PDA

View Full Version : Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror ?


Zero Cool
02-06-13, 21:23
Nė rrugėn shpirtėrore dhe metafizike, disiplina dhe ceremoni tė ndryshme na kanė udhėhequr qė tė shkojmė drejt njė zgjimi shpirtėror dhe njė mundėsie pėr tė rritur virtytet hyjnore qė kemi brenda nesh. Qė tė mėsosh se si tė kesh njė lartėsim tė vetes, kėrkohet qė tė kalosh njė proēes pastrimi, duke ushtruar ushtrime meditative. Meditim, pėrqėndrim, vizualizim, lutje, rituale ezoterike, dhe disiplina tė ndryshme shpirtėrore janė shfrytėzuar qė tė na ndihmojnė tė zhvillohemi nė rrugėn tonė shpirtėrore dhe metafizike.

Nė kėtė rrugė tė gjatė metafizike ėshtė i nevojshėm njė mėsues shpirtėror ose Guru, tamam siē ėshtė dushi qė e bėjmė ēdo ditė. Mėsuesi shpirtėror ose Guru ka qenė nė rrugėn shpirtėrore pėr shumė vite me rradhė, ose pėr pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij/asaj, madje edhe nė jetėt e kaluara qė ėshtė i kualifikuar, qė tė jetė tė aftė nė kėtė rrugė. Gjatė kėsaj rruge tė gjatė shpirtėrore tė ecėsh pa njė ndihmės apo udhėheqės ėshtė njė detyrė shumė e vėshtirė pėr tu arritur. Vetėm disa shpirtra tė mėdhenj janė nė gjendje ta bėjnė kėtė.

Sidoqoftė, duhet tė dimė qė sipas traditės dhe zbulesės okulte, madje edhe shpirtrat e mėdhenj, si Jezusi, Muhamedi e tė tjerė kishin lidhjet e tyre me Mėsuesit shpirtėrorė, fizikė ose jo fizikė. Mėsuesit shpirtėrorė janė kėtu pėr tė na dhėnė njė shtysė ose pėr tė na motivuar kundrejt njė qėllimi ose ideali, siē janė priftėrinjtė apo hoxhallarėt, qė pėrpiqėn tė na afrojnė drejt asaj dritės tė brendshme qė ne kėmi brenda vetes, dhe kėta na ndihmojnė qė ne tė shkojmė deri nė fund tė kėsaj drite.

Tė mėsosh nga librat ka disavatazhet e veta, sė pari ėshtė paaftėsia pėr tė ndjerė praninė e njė mėsuesi shpitėror, pasi njė mėsues i vėrtetė rrezaton njė energji tė fuqishme qė stimulon shpirtrat qė ndodhen afėr tij, kur niveli i tyre mund tė bjerė shpitėrisht. Aura e Mėsuesit bėn njė nxitje tė nivelit energjetik tė gjithė atyre qė ndodhen afėr tij, kur duhet tė ngjiten njė frekuencė mė lart. Duke qėndruar gjithmonė pranė njė mėsuesi shpirtėror, gradualisht fillon tė kesh njė tranformim tė brendshėm mikroskopik nė njė shprehje mė tė lartė. Ke njė pėrshpejtim shpirtėrisht, duke qėndruar afėr njė Mėsuesi tė vėrtetė. Ai ėshtė si njė magnet qė i shkakton copave tė hekurit qė tė magnetizohen kur ata bashkėveprojnė mes tyre.

Sė dyti, librat nuk tė japin tė gjitha ēelėsat ose njohuritė e nevojshme qė mund tė hapin rrugėt metafizike nė botė mė tė larta ose shkallė mė tė larta vetėdijeje. Shumė ēelėsa nuk i gjen dot tek librat.

Sė treti, librat, me shumė vėshtirėsi paraqesin dy rrugė bashkveprimi, se sa njė Mėsues ofron.
Nga kėto tre pika (ku ka edhe mė shumė) mund tė duket se sa e nevojshme ėshtė qė tė kesh njė mėnyrė pastrimi (Mėsues). Mėsues tė vėrtetė shpirtėror ėshtė vėshtirė tė gjesh apo tė takosh. Kur takojmė njė Udhėzues tė vėrtetė shpirtėror, kjo ndodh pėr faktin sepse ky shpirt e meriton kėtė takim. Ėshtė njė shprehje okulte, ‘’ Kur nxėnėsi ėshtė gati, Mėsuesi shfaqet’’. Nxėnėsi duhet tė pregatisė veten e tij pėr ardhjen e mėsuesit qė t’i realizojė njė nivel shpirtėror, nėpėrmjet punėve dhe studimeve shpirtėrore. Ai mund tė realizohet, ata individė qė pėrpiqen tė pėrmirėsohen pa ndonjė mėsues shpirtėror do ta kenė shumė tė vėshtirė tė ngrihen lart shpirtėrish. Mund tė gėnjehemi nga mėsues qė e mbajnė veten si Mėsues shpirtėrorė ndėrkohė mund tė jenė ‘’Falsė’’, ose si njė ujk i veshur si dele dhe bariu i shpirtit.
Nė mėsimet tradicionale tė Krishtereve na ėshtė thėnė qė St.Peter, njė nga Apostujt e Krishtit, qė nė portat e Mbretėrisė sė Qiejve qėndron si rojtar, na thotė se brenda duarve tė tyre, janė ēelėsa tė ndryshėm qė mund tė hapin dyert dhe tė lejojnė shpirtin qė tė kalojė pragun dhe tė hyjė nė njė botė tė pastėr hyjnore, nė njė tokė ku mund tė hash frutet e Pemės sė Jetės.

Tė paktėn kėshtu interpretohet nga mėsimet Kristiane. Nė tė vėrtetė, ėshtė tjesht njė alegori. Njė rregull ezoterik i referohet parimit qė njė mėsues shpirtėror (Guru), (St. Peter) ėshtė i nevojshėm qė tė udhėhiqesh pėr njė zhvillim shpirtėror. Mėsuesi shpirtėror mban dhe ruan ēelėsat e zhvillimit metafizik (mistik/magjik). Duke pėrdorur ēelėsat (ligjet kozmike dhe parimet shpirtėrore) Mėsuesi transmenton disiplinėn e tij, tė jep mundėsinė qė tė tė mėsosh vetėdijen shpirtėrore (Mbretėrinė e Qiejve), dhe tė konsumosh frutet e Pemės sė Jetės (njė zgjim konstant drejt pėrjetėsisė).

Nė ditėt e hershme tė Kristianizmit, ‘’prifti’’ funksiononte mė shumė si njė mėsues shpirtėror, jo thjesht si njė predikues. Nė shekuj qė vazhduan, priftėrinjtė humbėn ēelėsat e Qiejve si rezultat i korrupsionit dhe degjenerimit tė tyre. Ata qė patėn rritje tė zilisė i humbėn ēelėsat, gnostikė ose shpirtėror e tė dijeve ezoterike. Ky ishte njė nga faktorėt qė nxiti sulmet ortodokse nė sektet kristiane tė quajtur Gnostikė. Kėta Gnostikė ishin rojtarė tė sekreteve ezoterike, esencėn e mėsimeve, tė Jezusit dhe avatarėve tė tjerė.

Duhet tė arrijmė tė kuptojmė qė jo tė gjithė mėsuesit shpirtėror kanė tė njėjtin nivel evoluimi. Ata janė tė niveleve tė ndryshme zhvillimi. Disa Mėsues ofrojnė shėrbimin e tyre veēanėrisht kundrejt masės, disa me personat nė rrugė, tė tjerėt nė plane fizike mė tė tarta pėr tė evoluar personat ose ata me njė disiplinė tė qėndrueshme qė arrijnė intacionin e parė dhe tė dytė planetar. Rrallė mund tė gjejnė Mėsues qė janė mė tė vėrtetė kompetentė dhe Mėsues qė tė udhėheqin, ata tė cilėt kanė dėgjuar njė thirrje nga shpirti, qė tė kenė arritur tė jenė tė ēliruar, ndriēuar, dhe lartėsuar. Ēdo njeri qė ėshtė i interesuar nė metafizikė dhe kulturėn shpirtėrore, do ta gjejė veten e tij njė hap larg nga Mėsuesi qė ėshtė i duhuri pėr nivelin e zhvillimit tė tij shpirtėror nė kėtė stad. Kur ai zhvillohet shpirtėrisht deri nė njė pikė tė caktuar nė bazė tė rregullave tė udhėrrėfyesit tij, ai pėrfundimisht mund ta gjejė veten e tij tė drejtohet nga Mėsues tė niveleve mė tė larta ose nė mėsime tė tjera ezoterike, ose tė njė zhvillimi mė cilėsor tė shpirtit.