Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Shkenca & Teknologjia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=138)
-   -   Poli i Veriut papritmas nis tė ndryshojė pozitėn (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=34185)

power8 14-01-19 13:12

Poli i Veriut papritmas nis tė ndryshojė pozitėn
 
Fusha magnetike e Tokės, baza pėr sistemet moderne tė lundrimit global, kalon nėpėr njė gjendje ērregullimi, duke e shtyrė Polin e Veriut nga Kanadaja drejt Siberisė dhe askush nuk ėshtė i sigurt pėrse kjo po ndodh.
Poli i Veriut rrėshqet nga Kanadaja nė Siberi dhe lėviz jashtėzakonisht me shpejtėsi tė lartė prej rreth 50 km nė vit, transmeton kp.
Pėr shkak tė situatės nė zhvillim dhe lėvizjes sė "pazakontė" tė shpejtė, shkencėtarėt duhet tė japin pėrditėsime urgjente pėr hartat duke pėrdorur sistemet elektronike tė lundrimit. Gjėja mė e keqe pėr gjithēka ėshtė se nuk dihet se ēfarė e shkakton fushėn magnetike tė lėvizė kaq shpejt.
Fusha magnetike ndryshon kur metalet e shkrira rrethojnė bėrthamėn e fortė tė tokės dhe gjenerojnė rryma dhe fushėn pėrkatėse magnetike. Si rezultat, fushat magnetike priren tė lėvizin pak.
Poli i Veriut vitin e kaluar kaloi Linjėn Ndėrkombėtare tė Ditės (njė linjė imagjinare nė Tokė, nė kundėrshtim me Meridianin Grenlandez qė ndryshon datėn kur kalon) me njė shpejtėsi prej 55 km nė vit, apo tre herė mė shpejt se ajo qė ishte para mesit tė viteve 1990. Tani ėshtė nė hemisferėn lindore dhe ndahet nga Kanadaja duke iu afruar Siberisė.
Shkencėtarėt besojnė se njė rrymė prej hekuri tė lėngshėm nėn Kanada mund tė jetė pėrgjegjėse pėr lėvizjen e shtyllave, dobėsimin e fushės magnetike mė poshtė, duke i mundėsuar Siberisė qė tė tėrhiqet nėn pol, raporton Nature.
"Pozicioni i poleve magnetike veriore duket se ėshtė pėrcaktuar nga dy fusha tė mėdha magnetike, njė nėn Kanadanė dhe njė nėn Siberinė", tha Fil Livermur nga Universiteti Leeds.
Modeli magnetik botėror, imazhi i madh hapėsinor i fushės magnetike tė Tokės, rifreskohet gjatė intervaleve pesėvjeēare pėr tė siguruar qė navigimi modern tė monitorojė ndryshimet nė fushėn magnetike tė Tokės.
Ajo duhej tė ri-konfiguruar nė 2020, por deri nė vitin 2018 ishin tė nevojshme pėrditėsime mė urgjente. Shkencėtarėt duhet tė lėshojnė versionin mė tė ri javėn e ardhshme dhe ekipi shpreson se ky model do tė zgjasė deri nė vitin 2020.
______________________________________
[url]https://www.koha.net/lemsh/139573/poli-i-veriut-papritmas-nis-te-ndryshoje-poziten/[/url]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:08.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.