PDA

View Full Version : Zbulohen libra helmues brenda njė biblioteke universitare


tron
13-12-18, 11:12
https://dardaniaweb.de/images/lajmet/2018-07/4609324410.jpg
Nėse librat do tė vrisnin…shkencėtarėt danezė kanė zbuluar nivele tė larta tė arsenikut tek tri libra tė shekullit XVI dhe XVII.

Ekspertėt nga Universiteti i Danimarkės Jugore ishin disa studiuar disa fragmente tė dorėshkrimeve mesjetare kur zbuluan se kėto libra pėrmbanin substanca helmuese.

Kaare Lund Rasmussen, profesore e asociuar nė Universitetin e danimarkės, tregon pėr Fox News se pas Reformacionit Danez nė vitin 1536 shumė lubra katolikė u shkatėrruan.

“Disa u dogjėn, tė tjera u zhdukėn”, tregon ai, ku thekson se disa nga pergamenat u ripėrdorėn sėrish pėr tė lidhur librat e rinj nga vitet 1500-1600.

Shkencėtarėt pėrdorėn teknologjinė fluoreshente X-ray, qė pėrdoret gjerėsisht pėr tė analizuar vetitė kimike tė bojėrave dhe qeramikės. Ajo zbuloi se pigmenti jeshil i pėrdorur nė kopertinat i librave ishte arsenik.

Pigmenti me pėrmbajtje tė lartė tė arsenikut mund tė jetė pėrdorur tek librat jo pėr arsye estetike, por pėr tė mbrojtur dorėshkrimet nga insektet dhe parazitėt.

Arseniku ėshtė jashtėzakonisht toksik, i cili mund tė shkatėrrojė qelizat e kuqe tė gjakut dhe tė shkaktojė vdekje tė parakohshme.