PDA

View Full Version : Lamtumirė burra !?


Zero Cool
07-04-13, 12:09
Bye bye burra !? E vėrtetė ?



Meshkujt nuk do tė ekzistojnė nė tė ardhmen?



07.04.2013

Fundi i burrave? Ekspertėt parashikojnė se meshkujt do tė zhduken brenda 5 milionė vjetėsh dhe se procesi ka filluar tashmė.

Studimi

Meshkujve do tė na duhet t’u lėmė shėndenė, shprehet njė grup shkencėtarėsh. Profesoreshė Xheni Graves madje shkon mė larg, duke thėnė se specia mashkullore po shkon drejt zhdukjes.

Dhe lajmi i keq nuk pėrfundon kėtu, sepse procesi duket se ka filluar tashmė. Ekspertėt australianė shprehen se brishtėsia e kromozomit seksual mashkullor do tė ēojė drejt zhdukjes sė tyre.

Femrat pėrmbajnė dy kromozome X qė nė vetvete kanė nga 1000 gjene. Kromozomi Y filloi duke pėrmbajtur po aq gjene sa homologu i tij femėror. Por me kalimin e miliona viteve kromozomet u shpėrbėnė duke mbetur vetėm 100 gjene nė kromozomin Y tė meshkujve modernė. Kjo pėrfshin gjenin SRY, i cili pėrcakton pėrfundimisht nėse embrioni do tė jetė mashkull apo femėr.

Pėr mė tepėr, teksa femrat kanė dy kromozome X, meshkujt kanė vetėm njė kromozom Y.

Ky ėshtė ēelėsi, pasi ekzistenca nė ēift e kromozomit X, i lejon atij tė bėjė rregullime tė rėndėsishme. Nė mungesė tė njė miku, kromozomi Y e ka tė vėshtirė tė ndreqė gabimet e veta ndaj del nga funksioni.

Profesoreshė Graves, njė nga shkencėtaret mė me ndikim nė Australi beson se femrat do ta fitojnė betejėn midis sekseve pėrfundimisht. Ajo thotė se brishtėsia e kromozomit mashkullor Y, nėnkupton se burrat po shkojnė drejt zhdukjes.

Profesor Graves parashikon lėvizje midis numrit tė gjeneve te kromozomet femėrore dhe mashkullore.

Nė njė leksion publik profesoresha u shpreh: “Kam lajme tė kėqija pėr tė gjithė meshkujt nė sallė, tė cilat do tė bėhen edhe mė tė kėqija”.

Nė fjalėn e saj nė Akademinė Australiane tė Shkencės, profesoresha e pėrshkroi kromozomin e vetėm mashkullor Y si “vjetėrsirė”. Ajo thotė se me kromozomin mashkullor ka ndodhur njė aksident evolucionar.

Megjithatė ka edhe disa lajme tė mira.

Kėrkuesit e demonstruan me njė stimulim kompjuterik zhdukjen e kromozomit X mashkullor me kalimin e miliona viteve.

Profesoresha Graves e vlerėson kohėn qė do tė marrė ky proces nė 5 milionė vjet, pas kėtij momenti tė gjithė meshkujt do tė zhduken.

Tė tjerė ekspertė i paralajmėrojnė meshkujt tė mos i kapė paniku. Profesor Robin Lovel-Badge, njė ekspert i kromozomeve seksuale nga Instituti i Kėrkimeve Mjekėsore nė Lodėr, thotė se studimet kanė treguar se prishja e funksionit tė kromozomit X do tė ndodhė nė seri. Ai tregon se kromozomi Y nuk ka humbur asnjė gjen qė prej tė paktėn 25 milionė vjetėsh. Profesor Robin Lovel-Badge shprehet: “Pėr mendimin tim, nuk ka asgjė pėr t’u shqetėsuar”.

Profesor Kris Mason, nga Universiteti i Londrės, thotė se edhe pse kromozomi Y do tė pėsojė njė prishje, kjo nuk ėshtė arsye pėr t’u shqetėsuar, pasi pas aq shumė miliona vjetėsh mjekėsia do tė ketė arritur nė nivelin e saj mė tė mirė dhe do tė bėjė tė mundur zbulimin e kurės sė duhur.

Ai thotė: “Pesė ose gjashtė milionė vjet janė njė kohė e mjaftueshme pėr njė shkencėtar mjekėsie tė prodhojė ilaēin magjik qė do tė shmangė zhdukjen mashkullore”.

Nga ana tjetėr, profesoreshė Graves ka teorinė e saj tė zgjidhjes. Ajo thotė se kur kromozomi Y tė shpėrbėhet, njė tjetėr kromozom do tė ketė marrė rolet e tij duke ēuar kėshtu nė krijimin e njė specieje tė re njerėzore.

Kjo teori ka tashmė njė precedent tė vetin nė natyrė, nė formėn e njė miu japonez, i cili i mbijetoi humbjes sė kromozomit tė tij Y. “Nė fakt, procesi mund tė ketė filluar nė disa grupe tė izoluara njerėzish”, shprehet profesoresha Graves.

Kalimero
07-04-13, 12:13
Bye bye burra !? E vėrtetė ?



Meshkujt nuk do tė ekzistojnė nė tė ardhmen?



.
uu qiiiiiqeeeeeee u qiiiiiiiiqeeeeeeeeee
dimek , mas ni kohe ,paskan me thonen: na ishin dikur do mashkuj qe u dokshin si bura, :D

halla e madhe
07-04-13, 12:30
ZC_titulli i temes m'flakroj, thash mos po ja shkel najkah ku nuk kthehesh mo:biggrin:..po mire mire keto jan supozime a?mos bani gajle, sa te egzistoj planeti i kaltert jemi burra gra rrotull, lamturmiren e fundit e bejme dy gjinite, dalim fare ksej dyjyje,ashtu siq erdhem edhe do ikim:cool::biggrin::biggrin:

murrizi
07-04-13, 12:47
ZC_titulli i temes m'flakroj, thash mos po ja shkel najkah ku nuk kthehesh mo:biggrin:..po mire mire keto jan supozime a?mos bani gajle, sa te egzistoj planeti i kaltert jemi burra gra rrotull, lamturmiren e fundit e bejme dy gjinite, dalim fare ksej dyjyje,ashtu siq erdhem edhe do ikim:cool::biggrin::biggrin:
E jo valla hallushe spo bohesh e sinqert.
titulli te bilogjia ska ku shkon njeri, po bonu e sinqert me vetvehten por edhe me ne e thuaje tė vereten.
apo edhe ndiqe-ne kėshillėn e kapuqzogit, pse jo ?
e ai poashtu le t'mo i ndrroj mendjet mrena 10 minutav, se nuk e pati keq qebesa.

halla e madhe
07-04-13, 13:18
E jo valla hallushe spo bohesh e sinqert.
titulli te bilogjia ska ku shkon njeri, po bonu e sinqert me vetvehten por edhe me ne e thuaje tė vereten.
apo edhe ndiqe-ne kėshillėn e kapuqzogit, pse jo ?
e ai poashtu le t'mo i ndrroj mendjet mrena 10 minutav, se nuk e pati keq qebesa.

Murriz_aman mos t'ju fshin panika burrinimin ,keto mjemije ,dymije vite nuk ndodhe ashtu siq paralajmrojne shkenctaret, jo se jo e vertete asht qe per neve grave s'paska fole kerkush kurgjo:biggrin::biggrin:


rrnoft 8marsi!:biggrin:

Fshatari
07-04-13, 21:53
Murriz_aman mos t'ju fshin panika burrinimin ,keto mjemije ,dymije vite nuk ndodhe ashtu siq paralajmrojne shkenctaret, jo se jo e vertete asht qe per neve grave s'paska fole kerkush kurgjo:biggrin::biggrin:


rrnoft 8marsi!:biggrin:

"...per neve grave s'paska fole kerkush kurgjo"! Ju grate jeni XX ( me dy te panjohura)!
Kurse per burreca, shkencetaret nuk po flasin mire...!

emine
07-04-13, 22:07
Jan zhduk dinozarusat e spo zhduken burrat...

emine
07-04-13, 22:09
ZC_titulli i temes m'flakroj, thash mos po ja shkel najkah ku nuk kthehesh mo:biggrin:..po mire mire keto jan supozime a?mos bani gajle, sa te egzistoj planeti i kaltert jemi burra gra rrotull, lamturmiren e fundit e bejme dy gjinite, dalim fare ksej dyjyje,ashtu siq erdhem edhe do ikim:cool::biggrin::biggrin:

Mu kujtu e ulitula


lamtumill daldani

Kalimero
07-04-13, 22:19
Jan zhduk dinozarusat e spo zhduken burrat...

:biggrin::biggrin::biggrin: