PDA

View Full Version : Feja Islame dhe shtjellimi i seksit.


Zanzi/M
21-12-12, 16:12
6. Teknikat seksuale

Para se tė them ndonjė gjė nė lidhje me teknikat seksuale, ėshtė e nevojshme tė shprehet se nuk ka rregulla dhe ligje, qoftė nė paralojė dhe qoftė nė vetė aktin seksuale. Ligjet dhe rregullat e vetme janė ato qė pėrcaktohen nga vetė ēifti dhe tė cilat shumė shpesh janė rregulla tė pashprehura me fjalė. Ēdo gjė qė i fal kėnaqėsi burrit dhe gruas ėshtė e drejtė dhe e saktė. Dhe ēdo gjė qė ėshtė e padėshiruar nga tė dy, ėshtė e gabuar. Kufizimi i vetėm pėr kėtė rregull tė pėrgjithshėm mund tė ishte ndonjė urdhėr specifik i ligjit islam, i cili bie ndesh me dėshirat e burrit ose tė gruas.

a) Paraloja

Burri shumė shpesh harron se edhe gruaja ėshtė krijuar me dėshirat e njejta si ai vetė. Asbagh bin Nubatah pėrcjell se Imam Aliu ka thėnė:

“Zoti i Gjithėfuqishėm e krijoi dėshirėn seksuale nė dhjetė pjesė. Nėntė pjesė tė saj ua dha grave dhe njėrėn burrave. Por pastaj Ai u dha atyre po kaq pjesė nga turpi.” (Vesail, vėll.14, fq.40)

Fakti se gratė janė tė turpshme, shumė shpesh i bėn burrat qė t’i shpėrfillin dėshirat e grave tė tyre.

Duke u mbėshtetur nė kėtė realitet, Islami e thekson rėndėsinė e paralojės. Imam Aliu thotė:

“Kur dėshironi tė kryeni marrėdhėnie me gruan tuaj, mos u ngutni sepse edhe gruaja i ka nevojat e saja.” (Vesail, vėll.14, fq.40)

Seksi pa paralojė ėshtė konsideruar si njė vepėr mizore. Profeti thotė:

“Tre vetė janė mizorė” dhe njėrin prej tyre e pėrshkruan si vijon: “ai qė kryen marrėdhėnie seksuale me gruan e tij pa paralojė.” (Vesail, vėll.14, fq.40)Njė hadith tjetėr e pėrshkruan seksin pa paralojė si njė sjellje shtazarake:

“Kur ndonjėri nga ju kryen marrėdhėnie me gruan e tij, ai nuk duhet tė hyjė si njė zog por tė jetė i ngadalshėm dhe tė mos ngutet.” (Vesail, vėll.14, fq.82)

Profeti ka thėnė:

“Asnjėri nga ju nuk duhet tė kryejė marrėdhėnie me gruan e tij sikur tė jetė njė kafshė. Nė vend tė kėsaj, duhet tė ketė njė lajmėtar ndėrmjet tyre.” Kur u pyet se ē’ishte ky lajmėtar, ai tha: “Ėshtė puthja dhe biseda.” (Tahzibu’ul-Ihja, vėll.3, fq.110)Imam Xhaferi ka thėnė:

“Ndėrmjet tyre duhet tė ketė paralojė sepse kjo ėshtė mė mirė pėr marrėdhėnien seksuale.” (Vesail, vėll.14, fq.82)

Profeti ka thėnė:

“Ēdo lojė e besimtarit ėshtė e kotė pėrveē nė tre raste: kalorėsia, shigjetaria dhe paraloja me gruan e tij. Tė gjithė kėto janė tė drejta.” (Vesail, vėll.14, fq.83)Dhe kur flasim nė lidhje me rolin e gruas nė paralojėn seksuale, Imamėt e kanė lėvduar gruan qė me burrin e saj e lė mėnjanė turpin. Hadithi i pėrcjellė mė sipėr nga Imam Aliu, nė tė cilin thuhej se Zoti ua ka dhėnė grave nėntė pjesė nga dhjetė pjesėt e dėshirės seksuale, thotė gjithashtu se atyre u janė dhėnė edhe po kaq pjesė nga turpi. Nė kapitullin e dytė premtova se do ta shpjegojmė logjikėn qė fshihet prapa kėtij hadithi.

Ndonse mund tė duket se ka kundėrthėnie nė kėtė veprim tė Zotit, nuk ėshtė ashtu. Edhe dėshira seksuale edhe turpi janė vendosur nė krijimin e njeriut me njė qėllim tė caktuar. Dėshira seksuale duhet tė ēlirohet kur gruaja ėshtė me burrin e saj, por duhet tė pengohet nėpėrmjet turpit, kur ajo tė jetė me njerėz tė tjerė. Kjo ėshtė shprehur shumė rrjedhshėm nga Imam Muhammed Bakiri, i cili thotė:

“Gruaja mė e mirė nė mesin tuaj ėshtė ajo qė e zbath parzmoren e turpit kur zhvishet pėr tė shoqin dhe e mbath prapė kėtė parzmore kur vishet sėrish.” (Vesail, vėll.14, fq.14-15)

Nė fund tė fundit, modestia dhe nderi nė publik janė shenjė dalluese e njė zonje muslimane.

Tė gjitha kėto thėnie flasin se gruaja dhe burri duhet tė ndjehen krejtėsisht tė lirė gjatė stimulimit tė ndėrsjellė qė njihet si “paralojė”. Sipas Islamit, nuk ka asgjė tė gabuar nėse njė grua ėshtė aktive dhe reaguese gjatė marrėdhėnies seksuale. Kjo gjė ėshtė nė kontrast tė plotė me moralin seksual tė botės perėndimore tė krishterė, para revolucionit seksual. Russell thotė:


Ē’mund tė sillte njė moral i tillė seksual, veēse njė revoltė?

Nė anėn tjetėr, kur tė shohim nga aspekti ligjor islam, tė gjithė ekspertėt e ligjit janė tė njė mendimi se veprimet gjatė paralojės seksuale janė tė pėlqyeshme (mustehap). Po kėshtu, ėshtė e pėlqyeshme qė personi tė mos ngutet gjatė marrėdhėnies seksuale. (“El-Urvah”, fq.625) Fjala kyēe, pra, ėshtė kėnaqėsia e ndėrsjellė e ēiftit.

Zanzi/M
21-12-12, 16:17
(A) Datat dhe kohėt kur mardhėniet intime janė tė papėlqyera (mekruh)
1. Mos bėn mardhėnie me gruan tėnde nė ditėn e parė, e mesme dhe tė fundit tė muajit (hėnor), pėr shkak se asaj dhe fėmijės do t’i shkaktoj sėmundje mentale dhe lebrozė.
2. Mos bėn mardhėnie me gruan tėnde pasdite ngase, fėmija qė lind nė atė kohė, do tė jetė me sy tė kryqėzuar, kurse shejtani ėshtė i kėnaqur kur njeriu ėshtė me sy tė kryqėzuar.
3. Mos bisedo gjatė mardhėnieve ngase fėmija e lindur nuk do tė jetė e mbrojtur nga mendje trashėsia.
4. Njeriu nuk duhet tė shikojė brendinė e vaginės sė gruas ngase kjo shpie deri te verbėria (e fėmijės).
5. Mos bėn mardhėnie me gruan me lakmi dhe etje (nė mendjen tėnde) pėr tjetėr grua, ngase frikėsohem qė nėse nė atė moment do tė lindė fėmija mashkull ai do tė ishte mukhannath (biseksual), i feminizuar dhe budalla.
6. Njėri prej bashkshortėve i cili nė shtrat ėshtė nė gjendje xhunub3 nuk duhet tė
TPF FPT
lexojė Kur’an ngase frikėsohem se mbi ta do tė zbret zjarri dhe do ti djeg.
7. Mos hyni nė mardhėnie nėse secili nga ju nuk ka copė lecke tė veēantė pėr tė pastruar veten. Nėse e pėrdorni tė nejtėn leckė mund tė ndodh armiqėsi ndėrmjet
juve dhe kjo shpie deri te ndarja dhe divorci.
8. Mos hyn nė mardhėnie me gruan tėnde nė kėmbė ngase kjo ėshtė sjellje e gomarit
dhe nėse fėmija do tė lindė (nė ate gjendje) do tė urinonte nė shtrat, pikėrsiht
sikurse qė gomari urinon nė ēdo vend.
9. Mos hyn nė mardhėnie me gruan tėnde nė natėn e Festės sė Fitrit (Iid-ul-Fitr’)
ngase, nėse fėmija do tė lindė si pasojė i kėtij akti, ai fėmijė nuk do tė bėheshte
asgjė pos mėkatarė (i ligė).
10. Mos hyn nė mardhėnie me gruan tėnde nė natėn e Festės sė Kurbanit (Iid-ul-
Adha) ngase, nėse fėmija do tė lindė si pasojė i kėtij akti, ai fėmijė do tė ketė ose
gjashtė ose katėr gishtėrinj.
11. Mos hyn nė mardhėnie me gruan tėnde nėn dru frytdhėnės ngase, nėse fėmija do
tė lindė si pasojė i kėtij akti, do tė bėhet torturues ose vrasės ose spiun (pėr qeveri tiranike kundėr besimtarėve)

Zanzi/M
21-12-12, 16:18
Pika kater e jashtzakonshme hahhahahahah

Une nuk po sjell gjera te kota si strujagjia, mirepo te gjitha keto jane hadithe qe jane ne fuqi.

Kercovari
22-12-12, 06:40
Pas ketij strujaxhiut fshihet shumcka..e ty eferim te qofte ne prapanice na ke sjelle shkrim interesant.hahahaahah!
Na sjelle ligjin e pederava te shohim si duket mbase keto dite eshte hit ne Kosove ndryshe nuk te japim pelqim te miratohet,po ska dert,e beni ju ate pune si deri me sot"Bekleri ēoshede" thone turqit..neper qoshe...hahaah
Rujna o Zot..me cfar njerzish paskemi pune.

Zanzi/M
22-12-12, 16:03
Pas ketij strujaxhiut fshihet shumcka..e ty eferim te qofte ne prapanice na ke sjelle shkrim interesant.hahahaahah!
Na sjelle ligjin e pederava te shohim si duket mbase keto dite eshte hit ne Kosove ndryshe nuk te japim pelqim te miratohet,po ska dert,e beni ju ate pune si deri me sot"Bekleri ēoshede" thone turqit..neper qoshe...hahaah
Rujna o Zot..me cfar njerzish paskemi pune.

Se pari mos filozofo shume, mirepo trego cka ke per te thene per keto hadithe!

Zanzi/M
22-12-12, 16:24
Pejagamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: “Sikur ta urdhėroja dikend ti bėj sexhde dikujt tjetėr (pėrveē All-llahut) do ta urdhėroja gruan qė ti bėjė sexhde burrit tė saj. Pasha Atė qė nė dorėn e Tij ėshtė shpirti i Muhammedit gruaja nuk e ka plotėsuar urdhėrin e All-llahut dhe tl drejtėn e Tij derisa tė mos i plotėsojė urdhėrin dhe tė drejtėn e burrit tė saj, e sikur ai tė kėrkoj prej saj marrėdhėnie intime kur ajo ėshtė e ulur nė shalėn e devesė (samarin), ajo s’duhet ta rrefuzojė atė”. ibė maxhe nr 1853 ibėn hibban vėllim 4 faqe 381 nga abdullahi ibėn auf. zinxhiri prej ahmedit ėshtė i vėrtetė sipas kushtev tė muslimit, shih Albani,n silsiletul ehadithus sahiha ,vėllim,3 faqe 207

Zanzi/M
22-12-12, 16:26
Gjithashtu thotė Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “Tė drejtat e burrit ndaj gruas sė tij janė aq tė mėdhaja sa qė po tė kishte (burri) njė plagė qė i rrjedh gjak e qelb e ajo (gruaja) ta gėlltiste atė, ende nuk do ta kishte plotėsuar tė drejtėn ndaj burrit tė saj” .
ahmedi , vėllimi 3 faqe ,159 etj kurse zinxhiri i hadithit ėshtė i mirė shih akbani ,n, sahihul xhamius sagir ve zijadetuhu ,nr,7250

Kercovari
22-12-12, 19:48
Bytha jote e fėlliqur na ditka tė lexojė hadithe.Mos na ke sjellė diēka nga bibla e re dhe ke sajuar Kuranin?

Do tė pėrgjigjem shkurt sa pėr tė demantuar kėto shkrime pa lidhje tė gatuare ne forme katolike shqiptare qe skan asgjė me Kuran po as me Bibėl,,thjeshte ēmen duri e krishtereve apatik.

Nė Islam,ka tė vendosura disa rregulla shumė tė sakta mbi praktikat seksuale tė besimtarėve. Kėto mund tė gjenden nė njė anė tė paketuara nė gjuhėn simbolike nė Kuran dhe thėniet e Profetit (Hadith),nė anėn tjetėr nė vazhdimsi kemi mendime tė reja tė dijetarėve tė tjerė islamė nė forma ligjore (fetva) nė lidhje me jetėn e vertėtė nė mes burrit dhen gruas.

Nė thelb, seksi nė Islam nuk ėshtė vetėm marrėdhenje e mbarėshtimit tė pastėr, Islami tradicionalisht nuk ėshtė fe me humbje dhe i pandjeshėm.Zona seksuale pėr kėtė arsye ėshtė mjaft e njohur si njė komponent i rėndėsishėm i kėnaqėsisė shpirtrore. Megjithatė, ekzistojnė kufizime pėr sa kjo kėnaqėsi lozet nė dhomat e gjumit dhe ēka duhet tė luajnė saktėsisht.I "Papastėr" pėr shembull, seksi anal dhe seksi gjatė menstruacioneve. Nėse kėto rregulla janė nė fakt nė mėnyrė tė qartė tė nxjerra si njė pėrfundim nga fjalėt e Kuranit apo jo, varet nga interpretimi i udhėheqėsve fetare bashkėkohore,temė kjo qė ėshtė nė diskutuar tė mėtejshėm nė botėn islame.
Ēka nė mundėson tė kuptojmė termin gjuhė simbolike nė Kuran?
2:223-Gratė tuaja janė vendmbjellje pėr ju. Shkoni te prodhimet e juaja, kudo qė ju dėshironi. Dhe dėrgoni ju (ndonjė gjė te mirė). Dhe mos keni frikėn e Allahut,Ai e di se ju do tė takoheni. Dhe u predikoni lajmin e mirė pėr besimtarėt.
02:25

Dhe pėr t'u dhėnė atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, tė cilėt janė tė deshiruar nė kopshtin e tyre nėn tė cilin rrjedhin lumenj. Kushdo qė prej tyre ka mbjellė njė pemė,ai ka sjellė njė jetese, ata thonė: "Kjo ėshtė ajo pėr ēka ne kemi qenė tė dhėnė mė parė«dhe ne do tė veprojm nė mėnyrė tė ngjashme. Dhe ata kanė aty pastėrtinė e bashkėshortėve. Dhe ata do tė jenė aty pėrgjithmonė pėrjetėsisht.
04:57

E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, mund tė hyjė nė kopshte, nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj, ku ata do tė qėndrojnė pėrjetėsisht pėrgjithmonė. Aty janė pastruar bashkėshortėt. Dhe do t'i shpjerė nėn njė hije tė madhe.
Kuptuat diēka nga kėto vargje pėr tė u marrė me hadithe?
Historian me renome botrore,antropolog,sociolog,njėrėz tė shkenca tė ndryshme dhe studjues tė Kuranit dhe Muhamed a.s,janė tė mahnitur nga Kurani dhe Muhamedi a.s.
Si ndodhi qė shqiptarėt e krishterė ndėr mė tė zėshmit katolikėt tė marren me Islamin si u pelqen atyre ose duke na presentuar demagogjitė kishtare tė njollosin deri nė kėtė pikė fenė e tyre duke e fut nė anale tė pornografise,pedofilisė,akte kėto tė cilat kisha i dėnonte si mėkatarė dhe e quante seksin felliqsire,sot eshte njė ndėr prodhuesit dhe shitės tė pornografise mė i madhė.Mos vallė e bėni kėtė duke marrė Kuranin si tė tillė tė arsyetoni felliqsirat tuaja.

Si shumė tė tjerė edhe Napoleon Bonaparta flet dhe shkruan pėr Muhamedin dhe qytetrimin Islam:

Citate mbi Qytetėrimin Islam

Napoleon Bonaparte
Cituar nė Christian Cherfils "Bonaparta dhe Islami '(Bonaparte dhe Islami) Ed Pedone, Paris, France, 1914, fq 105, 125.
- Referenca origjinal: "korrespondencen de Napoleon IER Tome V pičce du n ° 4287 17/07/1799 ..."
Moisiu/Musa ka presentuar ekzistencėn e Zotit popullit te tij. Jezu Krishti/Isa,Perandorise Romake, Muhamedi kontinentit tė vjetėr ...

Arabia u shėrbeu idhujve gjashtė shekuj pas Jezusit, Muhamedi na mėsoi se adhuruesit e Perėndisė ishin Abrahami/Ibrahimi, Ismaili, Musain dhe Jezusin".Arianėt dhe disa sekte tjera kishin trazuar qetėsinė e lindjes duke ngritur ēėshtjen e tė Atit, tė Birit dhe tė Shpirtit tė Shenjtė. Muhamedi deklaroi se nuk ka askush tjetėr pėrveē Zotit, qė nuk ishte as baba as Biri, dhe se triniteti ėshtė njė ide e importuar e idhujtarisė ...

Unė shpresoj se koha nuk ėshtė shumė e largėt tė vazhdojė deri sa unė do tė jemė nė gjendje, tė gjithė burrat e ditur dhe tė mėsuar nga e gjithė bota tė bashkohen dhe tė qeverisin bazuar nė parimet qė dalin nga Kur'ani tė cilat janė tė vėrteta dhe tė cilat janė tė vetėm qė mund tė ndihmojė njerėzit pėr tė jetuar tė lumtur.

Sir George Bernard Shaw
'The Genuine Islam,' (Islami i Vėrtetė), vol 1, nr. 8, 1936.
"Nėse ndonjė fe ka pamje qė kėto njėqind vitet e ardhshme tė qeverisė Anglinė - nėse jo tė gjithė e Evropėn, atėherė ai mund tė jetė Islami".
"Unė e kam vlerėsuar fenė e Muhamedit pėr shkak tė vitalitetit tė tij tė mrekullueshėm, gjithmonė shumė tė lartė. Kjo ėshtė feja e vetme e cila duket pėr mua se ka kapacitet asimilues qė pėrshtaten me ndryshimin dhe fazat e ekzistencės, nė mėnyrė qė ajo ėshtė e pėrshtatshme pėr ēdo moshė. Unė e kam studiuar atė, kėtė njeri tė mrekullueshėm dhe nė mendimin tim, larg nga tė qenit njė anti-Krisht-ai duhet tė quhet Shpėtimtari i Njerėzimit"
"Unė besoj se nėse njė njeri si ai do tė merrte pėrsipėr diktaturėn e botės moderne, ai do tė zgjidhė problemet e tyre me sukses nė njė mėnyrė qė do tė sillte paqen e saj shumė tė nevojshme dhe lumturi: Unė kam profetizuar besimin e Muhamedit se pėr Evropėn e sė nesėrmes do tė jetė e pranueshme, mbase pėr Evropėn e sotme akoma ėshtė nė fazat e hershme ".

Bertrand Russell
‘History of Western Philosophy", (Historia e filozofisė perėndimore), Londėr, 1948, f. 419
Pėrdorimi ynė i termit"kohė tė errėta "pėr tė treguar periudhėn nga viti 699-1000, shėnon pėrqendrimin tonė tė panevojshėm nė Evropėn Perėndimore ...
"Nga India nė Spanjė lulėzoi qytetėrimin e shkėlqyer i Islamit.Shumēka qė kishte shpėtuar Krishterimin e asaj kohe na del se nuk ishte asgjė e humbur nga ky qytetėrim, por pėrkundrazi ...
"Pėr ne, duket se civilizimi perėndimor evropian ėshtė i vetmi dhe ėshtė qytetėrim i vėrtetė, por kjo ėshtė njė pikėpamje e dobėt"

H.G. Wells
"Mėsimet islame kanė tradita tė mėdha pėr sjellje tė drejtė dhe tė sjellshėm,dhe kanė lėnė rregulla tė mirėsjelljes, dhe ato frymėzojnė njerėzit me fisnikėri dhe tolerancė. Kėto janė mėsimet e njeriut tė rendit mė tė lartė dhe nė tė njėjtėn kohė tė aplikueshme. Kėto mėsime kanė prodhuar njė shoqėri tjetėr, nė krahasim me ato tė shtypjes dhe shoqėrive kolektive tė padrejtėsisė me tė gjitha kompanitė e tjera qė pasuan atė. ... Islami ėshtė i mbushur me butėsi, mirėsjellje, dhe vėllazėri ".

Dr William Draper
‘History of Intellectual Development of Europe’ (Historia e zhvillimit intelektual tė Evropės)
"Gjatė kohės sė halifeve njerėzit e ditur jo vetėm qė janė vlerėsuar lartė nga mesi i tė krishterėve dhe hebrenjve , por atyra u janė transferuar detyra me pėrgjegjėsi tė madhe, dhe u i ishte dhenė titull i rangut tė lartė nė qeveri ...Halifi Harun Rashied nuk vėzhgonte se nga cili vend kishte ardhė i mėsuari dhe cilės fe i pėrkiste por me respektin mė tė madhė vetėm vlersonte pėrsosmėrinė e tij nė fushėn e tij tė dijes. "

Zanzi/M
22-12-12, 20:12
Ti nuk the asgje per keto Hadithe? A po i demanton a jo?

Shiko o strujagji, o magar (pasi vec po ki qef me ofendu), shiko;


8. Mos hyn nė mardhėnie me gruan tėnde nė kėmbė ngase kjo ėshtė sjellje e gomarit
dhe nėse fėmija do tė lindė (nė ate gjendje) do tė urinonte nė shtrat, pikėrsiht
sikurse qė gomari urinon nė ēdo vend.Keto i ka thene Profeti muahamed a.s.

Kercovari
23-12-12, 08:15
Ti nuk the asgje per keto Hadithe? A po i demanton a jo?

Shiko o strujagji, o magar (pasi vec po ki qef me ofendu), shiko;


8. Mos hyn nė mardhėnie me gruan tėnde nė kėmbė ngase kjo ėshtė sjellje e gomarit
dhe nėse fėmija do tė lindė (nė ate gjendje) do tė urinonte nė shtrat, pikėrsiht
sikurse qė gomari urinon nė ēdo vend.Keto i ka thene Profeti muahamed a.s.

Te hypshin ty gomaret dhe pajdashve te tu si nuk u vjen turp te shpifni marrezi.
Ti nuk ke koeficientin minimal te intelegjences per te u dhene kuptim ajeteve kuranore dhe haditheve.
Ti je ai qe ofendon mbase e ke ne program nder shekuj kurs une te kam shkru me fakte ate qe kam shkru.
Vazhdo ti se mu me perlqen te merrem me njerez si ti te cilet dje u pagazuan ne te krishtere.

Artisti
23-12-12, 10:21
Bytha jote e fėlliqur na ditka tė lexojė hadithe.Mos na ke sjellė diēka nga bibla e re dhe ke sajuar Kuranin?

Do tė pėrgjigjem shkurt sa pėr tė demantuar kėto shkrime pa lidhje tė gatuare ne forme katolike shqiptare qe skan asgjė me Kuran po as me Bibėl,,thjeshte ēmen duri e krishtereve apatik.

Nė Islam,ka tė vendosura disa rregulla shumė tė sakta mbi praktikat seksuale tė besimtarėve. Kėto mund tė gjenden nė njė anė tė paketuara nė gjuhėn simbolike nė Kuran dhe thėniet e Profetit (Hadith),nė anėn tjetėr nė vazhdimsi kemi mendime tė reja tė dijetarėve tė tjerė islamė nė forma ligjore (fetva) nė lidhje me jetėn e vertėtė nė mes burrit dhen gruas.

Nė thelb, seksi nė Islam nuk ėshtė vetėm marrėdhenje e mbarėshtimit tė pastėr, Islami tradicionalisht nuk ėshtė fe me humbje dhe i pandjeshėm.Zona seksuale pėr kėtė arsye ėshtė mjaft e njohur si njė komponent i rėndėsishėm i kėnaqėsisė shpirtrore. Megjithatė, ekzistojnė kufizime pėr sa kjo kėnaqėsi lozet nė dhomat e gjumit dhe ēka duhet tė luajnė saktėsisht.I "Papastėr" pėr shembull, seksi anal dhe seksi gjatė menstruacioneve. Nėse kėto rregulla janė nė fakt nė mėnyrė tė qartė tė nxjerra si njė pėrfundim nga fjalėt e Kuranit apo jo, varet nga interpretimi i udhėheqėsve fetare bashkėkohore,temė kjo qė ėshtė nė diskutuar tė mėtejshėm nė botėn islame.
Ēka nė mundėson tė kuptojmė termin gjuhė simbolike nė Kuran?
2:223-Gratė tuaja janė vendmbjellje pėr ju. Shkoni te prodhimet e juaja, kudo qė ju dėshironi. Dhe dėrgoni ju (ndonjė gjė te mirė). Dhe mos keni frikėn e Allahut,Ai e di se ju do tė takoheni. Dhe u predikoni lajmin e mirė pėr besimtarėt.
02:25

Dhe pėr t'u dhėnė atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, tė cilėt janė tė deshiruar nė kopshtin e tyre nėn tė cilin rrjedhin lumenj. Kushdo qė prej tyre ka mbjellė njė pemė,ai ka sjellė njė jetese, ata thonė: "Kjo ėshtė ajo pėr ēka ne kemi qenė tė dhėnė mė parė«dhe ne do tė veprojm nė mėnyrė tė ngjashme. Dhe ata kanė aty pastėrtinė e bashkėshortėve. Dhe ata do tė jenė aty pėrgjithmonė pėrjetėsisht.
04:57

E ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, mund tė hyjė nė kopshte, nėpėr tė cilat rrjedhin lumenj, ku ata do tė qėndrojnė pėrjetėsisht pėrgjithmonė. Aty janė pastruar bashkėshortėt. Dhe do t'i shpjerė nėn njė hije tė madhe.
Kuptuat diēka nga kėto vargje pėr tė u marrė me hadithe?
Historian me renome botrore,antropolog,sociolog,njėrėz tė shkenca tė ndryshme dhe studjues tė Kuranit dhe Muhamed a.s,janė tė mahnitur nga Kurani dhe Muhamedi a.s.
Si ndodhi qė shqiptarėt e krishterė ndėr mė tė zėshmit katolikėt tė marren me Islamin si u pelqen atyre ose duke na presentuar demagogjitė kishtare tė njollosin deri nė kėtė pikė fenė e tyre duke e fut nė anale tė pornografise,pedofilisė,akte kėto tė cilat kisha i dėnonte si mėkatarė dhe e quante seksin felliqsire,sot eshte njė ndėr prodhuesit dhe shitės tė pornografise mė i madhė.Mos vallė e bėni kėtė duke marrė Kuranin si tė tillė tė arsyetoni felliqsirat tuaja.

Si shumė tė tjerė edhe Napoleon Bonaparta flet dhe shkruan pėr Muhamedin dhe qytetrimin Islam:

Citate mbi Qytetėrimin Islam

Napoleon Bonaparte
Cituar nė Christian Cherfils "Bonaparta dhe Islami '(Bonaparte dhe Islami) Ed Pedone, Paris, France, 1914, fq 105, 125.
- Referenca origjinal: "korrespondencen de Napoleon IER Tome V pičce du n ° 4287 17/07/1799 ..."
Moisiu/Musa ka presentuar ekzistencėn e Zotit popullit te tij. Jezu Krishti/Isa,Perandorise Romake, Muhamedi kontinentit tė vjetėr ...

Arabia u shėrbeu idhujve gjashtė shekuj pas Jezusit, Muhamedi na mėsoi se adhuruesit e Perėndisė ishin Abrahami/Ibrahimi, Ismaili, Musain dhe Jezusin".Arianėt dhe disa sekte tjera kishin trazuar qetėsinė e lindjes duke ngritur ēėshtjen e tė Atit, tė Birit dhe tė Shpirtit tė Shenjtė. Muhamedi deklaroi se nuk ka askush tjetėr pėrveē Zotit, qė nuk ishte as baba as Biri, dhe se triniteti ėshtė njė ide e importuar e idhujtarisė ...

Unė shpresoj se koha nuk ėshtė shumė e largėt tė vazhdojė deri sa unė do tė jemė nė gjendje, tė gjithė burrat e ditur dhe tė mėsuar nga e gjithė bota tė bashkohen dhe tė qeverisin bazuar nė parimet qė dalin nga Kur'ani tė cilat janė tė vėrteta dhe tė cilat janė tė vetėm qė mund tė ndihmojė njerėzit pėr tė jetuar tė lumtur.

Sir George Bernard Shaw
'The Genuine Islam,' (Islami i Vėrtetė), vol 1, nr. 8, 1936.
"Nėse ndonjė fe ka pamje qė kėto njėqind vitet e ardhshme tė qeverisė Anglinė - nėse jo tė gjithė e Evropėn, atėherė ai mund tė jetė Islami".
"Unė e kam vlerėsuar fenė e Muhamedit pėr shkak tė vitalitetit tė tij tė mrekullueshėm, gjithmonė shumė tė lartė. Kjo ėshtė feja e vetme e cila duket pėr mua se ka kapacitet asimilues qė pėrshtaten me ndryshimin dhe fazat e ekzistencės, nė mėnyrė qė ajo ėshtė e pėrshtatshme pėr ēdo moshė. Unė e kam studiuar atė, kėtė njeri tė mrekullueshėm dhe nė mendimin tim, larg nga tė qenit njė anti-Krisht-ai duhet tė quhet Shpėtimtari i Njerėzimit"
"Unė besoj se nėse njė njeri si ai do tė merrte pėrsipėr diktaturėn e botės moderne, ai do tė zgjidhė problemet e tyre me sukses nė njė mėnyrė qė do tė sillte paqen e saj shumė tė nevojshme dhe lumturi: Unė kam profetizuar besimin e Muhamedit se pėr Evropėn e sė nesėrmes do tė jetė e pranueshme, mbase pėr Evropėn e sotme akoma ėshtė nė fazat e hershme ".

Bertrand Russell
‘History of Western Philosophy", (Historia e filozofisė perėndimore), Londėr, 1948, f. 419
Pėrdorimi ynė i termit"kohė tė errėta "pėr tė treguar periudhėn nga viti 699-1000, shėnon pėrqendrimin tonė tė panevojshėm nė Evropėn Perėndimore ...
"Nga India nė Spanjė lulėzoi qytetėrimin e shkėlqyer i Islamit.Shumēka qė kishte shpėtuar Krishterimin e asaj kohe na del se nuk ishte asgjė e humbur nga ky qytetėrim, por pėrkundrazi ...
"Pėr ne, duket se civilizimi perėndimor evropian ėshtė i vetmi dhe ėshtė qytetėrim i vėrtetė, por kjo ėshtė njė pikėpamje e dobėt"

H.G. Wells
"Mėsimet islame kanė tradita tė mėdha pėr sjellje tė drejtė dhe tė sjellshėm,dhe kanė lėnė rregulla tė mirėsjelljes, dhe ato frymėzojnė njerėzit me fisnikėri dhe tolerancė. Kėto janė mėsimet e njeriut tė rendit mė tė lartė dhe nė tė njėjtėn kohė tė aplikueshme. Kėto mėsime kanė prodhuar njė shoqėri tjetėr, nė krahasim me ato tė shtypjes dhe shoqėrive kolektive tė padrejtėsisė me tė gjitha kompanitė e tjera qė pasuan atė. ... Islami ėshtė i mbushur me butėsi, mirėsjellje, dhe vėllazėri ".

Dr William Draper
‘History of Intellectual Development of Europe’ (Historia e zhvillimit intelektual tė Evropės)
"Gjatė kohės sė halifeve njerėzit e ditur jo vetėm qė janė vlerėsuar lartė nga mesi i tė krishterėve dhe hebrenjve , por atyra u janė transferuar detyra me pėrgjegjėsi tė madhe, dhe u i ishte dhenė titull i rangut tė lartė nė qeveri ...Halifi Harun Rashied nuk vėzhgonte se nga cili vend kishte ardhė i mėsuari dhe cilės fe i pėrkiste por me respektin mė tė madhė vetėm vlersonte pėrsosmėrinė e tij nė fushėn e tij tė dijes. "


As Muhamedi nuk ka qenė besimtar e as ju nuk jeni besimtarė, ju jeni vetėm idhujtar, adhurues, simpatizant, qysh duash thuaj.

Jeni ata tė cilėt as vetveten nuk e respektoni.


.

Zanzi/M
23-12-12, 16:15
Te hypshin ty gomaret dhe pajdashve te tu si nuk u vjen turp te shpifni marrezi.
Ti nuk ke koeficientin minimal te intelegjences per te u dhene kuptim ajeteve kuranore dhe haditheve.
Ti je ai qe ofendon mbase e ke ne program nder shekuj kurs une te kam shkru me fakte ate qe kam shkru.
Vazhdo ti se mu me perlqen te merrem me njerez si ti te cilet dje u pagazuan ne te krishtere.

Shiko:
Imam Sadiku (a) poashtu ka thėnė:
“Mos hyn nė mardhėnie seksuale nė anije dhe mos bėn mardhėnie seksuale me fytyrė ose me shpinė tė kthyer kah Kibleja.”

.

Zanzi/M
23-12-12, 16:17
Ėshtė transmetuar nga Imam el-Sadiku (a):
“Dikush mund tė hyjė nė mardhėnie seksuale me gruan e vet dhe tė kėnaq etjen e tij, (por pa aritjen e gruas nė orgazmin e eksitimit dhe kėnqėsisė seksuale). (Kjo do ta lejė ate nė gjendje qė) nėse do tė kalonte edhe afėr njė skllavi, ajo do t’i ngjitej atij (pėr tė kėnaqur nevojėn e saj seksuale). Prandaj, nėse do tė bėni dashuri me gruan tuaj, bėhuni tė sigurt qė tė ketė paralojė reciproke, ngase ėshtė mė e kėndshme dhe mė mirė pėr kėtė ēėshtje.”

emine
23-12-12, 16:35
Shiko:
Imam Sadiku (a) poashtu ka thėnė:
“Mos hyn nė mardhėnie seksuale nė anije dhe mos bėn mardhėnie seksuale me fytyrė ose me shpinė tė kthyer kah Kibleja.”

.
po ne traktor e kamijona a ban :biggrin:

Zero Cool
23-12-12, 16:35
Ėshtė transmetuar nga Imam el-Sadiku (a):
“Dikush mund tė hyjė nė mardhėnie seksuale me gruan e vet dhe tė kėnaq etjen e tij, (por pa aritjen e gruas nė orgazmin e eksitimit dhe kėnqėsisė seksuale). (Kjo do ta lejė ate nė gjendje qė) nėse do tė kalonte edhe afėr njė skllavi, ajo do t’i ngjitej atij (pėr tė kėnaqur nevojėn e saj seksuale). Prandaj, nėse do tė bėni dashuri me gruan tuaj, bėhuni tė sigurt qė tė ketė paralojė reciproke, ngase ėshtė mė e kėndshme dhe mė mirė pėr kėtė ēėshtje.”

Pse a mendove qe ti/na, e kemi zbulu sexin a ?

Zanzi/M
23-12-12, 16:40
po ne traktor e kamijona a ban :biggrin:

ahahahhahaha vec nese osht tuj ec traktori :smile:

Zanzi/M
23-12-12, 16:41
Pse a mendove qe ti/na, e kemi zbulu sexin a ?

qaj skllavi qe kalon afer hiq burr i mire :biggrin:

Kercovari
23-12-12, 17:05
Shiko:
Imam Sadiku (a) poashtu ka thėnė:
“Mos hyn nė mardhėnie seksuale nė anije dhe mos bėn mardhėnie seksuale me fytyrė ose me shpinė tė kthyer kah Kibleja.”

.

Ti duhet sė pari tė i ulesh haxhi Sadikut nė preher e tė shohish se si bėn sex njė Musliman.
Janė ditė festash dhe do tė pėrdor ligjin Islam tė heshtjesh dhe tolerancės tė mos mė ndodhė edhe mua tė devijoj nga parimet njerzore,paqė mirėsi dhe lumturi pėr tė gjithė.
Islami mėson pėr tolerancė edhe kur dikush fyen gjatė ditėve tė festasve fetare..
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33606 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33606)
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33589 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33589)
.... dhe thuhet se mos pėrdor revanzhin po lėsho urata besimtarit tjetėr sepse edhe ai beson ne Zot tė tij.
Urime Festat e Krishtere tė gjithė besimatarėve tė Krishterė

Zanzi/M
23-12-12, 17:15
Ti duhet sė pari tė i ulesh haxhi Sadikut nė preher e tė shohish se si bėn sex njė Musliman.
Janė ditė festash dhe do tė pėrdor ligjin Islam tė heshtjesh dhe tolerancės tė mos mė ndodhė edhe mua tė devijoj nga parimet njerzore,paqė mirėsi dhe lumturi pėr tė gjithė.
Islami mėson pėr tolerancė edhe kur dikush fyen gjatė ditėve tė festasve fetare..
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33606 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33606)
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33589 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33589)
.... dhe thuhet se mos pėrdor revanzhin po lėsho urata besimtarit tjetėr sepse edhe ai beson ne Zot tė tij.
Urime Festat e Krishtere tė gjithė besimatarėve tė Krishterė


Shiko se si ne "parajsen" Islamike favorizohet homoseksualizmi dhe vera. Ti ke me i shpue djelmoshat edhe prap kane me u bo te virgjer ahahaha, shiko:

Sura 56:12-39: “Ata pra, janė mė tė afruarit… janė nė shtretėr tė qėndisur me ar, tė mbėshtetur nė to pėrballė njėri-tjetrit. Atyre u shėrbejnė djelmosha tė gjithmonshėm, me gastare, me ibrikė dhe me gota tė mbushura plot prej burimit, prej sė cilės pije (verė) as nuk u dhemb koka as nuk dehen. Edhe pemė sipas dėshirės sė tyre, edhe mish shpezėsh, cilin ta duan. Dhe hyri (gra) symėdha, si tė ishin inxhi tė ruajtura, shpėrblim pėr atė qė ata punuan… “ Sura 78:31-34: “S’ka dyshime se tė devotshmit kanė fitime tė mėdha, kopshte e vreshta rrushi, edhe vasha tė njė moshe, edhe gota tė mbushura plot verė

sex droge dhe rock end roll


.

Zanzi/M
23-12-12, 17:16
du me shku ne Siri me vdek edhe me shku ne qet parajse hahahahahaha