PDA

View Full Version : Pse nuk prodhove sė paku njė hoxhė pėr 500 vjet.....


emine
24-05-13, 19:48
Pse nuk prodhove sė paku njė hoxhė pėr 500 vjet, i cili do tė renditej nė Tomor, krah pėr krah me Skėnderbeun, Gjergj Fishtėn e Nėnė Terezėn?”
.
Hyje nė odėn e mbushur me tym dhe ngriheshin nga vendi sė paku njėzet veta. Si zakonisht, vije i fundit; sigurisht tė bėnte pėrshtypje respekti kolektiv; ngritja e tyre e pėrbashkėt dhe ulja jo harmonike, njėri pas tjetrit, sipas pozitės sociale. Ata mė t...ė varfėritė uleshin tė fundit. Ata edhe tė shtronin mė shumė pyetje, nga respekti. Ti, trupmadh, me zė tė trashė, flisje me njė ton imponues; herė ship, herė arabisht, por kurrė shqip.
Uleshe nė krye tė odės dhe rrėfeje me krenari tė theksuar: “ nė fshatin tim asnjė vajzė nuk ėshtė bėrė shkinė!” nė pėrkthim: asnjė vogėlushe shqiptare nuk mėson shkrim-lexim.
Njerėzit tė dėgjonin tė trishtuar nga frika se kjo epidemi e shkollės do t“i godiste edhe ata. Ti fole dhe nuk pushove dhe deri nė fillim tė viteve 70 mbajte gjendjen nėn kontroll. Nė fshatin tėnd asnjė shqiptare nė shkollė! Tė gjitha analfabete. Kur ktheheshin burrat nė shtėpi, ktheheshin tė mbushur me urrejtje ndaj grave dhe bijave. T“i pėrligjje keqtrajtimin, abuzimin me lirinė dhe nga gruaja pate krijuar pėrbindėshin: duhet mbikėqyrė se nga natyra ėshtė e pasigurt. Duhet t“orientohet, riedukohet, sepse ka flokė tė gjata dhje mendje tė shkurtėr, dhe se ajo, nė pėrkthim, nėna jonė, edhe e jotja, kishte mashtruar edhe dreqin.
- “E kur mashtron dreqin, sa i duhet pėr ta mashtruar njė burrė“!? bėrtisje me zė tė lartė. Dikush kruante kokėn, tjetri dridhte mustaqet, tjetri tundte kokėn…
Ti ishe institucioni i vetėm nė fshat dhe pėr rreth, qė fliste ship. Te ti vinin njerėzit me telashet e tyre: ti shkruaje hajmali kur ishin lopėt tė sėmura, kur sėmureshin kuajt, kur vuanin gomarėt; kur sėmureshin njerėzit, kur burrat e gratė vuanin nga steriliteti, kryesisht gratė; kur dikush vuante nga skizofrenia, tjetri nga paranoja apo i treti nga trauma e depresione dhe ndėrtove shtėpinė mė tė madhe nė fshat.
Ti nuk ishe vetėm hoxhė, por edhe veterinar, gjinekolog, psikiatėr, neurolog, androlog dhe kirurg. Kirurg sepse bėje synet edhe fėmijėt, domethėnė shkurtoje luca. Madje nuk pushoje me pėrsėritjet se nėnat nuk duhet tė lindin nė spital, se pa spital kishin lindur tė gjithė, edhe profetėt…
Gratė lindnin nė shtėpi, aty kėtu vdisnin dhe ti thoshe se Zoti e mori, se kėtė fat e kemi tė gjithė. Dhe, me ēdo varrim, rritej edhe pasuria jote…
Gjithmonė frikėsove burrat dhe gjithmonė u mundove qė nėna tė jetė e padijshme se kėshtu rriteshin edhe fėmijėt. Sa mė e madhe injoranca, aq mė absolute vlera jote! Ti ishe ai qė edukoi popullin jo me dashuri, por me konflikt brenda nė familje dhe me hierarki ushtarake: sundues dhe tė sunduar. Nėnshtrues dhe tė nėnshtruar! Dhe, kurrė nuk i quaje familjen si familje, por si rob. U pėrpoqe me mish e shpirt tė mbjellėsh diskriminim brenda nė familje dhe martesa si nė pazar, pa fije dashurie.
“Gruaja donė kontroll ”, pėrsėrisje madje rikujtoje knusin (gjelin) nė ligjėratat tua, “shiko knusi si i komandon dhjetė pula, e ti ēfarė burri je qė nuk komandon njė grua! Shkop donė ajo, disiplinė donė ajo. Rrahja ka dalė nga xheneti.”
Dhe, ēdo ditė dėgjoheshin vajet, tė grave, tė nėnave, tė motrave dhe piskamat e fėmijėve. Dhimbja fizike si mjet edukativ, nėnshtrimi dhe thyerja e personit si edukatė e drejtė propagandohej pre teje ditė e natė. Nė fakt ishte dresim dhe, ti kėtė ligjėroje pa pushim. Ēdo javė. Ēdo ditė!
Sot po e bėn djali yt! Si ti! I forti, pra burri, ka tė drejtė t“i rrahė gruan dhe fėmijėt, djali madh kishte tė drejtė t“i rrahė vėllezėrit e motrat. Piskama e britma ēdo ditė nė lagje…Edhe sot…
Kur pa se vashat tona po shkonin nė shkollė dhe ligjėratat tua po zvetėnoheshin dėrguat djalin nė Arabi, ku u shkollua falas. Nė fund tė viteve tė 70 para fshatarėve humbėt respektin dhe autoriteti yt po vuante njė rėnie dramatike, atėherė u shpėrngulėt nė qytet. Motivi: shėrimin nga steriliteti nuk e bėje me hajmali, por fizikisht, me trup e shpirt dhe me pasion tė madh sa ofshama u dėgjua nė oborr. Fshati u gėzua kur ike. Ofshani i ēliruar! Asnjė nuk u pėrshėndet me ty. Ike vet, ashtu edhe si kishe ardhur nė fshat.
Djali mbaroi shkollėn e mesme fetare dhe u kthye me titull besimtar profesional, me profesion Zotin dhe detyrat e tija. Si ti. Pune nuk kishte. Pas njė viti ridėrgove nė fakultetin teologjik, ku pėrsėri studioi falas dhe u kthye me tru tė shpėlarė.
Nuk e donė kombin e vet si ėshtė, por donė ta bėjė si i pėlqen atij dhe bindjeve tė tija. Ka ndėrmend ta ndryshojė edhe historinė, edhe gjuhėn!
Edhe ky gati si ti, me njė fjalor si ti, disa fjalė ship, ndonjė shqip dhe shumė arabisht e turqisht…Nejse, djali u kthye dhe duhej njė vend pune, shkurt e shqip duhej ndėrtuar vendi i punės: njė xhami.
Ti dole pėrsėri nė skenė, tash nė qytet. Iu drejtove pleqve qė kishin bijtė e bijat jashtė shtetit: i frikove, i tmerrove nga vdekja dhe mblodhe nga njė njėmijė euro pėr shtėpi, jo pėr tė ndėrtuar njė shkollė, njė kabinet, njė laborator, por njė xhami ku do te punėsohej biri yt. Dhe ashtu u bė. 250.000 € u mblodhėn dhe u ndėrtua vendi i punės. Shumė njerėz punuan falas…Me ato mjete kanė mundur tė financohen dhjetėra studentė tė mjekėsisė…
Biri yt shkon ēdo te premte nė xhami, pas tij pesė a gjashtė pleq, qė mezi mbahen nė kėmbė dhe fiton pesėqind euro nė muaj, pa llogaritur martesa, varrimet, mevludet. Ti, si edhe djali yt, fitoni para pse i besoni Zotit!!!! Unė i besoj Zotit falas!
Populli mbijetonte nga puna nė perėndim dhe ti nuk pushoje duke folur kundėr perėndimit. Urreje kryqin, por kartėmonedhat zvicerane me kryq, tė eksitonin e ngazėllenin!
Nė ligjėratat tua gjysma e fjalėve ishin arabisht. Burrat tė dėgjonin dhe tymosnin, herė tė brengosur, herė tė shqetėsuar, herė nė dilemė herė tė kėnaqur: “shyqyr Zotit nuk kuptuam gjė!”
Populli drejt perėndimit, ti drejt lindjes. Kurrė nuk u poqėt as me ide nacionale, as me ato fetare. Kudo nė Ballkan klerikėt ishin tė lidhur me kombin, te ne jo! Ne drejt Evropės, ti drejt Azisė. Ne drejt Tiranės, ti drejt Beogradit. Ne djathtas, ti majtas. Ne majtas, ti djathtas.
Me kombin nuk ece sė bashku, si te kombet tjera nė Ballkan, as paralelisht nė drejtime tė ndryshme, por nė drejtime krejtėsisht tė kundėrta. Dhe kjo na kushtoi shumė. Gjithmonė nė konflikt me kombin, qė i predikon dhe nga i cili jeton, pa kuptuar se po predikon nė njė komb qė ka njė tjetėr histori, njė autobiografi shumė tė pasur, pranė dy civilizimeve antike, greke dhe romake dhe me njė tjetėr ndėrtim psikologjik. Dhe, me njė kanun, qė ndalon martesėn nė fis, nė gjak dhe i cili rregullonte jetėn e shqiptarit…
Nė ēaste mė dramatike pėr kombin dole me konkluzione tė reja: “ kėtė qė po bėn NATO sot, nuk ėshtė asgjė e re, e ka bėrė Turqia para disa shekujve dhe na ka shpėtuar nga Serbia. Allahu ka dėrguar NATO-n nė Kosovė!”
Edhe pse nė moshė tė shtyrė, akoma po llapon. Edhe pse tanimė me sy tė verbėr, akoma po sheh prapėsht…
Pse po ta shkruaj kėtė letėr? Pėr tė dhėnė njė kėshillė para se Zoti ta shtyp tastin enter dhe tė nis download-in tėnd. Kėrkoi ndjesė fshatit tėnd pėr prapambetje dhe mashtrimin. Ndoshta kėshtu i ndalet turri djalit tėnd qė po shkreton nėpėr disa shtete nė perėndim.
Kėrko ndjesė si Vatikani! Bėhu burrė! Ja motivet:
gjyshet gati qind pėr qind analfabete, nėnat me katėr vjet shkollė ( kishte nisur rėnia e ndikimit tėnd) dhe me nuse me shkollė tė mesme ( ti ike nė qytet) tregojnė pėr humbjen kronologjike tė ndikimit… ky shkallėzim i injorancės mban vulėn dhe nėnshkrimin tėnd, prandaj merr guxim para vdekjes dhe pėrballohu me rezultatin qė ke prodhuar dhe kėrko ndjesė popullit.
Kėrkoi tė falur kombit shqiptar kėshtu:
“ Komb i dashur, mė fal se me dashje apo pa tė ndihmova armiqtė e shqiptarėve. Mė falni se mbolla diskriminim nė shtėpi: mes burrit dhe gruas, vėllait dhe motrės. Vjehrrės dhe nuses. Mė falni se nė vend tė edukatės predikova dresimin! Lavdėrova paditurinė dhe mallkova menēurinė. Mė fal o komb i dashur dhe lutu pėr mua! Mė fal se nuk predikova nė gjuhėn qė krijoi Zoti personalisht, nė gjuhėn shqipe, qė e krijoi Zoti para se tė krijonte shumė profetė !”
Dhe, ky komb, ka falur edhe shumė tragjedi tjera nė histori dhe tė falė edhe kėtė gabim tė madh, me rėndėsi ėshtė djali yt tė kėndellet dhe nuk do ta quajė mė Nėnė Terezėn shkinė e bijė shkine!…
Edhe njė pyetje: pėr 500 vjet nuk nxore pesė hoxhallarė me tė cilėt mund tė krenohet kombi shqiptar: shqiptari me fe myslimane, shqiptari me fe ortodokse, shqiptari me fe katolike, shqiptari me fe bektashiane dhe shqiptari qė beson nė etikė ( ateisti).
Pse nuk prodhove sė paku njė hoxhė pėr 500 vjet i cili do tė renditej nė Tomor, krah pėr krah me Skėnderbeun, Gjergj Fishtėn e Nėnė Terezėn?
Limi Rudaj

Shpati
26-05-13, 09:05
Pse nuk prodhove sė paku njė hoxhė pėr 500 vjet, i cili do tė renditej nė Tomor, krah pėr krah me Skėnderbeun, Gjergj Fishtėn e Nėnė Terezėn?”
.
Hyje nė odėn e mbushur me tym dhe ngriheshin nga vendi sė paku njėzet veta. Si zakonisht, vije i fundit; sigurisht tė bėnte pėrshtypje respekti kolektiv; ngritja e tyre e pėrbashkėt dhe ulja jo harmonike, njėri pas tjetrit, sipas pozitės sociale. Ata mė t...ė varfėritė uleshin tė fundit. Ata edhe tė shtronin mė shumė pyetje, nga respekti. Ti, trupmadh, me zė tė trashė, flisje me njė ton imponues; herė ship, herė arabisht, por kurrė shqip.
Uleshe nė krye tė odės dhe rrėfeje me krenari tė theksuar: “ nė fshatin tim asnjė vajzė nuk ėshtė bėrė shkinė!” nė pėrkthim: asnjė vogėlushe shqiptare nuk mėson shkrim-lexim.
Njerėzit tė dėgjonin tė trishtuar nga frika se kjo epidemi e shkollės do t“i godiste edhe ata. Ti fole dhe nuk pushove dhe deri nė fillim tė viteve 70 mbajte gjendjen nėn kontroll. Nė fshatin tėnd asnjė shqiptare nė shkollė! Tė gjitha analfabete. Kur ktheheshin burrat nė shtėpi, ktheheshin tė mbushur me urrejtje ndaj grave dhe bijave. T“i pėrligjje keqtrajtimin, abuzimin me lirinė dhe nga gruaja pate krijuar pėrbindėshin: duhet mbikėqyrė se nga natyra ėshtė e pasigurt. Duhet t“orientohet, riedukohet, sepse ka flokė tė gjata dhje mendje tė shkurtėr, dhe se ajo, nė pėrkthim, nėna jonė, edhe e jotja, kishte mashtruar edhe dreqin.
- “E kur mashtron dreqin, sa i duhet pėr ta mashtruar njė burrė“!? bėrtisje me zė tė lartė. Dikush kruante kokėn, tjetri dridhte mustaqet, tjetri tundte kokėn…
Ti ishe institucioni i vetėm nė fshat dhe pėr rreth, qė fliste ship. Te ti vinin njerėzit me telashet e tyre: ti shkruaje hajmali kur ishin lopėt tė sėmura, kur sėmureshin kuajt, kur vuanin gomarėt; kur sėmureshin njerėzit, kur burrat e gratė vuanin nga steriliteti, kryesisht gratė; kur dikush vuante nga skizofrenia, tjetri nga paranoja apo i treti nga trauma e depresione dhe ndėrtove shtėpinė mė tė madhe nė fshat.
Ti nuk ishe vetėm hoxhė, por edhe veterinar, gjinekolog, psikiatėr, neurolog, androlog dhe kirurg. Kirurg sepse bėje synet edhe fėmijėt, domethėnė shkurtoje luca. Madje nuk pushoje me pėrsėritjet se nėnat nuk duhet tė lindin nė spital, se pa spital kishin lindur tė gjithė, edhe profetėt…
Gratė lindnin nė shtėpi, aty kėtu vdisnin dhe ti thoshe se Zoti e mori, se kėtė fat e kemi tė gjithė. Dhe, me ēdo varrim, rritej edhe pasuria jote…
Gjithmonė frikėsove burrat dhe gjithmonė u mundove qė nėna tė jetė e padijshme se kėshtu rriteshin edhe fėmijėt. Sa mė e madhe injoranca, aq mė absolute vlera jote! Ti ishe ai qė edukoi popullin jo me dashuri, por me konflikt brenda nė familje dhe me hierarki ushtarake: sundues dhe tė sunduar. Nėnshtrues dhe tė nėnshtruar! Dhe, kurrė nuk i quaje familjen si familje, por si rob. U pėrpoqe me mish e shpirt tė mbjellėsh diskriminim brenda nė familje dhe martesa si nė pazar, pa fije dashurie.
“Gruaja donė kontroll ”, pėrsėrisje madje rikujtoje knusin (gjelin) nė ligjėratat tua, “shiko knusi si i komandon dhjetė pula, e ti ēfarė burri je qė nuk komandon njė grua! Shkop donė ajo, disiplinė donė ajo. Rrahja ka dalė nga xheneti.”
Dhe, ēdo ditė dėgjoheshin vajet, tė grave, tė nėnave, tė motrave dhe piskamat e fėmijėve. Dhimbja fizike si mjet edukativ, nėnshtrimi dhe thyerja e personit si edukatė e drejtė propagandohej pre teje ditė e natė. Nė fakt ishte dresim dhe, ti kėtė ligjėroje pa pushim. Ēdo javė. Ēdo ditė!
Sot po e bėn djali yt! Si ti! I forti, pra burri, ka tė drejtė t“i rrahė gruan dhe fėmijėt, djali madh kishte tė drejtė t“i rrahė vėllezėrit e motrat. Piskama e britma ēdo ditė nė lagje…Edhe sot…
Kur pa se vashat tona po shkonin nė shkollė dhe ligjėratat tua po zvetėnoheshin dėrguat djalin nė Arabi, ku u shkollua falas. Nė fund tė viteve tė 70 para fshatarėve humbėt respektin dhe autoriteti yt po vuante njė rėnie dramatike, atėherė u shpėrngulėt nė qytet. Motivi: shėrimin nga steriliteti nuk e bėje me hajmali, por fizikisht, me trup e shpirt dhe me pasion tė madh sa ofshama u dėgjua nė oborr. Fshati u gėzua kur ike. Ofshani i ēliruar! Asnjė nuk u pėrshėndet me ty. Ike vet, ashtu edhe si kishe ardhur nė fshat.
Djali mbaroi shkollėn e mesme fetare dhe u kthye me titull besimtar profesional, me profesion Zotin dhe detyrat e tija. Si ti. Pune nuk kishte. Pas njė viti ridėrgove nė fakultetin teologjik, ku pėrsėri studioi falas dhe u kthye me tru tė shpėlarė.
Nuk e donė kombin e vet si ėshtė, por donė ta bėjė si i pėlqen atij dhe bindjeve tė tija. Ka ndėrmend ta ndryshojė edhe historinė, edhe gjuhėn!
Edhe ky gati si ti, me njė fjalor si ti, disa fjalė ship, ndonjė shqip dhe shumė arabisht e turqisht…Nejse, djali u kthye dhe duhej njė vend pune, shkurt e shqip duhej ndėrtuar vendi i punės: njė xhami.
Ti dole pėrsėri nė skenė, tash nė qytet. Iu drejtove pleqve qė kishin bijtė e bijat jashtė shtetit: i frikove, i tmerrove nga vdekja dhe mblodhe nga njė njėmijė euro pėr shtėpi, jo pėr tė ndėrtuar njė shkollė, njė kabinet, njė laborator, por njė xhami ku do te punėsohej biri yt. Dhe ashtu u bė. 250.000 € u mblodhėn dhe u ndėrtua vendi i punės. Shumė njerėz punuan falas…Me ato mjete kanė mundur tė financohen dhjetėra studentė tė mjekėsisė…
Biri yt shkon ēdo te premte nė xhami, pas tij pesė a gjashtė pleq, qė mezi mbahen nė kėmbė dhe fiton pesėqind euro nė muaj, pa llogaritur martesa, varrimet, mevludet. Ti, si edhe djali yt, fitoni para pse i besoni Zotit!!!! Unė i besoj Zotit falas!
Populli mbijetonte nga puna nė perėndim dhe ti nuk pushoje duke folur kundėr perėndimit. Urreje kryqin, por kartėmonedhat zvicerane me kryq, tė eksitonin e ngazėllenin!
Nė ligjėratat tua gjysma e fjalėve ishin arabisht. Burrat tė dėgjonin dhe tymosnin, herė tė brengosur, herė tė shqetėsuar, herė nė dilemė herė tė kėnaqur: “shyqyr Zotit nuk kuptuam gjė!”
Populli drejt perėndimit, ti drejt lindjes. Kurrė nuk u poqėt as me ide nacionale, as me ato fetare. Kudo nė Ballkan klerikėt ishin tė lidhur me kombin, te ne jo! Ne drejt Evropės, ti drejt Azisė. Ne drejt Tiranės, ti drejt Beogradit. Ne djathtas, ti majtas. Ne majtas, ti djathtas.
Me kombin nuk ece sė bashku, si te kombet tjera nė Ballkan, as paralelisht nė drejtime tė ndryshme, por nė drejtime krejtėsisht tė kundėrta. Dhe kjo na kushtoi shumė. Gjithmonė nė konflikt me kombin, qė i predikon dhe nga i cili jeton, pa kuptuar se po predikon nė njė komb qė ka njė tjetėr histori, njė autobiografi shumė tė pasur, pranė dy civilizimeve antike, greke dhe romake dhe me njė tjetėr ndėrtim psikologjik. Dhe, me njė kanun, qė ndalon martesėn nė fis, nė gjak dhe i cili rregullonte jetėn e shqiptarit…
Nė ēaste mė dramatike pėr kombin dole me konkluzione tė reja: “ kėtė qė po bėn NATO sot, nuk ėshtė asgjė e re, e ka bėrė Turqia para disa shekujve dhe na ka shpėtuar nga Serbia. Allahu ka dėrguar NATO-n nė Kosovė!”
Edhe pse nė moshė tė shtyrė, akoma po llapon. Edhe pse tanimė me sy tė verbėr, akoma po sheh prapėsht…
Pse po ta shkruaj kėtė letėr? Pėr tė dhėnė njė kėshillė para se Zoti ta shtyp tastin enter dhe tė nis download-in tėnd. Kėrkoi ndjesė fshatit tėnd pėr prapambetje dhe mashtrimin. Ndoshta kėshtu i ndalet turri djalit tėnd qė po shkreton nėpėr disa shtete nė perėndim.
Kėrko ndjesė si Vatikani! Bėhu burrė! Ja motivet:
gjyshet gati qind pėr qind analfabete, nėnat me katėr vjet shkollė ( kishte nisur rėnia e ndikimit tėnd) dhe me nuse me shkollė tė mesme ( ti ike nė qytet) tregojnė pėr humbjen kronologjike tė ndikimit… ky shkallėzim i injorancės mban vulėn dhe nėnshkrimin tėnd, prandaj merr guxim para vdekjes dhe pėrballohu me rezultatin qė ke prodhuar dhe kėrko ndjesė popullit.
Kėrkoi tė falur kombit shqiptar kėshtu:
“ Komb i dashur, mė fal se me dashje apo pa tė ndihmova armiqtė e shqiptarėve. Mė falni se mbolla diskriminim nė shtėpi: mes burrit dhe gruas, vėllait dhe motrės. Vjehrrės dhe nuses. Mė falni se nė vend tė edukatės predikova dresimin! Lavdėrova paditurinė dhe mallkova menēurinė. Mė fal o komb i dashur dhe lutu pėr mua! Mė fal se nuk predikova nė gjuhėn qė krijoi Zoti personalisht, nė gjuhėn shqipe, qė e krijoi Zoti para se tė krijonte shumė profetė !”
Dhe, ky komb, ka falur edhe shumė tragjedi tjera nė histori dhe tė falė edhe kėtė gabim tė madh, me rėndėsi ėshtė djali yt tė kėndellet dhe nuk do ta quajė mė Nėnė Terezėn shkinė e bijė shkine!…
Edhe njė pyetje: pėr 500 vjet nuk nxore pesė hoxhallarė me tė cilėt mund tė krenohet kombi shqiptar: shqiptari me fe myslimane, shqiptari me fe ortodokse, shqiptari me fe katolike, shqiptari me fe bektashiane dhe shqiptari qė beson nė etikė ( ateisti).
Pse nuk prodhove sė paku njė hoxhė pėr 500 vjet i cili do tė renditej nė Tomor, krah pėr krah me Skėnderbeun, Gjergj Fishtėn e Nėnė Terezėn?
Limi Rudaj

Njeriu sheh ate qka don te sheh !
Miza ndonje her i duket Buoll e Bulli i duket Mize disave.
1.Skenderbeu nuk ka arrit ta qliroj Shqiperin gjat kohes se tij (Berati dhe Territore tjera kan qen nen sundimin e Perandoris Osmane) dhe kohen me te madhe e ka kalue ne Male e jo sikurse Enver Hogja qe qendronte ne mes te Tiranes.

2.Fishta nje person i dyshimt dhe rehabilitimi i tij viteve te 90-eta ishte vetem tju behet qefi Katolikeve as me pak as me shume.
3.Gonagja Bojagjia -Kallugjerk !
Hoxhe kishte dhe ka dhe te till ka pasur dhe ka shume por duhe te kesh aftesi ti shef.
KLM

Dardanesha
26-05-13, 15:10
Pse nuk prodhove sė paku njė hoxhė pėr 500 vjet, i cili do tė renditej nė Tomor, krah pėr krah me Skėnderbeun, Gjergj Fishtėn e Nėnė Terezėn?”
.
Hyje nė odėn e mbushur me tym dhe ngriheshin nga vendi sė paku njėzet veta. Si zakonisht, vije i fundit; sigurisht tė bėnte pėrshtypje respekti kolektiv; ngritja e tyre e pėrbashkėt dhe ulja jo harmonike, njėri pas tjetrit, sipas pozitės sociale. Ata mė t...ė varfėritė uleshin tė fundit. Ata edhe tė shtronin mė shumė pyetje, nga respekti. Ti, trupmadh, me zė tė trashė, flisje me njė ton imponues; herė ship, herė arabisht, por kurrė shqip.
Uleshe nė krye tė odės dhe rrėfeje me krenari tė theksuar: “ nė fshatin tim asnjė vajzė nuk ėshtė bėrė shkinė!” nė pėrkthim: asnjė vogėlushe shqiptare nuk mėson shkrim-lexim.
Njerėzit tė dėgjonin tė trishtuar nga frika se kjo epidemi e shkollės do t“i godiste edhe ata. Ti fole dhe nuk pushove dhe deri nė fillim tė viteve 70 mbajte gjendjen nėn kontroll. Nė fshatin tėnd asnjė shqiptare nė shkollė! Tė gjitha analfabete. Kur ktheheshin burrat nė shtėpi, ktheheshin tė mbushur me urrejtje ndaj grave dhe bijave. T“i pėrligjje keqtrajtimin, abuzimin me lirinė dhe nga gruaja pate krijuar pėrbindėshin: duhet mbikėqyrė se nga natyra ėshtė e pasigurt. Duhet t“orientohet, riedukohet, sepse ka flokė tė gjata dhje mendje tė shkurtėr, dhe se ajo, nė pėrkthim, nėna jonė, edhe e jotja, kishte mashtruar edhe dreqin.
- “E kur mashtron dreqin, sa i duhet pėr ta mashtruar njė burrė“!? bėrtisje me zė tė lartė. Dikush kruante kokėn, tjetri dridhte mustaqet, tjetri tundte kokėn…
Ti ishe institucioni i vetėm nė fshat dhe pėr rreth, qė fliste ship. Te ti vinin njerėzit me telashet e tyre: ti shkruaje hajmali kur ishin lopėt tė sėmura, kur sėmureshin kuajt, kur vuanin gomarėt; kur sėmureshin njerėzit, kur burrat e gratė vuanin nga steriliteti, kryesisht gratė; kur dikush vuante nga skizofrenia, tjetri nga paranoja apo i treti nga trauma e depresione dhe ndėrtove shtėpinė mė tė madhe nė fshat.
Ti nuk ishe vetėm hoxhė, por edhe veterinar, gjinekolog, psikiatėr, neurolog, androlog dhe kirurg. Kirurg sepse bėje synet edhe fėmijėt, domethėnė shkurtoje luca. Madje nuk pushoje me pėrsėritjet se nėnat nuk duhet tė lindin nė spital, se pa spital kishin lindur ftė gjithė, edhe profetėt…
Gratė lindnin nė shtėpi, aty kėtu vdisnin dhe ti thoshe se Zoti e mori, se kėtė fat e kemi tė gjithė. Dhe, me ēdo varrim, rritej edhe pasuria jote…
Gjithmonė frikėsove burrat dhe gjithmonė u mundove qė nėna tė jetė e padijshme se kėshtu rriteshin edhe fėmijėt. Sa mė e madhe injoranca, aq mė absolute vlera jote! Ti ishe ai qė edukoi popullin jo me dashuri, por me konflikt brenda nė familje dhe me hierarki ushtarake: sundues dhe tė sunduar. Nėnshtrues dhe tė nėnshtruar! Dhe, kurrė nuk i quaje familjen si familje, por si rob. U pėrpoqe me mish e shpirt tė mbjellėsh diskriminim brenda nė familje dhe martesa si nė pazar, pa fije dashurie.
“Gruaja donė kontroll ”, pėrsėrisje madje rikujtoje knusin (gjelin) nė ligjėratat tua, “shiko knusi si i komandon dhjetė pula, e ti ēfarė burri je qė nuk komandon njė grua! Shkop donė ajo, disiplinė donė ajo. Rrahja ka dalė nga xheneti.”
Dhe, ēdo ditė dėgjoheshin vajet, tė grave, tė nėnave, tė motrave dhe piskamat e fėmijėve. Dhimbja fizike si mjet edukativ, nėnshtrimi dhe thyerja e personit si edukatė e drejtė propagandohej pre teje ditė e natė. Nė fakt ishte dresim dhe, ti kėtė ligjėroje pa pushim. Ēdo javė. Ēdo ditė!
Sot po e bėn djali yt! Si ti! I forti, pra burri, ka tė drejtė t“i rrahė gruan dhe fėmijėt, djali madh kishte tė drejtė t“i rrahė vėllezėrit e motrat. Piskama e britma ēdo ditė nė lagje…Edhe sot…
Kur pa se vashat tona po shkonin nė shkollė dhe ligjėratat tua po zvetėnoheshin dėrguat djalin nė Arabi, ku u shkollua falas. Nė fund tė viteve tė 70 para fshatarėve humbėt respektin dhe autoriteti yt po vuante njė rėnie dramatike, atėherė u shpėrngulėt nė qytet. Motivi: shėrimin nga steriliteti nuk e bėje me hajmali, por fizikisht, me trup e shpirt dhe me pasion tė madh sa ofshama u dėgjua nė oborr. Fshati u gėzua kur ike. Ofshani i ēliruar! Asnjė nuk u pėrshėndet me ty. Ike vet, ashtu edhe si kishe ardhur nė fshat.
Djali mbaroi shkollėn e mesme fetare dhe u kthye me titull besimtar profesional, me profesion Zotin dhe detyrat e tija. Si ti. Pune nuk kishte. Pas njė viti ridėrgove nė fakultetin teologjik, ku pėrsėri studioi falas dhe u kthye me tru tė shpėlarė.
Nuk e donė kombin e vet si ėshtė, por donė ta bėjė si i pėlqen atij dhe bindjeve tė tija. Ka ndėrmend ta ndryshojė edhe historinė, edhe gjuhėn!
Edhe ky gati si ti, me njė fjalor si ti, disa fjalė ship, ndonjė shqip dhe shumė arabisht e turqisht…Nejse, djali u kthye dhe duhej njė vend pune, shkurt e shqip duhej ndėrtuar vendi i punės: njė xhami.
Ti dole pėrsėri nė skenė, tash nė qytet. Iu drejtove pleqve qė kishin bijtė e bijat jashtė shtetit: i frikove, i tmerrove nga vdekja dhe mblodhe nga njė njėmijė euro pėr shtėpi, jo pėr tė ndėrtuar njė shkollė, njė kabinet, njė laborator, por njė xhami ku do te punėsohej biri yt. Dhe ashtu u bė. 250.000 € u mblodhėn dhe u ndėrtua vendi i punės. Shumė njerėz punuan falas…Me ato mjete kanė mundur tė financohen dhjetėra studentė tė mjekėsisė…
Biri yt shkon ēdo te premte nė xhami, pas tij pesė a gjashtė pleq, qė mezi mbahen nė kėmbė dhe fiton pesėqind euro nė muaj, pa llogaritur martesa, varrimet, mevludet. Ti, si edhe djali yt, fitoni para pse i besoni Zotit!!!! Unė i besoj Zotit falas!
Populli mbijetonte nga puna nė perėndim dhe ti nuk pushoje duke folur kundėr perėndimit. Urreje kryqin, por kartėmonedhat zvicerane me kryq, tė eksitonin e ngazėllenin!
Nė ligjėratat tua gjysma e fjalėve ishin arabisht. Burrat tė dėgjonin dhe tymosnin, herė tė brengosur, herė tė shqetėsuar, herė nė dilemė herė tė kėnaqur: “shyqyr Zotit nuk kuptuam gjė!”
Populli drejt perėndimit, ti drejt lindjes. Kurrė nuk u poqėt as me ide nacionale, as me ato fetare. Kudo nė Ballkan klerikėt ishin tė lidhur me kombin, te ne jo! Ne drejt Evropės, ti drejt Azisė. Ne drejt Tiranės, ti drejt Beogradit. Ne djathtas, ti majtas. Ne majtas, ti djathtas.
Me kombin nuk ece sė bashku, si te kombet tjera nė Ballkan, as paralelisht nė drejtime tė ndryshme, por nė drejtime krejtėsisht tė kundėrta. Dhe kjo na kushtoi shumė. Gjithmonė nė konflikt me kombin, qė i predikon dhe nga i cili jeton, pa kuptuar se po predikon nė njė komb qė ka njė tjetėr histori, njė autobiografi shumė tė pasur, pranė dy civilizimeve antike, greke dhe romake dhe me njė tjetėr ndėrtim psikologjik. Dhe, me njė kanun, qė ndalon martesėn nė fis, nė gjak dhe i cili rregullonte jetėn e shqiptarit…
Nė ēaste mė dramatike pėr kombin dole me konkluzione tė reja: “ kėtė qė po bėn NATO sot, nuk ėshtė asgjė e re, e ka bėrė Turqia para disa shekujve dhe na ka shpėtuar nga Serbia. Allahu ka dėrguar NATO-n nė Kosovė!”
Edhe pse nė moshė tė shtyrė, akoma po llapon. Edhe pse tanimė me sy tė verbėr, akoma po sheh prapėsht…
Pse po ta shkruaj kėtė letėr? Pėr tė dhėnė njė kėshillė para se Zoti ta shtyp tastin enter dhe tė nis download-in tėnd. Kėrkoi ndjesė fshatit tėnd pėr prapambetje dhe mashtrimin. Ndoshta kėshtu i ndalet turri djalit tėnd qė po shkreton nėpėr disa shtete nė perėndim.
Kėrko ndjesė si Vatikani! Bėhu burrė! Ja motivet:
gjyshet gati qind pėr qind analfabete, nėnat me katėr vjet shkollė ( kishte nisur rėnia e ndikimit tėnd) dhe me nuse me shkollė tė mesme ( ti ike nė qytet) tregojnė pėr humbjen kronologjike tė ndikimit… ky shkallėzim i injorancės mban vulėn dhe nėnshkrimin tėnd, prandaj merr guxim para vdekjes dhe pėrballohu me rezultatin qė ke prodhuar dhe kėrko ndjesė popullit.
Kėrkoi tė falur kombit shqiptar kėshtu:
“ Komb i dashur, mė fal se me dashje apo pa tė ndihmova armiqtė e shqiptarėve. Mė falni se mbolla diskriminim nė shtėpi: mes burrit dhe gruas, vėllait dhe motrės. Vjehrrės dhe nuses. Mė falni se nė vend tė edukatės predikova dresimin! Lavdėrova paditurinė dhe mallkova menēurinė. Mė fal o komb i dashur dhe lutu pėr mua! Mė fal se nuk predikova nė gjuhėn qė krijoi Zoti personalisht, nė gjuhėn shqipe, qė e krijoi Zoti para se tė krijonte shumė profetė !”
Dhe, ky komb, ka falur edhe shumė tragjedi tjera nė histori dhe tė falė edhe kėtė gabim tė madh, me rėndėsi ėshtė djali yt tė kėndellet dhe nuk do ta quajė mė Nėnė Terezėn shkinė e bijė shkine!…
Edhe njė pyetje: pėr 500 vjet nuk nxore pesė hoxhallarė me tė cilėt mund tė krenohet kombi shqiptar: shqiptari me fe myslimane, shqiptari me fe ortodokse, shqiptari me fe katolike, shqiptari me fe bektashiane dhe shqiptari qė beson nė etikė ( ateisti).
Pse nuk prodhove sė paku njė hoxhė pėr 500 vjet i cili do tė renditej nė Tomor, krah pėr krah me Skėnderbeun, Gjergj Fishtėn e Nėnė Terezėn?
Limi RudajValla shkrim ma palidhje, pakuptim e ma naiv moti skam pa.

jEtA_1
26-05-13, 16:58
Athu kujt ju ka dedikue ky shkrim

Shpati
27-05-13, 06:54
Athu kujt ju ka dedikue ky shkrim

Mungesa e Tolerances prodhon ket shkrim.

Psikologu
02-06-13, 11:41
Njeriu sheh ate qka don te sheh !
Miza ndonje her i duket Buoll e Bulli i duket Mize disave.
1.Skenderbeu nuk ka arrit ta qliroj Shqiperin gjat kohes se tij (Berati dhe Territore tjera kan qen nen sundimin e Perandoris Osmane) dhe kohen me te madhe e ka kalue ne Male e jo sikurse Enver Hogja qe qendronte ne mes te Tiranes.

2.Fishta nje person i dyshimt dhe rehabilitimi i tij viteve te 90-eta ishte vetem tju behet qefi Katolikeve as me pak as me shume.
3.Gonagja Bojagjia -Kallugjerk !
Hoxhe kishte dhe ka dhe te till ka pasur dhe ka shume por duhe te kesh aftesi ti shef.
KLM

Sė pari, ju Shpati dihet dhe po kuptohet se nuk keni lexuarė kurrė pėr Fishten, Skenderbeun e as pėr Gonxhen.
Thjeshtė, ju qenkeni i prirė dhe i mbushurė me bindjet anti-shqiptare dhe kjo ėshtė nė dhimbje e madhe pėr ju.
Lexo mė shumė pėr luften e Beratit nė historin shqiptare e jo nė shkrimet anti-shqiptare. lexo mė shumė pėr shkrimet e Fishtes e fjalimin e tij nė Paris, lėxo Lahuten e Malcisė ku Fishta i kendon shqiptarit e jo katolikut, ortodoskit e muslimanit.
Lexo pėr Gonxhen tonė, qė i ndihmoj cdo kun pa dallim feje, dhe ishte shpallė Nana e krejt botes, e tash copzat si ti dhe ata si ti , mundohen tė e nenvlersojnė, edhe pse mbarė bota ka akoma respektin e amdhė pėr figurat tona shqiptare.

Shpati
02-06-13, 21:22
Sė pari, ju Shpati dihet dhe po kuptohet se nuk keni lexuarė kurrė pėr Fishten, Skenderbeun e as pėr Gonxhen.
Thjeshtė, ju qenkeni i prirė dhe i mbushurė me bindjet anti-shqiptare dhe kjo ėshtė nė dhimbje e madhe pėr ju.
Lexo mė shumė pėr luften e Beratit nė historin shqiptare e jo nė shkrimet anti-shqiptare. lexo mė shumė pėr shkrimet e Fishtes e fjalimin e tij nė Paris, lėxo Lahuten e Malcisė ku Fishta i kendon shqiptarit e jo katolikut, ortodoskit e muslimanit.
Lexo pėr Gonxhen tonė, qė i ndihmoj cdo kun pa dallim feje, dhe ishte shpallė Nana e krejt botes, e tash copzat si ti dhe ata si ti , mundohen tė e nenvlersojnė, edhe pse mbarė bota ka akoma respektin e amdhė pėr figurat tona shqiptare.

Una kam lexuar per Skenderbeun, Fishten , Gongjen !
Dhe kam respekt te madhe per Shqiptaret Musliman qe respektojn keta .
Megjithat Shqiptaret jo Musliman duhet te lodhin pakez Rradaken dhe ti shtrojn pyetje vetes ?! Kur keta po i respektojn keta qe ben diqka ose hiq per Shqiptari pse nuk i rrespektojm ne ata qka ben shume per Shqiptari.
Une kam rrespekt te madhe edhe per Hogjen !
Te cilet per interes te Kombit edhe ateher kur Nxeneset qe mbajn Shamija nuk munde te Shkollohen e te njetit as ankohen , as shtrojn kushte, as organizojn dhune por te njetit ia len ket qeshtje ta zgjedhe Shteti.
Por kam lexuar edhe ti qka ke shkruar ketu... dhe e ke treguar ti veten kush je.

Psikologu
04-06-13, 16:19
Una kam lexuar per Skenderbeun, Fishten , Gongjen !
Dhe kam respekt te madhe per Shqiptaret Musliman qe respektojn keta .
Megjithat Shqiptaret jo Musliman duhet te lodhin pakez Rradaken dhe ti shtrojn pyetje vetes ?! Kur keta po i respektojn keta qe ben diqka ose hiq per Shqiptari pse nuk i rrespektojm ne ata qka ben shume per Shqiptari.
Une kam rrespekt te madhe edhe per Hogjen !
Te cilet per interes te Kombit edhe ateher kur Nxeneset qe mbajn Shamija nuk munde te Shkollohen e te njetit as ankohen , as shtrojn kushte, as organizojn dhune por te njetit ia len ket qeshtje ta zgjedhe Shteti.
Por kam lexuar edhe ti qka ke shkruar ketu... dhe e ke treguar ti veten kush je.

Po, e shof qė ke " lexuar" ose deshte tė them se ke shfletuarė??!!
"Kėta qė benė dicka ose hiq"- shkruan ti!!!
Ti duhet tė dijsh se kėta benė atė cka askush nuk e bėri deri me sot dhe se besoj qė do tė mundet tė e benė,jo veq mbrenda territorit shqiptarė por edhe nė mbarė boten dhe Evropen.
E kush qenkeni ju "kėta" -mos deshte tė thuash "muslimanet"
Qudi se akoma si kemi nda pėr kah feja figurat kombtare por nese don , edhe i ndjam , por veq me ty jo me tė tjeret.
Po t“i numroj vetem 10 sa pėr fillim.
Shif nga fillimi:

1.Frank Bardhi
2.Marin Barleti
2.Pjeter Budi
4.Nikoll Filja
5.Pjeter Bogdani
6.Gjon Buzuku
7.Lek Matranga
8.Jul Variboba
9.Andrea Bogdani


Nė ketė kohė, s“po e gjejė askund ndonjė " musliman " e as hoxhė, a din pse ??
Sepse tė gjithė kanė qenė tė krishterė.

Tash po t“i numroj disa ma vonė, qė janė " musliman " dhe shkruajnė arabishtė.

1.Nazim FrakullaØ
2.Sulejmna Naibi
3.Hasan Zyko Kamberi

S“ka ma tjerė njeher per njihere.

Tash shkojm te shkrimtaret e Pavarsis , besoj qė gjindet ndoj hoxhė, cka thua ti ??

1.Gjergj Fishta
2.Migjeni
3.Faik Konitza
4.Fan Noli
5.Lasgush Poradeci
6.Haki Stermilli
7.Nonda Bulka
8.Mitrush Kuteli

Su gjetė hoxha , a thua pse??
Sigurishtė e kupton se disa nga ata e kan pas tė ndaluar gjuhen shqipe dhe i ndalonin edhe xhematit se asht gjuha e " te pafeve" e ndoshta e endrronin gjuhen e arabve dhe tė turqve.
Por, krej xhemati nuk ju shkoj mbrapa, apo si thuhet xhemati nė shqip??

Shkojmė tash te letersia e Rilindjes, a thua a gjindet ndoj hoxhė??!!

1.Sami Frasheri
2.Naum Veqilharxhi
3.Naim Frasheri
4.Jeronim de Rada
5.Gavrill Dara
6.Pashko Vasa
7.Asdreni
8.Zef Serembe
9.Ndre Mjeda
10.Risto Siliqi
11.Mihal Grameno
12.Andon Zako Cajupi
13.Filip Shiroka
14.Luigj Gurakuqi


As kėtu se gjeta asnjė hoxhė!!

Tash te letersia Moderne:

1.Jakov Xoxa
2.Kasem Trebeshina
3.Fatos Arapi
4.Anton Pashku
5.Nazmi RRahmani
6.Martin Camaj
7.Dritėro Agolli
8.Ismail Kadare
9.Azem Shkreli
10.Ali Podrimja
11.Arshi Pipa
12.Esad Mekuli
13.Vorea Ujko
14.Petro Marko

As kėtu nuk gjetem hoxhė.

T“i numrova disa qė i lexojmė neper shkollat shqiptare se ka akoma tė tjerė me merita qė nuk janė futė nė tekstet shkollore edhe pse meritojnė njė vend tė veqantė si p.sh:

Prend Doqi, At Gjon Shllaku, Ernest Koliqi, At Anton Harapi etj etj .
E tash po e shef se me sa lule qel pranvera e mos eja tė me shkruash se me tri lule qel pranvera.
Jeni duke u ushqyer me njė propagande anti-kombtare, jeni duke e mohuarė dinjitetin , historin dhe identitetin , jeni duke u asimiluarė nė kohen e lirisė, kur as nė roberi, nuk arriti asnjė armik tė na shkrij kombtarishtė , si nė kulturė, gjuhė, arkeologji e histori.
E , sa pėr tė e ditur mirė, po tė bejė me dije se hoxhallaret kan qu zanin aty ku ju ka prek islami e jo kombi, ndersa priftat aty ku ėshtė prek kultura, kombi , gjuha edhe feja.

Zero Cool
04-06-13, 16:37
,,, At Anton Harapi ,,,

Qeky koka Harap :biggrin:

premium
04-06-13, 19:28
Qyky teme qenka shume interesante se paku njezet e dymbedhjet here kam lexu papapapa

Lapsi
05-06-13, 16:42
500 vite nuk prodhove nje hoxhe!
Gabojn te gjithe ata qe me konotacion fetar ngjyrosin historin kombetare. Shkrimi ne fjale eshte i varfer nga aspekti historik dhe tendencioz per nga aktualiteti.
Dikush eshte munduar qe te beje list prifterinjesh per te na bindur se shkrimi qenka permerak dhe i vertete. per cudi ne mesin e prifterinjve futet edhe Faiku, ambasadori i pare shqiptar!
Kur njeriu nuk di ca me be, atehere me lehte e ka te meret me gjera te kota, dhe thot me mendje hajt ishallah po na del hajr.
Pa shume diskutime, pa shume komente permendim vetem nje emer qe e zbehe kete shkrim dhe e dergon ne pleherat e kohes.
Hoxhe Ymer Prizreni- kryeministri pare shqiptar.

Psikologu
07-06-13, 08:19
500 vite nuk prodhove nje hoxhe!
Gabojn te gjithe ata qe me konotacion fetar ngjyrosin historin kombetare. Shkrimi ne fjale eshte i varfer nga aspekti historik dhe tendencioz per nga aktualiteti.
Dikush eshte munduar qe te beje list prifterinjesh per te na bindur se shkrimi qenka permerak dhe i vertete. per cudi ne mesin e prifterinjve futet edhe Faiku, ambasadori i pare shqiptar!
Kur njeriu nuk di ca me be, atehere me lehte e ka te meret me gjera te kota, dhe thot me mendje hajt ishallah po na del hajr.
Pa shume diskutime, pa shume komente permendim vetem nje emer qe e zbehe kete shkrim dhe e dergon ne pleherat e kohes.
Hoxhe Ymer Prizreni- kryeministri pare shqiptar.
P.S Faiku ose thenė mė mirė Dominiku nuk ishte hoxhė por ishte njeriu qė nuk e perfillte islamin dhe e vlersonte si njė pengesė tė zhvillimit shoqerorė shqiptarė.Nė fakt edhe kishte tė drejtė, bazuarė nė atė se nėn sundimin islamo-turk, shqiptaret pėrpos njė WC nuk kishin asgjė dhese mjerimi pershkruhet edhe nga historianet tonė por edhe nga ata tė huajtė.
Hoxhė Umer Prizreni ministri i parė, por i ciles qeveri ???!!
Tė mos thuash se Lidhja e Prizrenit krijoj njė "shtet" shqiptarė apo??
Nė fakt, historia shqiptare nuk ndahet pėr nga besimi fetarė, mirpo tė futesh hoxhallaret nė kontributin e arsimit, zhvillimit dhe pėrparimit tė shqoeris shqiptare ėshtė dicka qė bie ndesh me realitetitin,pėrkundrazi , tė tillet ishin (shumica por jo krejt) nė sherbimin e pushtuesit , pra tė Sulltaneve si pushtues gjakatarė tė kombit tonė.
Ishin ata qė asimilonin popllin duke u ndryshuarė emerė e mbiemerė e le ma fenė.

King Street
07-06-13, 09:24
Nji figure e shquar e kombit,
Mulla Idrizi se pari ishte shqiptarė e pastaj ishte fetar, te tillė kemi sot pakė nė trojet tona...!

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/527273_544941188854526_610026912_n.jpg

Lapsi
07-06-13, 19:24
Nji figure e shquar e kombit,
Mulla Idrizi se pari ishte shqiptarė e pastaj ishte fetar, te tillė kemi sot pakė nė trojet tona...!

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/527273_544941188854526_610026912_n.jpg

Ja nje thenie e Mulla Idriz Gjilani drejtuar Fadil Hoxhes ! " ... Ti , djalo po i ben argat dreqit, se liria e vatanit, ta kam thene edhe me pare , nuk fitohet me partia e tarafe, me te pafe e me SHKIJE TE VESHUR SHQIPTARĒE..