės.


Bisedoja me njerėz dhe atyne nuk u bante pėrshtypje kjo fare. Unė isha kategorik se nuk ka nevojė tė ruhen kishat, sepse na si komb gjithmonė kemi respektue objektet e kultit dhe faltoret, si tonat ashtu edhe tė tė tjerėve. Mirėpo, me kohė kuptova se nderkombėtaret kishin nuhatė, qė ato objekte mund tė baheshin cak i sulmeve ekstreme islamiste, prandaj vendosen rojet.
Se paskan pasė tė drejtė nderkombėtaret, u vertetue katercipisht nė vitin 2004, kur disa rrugeēen, injorantė e antishqiptarė sulmuen gjoja serbet nė Ēagallavicė e ma vonė nė Veri tė Mitrovicės dhe gjithandej Dardanisė dhe me kėtė rast ata u vunė zjarrin edhe faltoreve tė besimeve tė krishtena. Padyshim po sikur mos tė hasnin nė rezistencė dhe injorim total nga pjesa dermuese e kombit shqiptarė tė Dardanisė, kallja e kishave do perfundonte me shkatrrimin e atyne kishave Shqiptare Katolike dhe vetem nji Zot di se ēka do ndodhte ma tutje.


2. Mbasi nuk paten forca as guxim ta ndalonin ndėrtimin e Katedrales, se me gjithė deshirė do e banin, nė pikė tė dites sulmohet njeriu ma i urtė dhe ma aktiv per ēashtjen shqiptare nė pergjithsi, Prifti Don Lush Gjergji, qė ishte nė shoqni edhe tė dy priftave tė tjerė, dhe plaēkitet. Padyshim se sulmi nuk kishte qellim plaēkitjen e Priftit, por pse ai nga simpatizantet e territ oriental konsiderohet si katoliku ma i madhė nė Dardani, dhe krahas Dr. Ibrahim Rugovės, fajtori ma i madh pse ndertohej KATEDRALJA.


3. Pėr t’i irritue dhe per t’i detyrue ndoshta me u shpėrngulė nga trojet e veta, disa vahabi ekstrem shkojnė dhe ndėrtojnė xhaminė me dy minare nė zemren e lagjes sė shqiptarėve tė besimit katolik nė Klinė.


4. Gjatė fushates elektorale per zgjedhjet e fundit lokale kandidati i PDK-sė sė Hashim Thaqit, z. Sokol Bashsota nė Klinė sjell nga katundet e Drenicės me autobusa disa mijė injorant per ti brohorit ati e per ti frigue vendoret klinas dhe mes tjerash ai nė foltore deklaron: Nese doni Europė e kisha votoni kandidatin e AAK-sė, nese doni xhamija voten ma jepni mue dhe ju premtojė se do i bajė katundet e Lugdrinit me ra shahadet. Po e perkujtojė se nė ato katunde kryesishtė janė shqiptaret e besimit katolik.
5. Hoxhallarė e imama tė ndryshem shqipfolsa, si p.sh. Shefqet Krasniqi, haptas dalin e flasin kundėr personaliteteve ma tė shqueme kombėtare shqiptare vetem per "FAJIN" se ata janė tė besimit Katolik. Janė sot me qindra mija faqe shkrime nė saide interneti dhe nė gazeta tė ndryshme ku sulmohet me shamje, trillime e shpifje me fjalorin ma banal Dr. Ibrahim Rugova per "FAJIN" pse studjoi Veprėn e Pjetėr Bogdanit, pse vendosi me fuqinė e postit tė Presidentit tė Shtetit qė kishte qė edhe Dardania dhe shqiptarėt e saj ta kenė nė metropolen e tyne nė Prishtinė Katedralen. Ky imam, me gjak dhe gen shpirtziu orientalist e karpatian, shau e mallkoi publikisht disa herė tė Lumen Nana Tereze.
6. Kam dėgjue nga disa miq e vėllazen tė mi shqiptarė tė besimit katolik se si nė disa katunde tė anes sė Prizrenit e rrethit tė Gjakoves, edhe nė shkolla ndahen nxansit dhe femijet katolikė, provohet me tė gjitha forcat me i nda nga klasat e shkollės me vėllaznit dhe motrat e tyne poashtu shqiptarė, por pa fajin dhe pa vullnetin e tyne tė besimit islam.


Nji segregacion tė tillė pat ba per kohen e vetė vetem kasapi i Gadishullit Ilirik, Slobodan Miloseviq, me nxansat shqiptarė kur iu pat ndalue shkollimin nėn tė njejten ēati me nxansat serbė dhe kjo pat detyrue pastaj Liderin Gjithshqiptarė tė asaj kohe, Dr. Ibrahim Rugovėn, per t’i hapė shkollat paralele. Dihet se si funksionuen per 10 vite tė ashtuquejtunat SHKOLLA SHTEPIA.


A thue vallė ( mos o Zot ) do detyrohen tash edhe vėllaznit tonė tė gjakut, per shkak tė injorancės tonė kombtare, shtetnore, institucionale e akademike, tė hapin shkolla tė tilla, apo tė marrin boten nė sy sikur pat marr populli shqiptar i Dardanisė nė spastrimin total tė Dardanisė nė pranveren e vitit 1999?!
Dhe nese vėllaznit tanė shqiptarė katolikė do shpėrngulen nga trojet e veta stėrgjyshore, kush do vendoset nė ato troje?! Do vendosen gjakprishunit shqipfolėsa, adhurues tė Rexhep Taip Erdoganit turk, i cili nė Dardani sillet si nė shtėpinė e vetė. Dhe sillet kėshtu sepse atij ia kanė hapė dyert dhe krahet dhe e kanė perqafue pushtetaret e Dardanisė, me nė krye kryeministrin Hashim Thaqi dhe me liderin Vahabi tė Dardanisė ( sipas sherbimeve sekrete nė SHBA ) Naim Ternava.
7. Para dy ditėve pjestari i asamblesė komunale nė Prizren, Prof. Nue Oroshi, bani publike dorheqjen e tij nga kjo asamble per faktin se ai aty diskriminohet, se zani i tij injorohet, se tė drejtat kombėtare tė atij vetė dhe tė pjestarėve shqiptarė tė besimit katolikė diskriminohen dhe ata nuk trajtohen as si qytetarė tė rendit tė fundit, trajtohen edhe ma keq. Dhe krejt kjo per faktin se Prizrenin, kėtė Metropolė tė parė gjithėshqiptare ( qershor 1878 ), sot e kanė marrė turqit e Erdoganit, Davudoglu-s dhe Abdullah Gyl-it.
8. Diskriminohen shqiptaret e besimit katolik nė Dardani edhe per faktin se, ta zamė, nė Prizren, katundari nga Zhuri, qė para dy-tri viteve ka zbritė me jetue nė qytet, mbrenda nate deklarohet turk dhe harron gjuhen shqipe. E ndrron ate me turqishten e sulltanėve. Dhe pikrisht tė tillėt edhe provokojnė ma sė shumti vėllaznit e tyne shqiptarė katolikė.
Unė ēuditem se si mund tė jetė turk qytetari me kėta mbiemna: Morina, Krasniqi, Kryezi, Shala etj, etj mbiemna qė tė gjithė tė krijuem nė emna fisesh shqiptare ?!
Pra shqiptaret e vertetė, pasardhėsit e atyne qė na ruejten gjuhė e kulturė, histori e traditė, sternipat e Gjergj Kastriotit, Lekė Dukagjinit, Pjeter Bogdanit, Pjeter Budit, Gjon Buzukut, Gjergj Fishtės, Gurakuqėve e Gazullorėve, sot diskriminohen dhe atyne duhet dalė nė ndihmė.
T’i mbrojmė sepse janė gjaku ynė, janė pjesa e mishit dhe kockes tonė, t’u themi (atyne qė diskriminojnė) neve tė tjeret qė ja pra, po dėshrojmė me u lidhė namaz nė vend se me u perkulė
para Jezuit se neve tė gjithė jemi SHQIPTARĖ dhe per dogmat e beduinve arabė neve nuk i japim as nuk i poshtersojmė vėllaznit tanė.
Si po harrojmė se asht pikrisht shqiptari KATOLIK ai qė nėper breza ( tue perballue tmerret e paimagjinueshme per njeriun normal qė u ka ba pushtuesi osman per pesė shekuj ) ka ruejtė gjuhė e kulturė shqiptare. Si po harrojmė se turqit u kan lejue shkolla grekut, serbit e bullgarit, rumunit e malazezit, ēka edhe kryekishen sllavoortodokse e kanė lejue nė mes tė Stambollit, ndersa shqiptarėve jo vetem se u kanė ndalue shkollim e zhvillim, por per nji shkronjė shqipe tė alfabetit e kanė ngulė nė hu per sė gjalli shqiptarin Katolik. Kishat katolike shqiptare gjithmonė ishin nė shenjester tė shkatrrimit, ndersa serbėve u lejohej adoptimi dhe pershtatja e kishave katolike shqiptare dhe sot ato janė kisha serbe. Krejt kjo me ndihmen e turqėve, vėllazėnve tė Hashim Thaqit dhe tė gjithė kėtyne shqipfolsave qė po ngrejnė vithet perpjetė nė namaze islame.
Si po harrojnė shqipfolsit e sotshem se shkronjat me tė cilat ata shkruejnė gjithė ato shamje kunder Krishtenizmit, Dr. Ibrahim Rugovės, Gjergj Kastriotit, Nanes Tereze, Pjeter Bogdanit etj, etj i ka ba pikrisht At Gjergj Fishta.


Shqiptarė, zgjohuni, mos lejoni tė ju diskriminojnė VĖLLAZNIT DHE GJAKUN TUEJ nji shtresė e njerėzve tė pa cipė, shpirt zi dhe injorantė.


_________________________________________

???? Shqipfolesa, shpirtėzinjė, rrugaēar, vehabista, islamista, antishqiptar, injoranta, gjake prishur, fyen hoxhallaret, Kryemyftiun,... dhe me ne fund ; "Krishti na don, te bashkohemi si vllazėn"


...oooh :(

... i shkret,

> n'RROT T'SOMES !!!!Cfare nuk eshte e sakt ketu perveq konstatimit tend ?


> TI !

Makresh
24-05-12, 13:30
Cfare nuk eshte e sakt ketu perveq konstatimit tend ?


> TI !


Ty t'ka dėnu Zoti..

Denim
24-05-12, 13:40
Ty t'ka dėnu Zoti..


Ty edhe ma keq allahu !

Makresh
24-05-12, 13:43
Ty edhe ma keq allahu !

Sipas keti shkrimi, dhe sipas vertetimit tend me lart, ti qenke i denuar edhe nga populli Shqiptar.

Denim
24-05-12, 14:06
Sipas keti shkrimi, dhe sipas vertetimit tend me lart, ti qenke i denuar edhe nga populli Shqiptar.

Ndoshta, nga populli i cili i sheh Shqiptarėt me syzat tua.

valiii
24-05-12, 15:34
Une mendoj se as nuk e ka lexu. Qellimi i makreshit ėshtė t'ia beje argatin ketij selim m. nengurres, t'i beje reklame dhe t'ia lepije fundin e shpines.

S'thone kot qe ekstremet puthen.

Mos e shaj Selimin... qy njeri eshte inspiruar prej temes tende dhe e ka ndruar mbiermrin prej hasanaj ne nengurra.

Sa i perkete temes shume pak ka te verteta. Kam shume miq katolike, rethanat e kane bere te vehten qe shoqerohemi dhe bashkpunojme ama jane prej atyre katolikeve qe nuk ju pengon namazi kurse krejt keta qe lehin keta sjane as katolike (sikur selimi qe ska qene kurr e s'eshte hala. z'din as cka eshte) as keta zdin cka jane vetem mshefen mbas te shollvareve te prifterinjeve duke proklamuar folklorin patriotik.

Diskriminime ka sa dush dhe ka te duash. Nje prej tyre dhe me e madhja qe bie ne sy eshte lokalizmi ku ndahen shehlert dhe katundart "respektivishte" balat dhe zoragjinjet ku kta te paret mbas luftes e moren primatin dhe gezojne mirqenje dhe te gjithat pikerishte duke u mshefur pas patriotizmit folklorik. e fundit qe e kam degjuar eshte rasti ne Peje, ku nje shputak i pejonizuar deri para lufte e qiti harapallokin dhe tha: sa t jom une qetu ne komune asnje pejon s'ka me qene ne ndonje pozite vendimarrese lol ...

Selimi me shkrimet e veta gjithmon eshte munduar te sjelle percarje vellazerore. Shpesh me kujtohen vargjet e famshme:" Qeshu rini se bota eshte e jotja"... Qeshu. s'ki nevoje me u kufizuar me kufinje te "mahalles" se Kosoves apo te Shqiperise. N'kofsh i zoti qallshit ka t mundesh e perparo ne cfardo aspekti sepse (qysh po na meson poeti) Bota eshte e jona ...

Don lush gjergji smunet me ma ndalue mua me shku ne kishe e as Shefqeti me hy ne xhami e as ai shputaki me hy n komune te pejes... qeshu , futja pordhe njerzve me tentativa percarese........

S'kam termin bre...!

Bajlozi i Zi
24-05-12, 16:10
:biggrin:

Kjo menyra pėr me u tregu frajer duke theksuar njė veti racore te tjetrit, ėshtė sa absurde, aq edhe qesharake.

Njė musliman ekstrem, kur don m'u tregu frajer thot: une kam shok katolik. :P
dmth ia thekson shokut te vet njė tipar qe ma se paku ka rendesi ne raportet ndernjerezore, e aq me teper miqesore.
Edhe amerikanėt kur dojne me tregu qe nuk jane racista thojne: une e kam edhe njė shok tė zi. :tongue:

valiii
24-05-12, 16:21
:biggrin:

Kjo menyra pėr me u tregu frajer duke theksuar njė veti racore te tjetrit, ėshtė sa absurde, aq edhe qesharake.

Njė musliman ekstrem, kur don m'u tregu frajer thot: une kam shok katolik. :P
dmth ia thekson shokut te vet njė tipar qe ma se paku ka rendesi ne raportet ndernjerezore, e aq me teper miqesore.
Edhe amerikanėt kur dojne me tregu qe nuk jane racista thojne: une e kam edhe njė shok tė zi. :tongue:

Gjithnje behet fjale tek rraca e njejte ( qe ti me shoke e shihni si te percare edhe vet punon ne ate drejtim)... mos i vlerso njerzit nga i kane dajte apo ne cka besojne apo ne fizionomi ose ne veshje/pamje te jashtme. ekstremist je vet, kjo te reflekton neper shkrrablat qe i shkaperderdhe neper forum ... Kosova ka problem me njerzit e sojit tend e te selimit qe z'din cka jane e jo te katolikeve dhe muslimaneve.