Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Kuzhina & Gatimi (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=130)
-   -   si pregaditet peshku? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=28850)

elsaaa08 07-12-09 23:58

si pregaditet peshku?
 
a e din dikush si duhet te pregadite peshku

Jana 08-12-09 00:10

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[I]Sallatė me peshk[/I]

[I]Pėrgatitja:[/I] 25 minuta Pjekja: 15 minuta Kalori: 460 pėr porcion


[I]Pėrgatitja pėr 4 persona:[/I]

• 280 gr oriz pėr sallatėn
• 2 qepė tė kuqe
• 2 domate
• 4 sardele nė vaj
• 1 spec jeshil
• 100 gr sallatė
• 1 tufė borzilok
• 4 lugė vaj ulliri
• Kripė, piper

[I][U]Pjekja:[/U][/I] Lėre orizin nė 3 litra ujė tė vluar tė kriposur. Kulloje. Pėr ta ftohur fute nė ujė tė ftohtė.

[I][U]Pėrgatitja:[/U][/I] Qėrojini qepėt dhe prit nė copa tė vogla. Futi pėr 15 minuta nė ujė tė ftohtė qė tu largohet pak shija e fortė dhe mė pas kulloji. Laji e thaji domatet dhe priti imėt. Laje, pastroje specin dhe pastaj prite nė copa. Priti nė copa sardelet pasi ike kulluar. Sė bashku futi tė gjitha nė njė tas sallate bashkė me sallatėn e larė dhe tė grirė. Shto orizin. Shoqėroji me kripė, piper e vaj si dhe me borzilok tė grirė.

Jana 08-12-09 00:15

Titulli: si pregaditet peshku?
 
Merr 2 fileto peshku te fresketa 200-300 gram secili. Merr 3 qepe te kuqe ose te bardha te medha dhe pret ne feta. Fillo dhe skuq qepet ne zjarr te ngadalte duke i trazuar shpesh per 15 minuta derisa te shkrihen (jo te digjen). Pataj merr 5 ose 6 thelba udhre dhe 3 ose 4 domate te medha te prera kubike dhe dhe i hedh ne te njetin tigan qe gatuan qepen se bashku me 3 ose 4 gjethe dafine. I kaverdis qepet, domatet dhe hudhrat derisa hudhrat te zbuten. I hedh kripe dhe piper duke e provuar per shije. Pastaj ndez furren ne 350 degrees dhe e le te ngrohet. Ne kete kohe i hedh "gjellen" e krijuar me qepet, hudhrat, domatet dhe dafinat ne nje tave mesatarisht te madhe. Vendos filetot e peshkut siper "gjelles" duke e sperkatur me pak vaj ulliri dhe kripe. E vendos taven te mbuluar me leter alumini ne furre dhe e pjek per 20-30 minuta (varet nga trashesia e filetove te peshkut). Pas 20-30 minutash kontrollon peshkun nese eshte bere ose jo. E heq letren e aluminit nga tava dhe vendos taven ne furre perseri per 5-10 minuta per t'i dhene peshkut ngjyre. Pas kesaj e heq taven nga furra dhe e le te ftohet per te ngrene.

Jana 08-12-09 00:22

Titulli: si pregaditet peshku?
 
Peshku i pastruar dhe i lare pritet ne copa racioni, lyhet me miell dhe skuqet. Ne lyren e mbetur skuqet miell sa te zverdhet, shuhet me uthull, leng peshku ose uje, shtohen hudhra, arra te shtypura, kripe, piper, gjethe dafine dhe zihet pak sa te behet nje salce me trashesi mesatare.
Ne pjate vihet peshku i skuqur dhe siper i hidhet salce ose lengu i pergatitur.

LOJETARI 08-12-09 12:13

Titulli: si pregaditet peshku?
 
Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .

halla e madhe 08-12-09 13:21

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=LOJETARI]Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .[

....shume bukur,po tregona bre Lojtar cilat vena me cilet lloj peshku shkojne gjate ngrenjes?:tongue:

LOJETARI 08-12-09 14:51

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=halla e madhe][quote=LOJETARI]Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .[

....shume bukur,po tregona bre Lojtar cilat vena me cilet lloj peshku shkojne gjate ngrenjes?:tongue:[/quote]

hahahhaah...........po Halla e madhe , m,e gjithė kėnaqėsi .

Zakonisht vera duhet ti pėrshtatet salcės [sauce] ,ndėrsa kėtu duhet patur kujdes

sa mė e fortė[ prej aromės ] tė jetė salca , vera duhet tė jetė mė e thatė ,psh Chardonay .Nė kėtė rast chardonay nga Chabli [ francė ]
Rast konkret hummersauce { kurrė se di shqip qysh i thojmė] ngjyrė tė kuqrremt ,ka nevojė pėr njė chabli grad cru classe .

pastaj RISLINGU gjerman eshte pėrcjelles shume i mire i peshkut

SAUVIGNON BLANC ,qė zakonisht gjindet nė SANCERE { francė}

Pinot Griqio italiane

Trebiaono, lloj i rrushit qe kultivohet ne ITALI { gavi di gavi } etj etj .....


Kur tė dilsh kėndej pari trego , do ta hapim ndonjė shishe .

elsaaa08 08-12-09 18:48

Titulli: si pregaditet peshku?
 
ju faleminderit shume tashme di edhe uen te pergadis peshke eee sa mire te kesh miq!!!

premium 08-12-09 23:09

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=Jana][I]Sallatė me peshk[/I]

[I]Pėrgatitja:[/I] 25 minuta Pjekja: 15 minuta Kalori: 460 pėr porcion


[I]Pėrgatitja pėr 4 persona:[/I]

• 280 gr oriz pėr sallatėn
• 2 qepė tė kuqe
• 2 domate
• 4 sardele nė vaj
• 1 spec jeshil
• 100 gr sallatė
• 1 tufė borzilok
• 4 lugė vaj ulliri
• Kripė, piper

[I][U]Pjekja:[/U][/I] Lėre orizin nė 3 litra ujė tė vluar tė kriposur. Kulloje. Pėr ta ftohur fute nė ujė tė ftohtė.

[I][U]Pėrgatitja:[/U][/I] Qėrojini qepėt dhe prit nė copa tė vogla. Futi pėr 15 minuta nė ujė tė ftohtė qė tu largohet pak shija e fortė dhe mė pas kulloji. Laji e thaji domatet dhe priti imėt. Laje, pastroje specin dhe pastaj prite nė copa. Priti nė copa sardelet pasi ike kulluar. Sė bashku futi tė gjitha nė njė tas sallate bashkė me sallatėn e larė dhe tė grirė. Shto orizin. Shoqėroji me kripė, piper e vaj si dhe me borzilok tė grirė.[/quote]
OHH Janaa ... DERI KėTU ERDH ERA E PESHKUT ... mė lakmove hee....
qetash von qush me pregadit mbas ksaj kohe??
shkova me qel barem ni sardinė , e ti perzi me qepė ;)

emine 08-12-09 23:15

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[SIZE=3]pse me pergadit kure pe pergadit LOJTARI ky edhe veren e mire pe sgjedhke,elasa mos hi en mundi moter,se LOJTARI pe dike ma mire se gjithkush me te tregu,,,,,[/SIZE]

halla e madhe 08-12-09 23:28

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=LOJETARI][quote=halla e madhe]

hahahhaah...........po Halla e madhe , m,e gjithė kėnaqėsi .

Zakonisht vera duhet ti pėrshtatet salcės [sauce] ,ndėrsa kėtu duhet patur kujdes

sa mė e fortė[ prej aromės ] tė jetė salca , vera duhet tė jetė mė e thatė ,psh Chardonay .Nė kėtė rast chardonay nga Chabli [ francė ]
Rast konkret hummersauce { kurrė se di shqip qysh i thojmė] ngjyrė tė kuqrremt ,ka nevojė pėr njė chabli grad cru classe .

pastaj RISLINGU gjerman eshte pėrcjelles shume i mire i peshkut

SAUVIGNON BLANC ,qė zakonisht gjindet nė SANCERE { francė}

Pinot Griqio italiane

Trebiaono, lloj i rrushit qe kultivohet ne ITALI { gavi di gavi } etj etj .....


Kur tė dilsh kėndej pari trego , do ta hapim ndonjė shishe .[/quote]

...te falenderoj Lojtari,nje shishe zgjidhe ti,une do zgjedhi peshkun,Seibling!:wink:

LOJETARI 09-12-09 00:15

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=halla e madhe][quote=LOJETARI]

...te falenderoj Lojtari,nje shishe zgjidhe ti,une do zgjedhi peshkun,Seibling!:wink:[/quote]

hahhahahaha......mos mendo qe jam tahmaqar , mirpo pėr saibling [ prap nuk e di si e quajmė shqip] verė shumė e pėrshtatshme ėshtė VELTLINER austriake , hahhahaah kėshtuqė sjelle edhe verėn hahhahaha....gotat ske nevojė ,kemi mjaftė :smile:

Urata 09-12-09 23:55

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=LOJETARI]Pregatitja e peshkut ėshtė njė prej gjėrave mė tė lehta nė kuzhinė .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet tė blehet i freskėt , ose nėse ėshtė blerė i ngrirė , pas shkrirjes tė mos ngrihet edhe njėherė .Helmimet me peshk janė helmime shumė tė rrezikshme .
Peshku , varėsisht prej llojit tė tij mundė tė shoqėrohet me lloj lloj komponentėsh , mundėsitė janė tė pakufijshme .Nė kuzhinėn moderne madje edhe ēokollata zėn vend si shoqėruese e peshkut [ nė formė salce , kuptohet] .
Mirpo pėr pėrdoruesit e rėndomt mjafton tė dihet se :Limoni , vera e bardhė pastaj erėzat e lljollojshme duke filluar prej majdanozi , rozmarin , tymijan , dafinė e deri te ato ekzotike si Korianda ,Curry e ku ta di unė si quhen i japin peshkut nuanca interesante te aromės .
Pastaj duhet ditur se si tė bėhet pjekja .Edhe kėtu mundėsitė janė tė pakufishme .Zakonisht pas pastrimit dhe lagėjes me limon i qitet kripa , rrotullohet nė miell nė mėnyrė qė ti mbyllen poret e lėkurės sė peshkut ku si rrjedhojė mishi i peshkut mbetet mė i lėngshėm nga brenda ,ndėrsa nga jashtė fiton njė kore mjaftė tė shijshme .Nėse pjeket nė furrė ,ėshtė me rėndėsi qė njėherė tė skuqet nė tigan e pastaj munde tė lihet varėsisht prej trashėsisė sė peshkut nė furrė pėr disa minuta nė temperaturė prej 140 - 180 grade .

Pėrcjellės ideal tė peshkut janė :patatja , orizi ,spinaqi ,domatja , patėllgjani ,brokoli , sallatat e gjelbėrta ,pastaj kėpurdhat etj

Hudhra gjithashtu ėshtė komponent e domosdoshme pėr pregatitjen e peshkut .[/quote]

shihe kete! a me peshqi po u mirrshe a...?!!:wink:

LOJETARI 10-12-09 00:51

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=Urata]shihe kete! a me peshqi po u mirrshe a...?!!:wink:[/quote]

Prej se kanė filluar gratė tė merren me politikė , dikush duhet tė kujdeset pėr magje :biggrin: .

Penelope 10-12-09 19:08

Titulli: si pregaditet peshku?
 
[quote=LOJETARI]Prej se kanė filluar gratė tė merren me politikė , dikush duhet tė kujdeset pėr magje :biggrin: .[/quote]

ka dobi mi ndrru zanatet kanihere. Fundja femrat magjen e zoterojne moti e le te msojne edhe meshkujt pak;)


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:02.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.