PDA

View Full Version : Bota Islame virtuale


Zero Cool
10-04-14, 06:14
Serbia organizon dhe financon islamizmin ekstremist nė KosovėNe vitin 2007 serbi Milutin Jovanovic me direktiva nga qeveria e Serbise, blen dhe hap faqen botaIslame.com. Qe nga 2007 ky website ne baze ditore publikon lajme ne gjuhen shqipe dhe thirrė per ekstremizem islamik.http://gazetaora.com/wp-content/uploads/2014/04/Serbia-organizon-dhe-financon-islamizmin-ekstremist-n%C3%AB-Kosov%C3%AB.jpg
Portali i njohur nė Kosovė, sidomos pėr pėrforcimin e linjės vehabiste e selafiste nė Kosovė ėshtė botaislame.com. Ky portal ėshtė krijuar nga Milutin Jovanovic qė nė vitin 2007 nga Suedia. Mė vonė informatat e website-it janė fshehur me pagesė.

Ka edhe fakte tė tjera qė Serbia ka filluar organizimin e ekstremizmit islamik nė Kosovė, nė mėnyrė qė Kosova tė humb simpatinė e Amerikės. Kėtė mėnyrė ka vepruar edhe Rusia me talebanėt, kur kėta tė fundit njė kohė kanė pas simpatinė e Amerikės.

Shėrbimi i fsheftė i Serbisė ėshtė duke vepruar nė Kosovė. Zgjedhen oratore tė suksesshėm shqiptarė tė cilė punojnė pėr interesa tė Serbisė, duke ngritur tensionet ndėrfetare, dhe duke krijuar ekstremizmin islamik nė Kosovė.Shih kėtu kush ėshtė (http://who.is/domain-history/botaislame.com) pronari i portalit virtual Botaislame.com.