Dardania.de

Dardania.de (http://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Enigmatika (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Sudoku (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=18946)

Dilaver 04-03-06 22:17

Sudoku
 
[URL="http://imageshack.us/?x=my6&myref="][IMG]http://img102.imageshack.us/img102/7783/menumra0ar.jpg[/IMG][/URL]


Janė 9 katror, secili prej tyre ka nga 9 katror tė vegjel (fusha) ku shkruhet njė numer prej 1 deri nė 9.

Pra 9 katror me nga 9 numra.

Horizontalisht duhet tė shkruhen numrat qė mungojne, numrat nuk duhet tė perseriten p. sh. nė kolonen e parė horizontalisht jan numrat x97x465xx pra nė vend tė x duhet vendos numrat qė mungojnė e ata janė 1238.
Numrat duhet vendos ashtu qė edhe nė kolonat vertikalisht tė shkruhen 9 numra nė tė 9 fushat p. sh. vertikalisht kolona e parė; x84x3695x, e kėtu mungojnė numrat 127.

Numrat me ngjyr tė kuqe i kam zgjedh unė, me tutje nuk po shkon, nese dikush mund tė vazhdon, urdheroni.

vjeshta 04-03-06 23:30

Na paska ardhe edhe [B]Sudoku[/B]

pokeri 05-03-06 00:10

[quote=vjeshta]Na paska ardhe edhe [B]Sudoku[/B][/quote]


[SIZE=2] Ju lutem, shpjegojeni shqip, ēfarė duhet bėrė??[/SIZE]
[SIZE=2] E zgjidh Pokeri, filhall bre...[/SIZE]

vjeshta 05-03-06 00:16

[quote=pokeri][SIZE=2] Ju lutem, shpjegojeni shqip, ēfarė duhet bėrė??[/SIZE]
[SIZE=2]E zgjidh Pokeri, filhall bre...[/SIZE][/quote]

Fjalen Sudoku ,nuk di se si ta perkthej shqip :confused:

Ama asnje numer nuk duhet te jete i njejte si ne kolanat vertikalisht dhe horizontalisht..........por une nuk po di se si mbushet ne katroret e mbrendeshme ,e atehere ndoshta e kishe kuptu me mire .

Nuk e di se sa te ndihmova :frown:

Albion 05-03-06 00:55

Dilaver, n'i paqa kuptu rregullat si duhet, nuk ėshtė e mundur tė plotėsohet sepse e ka njė gabim nė rreshtin e tretė horizontalisht, janė dy 6-qa tė zi...

vjeshta 05-03-06 01:05

[quote=Albion]Dilaver, n'i paqa kuptu rregullat si duhet, nuk ėshtė e mundur tė plotėsohet sepse e ka njė gabim nė rreshtin e tretė horizontalisht, janė dy 6-qa tė zi...[/quote]

Mire e paske kuptu ,nuk duhet te jene dy 6-she.

pokeri 05-03-06 01:32

[URL=http://server5.pictiger.com/img/140043/picture-hosting/new-picture.php][IMG]http://images5.pictiger.com/thumbs/78/96675c45ff17554ed2160b6670da0178.th.png[/IMG][/URL]

Dilaver 05-03-06 02:10

[URL="http://imageshack.us/?x=my6&myref="][/URL][URL="http://imageshack.us/?x=my6&myref="][IMG]http://img209.imageshack.us/img209/4774/sudoku0mh.jpg[/IMG][/URL][URL="http://imageshack.us/?x=my6&myref="][/URL]


I nderuar Albion, keni te drejtė e paskam shtyp gabimisht dhe tani me duket se ėshte ne rregull.

Rregulla ėshtė si e ka paraqit Pokeri, pra ne katrorin e parė me 9 fusha apo numra, duhet shkruar numrat prej 1 deri ne 9, por edhe ne kolonat horizontalisht dhe vertikalisht duhet te shkruhen 9 numra pa u perseritur.

Numrat e zi jan ashtu si ėshtė dhėn ky problem ndėrsa numrat e kuq i kam plotesuar une, qė mund te ketė edhe aty gabim.

Dilaver 05-03-06 02:14

E nderuara Murgesha nuk ėshtė zgjidhur problemi por z. Pokeri e solli atė shembull si zgjidhet kjo enigmė, Sudoku.

Murgesha 05-03-06 02:27

[quote=Dilaver]E nderuara Murgesha nuk ėshtė zgjidhur problemi por z. Pokeri e solli atė shembull si zgjidhet kjo enigmė, Sudoku.[/quote]


E po sigurisht gjumi i ka fajet, se mua mu duk qė e zgjodhi. :biggrin:

Murgesha 05-03-06 16:56

[IMG]http://img469.imageshack.us/img469/2581/sudoku0mh4hu.jpg[/IMG]

Tė kuqet janė zgjidhjet e mundshme.

Vazhdoni ju tjerėt e posaqėrisht ti Pokeri, mos tė koritemi ne gjilanasit, Mjeshtėrit e Engimatikės. :biggrin: :biggrin:

Murgesha 05-03-06 19:49

Ja edhe njėherė zgidhjet e mundshme.

[IMG]http://img429.imageshack.us/img429/8028/sudoku0mh5yq.jpg[/IMG][URL="http://img429.imageshack.us/img429/8028/sudoku0mh5yq.jpg"][/URL]


Dilaver tė lutem mė shpejt mė thuaj se a e kam mirė apo jo?:biggrin:

Albion 05-03-06 20:03

[quote=Murgesha]Ja edhe njėherė zgidhjet e mundshme.

[IMG]http://img429.imageshack.us/img429/8028/sudoku0mh5yq.jpg[/IMG]


Dilaver tė lutem mė shpejt mė thuaj se a e kam mirė apo jo?:biggrin:[/quote]

Nuk ėshtė plotėsuar mirė Murgesha!

Murgesha 05-03-06 20:06

[quote=Albion]Nuk ėshtė plotėsuar mirė Murgesha![/quote]

E po, ja vlehet tė provohet, se pasi postova tabelėn pashė tė gjitha gabimet. :confused: :confused:

Dilaver 05-03-06 20:20

Ne katėr katror janė te perseritur nga 2 herė i njėjti numer:
nė katrorin e parė perseritet dy herė numri 1,
nė katrorin e dytė perseritet dy herė numri 2,
nė katrorin e shtatė perseritet dy herė numri 2
nė katrorin e tetė perseritet dy herė numri 1

e nė bazė tė rregullave nuk duhet tė perseritet as nė katror e as horizontalisht e vertikalisht i njeti numer prej 1 gjer nė 9.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:47.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.