PDA

View Full Version : Besimtarve Ortodoks-Shtetasve tanė urime Pashkėt


murrizi
13-04-12, 18:55
Urime pashkėt pėr ata qė e festojn

Fshatari
13-04-12, 19:01
Urime pashkėt pėr ata qė e festojn

Kish mujt ndonje i krishtere ortodoks te me sqaroje pse pashket ortodoks festohen me vonese ne raport me pashket katolik dhe protestante ?
Kush ka te drejte, e kush gabon ?

murrizi
13-04-12, 19:09
Kish mujt ndonje i krishtere ortodoks te me sqaroje pse pashket ortodoks festohen me vonese ne raport me pashket katolik dhe protestante ?
Kush ka te drejte, e kush gabon ?

Haver une nuk dijė n'kėtė muhabet mė shumė, veq njoh ca Shqiptar Ortodoks qe pėr Shqiptari po ti lijshin "ponglat" ndor. Nga kjo arsye edhe urimi pėr ta, por edhe me i marr me t'mir pak edhe Ortodoksit e kosovės njėjtė siq kan bėrė edhe paria e shtetit tonė, ja njė shembull:

Prishtinė, 13 prill – Kryeministri Hashim Thaēi ka pėrgėzuar besimtarėt ortodoksė nė Kosovė me rastin e festės sė Pashkėve.

“Festa e Pashkėve simbolizon idenė e Ringalljes sė vlerave shpirtėrore dhe filozofike, besimin nė tė mirėn e jetės, kulturės dhe idealeve tė pėrbashkėta tė njerėzimit.

Tė gjithė jemi pėrgjegjės pėr ndėrtimin e vendit tonė dhe po punojmė bashkėrisht pėr ta bėrė Kosovėn shtet me tė cilin tė gjithė do tė krenohemi, vend tė sigurt dhe me perspektivė pėr fėmijėt tanė.

Qytetarėt e Kosovės do tė vazhdojnė tė kremtojnė festat e tyre nė paqe e tolerancė, nė solidaritet dhe mirėkuptim.

Duke besuar se nė familjet tuaja do tė mbretėrojė lumturia, mirėqenia dhe paqja, nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim ju shpreh urimet mė tė sinqerta pėr festėn e Pashkėve”, thuhet nė urim.

Zanzi/M
13-04-12, 19:51
Kish mujt ndonje i krishtere ortodoks te me sqaroje pse pashket ortodoks festohen me vonese ne raport me pashket katolik dhe protestante ?
Kush ka te drejte, e kush gabon ?

Kisha Katolike festen e pashkes e feston mbi bazen e kalendarit gregorian. Qe dmth: pashket katolike caktohen te dielen e pare pas henes se pare te plot pas dites se pranveres, qe dmth pas dites se pranveres 22 mars pas asaj hene qe e ka zene duke u mbushur 22 marsi te dielen e pare pasi eshte mbushur hena cktohen pashket. Kjo sipas kalendarit gregorian.

E njejta ndodh me pashket ortodokse, mirepo kjo ndodh nje jave me vone sipas kalendarit julian.

Guri i madh
13-04-12, 19:57
Murriz efendi:biggrin: nese nuk e kie edhe nga nji traktor Ferguson me i shperblye nuk po ti pranojshin urimet

Makresh
15-04-12, 11:32
Haver une nuk dijė n'kėtė muhabet mė shumė, veq njoh ca Shqiptar Ortodoks qe pėr Shqiptari po ti lijshin "ponglat" ndor. Nga kjo arsye edhe urimi pėr ta, por edhe me i marr me t'mir pak edhe Ortodoksit e kosovės njėjtė siq kan bėrė edhe paria e shtetit tonė, ja njė shembull:.Po, po edhe un i njoh do shqiptar ortodoks aq radikal mbi planin kombtar, saqe kur kryepeshkaqeni i tyre i tha keto fjalė :


Mė 4 tetor tė 1998'ės, kur nė qendėr tė Europės (nė Kosovė) masakroheshin barbarisht qytetarė tė moshave dhe gjinive tė ndryshme, nė skajin tjetėr tė saj (nė qėndėr tė Moskės), A.Janullatosi deklaron: "Bombardimet amerikane ndaj makinės ushtarake serbe, nė Dardani, duhet tė parandalohen." Sipas tij, gjenocidbėrėsit milosheviēianė nuk duhet tė ndėshkoheshin, por tė kritikoheshin. Teori kjo, qė me siguri Janullatosi e ka pėrvetėsuar nga interpretimi katolik i Biblės, qė thotė: "Kur tė qėllojnė nė njėrėn faqe, mos kundėrvepro, por kthehu tjetrėn... !!!"... nuk ju degjua as zeri, e as fryma 'kombtare' !