PDA

View Full Version : Regjistrimit i diasporės dhe mėrgatės


Zero Cool
13-01-14, 18:38
Filloi procesi i regjistrimit tė diasporės dhe mėrgatės (http://rd.rks-gov.net/(S(tpupz5m1gvlq5dinuv1bfbyv))/Home.aspx)
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/filloi-procesi-i-regjistrimit-t-euml-diaspor-euml-s-dhe-m-euml-rgat-euml-s_hd.jpg
Ministria e Diasporės e Republikės sė Kosovės i njofton pjesėtarėt e diasporės se prej sot ėshtė plasuar platforma elektronike (online) pėr regjistrimin e diasporės dhe mėrgatės.


Adresa e platformės elektronike pėr t’u regjistruar ėshtė www.rdks.info . Ministria e Diasporės i lut bashkatdhetarėt qė tė bėhen pjesė e kėtij procesi.

“Qėllimi i regjistrimit ėshtė evidencimi i numrit tė saktė tė pjesėtarėve tė diasporės dhe mėrgatės, shtrirja e tyre gjeografike, struktura demografike, shtetet ku jeton dhe vepron diaspora e mėrgata, si dhe regjistrimi i shoqatave dhe formave tė tjera tė organizimit tė tyre”, thuhet nė njė kumtesė, transmeton Telegrafi.

Pjesė e kėtij regjistrimi ėshtė ēdo person qė ka vendbanim apo vendqėndrim jashtė Republikės sė Kosovės, qė ka lindur ose ka prejardhje nga Kosova.

Ky proces realizohet nga Ministria e Diasporės, nė bashkėpunim me Agjencinė e Statistikave tė Kosovės (ASK) dhe me institucionet e tjera.

Tė dhėnat nė kėtė proces janė tė mbrojtura me Ligjin pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale.