PDA

View Full Version : A ka Zot?


Zero Cool
26-09-12, 13:06
Llogaritet qė nė botė ka mbi 1 miliard ateist.

Sipas tyre: nuk ka Krijues dhe nuk ka Pėrendi/Atė mbi njeriun.

Shumė ateist janė humanist dhe shumė humanist janė ateist !


A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?
Gjatė disa shekujve tė fundit shkenca gradualisht ėshtė duke marrė primatin ndaj besimit tradicional nė ekzistimin e Zotit. Shumica e asaj qė dikur ka qenė misterioze, siē ėshtė ekzistenca e racės njerėzore, kushtet e pėrkryera pėr jetė nė tokė dhe funksionimi i gjithėsisė, sot mund tė shpjegohen me biologji, astronomi, fizikė dhe degėt tjera tė shkencės.

Edhe pse shumė mistere kozmike edhe sot mbeten tė pashpjeguara, Sean Carroll, kozmologu teorik nga Instituti pėr teknologji nė Kaliforni, beson qė ekziston probabilitet i madh qė shkenca mė nė fund tė sjellė tė kuptuarit e tėrėsishėm tė universit, i cili nuk do tė lėrė hapėsirė pėr besimin nė Zot.

Siē thotė Carroll, ndikimi i religjionit ėshtė reduktuar nė mėnyrė drastikė nė kohėn moderne, sepse fizikanėt dhe kozmologėt kanė arritur tė shpjegojnė fillimet e evolucionit tė universit.

“Sa mė shumė e kuptojmė universin, gjithnjė e mė pak ka nevojė pėr tė kėrkuar ndihmėn e tė tjerėve”, ka thėnė Carroll.

Shkencėtarėt kanė mbledhur shumė dėshmi qė mbėshtesin teorinė pėr Shpėrthimin e Madh (Big Bang). Modeli pėr shpėrthimin e madh nėnkupton qė universi gjatė 13,7 miliardė vitesh ėshtė zgjeruar nga gjendja e pėrflakur, e dendur pakufishėm deri nė gjendjen e sotme. Kozmologėt mund tė modelojnė ēdo gjė qė ka ndodhur prej 10-43 tė sekondės pas shpėrthimit e deri sot. E panjohur ėshtė vetėm njė pjesėz e sekondės para shpėrthimit.

Siē ka thėnė Carroll para pak kohe, qėllimi kryesor i fizikės moderne ėshtė formulimi i teorisė e cila pėrshkruan tėrė universin, nga niveli subatomik deri te madhėsitė astronomike, brenda teorisė sė njėjtė. Teoria e tillė, e quajtur gravitacioni kuantik, do tė pėrshkruajė gjithēka qė ka ndodhur nė momentin e shpėrthimit tė madh.

Njė nga kėto teori thotė qė nė shpėrthimin e madh nuk duhet tė shikohet si nė pikėn fillestare, por si nė periudhėn transitore tė universit tė amshueshėm. Universi sillet si balonė, e cila periodikisht fryhet dhe shfryhet nėn disa kushte tė veta. Sipas asaj teorie, koha nuk ka pasur fillimin e vet, ēka do tė thotė qė Libri i Gjenezės bėhet tėrėsisht irelevant.

Megjithatė, disa shkencėtarėt besojnė qė dėshmia pėr ekzistimin e Zotit ndodhet nė shumė konstante fizike tė cilat definojnė universin tonė, tė cilat janė absolutisht tė pėrkryera dhe tė pėrshtatshme pėr pėrkrahjen e jetės. Nėse ndonjėra nga kėto konstante do tė ndryshonte edhe fare pak, universi do tė ishte i panjohshėm.

Megjithatė, disa versione tė teorisė sė gravitacionit kuantik kanė shpjegim edhe pėr kėtė. Sipas kėtyre teorive, universi ynė ėshtė vetėm njė nga shumė universe tė pakufishme tė cilėt sė bashku formojnė multiversumin. Nė secilin prej atyre universeve situata ėshtė e ndryshme, ndėrsa vetėm disa nga ato kanė kushte tė pėrkryera pėr jetė.

Dardanesha
26-09-12, 14:48
Po ka, ai eshte Allahu xh.sh, qe na ka krijuar, krijuesi i gjithesise...

Lapsi
26-09-12, 15:03
Llogaritet qė nė botė ka mbi 1 miliard ateist.

Sipas tyre: nuk ka Krijues dhe nuk ka Pėrendi/Atė mbi njeriun.

Shumė ateist janė humanist dhe shumė humanist janė ateist !


A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?


. Ja ana logjike e pyetjes tende

Duke predikuar se janė tė menēur, ata budallallosen…” “Mė lejoni t’ju spjegoj problemin qė e ka shkenca me Zotin.”
Profesori ateist i filozofisė pauzon para klasės sė tij dhe mandej kėrkon qė njėri prej studentėve tė tij tė ngritet nė kėmbė.
“Ti je musliman, apo jo, biro?”
“Po, zotėri.”
“Atėherė sigurisht beson nė Zot?”
“Absolutisht.”
“A ėshtė Zoti i mirė?”
“Sigurisht! Zoti ėshtė i mirė.”
“A ėshtė Zoti i plotfuqish_ėm? A mundet Zoti tė bėn ēdo gjė?”
“Po.”
“Ti a je i mirė apo i keq?”
“Kur’ani thotė se jam i keq.”
Profesori zgėrdhihet me vetėdije. “Ahh! KUR’ANI!” Ai pauzon pėr njė ēast.
“Kam njė pyetje pėr ty. Tė themi se kėtu ka njė njeri tė sėmurė dhe se ti mund ta shėrosh. A do ta kishe ndihmuar? A do tė ishe munduar?”
“Po zotėri, do t’i kisha ndihmuar.”
“Atėherė je i mirė…!”
“Nuk do ta kisha thėnė atė.”
“Pėrse tė mos e thuash atė? Ti do ta kishe ndihmuar personin e sėmurė dhe tė gjymtuar… Nė fakt po tė mundeshim, shumica prej nesh do ta kishim bėrė kėtė,… por Zoti nuk e bėn.
(S’ka pėrgjigje.)
“Ai nuk e bėn, apo jo? Vėllanė e kisha musliman i cili vdiq nga kanceri edhe pse i luteshte Zotit ta shėron. Si mund tė jetė ky Zot i mirė? Hmmm? A mund t’i pėrgjigjesh kėsaj?”
(S’ka pėrgjigje.)
Njeriu i moshuar ėshtė ngushėllues.
“Jo, nuk mundesh, apo jo?”
Ai ngre gotėn prej bankės sė tij dhe pi njė gllėnjkė qė t’i jep kohė studentit pėr t’u liruar. Nė filozofi duhet tė shkosh ngadalė me tė rinjtė.
“Tė fillojmė pėrsėri, djalosh. A ėshtė Zoti i mirė?”
“Hm… Po.”
“A ėshtė dreqi i mirė?”
“Jo.”
“Prej nga vjen dreqi?”
Studenti belbėzon: “Prej… Zotit…”
“Ashtu ėshtė. Zoti e bėri dreqin, apo jo?”
Njeriu i moshuar i kalon gishtat kockėdalė nėpėr flokėt e tij tė rralla dhe i kthehet publikut studentor qė zgėrdhihet.
“Mendoj se do tė kemi njė semestėr shumė zbavitės, zonja dhe zotėri.”
Pastaj i kthehet muslimanit: “Mė trego, biro. A ka tė keqe nė botė?”
“Po, zotėri.”
“E keqja ėshtė ēdokund, apo jo? A krijoi Zoti ēdo gjė?”
“Po.”
“Kush e krijoi tė keqen?”
(S’ka pėrgjigje.)
“A ka nė kėtė botė sėmundje, amoralitet, urrejtje, shėmtime, pra tė gjitha gjėrat e kėqija, a ekzistojnė nė kėtė botė?”
Studenti pėrpėlitet nė kėmbė. “Po.”
“Kush i krijoi ato?”
(S’ka pėrgjigje.)
Profesori befas i bėrtet studentit tė tij. “KUSH I KRIJOI ATO, MĖ TREGO TĖ LUTEM!”
Profesori afrohet pėr sulmin pėrfundimtar dhe i hypė muslimanit mbi fytyrė. I flet me zė tė ulėt dhe tė qetė: “Zoti krijoi ēdo tė keqe, apo jo. Ai, biro?”
(S’ka pėrgjigje.)
Studenti mundohet ta mban shikimin e qetė, te profesori, por dėshton. Befas ligjėruesi ndahet pėr tė bėrė ca hapa nė klasė si njė ujk i vjetėr.
Klasa ėshtė e fascinuar.
“Mė trego”, vazhdon ai “si ėshtė e mundur qė ky Zot ėshtė i mirė nėse ai ka krijuar ēdo tė keqe gjatė tė gjitha kohėrave?”
Profesori i hap duart gjerė e gjatė pėr ta pėrshkuar tėrė tė keqen dhe marrinė e botės.
“E gjithė urrejtja, brutalieti, tėrė dhimbjet, tė gjitha mundimet, tė gjithat vdekjet, shėmtimet dhe tė gjitha vuajtjet e krijuara nga ky Zot i mirė janė anekėnd botės, apo jo, djalosh i ri?”
(S’ka pėrgjigje.)
“A nuk e vėren nė ēdo vend? Hm?”
Pauzė.
“A thua aspak?”
Profesori i afrohet pėrsėri fytyrės sė studentit dhe pėshpėritė,
“A ėshtė Zoti i mirė?”
(S’ka pėrgjigje.)
“A beson nė Zot, biro?”
Zėri i vet e tradhėton studentin dhe ai shpėrthen. “Po, profesor, besoj.”
Njeriu i vjetėr e shkundė kokėn me mėrzi: “Shkenca thotė se ke pesė shqisa tė cilat i pėrdorė pėr ta identifikuar dhe vėshtruar botėn rreth teje. A e ke parė ndonjėherė Zotin?”
“Jo, zotėri. Asnjėherė nuk e kam parė Atė.”
“Atėherė na trego se a e ke dėgjuar ndonjėherė Zotin tėnd?”
“Jo, zotėri. Nuk e kam dėgjuar.”
“A e ke ndjerė ndonjėherė Zotin tėnd, shijuar, apo nuhatur erėn e Tij… Nė fakt, a ke ēfarėdo pėrceptimi shqisor pėr Zotin tėnd?”
(S’ka pėrgjigje.)
“Pėrgjigju, tė lutem.”
“Jo, zotėri, frikohem se jo.”
“Ti FRIKOHESH… se nuk ke pasur?”
“Jo, zotėri.”
“Dhe krahas kėsaj ti beson nė Atė?”
“…po…”
“Kjo kėrkon BESIM!”
Profesori buzėqeshė me urtėsi me vartėsin.
“Sipas ligjeve tė shkencės empirike, testuese, demonstruese, protokolare, Zoti yt nuk ekziston. Ēka i thua kėsaj, biro? Ku ėshtė Zoti yt tani?”
(Studenti nuk pėrgjigjet)
“Ulu poshtė, tė lutem.”
Muslimani ulet…i mundur.
Njė musliman tjetėr e ngritė dorėn: “Profesor, a mund ti drejtohem klasės?”
Profesori kthehet dhe buzėqeshė: “Ah, edhe njė musliman nė pararojė! Eja, eja, djalosh i ri. Fol pak menēuri tė drejtė para kėtij tubimi.”
Muslimani shikon rreth dhomės, e pastaj thotė: “Jeni duke bėrė disa pėrfundime interesante, zotėri. Tani unė kam njė pyetje pėr ju. A ka ndonjė gjė tė tillė qė quhet nxehtėsi?”
“Po,” pėrgjigjet profesori. “Ka nxehtėsi.”
“A ka ndonjė gjė tė tillė qė quhet ftohtėsi?”
“Po biro, ashtu ėshtė, edhe ftohtėsi ka.”
“Jo, zotėri nuk ka.”
Zgėrdhirja e profesorit ngrihet. Dhoma befasisht ftohet tepėr. Muslimani i dytė vazhdon.
“Mund tė keni shumė nxehtėsi, tepėr nxehtėsi, super nxehtėsi, mega nxehtėsi, nxehtėsi tė bardhė, pak nxehtėsi ose aspak nxehtėsi, por nuk kemi ndonjė gjė tė quajtur “ftohtėsi”. Mund tė arrijmė 458 gradė nėn zeron, qė do tė thotė aspak nxehtėsi, por nuk mund tė shkojmė mė tutje nga ajo. Njė gjė e tillė si ftohtė nuk ekziston, pėrndryshe do tė mund tė shkonim nė mė ftohtė se 458 gradė. E shihni, zotėri, ftohtė ėshtė vetėm fjala tė cilėn e pėrdorim qė ta pėrshkruajmė mungesėn e nxehtėsisė. Ftohtėsinė nuk mund ta masim, ndėrsa nxehtėsinė mund ta masim nė njėsi termale pasiqė nxehtėsia ėshtė energji. Ftohtėsia nuk ėshtė e kundėrta e nxehtėsisė, zotėri, por vetėm mungesa e saj.”
Qetėsi. Njė gjilpėrė bie dikund nė klasė.
“A ka njė gjė tė tillė si errėsira, profesor?”
“Po…”
“Pėrsėri jeni nė gabim, zotėri. Errėsira nuk ėshtė diēka, ajo ėshtė mungesa e njė gjėje. Mund tė keni dritė tė zbehtė, dritė normale, dritė tė madhe, dritė shkrepėtuese por nė qoftė se nė mėnyrė konstante nuk keni dritė ajo quhet errėsirė, apo jo? Ai ėshtė kuptimi tė cilin e pėrdorim pėr ta definuar fjalėn. Nė realitet, errėsira nuk ėshtė (diēka). Po tė ishte, dė tė mundeshit ta bėni errėsirėn mė tė errėt dhe tė ma jepni njė kuti me errėsirė mė tė errėsuar, profesor?”
Nė kundėrshtim me vetėveten, profesori buzėqeshė me paturpėsisė rinore para tij.
“Ky me tė vėrtetė do tė jetė njė semestėr i mirė. “A mund tė na tregosh se cili ėshtė qėllimi yt, djalosh i ri?”
“Po, profesor. Qėllimi im ėshtė se, premiset tuaja filozofike janė e metė qė nė fillim dhe si rezultat i kėsaj edhe pėrfundimet tuaja duhet tė jenė tė gabuara…”
Profesori bėhet tym.. “E metė…? Si guxon ti…!”
“Zotėri, a mund tė sqaroj se ēka nėnkupoj?”
Klasa dėgjon me vėmendje.
“Sqaro…oh, sqaro…”
Profesori mundohet qė tė kontrollohet. Befasisht ėshtė i sjellshėm. Ai bėn me dorė qė ta qetėsojė klasėn, me qėllim qė studenti tė vazhdon.
“Ju punoni nė premisėn e dualitetit,” sqaron muslimani.
“Pėr shembull ka jetė dhe mandej ka vdekje; ka Zot tė mirė dhe Zot tė keq, ju e shihni konceptin e Zotit si diēka tė kufizuar, si diēka tė cilėn mund ta masim. Zotėri, shkenca nuk mund ta sqaron as edhe njė mendim. Ajo pėrdor elektricitet dhe magnetizėm por asnjėherė nuk i ka parė e lere mė qė plotėsisht t’i kupton. Tė shihet vdekja si e kundėrta e jetės ėshtė tė jeshė injorant nga fakti se vdekja nuk mund tė ekziston si gjė e pavarur. Vdekja nuk ėshtė e kundėrta e jetės, por vetėm mungesa e saj.”
Djali i ri ngre njė gazetė tė cilėn e merr nga fqiu, i cili nė ndėrkohė e kishte para vete.
“Kėtu ėshtė njėri prej tabloidėve mė tė neveritshėm nė kėtė vend, profesor.
A ka njė gjė tė tillė si amoralitet?”
“Me siguri se ka, shih tani…”
“Gabim pėrsėri, zotėri. E shihni! Amoraliteti ėshtė vetėm mungesa e moralit. A ka njė gjė tė tillė si padrejtėsi? Jo. Padrejtėsia ėshtė mungesa e drejtėsisė. A ka njė gjė tė tillė si tė keqe?”
Muslimani pauzon. “A nuk ėshtė e keqja mungesė e sė mirės?”
Fytyra e profesorit ka fituar njė ngjyrė alarmuese. Ai ėshtė aq i inatosur, saqė momentalisht ėshtė pa fjalė.
Muslimani vazhdon: “Nėse ka tė keqe nė botė, profesor, dhe ne tė gjithė pajtohemi se ka, atėherė Zoti, nėse ekziston, do tė duhet tė plotėsonte ndonjė punė pėrmes instrumentit tė sė keqes. Cila ėshtė ajo punė, tė cilėn Zoti e plotėson? Bibla na thotė se ajo ėshtė qė tė shihet nėse secili prej nesh, prej dėshirės sonė tė lirė, do tė zgjedhė tė mirėn nga e keqja.”
Profesori tėrbohet: “Si shkencėtar i filozofisė, nuk e shoh kėtė gjė si diēka qė ka tė bėjė me ndonjė zgjidhje. Si realist, unė nė mėnyrė absolute nuk e pranoj konceptin e Zotit ose tė ēfarėdo faktori tjetėr teologjik si pjesė e barazimit botėror, pasiqė Zoti nuk mund tė perceptohet.”
“Unė do tė kisha thėnė se mungesa e kodit moral tė Zotit nė kėtė botė ėshtė me sa duket njėra prej fenomeneve tė vazhdueshme mė perceptuese”, pėrgjigjet muslimani.
“Gazetat bėjnė miliona dollarė duke e shfaqur ēdo ditė! Mė trego, profesor, a i mėsoni studentėt tuaj se kanė evoluar nga majmuni?”
“Nė qoftė se i referoheni procesit natyror tė evoluimit djalosh, po, me dije se i mėsoj.”
“A e keni vėzhguar procesin e evoluimit me sytė tuaj, zotėri?”
Profesori bėn njė zė thithės me dhėmbėt e tij dhe i jep studentit tė tij njė shikim tė qetė e tė ngurosur.
“Profesor, pasiqė askush asnjėherė nuk e ka perceptuar procesin e evoluimit gjatė veprimit tė tij dhe sė paku nuk mund tė vėrtetohet se ky proces ėshtė afatgjatė, a nuk po e ligjėroni vetėm mendimin tuaj tani, zotėri? Vallė, tani a nuk jeni shkencėtar, por prift?”
“Do ta lė tė pandėshkuar paturpėsinė tėnde nė favor tė bisedės sonė filozofike.
Tani, mbarove plotėsisht apo jo?” vėrshėllon profesori.
“Pra nuk e pranoni kodin moral tė Zotit pėr tė bėrė atė qė ėshtė e drejtė?”
“Unė besoj nė atė qė ėshtė, e ajo ėshtė shkenca!”
“Ahh! SHKENCA!”, buzėqeshė fytyra e studentit.
“Zotėri, ju kumtoni me vėrtetėsi se shkenca ėshtė studim i fenomeneve tė pėrceptuara. Shkenca ėshtė poashtu premisė e cila ėshtė e metė…”
“SHKENCA ĖSHTĖ E METĖ…?”, belbėzon profesori.
Klasa ėshtė nė zhurmė.
Muslimani vazhdon duke qėndruar nė kėmbė derisa zhurma humbet.
“Nė vazhdim tė ēėshtjes tė cilėn ja diktonit mė herėt studentit tjetėr, a mund tė jap njė shembull?”
Profesori qėndron i qetė me menēuri.
Muslimani shikon rreth e rrotull dhomės: “A ka ndokush nė klasė i cili ndonjėherė ia ka parė trurin profesorit?”
Klasa shpėrthen nė gaz. Muslimani tregon kah ligjėruesi i vjetėr, i cili ėshtė duke vluar.
“A ka ndokush nė klasė i cili ia ka dėgjuar trurin profesorit…ndjerė, prekur apo nuhatur? Si duket askush nuk e ka bėrė kėtė!?”. Muslimani e shkundė kokėn me keqardhje.
“Duket se askush kėtu nuk ka pasur kurrfarė perceptimi shqisor tė trurit tė profesorit nė ēfarėdoqoftė mėnyre. Pra, nė pėrputhshmėri me ligjet e shkencės empirike, stabile, demonstruese, protokolare, unė DEKLAROJ se profesori nuk ka tru.”
Klasa ėshtė nė kaos.
Muslimani ulet,… pasiqė karrigeja shėrben pėr kėtė.

Zero Cool
26-09-12, 15:55
Eu Laps bre, fitoi muslimani e hajt! Siē me duket mua paska qellu i njejti musliman, ai studenti i jadores qe e "mujti" Albert Ajnshtajnin.

Lapsi
26-09-12, 17:43
Eu Laps bre, fitoi muslimani e hajt! Siē me duket mua paska qellu i njejti musliman, ai studenti i jadores qe e "mujti" Albert Ajnshtajnin.
Ben vaki:P
Habitem me nje gje, pse ndryshoni postimet e anetareve? Nje postim mund te ndryshohet vetem nese ka permbajtje fyese, raciste, e ku te di dicka tjeter qe jane kunder rregullave te forumit.
Sidoqoft, ti Zero ke nje forc per ndryshim, ndryshoje edhe kete fjali: JU moderatoret e dardanis jeni ne byth duke u qi... ju nuk jeni gje tjeter pervec bajga, plehera te krishter

Zero Cool
26-09-12, 17:54
Ben vaki:P
Habitem me nje gje, pse ndryshoni postimet e anetareve? Nje postim mund te ndryshohet vetem nese ka permbajtje fyese, raciste, e ku te di dicka tjeter qe jane kunder rregullave te forumit.
Sidoqoft, ti Zero ke nje forc per ndryshim, ndryshoje edhe kete fjali: JU moderatoret e dardanis jeni ne byth duke u qi... ju nuk jeni gje tjeter pervec bajga, plehera te krishter

Qe te tregoj pse i ndryshojme:

Prap rregullorja (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)he mozomokeq:

1.Tė gjitha shkrimet duhet tė kenė madhėsinė dhe formėn standarde tė forumit.

2.Nuk lejohen shkrimet me germa tė mėdha, zmadhuara, trasha, pjerrėta, nėnvizuara me ngjyra, pos nė raste tė rralla kur paraqitet ndonjė fjalė e veēantė, ndonjė titull apo edhe far citimi i shkurtė e jo kurrsesi i terė shkrimi.


Per keto eshte ndryshu postimi yt, dmth jan hjeke ngjyrat dhe shkronjat e stermadhuara jane zvogelu me shkronja normale.


Kete fjaline e fundit nuk do ta ndryshoj aspak, te lexojne edhe te tjeret (edhepse te gjithe e dijne se cfare anetari je ti Lapsi) ate qe thua dhe arsyjen e ndaleses 2 mujore!

Zanzi/M
26-09-12, 18:30
Hajt se te kallxoj laps pas dy muajve, edhe mos shaj mo :D

Hajra
26-09-12, 21:21
.....a ka Zot? hmm... nje pyetje mjaft komplese qe ka fillu te shendrrohet ne banalitet, une do te thoja keshtu: per ata qe mendoin se ka Zote, ka edhe do te kete gjithmone, ndersa per ata qe mendoin se nuk ka Zote, nuk ka dhe as qe do te ket ndonjeher. Keto dy mendime sikur jane te ngulitura thelle ne mendjen dhe zemrat e njerezve, dhe eshte e kote nese mundohet njera pale te binde palen tjeter. P.SH ketu ne fd, ka antar qe besojne se ka Zote dhe ka te atille qe nuk besoin, ndersa ne staf mendoi qe i takoin grupit te dyte.

Bajlozi i Zi
26-09-12, 21:34
Hej,
Si quhen ata qe besojne ne ekzistencen e zotit, por nuk i besojne asnje feje???

E keni parasyshė, ata qe jane ma patriota te mirefillte, nuk angazhohen neper parti politike.

Arb
26-09-12, 22:25
Hej,
Si quhen ata qe besojne ne ekzistencen e zotit, por nuk i besojne asnje feje???

E keni parasyshė, ata qe jane ma patriota te mirefillte, nuk angazhohen neper parti politike.

Pikerisht, besimtaret e vertete nuk jane fetare.

Hajra
26-09-12, 22:35
.....a ka Zot? hmm... nje pyetje mjaft komplese qe ka fillu te shendrrohet ne banalitet, une do te thoja keshtu: per ata qe mendoin se ka Zote, ka edhe do te kete gjithmone, ndersa per ata qe mendoin se nuk ka Zote, nuk ka dhe as qe do te ket ndonjeher. Keto dy mendime sikur jane te ngulitura thelle ne mendjen dhe zemrat e njerezve, dhe eshte e kote nese mundohet njera pale te binde palen tjeter. P.SH ketu ne fd, ka antar qe besojne se ka Zote dhe ka te atille qe nuk besoin, ndersa ne staf mendoi qe i takoin grupit te dyte.

...harrova edhe diqka, ka te atille qe mendoin se Zot jane vete, ju duket vetja i/e ditur se i ka lexu 7 libra, ose te forte, mandej ka edhe te atille qe besoin ne diqka ndoshta edhe ne Zot por pa rregulla, veq kuturu si gjaja qashtu hajt bac, arave dikah kah te mundesh.:biggrin:

premium
26-09-12, 22:40
Si pika e parė
Autori i temės ėshtė zgjuar shumė vonė nga gjumi
si pika e dytė
pe e parė ėndėrr mundohen tė bėhen filozof
si pika e tretė
ēfare zoti allahile kanė ateistet .. jetojn njė jetė ''shkel e shko'' pa e menduar , faktikisht njė trupit tė vet iu besojnė i/e cili vlen pėr njė kohė tė caktuar , ndėrsa shpirtit tė vet nuk i besojnė.

Daglasi
26-09-12, 23:09
Si pika e parė
Autori i temės ėshtė zgjuar shumė vonė nga gjumi
si pika e dytė
pe e parė ėndėrr mundohen tė bėhen filozof
si pika e tretė
ēfare zoti allahile kanė ateistet .. jetojn njė jetė ''shkel e shko'' pa e menduar , faktikisht njė trupit tė vet iu besojnė i/e cili vlen pėr njė kohė tė caktuar , ndėrsa shpirtit tė vet nuk i besojnė.

shkrim i vitit 2012

Murgesha
26-09-12, 23:11
...harrova edhe diqka, ka te atille qe mendoin se Zot jane vete, ju duket vetja i/e ditur se i ka lexu 7 libra, ose te forte, mandej ka edhe te atille qe besoin ne diqka ndoshta edhe ne Zot por pa rregulla, veq kuturu si gjaja qashtu hajt bac, arave dikah kah te mundesh.:biggrin:

Hajro rrejte qetu.
Kam taku shum njerez qe besojn ne Zot, pa e perzi me asnje fe, dhe be po te baj qe jan miliona her me te mir se shum te deklaruar besimtar e fetar.

Hajra
26-09-12, 23:42
Hajro rrejte qetu.
Kam taku shum njerez qe besojn ne Zot, pa e perzi me asnje fe, dhe be po te baj qe jan miliona her me te mir se shum te deklaruar besimtar e fetar.

.....qy qy Murgesha hygjym e rrejte,:biggrin: nejse de masi po thu ti qashtu po e lajm, a e pate fjalen per ata njerez te mire e "besimtar" gay? Po ketu te jap plotesisht te drejt e nderuar se edhe ata kapen dikund,bile bile kan qef me u kap sa ma fort, pe din ti me besim e kam fjalen:biggrin:

Murgesha
26-09-12, 23:50
.....qy qy Murgesha e nderume hygjym e rrejte,:biggrin: nejse de masi po thu ti qashtu po e lam. a e pate fjalen per ata njerez te mire e "besimtar" gay? Po ketu te jap plotesisht te drejt e nderuar se edhe ata kapen dikund, bile bile kan qef me u kap sa ma fort,:biggrin:


Hajro burrin e kam hetero e ai eshte i vetmi mashkull ne jeten time qe e njof seksualisht pra nuk i njof gayt, s`kam pas pun kurr me ta po mbasi ti po i njofshe e po e dishe edhe si kan qef me u majt po te besoj qe jan ashtu.

Tema eshte
A ka zot? e jo cka bajne gayt, pra lutesh qe te gjitha njohurit qe i ke per ta ti mbash per vete.

Daglasi
26-09-12, 23:52
Hajro burrin e kam hetero e ai eshte i vetmi mashkull ne jeten time qe e njof seksualisht pra nuk i njof gayt, s`kam pas pun kurr me ta po mbasi ti po i njofshe e po e dishe edhe si kan qef me u majt po te besoj qe jan ashtu.

Tema eshte
A ka zot? e jo cka bajne gayt, pra lutesh qe te gjitha njohurit qe i ke per ta ti mbash per vete.

:biggrin::biggrin:

shkrim i vitit 2013

Hajra
26-09-12, 23:53
Hajro burrin e kam hetero e ai eshte i vetmi mashkull ne jeten time qe e njof seksualisht pra nuk i njof gayt, s`kam pas pun kurr me ta po mbasi ti po i njofshe e po e dishe edhe si kan qef me u majt po te besoj qe jan ashtu.

Tema eshte
A ka zot? e jo cka bajne gayt, pra lutesh qe te gjitha njohurit qe i ke per ta ti mbash per vete.

...e paska vendos Murgesha me u perla me mue, hmm.. po dorzohem, ncuk se ha une ate fore, :wink: keshtu qe Murgesh fitove bravo.

Makresh
27-09-12, 00:08
Mos u dorzo Hajro ! :D

Se qe, as un nuk po pajtohem me Murgeshen e cila thot se ka njerez qe besojn ne Zot, por jo ne fe, e megjithate jan me te mir se besimtaret, ose nje pjes e besimtareve.

Dua te them se, besimi i ktyne ne Zot, eshte besim pasif, devotshmeria e tyre per te ber pune te mira dhe ne favor te krijesave te ketij zoti, jan ZERRO ! Keta pse ta shajn Zotin, nuk ndjehen me mekate, keta per t'i shtypur besimtaret e vertet jan te gatshem edhe te luftojn. Shembull : Te krishteret refuzojn qe hitlerin ta asociojn me krishterizem, pasi Bibla thot ndryshe, e Hitleri ndryshe. Po e pyetem Zanzin se cfar besimi kishte Adolfi, ai do t'na pergjigjet se ishte Ateist, meqe nuk e gjen veten ne te njejtin besim me nje psikopat te tille. Kurse vet Hitleri se ka mohue besimin ne Zot, por as afersin e tij me Vatikanin (krishterizmin), e per kesi lloj ateistesh si Hitleri, Milloshi, Stalini e Enveri,.... Zoti na ruajt !


A egziston ZOTI ?

PO, bile shume leht mund te vertetohet edhe me an te shkencės. E ju, nese meditoni pakes mbi krijesat (pra gjithecka qe egziston) dhe harmonin e tyre ne nje bote kaq perfekte,... do ta kuptonit qe egziston dikush, prapa skenės, e qe ne e quajm Zot i Gjithėsis !

LOJETARI
27-09-12, 00:12
Mos u dorzo Hajro ! :D

Se qe, as un nuk po pajtohem me Murgeshen e cila thot se ka njerez qe besojn ne Zot, por jo ne fe, e megjithate jan me te mir se besimtaret, ose nje pjes e besimtareve.

Dua te them se, besimi i ktyne ne Zot, eshte besim pasif, devotshmeria e tyre per te ber pune te mira dhe ne favor te krijesave te ketij zoti, jan ZERRO ! Keta pse ta shajn Zotin, nuk ndjehen me mekate, keta per t'i shtypur besimtaret e vertet jan te gatshem edhe te luftojn. Shembull : Te krishteret refuzojn qe hitlerin ta asociojn me krishterizem, pasi Bibla thot ndryshe, e Hitleri ndryshe. Po e pyetem Zanzin se cfar besimi kishte Adolfi, ai do t'na pergjigjet se ishte Ateist, meqe nuk e gjen veten ne te njejtin besim me nje psikopat te tille. Kurse vet Hitleri se ka mohue besimin ne Zot, por as afersin e tij me Vatikanin (krishterizmin), e per kesi lloj ateistesh si Hitleri, Milloshi, Stalini e Enveri,.... Zoti na ruajt !


A egziston ZOTI ?

PO, bile shume leht mund te vertetohet edhe me an te shkencės. E ju, nese meditoni pakes mbi krijesat (pra gjithecka qe egziston) dhe harmonin e tyre ne nje bote kaq perfekte,... do ta kuptonit qe egziston dikush, prapa skenės, e qe ne e quajm Zot i Gjithėsis !


Ti vet ke thėnė qė ka pasė kohė qė nuk ke besue qė ka zot , pse je tash kaq i bindur qė ka ?

Hajra
27-09-12, 00:17
....o i nderuri Makresh, po une thash ma heret qe ata qe besojne ne Zot do te besoin edhe nuk ka kush qe ua ndrrone mendjen, poashtu e njeita vlene edhe per ata qe nuk besoin.Allahu na ka tregu qe egzistoin te tille me shumice qe jane zemergur edhe eshte e kote te ju flasesh, e kan vendose te jene lende djegse ne boten tjeter, bile bile Murgesha vet eshte deklaru qe kur te vdes deshiron qe trupi i saje te digjet e pastaj te vorroset, keshtu qe kemi dallime te medha me pikpamjet tona.

Murgesha
27-09-12, 00:19
Mos u dorzo Hajro ! :D

Se qe, as un nuk po pajtohem me Murgeshen e cila thot se ka njerez qe besojn ne Zot, por jo ne fe, e megjithate jan me te mir se besimtaret, ose nje pjes e besimtareve.

Dua te them se, besimi i ktyne ne Zot, eshte besim pasif, devotshmeria e tyre per te ber pune te mira dhe ne favor te krijesave te ketij zoti, jan ZERRO ! Keta pse ta shajn Zotin, nuk ndjehen me mekate, keta per t'i shtypur besimtaret e vertet jan te gatshem edhe te luftojn. Shembull : Te krishteret refuzojn qe hitlerin ta asociojn me krishterizem, pasi Bibla thot ndryshe, e Hitleri ndryshe. Po e pyetem Zanzin se cfar besimi kishte Adolfi, ai do t'na pergjigjet se ishte Ateist, meqe nuk e gjen veten ne te njejtin besim me nje psikopat te tille. Kurse vet Hitleri se ka mohue besimin ne Zot, por as afersin e tij me Vatikanin (krishterizmin), e per kesi lloj ateistesh si Hitleri, Milloshi, Stalini e Enveri,.... Zoti na ruajt !


A egziston ZOTI ?

PO, bile shume leht mund te vertetohet edhe me an te shkencės. E ju, nese meditoni pakes mbi krijesat (pra gjithecka qe egziston) dhe harmonin e tyre ne nje bote kaq perfekte,... do ta kuptonit qe egziston dikush, prapa skenės, e qe ne e quajm Zot i Gjithėsis !


Ok, po pajtohem edhe une me keto qe shkrove me lart.

Po hajde bindum ti mua si eshte e mundur qe Zoti zgjedh per profete te vet e ven fjalet e veta ne gojet e tyre, njerezit qe kan nxit luftera, kan dhen urdhera per masakra, kan pre koka njerezish, kan pushtu popuj per ti roberuar, e kan ber as me pak e as me shum se ata qe i permende me lart?

premium
27-09-12, 00:23
Njė Zot ( Allah) kemi dhe me Te nuk pajtoheni ..
po ma pasė ma shumė .. temėn kishit bėrė xhumbuz

Murgesha
27-09-12, 00:34
....o i nderuri Makresh, po une thash ma heret qe ata qe besojne ne Zot do te besoin edhe nuk ka kush qe ua ndrrone menden, poashtu e njeita vlene edhe per ata qe nuk besoin.Allahu na ka tregu qe egzistoin te tille me shumice qe jane zemergur edhe eshte e kote te ju flasesh, e kan vendose te jene lende djegse ne boten tjeter, bile bile Murgesha vet eshte deklaru qe kur te vdes deshiron qe trupi i saje te digjet e pastaj te vorroset, keshtu qe kemi dallime te medha me pikpamjet tona.


Une kurr nuk kam then qe nuk besoj ne Zot dhe ti ket e din shum mir se nuk eshte hera e par qe e bisedojm ket tem bashke. Nuk kam shkru asku si deshiroj te vorrosem pra mos rrej, e cka deshiroj te behet me trupin tim pas vdekjes eshte deshir e imja qe ska te bej aspak me besim apo mos besim.

Nje krijues eshte e ai eshte i njejt per te gjith njerezit pa dallim, dallimin e njerezimit e bejn fetė e askush tjeter, pra fet nuk jan hyjnore, dhe nuk e ndjej veten te detyruar te veproj simbas udhezimeve fetare. Kodi njerezor per mua eshte i vlefshem, ate e kam mesu nga jeta e jo nga perrallat fetare.
Po ai kod njerezor me ka mesuar qe te mos flas per gjera qe nuk i kam provuar, sepse as nuk di si te flas e as nuk jam kompetente per ta ber nje gje te tille. Ndersa ty kodi fetar nuk te paska mesuar qe te mos flasesh per gjera qe nuk i din ose nuk i provon, deshmi per kete ishte shkrimi yt me lart ku tregon se si e bejne gay-t.

Makresh
27-09-12, 00:34
Ti vet ke thėnė qė ka pasė kohė qė nuk ke besue qė ka zot , pse je tash kaq i bindur qė ka ?


Un jam besimtar i vonshem, kjo eshte e vertet. Pse jam kaq i bindur ? Sepse kam qen aq sy-qorr, saqe kur e shihja nje veper qfar do qoft ajo, i'a kisha lakmi, dhe me injoranc e quajsha "mrekulli", e nuk me shkojke asnjehere ndermend e t'i them vetes, po largo pakes, ben nje hap mbrapa dhe shiqo nje veper me madheshtore se mjeshteria e njeriut,. e ketu s'kishe cfar te pa, pos mjeshteris Hyjnore, nje veper fantastike e koordinume me mir se ēdo gje ! Kur njeriu fillon dhe i kerkon te verteten vetes se pse gjindet ne kete bot ? per ke punon ? jeton ? vdes ? etj,.. pyetje qe nese nuk gjen pergjigje racionale, mund edhe te mbaron me vetvrasje,.. per Zotin, nuk jam duke genjye, por gjat adoleshences, 4 shoke te mi kan be tentativ vetvrasje, sepse nuk i gjenin vetes ilaēin i cili ua zbut zemrat, dhe i pergjigjet ankthit te shpirtit ! Ata s'kan vuajt nga varferia, nga mos dituria, apo nga nje dert me i madhe se kjo pervec faktit qe deshironin t'i iknin kesaj bote her pas here duke konsumue droga te ndryshme. Si te vertetohet egzistenca e Zotit ? Duke bere paqe me veten, dhe duke i pervjel krahet e duke kerkue pergjigje, jo per dike tjeter,.. por per veten ne rradhe te pare.

Hajra
27-09-12, 00:37
Ok, po pajtohem edhe une me keto qe shkrove me lart.

Po hajde bindum ti mua si eshte e mundur qe Zoti zgjedh per profete te vet e ven fjalet e veta ne gojet e tyre, njerezit qe kan nxit luftera, kan dhen urdhera per masakra, kan pre koka njerezish, kan pushtu popuj per ti roberuar, e kan ber as me pak e as me shum se ata qe i permende me lart?

.....pash Zotin Murgesh ty kjo jete ne kete bote, a kanagjeq po te duket a? Ti a po e shef qe njerezit ne kete bote jane perballe po perballen dhe do te perballen, me luftera e tragjedi nga me te ndryshmet, kjo eshte natyra e kesaj bote dhe pikerishte per kete natyre allahu ka dergu rregulla dhe ligje si te veprohet me drejtesi, nepermjet Mesuesit te njerzimit Muhamedit a.s.

Hajra
27-09-12, 00:41
Une kurr nuk kam then qe nuk besoj ne Zot dhe ti ket e din shum mir se nuk eshte hera e par qe e bisedojm ket tem bashke. Nuk kam shkru asku si deshiroj te vorrosem pra mos rrej, e cka deshiroj te behet me trupin tim pas vdekjes eshte deshir e imja qe ska te bej aspak me besim apo mos besim.

Nje krijues eshte e ai eshte i njejt per te gjith njerezit pa dallim, dallimin e njerezimit e bejn fetė e askush tjeter, pra fet nuk jan hyjnore, dhe nuk e ndjej veten te detyruar te veproj simbas udhezimeve fetare. Kodi njerezor per mua eshte i vlefshem, ate e kam mesu nga jeta e jo nga perrallat fetare.
Po ai kod njerezor me ka mesuar qe te mos flas per gjera qe nuk i kam provuar, sepse as nuk di si te flas e as nuk jam kompetente per ta ber nje gje te tille. Ndersa ty kodi fetar nuk te paska mesuar qe te mos flasesh per gjera qe nuk i din ose nuk i provon, deshmi per kete ishte shkrimi yt me lart ku tregon se si e bejne gay-t.

....Murgesh shume i paske dhan zore,:biggrin: gajret bije, me ner me than qetash po me duhet me te thane po RREN, sepse ti vet ketu je deklaru se ke deshire te digjesh, ketu mundet me deshmu edhe Alima por me siguri edhe te tjeret.

Murgesha
27-09-12, 00:42
.....pash Zotin Murgesh ty kjo jete ne kete bote, a kanagjeq po te duket a? Ti a po e shef qe njerezit ne kete bote jane perballe po perballen dhe do te perballen, me luftera e tragjedi nga me te ndryshmet, kjo eshte natyra e kesaj bote dhe pikerishte per ke te natyre allahu ka dergu rregulla dhe ligje si te veprohet me drejtesi, nepermjet Mesuesit te njerzimit Muhamedit a.s.

Pse a mos u kan ndojher me e mir kjo bote Hajro?

Makresh
27-09-12, 00:45
Ok, po pajtohem edhe une me keto qe shkrove me lart.

Po hajde bindum ti mua si eshte e mundur qe Zoti zgjedh per profete te vet e ven fjalet e veta ne gojet e tyre, njerezit qe kan nxit luftera, kan dhen urdhera per masakra, kan pre koka njerezish, kan pushtu popuj per ti roberuar, e kan ber as me pak e as me shum se ata qe i permende me lart?


Nuk eshte e vertet kjo. Nese deshiron te bindesh, peshoi mir fjalet qe i thua, se nese flasim duke mos qen te sakt, ateher mund te them se "ēdo profet ishte kriminel", po sa eshte e vertet kjo ? Aspak ! Ata s'erdhen per ta shfaros njerzimin, por per ta shpetuar, per paqe, e per vllezeri mes popujve te ndryshem. Vetėmbrojtja ne Islam, eshte legjitime, pra eshte hallall nese e lufton dike i cili kerkon qe te vras ty apo familjen. Nese qendron duarkryē, e nuk tenton ta shpetosh te persketuarin, je po aq kriminel sa dorasi !

Hajra
27-09-12, 00:47
Pse a mos u kan ndojher me e mir kjo bote Hajro?

...jo de nuk eshte kan kurre me mire, prandaj edhe ligji i Allahut ka zbrit ne perputhje me kushtet dhe rrethanat e kesaj bote.Te ka tregu si duhet me luftu, si duhet me u mbrojt prej te keqes, si fitohet kjo bote dhe tjetra,si duhet repektuar prinderit, farefisi, komshiu, si si si ...deri ne pa funde.

premium
27-09-12, 00:48
A dini ēka ??

ju qė mendoni ''A ka Zot''

Keni afat me mendu deri n'sabah

Sa s ka zon muea sabahi tu qa kryt me qėt temė. keni boll vakt me mendu .

hajde ihere me natė tė mirė pėr filozofat .

Makresh
27-09-12, 00:50
....o i nderuri Makresh, po une thash ma heret qe ata qe besojne ne Zot do te besoin edhe nuk ka kush qe ua ndrrone mendjen, poashtu e njeita vlene edhe per ata qe nuk besoin.Allahu na ka tregu qe egzistoin te tille me shumice qe jane zemergur edhe eshte e kote te ju flasesh, e kan vendose te jene lende djegse ne boten tjeter, bile bile Murgesha vet eshte deklaru qe kur te vdes deshiron qe trupi i saje te digjet e pastaj te vorroset, keshtu qe kemi dallime te medha me pikpamjet tona.

Hajro, inshallah e kam gabim, por m'duket se nga mendjemadhesia disa edhe refuzojn te besojn Allahun Zot, sepse do t'tingllonte shume 'katunarqe', e nese thua besoj ne Zot, por jo ne fe. Atehere i jep vetes nje karakter pakes me "evropjan", qe ky lloj i te besuarit eshte krejtesisht i pavlere, sepse beson ne dicka qe nuk e din se ne ēka je duke besue. Edhe budistet besojn ne dicka, po ne ēka ? Apo hindusėt me lopen e tyre ?!.. edhe ata mund te thon se besojm ne lope, por jo ne fe. Jupiiiii,.. shume kemi avancue ! Njerezit qe jan te etur per dituri, nuk pritojn dhe marrin cilin do liber dhe e lexojn sepaku 1 here per ta ditur se per ēfar behet fjala, shqiptaret, jam i bindun qe mbi gjysa as qe e din se c'eshte Islami. Prandaj edhe kemi ateist qe besojn ne Zot, por jo ne fe. Kjo i bie sikur te thuash : Besoj ne drejtesi, por jo ne ligje. E nese ligji se ben drejtesin, kush atehere ?

Murgesha
27-09-12, 00:51
....Murgesh shume i paske dhan zore,:biggrin: gajret bije, me ner me than qetash po me duhet me te thane po RREN, sepse ti vet ketu je deklaru se ke deshire te digjesh, ketu mundet me deshmu edhe Alima por me siguri edhe te tjeret.

Hajro te kuptohemi drejt, askund nuk kam fol si dua te vorrosem, per at shkak te thash qe rrejte, por cka dua te behet me trupin tim pas vdekjes. (nuk besoj te me plotesohet kjo deshir aspak) Ka plot njerez qe vdesin prej zjarrit, e Zoti yt ka premtu qe edhe nje gisht te keputur ne femijeri te nje 100 vjeqari do ta ringjall prap dhe do ti kerkoj llogari se pse i eshte keputut andaj nuk di cfar te keqe ka deshira ime per ty dhe pse te duket dicka e cuditshme.

Hajra
27-09-12, 00:57
Hajro te kuptohemi drejt, askund nuk kam fol si dua te vorrosem, per at shkak te thash qe rrejte, por cka dua te behet me trupin tim pas vdekjes. (nuk besoj te me plotesohet kjo deshir aspak) Ka plot njerez qe vdesin prej zjarrit, e Zoti yt ka premtu qe edhe nje gisht te keputur ne femijeri te nje 100 vjeqari do ta ringjall prap dhe do ti kerkoj llogari se pse i eshte keputut andaj nuk di cfar te keqe ka deshira ime per ty dhe pse te duket dicka e cuditshme.

...jo e nderuar me duket nuk me paske kuptuar, mua nuk me pengon deshira jote e besa e askujt, a jemi ne demokraci a jo? :biggrin: Mua me pengoi qe the po rren, gje qe nuk eshte e vertet, fakt eshte qe ke thane se ke deshire te digjesh, edhe fakt eshte qe nuk e ke cek se si pas djegjes ke deshire te vorrosesh, kjo eshte shume e vertet. Ne ne radhe te pare duhet te jemi njerez mandej vijn tjerat, pra te behemi fer e jo ferr per njeri tjetrin.

Murgesha
27-09-12, 00:57
Nuk eshte e vertet kjo. Nese deshiron te bindesh, peshoi mir fjalet qe i thua, se nese flasim duke mos qen te sakt, ateher mund te them se "ēdo profet ishte kriminel", po sa eshte e vertet kjo ? Aspak ! Ata s'erdhen per ta shfaros njerzimin, por per ta shpetuar, per paqe, e per vllezeri mes popujve te ndryshem. Vetėmbrojtja ne Islam, eshte legjitime, pra eshte hallall nese e lufton dike i cili kerkon qe te vras ty apo familjen. Nese qendron duarkryē, e nuk tenton ta shpetosh te persketuarin, je po aq kriminel sa dorasi !


Nuk e mendova vetem islamin o Makresh, shumica e profeteve kan shku ne luftera, kan dhen urdhera per lufte (kuptohet per ta shperndar besimin) e lufta, lufte eshte Makresh nuk sjell te mira por te keqia.
Mbasi po don te flasesh per islamin si fe e paqes cka ju dasht muslimaneve te par te krijojn ushtri per te nenshtruar vende tjera, a nuk munden ta perhapin ket fe me bindje a?

Makresh
27-09-12, 01:04
Nuk e mendova vetem islamin o Makresh, shumica e profeteve kan shku ne luftera, kan dhen urdhera per lufte (kuptohet per ta shperndar besimin) e lufta, lufte eshte Makresh nuk sjell te mira por te keqia.
Mbasi po don te flasesh per islamin si fe e paqes cka ju dasht muslimaneve te par te krijojn ushtri per te nenshtruar vende tjera, a nuk munden ta perhapin ket fe me bindje a?

Murgesh, asnje Profet nuk ka dhen urdher per te vrar njerez te pafajshem, apo per t'i konvertuar te tjeret me dhune !
Cila shpat po i kthen sot latinoset ne Islam ? ..apo gjermanet, francezet, amerikanet, zvicrranet,..ku ne te gjitha keto shtete, sot i kan hoxhallaret e tyre autokton, e jo te huaj nga ballkani e arabia. Un te thash, perderisa nuk behesh e sincert me veten, e nuk ēveshesh nga keto paragjykime, nuk do ta kuptosh asnjehere egzistencen e Zotit. (edhe pse thua se beson)

Hajra
27-09-12, 01:04
Hajro, inshallah e kam gabim, por m'duket se nga mendjemadhesia disa edhe refuzojn te besojn Allahun Zot, sepse do t'tingllonte shume 'katunarqe', e nese thua besoj ne Zot, por jo ne fe. Atehere i jep vetes nje karakter pakes me "evropjan", qe ky lloj i te besuarit eshte krejtesisht i pavlere, sepse beson ne dicka qe nuk e din se ne ēka je duke besue. Edhe budistet besojn ne dicka, po ne ēka ? Apo hindusėt me lopen e tyre ?!.. edhe ata mund te thon se besojm ne lope, por jo ne fe. Jupiiiii,.. shume kemi avancue ! Njerezit qe jan te etur per dituri, nuk pritojn dhe marrin cilin do liber dhe e lexojn sepaku 1 here per ta ditur se per ēfar behet fjala, shqiptaret, jam i bindun qe mbi gjysa as qe e din se c'eshte Islami. Prandaj edhe kemi ateist qe besojn ne Zot, por jo ne fe. Kjo i bie sikur te thuash : Besoj ne drejtesi, por jo ne ligje. E nese ligji se ben drejtesin, kush atehere ?

....po Makresh shume mire e ke thene, se vertet i gjithe problemi qendron te mosleximi dhe mos interesimi per fe te vet.Te gjithe flasin me paragjykime sidomos per fene Islame, edhe shkurt e shqip ja futin kot.Keta nuk jan te interesuar per fe se po te ishin vetem pak shume leht do ta kishin ta kuptoin te verteten, si ky prifti p.sh.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KEF0DJ24-9k

LuLjaa
27-09-12, 01:06
Allahilee mshelne kete teme krejt, se po jav koqit Zoti ata gishta e keni me shkarravit tan naten e gat e sa t'jeni gjall bile,, qysh more s'po tutni pi Zotit .. jo ashtu jo keshtu ncncnccc ēkas nin njerii

LOJETARI
27-09-12, 01:11
Un jam besimtar i vonshem, kjo eshte e vertet. Pse jam kaq i bindur ? Sepse kam qen aq sy-qorr, saqe kur e shihja nje veper qfar do qoft ajo, i'a kisha lakmi, dhe me injoranc e quajsha "mrekulli", e nuk me shkojke asnjehere ndermend e t'i them vetes, po largo pakes, ben nje hap mbrapa dhe shiqo nje veper me madheshtore se mjeshteria e njeriut,. e ketu s'kishe cfar te pa, pos mjeshteris Hyjnore, nje veper fantastike e koordinume me mir se ēdo gje ! Kur njeriu fillon dhe i kerkon te verteten vetes se pse gjindet ne kete bot ? per ke punon ? jeton ? vdes ? etj,.. pyetje qe nese nuk gjen pergjigje racionale, mund edhe te mbaron me vetvrasje,.. per Zotin, nuk jam duke genjye, por gjat adoleshences, 4 shoke te mi kan be tentativ vetvrasje, sepse nuk i gjenin vetes ilaēin i cili ua zbut zemrat, dhe i pergjigjet ankthit te shpirtit ! Ata s'kan vuajt nga varferia, nga mos dituria, apo nga nje dert me i madhe se kjo pervec faktit qe deshironin t'i iknin kesaj bote her pas here duke konsumue droga te ndryshme. Si te vertetohet egzistenca e Zotit ? Duke bere paqe me veten, dhe duke i pervjel krahet e duke kerkue pergjigje, jo per dike tjeter,.. por per veten ne rradhe te pare.


NJeriu duhet tė jetė shume naiv nėse beson qė brenda kėsaj teme do tė gjej pėrgjijgen e kėrkuar .

Ti kthehem shkrimit tėnd .

Shkrimi yt reflekton dy gjėra tė pakontestueshme .
E para :Ti publikisht pranon njė lloj egoizmi kur thue se e ke gjet veten te feja islame e cila tė ka shpėtue pa ndermmar ndonje veprim si ata shokėt e tu .Shume njerez i kane shpetue momenteve te tilla veq se kane kontaktue psikologet e duhur ne kohe tė duhur .KJo nuk e deshmon ekzistencen e zotin ,kjo ma teper e deshmon aftėsinė tėnde me e shikue gjerat me nje sy ma kritik se qė i ke bere ne ate kohe .

Ndersa e dyta po harron qe shume njerez gjejne rehatine shpirterore pa u fute ne konflikt me ata qe e besojnė zotin pėrmese fese islame .Konkretisht une .NUk besoj qe ti e beson ma shume se sa une , as nuk besoj qe ai tė don ty ma shume se mua .Bindje e imja a , kam te drejtė .

e-uritura
27-09-12, 07:39
Allahilee mshelne kete teme krejt, se po jav koqit Zoti ata gishta e keni me shkarravit tan naten e gat e sa t'jeni gjall bile,, qysh more s'po tutni pi Zotit .. jo ashtu jo keshtu ncncnccc ēkas nin njerii


Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?

Hajra
27-09-12, 07:41
Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?

....me siguri te kujtohet ty kjo pervoja nga shkolla, ne matematike kur llogaritshim, dy a nje ne mend,une do te shtoja edhe ne zemer:wink::biggrin:

Makresh
27-09-12, 08:58
NJeriu duhet tė jetė shume naiv nėse beson qė brenda kėsaj teme do tė gjej pėrgjijgen e kėrkuar .

Ti kthehem shkrimit tėnd .

Shkrimi yt reflekton dy gjėra tė pakontestueshme .
E para :Ti publikisht pranon njė lloj egoizmi kur thue se e ke gjet veten te feja islame e cila tė ka shpėtue pa ndermmar ndonje veprim si ata shokėt e tu .Shume njerez i kane shpetue momenteve te tilla veq se kane kontaktue psikologet e duhur ne kohe tė duhur .KJo nuk e deshmon ekzistencen e zotin ,kjo ma teper e deshmon aftėsinė tėnde me e shikue gjerat me nje sy ma kritik se qė i ke bere ne ate kohe .

Ndersa e dyta po harron qe shume njerez gjejne rehatine shpirterore pa u fute ne konflikt me ata qe e besojnė zotin pėrmese fese islame .Konkretisht une .NUk besoj qe ti e beson ma shume se sa une , as nuk besoj qe ai tė don ty ma shume se mua .Bindje e imja a , kam te drejtė .

Njeriu si pik fillimi duhet te jet totalisht i humbur, nese ende se ka gjetur pergjigjen.

Analiza yte e pare, eshte krejtesisht e gabuar. Kur edhe psikologėt ēmenden dhe bejn vetvrasje, atehere cfar ju mbeti te besoni ? Ata jan njerez, interpretojn hallet e juaja e nuk jan aty per t'ju pergjigjur pyetjeve me themelore te egzistences se njeriut, tokes, galaksis me gjitheē'ka ne te ! Ai eshte i paaft per keto pun, dhe nuk eshte formuar per te dhen kesi lloj pergjigjesh. E urrej egoizmin, krishterizmin e kam msuar 5 vite n'shkoll, mu pat mbush kryt me historin e shenjtoreve kristian, po kjo nuk me ofroi kurrfar pergjigje pse ? Sepse qe filan fisteku eshte shpall i shenjt nga vatikani, mua s'me bente as mir e as keq, thjesht ishte nje idhujtari e kot,.. por te besosh qe egziston nje Krijues, dhe eshte mbeshtetesi me i mir, Zot i vetėm e i pashoq, ketu ndryshon radikalisht perceptimi ndaj fejes, sepse i gjithe koncepti sillet rreth adhurimit te 1 Zoti, duke mos ju lutur profeteve, shenjetoreve (te shpallur nga njerzit), shehave sic bejn dervishet, apo edhe te tjeret me lopet dhe putet e tyre. Islami eshte i thjesht, dhe eshte i kapshem per ēdo kend, i vogel apo i madhe, i varfer apo i pasur, i ditur apo i paditur.

Piken e dyt, s'kam si mos te jem dakord. Nese eshte bindja yte, atehere duhet ta kuptosh qe un, jam i paaft qe ti ndryshoj zemrat, apo edhe me keq, te di se cfar ke ne zemer. Kjo mes teje dhe Zotit. Por megjithate, egziston nje dallim mes neve dyve si besimtar qe qenkemi, e ajo eshte devotshmėria. Ti e din se egziston 1 Zot, por nuk e din se pse te Krijoi ? Pse te sfidoi ? Pse nuk reagon ? Pse nuk e sheh ? Pse nuk bisedon me te ? Pse merr dhe jep jeta ? etc,. Keto pyetje qe jan te thjeshta ne parim te par, ti nuk mund t'i pergjigjesh, e nese po, ateher do ta besh me hamendje e pa kurrfar reference.

Makresh
27-09-12, 09:03
Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?

Mbaja vetes gajlen ti.

Si nuk e din si duket Zoti ? A s'pate then qe je katolike nje here ?!

Un s'jam katolik, po ju te krishteret ne pergjithesi e dini si duket "zoti" ne dy kemb, duke hecur me kryēin mbi kurrizin e tij. A don ta sjell nje fotografi ?

Jo ? Po, po, hajt se po ta sjell nje, ndoshta je merzit.

http://www.francetvinfo.fr/image/74rdmk4fh-0c76/500/281/784205.png

valiii
27-09-12, 09:04
nuk ia vlen te diskutohet ketu pasi qe shumica jane qorra e shurdhana ne kete aspekt. I mahnite nje Iphone e nuk i mahnite gishti i tyre qe me levizje e aktivizon dhe e komandon Iphonin.
Mrekulline e kane para syve... Si po livrite more ky gishte a bane vaki qe komanden e merr nga truri e levizja e gjakut e bene te levizshem ku zemra punon panderpre per ta mundesuar ate qarkullim. A po ja u merr mendja ēka po du me thane, apo s'kini mend fare (pasi qe mendja nuk shifet)... Po shpirt a keni !?

Makresh
27-09-12, 09:15
....po Makresh shume mire e ke thene, se vertet i gjithe problemi qendron te mosleximi dhe mos interesimi per fe te vet.Te gjithe flasin me paragjykime sidomos per fene Islame, edhe shkurt e shqip ja futin kot.Keta nuk jan te interesuar per fe se po te ishin vetem pak shume leht do ta kishin ta kuptoin te verteten, si ky prifti p.sh.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KEF0DJ24-9k


Te lumt hajro,

Edhe ky eshte nje fakt i pamohueshem. Njeriu i ciles do kategori, qoft edhe matematicienti me i fort ne bot, sipas te gjitha kalkulimeve te tia, do te del ne nje perfundim se nuk mund t'egzistojn 2, 3 e me shume Zota ! Zoti do te del, qe eshte 1, dhe do te del tamam ashtu sic e pershkruan Kurani dhe Suneti me 99 emrat e Tij, si i Plotfuqishėm Krijues i Gjithėsis, Krijues i te fshehtes dhe te dukshmes, Sundues i Gjithėsis, Mbizotėrues, i Gjithėditur e po vazhdoj,.. listėn ... ! Nese Zoti i pershkruar ne Kur'an, eshte i njejt me Zotin e Murgeshes, Lojetarit,.. atehere ēfar ju thot ketyre qe Kur'ani eshte liber i dalur nga imagjinata njerzore ? Ēka i garanton keta njerez, se jan ne te "verteten" e tyre ?

Alima
27-09-12, 09:43
Qe te tregoj pse i ndryshojme:

Prap rregullorja (http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16595)he mozomokeq:

1.Tė gjitha shkrimet duhet tė kenė madhėsinė dhe formėn standarde tė forumit.

2.Nuk lejohen shkrimet me germa tė mėdha, zmadhuara, trasha, pjerrėta, nėnvizuara me ngjyra, pos nė raste tė rralla kur paraqitet ndonjė fjalė e veēantė, ndonjė titull apo edhe far citimi i shkurtė e jo kurrsesi i terė shkrimi.


Per keto eshte ndryshu postimi yt, dmth jan hjeke ngjyrat dhe shkronjat e stermadhuara jane zvogelu me shkronja normale.


Kete fjaline e fundit nuk do ta ndryshoj aspak, te lexojne edhe te tjeret (edhepse te gjithe e dijne se cfare anetari je ti Lapsi) ate qe thua dhe arsyjen e ndaleses 2 mujore!

...


Shih moreee... e qeta dy a i kap radari i rregullores ,a kane ultraval pasi i ke dosta?


Edhe pse filmi ёshtё cilёsuar si film pa vlera artistike, ai me sukses paraqet anёn tjetёr (tё errёt) tё jetёs sё profetit Muhammed. Nё film janё treguar ngjarje pёr tё cilat nuk dёshirohet tё flitet publikisht nga ndjekёsit e Muhamedit, e as nga besimtarёt islam nё pёrgjithёsi.

Ndёrsa sa i pёrket asaj se pse digjet Bota Arabe, lehtё mund ta kuptoni nga folozofija Muhamediane, filozofi tё cilёn e venё nё pah edhe filmi pёr tё cilin po flasim.

E gjen dikun ne YTube.

E forte ajo pjesa kur Muhameti i frikesum prej engjullit e dreqit, ia msyn zogzes se Hatixhes, edhe e merr veten.

A krejt rreth uqkurit i kane keta mazllumat a?
.

e-uritura
27-09-12, 09:48
Te lumt hajro,

Edhe ky eshte nje fakt i pamohueshem. Njeriu i ciles do kategori, qoft edhe matematicienti me i fort ne bot, sipas te gjitha kalkulimeve te tia, do te del ne nje perfundim se nuk mund t'egzistojn 2, 3 e me shume Zota ! Zoti do te del, qe eshte 1, dhe do te del tamam ashtu sic e pershkruan Kurani dhe Suneti me 99 emrat e Tij, si i Plotfuqishėm Krijues i Gjithėsis, Krijues i te fshehtes dhe te dukshmes, Sundues i Gjithėsis, Mbizotėrues, i Gjithėditur e po vazhdoj,.. listėn ... ! Nese Zoti i pershkruar ne Kur'an, eshte i njejt me Zotin e Murgeshes, Lojetarit,.. atehere ēfar ju thot ketyre qe Kur'ani eshte liber i dalur nga imagjinata njerzore ? Ēka i garanton keta njerez, se jan ne te "verteten" e tyre ?


Maki, a je ti?

Gabim tė rėndė ke bėrė.

Pse nuk u pėrmend allahu asnjėherė nė shkrimin tėnd?

1 ZOT pra, njė ZOT ėshtė Krijues i gjithcka-fit, por ky nuk ėshtė allahu i arabėve!

Plus kėsaj, cka tė garanton ty qė je nė tė vėrtetėn e Zotit? Qė je nė rrugėn e drejtė ndėrsa unė jam nė rrugėn pėr nė xhehnem?

Pse ke ti tė drejtė, e jo unė?

Makresh
27-09-12, 09:53
Maki, a je ti?

Gabim tė rėndė ke bėrė.

Pse nuk u pėrmend allahu asnjėherė nė shkrimin tėnd?

1 ZOT pra, njė ZOT ėshtė Krijues i gjithcka-fit, por ky nuk ėshtė allahu i arabėve!

Plus kėsaj, cka tė garanton ty qė je nė tė vėrtetėn e Zotit? Qė je nė rrugėn e drejtė ndėrsa unė jam nė rrugėn pėr nė xhehnem?

Pse ke ti tė drejtė, e jo unė?

Ah po nime, Zoti qenka Zot i shqiptareve, Dieu; Zot i francezeve, Allah; Zot i arabeve, God; I anglofoneve.

E sheh sa injorante je ? Mos pahiri, je "fetare" qe gjindesh ne kete nivel te mjerueshem ?

Bajlozi i Zi
27-09-12, 10:16
Makresh,
Se ty te kam edhe jaran te vjeter ketu, edhe gjith' e kam pase pershtypjen se ne te dy kuptohemi shumė mirė me njeri-tjetrin.

E bana une njė pyetje ne kete teme, qatje me lart: Si quhen ata qe besojne fort ne ekzistencen e Zotit (tema ėshtė A ka Zot?), por qe nuk i perkasin ndonje feje?
Nuk m'u pergjigj askush, si me pas leh qent e mamushes :smile:.

Ketu njerezit po thone qe Besojme ne ekzistencen e Zotit, ju po vazhdoni te flisni pėr atesita. Ateist ne gjuhen shqipe dmth "s'ka Zot". Dmth ti pėr hitha e futja kot.

Mirepo, ok, s'ka problem, sepse une dij me ba pyetje edhe ma te kqija. Pershembull:

Po te mos kish ekzistu feja, a do te kishte ekzistu Zoti???

Normal qe ti s'ki qare pa thanė: PO, do te kish ekzistu.

Pastaj vjen qeshtja juaj, feja kundėr shkences, cila ėshtė ma e vertete?

Feja ekziston ne sherbim te zotit pėr te miren e njerezimit;
Shkolla ekziston ne sherbim te shkences pėr te miren e njerezimit;

Zoti mundet me ekzistu pa fe;
Shkenca nuk mundet me ekzistu pa shkolle.

Dmth, feja ėshtė shuuuume pordhe e ftoft.

Pra, ky do te ishte njeri argument (onto)logjik nga une.

Tjetri,

Pse ia fut fort kot feja dhe ėshtė idiotesia ma e madhe?

Sepse, tregom ti mua: A mundet me ekzistu diēka midis Krijuesit dhe krijesės???

Ne hapesiren mes meje edhe zotit, nuk ka as muhamed as jezus, as prift, as hoxhe, as xhami as kishe. Bile mes meje edhe zotit nuk ka hiq hapesire. Sepse ne jemi brenda zotit (e jo e kunderta). Nuk edhe kur nuk e pranojme zotin, ne jemi brenda zotit, edhe kur jemi te keqij, jemi brenda zotit, edhe te mirė, jemi brenda tij.
Nuk ka teori qe njeriu te ia ktheje shpinen zotit.
Zoti nuk ėshtė njė qenie qe rrin diku larg e te kqyr ty me teleskop se ēka po ban ti (sepse ai pastaj nuk te sheh kur je prapa gardhit etj). Gjithcka ėshtė Zoti, brenda tij. Jam brenda zotit edhe kur jam ne lufte edhe ne restoran duke pi raki, edhe ne xhami, edhe ne kishe edhe me prostituta.

Qysh po thu ti? Kane qene nja 30 000 vjet qe njerezit kane jetu pa e dijte ēka ėshtė allahu, kane lujte e kane kcy e kane vallezu e kane ba tregti e kane jetu te lumtur, pastaj pas 30 000 vjetesh ka ardhe muhamedi e ju ka thane: "hej, o njerez, une qitash isha te shpella e hires, edhe fola me allahin, edhe me tha thuaju njerezve po thot allahu rrin urt se ja u q* robt". Pastaj disa u tuten edhe i besuan, disa ia nisen me lujt [email protected] me fjalet e tij. (Qeshtu edhe pas 1400 vjetesh vazhdon ky avaz: disa hala i tuten e i besojne, disa hala lujne [email protected] me muhamedin).

Tjetri,

Ju po thoni se: nėse brenda 24 oresh, ne bote, 500 katolik bahen muslimanė, atehere kjo tregon se njė dite krejt bota do te bahen muslimanė.
Ky ėshtė idiotizmi ma i madh.

Qe pse: brenda 24 oresh, ne bote, ma shumė njerez vendosin me e ndrru gjinine sesa fenė. Ne bote ka ma shumė njerez qe i besojne lopes, sesa muhamedit dhe jezusit (dmth qe u permbahen 100% rregullave te tyre). Por nuk mund te themi se njė dite krejt bota do ta nderron gjinine, ose njė dite krejt njerezit do t'i besojne lopes.

Le te rrijme edhe pak brenda statistikave:
Ti sa te mundesh i shane dervishlerėt dhe muslimanėt qe pijne raki. Bile thua se ata nuk jane muslimanė.
Por, kur vjen puna te regjistrimi i popullsise, ti me gezim femije vjen e krenohesh qe ne Kosove jane 98% muslimane, dmth ti me kenaqesi aty i perfshine dervishleret dhe ata qe pijne raki. E kjo s'ka te beje as me sinqeritet as me besim ne allah, por veq me dyftyresi. Dmth kaq vlere ka feja pėr ty.

Une besoj shumė qe ka Zot. Edhe them bravo i kofte Zotit se shumė i forte e i madhe krejt.

Ama une si bajloz, ia pranoj edhe ia jap doren veē atij qe e ka kriju zotin. Qatij hallall ia baft zoti. :smile:

Alima
27-09-12, 10:41
...

Pytjet e rradhes:

-ti a je njeri?
-a je patriot ?
-si mundesh me qen partiot pa qen psh.zezak?
-pa pas identitet ,si mund te jesh patriot ,qe per perzgjedhjen e partis mos te flasim?!
-si patriot i forte ciles parti ia mbane anen? asaj te rrejshmes, te korruptuares, tradhetares?

-etj etj etj ,qe do vazhdojne ne vijim ...


...Pyetje!

.

Alima
27-09-12, 10:43
...

Besimi ne Zot ,pa ngjyre fetare?!

Patriotizmi pa nacion?!

Kombi pa gjuhe?

Rraca pa ngjyre ?

etj etj...


Vazhdon!


.

Bajlozi i Zi
27-09-12, 10:50
Shiko, Alima,

Une, pėr veti, fort jam i sigurt se jam ma i paster moralisht dhe ne ndergjegje sesa muhamedi. Fort.

Shumė e nana ne kete bote ka mbet pa fmi pershkak te muhamedit. Shumė e nanes ju kane djege zemrat ne kete bote pėr shkak te muhamedit. Shumė femije kane mbete jetima ne kete bote pershkak te muhamedit e jezusit. Miliarda.

Nėse ka drejtesi te zotit dhe xhehnem ne boten tjeter, une jam fort i sigurte qe aty e ka vendin muhamedi.

Alima
27-09-12, 11:00
...

Shume e nena ka respektin me te thelle dhe perkujdesjen nga bijt e saj fale shembullit e kleshillave te Muhamedit paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te ,
shume e nena nuk perfundon neper shtepija publike e shtepija te pleqeve ,fale keshillave te tij prej Profeti ,salAllahu alejhi wa salam, shume e femra jeton si mbreteresh fale keshillave te Muhamedit alejhi selam !!!


Ti krahasohesh me te Derguarin e Zotit ? ??? ha ,haaaaaaaaaaaaaaaaa :D


.

Bajlozi i Zi
27-09-12, 11:08
Jo, jo, Alima, ti po keqkupton. Sikur shumė te tjere ne kete forum.
Gabimin me te made bejme nėse mendojme t'ia mbushim mendjen njeri-tjetrit ketu.

Sepse, ti shoqja alime, ata qe vendosin me shkru ne kete forum, e kane mendjen te mbushur, plot, bile me kacurret :smile:. Qaq shumė e kane te mbushur mendjen saqe po ju derdhet.
Pra, nuk ka ketu njerez qe vijne me e mbushe mendjen as me ndrru mendim. Harroje.

Ne ketu rrahim mendime. Argumente logjike. Sa ma shtirė, qaq ma mirė. :smile:

Gjakderdhjet ma te mdhaja sot ne bote po bahen ne emer te muhamedit. Think about.

Alima
27-09-12, 11:11
...

Rren koft dhe edhe genjeshter... n'koft kush ktu me dhene dhe derdh mendime jame une pra !

Mos tento as ne hamendjen me te vogel te ndrrosh qendrimet dhe mendimet e mija ,assesi ...ngase e ke kot!

Te gjitha gjakderdhjet po behen per materie , mos genje te lutem !

ps. une e di se pas teje mfshihet nje karakter i fort ndoshta po aq i fort sa imi ,ama ncuk nuk ja kalon timit .... ndaj behu i sinqert sikur te kame lexuar ne disa shkresa , ne mos per hire timin ,atehere per hire te se vertetes !


.

LaDy_Diaspora
27-09-12, 11:43
Jo, jo, Alima, ti po keqkupton. Sikur shumė te tjere ne kete forum.
Gabimin me te made bejme nėse mendojme t'ia mbushim mendjen njeri-tjetrit ketu.

Sepse, ti shoqja alime, ata qe vendosin me shkru ne kete forum, e kane mendjen te mbushur, plot, bile me kacurret :smile:. Qaq shumė e kane te mbushur mendjen saqe po ju derdhet.
Pra, nuk ka ketu njerez qe vijne me e mbushe mendjen as me ndrru mendim. Harroje.

Ne ketu rrahim mendime. Argumente logjike. Sa ma shtirė, qaq ma mirė. :smile:

Gjakderdhjet ma te mdhaja sot ne bote po bahen ne emer te muhamedit. Think about.

Krejtė si me kanė kah 500 vjet pas kohė sė re...
Njejtė si n'kohėn e dikurshme kur tė krishterėt kanė vra e pre njerėz qė s'janė pajtuar me mendimin e tyre.
Historia po pėrsėritet, ama disa po rrijnė me syza t'diellit n'kohėn kur ėshtė vranėt - demek nuk shohin tybe asgjė.

Tė pėrshėndes...

Makresh
27-09-12, 15:12
Makresh,
Se ty te kam edhe jaran te vjeter ketu, edhe gjith' e kam pase pershtypjen se ne te dy kuptohemi shumė mirė me njeri-tjetrin.


A mos po ta merr mendja qe ke fol diēka me mend ?

Ngo "shokin" ; Kurgjo s'ke thon, qato edhe tu ka dok se ke leh si qen.

Mos harxho kohe palidhje per mos me thon asgja.

LuLjaa
27-09-12, 15:30
Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?

Ma bre se m'bane merak tash, mos pot ngon Zoti ty e pom ban sakat khuku

Me ty s'ja vlen gjys shkronje me shkru se 1 shume eshte
gjynah eshte me shkru ( fol ) me dikan qe nuk beson ne Zot, dhe une s'kam cka i baj kerkujt
vjen edhe ajo dite qe krejt ju e ti keni me u pendu per keto qe i thuni nenstop ..

Bajlozi i Zi
27-09-12, 15:59
A mos po ta merr mendja qe ke fol diēka me mend ?

Ngo "shokin" ; Kurgjo s'ke thon, qato edhe tu ka dok se ke leh si qen.

Mos harxho kohe palidhje per mos me thon asgja.

Nuk thash une kot qe te kam jaran e qe kuptohemi shumė mirė na t'dy.
Ti nuk m'i kundershton ato qe them. As nuk provon te pergjigjesh. Une e dij pse. Edhe ti e din pse nuk pergjigjesh ne ato pyetje. Te dyjt e dijme.

Ti mu m'ki jaran edhe me jep keshilla miqesore.

Turqeta

Jana
27-09-12, 16:07
... edhe Dioni po kesh me kto mendime dhe postime te cekta ...


....veq t;kisha me dit sha ini qu pesh...o njerz a ka Zot a ska ...a e dini se feja asht diqka personale ...ka popuj qe besojn en lop qyyy ...ncncncn me te vertet shum pem vjen qudi me disa ktu ....seriozisht...e kam pas ndi njonin ty thon ...MAZAMAKEQ....mu pat dok fjel palidhje amo s'paska pas faj ...

Bajlozi i Zi
27-09-12, 16:12
... edhe Dioni po kesh me kto mendime dhe postime te cekta ...


....veq t;kisha me dit sha ini qu pesh...o njerz a ka Zot a ska ...a e dini se feja asht diqka personale ...ka popuj qe besojn en lop qyyy ...ncncncn me te vertet shum pem vjen qudi me disa ktu ....seriozisht...e kam pas ndi njonin ty thon ...MAZAMAKEQ....mu pat dok fjel palidhje amo s'paska pas faj ...

Jana,
Kur ste pilcen diēka ne forum, veē kape mausin coje te iksi atje nalt edhe truse. Nuk e sheh mo.

Nejse,

Pash familjen paska kesh dioni, a?

Qysh osht bre Dioni, nimaaa, se syt na jane qorru keto dite qe nuk na ke informu. Se ti e din qe je e vetmja femėr ne bote qe ke bo fmi. Mos na le pa na tregu, a.

Jana
27-09-12, 16:18
Jana,
Kur ste pilcen diēka ne forum, veē kape mausin coje te iksi atje nalt edhe truse. Nuk e sheh mo.

Nejse,

Pash familjen paska kesh dioni, a?

Qysh osht bre Dioni, nimaaa, se syt na jane qorru keto dite qe nuk na ke informu. Se ti e din qe je e vetmja femėr ne bote qe ke bo fmi. Mos na le pa na tregu, a.


....u ti na ...???? asht ni far fjele po spo muj met thon se pem vjen keq....

...pse me bo iksin ..ktu jemi me dhon mendime secili ...une veq sdi sha hina te kjo tem se kurr s;exoj ksi budallakina ...

..normal qe kesh Dioni spo ja merr mendja as kti kto sene e le mo tjeterkuj...

..problemi asht se mue sem interson kush ka ba e sha thu ti e ai tjetri ..une thjesht e shprehi lumturin time si Nene e si Grua ...me rendesi eshte qe shpirti im fluturon nga lumturia o Bajlozzzz e per tjerat dert i vogel...

p.s Dionin ka qen ne Florida kto dit edhe asht knaq..sa per info teper shum e don ujin ...

..edhe ni pershendetje e ki ne fund...

premium
27-09-12, 17:01
Zoti ty, tė dy krahėt do tė t`i shkulė nga vendi. Pastaj dy kėmbėt.
Sepse nuk qe e zoja t`i bėje tė gjithė tė frikėsohen nga allahu.


Dikush, iu lutem, mė tregoni si duket Zoti? Ju qė e keni parė dhe qė keni biseduar me tė herė pas here?
Zonjushk , ti a e sheh trurin e vet ??
aq mundesh me pa Zotin

Kush je ti Zoti me t\dal perpara te shohesh

LOJETARI
27-09-12, 17:17
Zonjushk , ti a e sheh trurin e vet ??
aq mundesh me pa Zotin

Kush je ti Zoti me t\dal perpara te shohesh

premium ,
goxha moti ma shume s kam qesh !..........kėsaj ju ka rritė mendja edhe mu po me kundeshton .

Nime koncentrohuni ne deshmi e jo akuza e kunderakuza ndaj njeri tjetrit , se qesh edhe Dioni pasaj .

valiii
27-09-12, 17:26
shkenca ska mujte me e vertetu Zotin ???

Pse a mos dashte Zotin me teleskop me fotografu, tani fotografin ne kulete me palu ? E sa here parashtrohet kjo pyetje absurde me nxire edhe nihere fotografine e mu siguru.

Profa thojke: so deke Zoti po ka vdeke besimi, e ne mungese besimi pason terapija, konopi, shpricat, inhalimi...

e-uritura
27-09-12, 18:08
Ma bre se m'bane merak tash, mos pot ngon Zoti ty e pom ban sakat khuku

Me ty s'ja vlen gjys shkronje me shkru se 1 shume eshte
gjynah eshte me shkru ( fol ) me dikan qe nuk beson ne Zot, dhe une s'kam cka i baj kerkujt
vjen edhe ajo dite qe krejt ju e ti keni me u pendu per keto qe i thuni nenstop ..


Ty ka me tė ardhė dita qė ke me u pendu qė ke lind. Sepse nuk po bėn punėn tėnde mjaftueshėm, pėr tė frikėsuar njerėzit nga allahu.


Pėrndryshe, ende askush nuk e keni parė allahun? Nuk e dini si duket? Cfarė forme ka? Cfarė sexi? Etj.

jadore
27-09-12, 18:13
Ty ka me tė ardhė dita qė ke me u pendu qė ke lind. Sepse nuk po bėn punėn tėnde mjaftueshėm, pėr tė frikėsuar njerėzit nga allahu.


Pėrndryshe, ende askush nuk e keni parė allahun? Nuk e dini si duket? Cfarė forme ka? Cfarė sexi? Etj.

eiii, le e unt se shume i ult ky postim .
(As Eroni nuk i bon k'so pytje kaq te cekta)

p.s.
hajt kallxom , cka me bo per darke !

premium
27-09-12, 18:18
eiii, le e unt se shume i ult ky postim .
(As Eroni nuk i bon k'so pytje kaq te cekta)

p.s.
hajt kallxom , cka me bo per darke !


Tregom qysh me intervenu bre per ni poze slik me Zotin , se kjo e unta po merakoset si duket Zoti :)

Idealist
27-09-12, 22:07
Nese ateiste besojn ne shkence, vlen te degjohet kjo ligjerate:
http://www.youtube.com/watch?v=tuoohSDbYls

Zero Cool
27-09-12, 22:16
Tema: A ka Zot?

Pytja: A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

A ka mundesi 1 here ne nje teme te diskutohet rreth asaj qe eshte qellimi i temes?
JO! Jemi ashtu ne edhepse i kemi te njohura mendimet e njeri tjetrit rreth besimit, rreth religjionit,rreth... na prap merremi me postuesin e jo me temen.

Te lumt filan, te lumt fisteke, shkoni more te "odat" e tyre edhe uroja dite e nate mendimet fascinuese!
Jo po ti je kshtu e une ashtu, perdore more MP edhe thuj cfare eshte!

Jo po ti ke thane ne at vend se,,, i dim bre te gjitha skem cka merremi ne kete teme me ato thenje.
Jo po shih youtube cfare po thot,,,, ooooooooo i dim ato edhe dim me i gjete vet! A ke mendim tendin, kjo me intereson!

Jo po sdi cka me shkru... Mos shkruj hiq, hin te zona argetimit e tallu!
Jo po du me u anku, shko te ankesat e ankohu!

Une kur hapa kete teme as qe kam patur qellimin ne kete teme te lidhi besimin islam apo te krishtere (jo ky ma i mire jo ai ma i keq).

Hajde edhe nje here prej fillimit:

A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

Nese po, jep ndonje mendim pse po?

Nese jo jep ndonje mendim pse jo?

Nese je shkenctar deshmoje kete apo ate!

Idealist
27-09-12, 22:24
Tema: A ka Zot?

Pytja: A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

A ka mundesi 1 here ne nje teme te diskutohet rreth asaj qe eshte qellimi i temes?
JO! Jemi ashtu ne edhepse i kemi te njohura mendimet e njeri tjetrit rreth besimit, rreth religjionit,rreth... na prap merremi me postuesin e jo me temen.

Te lumt filan, te lumt fisteke, shkoni more te "odat" e tyre edhe uroja dite e nate mendimet fascinuese!
Jo po ti je kshtu e une ashtu, perdore more MP edhe thuj cfare eshte!

Jo po ti ke thane ne at vend se,,, i dim bre te gjitha skem cka merremi ne kete teme me ato thenje.
Jo po shih youtube cfare po thot,,,, ooooooooo i dim ato edhe dim me i gjete vet! A ke mendim tendin, kjo me intereson!

Jo po sdi cka me shkru... Mos shkruj hiq, hin te zona argetimit e tallu!
Jo po du me u anku, shko te ankesat e ankohu!

Une kur hapa kete teme as qe kam patur qellimin ne kete teme te lidhi besimin islam apo te krishtere (jo ky ma i mire jo ai ma i keq).

Hajde edhe nje here prej fillimit:

A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

Nese po, jep ndonje mendim pse po?

Nese jo jep ndonje mendim pse jo?

Nese je shkenctar deshmoje kete apo ate!Ja mendimi im: Te gjithe flasim per shpirtin, a e ka pa ndonjeri? Me siguri se jo.
Te thuash dicka per Zotin eshte pergjegjesi. Jo rastesisht shperndava videon, nese ne nje liber fetar jepen sqarime per krijimin e gjerave, atehere pse lind dyshimi? Zero, si mendon tre te verber nese prekin elefantin ne pjese te ndryshme cfare mendimi do kene per te. Bie fjala i verberi qe prek veshin e elefantit cka do thonte, si do e pershkruante elefantin?
Ai qe prek kemben e elefantit cfare mendimi do kete, si dhe ai qe prek shpinen e elefantit?
Kjo verberesi ekziston edhe te njeriu kundrejt Zotit. Filozofia e ekzistimit te Zotit eshte permbyllur me thenien e te derguarit te Zotit qe thote: Njihe veten do e njohish Zotin
Kurse, vete Zoti ne Kuran thote: edhe ne veten tuaj ka argumente

Daglasi
27-09-12, 22:44
po ka,edhe kam nje liber,qe tregon nje ngjarje,qe qysh nje femres i kish humb e folmja,dhe kur shkon mu sherue,i thote vec me ndihmen e Allahut,ki me fol si me par,edhe fjalen e pare,qe i ka than ,esht thuaje fjalen
Allah,thuaje fjalen a,si e ka thene fjalen a,ateher ka vazhdue thuaje Allah,si e ka than ajo fjalen Allah,i tha vajzes ti u sherove,dhe vajza u sherue,dhe ka qen aq gezim i madh,jo vec prinderiv,por edhe sheruesi ka qar me ta,nga gezimi,Allah apo Zot esht mir me permend,me lutje apo pa lutje,nuk ka rendesi,po vec me permend si shpesh esht mire per gjendje shpirtrore.

LuLjaa
27-09-12, 23:50
Ty ka me tė ardhė dita qė ke me u pendu qė ke lind. Sepse nuk po bėn punėn tėnde mjaftueshėm, pėr tė frikėsuar njerėzit nga allahu.

Jaa hiq mos u gezo qe ka mem ardh dita ashtu, dmth veē qe nuk pi tuti njerzit po?
Shtek qe hy ketu i prishi nervat e mijaa per juvee kurr hiq
E hajt se keni mu tut ju vet mane n'mend qeta

Edhe boll po ju del Alima sa 700 burraa po jav ter...


Allahu , Zoti eshte nje.

Naki
28-09-12, 00:06
Sa te egziston Njerzimi do te kete edhe Besim,mbeshtetje ne Zot.
Besimi ne ZOT eshte diqka subjektive,individuale,ideologjite jane te ndrysheme kjo dallone nga indentiteti fetar.
Kur Njerzimi humb shpresen nga realizmi,gjindet ne rruge pa sokak mbeshtetja e fundit dhe vetem e fundit eshte mbeshtetja te perendia-Zoti.
Preventivat jetesore qe na ofrojne librat fetar jane te nje vlere te veqante,ruajtja dhe zbatimi i tyre eshte individuale dhe keshtu duhet akceptuar.
Nga Ligjet e natyres dijme qe qdo gje ka dy faqe,dy pole,dy rryma etj,andaj
Shkencetaret mund te sjellin teori mbi mos egzistimin e Zotit,por Njerzimi ne perqindje te madhe nuk do ta Pranoje.
Jetoni jeten dhe besoni ashtu siq ju e doni,preventivat ju sjellin lumturin shpirterore dhe begati trupore.

e-uritura
28-09-12, 06:20
Jaa hiq mos u gezo qe ka mem ardh dita ashtu, dmth veē qe nuk pi tuti njerzit po?
Shtek qe hy ketu i prishi nervat e mijaa per juvee kurr hiq
E hajt se keni mu tut ju vet mane n'mend qeta

Edhe boll po ju del Alima sa 700 burraa po jav ter...


Allahu , Zoti eshte nje.


Jo jo, pranoje,thuaj;

Unė nuk di asgjė, vetėm t`i frikėsohem alahut. Dy lidhje nuk i kam, vetėm se alima po "jav tel". Nuk e kuptoj alimen aspak, por ajo ka thes nė kokė, plandaj cka tė thotė ajo, unė ia kėndoj aminin.

Qeshuni me mua iu lutem; Ha, haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.


alahi alahi alahi ost nja. hihihihihihihihihii

valiii
28-09-12, 08:13
Jo jo, pranoje,thuaj;

Unė nuk di asgjė, vetėm t`i frikėsohem alahut. Dy lidhje nuk i kam, vetėm se alima po "jav tel". Nuk e kuptoj alimen aspak, por ajo ka thes nė kokė, plandaj cka tė thotė ajo, unė ia kėndoj aminin.

Qeshuni me mua iu lutem; Ha, haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

alahi alahi alahi ost nja. hihihihihihihihihii

Dhe ja se ēka eshte ne gjendje te shkruaj perla e forumit.

Alima e te nominojme edhe kete shkrim ?

LOJETARI
28-09-12, 09:25
Sykaltrosh,

cfarė detyre i ke dhėnė vetes alahile???

Tė kam thėnė njėherė, po tė them prapė;

Nuk ėshtė e domosdoshme tė mė lexosh.

Nėse nuk mund tė rrish larg shkrimeve tė mija, sic ke thėnė, atėherė masturbo pranė ekranit duke kėnduar ndonjė dovė me bythė tė mėdha, si tė lopės...

Pa asnjė pikė nderimi

Katastlofa e xemlės!

Xemėl ,
kater javė pushim pėr kete sjellje sot , nese prap e perserit te garantoj me shlyerje te nikut komplet .

valiii
28-09-12, 11:26
mos ti bjen qe po perzina ne punet e mbretshme "sovrane" te forumit, ama shume eshte 4 jave Lojetar.

Per talljen dhe perqeshjen me emrin me te bukur te Zotit ka merituar nje terheqje te verejtjes, qofte publike ose mp kurse sa i perket qe me ka ofendur mua nuk i meriton as 4 min bann (kush jom une, ose si mund te peshohet ofendimi personal krahas atije qe une reagova, kolektiv). Ne fakt une e ofendova i pari edhe me keq, veq e thash ne anglishte. Kshtu qe bann per bann fer dhe korekt (masi ki vendose) kishte me qene, as e jotja as e jemja ka nje jave 2 ve shkepna. Tamon mbledhen do tema dhe fitoje motiv per te postuar :)

Hajra
28-09-12, 13:49
.....une mendoi qe shumica e njerzve, ndoshta permbi 90% e tyre e dine dhe e ndjejn se Zoti egziston, mirepo problemin me te madhe e kan me religjionet apo me menyren e besimit.Gjate gjithe historise njerezit besuan Zotin, ne menyra dhe figura te ndryshme, me kete shifet qe besimi ne Zote eshte i gatuar ne shpirtin e njeriut.Mirepo mungon vullneti i gjetjes se fese se vertet, pasi qe kjo kerkon pune dhe perkushtim, qe pason me permbushjen e rregullave dhe obligimeve qe kerkon feja, e qe njerzit si dembele e mendjemdhenje qe jane kjo ju duket e veshtire dhe dorezohen. Mundohen te gjejne menyra nga me te ndryshmet per arsyetim, me lehte ju duket ti perqeshin besmitaret dhe te tallen me ta se sa ti pervishen punes, per ti kryer obligimet qe i kemi ndaj Krijuesit dhe pikrisht ketu fillojne devijimet njerezore.

Dardanesha
28-09-12, 14:34
Normal qe ka, po dikush qe e mohon ekzistencen e Allahut Xh.Sh, nuk shohin sepse jau ka bere Allahu terr, Allahu ken don e udhezon ne udhe te drejte e ken don e len ne terr, qka dmth se mos u quditni me disa qe thone sbesoj ne Allah sepse Allahu Xh.Sh nuk i ka udhezuar, ai e zgjedh ke do, atij fal i qofshim...


Me emrin e Allahut tė Gjithėmėshirshmit Mėshirėplotit

Ka disa argumente tė cilat mbėshtesin ekzistencėn e Zotit, prej tyre janė:

1- Llogjika: E gjitha kjo gjithėsi nė tė cilėn ne hedhim vėshtrimin, me kėtė rend tė paparė, qė nuk mundet tė tronditet, tė pėrplaset me veten apo tė bie, a nuk ėshtė e pėrkryer dhe nė kulmin e rregullsisė? A mundet qė kjo gjithėsi tė ketė sjellė apo tė ketė krijuar veten e saj? Jo, nuk mundet dhe as nuk mund tė mendohet qė diēka qė nuk ekziston tė bėjė tė ekzistojė diēka.Po nėse thuhet: ajo ėshtė gjendur rastėsisht. Pėrgjigjja ėshtė: kjo ėshtė e pamundur. Tė gjitha kėto mjete qė janė prodhuar, qofshin avionė, raketa, makina e mjete tė tjera tė shumėllojshme, a mos u gjendėn rastėsisht? Sigurisht qė jo. Atėherė themi se as qielli, toka, dielli e hėna etj. nuk janė gjendur rastėsisht.

Njė dijetar qė njihej pėr zgjuarsinė e tij debatoi me disa njerėz qė nuk besonin nė ekzistencėn e Zotit dhe u kėrkoi atyre kohė pėr tu menduar. Pastaj u tha: unė po mendoj pėr nje anije e cila u ankorua vetė nė port, malli qė ishte mbi tė zbriti vetė pa hamej dhe pastaj anija u nis vetė pa timonier. Ata thanė: si mundet tė pranohet kjo fjalė qė the, ajo as qė mund tė mendohet, ne nuk mund ta besojmė!? Atėherė ai u tha: Nėse nuk e besoni kėtė, atėherė si besoni qė dielli, hėna, yjet, qielli dhe toka na u gjendėn vetė pa ndihmėn e dikujt?

Alternativat e mohuesit tė Zotit janė tre dhe jo mė shumė:

a- ose ai ėshtė krijuar nga hiēi(asgjėja);

b- ose ai ka krijuar veten;

c- ose atė e ka krijuar Krijuesi, Zoti.

2- Natyrshmėria e njeriut: Njeriu me vetė natyrėn e tij, kur bie nė ndonjė vėshtirėsi qoftė edhe pa e menduar thotė: “ O Zot! ”. Madje ka mohues tė Zotit, tė cilėt kur u bie ndonjė fatkeqėsi, befas duke u rrėshqitur gjuha thonė: “ O Allah !”, pa e kuptuar, sespe vetė natyra e njeriut tregon pėr ekzistencėn e Zotit.

3- Feja: Allahu thotė nė Kuran: { A nuk e meditojnė ata Kuranin! Sikur ai tė mos ishte prej Allahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie}(En-Nisa’ - 82). Harmonia e Kuranit, mos pėrplasja e tij me veten, mbėshtetja dhe vėrtetimi e njė pjese tė tij pjesėn tjetėr, tė gjitha kėto vėrtetojnė se ai ka zbitur prej Allahut.

Artisti
28-09-12, 14:59
Sa te egziston Njerzimi do te kete edhe Besim,mbeshtetje ne Zot.
Besimi ne ZOT eshte diqka subjektive,individuale,ideologjite jane te ndrysheme kjo dallone nga indentiteti fetar.
Kur Njerzimi humb shpresen nga realizmi,gjindet ne rruge pa sokak mbeshtetja e fundit dhe vetem e fundit eshte mbeshtetja te perendia-Zoti.
Preventivat jetesore qe na ofrojne librat fetar jane te nje vlere te veqante,ruajtja dhe zbatimi i tyre eshte individuale dhe keshtu duhet akceptuar.
Nga Ligjet e natyres dijme qe qdo gje ka dy faqe,dy pole,dy rryma etj,andaj
Shkencetaret mund te sjellin teori mbi mos egzistimin e Zotit,por Njerzimi ne perqindje te madhe nuk do ta Pranoje.
Jetoni jeten dhe besoni ashtu siq ju e doni,preventivat ju sjellin lumturin shpirterore dhe begati trupore.http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32648&page=2


Fetarėt nuk po dojnė me dėgjue kėtė, sepse kanė frikė nga e vėrteta, nuk kanė forcė tė pėrballen me tė vėrtetėn po ja lėnė fajin Zotit.

E ka shkrue Zoti!!!!.

Zero Cool
28-09-12, 16:35
Te nderuar bashkbisedues, ju lutem mos u largoni prej asaj qe kerkova nga ju.

A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

Ju falenderoj paraprakisht duke dhene disa spjegime te thjeshta.

Shkenca ban perpjekje vazhdimisht per me zbulu dhe perme i rrite njohurite e njeriut, te kuptuarit e njeriut. Shkenca keto perpjekje i ben permes hulumtimeve, eksperimenteve, mbledhjeve te provave etj. Shkenca sjelle teori ne baze te grumbullimeve te veta dhe pastaj sjelle "vendime" ne baze te parametrave te matshem qe bazohen ne ligjet shkencore.
Ne baze te te gjitha ketyre dhe shume e me shume tjerave qe nuk i ceka, shkaku i kuptimit me te lehte, shkenca sjelle teori!
Ato teori pastaj duhet te vertetohen me parametra te matshem dhe kjo eshte nje deshmim shkencor.
Psh, fillimisht eshte sjelle nje teori qe drita nuk i bindet shtimit te shpejtesise ! U provu, NUK U BIND ! FUND.Feja eshte KULT, eshte besim, feja mund te jete edhe filozofi, por kjo nuk eshte kurrsesi shkence.

Pra argumentet e Dardaneshes e te tjereve se me kuran e me bibel,,, blla blla bien poshte mu per faktin qe tema kerkon deshmimin shkenctar te apo mos egzistimit te Zotit.

Nuk dua ketu te diskutoj rreth perqindjeve te mundshme por duhet cekur qe perafersisht sa musliman jane ne kete bote aq ka edhe ateist, me kete dua te them qe kjo perqindje e ateisteve duhet te ket bajrakun rreth vertetimeve shkencore te tilla.

Sepse ne kete rast (dhe ne te gjitha rastet feja/besimi/kulti) jane ne dis`harmoni me njera tjetren, e kundershtojne njera tjetren.
Shkaku i kesaj citimet e kuraneve e biblave, thenjet e profeteve, thenjet e fetareve nuk mund ti marr si pergjegje serioze ne kete teme, me serioze mund te merret nje mendim i YNI i thjeshte pa asnje paragjykim.

ps; faleminderit per mendim/sinceritetin Idealist

Bajlozi i Zi
28-09-12, 17:12
Te nderuar bashkbisedues, ju lutem mos u largoni prej asaj qe kerkova nga ju.

A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

Ju falenderoj paraprakisht duke dhene disa spjegime te thjeshta.

Shkenca ban perpjekje vazhdimisht per me zbulu dhe perme i rrite njohurite e njeriut, te kuptuarit e njeriut. Shkenca keto perpjekje i ben permes hulumtimeve, eksperimenteve, mbledhjeve te provave etj. Shkenca sjelle teori ne baze te grumbullimeve te veta dhe pastaj sjelle "vendime" ne baze te parametrave te matshem qe bazohen ne ligjet shkencore.
Ne baze te te gjitha ketyre dhe shume e me shume tjerave qe nuk i ceka, shkaku i kuptimit me te lehte, shkenca sjelle teori!
Ato teori pastaj duhet te vertetohen me parametra te matshem dhe kjo eshte nje deshmim shkencor.
Psh, fillimisht eshte sjelle nje teori qe drita nuk i bindet shtimit te shpejtesise ! U provu, NUK U BIND ! FUND.Feja eshte KULT, eshte besim, feja mund te jete edhe filozofi, por kjo nuk eshte kurrsesi shkence.

Pra argumentet e Dardaneshes e te tjereve se me kuran e me bibel,,, blla blla bien poshte mu per faktin qe tema kerkon deshmimin shkenctar te apo mos egzistimit te Zotit.

Nuk dua ketu te diskutoj rreth perqindjeve te mundshme por duhet cekur qe perafersisht sa musliman jane ne kete bote aq ka edhe ateist, me kete dua te them qe kjo perqindje e ateisteve duhet te ket bajrakun rreth vertetimeve shkencore te tilla.

Sepse ne kete rast (dhe ne te gjitha rastet feja/besimi/kulti) jane ne dis`harmoni me njera tjetren, e kundershtojne njera tjetren.
Shkaku i kesaj citimet e kuraneve e biblave, thenjet e profeteve, thenjet e fetareve nuk mund ti marr si pergjegje serioze ne kete teme, me serioze mund te merret nje mendim i YNI i thjeshte pa asnje paragjykim.

ps; faleminderit per mendim/sinceritetin Idealist

Nėse tema ka te beje me vertetimin shkencor te ekzistences se zotit, atehere, qe, une menjehere po tregoj se lirisht mundesh me e mbyllė temėn.

Shkenca nuk e ka mision vertetimin e zotit.

Nėse deshiron parimin themelor te kesaj. Themelin:

Nėse shkenca e pranon studimin e zotit, shkenca shkaterron themelin e vet.

Nėse zoti e pranon shkencen, zoti e shkaterron themelin e vet.

Bile, kerkesa pėr vertimin shkencor ekzistences se zotit, ėshtė, ne vetvete, shumė naļve.

Ne diskutimet rreth ekzistences ose jo te zotit, edhe ateistet edhe fetarėt i bashkon Filozofia. Zoti ėshtė koncept filozofik. Aspak shkencor.

Tha pak me lart Idealisti: as shpirtin nuk e shohim, por ai ekziston etj...

Shpirti bazėn e vet e ka metaforike dhe alegorike. (Ta ha shpirtin, ma knaqe shpirtin... Etj) ... lidhje s'ka me vertetimin e zotit kjo pune.

Ti mund te thuash "valla i doli shpirti e vdiq". Po hamamin!!! Futja ti kater rrafalla kallash me plumba se nuk i del shpirti.
Njeriu gjithmone vdes pėr njė arsye shkencore, fizike. Mungese ajri, shkaterrim qelizash, kolaps kardiak, helmim gjaku... e mijera e mijera arsye tjera shkencore (fizike), e ne themi i dul shpirti.

Po, shpirti ėshtė Ide. Krijim letrar, poetik e rapsodik e ēka te doni, por NUK vertetohet ekzistenca e zotit duke thene "shpirti e pallavra".

Pastaj,

Kjo, idiotesia tjeter, ti nuk e sheh trurin e njeriut, por ai ekziston; prandja ti nuk e shoh zotin por ai ekziston!!!

Ti, a je budallė a lopė a ēka!!!???

Njeriu e ban operacion trurin. Mjeku e hapė kafkėn e pacientit edhe ia operon trurin. Ia fotografon etj.

Ēka niveli duhet te kesh te arsyetosh ne kete menyre? Sa i deshperuar duhet te jesh?

Ndash me besu qe une ty te dua, beso. Perndryshe edhe me ti dhan 2 miliard euro e dukat, nuk muj me ta vertetu shkencerisht dashurinė.

Ndash me besu qe ka zot, beso. Perndryshe, te pshurrsha 100 000 hadithe e ajete e sure e bibla e prifta e hoxha, se jo ekzistencen e zotit, po keta nuk munden me ta vertetu as kah pshurr pula.

Zero Cool
28-09-12, 18:01
Jo egzistenca, por mosegzistenca e Zotit !

A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

Bajlozi i Zi
28-09-12, 18:23
Jo egzistenca, por mosegzistenca e Zotit !

A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?

Kjo ėshtė shuuuuume ma shumė naļve. Kulmi.

Qysh mundesh ti me pyet pėr MOSekzistencen e dickaje qe ti nuk e din a EKZISTON???

Qysh mundesh me pyet pėr mosekzistencen pa e vertetu ekzistencen???

Ėshtė bazike, njohuri elementare:
Zoti ėshtė koncept filozofik.

Konceptet filozofike, nuk kane materie, nuk kane forme, nuk kane shije, nuk kane gjendje.

Zoti ndryshon trajta gjithmone. Dje kemi then "oh, po zoti nuk po e ndezka zjarrin. oh, po zoti nuk qenka te rryma elektrike". Njerezit kane kujtu se zoti ju flet ne telefon, se s'ka shanse me ardhe zani i shabanit permes telit.
Zoti ndrron trajte. Zoti yt, nuk ėshtė sikur Zoti im. Zoti i shqiptarit, nuk ėshtė sikur Zoti i shkaut e i arabit e gjermanit.

Shkurt, nesėr me ta pru ty shkenca Zotin te lidhur me pranga e me te thane "pasha kryt e fmijve qiky ėshtė zoti". Edhe ti ki me u bindė qe pernjimend qenka zoti; pas dy minutash truri yt ka me e kriju njė zot tjeter te paarritshem.

Makresh
28-09-12, 20:28
Feja nuk eshte kunder shkencės, sikurse shkenca nuk eshte kunder fejės.

Shkenca nuk thrret ne mos-besim, e as feja nuk therret ne mos-shkollim. Eshte bojlozi i cili "beson" se feja eshte kunder saj, dhe iliko- edhe shkenca kunder fes.

Ne kur'an, ne lutjen e profetit Musa, i lutėt Zotit : O Allah, mė jep shkencėn e diturisė ! E ketu nuk behet fjal per injorancė, por per dituri (SHKENCĖ).

Edonisi
01-10-12, 11:53
Per besimtarin Zoti ekziston, ai e pranonė me anė te besimit qe perendia ekziston. Pa besim askush nuk mund te gjej hir para t'madhit. Besimi ne Zot nuk te nxiton verbrisht ne terr ( rrugė te kqija), perkundrzi ėshtė njė hap i sigurt drejt nje jete te ndricuar, etiko/morale.
Ateisti, edhe ateisti beson, ai beson se nuk ka Zot, kjo nuk do tė thotė se ai apo atij i mungojnė vlerat, normat, etiko/morale.

Artisti
01-10-12, 15:02
Per besimtarin Zoti ekziston, ai e pranonė me anė te besimit qe perendia ekziston. Pa besim askush nuk mund te gjej hir para t'madhit. Besimi ne Zot nuk te nxiton verbrisht ne terr ( rrugė te kqija), perkundrzi ėshtė njė hap i sigurt drejt nje jete te ndricuar, etiko/morale.
Ateisti, edhe ateisti beson, ai beson se nuk ka Zot, kjo nuk do tė thotė se ai apo atij i mungojnė vlerat, normat, etiko/morale.


I nderuari Adonisi, mirė e ke pėrshkruar por a mendon ti qė ata qė besojnė nė zot janė tė mirė, sillen mirė, nuk bėjnė gjėra tė kqija, vetėm se besojnė nė Zot?
.

Edonisi
01-10-12, 16:14
I nderuari Adonisi, mirė e ke pėrshkruar por a mendon ti qė ata qė besojnė nė zot janė tė mirė, sillen mirė, nuk bėjnė gjėra tė kqija, vetėm se besojnė nė Zot?
.Jo, assesi! Ka prej tyre, me ba me ua prek hunden t'i ndukin vesht.

Ndegjo, ai qe ka shpirtė tė mirė, shpirtė human, mendje te ciltėr dhe te shendoshė, ai kur nuk do te devijonė nga kjo rrugė/ky mundet me qenė edhe ateist. Ai qe katandiset dhe ne emer te t'madhit vretė, maskron,nencmon,shkatrronė.Per mua s'ėshtė asgje tjeter vecse nje rebel i djallzuar i cili e ka deviju rrugen e mirėsisė.

Bujari-d
01-10-12, 17:34
Normal qe ka, po dikush qe e mohon ekzistencen e Allahut Xh.Sh, nuk shohin sepse jau ka bere Allahu terr, Allahu ken don e udhezon ne udhe te drejte e ken don e len ne terr, qka dmth se mos u quditni me disa qe thone sbesoj ne Allah sepse Allahu Xh.Sh nuk i ka udhezuar, ai e zgjedh ke do, atij fal i qofshim...


1.Mos i thojne kesaj diskriminim.

2.Dmth allahu ua ka ba terr njeher edhe masandej ata e mohojne e kzistencen e tij.

Nuk eshte kjo pune Kek-u ,ke do me lan ne terr e ke don mos me ja nal rrymen kurre.

emine
01-10-12, 20:35
a o hala beqar ???

Dushku
01-10-12, 21:15
PO
Ne ( qe besojme) e kuptojm Zotin me ndergjegje, e jo me mendje,sepse me ane te mendjes nuk arrijm dot te kapim ate qe eshte nevojshme, ne kete rast egzistimin e Zotit.
Deshira jone per drejtesi eshte deshmi e egzistimit te se drejtes,ashtu qe sikur eshte etja per uje, deshmi per egzistimin e ujit.

Duke mos u largua nga tema dhe kerkesat e autorit te hapjes se kesaj pyetje per:
A do tė mund dėshmohet shkenctarisht njė ditė (mos)egzistenca e Zotit?
_________________________________________________
Citim:
Filozofi i njohur gjerman Emanuel Kanti ne vepren e tij Kritika e mendjes sė pastėr ka zhvilluar idenė se me mendje nuk mund tė pėrfshihet e verteta e pafund. Sipas natyrės sė saj, mendja i arrinė vetėm partikularitė ndėrsa ėshtė e paaftė tė kuptojė tė ekzistuarit absolut siē ėshtė ekzistimi i Zotit. Aristoteli shumė mė herėt ka shtruar njė varg tė tėrė shkaqesh duke thėnė: karrigia ėshtė nga druri, druri nga trungu, trungu nga fara, kurse fara ėshtė nga mbjellėsi, qė nė fund tė tregojė se si numėrimi i tillė i shkaqeve medoemos shpie tek shkaku i parė. Shkakun i cili nuk ka nevojė pėr shkak, lėvizėsin i cili nuk ka nevojė pėr lėvizės, krijuesin i cili nuk ka nevojė pėr krijues, qė i pėrgjigjet tė kuptuarit tonė tė All-llahut xhel-le shanuhu.....ose ZOTIT ne shqip.
Marre nga libri :"Dialogu me mikun Ateist"
__________________________________________________ ______________


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Newtons_cradle_animation_book.gif
Zoti ka krijuar natyren ne nje menyre qe nese nje njeri i sinqert kerkon te njoh Zotin,Ai duket qarte ne Univers.


Ps.Nese pyetja ose tema ka te bej me egzistimin e Zotit,ateher ne kete teme nuk duhet me pas vend postimet qe nencmojn,fyejn,ndjenjat e cilit do qofte religjion,sepse fundi-fundit Zoti eshte i te gjitheve.

Artisti
01-10-12, 21:15
Jo, assesi! Ka prej tyre, me ba me ua prek hunden t'i ndukin vesht.

Ndegjo, ai qe ka shpirtė tė mirė, shpirtė human, mendje te ciltėr dhe te shendoshė, ai kur nuk do te devijonė nga kjo rrugė/ky mundet me qenė edhe ateist. Ai qe katandiset dhe ne emer te t'madhit vretė, maskron,nencmon,shkatrronė.Per mua s'ėshtė asgje tjeter vecse nje rebel i djallzuar i cili e ka deviju rrugen e mirėsisė.Tė falenderoj shumė pėr mendimin tėnd tė sinqert dhe real.


Respekt nga


Artisti

Kodra
01-10-12, 22:05
a o hala beqar ???


**********
**********
**********

Emine, te gjejmė njėherė e pastaj e pyesim!

Idealist
01-10-12, 22:41
Mendoj se tema anon ne anen e saj te erret. Cmendurin e rradhes po lexoj, pyetja a eshte beqar.
Julutem filloni prej animizmit

premium
03-10-12, 22:37
Nėse eventualisht jesin nė gjendjen e vėshtirė ( ngusht) e pėrmendin emrin e Zotit .

Eh se Zoti ėshtė Mėshireberės , andaj nuk ėshtė macė t'ju grith aty pėr aty , Por Allahu ėshtė plotfuqishėm ,njė ditė keni me kuptu se gjithqka ėshtė VONė.

jadore
04-10-12, 09:48
a o hala beqar ???

Po. shume here takohem me ate parkingjeve ( sheet , mbaje sekret amoni te kofte , mos ju kallxo ketyre xhelozave )

...aq sa ka progresivitet evoluimi i trurit njerzor per te miren e perbashket po aq zhvillohet dhe ne qasjen e gabuar , ky zhvillim intelekti aq ka bastarduar cdo segment qe prek sa qe ne radhe te pare basdardon veteveten ..
fatmiresishte qe ligjet e natyres ndaras neve punojne me pushtet absolut ..

Artisti
05-10-12, 21:03
**********
**********
**********

Emine, te gjejmė njėherė e pastaj e pyesim!
Gjeje ti unė e pyes:biggrin:
.

emine
05-10-12, 22:36
shyqyre qe ni pyetje e budallme jau paska nal turrin,se perpak koket kan ka kapni zotin per dore

jadore
05-10-12, 22:49
shyqyre qe ni pyetje e budallme jau paska nal turrin,se perpak koket kan ka kapni zotin per dore

e vren pra , sa budallakine e ekspozon pa menduar ..!

emine
05-10-12, 23:04
e vren pra , sa budallakine e ekspozon pa menduar ..!


BINGO:biggrin:

Zero Cool
08-10-12, 10:08
Kongresisti amerikan: Evolucioni dhe Shpėrthimi i madh janė rrenaNew York, 07.10.2012

Evolucioni, embrionologjia dhe teoria e Shpėrthimit tė madh “janė rrena qė kanė ardhur drejtpėrdrejt nga humnera e ferrit” nė mėnyrė qė njerėzit tė binden se nuk kanė nevojė pėr shpėtimtarin, deklaroi republikani Pau Broun, i cili ėshtė anėtar i Komitetit pėr shkencė, hapėsirė dhe teknologji nė Dhomwn pėrfaqėsuese tė Kongresit amerikan.

Broun, i cili me profesion ėshtė mjek, ka thėnė kėshtu nė njė fjalim tė mbajtur nė kishėn baptiste (sekt i fesė katolike) nga fundi i shtatorit.

“Fjala e Zotit ėshtė e vėrteta. Kėtė e ka kuptuar, tė gjitha gjėrat qė i kam mėsuar pėr evolucionin, embrionologjinė dhe teorinė e Shpėrthimit tė madh, tė gjitha ato janė rrena qė vijnė direkt nga humnera e ferrit. Dhe tė gjitha kėto rrena janė bėrė pėr tė na bindur mua dhe tė gjithė njerėzit se nuk na nevojitet shpėtimtari”, ka thėnė ai.

Sipas tij, Toka ėshtė e vjetėr rreth 9 000 vjet dhe se ajo ėshtė krijuar pėr gjashtė ditė.

Zėdhėnėsja e tij tha se ai ėshtė incizuar derisa ka biseduar jo zyrtarisht me anėtarė e grupit kishtar lidhur me pikėpamjet e tij pėr bindjet fetare. Por, agjencia amerikane e lajmeve AP pohon se tubimi nė kishė ka qenė i reklamuar, kurse incizimi ėshtė publikuar nė ueb faqen e kishės.

Broun ka kandiduar sėrish pėr anėtar tė Kongresit tė SHBA-sė, kurse nė zgjedhjet e 6 nėntorit nė qarkun e tij nuk do tė ketė kundėrkandidat nga radhėt e Partisė Demokratike.

ATLANTIS55
31-10-12, 07:12
Une mendoj se pyetjes se a ka zot apo jo me se miri eshte me ju pergjigjur me -Nuk e dije- se ne momentin qe thua po atehere flet ne emer te tije-zotit, qe eshte gjesti me i keq qe ben njeriu, e nese thua jo , nuk e deshmon dot qe nuk ka keshtu qe me nje nuk e dije do te jesh ne rregull sepse eshte pergjegjeje e sakte personale e pa influencuar nga ideologjite qe njerzit i kane krijuar e vazhdojne ti krijojne.

AmonRa
05-05-13, 11:18
Para se me qenė qielli e toka, ka ekzistuar njė Qenie, veē e pėrsosur. E amshueshme, pa formė, e vetme, e pandryshueshme, e gjithandejshme, e pashpenzueshme.
Mund ta konsiderojmė si nėnė tė gjithėsisė. Nuk e di sesi quhet.

Zero Cool
04-03-19, 18:04
A ekziston Zoti?
Pėr njerėzit besimtarė, kjo pyetje nuk shtrohet fare, por pėr shkencėn? A mundet “shkenca”, siē e kuptojmė sot, tė hetojė kėtė fushė – dhe tė arrijė tė na japė njė pėrgjigje? Ēėshtja nuk ėshtė e re, dhe nuk ėshtė rastėsi qė ndėr shekuj, filozofėt dhe mendimtarėt e ēdo besimi dhe pale, kanė derdhur lumenj boje pėr tė treguar mendimet e tyre. Ajo qė ne propozojmė kėtu, ėshtė vetėm njė fragment i vogėl i kėtij diskutimi tė pafund, se si shkenca dhe shkencėtarėt, mund tė arrijnė nė njė hipotezė tė pėrbashkėt tė ekzistencės ose mos-ekzistencės sė Zotit.

Kohėt e fundit, ideja se shkenca ėshtė nė gjendje t’i japė njė pėrgjigje kėsaj pyetje, ka rifituar popullaritet, ndihmuar ndoshta nga zbulimi i Higgs Boson, e ashtuquajtura Grimca e Zotit, qė dėshmon ekzistencėn e fushės Higgs, qė pėrshkon tė gjithė universin, dhe me tė cilėn ndėrveprojnė tė gjitha grimcat. Dhe duke vepruar kėshtu, ata fitojnė masėn e tyre.

Pėrtej fizikės, ky ėshtė njė zbulim intrigues qė e justifikon emrin. Grimca e Zotit, shmanget si njė sėmundje epidemike nga shkencėtarėt, por jo nga “burra”, qė kanė qenė gjithmonė nė kėrkim tė diēkaje trashendentale. Deri nė ē’masė shkenca mund tė dėshmojė ekzistencės ose mos-ekzistencėn e Zotit?

Pyetja ndoshta mund tė zgjidhet me logjikė, por e ashtuquajtura provė e madhe nuk ėshtė gjetur ende. Ēdo minutė nė botė vdesin sė paku 100 njerėz: 55.3 milionė tokėsorė largohen ēdo vit nga kjo botė, kryesisht pėr shkak tė hemorragjive celebrale dhe ishemive.

Deri nė vitin 2011, kishin jetuar dhe vdekur nė Tokė 108 miliardė njerėz:pra ata qė mbeten gjallė, pėrbėjnė vetėm 6.8 pėr qind tė gjithė njerėzimit. Njė shembull. Emily Thomas (filozofe nė Universitetin e Durhamit nė Britani) shkroi disa muaj mė parė, se pafundėsia e hapėsirės ėshtė dėshmi e qartė se “Zoti nuk ekziston”.

“Universi ka mė shumė se 13 miliardė vjet, Toka ėshtė rreth 4 miliardė vjet e vjetėr, dhe njerėzit kanė evoluar rreth 200.000 vjet mė parė … pra e barazvlefshme me njė pulitje sysh, nė krahasim me kohėn e gjithėsisė”, thotė ajo.

E megjithatė, zoti i feve ėshtė gjithmonė “antropocentrik”, i pėrqendruar tek qeniet e gjalla. “Si mund ta shpjegojmė kėtė? Pėrgjigja mė e thjeshtė, ėshtė se Zoti nuk ekziston”. Pra a mund te jemi shkencėrisht tė sigurt, se Zoti ėshtė njė krijim njerėzor?

Pėr besimtarėt, ekzistenca e Perėndisė nuk ka nevojė pėr prova ose justifikim: ėshtė njė akt besimi, dhe ekzistenca e tij ėshtė e njohur tek krijimi. Pėr mė tepėr, qenia hyjnore zbulohet vetėm pėr ata qė janė tė predispozuar ta pranojnė atė. Edhe nė kėtė rast, disa shkencėtarė reflektojnė, ndėrsa mund tė ndihmojnė disa konsiderata historike.

Sot ne e dimė me siguri, se kur njerėzit filluan tė pyesin veten pėr misteret, shpirtrat dhe hyjnitė. Gjetjet nga periudha e Paleolitit (periudha e parė tė parahistorinė: korrespondon me epokėn e akullnajave, pėrkatėsisht nga 2.5 milionė deri nė 10 mijė vjet mė parė), sugjerojnė se tė afėrmit tanė tė largėt, adhuronin subjekte tė ndryshme.

Besohet se ideja e “perėndive tė mėdha” – e qenieve tė veēanta qė janė nė gjendje tė dėnojnė ose shpėrblejnė, veēanėrisht nė jetėn e pėrtejme – filluan tė dalin pikėrisht 2.5 milionė vjet mė parė, me qėllimin pėr tė shpjeguar, por edhe pėr tė forcuar, bashkuar, frikėsuar dhe kėshtu me radhė.

Ideja e njė ēmimi, njė “parajse”, ndihmon individėt tė jenė mė bashkėpunues, dhe komunitetet tė pėrparojnė.

Sidoqoftė, historizimi i lindjes sė feve, nuk mjafton pėr tė treguar se Perėndia ėshtė njė shpikje njerėzore. Para shpikjes sė stetoskopit, varrosjet e parakohshme qenė njė problem i zakonshėm, siē shihet nga testamentet e lėna nga shumė njerėz nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIX.

Rregulli kėrkonte qė kufoma tė mbahej nėn vėzhgim pėr 3 ditė. Nė shekullin e XIX, Evropa kishte akoma “spitale pėr tė vdekurit”, ku infermieret kontrollonin trupat, nė pritje tė shenjave tė dekompozimit.

Nė tė njėjtėn mėnyrė, kjo nuk konfirmon as tezėn e kundėrt, qė pretendon se ka pasur pėrvoja pranė vdekjes, dhe qė kanė pėrjetuar pėr njė kohė tė shkurtėr njė jetė tė pėrtejme plot dritė dhe qetėsi. Pėrkundėr asaj qė ata tregojnė romanet dhe filmat, kjo gjendje nė kufijtė e vdekjes, ėshtė duke u hetuar nga shkenca, sepse shpallja e njė vdekje ėshtė shpesh mė komplekse se sa mund ta mendoni, dhe studimet bėjnė pėrgjegjės pėrdorimin e substancave haluēinogjene – ēka duket se nxit pėrvoja tė ngjashme me gjendjen klinike tė para vdekjes.

Romanet dhe filmat luajnė shumė me kėtė aspekt, por e vėrteta ėshtė se asnjė prej kėtyre hulumtimeve, nuk ka ėndėrruar asnjėherė tė hetojė njė jetė tė pėrtejme hipotetike, apo t’i pėrgjigjet pyetjes sė madhe qė shtruam nė fillim.

Asnjė shkencėtar nuk ka qenė nė gjendje tė konfirmojė njė mrekulli: historikisht shumica e atyre qė janė pėrkufizuar si “mrekulli”, janė shpjeguar nė dritėn e njohurive tė reja (dhe ajo qė ende nuk mund tė shpjegohet, mund tė jetė e shpjegueshme nė tė ardhmen).

Atėherė? Asgjė, jemi pikėrisht nė pikėn e fillimit. Duhet t’i japim tė drejtė Friedrich Nietzsche, qė shkroi njė shekull mė parė: “Nė fakt mes fesė dhe shkencės sė vėrtetė nuk ka afėrsi, as miqėsi dhe as armiqėsi:Thjesht ata jetojnė nė planete tė ndryshme!”.

AlbaSoft
05-03-19, 01:08
Patjetr, e nese kerkoni ta shihni me sy kjo eshte krejt dicka tjetr, dhe kemi shum gjera qe sot i besojm pa i pa me sy...