PDA

View Full Version : Kur ėshtė ditlindja e Muhamedit?


Psikologu
06-11-12, 05:56
Kur ėshtė ditlindja e Muhamedit?

Nga Krist Gjinaj

Deri me sot, janė dhenė shumė mendime, shkrime e falsifikime rrethė ditlindjes sė Muhamedit, e muslimanet , festojnė ditet e ndryshme dhe datat e ndryshme.Nė boten arabe, ditlindja e Muhamedit njifet me emrat si Milad, Milad an-Nabi, Mevlid Serif, Mawlid ar-Rasul, Yawm an-Nabi ose Milad-un-Nabi.
Ėshtė e ditur se ai lindi ne vitin 570 nė bazė tė kalendarit Gregorian , mirpo data nuk dihet.Nga vitet nė vitė ndryshojnė datat, shembullė ne vitin 2002 ditlindja e Muhamedit u festua me daten 25 Maj , ne vitin 2002 me daten 4 Qershor, ne vitin 1999 me daten 26 Qershorė.Cuditėrishtė se ne Malajzi ditlindja e tij festohet me 12 Shkurt ndersa ne Dubai me 30 Mars.
Ndersa, shqiptaret e besimit musliman festojnė ditlindjen e tij me 12 Prill (kėtė vitė 2011)
Udheheqesat e Kosoves por edhe tė Shqiperis , shkojnė ne ditlindjen e Muhamedit , sikur tė ishin duke shkuar atje qė tė marrin pjesė ne ndonjė banket dhe nuk e dijnė se perse shkojnė, cka tė thonė dhe si tė festojnė.
Por cfarė qellimi ka festa e ditlindjes , ketė pergjegjje nuk ėshtė askush ne gjendje qė tė e sqaron.
Cila ėshtė data e saktė e ditlindjes dhe perse luan aq shumė data nga dita nė ditė.. ??!!
Udheheqesia e Kosoves dhe ajo e Shqiperis ishin tė pranishem ne festen e ditlindjes sė Muhamedit sikur budallenjė tė cilet se dinin se as pse kan shkuar.Nese festohet kjo ditlindje , atehere kjo duhet tė jetė ndoj festė fetare islame dhe do tė quhej ndoshta me njė emerė e jo si emrat e cekur me lartė.Une shpesh kam kėrkuar pergjegjje por kėrkoj edhe sot se pse festat quhen Bajram , kush ishte Bajrami dhe cka ka lidhje kjo me islamin , por pėrgjegjje nuk kam marrurė askund deri me sot, edhe pse, ky ėshtė vetem njė muaj por edhe ky muaj luan nga data nė datė ashtu siq luan edhe festa e Bajramit te madhė ose tė vogel.Numrimi i mujave islame llogaritet nga levizja e hėnes, mirpo edhe nese i referohemi kėsaj , atehere levizja e hėnes nuk pėrputhet aspak me data e festave islame.
E kemi tė kjartė se muaj i Ramadanit (Ramazanit ) ėshtė edhe ky njė muaj i cili nenshtron muslimanet ne agjerim , mirpo , kjo nuk ka aspak tė bejė me zbritjen e Kuranit nė tokė nga ana e Zotit , sepse edhe kjo luan nga muaj ne muaj e jo vetem nga data ne datė.Tė mbeshteturė nė fakte dhe tė dhena , ne kemi aq shumė fakte tė cilat e hudhin poshtė zbritjen e Kuranit nga qielli ose qe Kurani tė jetė fjalė e Zotit, kur e dijmė mirė se Kuranin e kan shkruar njerzit(judenjet) dhe e kan mbledhurė si liber 120 vite pas vdekjes se Muhamedit dhese , gjuha e Kuranit kurrė s“ka qenė gjuhė arabe sepse Kurani duhej tė lexohej ne dialektin e Kurrejshve (fisit tė Muhamedit ) dhe pėr ketė shkak, kishte shumė grindje dhe probleme rrethė leximit dhe kendimit tė Kuranit sepse nuk ishte e shkruar ne arabishten totale arabe.Disa pretendonin se Kurani duhet tė lexohet vetem ne dialektin e Kurejshve e vite me vonė u vendos qė Kurani tė kendohet e lexohet nė gjuhen arabe dhe jo nė gjuhet tjera.Aq sa ėshtė i pavertet shkrimi i Kurani , aq tė paverteta janė edhe shkrimet nė hadithe dhe data e lindjes sė Muhamedit.
Poashtu,janė tė pakta suret tė cilat janė tė shkruar ne kohen kur ai ishte vete Muhamedi gjallė dhe kėto ishin shkruar me shumė nga judenjet e nxanun rob sesa nga Kurejshet ose ata qė i rrinin Muhamedit afer.
"Surja me e vjeter qė njifet deri me sot ėshtė ajo qė duhet Sura Rasul Allah dhe ėshtė e shkruar nga Ibn Ishaq nė vitin 767.Shumė mendojnė dhe besojnė se ajo ėshtė shkruar 118 vjet pas vdekjes sė Muhamedit dhe kjo sure faktikishtė ishte e humburė por ne vitin 833 u gjetė dhe u pėrserit prapė permes Ibn Hisham dhe nė vitin 923 al:Tabari." (The Life of Muhammad, A. Guillaume)
Źshtė shumė e rendesishme tė ceket dhe tė vihet ne dituri se Ibn Ishaq nuk e ka takuarė kurrė Muhamedin.
Dihet se Hadithet janė njė pershkrim i jetes sė Muhamedit se cka beri ai , cka tha dhe si veproj.Ato hadithe qė tek muslimanet vlersohen si autentike dhe tė besushme janė tė Bukharit ku muslimanet bazohen nė to dhe mbeshteten,mirpo bazamenti i tyre nuk ėshtė aq i sakte sepse dihet se Bukhari lindi ne vitin 199 pas hixhretit ( vitit 815 pas Krishtit) dhe lindi nė qytetin Bukhara ne Uzbekistan e kjo verteton se as ky personalishtė kurrė nuk e ka njohur e as takuarė Muhamedin sepse ėshtė interesante se Bukhari lindi pėrafersishtė 200 vjet pas vdekjes sė Muhamedit dhe hadithet e tij nuk ka mundėsi tė quhen si tė verteta dhe burim i vertetė , por muslimanet mbeshteten nė kėto hadithe duke i cituar vetem ato qė u pelqejnė ndersa ato qė flasin pėr masakrat dhe tė bemet keq tė Muhamedit ato nuk i citojnė.Nė pėrgjithesi Bukhari kishte 300.000 hadithe e nga kėto 2602 hadithe u vlersuan si autentike dhe tė besuara dhe 9082 me perseritje nga mė tė hershmet.Edhe pse mbedhja e haditheve ėshtė njė gojdhenė ku muslimanet nuk mund tė mbesnin pa ato sepse do tė rrezikohej krejt egzistenca e Muhamedit , por si hadithet ashtu edhe shkrimi i Kuranit janė shumė largė nga e verteta sepse janė shkruar pas vdekjes sė tij dhe sot nė besimin islam ato mundohen tė e kompletojn njėra-tjeteren (Kuran dhe Hadithe ) qė nė ketė menyrė tė formojnė njė " fe " tė vertet,sepse nese Kuyrani do tė ishte i pėrkryer dhe fjale e Zotit , atehere nuk do tė duheshin fare Hadithet, mirpo, kėto janė shkruar duke menduarė tė forcojnė mė shumė personalitetin e Muhamedit por nė fakt qė tė dyjat bijnė nė kundershtim edhe me njera-tjetren aq sa shija dhe sunni bijnė nė kundershtim me hadithet se cilat mund tė jenė tė verteta e cilat jo.
Teokracia islame fillon me emigrimin e Muhamedit nė Medinė dhe kjo e benė Muhamedin mė shumė si njė udheheqes politik e luftarak sesa njė profet ,e kėto referime i marrim duke u bazuarė nė Kuran ku lexojmė:
3:161. Asnjė pejgamberi nuk i takoi tė bėjė hile dhe kush bėn hile (nė ndarjen e plaēkės sė luftės), ai nė ditėn e kijametit vjen i ngarkuar me atė qė ka bėrė, pastaj secilit njeri i jepet ajo qė e ka fituar, duke mos iu bėrė e padrejtė.
Nga ky ajet, besimtaret jomusliman duhet tė jenė tė sigurtė se asnjė profet para Muhamedit nuk ėshtė marrur me ndarjen e plaqkave.Jesu Krishti nuk ėshtė njė udheheqes politik , as njė strateg i luftes por ėshtė njė i dėrguar i Zotit dhe vetė fjala e Zotit.Ai nuk ndanė placka e as nuk kėrkon tė mbledhė placka.
8:1. Tė pyesin ty (Muhammed) pėr plaēkėn (e fituar nė luftė), thuaju: Plaēka, (mėnyra e ndarjes sė saj) ėshtė ēėshtje e All-llahut dhe tė dėrguarit, prandaj kini frikė All-llahun, pėrmirėsoni gjendjen e unitetit tuaj dhe nėse jeni besimtarė, respektone All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij.
Cdo plackė e luftes fitohet duke sulmuar dhe duke grabitur,duke vrarė dhe masakruarė, cka do tė ishte e logjikshme qė " dijetaret " islam tė na tregonin se pėr cilat placka behet fjalė kėtu nese nuk janė ato placka qė janė fituar dhe marrur nga poplli i pambrojtur jomusliman.Zoti nuk ndanė placka tė luftes dhe nuk porosit qė dikush tė perfiton dhe tė pasurohet nga plackat.Por e tėra , nuk pėrfundon vetem tek plackat , quditerishtė , Zoti edhe porosit Muhamedin qė tė vrasė sa mė shumė dhe tė nesnhtron popujt e tjerė tė cilet nuk i binden ideologjis sė tij.
9:73. O Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.
Muhamedi ishte i bindur se ai ka tė drejtė , mirpo pėrshkrimet dhe thenjet ne Kuran dhe Hadithe nuk e vertetojnė ketė por , sidoqoftė , Muhamedi dhe ushtria e tij ndaluan cdo kend qė tė i kunderpergjigjet atij dhe fjales dhe urdherit tė tij , e ata qė kunderpergjigjeshin , ata ose ato vdriteshin dhe masakroheshin me pa meshirė.
9: 5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė tķ gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshrues.
Por,mbytja , vrasje e gurezimi lejohen por jo pėr tė u tepruarė, porosit Muhamedi !!!
17: 33. Dhe mos mbytni njerin qė All-llahu ka ndaluar (mbytjen e tij), pėrveē me drejtėsi (qė e kėrkon sheriati). E kush mbytet pa tė drejtė (pa faj), kujdestarit tė tij Ne i kemi dhėnė tė drejtė (tė kėrkojė drejtėsinė), e ai tė mos kalojė kufirin nė mbytje derisa ai ėshtė i ndihmuar (prej Zotit).
Njeriu mbytet dhe vdesė-ėshtė i mbytur , atehere , le tė na tregojnė " dijetaret " musliman se kur po u teprojka nė mbytje ,ku dhe cili ėshtė kufiri i mbytjes.??!!
Premtimet e quditeshme i dėrgojnė mendjet njerzore qė tė shpresojnė se me tė vertet ėshtė dicka e vlefshme tė vdesesh ne emrin e Zoti , por , pėr atė qė ka koken e shendoshė, premtimet boshe janė edhe qesharake por edhe tė pamundeshme.
Profeti tha, "Shume shpejt, ju Arabet do te pushtoni shume vende dhe qytete. Qazvin, do te jete njeni nga keto vende. Ai person qe merr pjese ne beteje per 40 nete ose 40 dite, atij do ti jepet nje shtylle e arte ne parajse e mbuluar me xhevahire. Ai do te jetoje ne nje pallat, i cili do te kete 70 mije porta, dhe secila porte do te kete nje hurie (virgjereshe te bukur) si grua te tij."(Ibn-E-Majah, Vol. 2, faqe. 169)

Muhamedi edhe pas vdekjes sė tij e gjenė mėnyren qė tė deshmon se rruga pėr nė parajsė shkon vetem permes Jeruzalemit , por me e quditeshmja ėshtė ajo se si ka mundesi qė tė ketė aq shumė porta nė parajsė dhe qė atje tė e presin hyrijat njė luftetarė , por sa do tė ishte numri i portave sikur tė kishim 10.000 luftetarė qė u premtohen hyrijat dhe 70.000 porta, do tė thotė se aty gjinden 700.0000,000 porta pėr ketė numer luftetaresh.Ku ėshtė shtylla e artė me xhevahirė??

Por , me kėtė , do tė dehiroja tė i pysja politikanet shqiptarė qė marrin pjesė neper ditlindje tė Muhamedit si dhe ata pasuesit e tjerė se cfarė fjalimi do tė mbanin nė rastin e ditlindjes sė Muhamedit ??!!
Nese e thonė tė verteten , ajo duhet thenė ashtu si ėshtė per jeten dhe vepren e Muhamedit,sepse duhet fol me fakte.
Pra duhet thenė se ishte luftatarė, ndares i plackes, ndeshkues i atyre qė nuk i bindeshin etj etj.
A ishte me tė vertet data e saktė e kremtimit tė ditlindjes ku moren pjesė politikanet e hoxhallaret shqiptarė.

Tė verteten nuk guxojnė tė e thonė se hidherohet imami , ndersa tė paverteten po se po, si nė fe ashtu edhe ne politikė.Kėshtu ėshtė kur shkojnė e s“din se pse kan shku , per kėnd kan shku dhe cka me thanė kur tė shkojnė.Ndoshta edhe udheheqesat Hashim e Salih do tė kenė dicka nė atė botė , pse jo , hyrija , shtyllė ari edhe 70.000 porta .

Thotė njė fjalė e vjeter :
Shkoj delja me i lyp brinat e i humbi edhe veshet.

Kercovari
06-11-12, 07:29
Ringjallja (Dita e Pashkėve, Pashkėt, Pashkės, Veligdan, Pashkė) ėshtė njė festė e vjetėr, festohet qė nga koha e apostujve, por jo tė gjithė nė tė njėjtėn ditė, diku festohet sė bashku me Pashkėt hebreje, dita e 14 e muajit tė Nisanit hebre, dhe diku tė dielėn pas Pashkėve hebraike.
Nė Kėshillin e parė Ekumenik, u vendos pėr tė festuar tė gjithė njė ditė, dhe pas ekuinoksit tė pranverės, e diela e parė pas Pashkėve hebraike dhe nė ditėn kur hėna eshtė e plotė. Pashkėt eshtė dite feste e lėvizėshme ditė e cila lidhet vetėm me ditėn e diell dhe mund tė bien nė interval kohor ​​prej 35 ditėsh, nga 4 prilli deri nė 8 maj.
Pra,kemi ringjallje tė Krishtit Hebre,Katolik,dhe Orthodoks dhe secili e feston rringjalljen e Krishtit ne data tė lėvizeshme..
...interesant, kėtu edhe hėna ka rrolin e vetė o Krist Gjinaj....

Shpati
06-11-12, 10:53
Kur ėshtė ditlindja e Muhamedit?

Nga Krist Gjinaj

Deri me sot, janė dhenė shumė mendime, shkrime e falsifikime rrethė ditlindjes sė Muhamedit, e muslimanet , festojnė ditet e ndryshme dhe datat e ndryshme.Nė boten arabe, ditlindja e Muhamedit njifet me emrat si Milad, Milad an-Nabi, Mevlid Serif, Mawlid ar-Rasul, Yawm an-Nabi ose Milad-un-Nabi.
Ėshtė e ditur se ai lindi ne vitin 570 nė bazė tė kalendarit Gregorian , mirpo data nuk dihet.Nga vitet nė vitė ndryshojnė datat, shembullė ne vitin 2002 ditlindja e Muhamedit u festua me daten 25 Maj , ne vitin 2002 me daten 4 Qershor, ne vitin 1999 me daten 26 Qershorė.Cuditėrishtė se ne Malajzi ditlindja e tij festohet me 12 Shkurt ndersa ne Dubai me 30 Mars.
Ndersa, shqiptaret e besimit musliman festojnė ditlindjen e tij me 12 Prill (kėtė vitė 2011)
Udheheqesat e Kosoves por edhe tė Shqiperis , shkojnė ne ditlindjen e Muhamedit , sikur tė ishin duke shkuar atje qė tė marrin pjesė ne ndonjė banket dhe nuk e dijnė se perse shkojnė, cka tė thonė dhe si tė festojnė.
Por cfarė qellimi ka festa e ditlindjes , ketė pergjegjje nuk ėshtė askush ne gjendje qė tė e sqaron.
Cila ėshtė data e saktė e ditlindjes dhe perse luan aq shumė data nga dita nė ditė.. ??!!
Udheheqesia e Kosoves dhe ajo e Shqiperis ishin tė pranishem ne festen e ditlindjes sė Muhamedit sikur budallenjė tė cilet se dinin se as pse kan shkuar.Nese festohet kjo ditlindje , atehere kjo duhet tė jetė ndoj festė fetare islame dhe do tė quhej ndoshta me njė emerė e jo si emrat e cekur me lartė.Une shpesh kam kėrkuar pergjegjje por kėrkoj edhe sot se pse festat quhen Bajram , kush ishte Bajrami dhe cka ka lidhje kjo me islamin , por pėrgjegjje nuk kam marrurė askund deri me sot, edhe pse, ky ėshtė vetem njė muaj por edhe ky muaj luan nga data nė datė ashtu siq luan edhe festa e Bajramit te madhė ose tė vogel.Numrimi i mujave islame llogaritet nga levizja e hėnes, mirpo edhe nese i referohemi kėsaj , atehere levizja e hėnes nuk pėrputhet aspak me data e festave islame.
E kemi tė kjartė se muaj i Ramadanit (Ramazanit ) ėshtė edhe ky njė muaj i cili nenshtron muslimanet ne agjerim , mirpo , kjo nuk ka aspak tė bejė me zbritjen e Kuranit nė tokė nga ana e Zotit , sepse edhe kjo luan nga muaj ne muaj e jo vetem nga data ne datė.Tė mbeshteturė nė fakte dhe tė dhena , ne kemi aq shumė fakte tė cilat e hudhin poshtė zbritjen e Kuranit nga qielli ose qe Kurani tė jetė fjalė e Zotit, kur e dijmė mirė se Kuranin e kan shkruar njerzit(judenjet) dhe e kan mbledhurė si liber 120 vite pas vdekjes se Muhamedit dhese , gjuha e Kuranit kurrė s“ka qenė gjuhė arabe sepse Kurani duhej tė lexohej ne dialektin e Kurrejshve (fisit tė Muhamedit ) dhe pėr ketė shkak, kishte shumė grindje dhe probleme rrethė leximit dhe kendimit tė Kuranit sepse nuk ishte e shkruar ne arabishten totale arabe.Disa pretendonin se Kurani duhet tė lexohet vetem ne dialektin e Kurejshve e vite me vonė u vendos qė Kurani tė kendohet e lexohet nė gjuhen arabe dhe jo nė gjuhet tjera.Aq sa ėshtė i pavertet shkrimi i Kurani , aq tė paverteta janė edhe shkrimet nė hadithe dhe data e lindjes sė Muhamedit.
Poashtu,janė tė pakta suret tė cilat janė tė shkruar ne kohen kur ai ishte vete Muhamedi gjallė dhe kėto ishin shkruar me shumė nga judenjet e nxanun rob sesa nga Kurejshet ose ata qė i rrinin Muhamedit afer.
"Surja me e vjeter qė njifet deri me sot ėshtė ajo qė duhet Sura Rasul Allah dhe ėshtė e shkruar nga Ibn Ishaq nė vitin 767.Shumė mendojnė dhe besojnė se ajo ėshtė shkruar 118 vjet pas vdekjes sė Muhamedit dhe kjo sure faktikishtė ishte e humburė por ne vitin 833 u gjetė dhe u pėrserit prapė permes Ibn Hisham dhe nė vitin 923 al:Tabari." (The Life of Muhammad, A. Guillaume)
Źshtė shumė e rendesishme tė ceket dhe tė vihet ne dituri se Ibn Ishaq nuk e ka takuarė kurrė Muhamedin.
Dihet se Hadithet janė njė pershkrim i jetes sė Muhamedit se cka beri ai , cka tha dhe si veproj.Ato hadithe qė tek muslimanet vlersohen si autentike dhe tė besushme janė tė Bukharit ku muslimanet bazohen nė to dhe mbeshteten,mirpo bazamenti i tyre nuk ėshtė aq i sakte sepse dihet se Bukhari lindi ne vitin 199 pas hixhretit ( vitit 815 pas Krishtit) dhe lindi nė qytetin Bukhara ne Uzbekistan e kjo verteton se as ky personalishtė kurrė nuk e ka njohur e as takuarė Muhamedin sepse ėshtė interesante se Bukhari lindi pėrafersishtė 200 vjet pas vdekjes sė Muhamedit dhe hadithet e tij nuk ka mundėsi tė quhen si tė verteta dhe burim i vertetė , por muslimanet mbeshteten nė kėto hadithe duke i cituar vetem ato qė u pelqejnė ndersa ato qė flasin pėr masakrat dhe tė bemet keq tė Muhamedit ato nuk i citojnė.Nė pėrgjithesi Bukhari kishte 300.000 hadithe e nga kėto 2602 hadithe u vlersuan si autentike dhe tė besuara dhe 9082 me perseritje nga mė tė hershmet.Edhe pse mbedhja e haditheve ėshtė njė gojdhenė ku muslimanet nuk mund tė mbesnin pa ato sepse do tė rrezikohej krejt egzistenca e Muhamedit , por si hadithet ashtu edhe shkrimi i Kuranit janė shumė largė nga e verteta sepse janė shkruar pas vdekjes sė tij dhe sot nė besimin islam ato mundohen tė e kompletojn njėra-tjeteren (Kuran dhe Hadithe ) qė nė ketė menyrė tė formojnė njė " fe " tė vertet,sepse nese Kuyrani do tė ishte i pėrkryer dhe fjale e Zotit , atehere nuk do tė duheshin fare Hadithet, mirpo, kėto janė shkruar duke menduarė tė forcojnė mė shumė personalitetin e Muhamedit por nė fakt qė tė dyjat bijnė nė kundershtim edhe me njera-tjetren aq sa shija dhe sunni bijnė nė kundershtim me hadithet se cilat mund tė jenė tė verteta e cilat jo.
Teokracia islame fillon me emigrimin e Muhamedit nė Medinė dhe kjo e benė Muhamedin mė shumė si njė udheheqes politik e luftarak sesa njė profet ,e kėto referime i marrim duke u bazuarė nė Kuran ku lexojmė:
3:161. Asnjė pejgamberi nuk i takoi tė bėjė hile dhe kush bėn hile (nė ndarjen e plaēkės sė luftės), ai nė ditėn e kijametit vjen i ngarkuar me atė qė ka bėrė, pastaj secilit njeri i jepet ajo qė e ka fituar, duke mos iu bėrė e padrejtė.
Nga ky ajet, besimtaret jomusliman duhet tė jenė tė sigurtė se asnjė profet para Muhamedit nuk ėshtė marrur me ndarjen e plaqkave.Jesu Krishti nuk ėshtė njė udheheqes politik , as njė strateg i luftes por ėshtė njė i dėrguar i Zotit dhe vetė fjala e Zotit.Ai nuk ndanė placka e as nuk kėrkon tė mbledhė placka.
8:1. Tė pyesin ty (Muhammed) pėr plaēkėn (e fituar nė luftė), thuaju: Plaēka, (mėnyra e ndarjes sė saj) ėshtė ēėshtje e All-llahut dhe tė dėrguarit, prandaj kini frikė All-llahun, pėrmirėsoni gjendjen e unitetit tuaj dhe nėse jeni besimtarė, respektone All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij.
Cdo plackė e luftes fitohet duke sulmuar dhe duke grabitur,duke vrarė dhe masakruarė, cka do tė ishte e logjikshme qė " dijetaret " islam tė na tregonin se pėr cilat placka behet fjalė kėtu nese nuk janė ato placka qė janė fituar dhe marrur nga poplli i pambrojtur jomusliman.Zoti nuk ndanė placka tė luftes dhe nuk porosit qė dikush tė perfiton dhe tė pasurohet nga plackat.Por e tėra , nuk pėrfundon vetem tek plackat , quditerishtė , Zoti edhe porosit Muhamedin qė tė vrasė sa mė shumė dhe tė nesnhtron popujt e tjerė tė cilet nuk i binden ideologjis sė tij.
9:73. O Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.
Muhamedi ishte i bindur se ai ka tė drejtė , mirpo pėrshkrimet dhe thenjet ne Kuran dhe Hadithe nuk e vertetojnė ketė por , sidoqoftė , Muhamedi dhe ushtria e tij ndaluan cdo kend qė tė i kunderpergjigjet atij dhe fjales dhe urdherit tė tij , e ata qė kunderpergjigjeshin , ata ose ato vdriteshin dhe masakroheshin me pa meshirė.
9: 5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė tķ gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshrues.
Por,mbytja , vrasje e gurezimi lejohen por jo pėr tė u tepruarė, porosit Muhamedi !!!
17: 33. Dhe mos mbytni njerin qė All-llahu ka ndaluar (mbytjen e tij), pėrveē me drejtėsi (qė e kėrkon sheriati). E kush mbytet pa tė drejtė (pa faj), kujdestarit tė tij Ne i kemi dhėnė tė drejtė (tė kėrkojė drejtėsinė), e ai tė mos kalojė kufirin nė mbytje derisa ai ėshtė i ndihmuar (prej Zotit).
Njeriu mbytet dhe vdesė-ėshtė i mbytur , atehere , le tė na tregojnė " dijetaret " musliman se kur po u teprojka nė mbytje ,ku dhe cili ėshtė kufiri i mbytjes.??!!
Premtimet e quditeshme i dėrgojnė mendjet njerzore qė tė shpresojnė se me tė vertet ėshtė dicka e vlefshme tė vdesesh ne emrin e Zoti , por , pėr atė qė ka koken e shendoshė, premtimet boshe janė edhe qesharake por edhe tė pamundeshme.
Profeti tha, "Shume shpejt, ju Arabet do te pushtoni shume vende dhe qytete. Qazvin, do te jete njeni nga keto vende. Ai person qe merr pjese ne beteje per 40 nete ose 40 dite, atij do ti jepet nje shtylle e arte ne parajse e mbuluar me xhevahire. Ai do te jetoje ne nje pallat, i cili do te kete 70 mije porta, dhe secila porte do te kete nje hurie (virgjereshe te bukur) si grua te tij."(Ibn-E-Majah, Vol. 2, faqe. 169)

Muhamedi edhe pas vdekjes sė tij e gjenė mėnyren qė tė deshmon se rruga pėr nė parajsė shkon vetem permes Jeruzalemit , por me e quditeshmja ėshtė ajo se si ka mundesi qė tė ketė aq shumė porta nė parajsė dhe qė atje tė e presin hyrijat njė luftetarė , por sa do tė ishte numri i portave sikur tė kishim 10.000 luftetarė qė u premtohen hyrijat dhe 70.000 porta, do tė thotė se aty gjinden 700.0000,000 porta pėr ketė numer luftetaresh.Ku ėshtė shtylla e artė me xhevahirė??

Por , me kėtė , do tė dehiroja tė i pysja politikanet shqiptarė qė marrin pjesė neper ditlindje tė Muhamedit si dhe ata pasuesit e tjerė se cfarė fjalimi do tė mbanin nė rastin e ditlindjes sė Muhamedit ??!!
Nese e thonė tė verteten , ajo duhet thenė ashtu si ėshtė per jeten dhe vepren e Muhamedit,sepse duhet fol me fakte.
Pra duhet thenė se ishte luftatarė, ndares i plackes, ndeshkues i atyre qė nuk i bindeshin etj etj.
A ishte me tė vertet data e saktė e kremtimit tė ditlindjes ku moren pjesė politikanet e hoxhallaret shqiptarė.

Tė verteten nuk guxojnė tė e thonė se hidherohet imami , ndersa tė paverteten po se po, si nė fe ashtu edhe ne politikė.Kėshtu ėshtė kur shkojnė e s“din se pse kan shku , per kėnd kan shku dhe cka me thanė kur tė shkojnė.Ndoshta edhe udheheqesat Hashim e Salih do tė kenė dicka nė atė botė , pse jo , hyrija , shtyllė ari edhe 70.000 porta .

Thotė njė fjalė e vjeter :
Shkoj delja me i lyp brinat e i humbi edhe veshet.

Pyetja por edhe pergjigjeja esht palidhje !
Para 2000 ose 1600 viteve nuk ka pasur Zyre te Ofiqaris ku do te regjistroheshin te posalindurit.
Pra Ditlindjet dhe Diteregjistrimet mund te mos jen te sakta por nuk esht porblem.
Se paku te q'do i dyti Shqiptar Ditlindja dhe Diteregjsitrimi nuk perputhen edhe sote e mos te flasim per kohera te lashta.
Ngjashem ka qen te te gjith popujt tjer dhe esht.

Psikologu
06-11-12, 17:36
Pyetja por edhe pergjigjeja esht palidhje !
Para 2000 ose 1600 viteve nuk ka pasur Zyre te Ofiqaris ku do te regjistroheshin te posalindurit.
Pra Ditlindjet dhe Diteregjistrimet mund te mos jen te sakta por nuk esht porblem.
Se paku te q'do i dyti Shqiptar Ditlindja dhe Diteregjsitrimi nuk perputhen edhe sote e mos te flasim per kohera te lashta.
Ngjashem ka qen te te gjith popujt tjer dhe esht.

Shumė vjet mė heret ka pasur zyra,egzistojnė dokumente e shumė tė dhėna tė tjera.
Shembullė:
Historia ilire flet per data fakte me shekuj para islamit dhe krishterimit.
Pirro, teua, Agroni , Progoni etj etj
A thua pse ??
Kaq eshtė dashur tė dijsh.

Shpati
07-11-12, 11:24
Shumė vjet mė heret ka pasur zyra,egzistojnė dokumente e shumė tė dhėna tė tjera.
Shembullė:
Historia ilire flet per data fakte me shekuj para islamit dhe krishterimit.
Pirro, teua, Agroni , Progoni etj etj
A thua pse ??
Kaq eshtė dashur tė dijsh.

Siq duket me te nejten materie nuk je mir i informuar.

Arb
07-11-12, 11:39
Duhet te jete 25 Dhjetor.

Fetaret e kane ne qef 25 Dhjetorin. Edhe per cudi jane dhjetera profete qe kane ditelindjen bash me 25 Dhjetor.

Nuk jane vetem femijet ata qe i lexojne dhe i besojne perrallat, jane edhe te medhenjte!

LuLjaa
08-11-12, 00:37
.. Hey pse be keni qef mu perzii qeshtu a? ncncc

GURI SYLAJ
12-11-12, 20:02
A din dikush me tregu daten e lindjes se njerit prej Profeteve qe i permend Bibla apo Kurani!!??
Nese jo ,e qe eshte shume e arsyeshme ,atehere mos shperfaqni ktu shpirtngushtesin dhe Bjeshken e Mosdijes me tema e shkrime te tilla!!