PDA

View Full Version : Imam Osman Abazi ka vdek sot ne oren 15.00 perafersisht.


Codexx
02-09-12, 16:03
Varrimi i tij behet ne varrezat e Millosheves .... me namaz te akshamit .

Allahu boft rahmet ne shpirt tij .

Hajra
02-09-12, 16:09
Allahu e meshiroft dhe e shperbleft me xhenetin firdeus, mu dhimt valla tarak po ish kane shume smut i ngrati, kur isha ne kosove xhumane e falja ne xhamin e tije.

I perjetshem qoft kujtimi per Mulla Osmanin.

Codexx
02-09-12, 16:12
Allahu e meshiroft dhe e shperbleft me xhenetin firdeus, mu dhimt valla tarak po ish kane shume smut i ngrati, kur isha ne kosove xhumane e falja ne xhamin e tije.
Amin,
e ka lan shkret at xhami edhe xhemati kan nis me ik nga aty prej mungeses tij...

Po ka anku prej nje smundje te rrall diku afer 4 muj u kan ne intenziv ne QKUK
Prej ramazani te vitit kalum edhe me heret ka pas fillue me pas telashe me kemb por sabrin e madh e ka pas kurr pa u anku kurr hiq kurr

6 maj 1969 i lindur.

Hajra
02-09-12, 16:25
Amin,
e ka lan shkret at xhami edhe xhemati kan nis me ik nga aty prej mungeses tij...

Po ka anku prej nje smundje te rrall diku afer 4 muj u kan ne intenziv ne QKUK
Prej ramazani te vitit kalum edhe me heret ka pas fillue me pas telashe me kemb por sabrin e madh e ka pas kurr pa u anku kurr hiq kurr

6 maj 1969 i lindur.

.....shume i ri po i lumi aj per veti, lutjet ne funde te hydbes i ka pas te veqnta si asnje hoxhe tjeter, allahu e meshiroft dhe shperbleft me xhenet. A po mudesh me shku ne varrim, po?

http://www.viddler.com/v/21387101

romansa
02-09-12, 16:29
...zoti e shperbleft me xhenet se i ri paska qene ende..

Codexx
02-09-12, 16:37
.....shume i ri po i lumi aj per veti, lutjet ne funde te hydbes i ka pas te veqnta si asnje hoxhe tjeter, allahu e meshiroft dhe shperbleft me xhenet. A po mudesh me shku ne varrim, po?

http://www.viddler.com/v/21387101

pr-milloshev 5 min me kerr

veq u nisa se du me me pa edhe gjenazen ne mujsha dasht Allahu.

Se kallabllak ko me pas

Codexx
02-09-12, 16:39
...zoti e shperbleft me xhenet se i ri paska qene ende..

gjith jeten e vet i ka kushtu fes islame rruges se Allahut kurr ska mendue per me bo diqka per kete dynja

Makresh
02-09-12, 17:22
Allahu e mėshiroft dhe e falt. Ka dhene kontribut te madhe per kete vend.

Murgesha
02-09-12, 21:49
Ngushėllime familjarėve!

Codexx
02-09-12, 22:23
http://www.viddler.com/v/21387101

Edhe me i pashem se kur ishte i gjall ka qen gjenazja e tij, Allahu nur i jep besimtarit edhe kur eshte i gjall por edhe ja ruan edhe ja shton edhe ne vdekje

Ne kete link ku ligjeron eshte i shendosh por jo jo me ja pa gjenazen me te pashme veq nur syt qel gjenazja pak qehren e bardh mjekrren e mire koken ne anen e djathet..., me i marr lakmi ne gjenaze dikuj dikuj

Allahu ja past plotsue endrren qe e ka pa qysh moti !

Ps: Xhemat ka pas nga gjitha trojet shqiptare Shqiperi,Macedoni, Mali i zi edhe nga Kosova Lindore

Hajra
02-09-12, 22:37
http://www.viddler.com/v/21387101

Edhe me i pashem se kur ishte i gjall ka qen gjenazja e tij, Allahu nur i jep besimtarit edhe kur eshte i gjall por edhe ja ruan edhe ja shton edhe ne vdekje

Ne kete link ku ligjeron eshte i shendosh por jo jo me ja pa gjenazen me te pashme veq nur syt qel gjenazja pak qehren e bardh mjekrren e mire koken ne anen e djathet..., me i marr lakmi ne gjenaze dikuj dikuj

Allahu ja past plotsue endrren qe e ka pa qysh moti !

Ps: Xhemat ka pas nga gjitha trojet shqiptare Shqiperi,Macedoni, Mali i zi edhe nga Kosova Lindore


.......Allahu e shperbleft me xhenet inshallah, besom tarak qe sapo e kam lexu lajmin me kan rrjedh lotet vetvetiu, ku me pru punen me u ba edhe ne bile nje qerek si ky, se nuk duhet me u merzite ma. Mundem me paramendu sa xhemat ka pas, se e ka dasht populli shume. Eshte humbje e madhe per te gjithe ne, sepse ka qen njeri i ditur dhe shum i perkushtuar ndaj qeshtjes fetare e kombetare.

Codexx
02-09-12, 22:47
.......Allahu e shperbleft me xhenet inshallah, besom tarak qe sapo e kam lexu lajmin me kan rrjedh lotet vetvetiu, ku me pru punen me u ba edhe ne bile nje qerek si ky, se nuk duhet me u merzite ma. Mundem me paramendu sa xhemat ka pas, se e ka dasht populli shume.

Shum shume njerz ska pas se kohe e shkurte, por per Kosove deri me tash per naj imam ska pas ma shume... por me e mira qe ska pas xhemat qe ndahen nga falja e namazit te xhenazes xhamia u kon e mbushne me te shqipris,macedonis,ulqinit kryesisht edhe me hoxhollar te BIK edhe imam si Shefqa mazllumi, djali i kti te siris nuk po me kujtohet Arnauti .. djali i tina e hoxhollar nga Bashkesit islame kumunale... e ne tjert ne oborr te xhamis edhe ne rruge se si nxoni krejt.... ama elita e imamve jan kan prezent.
SHefqen e tradhtoj zani ne ligjerat ... sbon me kajt tha Allahu na i zv se na ka lon boshllek te madh tu ju dridh zani...


Mulla Osmanit (Poezi)

02/09/2012

Shikoj tė rejat e ditės
Njė lajm tė dhimbshėm kam lexuar
Hoxha-mėsuesi mulla Osmani
Nė Ahiret ka kaluar
Do na mungojnė kėshillat tua
Mėsimi i Kur’anit qė e bėre me aq vullnet
Do tė mbetesh nė zemrat e muslimanėve
Lusim Zotin tė shpėrblej me Xhennet
A do tė vijė ndonjė mėsues si ky
Pyet zemra e ēdo muslimani
E nga zemra tė gjithė lutemi
Allahu tė mėshiroftė Osman Abazi

Autor: Albin Mehmeti
02.09.2012

Domira
03-09-12, 12:10
Ngushellime familjes te Imam Osman Abazit, ngushellime miqve dhe dashamireve te tij!

murrizi
03-09-12, 17:56
Mirė,
ky zotri imami paska vdek.

Keq qe paska vdek ne fakt.
Keq me vdek kjo dihet botrisht, le dike keq dhe dikujt i dhimsesh.

Cfar ka ka bere ky burr per Shqiptari, me falni por une skam nie deri sot asnje llaf per te ?
apo ishte i ndjeri antar i forumit ?

elvio
03-09-12, 18:27
C'ka eshte Imam?

C'rol ka loz i ndjeri ,edhe kontributi i tij qe paska nje teme enkas?

Ngushellime familjareve.

Alima
03-09-12, 20:06
...

Miku im fisnik Elvio,
si banore i Shqiperise etnike,e kam te dijshme se nuk njihni gjuhen boshnjake... sipas te gjitha hulumtimeve googlore imam i bie -kam! Pra,une kam ,ti ke ,ai ka ,ne kemi!


Mrriz,
sigurisht diēka me shume se shefi yte po,e pasi shefi yte gjithe ato tema pa bere gje,pse jo rahmetlia edhe me ata pak qe ka bere!


Te Allahut jemi dhe tek Ai do kthehemi, Allahu e befte prej banoreve te xheneteve te larta,Amin!


.

valiii
03-09-12, 20:46
Po e ka dhene kontributine e vet ne aspektin shpirteror ose mundemi me thone ne fushen fetare, per ate edhe tema eshte hape tek toleranca fetare. kshtu qe nga Elvio dhe Murrizi kerkohet qe te jene pak me tolerante. kapiski !!!


Allahu e meshirofte te ndjerin. Ngushllime te afermve dhe xhematit.

Guri i madh
03-09-12, 20:59
mir ka pyt Murrizi qka ka diqka te veqant nga ata tė tjert ,ka vdek nji njeri i zakonshem vdekje te tilla kena perdit nė KOSOV e tash per gjdo person kena me hap tema ngushtllime familjes te ndjerit

halla e madhe
03-09-12, 21:04
Ngushllime familjarve te Imamit Osman Abazi!

Codexx
03-09-12, 21:27
Murriz adin kush ja ka fal namazin e xhenazes Hysamedin Abazi ( djali i mixhes ) ! xhama islamia hahaah , vete makin kush jan kta edhe tjert premin e

Kontributin e tij ju e vreni me vone kysmet Allahut, e ne e shohim qysh tash kontributin e tij edhe mungesen e boshllekun e tij.

Respektoni kujtimin per rahmetliun.

Codexx
12-09-12, 08:58
/aB2ZsiKMRJo

NDARJA NGA MIKU IM I SHTRENJTĖ, MULLA OSMAN ABAZI
WRITTEN BY DR. SHEFQET KRASNIQI. POSTED IN DR. SHEFQET KRASNIQI
Dita e djeshme pėr mua dhe pėr besimtarėt myslimanė nė Kosovė dhe jashtė saj ishte ditė pikėllimi e mėrzie. Dje vdiq dhe u varros njė nga figurat e shquara tė Davetit Islam nė Kosovė, Mulla Osman Abazi. Ishte njė intelektual i vyer dhe me kualitete tė veēanta. Ishte hoxhė e shkuar hoxhės!

U lind dhe u rrit nė fshatin e tij Milloshevė (tani Azizije), KK-Kastriot, kėtu mori shkollimin fillor pėr tė vazhduar mė pas me Medresenė e Mesme Alauddin nė Prishtinė dhe studimet universitare nė Rijad tė Arabisė Saudite. Atje kreu Fakultetin e Akides (Kredos Islame) ndėrsa nė Kosovė u kthyer nė vitin 1996 ku u angazhua menjėherė nė fushėn fetare. Nė fakt, nė vitin 1997 ai filloi punėn si Imam, pėr tė mos iu ndarė mė kurrė kėsaj detyre tė shenjtė deri nė vdekje.Hoxhė Osmani ishte i pėrkushtuar pothuajse tėrė kohėn me librin e Zotit - Kur’anin. Kush mė mirė e mė rrjedhshėm se ai e lexonte Kur’anit? Atij i kishte dhuruar Zoti njė zė tė bukur dhe njė dashuri tė madhe ndaj kėtij Libri, me ēka edhe u bė i njohur nė kėtė drejtim. Ishte i mishėruar me Kur’anin ndėrsa kalonte orė tė tėra nė xhami duke ua mėsuar edhe tė tjerėve.

Atij kurrė nuk i interesonin punėt e askujt. Kurrė nuk e dėgjova duke pėrgojuar dikė. Ai kishte dert tė madh Islamin dhe Davetin. Kishte brengė tė madhe sesi ta ēonte Islamin pėrpara nė trojet tona.

Pėrpos ligjėratave tė rregullta qė i mbante nė xhamin e tij dhe jashtė saj, gjente kohė tė merrej edhe me libra, me pėrkthime e shėnime. Libri i tij “Shenjat e Kiametit” tashmė ėshtė i njohur dhe i pėrhapur thuaje nė tėrė trojet shqiptare dhe jashtė saj. Ai edhe pasi u sėmurė, ashtu me gjithė telashet e mėdha tė sėmurjes sė tij, prapė vazhdonte tė punonte me libra. Pėr kėto dhe shumė gjėra tjera, unė sa e sa herė i kam thėnė kolegėve dhe miqve tė mi: Hoxha Osmani ėshtė hoxha mė i mirė nė Prishtinė. Lumė qyteti qė e ka!

E pėr mua personalisht, ai ishte shoku dhe miku im i ngushtė. Ishte hoxha i lagjes dhe familjes sime. Atė e kisha nė njė farė mėnyre njė shtyllė tė fortė. Tek ai gjeja mbėshtetje dhe pėrkrahje pėr punėt qė i ndėrmerrja e i bėja. Ai mė pėrkrahu edhe nė ēastet mė tė vėshtira qė kalova gjatė jetės sime, nė sprova tė ndryshme. Gjithherė mė thoshte “vazhdo tė punosh, se ti e ke mirė!” Disi ma freskonte zemrėn, m’i lehtėsonte vėshtirėsitė!

Jo vetėm prishtinasit, si xhemat i tij, por edhe shumė besimtarė nga Kosova, nga Drenica e Llapi, vinin nė Prishtinė pėr tu falur nė xhaminė e Mulla Osmanit dhe pėr ta takuar hoxhėn e nderuar. Bile pak kush mbetej edhe nga diaspora qė vinte nė pushime e qė nuk vinte te xhamia e tij pėr ta takuar atė. Me pak fjalė xhamia e tij dhe ai ishin njė vend takim i besimtarėve.

Hoxhė Osmani ishte i mirė sa ishte student nė Rijad tė Arabisė Saudite, ku kohė tė gjatė kemi kaluar bashkė atje. Ishte i mirė edhe kėtu nė Kosovė, si Imam dhe thirrės, i mirė si bashkėshort dhe prind, i mirė si hoxhė e si fqinj. Andaj largimi i tij nga ne ėshtė njė humbje e madhe jo vetėm pėr familjen e tij dhe pėr mua, por edhe pėr xhematin e xhamisė dhe tėrė besimtarėt myslimanė nė Kosovė dhe Ballkan.

Atė gjatė do ta kujtojmė, veprat e tij, nė veēanti pėrkushtimi i tij ndaj Kur’anit do tė vazhdoj tė jetė njė frymėzim pėr ne qė tė pėrkushtohemi sa mė shumė ndaj librit tė Zotit nė tė cilin ėshtė tėrė hairi dhe e mira.

Ka shumė hoxhallarė falė Zotit dhe do vijnė inshallah edhe tė tjerė, por si Mulla Osmani pak do ketė! Atė Allahu e zgjodhi pėr ta sprovuar me njė sėmundje tė rėndė dhe shumė tė rrallė e cila gati se pėr njė vit e gjysmė e mundoi shumė, pėr ta dorėzuar shpirtin Zotit tė tij nė moshėn dyzet e tre vjeēare. Ai edhe nė ēastet e fundit tė jetės, nuk e linte namazin, gjatė gjithė kohės lexonte Kur’an, kurrė nuk e dėgjuam duke u ankuar. Por njė sabėr e durim tė rrallė, gjė qė na kujtonte sabrin e burrave tė mėdhenj, si Pejgamberėve [alejhimuselam] dhe tė tjerėve.

Allahu e pastė mėshiruar vėllain dhe hoxhėn tonė, e neve tė gjithėve na ēoftė sabėr pėr dhe na bashkoftė serish nė botėn tjetėr nė Xhenetet e larta e tė ēmuara!

Amin dhe deri javėn te ardhshme me njė temė tjetėr!

Selam alejkum!

Bajlozi i Zi
12-09-12, 14:55
Une deri diku kam mundesi ta kuptoj pse Allahu rakijashave e njerezve te kqi ju ēon semundje te renda, por nuk e kuptoj pse i denon njerezit e devotshem si osman abazi!?

Codexx
12-09-12, 15:49
Une deri diku kam mundesi ta kuptoj pse Allahu rakijashave e njerezve te kqi ju ēon semundje te renda, por nuk e kuptoj pse i denon njerezit e devotshem si osman abazi!?

A menduat te hyni ne xhenet pa u sprovuar ne kete dynja kush me smundje e kush me sprova te ndryshme

Sprove e Allahut eshte edhe smundja edhe pasurija edhe varferija edhe shendeti...

Jan sprovuar pejgamber si Ejubi a.s me smundje e familje e spo sprovohemi ne

Kam ndegjuar nga nje hoxh, qe disa grada (ngritje ne xhenet ) i fiton vetem me sprovim ne Smundje se ndrysh nuk arrihen perveq me sprova te renda... demek ne pytje eshte sabri sa ben saber ai njeri i cili sprovohet

kjo eshte URTESI E ALLAHUT XH.SH

Codexx
12-09-12, 15:54
Veq shiqone gjenazen e rahmetliut sa e pashme sikur te eshte i gjall