PDA

View Full Version : Njė komunitet i ri mysliman?!


Zero Cool
05-09-13, 16:08
Shkruan: Faton Abdullahuhttp://covers.openlibrary.org/a/id/6680245-M.jpgAutori ėshtė ligjerues dhe dekan i Fakultetit Juridik nė Kolegjin “Riinvest” dhe autor i librit “Dimensionet e identitetit qytetėrues, feja - kultura - politika”


A po krijohet njė komb i ri shqiptar, apo njė komunitet i ri mysliman?Xhamia duhet ta ketė kupolėn tė bardhė, e cila duhet tė simbolizojė plisin shqiptar, dhe ezani duhet tė thirret vetėm nė gjuhėn shqipe. Nė xhami duhet tė shkruhen citate nga Kanuni i Lekė Dukagjinit. Nė muret dhe hapėsirat e xhamive duhet tė vendosen, apo tė gdhenden portretet dhe skulpturat e intelektualėve dhe patriotėve shqiptarė, dhe tė gjitha xhamitė duhet tė emėrtohen me emra shqip. Nė ytbe duhet tė valojė flamuri kuqezi tė cilėn hoxha duhet ta puthė para se tė fillojė tė thotė ēfarėdo fjale. Ky do tė jetė vetėm fillimi i ndryshimeve tė mėdha.


Mandej mund tė vazhdohet edhe me interpretime tė reja tė Kuranit dhe haditheve, si dhe pėrshtatjen dhe shtrirjen e organizuar tė tė gjithė kėtyre rirreshtimeve nė krejt tokat shqiptare. Po tė ndodhė kėshtu: a do tė mbeteshin dhe a do tė pranoheshin edhe mė tutje si myslimanė tė gjithė ata qė i bėjnė dhe fillojnė t’i zbatojnė kėto kėrkesa dhe tė gjithė ata qė i pėrkrahin dhe i vazhdojnė kėto ndryshime? Pėrgjigjen nė kėtė pyetje e gjejmė nėse mundohemi t’i pėrgjigjemi pyetjes qė del nga konstatimi i filozofit tė njohur gjerman E. Gelner, i cili thotė: “Dy persona i pėrkasin tė njėjtit komb (e njėjta vlen edhe pėr fe) nėse dhe vetėm nėse ata tė dy e pranojnė njėri-tjetrin se i pėrkasin tė njėjtit komb (fe)”. Krejt e kuptueshme se tė gjithė kėta me kėto kėrkesa tė reja pėr tė bėrė plotėsime e ndryshime tė tilla nė fenė islame te shqiptarėt, nuk do tė konsiderohen e as nuk do tė pranohen si myslimanė nga shumica e myslimanėve tė botės. Nė rastin tjetėr, ky do tė ishte themelim i njė sekti tė ri, nga jo tė paktė qė janė nė botėn islame, fenomen i pranishėm edhe te fetė e tjera monoteiste. Tė tilla kėrkesa rreth fesė islame sė paku deri mė sot nuk ka nė Kosovė. Por njė hyrje tė tillė nė kėtė ese e bėra pėr ta kuptuar mė mirė atė qė do ta analizoj mė poshtė. Nė tė vėrtetė ka diēka tjetėr nė Kosovė, konkrete dhe reale. Ka kėrkesa, refuzime, sulme e shpjegime tė reja rreth kombit shqiptar, pėrkatėsisht vlerave, ngjarjeve, figurave, trashėgimisė dhe aspiratės kombėtare shqiptare. Le ta shpjegojmė edhe kėtė, por mė gjerėsisht.

Nė disa qarqe, nga disa hoxhallarė, nga disa intelektualė, nga ndonjė deputet a parti politike, nė disa rrethe e nė disa xhami, nė disa portale e nė rrjete sociale, shtrohen pyetje, jepen konstatime e bėhen kėrkesa edhe tė kėsaj natyre, si: Prania osmane nė tokat shqiptare nuk ishte pushtim, por bashkėsundim me shqiptarėt vendas dhe periudhė lulėzimi pėr shqiptarėt, konvertimi i shqiptarėve nė myslimanė ėshtė bėrė me vullnet tė lirė e pa kurrfarė dhune apo shtrėngimi; Skėnderbeu nuk ėshtė hero i shqiptarėve pėrkundrazi, nė tė vėrtetė, ai ėshtė vetėm hero i shqiptarėve krishterė, lufta e tij ishte e gabueshme sepse ai vrau me dorėn dhe ushtrinė e tij myslimanė; se sulltanėt e Perandorisė Osmane, sidomos ata qė erdhėn nė tokat shqiptare, duhet trajtuar si heronj tė shqiptarėve dhe shpėtimtarė sepse kanė shpėrndarė fenė islame nė viset shqiptare; duhet tė ndryshohet flamuri i shqiptarėve sepse fillet i ka te fiset krishtere, (apo sė paku nė tė duhet tė shkruhet me shkronja arabe “Allahu ekber”); se shkronjat latine nuk janė adekuate ato qė duhet t’i ketė shqipja; se e drejta zakonore shqiptare ėshtė sajesė dekadente e kulturės malore tė fiseve gjysmė tė egra shqiptare; se mosmbulimi i femrės shqiptare ėshtė dekadencė; se Nėnė Tereza e ka vendin nė xhehenem; se nuk duhet tė festohet Viti i Ri sepse ėshtė haram dhe shumė tė tjera tė kėsaj natyre.

Krejt kėsaj i shtohen edhe vėrejtjet deri nė refuzim tė mėnyrės sė tė jetuarit, tė punuarit dhe tė tė vepruarit, si dhe koncepteve politike e kulturore liberal-demokratike tė botės perėndimore. Kėto konstatime, pyetje, por edhe kėrkesa, nė pėrpjekje pėr t’u pėrpunuar intelektualisht dhe politikisht, po prekin apo mė saktė kontestojnė dhe sulmojnė shtyllat kruciale mbi tė cilat ėshtė krijuar dhe mbi tė cilat qėndron kombi shqiptar, qė nga themelimi i tij. Pėr nga pėrmasa dhe intensiteti e gjithė kjo ėshtė risi. Kjo bėhet nga njerėzit qė flasin shqip dhe qė i thonė vetes myslimanė, por edhe shqiptarė, sado qė kėtė identitetin e dytė nuk e kanė tė trashėguar shumė, as qė e shquajnė theksueshėm. Kjo pėrcillet edhe me disa karakteristika tjera tipike pėr ideologjitė e ndryshme. Kėta qytetarė pėrpiqen qė edhe vizuelisht tė dallohen, me veshmbathje, me mjekra, me stil jete e tė tjera tė kėsaj natyre. Por tani njė pyetje kruciale: a po mbesin edhe mė tej kėta qytetarė, ky grup njerėzish me kėto kėrkesa dhe qėllime ende shqiptarė? Nėse prapė e thėrrasim filozofin Gelner pėr ndihmė, na del se dilema gjithsesi ka lindur dhe ka tregues tė cilėt shpejt mund tė kthehen nė fakte e realitete tė reja dhe tė na japin tė drejtė tė konstatojmė se nė Kosovė, por edhe nė disa pjesė tė tjera tė hapėsirės shqiptare, nga kombi shqiptar po shkėputet dhe po lind njė etni e re, njė komunitet i ri, me karakteristika tė reja, i cili tash pėr tash mund tė quhet komuniteti mysliman apo mund tė quhet ashtu sikundėr mund tė preferojnė ata, por zor se mund tė mbesin edhe mė shqiptarė, si shumica tjetėr shqiptare nė Ballkan. Me fe islame tė ridefinuar e tė riinterpretuar, shpesh nė kundėrshtim jo tė vogėl me atė tė trashėguar e tė aplikuar nga shqiptarėt, me mohimin pothuajse total tė vlerave e parimeve nacionale shqiptare, traditės, trashėgimisė, historisė e kulturės, por edhe me kontestim dhe refuzim tė aspiratės politike e kulturore euro-perėndimore, goxha jomiqėsor ndaj islamit jo-syni, tė cilin gjithnjė e mė shumė kanė rinisur ta kritikojnė ashpėr pėr devijime, pa as mė tė voglėn pėrpjekje pėr afrim e bashkim kombėtar tė shqiptarėve, pa kokėēarje se me konceptet e tyre pėrjashtojnė krishterėt shqiptarė nga kombi shqiptar, tė pėrqendruar mė shumė nė Kosovė dhe mė theksueshėm nė Rrafshin e Kosovės, por me gjuhė tė parė gjuhėn shqipe, me veshje dhe paraqitje tė panjohur pėr rrethanat dhe traditėn shqiptare, kėta qytetarė po i vėnė fillet e njė etnie tė re ndėr ne, e cila ndoshta mund tė konsolidohet mė qartė dhe mė fort nė tė ardhmen, ndoshta jo, gjė qė do tė varet prej shumė faktorėve.

Thėnė ndryshe kėta, duke u munduar tė ndryshojnė te tė gjithė shqiptarėt, pothuajse ēdo gjė shqiptare, por duke mos qenė tė njėjtė si asnjė komunitet tjetėr, po tjetėrsohen nga shqiptarėt, duke u bėrė diēka tjetėr, ende jo krejt qartė ēka, por gjithsesi se nuk po mbesin shqiptar. Ēka i determinoi kėto kėrkesa tė reja politike e kulturore nė Kosovė, pse kėto po bėhen tash dhe pse me kėtė intensitet, kush po i strukturon e dizajnon dhe prej cilave shtresa vijnė ata qytetarė qė i konceptojnė dhe i pėrshtatin pėr rrethanat shqiptare dhe prej nga rekrutohen ata tė cilėt i pranojnė ato? Konsideroj, sė pari, se ato po bėhen nė kėtė fillimshekull nė Kosovė sepse janė pėrgjigje, nė variantin kosovar, rirreshtimeve kulturore e politike shumė tė gjėra qė po ndodhin nė botėn arabo-islame. Kjo ėshtė njė frymė e re nė botė, njė rilindje ideologjike qė pėr bazė pėrpiqet tė marrė njė fe, islamin, e pėr mbrojtje botėn arabo-islame, pėr tė cilėn konsideroj se ėshtė e diskriminuar dhe e defaktorizuar sidomos nė krahasim me shtrirjen dhe numrin qė ka. Shqiptarėt tė njohur me identitet jo tė qėndrueshėm, jo vetėm njė herė nė historinė e tyre kanė pėrqafuar mė shpejt, mė shumė, dhe mė gjatė, se tė tjerėt ide dhe ideologji tė shpėrndara nėpėr Evropė e botė. Komunizmi ishte shembull tipik. A nuk ishin jo pak shqiptarė qė e pėrqafuan kėtė ideologji, duke e bėrė edhe mėnyrė jetese e formė pushteti e sistemi politik, a nuk ishin disa nga ata tė cilėt nė emėr tė kėsaj ideologjie vdisnin stepave tė Spanjės? A nuk po shkojnė edhe sot tė rinj shqiptarė pėr njė ideal e ideologji tjetėr pėr tė luftuar dhe vdekur nė Siri?

Konsideroj, sė dyti, gjithashtu se ato po bėhen nė kėtė fillimshekull nė Kosovė pėr shkak se nacionalizmi shqiptar, forca kryesore shtytėse e konsoliduese e luftės sė fundit te shqiptarėt, (dhe nė krejt shekullin e kaluar) ka pėrmbushur njė mision tė vet, krijimin e shtetit tė Kosovės, me ē’rast ėshtė relaksuar dhe ėshtė bėrė fleksibil, prandaj edhe mė pak agresiv e efikas kundėr ndikimeve e importeve tė huaja kulturore e politike. Pėr mė shumė, ky nacionalizėm, i cili nė rrethana normale do tė vepronte ashpėr nė rast se do tė cenoheshin vlerat shqiptare, sikundėr po cenohen sot, ka humbur jo pak nga morali pėr ta bėrė kėtė ashtu si duhet, sepse pushtetarėve, tė cilėt si pėrfaqėsues sė saj erdhėn nė pushtet, degraduan veten dhe konceptet pėr tė cilat luftuan. Ndėrkohė qė gjendja e rėndė ekonomike, jostabiliteti juridiko-politik, korrupsioni dhe hajnia tash sa kohė nė Kosovė bėhen pandalshėm ushqyes tė majmė tė ideologjive tė reja, gjė qė e bėn Kosovėn tokė shumė pjellore pėr farėn e kėsaj apo ēfarėdo ideologjie tjetėr. Por kjo nuk ėshtė e tėra.

Sė treti, konsideroj se pėrveē kėtyre faktorėve, ėshtė edhe njė tjetėr element shumė i rėndėsishėm, i cili ndikon qė te shqiptarėt myslimanė, kjo ide dhe kjo ideologji apo ky projekt dhe ky koncept kulturor, fetar e politik tė gjejė vend pėr shtrirje. Pėr aq sa ėshtė luftuar shqiptarizmi, apo pėr qa sa ėshtė diskriminuar dhe ėshtė sulmuar ēdo gjė shqiptare nė shekullin e fundit dhe nė fillim tė kėtij shekulli, dhe pėr aq sa ėshtė dobėsuar identiteti shqiptar, pėr aq te njė pjesė e qytetarėve, te disa familje tona, kanė gjetur vend tė pėrshtatshėm pėr tė zėnė farė e shtrirje identitetet e tjera fetare, kulturore e tė tjera, joshqiptare. Tė qėndruarit dhe tė mbeturit si shqiptarė ka qenė posaēėrisht e vėshtirė nė njėqind vjetėt e fundit pėr shumėkėnd, prandaj jo pak nė Kosovė, nėse nuk janė konvertuar nė diēka tjetėr, mosshquarja e identitetit shqiptar pėr ta ka qenė vazhdimisht premisė e mbijetesės dhe bėrje lak dhunės e diskriminimit. Mu te kėto shtresa njerėzish dhe te kėto familje me identitet tė zbehur shqiptar, ėshtė bėrė mė e lehtė mbjellja e farės sė re sot, pėr njė identitet tė ri, sikundėr ėshtė ai qė unė po e quaj kėtu identitet i komunitetit tė ri mysliman. Tek kėto shtresa shumė lehtė po kontestohet ēdo gjė shqiptare, sepse shumė punė ka kryer vite mė parė komunizmi jugosllav dhe pandalshėm shteti serb, sidomos represioni dhe diskriminimi i organizuar shtetėror e kulturor i kėtij shteti. Pėr mė shumė edhe nė rrethanat aktuale nė Kosovė, krejt kjo merr mbėltim dhe shtrirje mė tė kollajshme te kėto shtresa, sepse shqiptarizmi sot ėshtė vlerė e pambrojtur me ligj, bile ai as qė njihet me kushtetutė. Ai nė Kosovė vazhdon tė jetė vetėm vlerė gjysmėklandestine, e cila as nuk ushqehet, as pėrpunohet e pėr tė cilėn as nuk investohet. A po lind pra njė komunitet i ri mysliman nė Kosovė? Po, ai po krijohet pa pikė dyshimi. A do tė konsolidohet ky proces pėr t’u theksuar dukshėm dhe bindshėm pėr t’u bėrė edhe kategori kushtetuese si komunitet i ri, mbetet tė shihet. Do tė ishte mė mirė qė kjo tė mos ndodhė dhe kjo tė mbetet vetėm njė ideologji si tė tjerat dhe tė davaritet ngadalė pa pasoja ashtu si erdhi. Por shteti i Kosovės ėshtė i brishtė dhe jo sa duhet shqiptarė pėr tė qenė i fortė dhe efikas pėr ta parandaluar gjithė kėtė me elegancė. Nėse lind ky komunitet, shqiptarėt nuk do tė mund tė bėjnė shumė, veēse ta pranojnė kėtė komunitet tė ri ashtu si edhe atė ashkali, egjiptas, goran, torbesh dhe ta trajtojnė atė nė mėnyrėn mė demokratike tė mundshme, por duke u munduar tė mbajnė ekuilibrin, tė brishtė, por jetik nė Kosovė, pėr tė siguruar qė shqiptarizmi dhe aspirata euro-perėndimore tė gėrshetohen suksesshėm dhe pėrmbajtėsisht.

AmonRa
05-09-13, 17:07
Para shpalljes sė Islamit arabėt jetonin nė gadishullin arabik, me njė diasporė nėpėr viset e Kananit, Mesopotamisė dhe Azisė sė Vogėl. Pjesa mė e madhe e tyre tė quajtur beduinė jetonin nė shkretėtirė dhe nė kufijtė e saj duke u marrė me blegtorinė e deveve. Kėta arabė ishin politeistė. Besonin nė shumė perėndi, nė mesin e tė cilėve ishte dhe Allat perėndi e hėnės. Adhuronin Gurėt e Zinj nė Mekė, ku mbanin pelegrinazh ēdo vit, duke u sillur rreth kėtyre gurėve.

Fiset arabe beduine ishin nė luftė tė vazhdueshme mes vete, dhe kjo duhet tė ketė qenė njė ndėr brengat kryesore tė Muhamedit, motivi kryesor qė tė shpallė fenė e re.
Nė Mekėn e asaj kohe qė ishte qytet tregtar, jetonin edhe njė numėr ēifutėsh e kristianėsh me tė cilėt Muhamedi duhet tė ketė rėnė nė kontakt patjetėr. Muhamedi e shihte edhe politeizmin si njė pengesė drejt bashkimit tė arabėve, sepse secili fis kishte zotin ose zotat (panteonin) e vet. Muhamedi e shpalli fenė e tij vetėm nė moshėn 40-vjeēare dhe kjo dėshmon mjaft mirė se pėr gjithė kėto vite ai ka pasur kohė mjaft tė mendohej e tė planifikonte fenė qė do tė bėnte.

Feja islame u krijua si njė ngjizje e kulteve tė deriatėhershme arabe me monoteizmin judeokristian. Perėndia e vetme nė kėtė fé ėshtė Allahu. Kjo mund tė vijė nga emri i perėndisė pagane Allat, duke u transformuar emri, ose mund tė jetė variant i fjalės 'ilah' qė dtth zot. Ndryshe nga gjuhė tjera ku emri lakohet duke ndryshuar nė fund, nė arabisht emri ndryshon nė fillim psh. Allahu, nė gjinore bėhet Ullahu, (Rahmetullahi, Kelimullahi etj) kėshtuqė edhe "ilahi" shumė mirė mund tė jetė variant i emrit Allah.

Kėshtu nė pikėn kryesore, nė perėndinė qė besohet kjo fé ėshtė arabe. Nga ana tjetėr lidhja e Allahut me Allatin, qė ėshtė perėndesha e hėnės, nuk ėshtė pėr t'u injoruar, meqė duke qenė se feja islamike mban kalendarin hėnor, dhe nėpėr minare vihet gjysmėhėna si simbol, nėpėr flamuj islamikė poashtu vėhet gjymėhėna, atėherė ėshtė e natyrshme tė mendojmė qė kjo u nis si kult i hėnės e ashtu edhe doli.

Ndėrkaq tė ashtuquajturat "melaikhi" apo engjėj, nuk ishin perėnditė arabe, por engjėjt e fesė judeokristiane ēifute, Mikael, Gabriel, etj. qė iu ndėrrojnė emrat nė arabisht si Mikail, Xhebrail etj. Janė caktuar engjėjt judaikė nė vend tė perėndive arabe, me qėllim qė t'i pėrmbahet politikės kryesore tė ndjekur nga Kurani, anti-paganizmit.
Kjo ndonėse nė shikim tė parė duket korrekt, nė tė vėrtetė edhe engjėjt e fesė judeokristiane janė perėndi tė lashta hebraike, qė nė fenė judaike u mbajtėn si engjėj. Kur jemi tek mitet, qė nga krijimi i njeriut tė parė e deri tek profeti i kristianizmit Krishti, Kurani i ka tė njėjtėt personazhe, tė njėjtat histori me judeo-kristianizmin.

Ndryshojnė emrat ngapak, si pasojė e ndryshimeve gjuhėsore, psh Adami bėhet Adem, Eva bėhet Hava, Abrahami bėhet Ibrahim etj. Me njė fjalė huazim i mirėfilltė nga judeokristianizmi ose plagjiat.
Ndryshime tė vogla ka edhe nė ngjarje, ashtuqė ngjarjet e shkruara nė Kuran duken tamam siē janė, motėrzime ose plagjiate tė legjendave ēifute. Nė pėrgjithėsi kėto ndryshime nga arabėt interpretohen paturpėsisht si njė saktėsi e Kuranit kundrejt pasaktėsisė qė kanė librat tjerė. Pelegrinazhi ndryshe i quajtur haxhillėk, sėrish ėshtė njė ngjizje e paganizmit arab me judeokristianizmin. Sepse vetė vendi ku mbahet pelegrinazhi,
Meka, ishte vendi ku mblidheshin dhe paganėt arabė pėr pelegrinazh, gurėt e zi janė po ata tė njėjtit qė kanė qenė para Muhamedit etj. Kurse si dukuri judeo-kristiane kėtu paraqitet obligimi i besimtarit qė edhe nga vise tė largėta tė vijė njė herė nė jetė nė Mekė, ngjashėm sikur nė kristianizėm, ku pelegrinė nga e gjithė Evropa shkonin nė Jeruzalem.Kjo e fundit vje si pasojė e universalizmit qė pretetendojnė tė dyja fetė. Apokalipsa i quajtur "Kiamah" (kjameti, qameti), ėshtė njė besim karakteristik pėr tė tri fetė semite (judaizmi, kristianizmi dhe islamizmi). Njėherėsh ky ėshtė besim karakteristik pėr tė ashtuquajturin Apokalipticizėm.
Kėtu ideja ėshtė se do tė vijė njė ditė kur ēdo gjė do tė shkatėrrohet mė saktė zoti do tė shkatėrrojė tėrė gjithėsinė, tė gjithė njerėzit do tė vdesin, zoti do t'i gjykojė njerėzit sipas veprave qė kanė bėrė dhe sipas ligjit qė ka caktuar vetė nė libėr.

Ky ėshtė njė ndėr obsesionet kryesore tė besimtarit, dhe gjithsecili besimtar ka frikė kėtė ditė sikur ajo do tė vijė pėrnjėmend, dhe thua ti sikur na qenka e domosdoshme qė kjo ditė tė vijė. Ideja e Kiametit qėndron si njė shpatė Dhamokleu mbi qafėn e besimtarit, dhe saherė qė shohin dikė duke punuar keq, pėrmendin Ditėn e Gjykimit. Kada Kaderi i Zotit, ėshtė njė ide tjetėr absurde dhe kundėrthėnėse, sipas sė cilės ēdo gjė qė ndodh ndodh me urdhėrin e vullnetin e zotit.

Kjo bie nė kundėrthėnie me besimin nė gjykimin e zotit, qė do tė dėnohen njerėzit sipas veprave qė kanė bėrė, sepse pėr ē'arsye do t'i ndėshkojė zoti njerėzit pėr njė punė qė ka ndodhur me urdhėrin dhe vullnetin e vet zotit?

Dy lutje kryesore tė Islamizmit janė huazuar direkt nga Kristianizmi. E para ėshtė formula e trinisė sė shenjtė, "Nė emėr tė Atit, Birit, e Shpirtit Shenjtė" qė nė Islamizėm u bė "Nė emėr tė Allahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit".

Kėtu nuk ka ndonjė paqartėsi, meqė zoti ėshtė Ati nė krishterim, sikurse Allahu nė Islamizėm. Biri ėshtė Krishti, qė nė kėtė lutje i pėrgjigjet Mėshiruesit, dhe Krishti na paraqitet nė pėrgjithėsi Mėshirues. Shpirti i Shenjtė ėshtė Mėshirėbėrėsi. Lutja tjetėr ėshtė lutja kristiane "Ati ynė qė je nė qiell", qė u fut si kapitulli i parė i librit islamik, Kuranit.

Tė bėjmė krahasimin mes tė dyjave:

Ati ynė, qė je nė qiell, shejtnue kjoftė emni yt, ardhtė mbretnia jote, u baftė vullnesa jote, si nė qiell ashtu nė dhe. Bukėn tonė tė pėrditshme epna ne sot, e ndiejna ne fajet e mėkatet tona, si i ndiejmė na fajtorėt tonė. E mos na len me ra nė keq, por largona prej gjith sė keq. Ashtu kjoftė.
1. Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
2. Falėnderimi i takon All-llahut , Zotit tė botėrave !
3. Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
4. Sunduesit tė ditės sė Gjykimit!
5. Ty tė adhurojmė dhe prej Teje ndihmė kėrkojmė!
6. Udhėzona nė rrugėn e drejtė!
7. Nė rrugėn e atyre ndaj tė cilėve ke bekimin, e jo nė tė atyre qė je i hidhėruar , dheqė kanė humbur !
Amin

Nė tė dyja rastet fillohet me njė lartėsim tė perėndisė semitike, theksohet se do tė vijė dita e gjykimit (ardhtė mbretėria jote), adhurohet dhe kėrkohet ndihmė nga perėndia semitike (bukėn tonė epna...), lut perėndinė semitike qė tė mos e lejojė besimtarin tė shkojė "rrugės sė keqe", dhe nė fund lutja karakteristike semite "Amin".

Namazi ėshtė kushti kryesor (nė radhėn e ritualeve) pėr tė qenė musliman.
Cili ėshtė funksioni i kėtij rituali, dhe me ēfarė arsyetohet ky detyrim? Namazi ėshtė lutja pesė herė nė ditė qė bėjnė islamikėt. Namazi nė vetvete ka kushte tjera tė cilat duhet tė plotėsohen nė mėnyrė qė tė jetė i vlefshėm, dhe shumica nga kėto kushte kanė pėr funksion kryesor ndikimin nė trurin e njeriut pėr ta transformuar atė nė njė qenie ēfarė do tė dėshironte Muhamedi po tė ishte gjallė.
Disa nga kėto kushte kanė tė bėjnė me pastėrtinė, psh nuk bėn tė jetė besimtari i papastėr, duhet tė pastrojė ekstremitetet kryesore (gjymtyrėt, kokėn, fytyrėn), tė ketė rrobe tė pastėra, dhe vendi ku falet tė jetė i pastėr. Ky ėshtė njė kusht me efekte psikike, pėr tė krijuar medomos respekt tek besimtari pėr kėtė ritual, nė shkretėtirėn e tė djersiturėve ku pastėrtia ėshtė e kėrkuar.

Kushti tjetėr, pėr t'u kthyer kah Meka, gjatė tė luturit, tregon arabocentrizmin e fesė islame, dhe kėtu qėllimi kryesor ėshtė qė tė krijohet tek besimtari respekti pėr Arabinė, qė Arabia me Kabėn e saj tė jetė qendra e botės. Namazi nė pėrgjithėsi ka si funksion kryesor sugjestionimin apo vetė-sugjestionimin i individit-besimtarit.
Me kėtė ritual besimtari pesė herė nė ditė ia kujton vetes se i pėrket Arabisė, se ėshtė i lidhur me Arabinė, i pėrulet Arabisė kur i lutet zotit. Nė rastin e lutjeve tė thėna, kėto thuhen arabisht. Me siguri qė duke i thėnė pesė herė nė ditė ato fjalė, njė ditė ia ngjallin kurreshtjen qė t'ua dijė kuptimin, dhe kjo ėshtė njė metodė mjaft efikase pėr t'a imponuar gjuhėn arabe, edhepse nė tė vėrtetė nuk ia ka askush nevojėn kėsaj gjuhe. Nė rastin e arabėve, ata ua dinė kuptimin atyre fjalėve, dhe sėrish shėrbejnė pėr sugjestionim, sepse nė tėrėsi i dedikohen perėndisė semitike Allahut.

Nė fund ėshtė edhe detyrimi qė njė herė nė javė tė falet nė faltore sė bashku me tė tjerėt, dhe duke qenė se aty ka muslimanė pa dallim kombi, ky ritual nė kėtė mėnyrė shėrben edhe si shkatėrrues i identitetit kombėtar sepse e bėn individin tė shoqėrueshėm e tė afėrt me popujt tjerė, sepse ai do tė falet nė faltore pėrkrah jevgut, para turkut, prapa arabit, dhe afėr njė serbi musliman etj.

E tėrė kjo psikozė arsyetohet si njė detyrim nga zoti.

Agjėrimi ėshtė njė zakon tjetėr islamik, qė zgjat njė muaj rresht, gjatė gjithė ditės qėndrohet pa ngrėnė, pa pirė, pa tymosur (duhan) dhe pa bėrė seks, e kėto lejohen vetėm natėn.
Tri tė parat, shėrbejnė pėr tė ndėrruar pėrbėrjen kimike tė gjakut e bashkė me tė edhe ndjenjat dhe karakterin e individit, duke shpėrlarė trurin nė mėnyrėn mė efikase tė mundshme. Individi duke qenė nė gjendje tė dobėt (uritur, etur, etj), pranon lehtė auto-sugjestionet nga namazi nga i cili nuk heq dorė edhe gjatė muajit tė agjėrimit, ndėrkohė qė nuk mungojnė as leximet e kuranit tė cilat kėshillohen gjatė kėsaj periudhe.
Ndalimi i seksit, ėshtė jo vetėm dukuri pėrcjellėse e ndalimit tė ushqimit e ujit, por mė tepėr njė metodė pėr kontrollimin e plotė tė individit. Nė pėrgjithėsi nėpėr sekte e kulte tė ndryshme sidomos ato me qėllime negative, rėndom kontrollohet jeta seksuale e besimtarit, sepse vėnia nėn kontroll e jetės seksuale e bėn rob tė tėrin, rob psikik.

Nė fund ia vlen tė pėrmendim edhe tė ashtuquajturat Taravķtė, qė janė predikime disa orėshe gjatė muajit tė agjėrimit, pra pėr 30 ditė rresht, tė cilat bėhen pas namazit tė natės, qė nuk kanė tjetėr funksion pėrveē tru-shpėrlarjen e besimtarėve, duke u futur idetė e Kuranit nė kokė, duke ua forcuar ato qė ua kanė futur nė kokė mė herėt, dhe duke ua bėrė bajat idetė qė nuk pėrputhen me Kuran.
Edhe ndėrtesat fetare janė tė ndikuara nga stili kristian. Kėshtu duke dashur t'i imitojnė kishat, pėrkatėsisht kumbonaret, islamikėt ndėrtuan minare, veēse nė vend tė kėrcasė kumbona thirret ezani.

Kjo ėshtė tėrėsisht kopjim nga judeokristianizmi.

AmonRa
05-09-13, 17:09
Feja islame pra siē thamė u krijua nga Muhamedi pėr tė bashkuar arabėt dhe pėr t'a bėrė popullin arab faktor politik nė rajon. Pėr kėtė ende sot shėrben Kurani. Vetė falja kolektive e namazit shėrben pėr tė kriju mendėsinė kolektive tek besimtarėt, se ata i pėrkasin asaj tufe, dhe se bariu i tyre ėshtė imami (prijėsi i xhamisė).

Nė kėtė funksion janė edhe vargjet kuranore qė bėjnė thirrje pėr luftė, pėr armatosje, pėr bashkim, etj. Po radhisim disa prej tyre: El Enfal 60. E ju pėrgatituni sa tė keni mundėsi force e kuaj tė caktuar pėr betejė kundėr atyre e me tė, ta frikėsoni armikun e Allahut, armikun tuaj dhe tė tjerėt...

El Tewbe 5. E kur tė kalojnė muajtė e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė ti gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg.
El Tewbe 11. Po, nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezėr nė fe. Ne sqarojmė agumentet pėr ata njerėz qėkuptojnė.
El Tewbe 29. Luftoni ata qė nuk besojnė Allahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguarii Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.
El Huxhurat 9. Nėse dy grupe besimtarėsh tentojnė tė luftojnė ndėrmjet vete, ju pajtoni ata, e nė qoftė se ndonjėri prej tyre e sulmon tjetrin, atėherė luftonie atė grup qė vėrsulet me pa tė drejtė, derisa tķi bindet udhėzimit tė All-llahut, e nėse ktheheni, atėherė me drejtėsi bėni pajtimin ndėrmjet tyre, mbanie drejtėsinė, se vėrtet All-llahu i do tė drejtit.
Kėtu shohim qė vargu i fundit shėrben pėr tė forcuar kohezionin mes muslimanėve-arabėve, vargu i parė bėn thirrje pėr armatosje dhe pėrgatitje pėr luftė, vargjet dy, tre dhe katėr, bėjnė thirrje qė tė luftohen, tė vriten e tė mposhten vazhdimisht gjithė ata qė nuk janė muslimanė. Kjo edhe ėshtė mėnyra kryesore se si mė parė u zgjerua islami dhe kombi arab nėpėr gjithė Mesdheun jugor qė nga Kina e gjer nė Spanjė, periudhė qė muslimanėt e evokojnė me krenari, anipse kjo ishte pushtim i popujve tjerė, gjė qė nuk e do askush pėr vete, e as vetė muslimanėt. Jo vetėm kaq por sipas Kuranit, lufta nuk duhet tė ndalet asnjėherė pėrveēse kur e tėrė bota tė bėhen muslimanė:
El-Enfal 39. Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari, e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr Allahun. Po nėse ata ndalen, Allahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė. Sikurse nė vargjet mėsipėrme, edhe kėtu, ka dy rrugė, "o bėhu musliman o tė vrava".

Madje pėr kėtė shembulli i parė dhe mė i mirė ėshtė rasti kur toka dhe qielli me plot dėshirė dhe vullnet iu bindėn Allahut nėn frikėn e kėrcėnimit tė pėrdorimit tė dhunės:
El-Fussilet 11. Mandej e mėsyu qiellin e ai ishte tym dhe atij e edhe tokės i tha: "Qasuni urdhėrit Tim me dėshirė ose me dhunė" Ato tė dyja thanė: "Po i qasemi me dėshirė"
Kjo ka ndodhur edhe gjatė shekujve qė nga shpallja e Islamit, ku popuj tė tėrė janė detyruar dhunshėm qė tė kalojnė nė Islam "me dėshirėn e tyre" (vetė fjalia ėshtė nė kundėrthėnie, por kėshtu ėshtė e shkruar nė Kuran). Ende sot popujt trashėgimtarė tė Kalifateve nuk e pranojnė dhunėn qė kanė bėrė mbi popuj tjerė, por theksojnė se islami u pėrhap me dėshirė.

Njė fe e kėtillė mbetet rrezik permanent pėr ēdo popull tjetėr (jo-arab), sepse pranimi i Islamit nuk ėshtė thjesht njė ndėrrim i kultit apo i perėndisė. Ky ėshtė njė ndėrrim i mėnyrės sė jetesės, njė kulturė e tėrė, kulturė e re pėr cilindo popull, njė kulturė arabe e kristalizuar nė Kuran, qė iu imponohet popujve tjerė me shpatė.

Mėnyra se si islamizmi arabizon popujt tjerė, ėshtė e vetvetishme. Ajo qė bėn sundimtari arab mbi popujt e pushtuar ėshtė vetėm islamizimi, qė ata tė pranojnė fenė. Mė pastaj arabizimi bėhet vetvetiu. Kėtu ndikojnė shumė elemente, sė pari adhurimi i gjuhės arabe. Vetė Kurani dėshmon se kjo fe ėshtė vetėm pėr arabishtfolėsit, kur thuhet:

El-Fussilet 3. Libėr qė ajetet e tij janė tė shkoqitura, duke qenė Kuran arabisht pėr njė popull qė di ta kuptojė. Kjo do tė thotė, se vetėm nė arabisht e kupton Kuranin. Detyrimisht mėsohet gjuha arabe, qė tė kuptohet fjala e zotit, pėrndryshe "nuk je besimtar i devotshėm". Kjo ėshtė e sqaruar edhe mė mirė nė fjalėn popullore arabe "Kurani i vėrtetė ėshtė vetėm arabisht, tė tjerėt janė kopje tė pėrkthyera". Sė dyti adhurimi i vendeve arabe, bėhet siē e pėrmendėm mė lart pėrmes pelegrinazhit, si dhe pėrmes namazit. Secili islamik pesė herė nė ditė, pėrkulet para Arabisė tė cilėn e ka si ndėrmjetės mes tij dhe Allahut. Kjo krijon respekt dhe adhurim pėr Arabinė. Ai vend mbahet pastaj si qendra e botės, dhe njėfarė respekti sadoqė nė rrugė subkoshiente e ofron edhe pėr popullin arab. Historia islamike, nė thelb ėshtė ēifute-arabe, me njė fjalė semite.
Mė pas historia islamike e kohės sė Muhamedit dhe pas Muhamedit, pėrsėri nė pjesėn mė tė madhe ėshtė arabe. Edhe perandoria e fundit qė mbahet si turke, nė tė vėrtetė sundimtari ishte arab, pėrdorej shkrimi arabisht, dhe vetė gjuha turke ishte mbushur aq shumė me arabizma sa po tė zgjaste edhe pak ai pushtet turqit do tė arabizoheshin plotėsisht. E si tė mos jetė arabizuese njė fe, qė tė vėrshon jetėn tėnde me ēdo gjė arabe?
Vėllazėrimi gjithė-islamik. Islamizmi i kurajon popujt qė tė shoqėrohen mes vete, tė mos ndahen, madje edhe martesat t'i bėjnė bashkė.
El Huxhurat 13. O njerėz! Vėrtet Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se tek Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur, e Allahu ėshtė shumė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.
Edhe hadithi i Muhamedit thotė tė njėjtėn gjė: "Nuk ka pėrparėsi arabi ndaj jo arabit, e as jo arabi ndaj arabit, pėrveē se nė devotshmėri."

Pra sipas Islamizmit ndarja nė popuj, kombe, fise, raca, ka vetėm kuptimin qė tė njihen njerėzit mes vete, dhe asgjė mė shumė. Kurse rėndėsinė mė tė madhe e ka devotshmėria fetare, kėshtu qė muslimanėt nxiten e kurajohen qė tė jenė mė muslimanė se deri atėherė, e kjo bukvalisht do tė thotė "mė arab se deri atėherė", duke qenė se islamizmi ėshtė kulturė arabe e kristalizuar nė njė libėr.
Sė dyti martesat mes popujve nxiten nga Kurani:

25. Dhe kush nuk ka prej jush mundėsi materiale qė tė martohet me femra tė lira besimtare, le tė martohet me ato besimtare tuaja qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat). All-llahu di mė sė miri pėr besimin tuaj. Ju jeni nga njėri- tjetri (tė njė origjine). Martesat mes popujve tė ndryshėm muslimanė, shkatėrrojnė thelbin e kombit, qė ėshtė raca apo ndėrtimi gjenetik. Pos kėsaj nė martesat e dy jo-arabėve, arabishtja si gjuhė feje, mbetet si kompromis mjaft i mirė, duke bėrė qė gjenerata e re tė arabizohet, e sidomos kur njėri bashkėshort ėshtė arab, atėherė s'ka dyshim qė arabishtja mbetet nė rend tė parė si gjuhė amtare.

Do tė ishte mirė tė bėjmė fjalė edhe pėr asimilimin e ngadalshėm nė rrafshin kulturor, qė ndodh larg trojeve arabe, psh te populli shqiptar. Islamizmi ndalon muzikėn me instrumente, dhe lejon vetėm muzikėn korale, me njė melos vajtues, kushtuar fesė islame apo Allahut, tė ashtuquajturat "ilahije". Kėto kėngė kanė karakter degjenerues pėr individin, sepse kanė melos vajtues tė stilit "aman-aman", pėrmbajtjet janė nga mė degjenerueset psh. kėngėtari pendohet pse nuk ėshtė bėrė musliman mė herėt por ka pritur deri atė ditė, vajton se ēfarė do t'a gjejė kur tė shkojė nė ferr (xhehenem) pra nė ditėn e gjykimit, pendohet pėr veprat anti-islamike qė i ka bėrė deri atėherė, etj.
Por ky zakon ka funksion degjenerues edhe pėr tėrė kombin.
Paramendoni se si e tėrė epika jonė kreshnike zhduket pėrnjėherė, si pasojė e asaj se ndalohen instrumentet. Ose se si do tė mund tė zhdukej e tėrė epika jonė sikur shqiptarėt tė ishin bėrė muslimanė tė zellshėm qė nė ditėt e para tė Osmanisė.

Karakteri shkombtarizues i Islamizmit shihet edhe nė ndalimin e paganizmit, e praktikave rituale pagane, adhurimit tė gjėrave tjera pėrveē Allahut, festimit tė festave tjera (kombtare) me pėrjashtim dy festat arabe Kurban Bajrami e Fitėr Bajrami, ndalimi i emrave shqip ose ēfarėdo gjuhe tjetėr, me pėrjashtim tė emrave arabė. Me njė fjalė njė kulturė e tėrė, dhe njė mitologji e tėrė qė ėshtė shpirti i njė kombi, humb nė harresėn e pėrjetshme si pasojė e tru-shpėrlarjes qė shkakton Islamizmi. Duke qenė se njė komb ka si veti kryesore racėn (gjakun), gjuhėn, kulturėn, dhe siē pamė mė sipėr qė tė tria kėto shkatėrrohen apo tjetėrsohen nėn ndikimin e Islamizmit, atėherė ėshtė plotėsisht e qartė se islamizmi ėshtė ideologji shkombėtarizuese.

Gjėja qė mė sė shumti e prek njeriun normal, dhe e bėn tė ketė mėshirė pėr kėto viktima ėshtė idiotizimi i intelektit nė ato pėrmasa ēfarė nuk i ndodh askujt.
Tė tillėt, janė nė gjendje tė besojnė se edhe dielli sillet rreth tokės, edhe evolucioni nuk ėshtė i vėrtetė meqė e kundėrshton kurani, edhe mrekullitė qė kinse kanė ndodhur para mija vjetėsh nga profetėt, besohen madje shfaqin ndjenja habie, "au ēfarė mrekullie ka bėrė zoti".

Zakonisht nė kushte paqeje Islamin e frekuetojnė kategori tė caktuara: tė varfėrit qė nxiten pėr kėtė me anė tė ndihmave humanitare qė iu ofrohen, njerėzit qė nuk kanė mundur tė gjejnė veten, njerėz me probleme si pijanecė, narkomanė, etj. Me kalimin e kohės Islami pėrhapet edhe mė tepėr pėrmes konvertimeve, si dhe pėrmes martesave, sepse sipas Kuranit martesa lejohet vetėm nėse jo-muslimani kalon nė islamizėm. Nė rastet kur populli ėshtė nominalisht musliman, por nuk mbajnė fenė, atėherė ėshtė edhe mė lehtė, sepse shfrytėzojnė si karrem pikėrisht identifikimin e popullit si musliman, dhe kritikojnė mungesėn e devotshmėrisė. Nė pėrgjithėsi rolin mė tė madh e luan propaganda.

Nga sa pamė deri tash, Islami mbetet rrezik nė veēanti pėr kombin shqiptar, dhe nė pėrgjithėsi pėr tėrė botėn.
Qėllimi i islamikėve ēka iu shkruan edhe nė libėr ėshtė arabizimi i tėrė botės, edhepse njė pjesė e tyre nuk janė tė vetėdijshėm pėr kėtė, sepse mendojnė se vetėm fenė po e pėrhapin.

Si i tillė islamizmi duhet tė luftohet.

Njė ndėr mėnyrat e luftimit ėshtė vetėdijėsimi i popullit, pėr rreziqet qė sjell kjo fé, por edhe pėr dėmet qė na ka sjellur. Duhet pėrqėndruar nė pikat kryesore:
1. Feja asimilon kombin
2. Pėrēan kombin
3. Ėshtė jo-shkencore e kundėr shkencės
4. Diskriminon femrėn.

Mėnyra tjetėr ėshtė sanksioni shoqėror leēitja: Viktimat e kėtilla meqė kanė zgjedhur qė tė jenė viktima duhet tė pyeten, "a do mė shumė shqiptarin e fesė tjetėr, a turkun musliman", dhe nėse mė tepėr do turkun musliman, ky njeri duhet tė leēitet nga tė gjithė, duhet tė linēohet tė lihet vetėm, askush tė mos i shkojė nė vizitė, dhe askush tė mos ia hap derėn. Sepse njė njeri i tillė ėshtė antishqiptar, dhe nėse jemi shqiptarė nuk duhet t'i japim bukė, e ai tė na vrasė nė bukė tonė.

Sa i pėrket problemit se nuk bėn pa fé, kjo ėshtė thjesht njė e pavėrtetė.
Viktimat e kėtilla jo vetėm qė kanė pėrvetėsuar idenė se ekziston njė zot qė i sheh vazhdimisht se ēfarė po bėjnė, etj, por edhe kanė krijuar bindjen se nuk jetohet pa njė tė tillė besim.
Pra vetė ekzistenca e ateistėve e rrėzon kėtė pohim. Njeriu nuk ka nevojė pėr kurrėfarė besimi.

Megjithatė nėse dikujt i pėlqejnė kėto gjėra, atėherė mund tė shpikė diēka nga vetja, e t'a mbajė vetėm pėr veten e tij, ose tė zgjedh ndonjė nga kultet ilire, por jo tė pėrhap sėmundjet arabo-ēifute nė mesin tonė duke ndihmuar asimilimin kombit.

Meqė ra fjala pėr kultet ilire, pothuajse ēdo element i islamit ka elementet pėrgjegjės nė mitologjinė iliroshqiptare:
Nė vend tė pagėzojmė fėmiun me emra arabė, kemi emra iliro-shqiptarė, nė vend tė kulteve tė Allahut e Jehovės, kemi mjaft kulte tė lashta ilire, qė janė shumė mė tė kuptimta se sa asburditetet semitike, nė vend tė festave arabe (Bajram) sipas kalendarit hėnor, kemi festat pagane tė motmotit qė janė me prejardhje tė lashtė pellazgo-ilire, nė vend tė legjendave semitike pėr profetė kemi epikėn kreshnike me herojt tanė, etj.

Guri i madh
05-09-13, 19:34
po krijohet nji etnitet i zdralanave e i zgjyrave me do mjekrra te ndyta qe nuk do tju zgjat shum e kan gjet Kosoven me probleme ma te mdha siq esht shtet ndertimi e kta zdralana e kan ngrit koken po nuk do tju zgjat shum

power8
09-09-13, 11:04
po krijohet nji etnitet i zdralanave e i zgjyrave me do mjekrra te ndyta qe nuk do tju zgjat shum e kan gjet Kosoven me probleme ma te mdha siq esht shtet ndertimi e kta zdralana e kan ngrit koken po nuk do tju zgjat shum
Bajram Asllani ende kėrkohet nga FBI-ja

Bajram Asllani vazhdon ta kalojė jetėn i qetė nė Mitrovicė. Pak ka ndryshuar nė tė pėrditshmen e personit qė nga vera e vitit 2010, kur e kėrkonin Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, si tė dyshuar pėr ndėrlidhje me terrorizėm.
FBI (Federal Investigation Bureau) kishte pėrgjuar komunikimin e Asllan Bajramit dhe tė riut nga Gjilani, Hysen Sherifit, i cili kishte emigruar si refugjat nė vitin 1999 nga Kosova nė SHBA, transmeton “Tribuna”.

Sherifi u dėnua nga drejtėsia amerikane nė janar tė vitit 2012 me 45 vjet burg sė bashku edhe me disa tė tjerė me prejardhje nga vendet e Lindjes, pasi u gjetėn fajtorė si persona tė pėrfshirė nė plane terroriste pėr tė sulmuar trupat amerikane jashtė SHBA-ve, pėrfshirė edhe nė Kosovė. /Tribuna/
________________________________

http://www.telegrafi.com/lajme/bajram-asllani-ende-kerkohet-nga-fbi-ja-2-35902.html
_________________________________________

euleshi e ruen si syte e ballit me que n'siri me liftue "diktaturen" e asadit. Dofare bajramash si ky, franca e amerika i prun ne pushtet edhe n'libi e tunizi.

the godfather
13-09-13, 18:38
Mos inkuadrimi im ne kete forum w ndoshta te shum te tjerve qe ishin para disa viteve eshte bere per shkak se forumi Dardania.de eshte bere nje forum qe shkakton perēarje nga.disa individ qe marrin materiale te ndryshme copy/paste vetem e vetem te bejne sa me shum perēarje duke e shkaterruar tolerancen nder-fetare ne mesin tone duke e shpalosur atdhedashurin ne thojza dhe duke e.luftuar fene e vellezerve shumice.
E vėrtetė qe kan ardh organizata te ndryshme si nga Lindja poashtu edhr nga Perendimi,por juve forumista e moderatore kush po ju paguan qe e luftoni pa nderprerė fene e Shumicės,me kete metodė ju jo qe sjeni aspak Kombtare por nuk i sherbeni ketolij populli asgjė vetem se Shumica po ua sheh sherrin Pse? sepse ju po e.prishni.edhe.pak at tolerance qe ekziston ne keto Troje.
Them nganjeher vet me veti sikur te kishim qene musliman e katolik 50-50 ēfare do te ndodhte nemesin e ketij populli po them sikur te ishim 90% katolik shqiptar e 10% shqiptar musliman ky 10% nuk do te ekzistonte ndoshta. Ne po kerkojme bashkim Kombtar per ēka per te luftuar njeri tjetrin,qė 500 vite jetuam ne harmoni 3 fete ndersa per 14 pas 99-shit dojm mu bo copa ndermjet veti pse kjo kujt i sherben kjo me se paku neve.si Komb Shqipetar andaj nese doni ti.sherbeni ketij Populli ndal STOP perēarjes mos e akuzoni beaimin e askujt por te punojme te shkojme perpara per te ardhmen e gjeneratave te reja.

Ndoshta kam bere disa gabime drejtshkrimore per shkak.se po shkruaj nga celulari

Artisti
14-09-13, 16:52
Mos inkuadrimi im ne kete forum w ndoshta te shum te tjerve qe ishin para disa viteve eshte bere per shkak se forumi Dardania.de eshte bere nje forum qe shkakton perēarje nga.disa individ qe marrin materiale te ndryshme copy/paste vetem e vetem te bejne sa me shum perēarje duke e shkaterruar tolerancen nder-fetare ne mesin tone duke e shpalosur atdhedashurin ne thojza dhe duke e.luftuar fene e vellezerve shumice.
E vėrtetė qe kan ardh organizata te ndryshme si nga Lindja poashtu edhr nga Perendimi,por juve forumista e moderatore kush po ju paguan qe e luftoni pa nderprerė fene e Shumicės,me kete metodė ju jo qe sjeni aspak Kombtare por nuk i sherbeni ketolij populli asgjė vetem se Shumica po ua sheh sherrin Pse? sepse ju po e.prishni.edhe.pak at tolerance qe ekziston ne keto Troje.
Them nganjeher vet me veti sikur te kishim qene musliman e katolik 50-50 ēfare do te ndodhte nemesin e ketij populli po them sikur te ishim 90% katolik shqiptar e 10% shqiptar musliman ky 10% nuk do te ekzistonte ndoshta. Ne po kerkojme bashkim Kombtar per ēka per te luftuar njeri tjetrin,qė 500 vite jetuam ne harmoni 3 fete ndersa per 14 pas 99-shit dojm mu bo copa ndermjet veti pse kjo kujt i sherben kjo me se paku neve.si Komb Shqipetar andaj nese doni ti.sherbeni ketij Populli ndal STOP perēarjes mos e akuzoni beaimin e askujt por te punojme te shkojme perpara per te ardhmen e gjeneratave te reja.

Ndoshta kam bere disa gabime drejtshkrimore per shkak.se po shkruaj nga celulari


Mosinkuadrimi i juaj filloi tė qetėsoj forumin pėr tė mirė!

Kur njeriu zotėrohet nga njė "diēka" ėshtė e kot ti thuash se ajo diēkaja ėshtė gabim.Kėtė e keni treguar mė shumė se njė herė. Po e vendosni atė diēkajėn para Kombit e pikėrisht kėtu jo veq Moderatorėt por edhe shumica e anėtarėve, janė kundėr.

Asgjė dhe asgjė nuk guxon tė vendoset para Kombit.

Me punėn e tyre, Moderatorėt janė munduar tė ju lirojnė nga dokrrat prej tė cilave zotėroheni.

Po thua qė po e luftojnė fenė e vėllezėrve shumicė!!

Cilėt janė ata vėllezėr, ata tė cilėt e luftuan mendjen e tyre dhe hiqen Kombin prej vendit tė parė e e vendosėn fenė!!!
Ata tė cilėt luftojnė ēdo traditė shqiptare dhe pėrkrahin tradita tė fiseve tė ndryshėm arab.
Ata tė cilėt as nuk dėshirojn tė vorrosen me flamurin shqiptar por me atė arab.

A i thuhet njėrit prej tyre vėlla, vetėm se flet shqip e nuk ka me traditė shqiptare asgjė tė bėjė?

Ju jei ata tė cilėt lėshuan vijėn shqiptare, ju jeni ata tė cilėt filluan me lulėzimin e traditave tė fiseve arabe, pra ju jeni ata tė cilėt nuk dėshironi tolerancėn, ju jeni ata qė mendoni, nėse nuk je musliman, je armik..

the godfather
15-09-13, 00:27
Per Aktorin

Eh qita e prita thuj bre loqka jem mu om pengon Islami thuj,sa per Komb u dasht me kallxu veten kur u kon koha e mos mu bo nacionalist i kompjuterit e sa per endrrat e tudhe companis tane per nje rikthim te te pareve them se jane endrra te parealizueshme sa me shum qe me sulmon mu aq ma shuklm om ngrit.
Une i them vlla cdo njeri qe flet shqip ka bab e nan shqiptar ose te pakten babėn shqiptar un atij i them vlla som intereson feja apo ideqli i tij ai njeri qe eshte shqipar se jap as per Anerikanin e as per aarabin e as per Turkin por e mbaj afer vetit,por nese ai njeri qe flrt shqip si puna jote dhe Kompanis tane qe bejne sulme dhe myndohen me bo perēarje si kom qef dhe vertet je armik i imi a e din pse?se nuk e palon "zogun" e me kqyr mi sherby ktij populli diqka po vetem e vetem ben perēarje.
E mira e se mires ewhte.qe temat Fetare ne kete Forum te mbyllen ose te fshihen te gjitha te mos ekzistojne sepse vetem po bėhen perēarje ne mes nesh,e sa per.mos inkuadrimin tim qe paska qetsu forumin tash kom me hy ma shpesh,ama se di.a ki sy me pa se sq.shum njerzt jon largu nga ky forum shiko a i ki 3-4 tema en muajt a jo edhe.prej 3-4 temave mujore 2 i ki anti-islame,qa po pret ti me nejt njerzt ktu jo.dashamir neve ne pergjithsi na mungon edhe kultura e debatit

Kercovari
15-09-13, 06:33
Per Aktorin

Eh qita e prita thuj bre loqka jem mu om pengon Islami thuj,sa per Komb u dasht me kallxu veten kur u kon koha e mos mu bo nacionalist i kompjuterit e sa per endrrat e tudhe companis tane per nje rikthim te te pareve them se jane endrra te parealizueshme sa me shum qe me sulmon mu aq ma shuklm om ngrit.
Une i them vlla cdo njeri qe flet shqip ka bab e nan shqiptar ose te pakten babėn shqiptar un atij i them vlla som intereson feja apo ideqli i tij ai njeri qe eshte shqipar se jap as per Anerikanin e as per aarabin e as per Turkin por e mbaj afer vetit,por nese ai njeri qe flrt shqip si puna jote dhe Kompanis tane qe bejne sulme dhe myndohen me bo perēarje si kom qef dhe vertet je armik i imi a e din pse?se nuk e palon "zogun" e me kqyr mi sherby ktij populli diqka po vetem e vetem ben perēarje.
E mira e se mires ewhte.qe temat Fetare ne kete Forum te mbyllen ose te fshihen te gjitha te mos ekzistojne sepse vetem po bėhen perēarje ne mes nesh,e sa per.mos inkuadrimin tim qe paska qetsu forumin tash kom me hy ma shpesh,ama se di.a ki sy me pa se sq.shum njerzt jon largu nga ky forum shiko a i ki 3-4 tema en muajt a jo edhe.prej 3-4 temave mujore 2 i ki anti-islame,qa po pret ti me nejt njerzt ktu jo.dashamir neve ne pergjithsi na mungon edhe kultura e debatit

Ėshtė e kotė te meresh me keto paternalista dhe bashkepuntorė edhe tė Artemies.

Disa shekuj mė parė kur ndodhi Rilindja Kombėtare Shqiptare,dhe kjo ka ndodhur me pranim vullnetarė tė Islamit nė kohėn e Osmanlive dhe Konsolidimi i kombit shqiptar, tė dhėna historike qe askush nuk mund ti mohoj,tek disa tė qoroditur nė krye me disa peshkop si Don Lush Gjergji tė cilėt edhe kur digjeshte Kosova dhe masakroheshin gra e fėmi shqiptarė kėto e quajten kishen serbe kishe si motėr,dhe se kėto nuk patėn asnjė konflikt me serbet.Kėshtu vepruan edhe para disa shekuj dhe keta dhe serbet vrane e masakruan me shumė njerez se sa Osmanlite pergjat sundimit 5 shekullore,po keta ishin ato te cilėt moren nen sqetulla Zojen e Shkodres dhe e derguan pertej Adriatikut nė Sicili ku jan edhe sot dhe e gjith kjo ka ndodhur pershkak tė mos durimit te fese Islame,keshtu me pat thėnė njė i moshuar arbėresh nga Kozenca duke pohuar atė qė ishte fol brez pas brezi.Frika se u dalin bishtat kan formu ushtri tė tėrra te luftojnė Islamin me ēdo kusht po pėr fat tė keq llogarite e tyre as kompjutri nuk i merr nė kosiderate sa qė nuk i morri apetitet serbe pėr tė zhdukur faren shqiptare,nuk do t`ja arrin qėllimit as kėto sepse bindja Islame "Mė parė shtete e pastaj fe",berri qė Shqiperia dhe Kosova tė mbeten ashtu si duhet tė jenė-Shqiptare.

Prandaj. mos u lodh shumė mbase Kombi ynė eshte mesuar me kesi dredhatore dhe shpirtra tė shituar,po nė tė njejtėn kohė Kombi ka krijuar sistemin mbrojtes nga kėto virozė me bakterie tė shėndosha dhe imune kunder cdo epidemie tė tipit artist.

Psikologu
28-09-13, 10:11
Ėshtė e kotė te meresh me keto paternalista dhe bashkepuntorė edhe tė Artemies.

Disa shekuj mė parė kur ndodhi Rilindja Kombėtare Shqiptare,dhe kjo ka ndodhur me pranim vullnetarė tė Islamit nė kohėn e Osmanlive dhe Konsolidimi i kombit shqiptar, tė dhėna historike qe askush nuk mund ti mohoj,tek disa tė qoroditur nė krye me disa peshkop si Don Lush Gjergji tė cilėt edhe kur digjeshte Kosova dhe masakroheshin gra e fėmi shqiptarė kėto e quajten kishen serbe kishe si motėr,dhe se kėto nuk patėn asnjė konflikt me serbet.Kėshtu vepruan edhe para disa shekuj dhe keta dhe serbet vrane e masakruan me shumė njerez se sa Osmanlite pergjat sundimit 5 shekullore,po keta ishin ato te cilėt moren nen sqetulla Zojen e Shkodres dhe e derguan pertej Adriatikut nė Sicili ku jan edhe sot dhe e gjith kjo ka ndodhur pershkak tė mos durimit te fese Islame,keshtu me pat thėnė njė i moshuar arbėresh nga Kozenca duke pohuar atė qė ishte fol brez pas brezi.Frika se u dalin bishtat kan formu ushtri tė tėrra te luftojnė Islamin me ēdo kusht po pėr fat tė keq llogarite e tyre as kompjutri nuk i merr nė kosiderate sa qė nuk i morri apetitet serbe pėr tė zhdukur faren shqiptare,nuk do t`ja arrin qėllimit as kėto sepse bindja Islame "Mė parė shtete e pastaj fe",berri qė Shqiperia dhe Kosova tė mbeten ashtu si duhet tė jenė-Shqiptare.

Prandaj. mos u lodh shumė mbase Kombi ynė eshte mesuar me kesi dredhatore dhe shpirtra tė shituar,po nė tė njejtėn kohė Kombi ka krijuar sistemin mbrojtes nga kėto virozė me bakterie tė shėndosha dhe imune kunder cdo epidemie tė tipit artist.


Kur edhe ti paske dalur tė flasesh per Ri-lindjen kombetare, sencin dhe shpirtin e shqiptarve, atehere kuptohet se flet ne stilin Wehab dhe pro-turk e islam.Sė pari Ri-lindje do tė thotė tė lind nga fillimi pasiqe ishte shuar totalishtė nėn zgjdhen turke dhe kishte harruar qė ėshtė shqiptarė, dhe kjo Ri-lindje e ka thelbin nga kleriku shqiptarė dhe nga vetė krishterimi shqiptarė, bazuarė nė shkrimet e para tė gjuhes shqipe dhe nga arkivat e vjetra kishtare tė ruajtura neper vendet e Evropes.Tė flasesh pėr klerikun shqiptarė e sidomos atė katolik , duhet tė mendohesh shumė e shumė here e pastaj tė marrish guxim dhe tė shkruash , sepse tė flasesh pėr klerikun katolik duhet qė tė nisesh qush nga shekulli i l e tė shkosh me tutje, por spo zgjatem kėtu aq shumė.Cdo gjė qė ka mundur tė shpetohet nga hordhit shqiptare ėshtė marrur nder sjetull dhe ėshtė kaluar jashta tokes shqiptare, e do tė ishte mirė qe sikur tė mundnin edhe atehere eshtrat e Gjergj Kastriotit tė merren me vete e jo tė mbesin aty e tė shprendahen nga turqit dhe tė marohet hajmeli nga eshtrat e tij , e mos tė habit fakti i Zojes sė Shkoderes kur ska mbeturė asgjė pa u shkaterruar e sidomos objektet e krishtere qė me vonė janė ndertuarė nė xhami qė ti tė shkosh e tė lutesh me ata si ti, tė lutesh e pa e ditur se cka po thua ne lutje.A thua besimtaret musliman shqiptarė janė njohes tė arabishtes??
Tė kujtoj edhe njhere se ishte kleri katolik qė gjindej cdo here ne ballė tė luftes qoftė kunder serbit apo kunder turkut, bugarit etj etj.Lidheshmeria e Turqve tė tu ishte me serbet e greket pėr shfarosjen e shqiptarve, pra nen umbrellen e turqve gjindeshin hoxhallaret si strateg tė sundusit shekullorė.Tė rikujtoj edhe njehere se katedralja kryesore e serbve dhe grekve gjindet ne Konstatinopoj e krejt kjo si njė meritė e lidheshmeris turko-greko-serbe .Pra kush e beri Ri-lindjen e shpirtit, gjuhes dhe identitetit kombetar shqiptarė.? E bėri kleri katolik shqiptarė, perderisa hoxhallaret edhe gjuhen shqipe e mallkonin si gjuhė tė pafeve.

Kercovari
29-09-13, 12:42
Psikolog

 
Keni thėnė se;
"Kur edhe ti paske dalur tė flasesh per Ri-lindjen kombetare, sencin dhe shpirtin e shqiptarve, atehere kuptohet se flet ne stilin Wehab dhe pro-turk e islam"
Pėr tė u fut nė debat me mua mė dukesh pak i informuar ose ke devijuar me trurin dhe je fut nė "demenc"psiqike dhe nuk shikon dhe nuk njeh asgje qė tė rrethon pervėē katolicizmin tėnd.
Pik sė pari Vehabet nuk rrezikojn askėnd nė veēanti besimtarėt e krishterė mbase jan njė armatė e krijuar dhe e finacuar nga qarqe tė krishtere.
Sė dyti,dėmtojnė fenė Islame duke futur disa rregulla tė panjohura deri tani as nga ana e Kuranit po as nga ana e "sheriatit".

Sidoqoft,nje sektė fetare tė cilėn e lejon demokracia ngjashėm me Jehovėt,bile kėto tė fundit marrin edhe viktima ne gjirin e tyre, se ke forcėn as ti e as unė tė i ndalojmė sepse na kushtėzon Kodi i ynė Kombėtarė,tolerancė ndaj ēdo bindje fetare...por?!

Nuk do tė shkoj mė tej mbase pėr ty dhe disa pseudoligjerues s`ka mbet asgjė pėr t`u sqaruar sepse natyra juaj ėshtė e tillė"Shkatro Kombin me fe tė reja ose kėrko tė kthehen nė besimet e lashta,paganizmin ose katolicizmim"gjė e cila nuk duhet tė ndodhė dhe nuk do tė ndodhė pėr disa arsye.
Vetėm tė marrėt dhe sllavėt kan mund me gėnjeshtra dhe histori tė falsifikuara tė kundėrshtojnė preajarrdhjen tonė Ilire,por kan pranu bindjet tone fetara "pagane" tė krishtere,dhe sė fundi edhe Islamin, pėr fat tė keē pėr nevoja propagandistike dhe rrenim tė trashigimisė tonė shekullore-Tolerancėn fetare.Historia ka ndryshuar shumė popuj dhe vende,dhe na ka ndryshua edhe neve,hė pėr keē e her pėr mirė, por nuk e ka ndryshuar bindjen dhe ndenjat tona Kombėtare qofshin tė krishter apo musliman,po as tolerancėn fetare.

Keni thėnė se;
"Sė pari Ri-lindje do tė thotė tė lind nga fillimi pasiqe ishte shuar totalishtė nėn zgjdhen turke dhe kishte harruar qė ėshtė shqiptarė"
Nese mendoni se kemi rėnė nė gjumė dhe duhet tė presim qė dikush tė na zgjojė duke na bindur se kemi haruar se jemi shqiptarė tė ndikuar nga osmanėt vetėm pse i pėrkasim komunitetit Musliman-Gaboheni.
Sa e ke tė njohur "Kodin e Car Dushanit"pėr tė cilin se kė berė asnje fjalė dhe nuk e ke thenė se nėse pėrgjatė ngjarjeve historike ka pas dikush qė ka pėrdorur politika shkombėtarizuese,bile deri dje, kan qėnė sėrbosllavet e krishterė e jo turqit.
Me tė njejtat kėrkesa si tė Dushanėve,disa nga tė krishteret katolik shqiptarė dalin edhe sot me intervista,shkrime nė shtyp tė shkruar dhe elektronik,duke kėrkuar nga shqiptarėt musliman tė kthehen nė fenė e para 600 viteve,edhe pse nė njė form mė tė butė i ngjan shumė "Kodit tė Car Dushanit".
Ja se si e sqaron kėtė kod historiani Kėrēovarė Dr.sc.Ilmi Veliu.
"Njė Politikė shkombėtarizuese ndaj shqiptarėve do tė sankcionohet me "Kodin e Car Dushanit" nė vitin 1349 nė tė cilin thuhet"Nėse dikush nuk pranon tė konvertohet e tė kėthehet nė besimin e vėrtetė,(ortodoksizėm"ai do tė dėnohet me vdekje ashtu siē parashihet me librat e etėrve tė shenjtė".

Nga kėtu mė lė tė kuptoj se na qenkan ato librat e etėrve tė shenjtė tė krishterė qė lejojnė tė pėrdoret dhuna,dėnimi me vdekje,vulosje me hekur tė skuqur nė ballė,metoda kėto mesjetare dhe ēnjerzore nė tentativė tė i pėrdorni edhe sot pėr tė konvertuar muslimanėt nė tė krishterė ashtu siē ka vepruar Dushani me konvertimin e tė krishterve katolik nė tė krishtere orthodoks sllavo serb dhe grek.
Sa impresionuse na qenkan keto metoda dhe a ka mundėsi tė pėrdoren ne kohen e kompjutėrve dhe satelitėve,mund tė mbetet deshirė e disa tė krishterėve katolik shqiptarė,kurse nė qarqe mė tė ngushta,pėrralla fėmish pėr tė i frigos tė i merr gjumi.
Mė tej historiani Ilmi Veliua, i zgjuar dhe sypatrembur i cili nuk merret me falsifikate dhe nuk e mohon as prejardhjen tone Ilire po as bindjet tona fetare nga paganizmi deri te krishtėrimi dhe muslimanizmi,bile pak para disa vite ne manastirin Sveta Preēista/Zoja e Dlirt“ė nė afėrsi tė Kėrēovės nė murrin mbi derėn e hyrjes zbuloj ikonėn e Skenderbeut e mbuluar me njė tapetė akt ky qė sllavėt me ēdo kusht tentojnė tė zhdukin gjurmėt e shqiptarisė,pėr kovertimin e tė krishtereve nė musliman ky historian nė librin e tij "Nga Uskana deri te Zajazi dhe Kėrēova",shkruan;

Duke aluduar nė represaljet qė parashikonte "Kodi i Car Dushanit"vazhdon.
"Kėto represalje tregojnė se pushteti serb i shpronsonte pronarėt arbėr vetėm e vetėm qė t`i detyronte tė ndėrroni fenė nga katolike ne ortodokse dhe pastaj ata kisha ortodokse t`i asimilonte nė sėrbė.Qėllimi i prezentimit tė kėtyre fakteve eshtė ai qė tė kuptohet shkaku qė shqiptarėt nė mėnyrė masovike e flakėn fenė ortodokse dhe pėrqafuan atė islame".
Po tė pyes ty o mik i nderuar virtual,n`daq edhe Zotri Gjinaj,a tė ka shku ndėrmend se po tė egzistonte njė mundėsi qė shqiptarėt muslimanė t`i kėthehen fesė e para 500 viteve,mė parė duhet tė konvertohen nė tė krishterė ortodoks serbosllavo grek,dhe mė pas nė katolik fe e trashėguar pas paganizmit Ilir.
Pse kėrkoni fe tė reja me ligjerata fakultative dhe me deklarata shtypi qė u jepni qarqeve antishqiptare kur nuk e keni bėrė llogarinė se pėr t`i konvertuar shqiptarėt musliman ne katolik do tė duhen mė pak edhe 1000 vite.

A thua ka mundėsi qė tė ndodhė kjo?,kur;
Sipas akteve historike qė i pėrmend edhe Ilmi Veliu,thuhet;
"Arbėrit(shqiptarėt) qė mė heret kishin qenė katolik,dhe tash me dhunė ishin konvertuar nė fenė ortodokse,pėr shkak tė dhunės qė bėnin serbėt ndaj tyre,i urrenin serbėt dhe fenė e tyre sllavo-ortodokse duke e llogaritur si fe serbe".
Pra,nėse kėtu mund tė nxjerim ndonjė konkluzion se egzistojnė mundėsi qė shqiptarėt musliman t`i kėthehen fesė katolike sipas arshinit tė disa katolikėve, ose tė u imponohet njė fe e re,ku t`i shuajm vuajtjet e shqiptarėve musliman dhe tė harojmė represaljet ēnjerzore tė sllavėve qė tė kethehemi nė otodoks sllavo-serb,e mė pas nė katolik?Po pse duhet tė zhduken nga feja muslimane qė e kan pranuar me deshirė dhe si fe shpėtimtare nga asimilimi i metejshėm serbo-sllav, mbase sipas Ilmi Veliu;
..."dhe kur erdhi puna pyetja se a duhet flakur fenė e Dushanit,e cila shqiptarve ua kishtu pru shpirtin nė majė tė hundės,ata ishin tė njėzėri dhe ishin tė gatshėm tė dorzonin fenė ortodokse me gjithė sėrbėt,dhe turqit tė i presin si ēlirimtarė,ashtu siē e pritėn Hitlerin,1939-40 i cili poashtu i ēliroj nga sėrbėt,dhe ashtu si e pritėn Klintonin qė i shpetoj nga Millosheviqi".
Unė pyes.Nga ku kjo kurojo tallavagjinjve tė forumeve dhe deklarata tė dhėna tė quani shqiptarėt "turq e arab"ndoshta u pelqen tė bluani nė mulli tė armiqve tė shqiptarėve pa e ditur se ai miell qe u del i bluar nga ato mullij,shqiptarėt e komunitetit musliman le qė nuk e hanė,po as qenve nuk u pregatisin si llokė,sepse,qeni nuk di tė tradhtojė sa mund tė tradhtojė shqiptari vetveten i ndikuar nga qarqe shovene dhe dogma fetare.

Keni thėnė se;
"...kur ska mbeturė asgjė pa u shkaterruar e sidomos objektet e krishtere qė me vonė janė ndertuarė nė xhami qė ti tė shkosh e tė lutesh me ata si ti, tė lutesh e pa e ditur se cka po thua ne lutje".
Teza dhe pohime tė tilla dalin nga qarqe serbo-sllave dhe greke se na qenkan ngritur xhami mbi themele tė kishave.U tha edhe nga qarqet maqedone se nė Zajaz mbi themelet e kishesh na qenka ndėrtuar xhamia mė e vjetėr nė Zajaz.E rrėnuam atė xhami pėr tė gjurmuar se a vertet ka themele tė ndonjė kishe aty,dhe kush e ka ndertuar,shqiptarėt e krishter apo sllavo ortodokset sipas pohimeve bindese tė tyre se ka qenė kishė ortodokse sllavo-maqedone.U gjurmua nga ekipe arkeologjike pėr tė u gjetė ndonje themel,varr ose artefakte nga ku mund tė nxjeren fakte beindese se kujt civilizimi i pėrket kisha.Nuk u gjet asnje gjurmė kishe nė ato themele.Sot,ka njė xhami tė re e xhveshur nga ēdo pėrpjekje dhe akuzė qė do tė demtonte islamin si fe shkatrimtare,mbase keto jan edhe qėllime tė disa qarqe tė caktuara shovene sllave dhe pohime fetare boshe tė krishtere,po edhe tentativė pėr tė zhdukur prejardhjen Ilire tė shqiptarve, dhe se ato troje janė sllave e jo shqiptare.

Sa i perktet lutjes nė gjuhėn qe nuk e kuptoj unė,me mjaftonė tė i drejtohem Zotit tė vertet mė njė tė vetme fjalė.Ka vetėm njė Zot dhe ti je Ai, mbase ai kupton ēdo gjuhė e tė mos futem thellė nė pėrkthim tė asaj gjuhe qė nuk e kuptoj sepse kam frike mos tė mirat i keqpėrkthej nė torturė ēnjerzore,pedofili,pornografi siē tė ka ndodh ty mė pėrkthimin e "Dhiatas sė vjetėr dhe tė re".
Edhe pse nuk dua tė tregohem arogant mbase kėshtė do tė mendojsh,beso se jam i drejte nė ēdo kuptim tė feve,dhe si i tillė kur nuk bie ne gracakat e klerikeve,por ama,se pse jeni viktimizuar ju pėr interesa tė klerikeve dhe kishave ua lė kėtė kėnaqsi qė vetė ju tė krishteret shqiptare tė jepni mundin dhe potencialin intelektual tė gjeni pėrgjigje tė kėsaj dukurie sa e dėmshme pėr Kombin .aq edhe mė i dėmshėm pė ju vetė,kurse pėr komunitetin musliman shqiptare,njė shqetsim i vogėl sa njė kafshim pleshti.Natyrisht,pėr patur sukses mė parė duhet tė pranoni se konsolidimi i Kombit shqiptare dhe Shtetit ka ndodhur nė kohėn dhe pas sundimit osman e jo pas bizanteve dhe okupimit sllav tė krishter.Mė sa do t`ju duket ju fajtore feja muslimane pėr kėtė kontribut tė dhėnė,aq mė shumė dalin fakte bindėse se serbosllavet mallkojn shqiptaret musliman pėr trimerine,dinakrinė dhe vendosmerinė e tyre pėr tė ruajtur identiten e tyre Kombetar nga ēdo asimilim i mundshėm sllavo-grek..natyrisht kėtu s`mund tė haroj edhe ty dhe tė gjithė tė krishteret shqiptar.

"Ishte i pranuar kalimi i shqiptarve nė Islam sepse,i shkėputi shqiptarėt nga ndikimi i kishės sllave dhe greke.Gjithashtu,islamizimi u dha mundėsi shqiptarve qė tė integroheshin nė jetėn dhe politikėn e Perandorisė Osmane dhe tė ruanin deri nė njė farė mase,pozitat e tyre ekonomike dhe politike"Kėshto sqaron nė fund Ilmi Veliu.
Mua me mbetet qė tė mos ua vė shumė veshin legjeruesve me dėftesa tetėvjeēaresh qė kerkojn fe te re muslimane me ikona tė Nėnė Terezes dhe Gjergj Fishtes e Skenderbeut nė xhami,po as misonarve tė Vatikanit dhe as Wehabeve tė Jordanit Moskes e Vienes,Beligradit dhe Athinės,po tė qendroj si gurė i palevizshėm nga vendi ku e ka peshėn e vet,i fortė pėrpara ēdo fortune dhe me bindje tė thėllė se jam shqiptarė,dhe tė vdes si i tillė po qoft edhe nga armiku qė del nga gjeni i gjakut tim.

Keni thėnė se;
"E bėri kleri katolik shqiptarė, perderisa hoxhallaret edhe gjuhen shqipe e mallkonin si gjuhė tė pafeve".
Pashė Perendin tėnde..a nuk i lexon kleriket e tu se me ēfarė deklaratash dalin..apo ato kan te drejte se jan tė krishtere.
Hoxhallaret kan dhene dhe japin kontributin e tyre edhe sot,dhe sa e shoh une se kleriket e tu janė me tė zėshėm dhe me tė dukshėm nė ēdo faqe shtypi dhe media audivizuiale me antislamizmin e tyre tė njohur se sa hoxhallaret me si antikrisht.
Si ka mundesi nje hoxhe tė mallkoj gjuhen qė e flet vetė dhe ta quaj gjuhė e tė pafeve?

Bujari-d
11-12-13, 22:33
Shkruan: Faton Abdullahuhttp://covers.openlibrary.org/a/id/6680245-M.jpgAutori ėshtė ligjerues dhe dekan i Fakultetit Juridik nė Kolegjin “Riinvest” dhe autor i librit “Dimensionet e identitetit qytetėrues, feja - kultura - politika”


A po krijohet njė komb i ri shqiptar, apo njė komunitet i ri mysliman?Xhamia duhet ta ketė kupolėn tė bardhė, e cila duhet tė simbolizojė plisin shqiptar, dhe ezani duhet tė thirret vetėm nė gjuhėn shqipe. Nė xhami duhet tė shkruhen citate nga Kanuni i Lekė Dukagjinit. Nė muret dhe hapėsirat e xhamive duhet tė vendosen, apo tė gdhenden portretet dhe skulpturat e intelektualėve dhe patriotėve shqiptarė, dhe tė gjitha xhamitė duhet tė emėrtohen me emra shqip. Nė ytbe duhet tė valojė flamuri kuqezi tė cilėn hoxha duhet ta puthė para se tė fillojė tė thotė ēfarėdo fjale. Ky do tė jetė vetėm fillimi i ndryshimeve tė mėdha.Nuk kish qene aspak keq te ndodhte kjo,por eshte larg realitetit,sepse te shqiptaret po krijohet nje komunitet krejtesisht i kundert nga ky,e qe ka tendence ta arabizoje kombin shqiptar-Vehabizmi islamik

Zero Cool
09-01-14, 16:49
Flliqani, Imam Omer Bajrami: Myslimanėve u ndalohet tė punojnė nė Polici dhe UshtriImami Omer Bajrami ka “goditur” pėrsėri. Bajrami, qė kohė mė parė u bė i " famshėm" duke arsyetuar martesėn me vajzėn e axhės, tash ėshtė duke rritur famėn e tij me komentime tė tjera.

Sė fundi ėshtė duke u shpėrndarė njė video e tij, ku ai jep “feta” (pėrgjigje fetare) dhe ndalon punėn e myslimanėve nė Polici dhe Ushtri. Ai thotė se kėto ndalesa vijnė nga Profeti Muhamed, i cili sipas imam Bajramit “Profeti Muhamed ka ndaluar punėn nė Polici dhe Ushtri nė kohėn kur udhėheqėsit janė jo myslimanė”, thotė ai.
W9uFpgtXB0o