PDA

View Full Version : "Olimpikėt" e pa(ftuar) Kosovar !


Januzbrahimi
31-07-12, 18:12
Mungesa e qasjės shtetėformuese e liderėve shtetėror tė Kosovės u dėshmua edhe mė pjesėmarrjen e presidentės e kryeministrit nė inaugurimin solemn tė lojėrave olimpike "Londra 2012", ėshtė imazh i keq,...eshte me teper se paradoksale.
Mirėpo kjo nuk ėshtė e vetmja. Mė rastin e vizitės sė Ban Kimoon-it nė Kosovė u pa qartė serviliteti e miopia politike e liderėve shtetėror (presidentės e kryeministrit), tė cilėt pėrkunder injorimit qė Bani ju bėri institucioneve tė shtetit tonė, kėta treguan dobėsinė e tyre personale e institucionale duke e pritur nė rrugė (aeroport) kundėrshtarin numėr njė tė shtetėsisė sė Kosovės, Banin e OKB-sė, mikun e madhė tė vėllazėrisė serbo-ruse, i cili nė Kosovė erdhi pėr t'ju bėrė kercėnimin e fundit lidershipit Kosovar pėr dialogun politik mė pushtuesin Serb pėr ndarjen e veriut tė Kosovės.
Po tė ishin liderė tė pėrgjegjėshėm e tė sinqertė tė ketij vendi, Banit do ti thonin: "mirė sė vini nė institucionet e shtetit tė pavarur", e asesi nuk duhej shkuar mbrapa njė "miku" tė pa ftuar.
Po tė ishte ndryshe, shefi i OKB-sė vizitėn nė Kosovė do ta bėnte sikur nė shtetet e rajonit, nė institucione shtetėrore e jo nė objekte fetare, dhe se krerėt shtetėror atė ditė duhej tė qendronin nė institucione e jo tė dilnin nė rrugė (aeroport).
Poashtu duhej thėnė JO edhe "ftesės" sė Hague, ministrit tė jashtėm Anglez, siq po thuhet nga ta, pėr pjesėmarrje nė ceremonin e inaugurimit tė lojėrave olimpike nė tė cilat janė tė privuar pėr pjesėmarrje sportistėt e shtetit tė tyre.
Moralisht dhe politiksht "korrekt" do tė ishte pėr presidentėn dhe kryeministrin po tė mos e kishin pranuar ftesėn (nėse dikush ju ka bėrė).
Pjesėmarrja e "krerėve" tė shtetit nė njė eveniment tė mohuesve tė shtetėsisė sonė ( Komiteti Olimpik ) ėshtė mė tepėr sė njė "gafė" politik, ėshtė mohim i identitetit tė shtetit tė tyre. Si tė tillė nuk mund tė jenė mė liderė e as perfaqėsues tė shtetit tė tyre.
Nga paslufta e tutje e sidomos pas shpalljės sė pavarėsisė e kėndej sa e sa sportist kosovar ėshtė dasht tė rreshtohėn nėn flamujtė e shtetėve tė huaja pėr pjesėmarrje nė gara ndėrkombėtare.
Pjesėmarrja e fundit e sportistės Kosovare, Majlinda Kelmendi nėn flamurin kombėtar ėshtė satisfaksioni i vetėm, por jo edhe krenari shtetėrore,...mbase krenari kombėtare gjithėsesi, por pjesėmarrja e "liderėve" tė Kosovės nė Olimpiadė; Presidentės e Kryeministrit ėshtė injorimi e fyerja mė e madhe pėr tė gjithė sportistėt e qytetarėt e ketij vendi, tė cilėt janė mbetė te GETOIZUAR si pasojė e ketij lidershipi tė ē'orjentuar nė aspektin kombėtar, tė shkėputur skajshmėrisht nga interesat e popullit tė tyre.
Lidershipi ynė, tė paktėn ėshtė dashur tė mėsojnė diqka pozitive edhe nga pala kundėrshtare( liderėt serbė ), tė cilėt pas shpalljės sė Pavarėsisė sė Kosovės e kėndej, nuk kan marrė pjesė nė asnjė takim apo eveniment ku ka qenė prezente pala kosovare, si shėnjė kundershtimi ndaj pavarėsisė sė shtetit tonė. Tė paktėn liderėt e shtetit tė Kosovės nė shėnjė proteste ndaj mospjesėmarrjės sė sportistėve kosovar nė lojėra olimpike, ėshtė dashur tė refuzojnė "ftesėn" pėr nė olimpiadė.
Pjesėmarrja e "krerėve" tė shtetit nė kėtė ceremonial sportiv, mund tė jetė vizitė private apo "miqėsore", por asesi shtetėrore, ngase u ka munguar simboli i pėrfaqėsimit tė tyre.
E vetmja gjė shtetėrore nė ketė turne turistike tė tyre janė paratė e shpenzuara nga buxheti i shtetit tė Kosovės e asgjė mė shumė.

Florim Zeqa

Guri i madh
31-07-12, 20:26
KOSOV ka nji perspektiv te qart evropjane , qysh tani per kosoven esht hapur nji kapitull i ri ,kto jan thenjet e kryeministrit gjdo her kur takohet me naj nderkombtar apo kur kthehet nga naj vizit , sa me kujtohet mue nja 50 kapituj per kosoven i ka hap HASHIM PAKISTANEZI e ka facen e pakistanve ,po une e kam nji pytje sa kapituj i ka KOSOVA

Alima
12-08-12, 22:05
......hmmm!
Ja vune kulmin piramides!

.

Makresh
13-08-12, 10:12
Kan mujt me marr pjes si perfaqesues te Olampikes, pra si perfaqesues te pavarur sic morri pjes Sudanezi. Tani, olampika nuk vjen bre n'shpi me t'luten...