PDA

View Full Version : Rrethimi i Shkodrės nga osmanėt nė shekullin e XV


Guri i madh
16-11-13, 21:40
Rrethimi i Shkodrės nga osmanėt nė shekullin e XVhttp://images.botasot.info/uploads/largea_rrethimi-shkodres_11384628124.jpg
Nė emisionin ABC STORY gazetari Ferdinand Dervishi ju sjell historinė e rrethimit tė Shkodrės nga osmanėt nė shekullin e 15. Historia ėshtė ndėrtuar sipas dėshmive tė historianėve tė tė dy palėve luftuese, tė cilėt kanė parė me sytė e tyre pėrplasjen titanike nė bedenat e kalasė sė Rozafės.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=K9bI54mDsXg#t=0

King_Gentius
26-11-13, 06:57
Nje leter historike per pak me teper kontekst:

1470
Fior Jonima - Nje toke e shkretuar

Une, Fior Jonima, shtetas i Shkodres dhe tani ambasador i ketij komuniteti jam pyet me urdher te Administratorit te Larte te Taksimit (te Venecias) cka di per bemat e turqve ne kete ane te Arberise ne vitet 1466 dhe 1467.

Mund te deklaroj se rrotull fundit te Prillit 1466 Sulltani arriti ne kete vend dhe dergoi kapitenin e tij ne veri qe rremoi vendin dhe e plackiti. Vodhi shum kafshe dhe skllaveroi shum njerez.

Kur ai u largua Ballabani arriti te rrethoje Krujen. Dhe ai plackiti qytezat dhe skllaveroi shum njerez.

Pasketaj erdhi Sinan Beu, qe solli akoma me shum shkaterrim. Vodhi kafshe skllaveroi njerez dhe vuri vendin ne zjarr.

Pastaj erdhi Vojvodi Serbis Amur Bey qe shkaktoi shkaterrim te madh. Vodhi kafshe pa fund, por edhe dogji vendin edhe skllaveroi mjaft njerez.

Atehere erdhi Progon Dukagjini, i cili gjithashtu plackiti dhe vuri ne zjarr cka kishte ngel.

Sulltani erdhi pare ne 1467 dhe dergovi Pashaun e Rumelise me nje ushtri te madhe ta mposhte vendin. Ai vodhi dhe mori numra pafund njerezish me vete. Kur ai u ngop se vjedhuri vazhdoi ne Shkoder ku u ndesh me njerez. Me ne fund hyre ne qytetin jashte kalase, qe e plackiti.

Pastaj erdhi dhe Vojvod Feriz Beu qe gjithashtu vodhi.

Pastaj erdhi Nikolla Dukagjini, qe gjithashtu vodhi dhe skllaveroi shum njerez.

Pastaj erdhi Vojvoda i Serbis per her te dyte te plackite e te skllaveroje me shum njerez.

Pastaj erdhi Vojvodi i Dibres qe plackiti dhe skllaveroi shum njerez.


Ne perfundim mund te them qe ne kete periudhe ky vend eshte kthyer ne nje shkretine. Ka ngel keshtu deri me sot. Te zhdukura jan jo vetem vendbanimet por edhe njerezit pervec disa fshatrave qe jan rindertuar. Pra do te ishte e nevojshme qe te burgosur qe jan internuar apo denuar te falen dhe te dergohen ketu ta repopullojne.

28 Dhjetor 1470
*[from: Archivio di Stato di Venezia, Governatori delle pubbliche entrate, registri multorum B. 145 (vol. 35), 13r-v; reprinted in Oliver Jens Schmitt: Das venezianische Albanien (1392-1479), Munich 2001, p. 646. Translated from the Venetian Italian by Robert Elsie.]


http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1470.html

King_Gentius
26-11-13, 07:05
Per nga rrethimet e Shkodres (1474) gjithashtu mund te lexohet ketu:

http://www.albanianhistory.net/texts15/AH1474.html