PDA

View Full Version : '' haram dokufesti''


Neferta
16-07-12, 07:20
Njė hoxhė interesant ka dalė nga Prizreni i Dokufest-it pėr t’I thėnė “haram” kėtij evenimenti qė ka marrė pėrmasa globale.
Besoni apo jo, Hoxha Mervan Berisha, njė predikues i ri me gjuhė tė varfėr shprehėse po mundohet t’i bind besimtarėt t’i mbyllin nė shtėpi fėmijėt e tyre gjatė mbajtjes sė Dokufestit, me arsyetimin se “atje po prishėn”.
Hoxha qė duket se po jeton nė mesjetė, madje shkon aq larg sa tė pyes a thua vallė “pėrse e kanė zgjedhur Prizrenin” dokufest’linjt.
Dėgjoni nė videon e mėposhtme se me ē’farė merren disa nga hoxhallarėt gjatė predikimeve ditėn e xhuma./Indeksonline
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=H7ekO9ZUGTM#t=0s

murrizi
16-07-12, 07:42
Asgjė interesante, pėrkundrazi do tė isha befasuar po tė kishte folur diēka tjetėr, se sa pėr kėto qė ka folur, kėto i flasin tė gjithė hoxhallarėt qė e janė shkolluar nė arabi e turqi.

Vėrejėni ju lutėm aty ku flet pėr drogen kinse, thua ti se droga po u mirrka vetėm gjatė dokufestit !?

Vėrejeni aty ku flet, pse e zgjodhen Prizrenin,
q.d.th. se ay nuk e ka hallin e kultures kombėtare por i dhembė se po i humbėn xhemati, dhe me kėtė edhe argatia e dreqit.

Edhe njė karakteristik tjetėr shumė e veqant !

Vėrejėni sa me mllef flet, aty kur gati sa nuk qirret e fillon tė gjuaj peshtymen, ndalet pak e pushon e fillon mėrmėrit diēka nė arabishte.

P.s.
Shqiparėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Made by
Murriz Shipnia

halla e madhe
16-07-12, 10:16
Njė hoxhė interesant ka dalė nga Prizreni i Dokufest-it pėr t’I thėnė “haram” kėtij evenimenti qė ka marrė pėrmasa globale.
Besoni apo jo, Hoxha Mervan Berisha, njė predikues i ri me gjuhė tė varfėr shprehėse po mundohet t’i bind besimtarėt t’i mbyllin nė shtėpi fėmijėt e tyre gjatė mbajtjes sė Dokufestit, me arsyetimin se “atje po prishėn”.
Hoxha qė duket se po jeton nė mesjetė, madje shkon aq larg sa tė pyes a thua vallė “pėrse e kanė zgjedhur Prizrenin” dokufest’linjt.
Dėgjoni nė videon e mėposhtme se me ē’farė merren disa nga hoxhallarėt gjatė predikimeve ditėn e xhuma./Indeksonline
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=H7ekO9ZUGTM#t=0s

...s'di bre ka fundi s'ja morra vesh qato lutje me ibrahimin e muxhahedinin,...t'kish fole shqip hallall, po arabisht ????..nejse hoxhes ishalla ja marojn qefin xhemati,i shkojne ne doku fest prenderit me femije,njeren ane femijte knaqen doku fest,ne anen tjeter neper shatorra prinderit le t'i falin 5 vaktet....atehere cka kishte me thene mulla_marvini?:cool:

Kodra
16-07-12, 11:18
**********
**********
**********


Ky qenka shkuar pėr tė parė se ēka po bėhet te Kalaja!

Sytė e tij paskan dėshirė tė shohin, nė tė kundėrtėn duhet mbyllur fėmijėt sa mė shumė, nė mėnyrė qė as shansi mė i vogėl tė mos jetė qė ky Hoxha tė shihet atje duke shikuar dhe vetėkėnaqur.

Thotė " ata tė prishtit", qysh mund tė ja lejojė vetes kur e din shumė mirė qė nė Islam, nuk guxon ti thotė tjetrit apo qoftė edhe kafshė se ėshtė i keq apo i prisht.


Ky ka nevojė pėr pastrimin e trupit tė tij nga Djalli.Kodra

Alima
16-07-12, 12:17
...

Sen ma zi se me u qorru dy sysh nuk ka!

Lshoni lshoni edhe vet shkoni bile!

Halle,
ai hoxha su dal aty me knu anglisht qe per me e kuptu ti... anglisht me pa fol a ju kish ardh merzi, joh?


.

Bajlozi i Zi
16-07-12, 12:46
Rrjeti terrorist, Al Qaeda, kontrollon nė ndėrkohė 70 pėr qind tė territorit tė Malit, ku ka vendosur ligjin islamik. Ata qė munden po arratisėn nga veriu, aty ku fillon “Afganistani afrikan”.

Gjatė ditėve nė vijim Hammadoun Boureima Dicko do tė thirrė mbledhjen e madhe. Aty do tė bisedohet se kur do tė nisėn. Se kur do tė palojnė tendat dhe kur do tė tubojnė bagėtinė. Boureima ėshtė shef i fshatit tė nomadėve, Nelbel.

Dy herė nė vit rreth 100 banorėt e fshatit nisen me bagėtitė e tyre, traditė kjo qė vazhdon qė disa qindra vjet. Nė janar, si gjithmonė, ata janė zhvendosur rreth 120 kilometra nė juglindje, nė afėrsi tė fshatit Mopti. Tani ata duhet tė kthehen. Destinacioni i tyre ėshtė Douantza, nė verilindje tė Malit.

Problemi: qė nga prilli njė kufi po ndan territoret, nėpėr tė cilin lėvizin nomadėt. Douantza gjendet nė anėn tjetėr, nė pjesėn e shpallur nga Al Qaeda si kalifat. Aty ku po vazhdon gjuetia kundėr ushtarėve, zyrtarėve tė qeverisė dhe njerėzve qė mendojnė ndryshe, aty ku njerėzit dėnohen me goditje me kamxhik, pėr shkak tė mosrespektimit tė ligjit islamik, aty ku vajzat dhe djemtė mėsojnė ndarazi nėpėr shkolla, ku lokalet, pirja e duhanit, muzika dhe sporti qė disa javė janė ndaluar.

Aty, ku qė nga 6 prilli fillon Afganistani afrikan. Boureima e di se pėrkundėr tė gjitha problemeve, ata dhe nomadėt e tij duhet tė nisen.

Edhe Mahmadoue Traore do tė dėshironte tė kthehej me dėshirė nė Dounantza, pėr tė parė situatėn nga afėr, por ai e di se nuk do tė mbijetonte asnjė orė tė vetme. Pėr zyrtarėt e qeverisė veriu i vendit ėshtė shndėrruar nė zonė tė vdekjes. Traore ėshtė zėvendėsguvernator i Moptit, rajonit i cili nė jug kufizohet me kalifatin.

Traore duket i lodhur. “Diē tė tillė vendi ynė nuk ka pėrjetuar asnjėherė mė parė”, thotė ai. Kryengritje tė tuaregėve? Ka pasur shumė tė tilla. Grushtet? Ka ndodhur tri herė. Mungesė tė ushqimit dhe uri? Nė vazhdimėsi. Islamistė, tė cilėt kanė pushtuar 70 pėr qind tė territorit, nė tė cilin kanė vendosur ligjin islamik? Kurrė. “Dhe tani tė gjitha kėto gjėra janė ndėrthurur dhe janė pėrqendruar nė rajonin tonė”, thotė Traore.

“Aktualisht kėtu kemi rreth 25 mijė refugjatė. Kemi zhvilluar njė program pėr tė ndihmuar njerėzit gjatė muajve nė vijim. Jemi tė pėrgatitur pėr 500 mijė refugjatė”. Qeveria provinciale, nė bashkėpunim me organizatat ndėrkombėtare, synon t’iu ofroi atyre strehim, ushqim dhe kujdes mjekėsor. Nga kryeqyteti Bamako Traore e di se nuk mund tė pret shumė ndihmė.

Ishte pikėrisht Bamako vendi ku filluan telashet, qysh para disa viteve, kur qeveria nuk veproi me vendosmėri ndaj kryengritėsve tuaregė. Pas vdekjes sė udhėheqėsit tė Libisė, Muammar Gaddafi, nė fund tė vitit 2011, nė Mali u regjistruar njė valė e vėrtetė e rrjedhės sė armatimit dhe tė luftėtarėve: tuaregėt, tė cilėt vite me radhė kishin mbėshtetur Gaddafin, befas u kthyen tė papunė nė vendlindje.

Shtetet tjera, si Mauritania, Nigeri dhe Algjeria kanė ēarmatosur menjėherė luftėtarėt tuaregė, por Mali jo. Tuaregėve ju nevojiten vetėm dy muaj pėr t’u rigrupuar. Mė pas, kryesia e MNLA-sė, Lėvizjes Kombėtare pėr ēlirimin e Asavadit, qė vepron nė mėrgim nė Paris, dha urdhrin pėr kryengritje. Nė janar filloi kryengritja e tuaregėve nė veri. Dhe qeveria nė Bamako nuk ndėrmori pothuajse asgjė.

Disa oficerė tė ushtrisė sė Malit u dėshpėruan. Pas njė puēi mė 22 mars, ata pėrmbysėn presidentin e vendit dhe u mbėshtetėn nga popullata e Malit, e cila ėshtė ishte ngopur me qeverinė e korruptuar.

Dhe pjesa mė e madhe e njerėzve, tė cilėt janė arratisur nga veriu, edhe ashtu mbėshtetėn nė ushtri, e cila mbetet pėr ta shpresa e fundit. Ushtria tė veprojė, tė ripushtojė territoret e humbura, kjo ėshtė kėrkesa. Por a ėshtė armata e Malit e aftė ta bėjė kėtė?

Njė belg qėndron i ulur nė njė bar dhe flet haptazi pėr situatėn, nė tė cilėn ėshtė aktualisht ushtria e Malit. “Pa ndihmė nga jashtė nuk mund tė bėhet asgjė. Pėr aq kohė sa ajo nuk afrohet, nė veri nuk mund tė bėhet asgjė. Nėse ushtria dėshton, atėherė bota me gjasė do tė ketė edhe njė Afganistan mė shumė”, thotė ai.

Se ēfarė do tė thotė kjo, kėtė mė sytė e tij e ka parė Issa Niafo dhe familja e tij nga Gao. Kryengritėsve tuaregė dhe islamistėve ju nevojit vetėm njė ditė, pėr tė pushtuar kėtė qytet me 87 mijė banorė. Rezistencė pothuajse nuk ka pasur. Me tė hyrė nė qytet, pushtuesit filluan shkatėrrimet: u shkatėrruan banka, dyqane, zyre, madje u ndėrpre edhe furnizimi me rrymė.

Pėr tuaregėt, plani pėr tė bėrė aleancė me islamistėt nuk ndezi. Ata tashmė kanė dėbuar tuaregėt nga Gao. Nė Gao, nė Timbuktu dhe Kidal, nė tri qytetet mė tė mėdha, tani komandėn e ka dikush tjetėr: aleanca e islamistėve Ansard Dine, Mbrojtėsit e Besimit.

Sipas refugjatėve, pjesa mė e madhe e pjesėtarėve tė kėsaj aleance janė nga Algjeria, Pakistani, Afganistani, Somalia dhe Arabia Saudite, pra pjesėtarė tė Al Qaedės nga Magrebi Islamik, Boko Haramit, Al Shababit. (Die Welt)

luckyman
16-07-12, 20:27
http://www.youtube.com/watch?v=FOV8DJhwxvs

Ndegjone ēka flet, interesant osht prej min. 41!ēfar Lumi paska pergadit Al-llahu !!

Elina
16-07-12, 20:49
Paj "haram",masi s'mujta me shku as nje dite bilem :(

Murgesha
16-07-12, 21:21
Paj "haram",masi s'mujta me shku as nje dite bilem :(


Paske shpetu oj qik, po mos u ban merak nje mekat me pak!

murrizi
16-07-12, 21:35
ja po valla, bile thuj edhe ne shkofsh noj her, kujdes mos u ngjit kalas lart, se aty s'siguroj askend, as me kon qika hoxhes bile.

Antika
17-07-12, 16:23
Paj "haram",masi s'mujta me shku as nje dite bilem :(

Mos e le pa shku.N ese jo te kalaja ,te pakten ne mbremje te shadervani sillu nja 2-3 her dhe kishe ēka sheh !

Artisti
18-07-12, 16:13
Mos e le pa shku.N ese jo te kalaja ,te pakten ne mbremje te shadervani sillu nja 2-3 her dhe kishe ēka sheh !


Kah doni shkoni, pėr te kalaja murrizi nuk ju garanton, aty ka edhe Hoxhallarė si Mervani.


.