PDA

View Full Version : Kosova pranohet nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar


Zero Cool
26-10-14, 20:10
Kosova pranohet nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar


22.10.2014


http://www.telegrafi.com/foto/sportivendor/zyrtare-kosova-pranohet-n-euml-komitetin-olimpik-nd-euml-rkomb-euml-tar_hd.jpgSapo ėshtė konfirmuar nė lajmet qendrore tė RTK-sė se Kosova ėshtė pranuar edhe zyrtarisht nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar(KON).
Lajmi u konfirmua nė lajmet qendrore tė RTK-sė nė njė lidhje tė drejtėpėrdrejtė me ministrin e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqin, i cili konfirmoi se Kosova ėshtė pranuar nė KON me tė drejta tė plota.

Ky ėshtė lajmi mė i madh pėr sportin kosovar qė nga koha e pasluftės, sepse tani Kosova mund tė marrė pjesė edhe nė Lojėrat Olimpike tė vitit 2015 si shtet nė vete, dhe sportistėt tanė mė nuk do tė kenė vėshtirėsi t’i dėshmojnė cilėsitė e tyre.

Zero Cool
29-10-14, 17:15
Jahjaga priti njė delegacion tė Komitetit Olimpik tė Kosovėshttp://knninfo.com/repository/images/JAHJAGA_153626964620.jpgPrishtinė, 29.10.2014

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, priti sot nė takim njė delegacion tė Komitetit Olimpik tė Kosovės, tė udhėhequr nga kryetari i Komitetit, Besim Hasani.

Presidentja Jahjaga e pėrgėzoi Komitetin Olimpik tė Kosovės pėr punėn dhe angazhim e madh nė anėtarėsimin nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar duke e vlerėsuar kėtė si njė hap shumė tė rėndėsishėm pėr ndėrkombėtarizimin e sportit tė Kosovės nė pėrgjithėsi.

Ajo tha se me anėtarėsimin nė KON sportistėve nga Kosova po ju hapet njė derė e madhe pėr prezantimin e vlerave tė tyre dhe pėr pėrfaqėsimin e sportit tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare. Ajo tha se institucionet e Kosovės do tė vazhdojnė qė t’i japin njė mbėshtetje tė madhe sportistėve nga Kosova dhe pėrfaqėsimit tė vendit nė skenėn ndėrkombėtare.

Kryetari i KOK, Besim Hasani, e ēmoi lart angazhimin dhe rolin e presidentes nė mbėshtetjen e ndėrkombėtarizimit tė sportit tė Kosovės dhe posaēėrisht pėr mbėshtetjen e fuqishme pėr anėtarėsimin e Kosovės nė KON.

Ai tha se anėtarėsimi i Kosovės nė KON hap perspektivėn pėr sportin e Kosovės nė skenėn ndėrkombėtare dhe pėrfaqėsimin e saj nė fusha tė ndryshme tė sportit nė botė. Zotėri Hasani e njoftoi Presidenten pėr angazhimet qė po bėhen pėr pėrfaqėsimin e sportit tė Kosovės.

Ylli-1
09-12-14, 14:26
Publikuar: 11:34 / 9.12.2014

http://www.telegrafi.com/fo/sport/zyrtare-kok-u-me-t-euml-drejta-t-euml-plota-n-euml-kon_hd.jpg

Komiteti Olimpik i Kosovės (KON) ėshtė pranuar me tė drejta tė plota nė Komitetin Olimpik Ndėrkombėtar (KON).


KOK-u me vendim unanim bėrė anėtari mė i ri i KON-it nė kongresin e mbajtur sot nė Monaco, transmeton Telegrafi.

Duke arsyetuar aplikacionin e Kosovės pėr anėtarėsim tė plotė, Pierre Miro tha se Kosova ėshtė njė vend i sportit.

“Kosova ėshtė njė vend real i sportit me njė strukturė reale tė sportit, me 34 federata 8 nga tė cilat janė tė pranuara ndėrkombėtarisht me status tė plotė dhe 4 me status tė pjesshėm”, tha Miro.

Kujtojmė se nė tetor tė kėtij viti, Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar (IOC) kishte marrė vendim pėr njohjen e pėrkohshme tė Komitetit Olimpik tė Kosovės dhe kishte propozuar qė Komitetit Olimpik tė Kosovės t'i jepet njohje e plotė nė sesionin e ardhshėm tė IOC qė do tė mbahet nė dhjetor nė Monako.


Bordi Ekzekutiv i IOC-sė, kishte vėnė nė dukje se Komiteti Olimpik i Kosovės ka pėrmbushur kėrkesat pėr pranim tė pėrshkruara nė Kartėn Olimpike. Kėto pėrfshijnė kriteret sportive dhe teknike si dhe pėrkufizimin e "vendit", sipas pėrcaktimit nė Rregullin 30.1 - "njė shtet i pavarur i njohur nga bashkėsia ndėrkombėtare".

Kosova ėshtė njohur si shtet nga 108 shtete anėtare tė OKB-sė, nga gjithsej 193.
KOK-u u themelua nė vitin 1992 dhe ka mė shumė se 30 federata Kombėtare, 13 nga tė cilat janė pranuar nga Federatat Ndėrkombėtare, nga kėto, gjashtė janė mė tė drejta tė plota dhe shtatė tė tjera me tė drejta tė kufizuara. /Telegrafi/