PDA

View Full Version : Matura nė Luginė


Zero Cool
16-06-13, 19:39
Matura nė Luginė festohet me ritme fetare


http://www.zeri.info/third_party/timthumb/timthumb.php?src=http://www.zeri.info/uploads/Matura-presheve-360x250-1371220335.jpg&w=596&h=395&q=100&0Maturantėt nė Luginėn e Preshevės sivjet kanė sjellė risi me rastin e pėrfundimit tė shkollės sė mesme tė cilėt kishin vendosur, qė maturėn ta presin ndryshe nga tjerėt. Ata pėrfundimin e kanė festuar pėrmes organizimit tė njė mevludi, nė xhaminė e fshatit Rahovicė tė Preshevės.

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonė” ka kontaktuar dhe mėsuar se disa maturantė nė Preshevė kremtimi i maturės u ka kushtuar 300 euro mė sė paku e dikujt edhe 500 e mė shumė euro, nėse llogarisim eskurzioni, kostumet, fustani, restauranti, muzika, fotografitė, maskaratė e gjėsende tjera…

“Ne maturantėt tė cilėt kishin mbajtur mevlud nė xhami pos fitmit nė sevapeve qė nuk ka ēmim, ata kishin fituar edhe nga 500 euro tė cilta i kishin planifikuar t’i harxhojnė pėr defilime rrugėve apo resaturanteve dhe me ato tė holla pėr njė vit e kanė siguruar banesėn, menzėn dhe besa edhe autobisin Preshevė-Prishtinė…” ka rrėfyer njėri nga maturantėt e Preshevės.

Sidoqoftė, duket se Mevludin e maturantėve tė kėtij fshati tė Preshevės e mirėpritėn tė gjithė, pos pronarėt e restaurantėve dhe butiqet nga tė cilėt kishin pėrfituar para tė majme, por sivjet jo edhe nga tė gjithė.