PDA

View Full Version : Ateist, fetar, agnostik ..etj. Pranimi i mendimit ndryshe


Zanzi/M
06-03-13, 20:27
.
Ne diskutojme per fete per kulte apo per Ateizem, normalisht shpesh her kemi mendime te ndryshme njeri me tjetrin.

Sa na jep feja te ciles i perkasim tolerance per ta pranuar apo per te mos urryer mendimin e tjetrit apo fene e tjetrit?

Sa kemi tolerance ndaj nje Atesiti apo ndaj nje Agnostiki? Sa thot feja yne per mbrotje ndaj Ateizmit apo Agnostizmit.

P.S: Ne nje vend Bibla (Beslidhja e Re) thot "sillu me butesi ndaj Paganeve"

vazhdon...


.

Artisti
06-03-13, 20:58
.
Ne diskutojme per fete per kulte apo per Ateizem, normalisht shpesh her kemi mendime te ndryshme njeri me tjetrin.

Sa na jep feja te ciles i perkasim tolerance per ta pranuar apo per te mos urryer mendimin e tjetrit apo fene e tjetrit?

Sa kemi tolerance ndaj nje Atesiti apo ndaj nje Agnostiki? Sa thot feja yne per mbrotje ndaj Ateizmit apo Agnostizmit.

P.S: Ne nje vend Bibla (Beslidhja e Re) thot "sillu me butesi ndaj Paganeve"

vazhdon...


.


Jam rritur nė frymė njerėzore, jam edukuar nė frymė njerėzore, kam kuptuar se pa njerėzoren asgjė nė kėtė botė tė bukur, nuk ėshtė e bukur, kam kuptuar se feja kontribuon nė pėrēarje tė njerėzores, pėr atė nuk i dua fetė por, i respektoj "fetarėt" si njerėz qė janė.

Cilido lloj qoftė,ateist, fetar, agnostik, nėse frymon me fanatizėm dhe me atakim tė tjetrės, pėrkrah pėrēarjen e njerėzores dhe lartėson keqoren.


Vazhdon vazhdon hahahahahhaa


.

Zanzi/M
06-03-13, 21:07
Jam rritur nė frymė njerėzore, jam edukuar nė frymė njerėzore, kam kuptuar se pa njerėzoren asgjė nė kėtė botė tė bukur, nuk ėshtė e bukur, kam kuptuar se feja kontribuon nė pėrēarje tė njerėzores, pėr atė nuk i dua fetė por, i respektoj "fetarėt" si njerėz qė janė.

Cilido lloj qoftė,ateist, fetar, agnostik, nėse frymon me fanatizėm dhe me atakim tė tjetrės, pėrkrah pėrēarjen e njerėzores dhe lartėson keqoren.


Vazhdon vazhdon hahahahahhaa


.

Kur i perjashton Fete, definitiv nuk ben pjese ne grupin e fetareve. Mirepo nese nuk ben pjese ne grupin e fetareve atehere mbesin edhe disa rruge pa plotesu ..

Sidoqofte eshte edhe mundesia e mosdeklarimit :rolleyes:

Artisti
06-03-13, 21:17
Kur i perjashton Fete, definitiv nuk ben pjese ne grupin e fetareve. Mirepo nese nuk ben pjese ne grupin e fetareve atehere mbesin edhe disa rruge pa plotesu ..

Sidoqofte eshte edhe mundesia e mosdeklarimit :rolleyes:

A ėshtė kjo temė pėr tu deklaruar se ēfarė rryme i takojmė apo?

Spjegoma more pak hahaha.

.

Zanzi/M
06-03-13, 21:22
A ėshtė kjo temė pėr tu deklaruar se ēfarė rryme i takojmė apo?

Spjegoma more pak hahaha.

.

Pse hezitojne njerzit te pergjigjen se ciles rryme i takojne? Jo spo e kerkoj qe te deklarohesh. Mirepo mund te vijne tjer persona edhe e kerkojne, Kerqovari perjetesisht nuk eshte i perjashtuar ( e pershendes).

.

Artisti
06-03-13, 21:37
Pse hezitojne njerzit te pergjigjen se ciles rryme i takojne? Jo spo e kerkoj qe te deklarohesh. Mirepo mund te vijne tjer persona edhe e kerkojne, Kerqovari perjetesisht nuk eshte i perjashtuar ( e pershendes).

.


Pėrse hezitojnė unė nuk e di :frown:

Mund tė jetė ajo qė po mendon ti hahahaha ta lexova mendjen, qė tjetri reagon alergjikisht ndaj atij deklarimi.

Kėrēovari le tė merret me rrymė mė mirė e ka se e njeh atė profesion. Pėr fe e tė tjera, jemi unė, ti dhe Makreshi hahahaahahahaa.


.

Artisti
06-03-13, 21:48
Nime qe sa e pashė, e ke shkru Atesit hahahaha.

Qe po hy me admin e po ja ndrroj..

Makresh
07-03-13, 08:19
ĒfaAaar teeeeemeeeee,..

Zanzi, ēfar feje je ti ? Dhe pse i takon kesaj feje ?!

Per temen :


31 Dhe Zoti me tha: "Shiko, kam filluar te kaloj nen pushtetin tend Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qe ti te behesh zoteruesi i vendit te tij".

32 Atehere Sihoni doli kunder nesh me gjithe njerezit e tij, per t'u ndeshur ne Jahats.

33 Por Zoti, Perendia yne, na e dha ne dore, dhe ne e mundem ate, bijte e tij dhe tere njerezit e tij.

34 Ne ate kohe pushtuam tere qytetet e tij dhe shfarosem burrat, grate dhe femijet e ēdo qyteti; nuk lame gjalle asnje.

Ketu kemi te bejme me Pushtim legal ! Okupim legal ! Spastrim autoktonėsh legal !

Dardanesha
07-03-13, 09:58
ĒfaAaar teeeeemeeeee,..

Zanzi, ēfar feje je ti ? Dhe pse i takon kesaj feje ?!

Per temen :


31 Dhe Zoti me tha: "Shiko, kam filluar te kaloj nen pushtetin tend Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qe ti te behesh zoteruesi i vendit te tij".

32 Atehere Sihoni doli kunder nesh me gjithe njerezit e tij, per t'u ndeshur ne Jahats.

33 Por Zoti, Perendia yne, na e dha ne dore, dhe ne e mundem ate, bijte e tij dhe tere njerezit e tij.

34 Ne ate kohe pushtuam tere qytetet e tij dhe shfarosem burrat, grate dhe femijet e ēdo qyteti; nuk lame gjalle asnje.

Ketu kemi te bejme me Pushtim legal ! Okupim legal ! Spastrim autoktonėsh legal !

:eek::eek::eek:

Zanzi/M
07-03-13, 18:17
ĒfaAaar teeeeemeeeee,..

Zanzi, ēfar feje je ti ? Dhe pse i takon kesaj feje ?!

Per temen :


31 Dhe Zoti me tha: "Shiko, kam filluar te kaloj nen pushtetin tend Sihonin dhe vendin e tij; fillo ta pushtosh, qe ti te behesh zoteruesi i vendit te tij".

32 Atehere Sihoni doli kunder nesh me gjithe njerezit e tij, per t'u ndeshur ne Jahats.

33 Por Zoti, Perendia yne, na e dha ne dore, dhe ne e mundem ate, bijte e tij dhe tere njerezit e tij.

34 Ne ate kohe pushtuam tere qytetet e tij dhe shfarosem burrat, grate dhe femijet e ēdo qyteti; nuk lame gjalle asnje.

Ketu kemi te bejme me Pushtim legal ! Okupim legal ! Spastrim autoktonėsh legal !

Mos i shih krejt temat me negativitet, jepe kontributin, diskuto per fene tende (nese ke cka).

Guri i madh
07-03-13, 23:15
une jam musliman bile po i perkrahi shqiptart ne ket qytet qe po dojn me e nda xhamin shqiptare nga ajo turke kam shpreh gadishmerin me i prekrah ne gjdo mnyr deri ne at moment sa te sillen ne suaza kombtare shqiptare ,une ndoshta shkoj rrall po kontributin kam me dhan veq me i nda ata vizitor shqiptar nga xhamia turke nismetarve ju uroj sukses

Makresh
09-03-13, 01:03
Mos i shih krejt temat me negativitet, jepe kontributin, diskuto per fene tende (nese ke cka).

A edhe ty po te duket negativ bibla ? Un kishe vec mu.

Zanzi/M
09-03-13, 09:57
A edhe ty po te duket negativ bibla ? Un kishe vec mu.

Makresh ke probleme me Shqipen (ndoshta je tuj e mesu gjuhen e allahut edhe ke nis me harru shqipen)

.

Makresh
09-03-13, 21:59
Makresh ke probleme me Shqipen (ndoshta je tuj e mesu gjuhen e allahut edhe ke nis me harru shqipen)

.

Un te solla citate biblike, ti i konsiderove si "negativitet", ishin fjalet e tua, jo te mijat.

A te sjelli ende fjal "tolerance" nga bibla ?