PDA

View Full Version : Dallim KAQ-AQ / E-DHE


namorico
08-10-12, 17:33
Cili eshte dallimi midis "kaq" e "aq" dhe "e" e "dhe"? Kur perdoret njera e kur tjetra?
Faleminderit.

Bajlozi i Zi
08-10-12, 22:38
Dallimi ne mes "kaq" dhe "aq", ėshtė sikur dallimi ne mes "kėtu" dhe "atje".

Dallimi ne mes "e" dhe "dhe": "e"-ja, lidhė diēka; "dhe"-ja, shton diēka.

Ky ėshtė mendimi im sipas logjikes se tyre, krejt personal.

turqeta

lovely
09-10-12, 00:00
Shpjegimin ton per dallimin ne mes "ketu" dhe "atje", po get une nuk po e marr vesh.
Personalisht, logjikisht, rrjedhimisht dhe momentalisht mendoj se dallimi ne mes te kaq dhe aq eshte se me "kaq" percaktohet me sakte koha, gjanat, etj se sa me "aq".

Shembull konkret;

1.
-U bene 3 muaj qe nuk jemi pare.
-Kaq shume kohe ka kaluar?

2.
-Aq shume kohe ka kaluar prej se jemi pare heren e fundit. (Nuk e din sa kohe)

Bajlozi i Zi
09-10-12, 00:57
Shpjegimin ton per dallimin ne mes "ketu" dhe "atje", po get une nuk po e marr vesh.
Personalisht, logjikisht, rrjedhimisht dhe momentalisht mendoj se dallimi ne mes te kaq dhe aq eshte se me "kaq" percaktohet me sakte koha, gjanat, etj se sa me "aq".

Shembull konkret;

1.
-U bene 3 muaj qe nuk jemi pare.
-Kaq shume kohe ka kaluar?

2.
-Aq shume kohe ka kaluar prej se jemi pare heren e fundit. (Nuk e din sa kohe)

Jo. Ėshtė shumė me e thjeshte.

"Kaq" perdoret veē kur flitet pėr diēka PREZENTE.
"Aq" perdoret veē pėr ... JOprezente, ose te larget.

Shembulli qe solle ti.

Une bene 3 muaj. Kaq shumė. (Dmth fjala ėshtė pėr te tashmen, (present tense), ketu ndryshimin e percakton fjala "U bėnė", dmth "tash u bėnė").

Ishin bėrė 3 muaj. Aq shumė. (E kaluara, joprezentja.)


Kėtu tek ne, specat kushtojnė "Kaq". (E pse "Kaq" shtrenjtė?!

Atje tek japonezėt, specat kushtojnė "Aq". (E pse "Aq" lirė"?!)


Kėta speca (qe jane kėtu) - "Kaq" shumė speca.

Ata speca (qe jane atje) - "Aq" shumė speca.


Kjo kohė - "Kaq" kohė.

Ajo kohė - "Aq" kohė.


Sot jemi "Kaq" te lumtur. (Prezent)

Dikur ishim "Aq" te lumtur. (Joprezent)


Nuk e kam dijte qe JE "kaq" i poshter. (dikujt prezent ketu)

Nuk e kam dijte qe ĖSHTĖ "aq" i poshter. (dikujt atje)


Etyqera, etyqera...

A po don mo? :tongue:

namorico
09-10-12, 06:49
Shume faleminderit.

LOJETARI
09-10-12, 09:14
Jo. Ėshtė shumė me e thjeshte.

"Kaq" perdoret veē kur flitet pėr diēka PREZENTE.
"Aq" perdoret veē pėr ... JOprezente, ose te larget.

Shembulli qe solle ti.

Une bene 3 muaj. Kaq shumė. (Dmth fjala ėshtė pėr te tashmen, (present tense), ketu ndryshimin e percakton fjala "U bėnė", dmth "tash u bėnė").

Ishin bėrė 3 muaj. Aq shumė. (E kaluara, joprezentja.)


Kėtu tek ne, specat kushtojnė "Kaq". (E pse "Kaq" shtrenjtė?!

Atje tek japonezėt, specat kushtojnė "Aq". (E pse "Aq" lirė"?!)


Kėta speca (qe jane kėtu) - "Kaq" shumė speca.

Ata speca (qe jane atje) - "Aq" shumė speca.


Kjo kohė - "Kaq" kohė.

Ajo kohė - "Aq" kohė.


Sot jemi "Kaq" te lumtur. (Prezent)

Dikur ishim "Aq" te lumtur. (Joprezent)


Nuk e kam dijte qe JE "kaq" i poshter. (dikujt prezent ketu)

Nuk e kam dijte qe ĖSHTĖ "aq" i poshter. (dikujt atje)


Etyqera, etyqera...

A po don mo? :tongue:


Aq mė bėn se ē' thuani ju ,kaq kuptoj unė dhe pikė .

Zero Cool
09-10-12, 09:31
Aq mė bėn se ē' thuani ju ,kaq kuptoj unė dhe pikė .


Aq mė bėn se ē' thuani ju , e ju mendoni ē'farė tė doni, kaq kuptoj unė dhe pikė .

lovely
09-10-12, 11:42
Aq mė bėn se ē' thuani ju ,kaq kuptoj unė dhe pikė .


"Kaq" ne kete rast, po e percakton sa po kupton ky dhapjani i shtremt. Dmth sasine. (Nuk munet me kane shume, po nejse..)

Specat te na po kushtojne 1 euro. Kaq lire a?

Specat ne Japoni po kushtojne 2 euro. Kaq shtrejt a?

Te urrej aq shume sa qe te kisha qkye. Koha e tashme. Po e urren tash, jo ne te kaluaren. Plus po e urren pa kufi. Nuk po e percakton sasine e urrejtjes.

Per ty do e haja nje pule ne helli. Kaq shume te dua. (Po i kallxon sa shume po e don, koha e tashme, edhe kjo.Po e percakton sasine e dashurise, perafresisht de. Cncn.

Bajlozi i Zi
09-10-12, 13:04
"Kaq" ne kete rast, po e percakton sa po kupton ky dhapjani i shtremt. Dmth sasine. (Nuk munet me kane shume, po nejse..)

Specat te na po kushtojne 1 euro. Kaq lire a?

Specat ne Japoni po kushtojne 2 euro. Kaq shtrejt a?

Te urrej aq shume sa qe te kisha qkye. Koha e tashme. Po e urren tash, jo ne te kaluaren. Plus po e urren pa kufi. Nuk po e percakton sasine e urrejtjes.

Per ty do e haja nje pule ne helli. Kaq shume te dua. (Po i kallxon sa shume po e don, koha e tashme, edhe kjo.Po e percakton sasine e dashurise, perafresisht de. Cncn.

Nė kohė dhe nė hapėsirė bėhet dallimi.

E njėjta fjali, mund te kete brenda sa kohėn prezente, hapesiren joprezente (hapesiren prezente kohen joprezente).

Ti mund e thuash:

Keta speca, kushtojne aq.

Askush s'te ndale. Plus edhe tjetri te merr vesh ēka po i thua.

Te gjitha kohet e tjera te fjalise, perveq prezentes, jane abstrakte.

Kur ėshtė abstrakte (kur nuk ėshtė aty) thuhet "Aq", edhe nėse e din sigurte sasine.

Une mbetem te dallimi "ketu" dhe "atje".

Une gjithmone flas sipas parimit: kur nuk e din kuptimin e njė fjale, pyete vet fjalėn.

Pyete ti fjalen "Aq": origjina e saj ėshtė fjala "Atje" (bile shumekush thot "Aqje", "a po shkojme Aqje". Pra, ėshtė tingulli qe krijon "tj"-ja, une te thash me heret "etyqera etyqera" dmth "e te tjera e te tjera" "shihemi qera here" "shihemi tjera here"). Duken primitivizma, por nuk jane aspak te tille.

Kongresi, e ka aprovuar qe bashkimi "KJ" te behet "Q" (bile ne te Kosoves ende nuk jemi pajtu, e jo veq me goje por edhe me shkronja e shkruajme "KJARTĖ" ne vend te "QARTĖ"), por nuk ka dashte me e pranu bashkimin "TJ". Pune e madhe (nesėr njė kongres gjuhe mund te na thot: qiellit duhet me i thane tepsi)

namorico
09-10-12, 13:26
Por pse thuhet "Kaq mė tha" e jo "Aq mė tha"?

Bajlozi i Zi
09-10-12, 13:36
Por pse thuhet "Kaq mė tha" e jo "Aq mė tha"?

"Ky ketu" te thote "kaq".

"Ai atje" ta ka thene "aq".

p.s.

Une thash edhe me lart, ti mund te shprehesh qysh te duash, derisa tjetri te kupton, hallall e ki.

Pastaj, ekzistojne fjalitė e parregullta, foljet e parregullta.