PDA

View Full Version : Islami jashtė ligjit


Zero Cool
28-11-13, 17:18
Angola ndalon Islamin, rrėnon xhamitė


http://www.tvklan.al/uploads/angola%20islami.jpgNė Angola, feja islame ėshtė shpallur e jashtėligjshme dhe tashmė tė gjitha xhamitė duhet tė mbyllen. Vendimi ėshtė marrė nga qeveria e shtetit afrikan, duke e bėrė kėtė vend, tė parin nė botė qė shpall tė jashtėligjshėm njė besim fetar qė ndiqet nga rreth 1 miliard njerėz nė mbarė botėn.

Ministrja e kulturės Roza Kruz e Silva tha se objektet e kultit islam, nė shtetin ku shumica e popullsisė ėshtė e krishterė, do tė mbyllen deri nė njė urdhėr tė dytė. Sipas saj, Ministria e Drejtėsisė dhe e tė Drejtave tė Njeriut, ende nuk e ka aprovuar ligjėrimin e islamit dhe deri nė njė vendim tė kėtij dikasteri, xhamitė do tė qėndrojnė tė mbyllura.

Por burime tė pakonfirmuara tė sė pėrditshmes britanike “International Bussines Times” bėjnė me dije se tashmė autoritetet kanė nisur edhe shkatėrrimin e xhamive nė mbarė vendin.

Sipas presidentit Hose Edoardo dos Santos, ky vendim i jep fund njė herė e mirė influencės sė islamit nė Angola. Krahas fesė islame janė nxjerrė jashtė ligjit mbi 194 sekte tė tjera fetare.

Angola ka njė popullsi prej 19 milion banorėsh dhe rreth ¾ e popullsisė i pėrkasin besimit te krishtere, kryesisht katolik dhe protestant. Statistikat tregojnė se vetėm 1% e popullsisė i pėrketn besimit islam dhe ata janė kryesisht emigrantė tė ardhur nga vendet e tjera afrikane. Mediat vendase flasin pėr njė shtim tė pėrplasjeve tė dhunshme kohėt e fundit mes tė krishterėve dhe myslimanėve.


Angola mbyll xhamitė, feja islame nxirret jashtė ligjitAutoritetet nė Angolė kanė marrė masa tė rrepta pėr ndalimin e Islamit, duke e konsideruar atė si njė kult e jo si fe.

Ministri i Kulturės sė Angolės Rosa Cruz de Silva tha se sa i pėrket islamit, procesi i “legalizimit” nuk ėshtė miratuar nga Ministria e Drejtėsisė dhe tė Drejtave tė Njeriut. Prandaj tė gjitha xhamitė do tė jenė tė mbyllura deri sat ė merret njė tjetėr vendim, ka raportuar africanglobe.net.

“Duhet tė theksohet se qeveria Angolan ka bėrė mbylljen e tė gjitha xhamive parimisht dhe pa paralajmėrim. Vetėm dy xhami tė vendosura nė Luanda kanė marrė tashmė njė dokument paralajmėrimi.
Nė fillim tė tetorit 2013, muslimanėt u tronditėn kur panė minaren e xhamisė sė tyre tė shkatėrruar. Autoritetet vendase njoftuan se muslimanėt nuk janė tė mirėpritur nė Angola, dhe qeveria e Angolas nuk ėshtė gati pėr legalizimin e xhamive nė vend.

Sipas raportit pėr liritė fetare tė vitit 2008, Islami nė Angola ėshtė fe pėr minoritetet dhe ka 80.000 – 90.000 besimtarė, tė pėrbėrė kryesisht nga emigrantėt qė vijnė nga Afrika Perėndimore dhe familjet me origjinė libaneze.

Muslimanėt pėrbėjnė mes 2.5 deri 3 pėr qind tė popullsisė sė pėrgjithshme, ndėrsa vendi ka 17 milionė banorė, shumica krishterė.

Nė dekadėn e fundit komuniteti mysliman nė Angola ėshtė rritur ndjeshėm, dhe aktivitete islame janė bėrė mė tė zakonshme nė qytetet e mėdha.
Ky mund tė bėhet vendi i parė nė botė qė ndalon IslaminNjė gazetė e pėrjavshme nė Marok “La Nouvelle Tribune” raporton se vendi i Afrikės sė Jugut, Angola ka ndaluar Islamin dhe ka nisur mbylljen dhe shembjen e xhamive.

Lajmi shqetėsues erdhi nga njė fjalim i ministres sė Kulturės, Rosa Gruz e Silva, njė grua qė normalisht duhet tė kishte si detyrė festimin e pjesėmarrjes nė Miss Universe dhe iniciativave mbrojtėse, se sat ė kėrcėnojė njė minoritet fetar (Angola ka shumicė krishterė ndėrsa numėr i vogėl i myslimanėve pėrbėhet kryesisht nga emigrantėt).

Ministrja tha se islami nuk ka qenė kurrė legal. Ndėrsa Presidenti, Jose Eduardo dos Santos, qė drejton vendin qė prej vitit 1979, gjithashtu ka bėrė aludimeve pėr dhėnien fund “tė influencės islamike”.

Njė xhami afėr kryeqytetit ėshtė shkatėrruar ndėrsa nė qytete tė tjera janė hequr disa minaret.

Ėshtė ende e paqartė nėse mbyllja e xhamive ka lidhje me fjalimin e ministres Cruz e Silva ku tha: “Procesi i liberalizimit tė islamit nuk ėshtė miratuar nga Ministria e Drejtėsisė dhe tė Drejtave tė Njeriut, xhamitė e tyre do tė mbyllen deri nė njė njoftim tė dytė.”

Angola ka njė nga ekonomitė mė nė rritje nė botė. Qytetet e kėtij vendi kanė jetėn mė tė shtrenjtė, ku jetesa nė disa prej tyre ėshtė mė e kushtueshme se nė Manhatan. Ky vend ėshtė prodhuesi i dytė nė Afrikė i diamanteve dhe naftės. Por rritja ka shkaktuar edhe pabarazi, ka ushqyer korrupsionin dhe patronazhin.