PDA

View Full Version : Me Tren:Tiran-Prishtin-Mynih-Paris-Londer, dhe anasjelltas


murrizi
30-05-12, 16:03
Tashi kur autostrada u jetėsua, mendoj qė i ka ardhur koha hekurudhes tė funksionoj.
Por jo trenave veq mbrenda kosoves, por edhe tė atyre mbarkombėtarė e ndėrkombėtarė.
Mėsova nga mediat pėr disa takime mes ambasadorit anglez Cliff dhe ministrit pėr infrastruktur Mujota.
Jam i bindur qė nė krizat e tilla, kjo qė ndodhet sot bota, investimet e llojit tė tillė janė tė mundshme nga ato shtete qė i marrin pėrsiper ato.
Ndėrsa ne do tė pėrfitonim.

premium
30-05-12, 22:41
Pur hajur na koft pra Murrriz , mor prito me ma nxjerrė njė bylet pėr anasjelltas.

Kercovari
01-06-12, 05:49
Sdi pse nuk u pelqej treni murrizit dje...


http://toniclaro.to.funpic.de/unter_spass/funpics/funpics/train.jpg

Murrizi Expres Prishtine Bangladesh mbajuni forte o dardanez..:biggrin:

murrizi
01-06-12, 07:13
Une e kam parasysh qe ju dy do te donit nje tren per stamboll e deri ne riad. Por ja qe une murrizi dhe shokt e mije do ti japim drejtimin andej kah lind dielli per shqiptaret.

halla e madhe
01-06-12, 08:07
Une e kam parasysh qe ju dy do te donit nje tren per stamboll e deri ne riad. Por ja qe une murrizi dhe shokt e mije do ti japim drejtimin andej kah lind dielli per shqiptaret.


..ma kujtove orient_expresin e viteve 80ta kur barteshin mergimtaret ne drejtim te jugut e lindjes,ishte eskursion tri e ma shume ditesh,:rolleyes:
.,tash n'bisht t'ballonkes per dy ore ja bejme papaaaaaa pampurit nga qiella:biggrin::biggrin:

Kercovari
01-06-12, 08:10
Une e kam parasysh qe ju dy do te donit nje tren per stamboll e deri ne riad. Por ja qe une murrizi dhe shokt e mije do ti japim drejtimin andej kah lind dielli per shqiptaret.
Do te ishte ne rregull cdo gje kur te pakten murrizi te kishte nje elaborat si do te realizonte kete projekt kaq te rendesishem kombetare,e kur kemi te bejem me enderra athere shkon treni yt vetem drejte bangladeshit asesi drejte anes ku lind dhe ku perendon djelli..merre me bute o morriz se halle kemi plote dhe varferi per te u marre me kesi projekte qe kushtojne miliarda euro..

Kercovari
01-06-12, 08:16
Murriz,ato qe e njohin politiken e dine me mire se ti se shqiptaret jane me afer Stambollit se sa Berlinit,e kjo e te bemes politike nuk cungon interesat e askujt nese jemi nje shoqeri e hapur per te gjithe"Edhe per dreqin,edhe per djallin"athere do te mesojme se ku shkojme tashti eshte heret per konkluzione perfundimtare si te tuat..

vjeshta
01-06-12, 14:17
Kush e di ,se nga Prishtina deri ne Munih fluturon apo i bjen neper Beograd ?

valiii
01-06-12, 14:54
Moderatori kompetent duhet te e transferoje kete teme imidiatlli tek humori ...

Zero Cool
01-06-12, 16:00
murriz Shypnija,

E kisha dėshiru njė jetėsim tė idesė sate, por kam njė pytje:

A thua munden binarėt e trenit tė bėhen tė kualitetit "Limaj" si qė janė bėrė asfalltet nė Kosovė ?

Guri i madh
01-06-12, 17:20
Tashi kur autostrada u jetėsua, mendoj qė i ka ardhur koha hekurudhes tė funksionoj.
Por jo trenave veq mbrenda kosoves, por edhe tė atyre mbarkombėtarė e ndėrkombėtarė.
Mėsova nga mediat pėr disa takime mes ambasadorit anglez Cliff dhe ministrit pėr infrastruktur Mujota.
Jam i bindur qė nė krizat e tilla, kjo qė ndodhet sot bota, investimet e llojit tė tillė janė tė mundshme nga ato shtete qė i marrin pėrsiper ato.
Ndėrsa ne do tė pėrfitonim.ngo balin Guri e fillo me tarpi ---shkrimje te plumit ese bartjen e hajmalive se po i shef do anrra shum te rana :biggrin: bile edhe e kur te pijsh e hudh letren e shkruar nga Mullah Kokrrizi do me than ne gjuhen Arapistane nė GOT e pastaj e püin qata UJ --mos ti pin sorra met e me perzie me birr ,se pastaj egziston mundsia qe trenat nga fush kosova i nis per nė Mars

murrizi
01-06-12, 18:43
ngo balin Guri e fillo me tarpi ---shkrimje te plumit ese bartjen e hajmalive se po i shef do anrra shum te rana :biggrin: bile edhe e kur te pijsh e hudh letren e shkruar nga Mullah Kokrrizi do me than ne gjuhen Arapistane nė GOT e pastaj e püin qata UJ --mos ti pin sorra met e me perzie me birr ,se pastaj egziston mundsia qe trenat nga fush kosova i nis per nė Mars

do ta kem parasysh sygjerimin tende guri.m
tendin edhe te harapve.

Guri i madh
01-06-12, 19:18
[QUOTE=murrizi;2221493]do ta kem parasysh sygjerimin tende guri.m
tendin edhe te harapve.[/QUOTa te pelqej aj pampuri i kerqovarit i mbush me pakstanezAjshe Osmani - Mor Pampur - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=XqxNiMCyXcQ)

Makresh
01-06-12, 23:28
Tashi kur autostrada u jetėsua, mendoj qė i ka ardhur koha hekurudhes tė funksionoj.
Por jo trenave veq mbrenda kosoves, por edhe tė atyre mbarkombėtarė e ndėrkombėtarė.
Mėsova nga mediat pėr disa takime mes ambasadorit anglez Cliff dhe ministrit pėr infrastruktur Mujota.
Jam i bindur qė nė krizat e tilla, kjo qė ndodhet sot bota, investimet e llojit tė tillė janė tė mundshme nga ato shtete qė i marrin pėrsiper ato.
Ndėrsa ne do tė pėrfitonim.

Murriz, s'je larg edhe Ti, ki me zbulu trenin me vap ne kosove ! Vec jepi, jepi ...zor !

premium
01-06-12, 23:51
Eshte e mundshme te reduktohet treni me bartė thėngjill qymuri , se gjitha ato vagonat me mbush me udhėtar ėė ncuk ska viza , ska pare :)

Kercovari
02-06-12, 06:19
do ta kem parasysh sygjerimin tende guri.m
tendin edhe te harapve.

Do te isha njeriu me i lumtur po te isha vetem nje grimce e ketyre arabve...

http://www.adpic.de/data/picture/detail/Dubai_Metro_414628.jpg

Dubai Metro

Me duket se je ka sheh enderra murriz.Po te kisha keshillu hudhe nje shikim perreth teje nga cili kend i botes te duash do te shohish se akoma je ne lufte po me te pergedhelurrit e evropes,serbosllavomaqedonete jo me arabet, e ti me meresh me projekte qe per momentin as qe mund te diskutohet kur cdo na digjet flake.Une i kuptoj bukur mire nacionalromantiket po se edhe shqiptari noton ne ato ujra kam fillu rishtazi te mesoj fal teje dhe disave ane e kedn botes virtuale..Enderro murriz,eshte e drejte e jotja po mos ne shty te enderrojme enderrat e tua te gjithe ne...

murrizi
02-06-12, 17:48
Paj burrė edhe nė kofishin ėndėrra, janė herdokurdo tė realizueshme, dhasht perendija e jetofshi e i mbijetofshi sukeset e Shqiptarve.

Ju po shihni ėndėrr xhenetin me hyrija, dela unė qe trena shoh pėrditė.

Alima
02-06-12, 23:28
...

Eh de , mos ja batallisni njerit temen !

Murriz , mbeshtes plotesisht kete mundesi per tren , bile bile me te shpejte se vet TALIS-i ... vone dikur , ...najhere ...


...kurre si dihet !

.

premium
02-06-12, 23:43
Hė!! edhe ky na ishte mangi , (pas autostradės-hekurudha)
infrastruktura e fortė me ekonomi tė dobėt .

Kercovari
03-06-12, 06:46
Murriz,ti prite Edi Ramen te vie ne pushtet per te realizuar kete projekt,e une vertet mendoj te shkoj ne xhenet po te tregoj me vone se si sepse ne kete mengjes nuk kam shume kohe mbase iki ne gjume...

murrizi
03-06-12, 09:19
...

Eh de , mos ja batallisni njerit temen !

Murriz , mbeshtes plotesisht kete mundesi per tren , bile bile me te shpejte se vet TALIS-i ... vone dikur , ...najhere ...


...kurre si dihet !

.
A mė mbėshtete alime a ? edhe unė tya ta kam mbėshtet shpesh kur e ke pas me tė drejtė. problemi qė n'tshumten e rasteve ti ke aluduar si tė pėrpunohet rėra e sahares, e si tė gjelbrohen nga ato, mė ndje ti mua, e pranoj nuk ma ka grrith fort nėr rryp ajo punė.
ēa me bo.


Mbajeni mend !
Nė kėtė forum ka dy gjėra qė po i kundėrshtove nuk tė shkrep, pėr pėrkrahje tė mos flasim fare .!
Rugovistat dhe Islamistat bashkohen aty ku ėshtė qoft edhe mė e vogla mundėsi tė pėrparoj Shqiptarija.

Alima
03-06-12, 12:15
A mė mbėshtetė alime a ? edhe unė tya tė kam mbėshtet shpesh kur e ke pas me tė drejtė. problemi qė n'tshumten e rasteve ti ke aluduar si tė pėrpunohet rėra e sahares, e si tė gjelbrohen nga ato, mė ndje ti mua, e pranoj nuk mė ka grrith fort nėr rryp ajo punė.
ēa me bo.


Mbajeni mend !
Nė kėtė forum ka dy gjėra qė po i kundėrshtove nuk tė shkrep, pėr pėrkrahje tė mos flasim fare .!
Rugovistat dhe Islamistat bashkohen aty ku ėshtė qoft edhe mė e vogla mundėsi tė pėrparoj Shqiptarija.

...


Nje korigjim te vockel murriz , ndoshta s'ma sheh per kusur !

Mos , ...ej MOS um nguc , po te them edhe njehere , pra mbas qesaj here flasim po te njejten gjuhe !Mos thuj qe nuk te kame thene , ti dhe as ata qe mund te korigjojne para se te te korigjoj une ! Krejt granimin ēka i ke ti mbeshtes mandej ,KAQ !!!
Rrypin grithe e shtrengo fort , se me ba me me ra ne dore najhere , pe di ti katroma e pare te fundit nuk ka me ta prite !O dro edhe te furri per ...pe di ti !

Sinqerisht perkraha temen tende , mos u ban pis !


.

Murgesha
03-06-12, 12:31
Mbajeni mend !
Nė kėtė forum ka dy gjėra qė po i kundėrshtove nuk tė shkrep, pėr pėrkrahje tė mos flasim fare .!
Rugovistat dhe Islamistat bashkohen aty ku ėshtė qoft edhe mė e vogla mundėsi tė pėrparoj Shqiptarija.

Si duket kėto dy grupime kan edhe pse tė bashkohen o Murriz.

Thaqistat jeni mbet as me shehėr e as me katund :biggrin:


Sa i pėrket temės vėrtet do tė ishte mirė tė kemi hekurudhė qė na qon nė vendin tonė e prap na kthen nė vendin tonė, ēmimet e aeroplanave tmerrėsisht tė lartė kur po vjen rradha e pushimeve.

murrizi
03-06-12, 14:01
Si duket kėto dy grupime kan edhe pse tė bashkohen o Murriz.

Thaqistat jeni mbet as me shehėr e as me katund :biggrin:


Sa i pėrket temės vėrtet do tė ishte mirė tė kemi hekurudhė qė na qon nė vendin tonė e prap na kthen nė vendin tonė, ēmimet e aeroplanave tmerrėsisht tė lartė kur po vjen rradha e pushimeve.

Po de, precize me milimeter e saktėsuar kjo qė thua ti Murgesh.

Juve asgjė tjetėr s'u bashkon pėrveq urrejtjes ndaj Thaqit. ( me u bo apolitik si unė, hehe nuk e keni at fuqi :tongue:).

Tema:

Trasa e hekurudhes nuk ėshtė veq pėr bartjen e udhėtarėve, ajo mė shumti lavėrdis pėr ekonomin e njė vendi, e nė veqanti pėr vendet qė nuk kan dalje direkte nė deti.
Pasi qė mėmė Shqipnija njė dite do tė na pėrgadis njėrin nga portet detare, problem mbetet transporti i mallrave deri nė Prishtinė-Lidhja Jug me boten.
Ndėrsa trasa tjeter qe e lidhė shqiptarin me perėndimin, patjetėr qė di ti ngjitet hekurudhave nderkombėtare, ku egzistojn marrveshjet e ashtuquajtura tė "lėvizjes sė lirė".
Zonat industriale kėtė e kanė mėse tė nevojshme, e para qė ėshtė transpot mė i lirė, si dhe do ta shkarkonte komunikacjonin rrugorė nė mas tė madhe.

Mos tė harrojm edhe kėtė : Trasa hekurudhore ėshtė mė e lirė pėr tu financuar sa qė janė rrugėt e asfaltuara, duke i pas parasysh edhe mirmbajtjet !

Kercovari
03-06-12, 18:21
Si duket kėto dy grupime kan edhe pse tė bashkohen o Murriz.

Thaqistat jeni mbet as me shehėr e as me katund :biggrin:


Sa i pėrket temės vėrtet do tė ishte mirė tė kemi hekurudhė qė na qon nė vendin tonė e prap na kthen nė vendin tonė, ēmimet e aeroplanave tmerrėsisht tė lartė kur po vjen rradha e pushimeve.
Edhe une jam per nje hekurudhe kombetare po per fat te keq trasat e murrizit kalojne neper serbi me te cilen jemi akoma ne lufte,keshtuqe ky projekt nuk vjen ne diskutim per momentin...

Kercovari
03-06-12, 18:27
Paj burrė edhe nė kofishin ėndėrra, janė herdokurdo tė realizueshme, dhasht perendija e jetofshi e i mbijetofshi sukeset e Shqiptarve.

Ju po shihni ėndėrr xhenetin me hyrija, dela unė qe trena shoh pėrditė.
Kerkove se ku dhe si e shohim ne xhenetin?
Njerzit si ti qe kan mbete ne fazen prenatale mendojne se jeta u takon vetem atyre dhe se vetem ato i dine rruget e hakurrudhave qe i qojne drejte xhenetit,kurse une kete detyre ia kam lene Zotit te percaktoje se ku e kam vendin pe enderra se mund te trasoj rruget e xhenetit edhe ne rrethana pamundesie per momentin.E di pse? Sepse une kam linde femi dhe jam be burre kurse disa lindin burra po mbesin femi dhe enderrojne bukur.