PDA

View Full Version : Kėrkesė pėr donator - ide pėr donacion


donatori
17-01-14, 23:46
Pershendetje,

Une jame nje nder pergjegjesit e dardania.de sa i perket infrastruktures dhe teknikes. Kaluan shume vite dhe Dardania.de kaloj neper shume sfida, shpenzuam dhe po shpenzojme vetem per ta mbajtur gjalle kete klime Dardane ne mbare boten. Kohet e fundit, duke mos dashur te permend sulmet e ndryshme dhe demet qe ju shkaktuan forumit, dardania.de po vjen drejt disa veshtiresive financiare qe problem do te jete te vete-mbahet.
Nje nder arsyet e para eshte qe ne po plakemi dhe pa dyshim qe ndryshojme dimensionet ne jetet tona por nuk do te ishte mire qe ta shuajme kete projekt qe ne vehte permbane rreth 2 milion postime neper 15.000 tema te ndryshme, e qe padyshim investuan ne kete begati rreth 15280 anetare te shenjt te ketij forumi.
Dua ti falenderoj pa mase te gjithe Adminet dhe Moderatoret per punen e palodhshme qe e kane bere deri me sot, por dua te kerkoj nga ta qe edhe sot te me vijn ne ndihme per ide te reja.
Kerkoj nga moderatoret por pse jo edhe nga vete anetaret qe te japin ide se si do te ishte menyra me e mire per financimin e projetit Dardania.de.

Une e kam nje ide te cilen edhe e kam pregadite por kerkoj edhe ide tjera si dhe perkrahjen e juve qe ta vejme ne levizje nje financim sa me te sincerte dhe te hapur per te gjith.

Forma te cilen une po e propozoj eshte qe kushdo prej anetareve ta kete mundesine qe te paguaj nje "membership" apo anetaresim me nje shume simbolike prej 8-10 EUR ne vit dhe te kategorizohet ne grupin DONATORET, kjo per arsye qe publikisht te dihet se cilet anetare jane donatore si dhe cilet anetare jane duke e mbajte gjalle Dardanine financiarisht. Pra, mbrenda llogarise se antarit do te jete mundesia qe te paguhet anetaresimi dhe automatikisht pas pageses ai/ajo anetare kalon ne kategorine e DONATOREVE te cilen perveq se do te jene me te privilegjuar gjithashtu edhe do te kene emrin e tyre me ngjyre te kaltert si shenj dallimi, por te mos keqkuptohet sepse kjo kategori nuk do te kete aftesi moderimi pra te mos keqkuptohet se ata qe paguajne do te jene moderatore.


Te gjitha shpeznimet si dhe te gjitha te hyrat (donacionet) do te behen publike ne baza mujore ne menyre qe te ndjehemi krenar qe dardania po mbijeton, shpresoj qe ne kete drejtim edhe dikush prej moderatoreve do te jep angazhimin e tij/saj.

Per menyra tjera une nuk po shkruaj sepse ka shume menyre se si do te mund ta shfaqim interesin per donacion por po pres edhe nga ju qe te jepni ide te tjera dhe te realizushme per financimin e dardanise.

I juaji,
donatori

halla e madhe
19-01-14, 17:59
Pershendetje,

Une jame nje nder pergjegjesit e dardania.de sa i perket infrastruktures dhe teknikes. Kaluan shume vite dhe Dardania.de kaloj neper shume sfida, shpenzuam dhe po shpenzojme vetem per ta mbajtur gjalle kete klime Dardane ne mbare boten. Kohet e fundit, duke mos dashur te permend sulmet e ndryshme dhe demet qe ju shkaktuan forumit, dardania.de po vjen drejt disa veshtiresive financiare qe problem do te jete te vete-mbahet.
Nje nder arsyet e para eshte qe ne po plakemi dhe pa dyshim qe ndryshojme dimensionet ne jetet tona por nuk do te ishte mire qe ta shuajme kete projekt qe ne vehte permbane rreth 2 milion postime neper 15.000 tema te ndryshme, e qe padyshim investuan ne kete begati rreth 15280 anetare te shenjt te ketij forumi.
Dua ti falenderoj pa mase te gjithe Adminet dhe Moderatoret per punen e palodhshme qe e kane bere deri me sot, por dua te kerkoj nga ta qe edhe sot te me vijn ne ndihme per ide te reja.
Kerkoj nga moderatoret por pse jo edhe nga vete anetaret qe te japin ide se si do te ishte menyra me e mire per financimin e projetit Dardania.de.

Une e kam nje ide te cilen edhe e kam pregadite por kerkoj edhe ide tjera si dhe perkrahjen e juve qe ta vejme ne levizje nje financim sa me te sincerte dhe te hapur per te gjith.

Forma te cilen une po e propozoj eshte qe kushdo prej anetareve ta kete mundesine qe te paguaj nje "membership" apo anetaresim me nje shume simbolike prej 8-10 EUR ne vit dhe te kategorizohet ne grupin DONATORET, kjo per arsye qe publikisht te dihet se cilet anetare jane donatore si dhe cilet anetare jane duke e mbajte gjalle Dardanine financiarisht. Pra, mbrenda llogarise se antarit do te jete mundesia qe te paguhet anetaresimi dhe automatikisht pas pageses ai/ajo anetare kalon ne kategorine e DONATOREVE te cilen perveq se do te jene me te privilegjuar gjithashtu edhe do te kene emrin e tyre me ngjyre te kaltert si shenj dallimi, por te mos keqkuptohet sepse kjo kategori nuk do te kete aftesi moderimi pra te mos keqkuptohet se ata qe paguajne do te jene moderatore.


Te gjitha shpeznimet si dhe te gjitha te hyrat (donacionet) do te behen publike ne baza mujore ne menyre qe te ndjehemi krenar qe dardania po mbijeton, shpresoj qe ne kete drejtim edhe dikush prej moderatoreve do te jep angazhimin e tij/saj.

Per menyra tjera une nuk po shkruaj sepse ka shume menyre se si do te mund ta shfaqim interesin per donacion por po pres edhe nga ju qe te jepni ide te tjera dhe te realizushme per financimin e dardanise.

I juaji,
donatori

Pershendetje edhe juve!

Ide e mire dhe shume e kjart per antaret e FD.Jepni lirisht gjirollogarine ne kete faqe,ndoshta ka mjaft persona qe duan te investojne ne menyre anonime,le ti mbetet secilit me mundesite e veta!

Uroj suksese dhe mirefillje sa me te shpejte ne kete forum!

Zero Cool
19-01-14, 18:42
Forma e komunikimit nė internet me kalimin e kohės ka ndryshu, dikurė ishte forumi njė vend ku po shkėmbenim mendime, po "rrahnim" tema tė ndryshme, vend ku sė paku cdo mbrėmje po vinim tė lexonim dicka apo tė shkruajm dicka...
Tani mė edhe qeveritarėt sė bashku me Kryeministrin po komunikojnė nėpėrmjet facebook-ut, njė dekleratė e tyre e cila as qė ėshtė e tyre por ėshtė e mirėmbajtėsve tė accountit tė tyre, del si lajm kryesorė nė mediat vizuele , TV.

Mirėpo prap se prap forumet egzistojnė edhe mirėmbajtja e tyre egziston/kushton, nė rast se pronari nuk mund ti pėrballoj shpenzimet e domainit, janė reklamat dhe chati ato qė e zbusin sadopak kėtė, por gjithsesi edhe forma e donacionit nuk ėshtė e prejashtueshme dhe shpeshherė ėshtė e akceptuar nga anėtarėt. Sidomos nėse egziston rreziku nga humja e tė gjithė kėsaj pasurie e cila me dhjetėra vite ėshtė derdhur kėtu, besoj qė do tė gjinden edhe donatorėt e hapur apo anonim sikur qė ka thėnė e respektuara halla e madhe.


Sidoqoftė, mendoj qė dhėnja e mundėsisė sė donacioneve si ide nuk ėshtė e keqe , por gjithsesi duhet pasė parasysh disa gjėra tė cilat e pėrcjellin kėtė forum qysh nga fillimi.
Dhėnja e njė donacioni kurrsesi nuk guxon tė cėnoj pikat e shkruara mėposhtė, kjo pėr faktin se ky forum dhe stafi i tij kurrė nuk ka lejuar qė tė shėndrrohen nė vegėl tė ndonjė partie politike apo Zoti mos e bėftė tė ndonje sekti fetarė.

Ky forum ishte forum Shqiptar dhe i tillė tė mbetet ose i tillė tė shuhet.

Duke e ditur qė nė jetėn reale po jepen shumė para pė qėllime politiko-fetare nga mė tė ndryshmet, marr pėrgjegjėsinė qė para pronarėve, stafit dhe shumicės apsolute tė anėtarėve ta them kėtė:
* Mos tė mendohet qė me donacione (donatori pra) ky forum, forumi ynė i dashur tė shėndrrohet nė kuvend partiak e aq ma pak nė vend xhihadist apo i ndonjė rryme tjetėr fetare.
** Nėse ky ėshtė qėllimi atėherė ma mirė tė shuhet.
*** Mos tė mendojnė donatorėt e mundshėm qė do tė kenė privilegje nė krahasim me tė tjerėt nėse vijnė ndesh me ndonjėrėn nga pikat nė vijim:

" 1. Forumi Dardania si njė faqe neutrale ndaj bindjeve politike, krahinore e fetare, ju ofron tė gjithė diskutuesve qasje tė lirė nė diskutime pa i cenuar asnjėrit tė drejtėn e lirisė sė mendimit e tė shprehurit lirshėm tė mendimit, ndėrgjegjes dhe besimit, por tė limituar nė kufijtė, tė cilėt anėtarėve tjerė tė kuvendit u sigurojnė gėzimin e tė drejtave tė barabarta.

2. Secili diskutues pa marr parasysh seksin, bindjen politike e krahinore, besimin; ėshtė i lirė tė shprehė mendimet dhe idetė e tij pa u penguar.

3. Ēdo anėtar ėshtė i pėrgjegjshėm vetė pėr atė qė shkruan, e kurrsesi stafi drejtues.

4. Gjuha e kėtij komuniteti ėshtė shqipja zyrtare, pėrjashtim bėjnė rubrikat e caktuara si "tė flasim nė gjuhėt e huaja".

5. Nuk lejohet fyerja, ofendimi, sharja, nėnēmimi dhe tallja nė llogari tė diskutuesve tjerė dhe stafit drejtues, pėrdorimi i fjalėve fyese, ofenduese e banalizmave.

6. Nuk lejohen fyerjet dhe ofendimet nė llogari tė liderėve dhe pėrfaqėsuesve tė institucioneve shtetėrore e fetare.

7. Nuk lejohen shkrimet abuzuese, vulgare, tė neveritshme, urryese, kėrcėnuese, shpifėse etj. "


Me respekt, administratori i juaj, Zero Cool.
PS: donatori, ti si pėrgjegjės pėr infrastrukturėn dhe teknikėn, na mundėso mesazhet private "normale" dhe shih rregullo panelin e administratoreve, tė lutem.

donatori
19-01-14, 18:58
Pershendetje Zero Cool, besoj se kam qene i kjart sa i perket te drejtave te donatorit, prandaj perveq ate qka e kam shkru une edhe ti (ju) e keni mire, ne fakt ju jeni ata qe e udheheqni kete forum. Prandaj, po supozoj qe ne te ardhmen edhe ju (administratoret) te kujdeseni per financimin (mire financimin) e ketij forumi per ta mbajtur veten. Une do te ju kisha falenderu juve por tingellon keq sikurse ju po kryeni pune per ne por ne fakt ky forum apo me mire me thane Dardania eshte juaja me shume se sa e jona edhe pse ne mbajme pjesen teknike. Sa i perket mesazheve provate une sapo testova edhe ishte gjithqka ne rregull kurse sa i perket ndonje problemi shpresoj qe te komunikojme ne privat per cdo problem teknik, e qe nuk jane te pakta problemet duke i pas parasysh veshtiresite qe i kemi pas gjate viteve te fundit ku perveq financave kemi pas edhe shume dashakeqes te kesaj shtepie te madhe e qe ne asnje menyre nuk u dorezuam.
Mos harroni, chati eshte komplet i ndare prej forumit prandaj ju lus qe ne te perkujdesemi per forumin sepse chat-i eshte nje platform qe nuk na pershtatet shume. Pasuria dhe vlera Dardane eshte ne forum ku jane te arhivuara dhe te ballafaquara gati 2 milion poste.

Respekt,
Donatori

Kalimero
19-01-14, 20:44
kshire kshire .

u minova qi , un dashi me majten gjadh furumin ju pagujna ,
purshembedh: u qkruj ere un baz t qkrimit um paguni ebu ,sa ma i mequm qkrimi qmimi ma i mall


:biggrin:

lovely
23-01-14, 23:14
Kalimere, a pe nin Hadhen e malle? Po thote nashta dojne me met anonime donatoret. A ai Donatori i madh tha qe kush jep leke, kena me ua bo emnin ngjyre mavi.

Kalimere, hozhbodhden. A tu kishin dhimt ty edhe mu me na shkue poshte krejt qata dy milion qkresa qe i kena derll me mund e njerse qituqe? PO

Qu ec thaje lekun. S`ka. Tap lekun, tap suxhukun.

Ej valla :))

sherri
08-02-14, 23:11
Question "Rugova kriminel ?!" Donatori, keto jan arsyet qe s'spo pjerdh kush ne ket forum me!. Tema tendencioze, me nje aluzion t'lodht nga administratoret.

Inposible
11-02-14, 09:54
Edhe pse jame shumė pak aktive, me kenaqesi do tė kontriboja nė kete faqe tė madhe vrituale.
Por para se gjithash do tė ishte mire tė behen publike shpenzimet dhe tė ardhurat vjetore qe ka kjo faqe?
Nese nuk ka shpenzime tjera perveq Hostit, Domenit dhe Licenses se VBulletinit mendoj qe shpenzimet vjetore nuk kalojn 300 E.