PDA

View Full Version : Zvicra (Kosova) kundėr Shqipėrisė (Kosovės)


LOJETARI
11-09-12, 11:28
Zvicra dhe Shqipėria po garojnė pėr tė fituar biletėn pėr kampionatin botėror “Brazili 2014”, ndėrkaq nė pėrballjen e tyre direkte, e cila zhvillohet nesėr mbrėma nė Luzern, do tė zbresin nė fushė 12 futbollistė nga Kosova.

Federata e Futbollit tė Kosovės po orvatet nė vazhdimėsi pėr t’u inkuadruar nė FIFA, pėr tė fituar tė drejtėn e garimit nė arenėn ndėrkombėtare. Por e rėndėsishme ėshtė se futbollistėt shqiptar nga Kosova me prezencėn e tyre po lėnė gjurmė nė futbollin botėror. 12 futbollistėt pritet tė paraqitėn nė derbin e xhiros sė dytė tė Grupit E, edhe pse tė ndrag nė dy pėrfaqėsuese. Derisa Xherdan Shaqiri me shok garon pėr Zvicrėn, kapiteni i kombėtares kuqezi ėshtė njė futbollistėt tjetėr nga Kosova, Lorik Cana.

Duka: Xhakės t’i vijė turpFutbollisti shqiptar, Granit Xhaka ka thėnė disa ditė mė parė se do tė tentojė tė shėnojė ndaj Shqipėrisė, por edhe pse ka shtuar se nuk do tė festojė, e ka irrituar kryetarin e Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armand Duka. Ai ka thėnė se takimi me Zvicrėn do tė jetė si gjithė tė tjerėt, ndėrkaq Xhaka duhet ta dijė nga vjen. “Nuk mė intereson asnjė lojtar i kombėtares zvicerane. Pėr mua ajo ėshtė ndeshje qė konsiderohet si takim i radhės dhe ndaj njė kundėrshtari shumė tė fortė. Njė kundėrshtari pjesėrisht shqipfolės. Xhakės duhet t’i vijė turp qė mendon t’i shėnojė skuadrės qė mban emrin e vendlindjes sė gjyshit tė tij”, ka thėnė Duka.

Bajlozi i Zi
11-09-12, 13:22
I du keta djemt shumė. Keta shqipet e Zvicres. Ekipin e Zvicres e kam dashte edhe kur s'kane lujt shqiptaret.
Jane profesionistė. Paguhen pėr punen qe bejne. Ėshtė thjeshte njė lojė. Zvicra i ka rrite, Zvicra i ka bo t'mdhaj.

Por,

Kesaj here jam me Armando Duken.

I dua futbollistet shqiptare qe luajne per Zvicren kundėr Serbise ose Argjentines. Por jo kur luajne kundėr Shqiperise.

Ka edhe plot ushtarė shqiptarė ne ushtrite e Zvicres e te Gjermanise. I du shumė kur luftojne kundėr serbise e kundėr ndonje shteti tjeter, edhe mė bėjnė krenar. Por jo kur luftojne kundėr Shqiperisė. :smile:

Izraeliti
11-09-12, 14:32
I du keta djemt shumė. Keta shqipet e Zvicres. Ekipin e Zvicres e kam dashte edhe kur s'kane lujt shqiptaret.
Jane profesionistė. Paguhen pėr punen qe bejne. Ėshtė thjeshte njė lojė. Zvicra i ka rrite, Zvicra i ka bo t'mdhaj.

Por,

Kesaj here jam me Armando Duken.

I dua futbollistet shqiptare qe luajne per Zvicren kundėr Serbise ose Argjentines. Por jo kur luajne kundėr Shqiperise.

Ka edhe plot ushtarė shqiptarė ne ushtrite e Zvicres e te Gjermanise. I du shumė kur luftojne kundėr serbise e kundėr ndonje shteti tjeter, edhe mė bėjnė krenar. Por jo kur luftojne kundėr Shqiperisė. :smile:
N’Kosovё thonё „Po ma kona, po s’po m’len nana“. Njё pjesё e Shqiptarёve akoma se kanё kuptuar se medalja i ka dy anё! Kuptojeni kёtё, e pastaj me lehtёsi do tё kuptoni dhe pёrgjegjёsinё e lojtarit nё fushёn e blertё, apo ushtarit nё fushёn e betejёs pavarsisht se kush paraqitet nё anёn kundёrshtare.

Duka ka tregu njё kulturё primitive, dhe padituri elementare.

Gjumashja
11-09-12, 14:55
shypnise si ka faj ch as ks qe s'dijne me lujt mire futboll, tash mos le t'shesin kopalla t'lodheta
kushdo qe fiton sonte fiton kosova :biggrin:
mu kujtoke kur thojshin disa shqiptar q'jeni mi lale ju kosovaret si kinezet :tongue:

Oqeani
11-09-12, 16:28
Kush paguan - per ate luan - siē jemi ne ne gurbet e kemi harruar te gjitha gjerat tek ne - NE fakt kur po vjen dita per pune, po i thojme - bye bye se une ika !

Edhe ketu, lojtaret qe luajne per ch - do jen te vetedishem perse paguhen dhe per kend luajne, e sa per spekulime mos te luajne fare !

Keshtu mendoj !

Artisti
11-09-12, 17:45
Zvicra po shėndrit KUQ E ZI.


Shekujt e ardhshėm janė shekujt e Shqipėtarėve.


.

LOJETARI
11-09-12, 17:49
Zvicra po shėndrit KUQ E ZI.


Shekujt e ardhshėm janė shekujt e Shqipėtarėve.


.

hahahhahaa......edhe ti plotė emocione je .

Jepe ndonje prognozė se si do tė pėrfundojė loja sot , e lej tjert tė merren me prognoza pėr shekujt e ardhshėm :biggrin:

elvio
11-09-12, 18:20
shypnise si ka faj ch as ks qe s'dijne me lujt mire futboll, tash mos le t'shesin kopalla t'lodheta
kushdo qe fiton sonte fiton kosova :biggrin:
mu kujtoke kur thojshin disa shqiptar q'jeni mi lale ju kosovaret si kinezet :tongue:

Babai pyeste femijte.
Ke doni mamin apo babin me shume?
Mamin u pergjigjen ata!

Me pas e pyeten ate.
Po ti?

Edhe une mamin dua:tongue:


Hehehe si thonin?

Edhe me ne fund ne shesh te mejdanit?


Artisti pres rezultatin te ma tregosh,sepse e kam te pamundur ta shoh:smile:

SANTANA-29
11-09-12, 18:35
a po lujke edhe hashimi me berishen hahaha
zvicrra fiton 4-1

e_martumja
11-09-12, 19:02
Une mendoj qe Zvicra do te fitoj sepse shpresojne shume ne keta te rijnet.
Ne duhem te krenohemi qe keto 5 lujtar Shiptar kan arrit te fitojn besimin e nje shtetit dhe ta luajne per to.
Por vertet nese fiton Shqiperia do te gezohem.
Pra kushdoqoft qe fiton ne do te krenohem dhe shpresojme qe do arriten lart.

prototyp
11-09-12, 20:02
a po lujke edhe hashimi me berishen hahaha

Nuk e di a e keni lexuar titullin por Serbia kunder Greqise nuk ka me luajtur! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Dushku
11-09-12, 20:03
Shiqo LIVE lojen :)


http://www8.livetv.ru/webplayer2.php?t=letontv&c=switcerlandvsalbania&lang=de&eid=133523&lid=77784&ci=494&si=1

Dushku
11-09-12, 20:06
Shaqiri......1-0 Goli i pare.....kunder >Shqiperise

Artisti
11-09-12, 20:06
hahahhahaa......edhe ti plotė emocione je .

Jepe ndonje prognozė se si do tė pėrfundojė loja sot , e lej tjert tė merren me prognoza pėr shekujt e ardhshėm :biggrin:
Kina mi sakatue Zviceranėt hahhahahaahahahahaha 2 me 1SHQIPĖRIA FITON

Shaqiri e dha njė por do tė fitoj Shqipėria


.

Artisti
11-09-12, 20:09
Babai pyeste femijte.
Ke doni mamin apo babin me shume?
Mamin u pergjigjen ata!

Me pas e pyeten ate.
Po ti?

Edhe une mamin dua:tongue:


Hehehe si thonin?

Edhe me ne fund ne shesh te mejdanit?


Artisti pres rezultatin te ma tregosh,sepse e kam te pamundur ta shoh:smile:elvio vllaēko ngutu kliko linkun e Dushkut, aty mund ta shohėsh.

Pasha Zotin po nervozohet Shaqiri hahahahhaa, e rrėzuan.


.

Zero Cool
11-09-12, 20:09
Kina mi sakatue Zviceranėt hahhahahaahahahahaha 2 me 1SHQIPĖRIA FITON

Shaqiri e dha njė por do tė fitoj Shqipėria


.


keine überraschung :tongue:

Bajlozi i Zi
11-09-12, 20:31
Shaqiri......1-0 Goli i pare.....kunder >Shqiperise

Ėshtė autogol :wink:

Zanzi/M
11-09-12, 20:33
Shume jam i kenaqur qe po fiton Zvicrra.

Pjesa e dyte do jet e hapur per golen e shqiperise :D

Artisti
11-09-12, 20:39
njė me njėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėė


Shaqiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii


.

Gjumashja
11-09-12, 21:02
bravo sheqiriii se na e ke zbardhe fytyren :biggrin:

Artisti
11-09-12, 21:06
Scheisseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
.

Zanzi/M
11-09-12, 21:07
Shqiperia po avancon me dy gola ohohoo

Zanzi/M
11-09-12, 21:08
Publiku: "behram magjupi, behram magjupi".

Kane hyre shume magjup ne publik pifffffffff

Gjumashja
11-09-12, 21:12
ehh (princi) zvicrra bindshem po avancon, shani sa t'doni valla se mundohem me dashte shypet e shypnise na kosovart ma shume se sa ata veten :frown: fff

Artisti
11-09-12, 21:39
Sa tė na vijnė nė Qemal Stafa, do t'ju tregojmė sesi luhet futbolli.


2 me 1 pėr Shqipėrin nė Qemal Stafa.:biggrin:


.

e_martumja
11-09-12, 21:41
Artist veq ishallah nuk dalin me Kallasha se na shkojn nta 5 Shqiptart te CH's ahahahhaa

Bajlozi i Zi
11-09-12, 21:55
Artist veq ishallah nuk dalin me Kallasha se na shkojn nta 5 Shqiptart te CH's ahahahhaa

2 golat ishin shumė shumė kot. Dallku si gjithmone i rrallė prej truri, nja 20 gola i ka marr Shqipnija eksklizivisht falė tij.

Nejse,

Fitun shacat e gurbetit ksaj here :tongue:

elvio
11-09-12, 22:22
Me iku pjesa e dyte pa e pare.

C'ka po mendoja.

Valle neser kur te loze Shqiperia me Kosoven c'koment do bejne?

Gjumashe mos ki dert(thojne kesaj ane) sepse jam i bind qe s'kane nevoje per dashnine tende ata SHYPET E SHYPNIS.

Fli gjume se do kthjellohesh!

Pajtohem me fjalen e fundit te Bajlozit.
Eci,,,,,,eci!

valiii
12-09-12, 12:54
Fitoje Zvicra me loje te dobet, perkatsishte nga gabimet amatoreske ne mbrojtje ( idiotsira e mavrajt bashke me penalltine pa pike nevoje).

Me la pershtypje te mire Shaqiri para, ne loje dhe mbas loje... Per qe eshte lojtar klasi tash po e dijne edhe llegjendat e futbollit. Para ndeshjes, pa pike kompleksi tipi i lultet Zotit 1 midis shumices krishtere dhe eshte krenar qe eshte musliman.
Ne loje ishte "man of the match" e shpartalloje krejt i vetem komplet mbrojtjen kundershtare dhe shenoje duke mos e festuar golin ... Shihej qarte gezimi (per potezin) ne fytyren e tij porse jo ai gezim qe po e hidheron Shqiperine. Pas ndeshjes e nderoje supersportin me nje deklarate ku e tregoje edhe shqiptarizmin e vet. S'ka fjale, Bravo ky djale eshte se pari njeri tani futbollist.

Cka me thane per Xhaken ... Tipi me ka fascionu ! Me plote bindje e them se qeky Xhaka eshte i vetem ma shqiptar se krejt perfaqsuesja e Shqiperise bashke me staf, doktora kondicionera e deri tek mirmbajtesit... Ej bre nuk shenon Xhaka me qellim dhe ia fal topin Ujkanit. Shpresoje qe me kete gjest nuk do te sanksionohet nga Hitcfeld qesi heri let bohen qorra e shurllana federata e futbollit zviceran .

Valon Behrami ja beepsha rob e lope e mite n tavan e .... Prome e kom shajte shume ma shume e spo hy aneje me komentu per kete peder mashkull me teper ... Xhemaili PROFESIONIST.

Paramendoni bre cfar kombtare do kishim patur me na lone me lujte mafija e quajtur uefa veq meri ka 5 prej dy aneve shtoja edhe Beqirajn ne sulm ... qesi ekipe mesatare s'ti kishim bo hesap.

Codexx
12-09-12, 16:14
2 golat ishin shumė shumė kot. Dallku si gjithmone i rrallė prej truri, nja 20 gola i ka marr Shqipnija eksklizivisht falė tij.

Nejse,

Fitun shacat e gurbetit ksaj here :tongue:

hahaha bash...

suksese

Albonita
12-09-12, 16:48
ehh (princi) zvicrra bindshem po avancon, shani sa t'doni valla se mundohem me dashte shypet e shypnise na kosovart ma shume se sa ata veten :frown: fff

Me vije kec ce lexoj ket por mbrem CH... ishte e veshur kuq e zi..sa ce cicrrant jan mbet pa coment nga nje popull shqiptar te gjith ishim me shcipetaret, jemi nje:smile:

Giovanni
12-09-12, 16:51
Mbrem nuk besojqe ka pase urrejtje ne mes te ekipeve pasi qe te dy ekipet ishin shqiptare :biggrin:

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/381101_4117536548466_1263439366_n.jpg

Bajlozi i Zi
12-09-12, 16:51
Paramendoni bre cfar kombtare do kishim patur me na lone me lujte mafija e quajtur uefa veq meri ka 5 prej dy aneve shtoja edhe Beqirajn ne sulm ... qesi ekipe mesatare s'ti kishim bo hesap.

Ne leter, po. Ne realitet e din edhe ti qe do te ishte krejt ndryshe.

Po e marrim shembull veē Lorik Canen, pastaj vlen pėr secilin:

Cana prej se ka hy pėr Shqiperine, karriera profesionale i ka shku teposhte.

E ka fillu pėr PSG-ne, (bashke me Ronaldinjon). Ndersa sot ne moshen me te mirė, nuk ka vend ne 11-she te pare ne asnje lige.

Shkurt, ndryshe trajtohesh e trajnohesh si perfaqesues i Zvicres, e ndryshe si perfaqesues i Kosoves.

Hitzfeldi ėshtė ashiqare proshqiptar (dihen shumat e medha te parava qe ka dhuruar pėr shqiptarė gjate luftes se Kosoves, bashke me Mateusin, ne ate kohė te dyjt ne Bayern. Hitzfeld ėshtė legjende e Bayernit dhe Dortmundit, me te dyjt fitues e Champions Liges).
Ndikimi i Hitzfeldit e ka qu Shaqirin ne Mynich.
Ndryshe kur je pranė Hitzfeldit, ndryshe prane De Biasit qe vjen nga kategoria C1 e italise.
Ose po te luanin pėr Kosoven, garant do te kishin ndonje trajner nga Prekazi legjendar.

Gjumashja
12-09-12, 17:04
Me vije kec ce lexoj ket por mbrem CH... ishte e veshur kuq e zi..sa ce cicrrant jan mbet pa coment nga nje popull shqiptar te gjith ishim me shcipetaret, jemi nje:smile:


njemend I kemi ''befasu'' kush e ka shiku lojen :wink:

Albonita
12-09-12, 17:07
njemend I kemi ''befasu'' kush e ka shiku lojen :wink:

Po vertet edhe kush e ka par live.. e ter kuq e zi ka qen:wink:

Gjumashja
12-09-12, 17:20
Po vertet edhe kush e ka par live.. e ter kuq e zi ka qen:wink:
ska pas si mos me qene ndryshe krejt futbollerat shqiptar, veq medja me ate tjetrin kane mungu mbram:biggrin:

valiii
12-09-12, 17:48
Ne leter, po. Ne realitet e din edhe ti qe do te ishte krejt ndryshe.

Po e marrim shembull veē Lorik Canen, pastaj vlen pėr secilin:

Cana prej se ka hy pėr Shqiperine, karriera profesionale i ka shku teposhte.

E ka fillu pėr PSG-ne, (bashke me Ronaldinjon). Ndersa sot ne moshen me te mirė, nuk ka vend ne 11-she te pare ne asnje lige.

Shkurt, ndryshe trajtohesh e trajnohesh si perfaqesues i Zvicres, e ndryshe si perfaqesues i Kosoves.

Hitzfeldi ėshtė ashiqare proshqiptar (dihen shumat e medha te parava qe ka dhuruar pėr shqiptarė gjate luftes se Kosoves, bashke me Mateusin, ne ate kohė te dyjt ne Bayern. Hitzfeld ėshtė legjende e Bayernit dhe Dortmundit, me te dyjt fitues e Champions Liges).
Ndikimi i Hitzfeldit e ka qu Shaqirin ne Mynich.
Ndryshe kur je pranė Hitzfeldit, ndryshe prane De Biasit qe vjen nga kategoria C1 e italise.
Ose po te luanin pėr Kosoven, garant do te kishin ndonje trajner nga Prekazi legjendar.

Ne fakt Cana ishte ne kulmin e karieres + kapiten ( qe eshte extra previlegj) kur luante tek Marseji porse u qu peshe demek pom lyp Arsenali e shkoje u zagllavite n'Sunderland, pasi ne Sunderland nuk e arsyetoje cmimin atehere ra edhe me poshte ne Gallatasaray. disa nga mediat thonin se ky eshte fjalose me Raikard ( atbote trenerin e gallates), disa tjera thonin se eshte i lenduar tjetra se nuk eshte ne forme kryesorja ai vit i shkoje huc, kurse tash duhet me qene i gzum e i felenisum qe po e nxene banken e Lacios. Se besoje se kombtarja ia ka dhane teposhten, Cana eshte aso stili lojtari ( mesfushore i terhequr) qe pak ka ne carkullim per ate edhe ka pas kerkesa nga klube te mdha kurse tash ne mungese lojtaresh De Biasi po e lene mbrojtes qendror klasik. Cana eshte bindshem lojtari me i miri dhe me frytdhensi i kombtares shqiptare momentalishte.

Prap nuk pajtohem me ty. eshte e vetkuptueshme qe ndryshe trajtohen materialishte por kur kemi parasysh "etjen" e madhe qe kemi, tifozet e flaket, debutimi, buja mediatike etj, atehere keta djem do e lenin shpirtin ne fushe. Mere shembull Malin e Zi qe me nje fond modest te lojtareve per pak sa nuk u kualifikua (ne debutimin e pare si shtet ne kualifikime)

Ketu e ke shume mire Hitcfeldi eshte nder faktoret kryesor per afirmimin dhe shitjen e Shaqirit ne Bajern.
Eshte e vertete se 99-ten Hitcfeld ka japur shume te majme ( 7 shifrore me duket ) per Kosove, ishte edhe ish sulmuesi i komtares portugeze Nuno Gomes qe i ndihmoje kosoves e per Mateusin nuk kam ndegju vetem se e di qe sa ka qene trener i Partizanit te beogradit e pat jep nje deklarate antishqiptare apo proserbe qysh dush quaje. Nejse gjermant i kem miq ne pergjithesi ( cka smundem me thane per zvicrant) ndoshta Mateus atehere ka ra ne grance te gazetarit .

Trajneri ideal per Kosoven do te ishte Bylbyl Sokoli nese do ishim bazuar tek vendoret ...

valiii
12-09-12, 17:50
ska pas si mos me qene ndryshe krejt futbollerat shqiptar, veq medja me ate tjetrin kane mungu mbram:biggrin:

Krejt kuq e zi e kta "piunat e dukes"/lojtaret tone te veshur me ndresa te Greqise... phaaaaa s'ka ma skandaloza se na shqiptarte more bash kurgjo shqiptare ska pas ne ato ndresa perveq stemes se federates...

Bajlozi i Zi
12-09-12, 18:24
Ne fakt Cana ishte ne kulmin e karieres + kapiten ( qe eshte extra previlegj) kur luante tek Marseji porse u qu peshe demek pom lyp Arsenali e shkoje u zagllavite n'Sunderland, pasi ne Sunderland nuk e arsyetoje cmimin atehere ra edhe me poshte ne Gallatasaray. disa nga mediat thonin se ky eshte fjalose me Raikard ( atbote trenerin e gallates), disa tjera thonin se eshte i lenduar tjetra se nuk eshte ne forme kryesorja ai vit i shkoje huc, kurse tash duhet me qene i gzum e i felenisum qe po e nxene banken e Lacios. Se besoje se kombtarja ia ka dhane teposhten, Cana eshte aso stili lojtari ( mesfushore i terhequr) qe pak ka ne carkullim per ate edhe ka pas kerkesa nga klube te mdha kurse tash ne mungese lojtaresh De Biasi po e lene mbrojtes qendror klasik. Cana eshte bindshem lojtari me i miri dhe me frytdhensi i kombtares shqiptare momentalishte.

Prap nuk pajtohem me ty. eshte e vetkuptueshme qe ndryshe trajtohen materialishte por kur kemi parasysh "etjen" e madhe qe kemi, tifozet e flaket, debutimi, buja mediatike etj, atehere keta djem do e lenin shpirtin ne fushe. Mere shembull Malin e Zi qe me nje fond modest te lojtareve per pak sa nuk u kualifikua (ne debutimin e pare si shtet ne kualifikime)

Ketu e ke shume mire Hitcfeldi eshte nder faktoret kryesor per afirmimin dhe shitjen e Shaqirit ne Bajern.
Eshte e vertete se 99-ten Hitcfeld ka japur shume te majme ( 7 shifrore me duket ) per Kosove, ishte edhe ish sulmuesi i komtares portugeze Nuno Gomes qe i ndihmoje kosoves e per Mateusin nuk kam ndegju vetem se e di qe sa ka qene trener i Partizanit te beogradit e pat jep nje deklarate antishqiptare apo proserbe qysh dush quaje. Nejse gjermant i kem miq ne pergjithesi ( cka smundem me thane per zvicrant) ndoshta Mateus atehere ka ra ne grance te gazetarit .

Trajneri ideal per Kosoven do te ishte Bylbyl Sokoli nese do ishim bazuar tek vendoret ...

Mateusi 250 000 marka, Hitzfeldi 50 000, ka qene njė iniciative e ekipit te Bayernit (edhe Kahn-i ka pas kontribu etj).

Fadil Vokrri i ka mbrojt ngjyrat e partizanit te beogradit, e jo ma gjermani.

Kroacia, me debutim ka arrite ne vendin e trete ne kampionatin boteror '98 (France). Ama te gjithe lojetaret i ka pase neper Milan, Real Madrid, Barcelone, Valencia, Inter etj (Boban, Shuker, Prosineēki, Jarni, Biliē, Vlaoviq krejt klas boteror. Shuker lojetari me i mirė i kampionatit). Me njė Ēiro Blazheviq legjende (qe, perveq tjerash, e krijoi edhe Vokrrin :smile:).

Pra,
As qe behet fjale pėr krahasime. Te jemi fer (sportiv).

Nuk behet ekipi i klasit boteror me "patriotizem te flakte", e me lojtar qe luajne neper fusha te kallamoqit.

E pata llafin: Lorik Cana, kur ishte kapiten i Marsejes, nėse e merrte njė pasaporte franceze ose zvicerane (qe ka pase mundesi reale), krejt tjeter rruge do te kishte karriera e tij sot. (Te garantoj qe nėse Shaqiri merrte pasaporte shqiptare, sot nuk do te ishte ne Bayern, ndoshta as ne Basel.)

S'ka lidhje me patriotizem, por me pune e profezionalizem. Cfare bylbyl sokoli??? A pak ka Rusia profesionista? Sot te dy kombetaret ruse (basket, futboll) i kane trajnerat amerikan e italian.