PDA

View Full Version : Zyrtare: Boksi kosovar pranohet ndėrkombėtarisht


Ylli-1
14-11-14, 08:47
Publikuar: 8:35 / 14.11.2014
http://www.telegrafi.com/fo/sport/zyrtare-boksi-kosovar-pranohet-nd-euml-rkomb-euml-tarisht_hd.jpg

Sporti kosovar ka bėrė edhe njė hap pėrpara, me Federatėn e Boksit qė ėshtė pranuar ndėrkombtėtarisht.

Pas pranimit tė Komitetit Olimpik tė Kosovės (KOK) nė Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar (KON), Kosova zyrtarisht ėshtė pranuar mė drejta tė plota edhe nė Federatėn Ndėrkombėtare tė Boksit (AIBA).

Bashkė me Kosovėn nė Federatėn Ndėrkombėtare tė Boksit janė pranuar edhe India e Mikronezia, kurse Malta nuk ėshtė pranuar.

Vendimi ėshtė marrė nė orėt e para tė mėngjesit tė sė premtes sipas kohės sonė nė Korenė Jugore ku po zhvillohet kongresi i AIBA dhe ku marrin pjesė edhe kryetari i Federatės sė Boksit tė Kosovės (FBoxK), Ramadan Selimi bashkė me presidentin e Komitetit Olimpik tė Kosovės (KOK), Besim Hasanin.

Lajmin e pranimit e Kosovės nė AIBA e ka konfirmuar pėr KosovaPress zėdhėnėsi i FBoxK-sė, Latif Demolli.

“FBK ėshtė pranuar mė drejta tė plota nė AIBA. FBoxK ėshtė federata e 195-tė e AIBA-sė”, ka thėnė Demolli nė orėt e para tė mėngjesit tė ditės sė sotėm.

Ndėrkohė, edhe Ministri i Sportiti, Memli Krasniqi, ka shprehur gėzimin e tij me anė tė njė statusi nė rrjetet sociale.

“Njė tjetėr hap i rėndėsishėm. Federata e Boksit e Kosovės ėshtė bėrė anėtare e plotė e AIBA-s. Faleminderit President Wu dhe shumė fat boksierėve tanė”, ka shkruar ai./Telegrafi/