Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 27-07-09 06:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
*******************************
Autori Xhelal Ferizi
******************
l i r i k u
===================================
nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
edhe vlon porsi sherbeti
dilni e shihni o kombe e fe
nė zemren time tė gjerė sa deti
***
zemra ime ngazllimtare
qė po e vlon n'valė dashurija
po ngarendė me shpresė shqiptare
nisė n'flutrim ėsht kah qamėria
***
se prej qiellit mora fjalen
se jan qelė do dyer prej drite
prandaj frejt t' zemres s' po ndalen
dil qamėri o zemren prite
***
dil e prite se u l'shu qiellit
drejt kah ti me krah mbi erė
porsi e bukura qehreja e diellit
vjen si zogza nė pranverė
***
ka marr krah zemra dardane
ka me vete gurra e kroje
shend e dritė prej dielli e hane
e ka shqipen cicrimė goje
***
dil e prite oj qamėri
o shpirtė dielli o shpirtė malli
se po tė vjen pėrmbi ajri
me lot gzimi si kullim zalli
***
diell e hana po e pėrcjellin
yjt shqiptarė po e mbajnė me fletė
mu nė barkusha po ja mbjellin
qamėrinė ėngjėllushen vet
***
dil qamėri prite o janinė
dil me ngjyrė porsi sheqeri
mbi fole kjo nė follorinė
me shum yj t' vjen pėrnjiheri
***
shum mbas sajė jan nisė krahlehtė
shum bilbila e kėngatarė
shqipe e zana e trima n' fletė
qė me gjak quhen shqiptarė
***
qielli u mbush po fluturojnė
mbi fole tė arbėrisė
zemrat shqipe se q' po vlojnė
kan marr krah drejt qamėrisė
***
qielli i kaltėr i etnisė
kah fillon prej albaniku
pėrmbi fusha tė dardanisė
deri nė grykė te kaqaniku
***
mbushė ėsht edhe qielli i prizrenit
edhe e bardha mitrovica
ana e brigjeve tė erzenit
qielli i shqipes kah drenica
***
thonė po vlon edhe dukagjini
si nė ara si nė malsi
e kah valbona i kthjellti drini
ku flet dheu me bukuri
***
e mbi qiellė n'pukė e iballe
zemra shqipesh me krah ari
po flutrojnė e hjedhin valle
me art t' shejt qė i ka shqiptari
***
rrotullohen mbi ajri
thue se nė gjak ju rrin rrymimi
e gjallė malsija me bukuri
i bardhi mati e kurbini
***
shkodra korqa tepelena
durrsi kruja me delvinė
si kalaja me bedena
vjen gjakova me prishtinė
***
zemrat tjera gjeraqina
nė krah e flatra me tė bardhen dritė
vlora ballshi e kanina
pėrmbi qiell thonė lart jan ngritė
***
nė qiell me sharm thonė shqipe e zana
me re tė bardha e bukuri
mbarė etnike shqipni nana
po i nisė shqipet n' qamėri
***
si ilirida si kosova
gostivar strugė manastir
nė kambė que plava e rugova
edhe ulqini i lashtė ilir
***
por edhe e bukura zemer tirana
edhe gusia e libohova
strugė dy dibrat e viciana
n 'rrezatim shkupi e tetova
***
zemra mbushė me dashuri
shqipe jan kto t' fluturimit
kan msy rrugėn pėr qamėri
porsi i bardhi art i gzimit
***
ohri e struga e dangllija
vlora e arit me kaninė
zemėrmadhja ajo malsija
tė gjith jan msy sot pėr janinė
***
edhe saranda e ksamili
kruja e bukur me flamur
shkdodra e bardhė si karajfili
tė gjith jan nisė me dalė n' kostur
***
edhe tanusha e kumanova
pogradeci e gucia
edhe tivari e kėrqova
struga lule e mbarė etnija
***
peja e bukur e gollaku
me gilan e karadak
me tropojė porsi bajraku
t' gjith kah jan shqiptarė me gjak
***
me ta u nis zemra e lirikut
por si niset drita e yllit
pėrmbas sajė adriatikut
shum jan nisė si zana t 'pyllit
***
lezhė e klinė e suharekė
edhe burreli me rubik
kah qamerija kėrkojnė shtek
kah berati albanik
***
tė gjith me i pa si gjeraqina
ka dal qielli i bukurisė
me pa zemra mbi ajrina
si flutrojnė shqipet t' lirisė
***
thon kto zemra jan t' dukatit
gjirokastra e libohova
edhe zemra e lazaratit
krah per krah peja e rugova
***
paskan dalė thonė tė gjith me pa
porsi retė n' qiell topa topa topa
e gjith azija thonė kah ka
e kureshtarė tjerė kah europa
***
thonė edhe andej tej oqeanit
e kah afrika me zallina
kan dalė t'shohin tė ilirianit
si flutrojnė shum gjeraqina
***
e gjith bota kureshtare
thonė mbi qiell doli edhe liria
po i sheh shqipet ngazllimtare
si flutrojnė kah qamėria
***
lezha kruja e kopliku
e bardhė besianė edhe delvina
me himarė adriatiku
kan msy sot kah follorina
***
hije u paska fluturimi
po u prinė zemra e nanė shqipnisė
thue flutron qiellori gzimi
shkojn mbi qiell zemrat t' etnisė
***
Autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
***************************************
l i r i k u


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirik

lirik 27-07-09 06:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
GJenetika vajton shqip
---------------------------------

xhelal ferizi autori i titullit gjenetika vajton shqip
--------------------------------------------------------


Me na e prishė gjenetiken kan dalė te bijtė e sadomazohizmit
Tė bijt e sanksioneve dhe moteve shekuj'zi
Te bijt shekullorė tė politikave me qekane
secili shekull ma pedofil ma zemerzi
ma prodhimtarė ma djep vrastarė
mėshirė tash po quhet katrani i zi
drejtėsi po quhet me vra ma shum shqiptarė
o sa shekuj kohra prodhim 'zeza mjerane
nuk dihet se nga cila anė erdhen e u shtuan,pa masė
kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
fjaltregtarė puthagjijė tė pshtymave lpisatarė
diplomat hendeqesh vorrtarė
krymbfarė se jo mahi
sa pijet sa gotat kemi cakrruar me ta
njimend diplomaci
ata mbi tė gjitha dijnė shum mirė me rrasė
ndoshta qiellin e diellin shakull pėr dhe kan me e plasė
ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje tė satanit
se ku i marrin ato lėkura gjithkah nėpėr ferre tė pėrvlmit
na jepin ngjyrė per zemėr direkt prej gjentikes sė katranit
Na ushqejnė si foshnje me do far ujė t' pelimit
Na vijnė mysafir t' paftuar e tė ftuar me qeshje venerike
Lėkurė duket vėrtetė njerzore
Nuk dihet se nė cilin laborator vneri ėsht prodhue
Me maska tė pėrsosura me dofar zgėrdheshjesh cinike
Na ftojnė tė uritur tė leckosur djallzisht me vallzue
Aheng i pėrzier leckash e zotėrijsh' vėrrtetė kombinore
Valle ciganėsh shartojnė gajasur cinikisht tue aktrue
Artist tallavash na u mbush ah toka jonė arbnore
ėsht varė dielli pėrvajshėm e driten don me e shue
Yjet nuk flasin ma me dhe
e hana ma nė buzqeshje nuk don me vizllue
terri vetėm terri i don ata kalemgji
loja po shkon kurriz lak
na japin ujė moqalik e na marrin gjak
me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli tė krimit fajdegji
kompozitorė kanibaloid qė nė mes tė zhurmes sė ballkanit
qetsisht thinin e ngulin nė qdo sferė gjenetike e qelizore
shesin e blejnė lirė e tregtojnė me nipa tė car dushanit
e i shtrojnė but nėn bark mandej do lavire tonat puthadore

epshin akulltarė pėr tė ua ngritė mediteranet nxeht vegla trupore
qė lojnat ti luajn' sipas modelit lakadredha
hamshorqe kta duke kaliruar sipas vesit tė orgjisė
tregje tė mėdha e tė vogla akrobacionesh
mallra s a tė duash tė skadim anarkisė
dhe varje gjithfare nėpėr qafa hajdutėsh varje medaljonesh
merita i mbetet gjithmonė dhunshėm etnike shqiperisė
ngreh e mos kėput shekujt nėpėr rruleta
dhe fjalen perdredhė rruspisht me mjeshtri me kuleta
lojrat e zotėrijtė ndrrohen sipas kohes e rrethanes
edhe valle kan aq shum kiq e shund sa shekujt moshatarė
sa tė gellltitura i dhan shqipnisė kosovė dardanes
tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptarė
kurrizin po duan tė na e bėjnė model shtėpi publike
ndėgjueshmėrinė skllave e pėrjetshme e padronit
me na e prishė duan gjuhė e gjenet e lashta antike
me do far pėrzierjesh prodhim qė e kan t' zhargonit
zhargon paskan pasė vėrrtetė se jo mahi
moj nanė shqiptare etnike gjith kah je n' qdo skutė
ushqim pėr venash me zdrol tė kan dhėnė me pi
me ja pėrlye gjakun shqipes sqepekrrutė


xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
-------------------------------------------------
i titullit
--------------------------------
gjenetika vajton shqip
----------------------------------------

lirik 27-07-09 06:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Mora nė vargje art prej hane
------------------------------

Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------

germa drite nė gjuhė nane
mora vesen pėrmbi bari
edhe shkėlqimin qė e ka ari
edhe pingulet rreze'hana
me t' pėrshkrua ty moj diana
qė at gaz ma ke si ylli
qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirtė ylberi
gazin tė qelė si ngjyrė sheqeri
gjith tue mbajtė doren nėn faqe
siq mbanė fleten ajo manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje f'tyre
si shtresė'holla qė e mbanė biluren
punim drite e paske l'kuren
edhe fijet tė atij flokut
si pejzhollat t' borzilokut
mė fal se arti po mė nxitė
ti pėrshkruaj ty bukuritė
me sy t e mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin nder zana
e un kangen ta vargisi
me cicėrimė t' zogut n' majė lisi
Me shpirtėqiell' tė gjerė t'poetit
ty qė m' je si lulja e detit
un kur tė shoh dikund hjeshi
e lshoj penden sikur shi
gurrė as art s' mundem me i lanė
as hjeshisė ndoj vlerė pa i dhanė
prandaj ti mos m' gjuaj me fjalė
ps e me pendė un ktu kam dalė
se jam mallė un fund e kokė
pėr me shkrue pėr miq e shokė
penden time nė yje e vesha
me shkrua bardh un pėr mikesha
motra tė mija sokolesha
ju qė jeni bija hane
shqipe nė flatra n' tokė dardane
Ju pėrshndetė kjo penda ime
me fjalė dielli e rreze'shkrime
mos ma shihni ju pėr t' madhe
Se qdo lulė qė shoh n' livadhe
Nė art e shndritje e mbajė mbshtjellė
n' kopsht magjije nė tė bardhen vellė
nė vello tė lules bardha'flete
marr tė bukura vargje jete
edhe e lmoj hjshinė tue shkrue
nuk la qikė un posht me shkue
djalė as burrė as qun as grue
kur e ka hjeshinė prej zoti
ja lshoj penden si shi loti
me ja shkri stilin n' punime
bukurisė me i thurė lavdrime
pse me shkue hjeshija kot
kur e fali i madhi Zot
---------------------------
Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare
me titull :mora nė vargje art prej hane :
------------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

lirik 27-07-09 06:37

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Arsyes i kam thirrė m nga e mundshmja
---
Nga e mundshmja i kam thirrė arsyes
tė mundshmes i kam thirrė nga arsyeja
u bėra logjikė u bėra gjykim i tė mundshme pasqyres
qė ti thrras nė qendėr tė vetdėdijes tė dyja
---
kur mbjellja kėt farė nė cak
mbihej arsyeja nė tė mundshmen lulzonte
dhe lėmueshėm e mundshmja ecte nėpėr gjak
arsyeja nė tė mundshmen ligjėronte
-----
por kur i thirra tė mundshmes mbi arsyse
e arsyen mbi tė mundshmen ndoj her
kam mbetė si caku i pėrthye
qėllim i munduar i mjerė
---
Autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 27-07-09 06:37

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
*******************
Nuk e kam ditė
******************
shkruan xhelal ferizi
*********************
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
*********************
xhelal ferizi autori ne mergim
************************

lirik 27-07-09 06:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O zot fiset shqip kah jan
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
O Zot fiset shqip kah jan
gjithkah shtrihen tokes sė zallit
mė ju jepė dritė e diell e hanė
ta shndrijnė gjuhen tė ilirianit
------
mė ua ndriqo kahdo at zemer
gjuhen shqip pėr me u lulzue
e mi mbajė shqiptarė me emer
kahdo shqip me ligjėrue
-----
o zot qiellin ua bėn fletė
le ta shkruajn gjuhen shqiptare
gjuhes nanė pėr me i dhanė jetė
ua bėn token abetare
-------
kahdo dhe mbanė anadolla
ararati e trabzona
shqipja u kndoftė ndėr t' bardha shkolla
si cicrimė kndoftė gjuhė e jona
------
e kndoft zemra si e zogut t' malit
tė bardhat kohė e mbajshin nė gji
u shpirtzoftė kjo djalė pas djalit
porsi kanga plot magji
---------
e buroftė porsi hareja
si gurrė vale n' gurgullima
porsi e rrepta e qiellit rrfeja
ju ndėgjoft mbi dhe ushtima
-----
e kah ka shqiptarė turqia
zemra e tyre shqip qeltė prore
porsi lulet e rrezanija
qė i qelė dielli nė fletė fushore
--------
e ligjėrofshin mote e stinė
porsi tė larmet shpendė me sqepa
porsi zog e kanarinė
kndofshin brezat nėpėr djepa
--------
edhe kurr mos u harroftė
gjuha e nanes ajo amtare
nėpėr shekuj u kėndoftė
si jehona lahutare
--------
e kahdo shqip flet turqia
sytė e shqipes etje kan
pėr me u kthye kndej kah etnija
me u rrah' zemra pėr vatan
---
gjakun kuq gjuha shqiptare
gjithnji atje e mbajtė tue vlue
por si e zjarrta kuq flaktare
qė mbanė zjarri tue flakrue
---
e ma pas't jeten qelike
e si mbi det qė shkon erlehta
pėr shqipni ku i thonė etnike
i kndoft vargu sa tė jet jeta
------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE
PERSHENDET 9 MILJON VLLEZER SHQIPTARė Nė TURQI
-------------
---------------------------

--------------------
Nuk e di ---mė duket njiher ne nji forum tjeter me kan pėrshendetur dis a vllezer shqiptar
nga turqia
vargjet e mia jan lexu pėr qamėrinė nė nji tubim madhėshtorė nė amerikė
por kam dėshirė qė kto vargje nga autori i vargjeve shqiptare
Xhelal Ferizi
ish i burgosur politik
dhe i keqtrajtuar nga udba e zagarve nji jetė

e i keqtrajtuar edhe sot me do far mohimesh

e fshirje te temave vbeper disa forume tradhtare

si dhe mendjemadhsi tradhtare

ju bėj tė fala vllezerve shqiptarėve nė turqi

tė gjitha shtresave popullore atje

duke i pėrshėndetur nė emrin tim personal

e duke ua lanė amanet

ti lexojn vargjet e mia te cilat nuk jan ne forume por do ti qes

dikun e ato jan per shqiptart e turqis

te ua lexojn brezave atje e te mos i lanė te asimilohen

e ti mbrojnė e ti ruajn si ninulla fmijve e

si syt e ballit vargjet shqiptare

qe te mos e humbin gjuhen shqipe

e ne djepa le te ua ruajn fmijve

pėr gjuhen shqipe

qė gjuhen shqipe te mos e humbin

e ti kndoojn sa tė jen brezat


le ta kndojnė fmijtė nėpėr shkolla
nė turqi

vargun shqiptarė


per shqiptarėt e turqisė jan shkruar disa vargje
pėr tė cilėt sa e sa vite ma parė
kam shkruar vargje pėr ta
sepse pikrisht ata ma se tepermi jan ne rrezik te asimilimit
-------------------
Autori xhelal ferizi u bėn tė fala 9 miljon vllezerve shqiptarė nė turqi
-----------------------------------------------------------------------
u dhuron kėngen lirike shqip
nė vargje tė krijuara vet
vetėm pėr ta
le tė kndohet nė secilin tubim tė shqiptarve tė turqisė
siq po kndohet ajo e qamėrisė tash
qė ua dėrgova
e mė jan falenderuar edhe antarėt e qamėrisė
i ka prekė nė emocion vargu pėr qamėrinė
--------------------------

-----------------------------------------------------------------------------


lirik
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirik

lirik 27-07-09 06:48

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Do te vije edhe dita kur tradhtart shtrejt do ti paguajn veprimet e veta antishqiptare sepse nji dit populli e nevrikosur nga veprime t e tyre do ta marr vet situaten ne dorė
pastaj do te shihet se sa leht do te tradhtohet atdheu e te behen veprime tradhtare bira e minit do te kerkohet nga tradhtaret per te ikur dikun por as ajo nuk ka per tu gjetus se djemt e shqiptaris ne qdo skutė kan per ti kerkuar sepse jan neveritur shum nga tradhtarėt e poshter -
ndersa kokungujt e koktrashėt mendje mdhej thefshin qafen ne indiferencat dhe trashsinė e kokes se tyre te gomarllekut e budallekut qe e kan e qyqret le te shkojnė ne varr e mbi varr le te ken qyqen-
rrencaket dhe mashtruesit le te shkojn ne nji lloj ferri me mashtrues ku le te u kallet zemra nga mashtruesit edhe ma mashtrues se kta ku do ti dergoj perendia ndersa pasaniket ato para me fund le ti fusin ne prapanicat e tyre kur te shkojn ne varr e tua hanė krymbat

lirik 27-07-09 06:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga autori
mėrgimtarė Xhelal Ferizi
--------------------
Shkruan xhelal ferizi
----------------
Jo nuk mundem ti bėj ballė kėsajė fantazije
qė veq qielli me artin e vet din me e kriju
as shkrirjes sė talentit tė atijė arti gjithsije
nuk jam qiellorė shekull'gjeni i qiellit blu
--------------
ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra tė pa ndihmuara
qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjenial e gjentil
po ku jeni o vargjet e mia dashuri'sht tė pėrvluara
vraponi nė bilbil vraponi n' karajfil
--------------
nuk kam fjalė pėr pėr pėrshkrim t'qiellit blu e pėr diellin e arit
ku njimijė shekuj zbukurojnė me shum gjuhė vizllore
nuk mund ta pėrshkruajnė as nė shekullmendjet e magjistarit
kėt bukuri kėt bardhėsi bardhėbore
----------------
mandej pema ktu me lėvore qudije me degė kah natyra
bilurshėm gjithqka qė e rrethon,me estetikė
e arit pamja nėpėr diell balli e fytyra
e mahnitshmja kohė qė u shkri shekuj'ari tue pikė
-----------
dheu ka mbetė pa tekst e rana n' kokėrrveshje pret
as gjethi nuk guxon me dalė me bukurinė e vet magjike
se kjo hjeshi kristalore qė flet
shtron n' pėrkulje mjeshtritė edhe miset ma galaktike
----------------
kėtu gjithqka rrethue me larmi bardhėsi e blu qiellore
ku germa secila me emocione lot shkėlqim kristali
nė kėt mbretri bukurije nė kėt bardhėsi bore
ku nė gjelbrim pishash frymzim tė nxitė mali
---------------
o zot ku e gjete kėt kaltri qielltare nėpėr palėt e kupes qiell
dhe e solle pėr ne qė shpirtrisht ta fotografoj njerzia
po vargjet e mia si ta thonė at magjik diell
me shkrirje anash ma shndritshėm se vet ingjija
---------------

pse mė mundoni o bukuri hyjnore
nė qdo germė timen me shpirtė
ku pendes time me rrudha kohore
i sjellni te virgjrin artin e dlirtė

----------------
po germat pendtare a do tė bėjnė ballė
bukuri mbas bukurije
mos po bien plast poetikisht mbi tė argjendtin zallė
nga ky sharm i famshėm hjeshije
------------------------
Xhelal Ferizi shkruan nga mėrgimi
-------------------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

lirik 27-07-09 06:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Sikur ta kisha syrin magjik
--------------
Xhelal Ferizi mėrgimtarė

-------------------
ah sikur ta kisha syrin zbulues digital magjik
qė thellė shkon nė zbulime
nė at sy ta kisha njė tė menqur zbulim pikė
fakt'shekull zbulimtarė pėr inqizime
-------------

fakt'shekulli im nė ekran tė fakt dėshmi bindjes
do tė kishte nxjerrė dėshmueshė para publike skene
at shkak tė thellė motiv tė dyshim tradhti lindures
at rrėnjė at dyshim soj gangrene
--------------
e duke mos pasur dėshmi fakt e mendova
njė sy tė tillė dėshmues nqizues magjik
mbasi njiqind shekuj me hamendje i shpova
sa i keq qenka maskimi e dyshimi o mik
----------------
kamera magjik'syri nė majė dėshmuese tė hollė
do ta nxjerrte me tė vulosuren fjalė
pastaj tė gjith shembujt do tė merrnin shkollė
qė nė bukuri djallzore besen mos me e falė
-------------
por ah kamera sy magjike nuk ka
prandaj e brejtura dyshuese gjysėm fakt e pa fakt
s' po len as gurė as dru damarė pa tha
se mashtrimi e vetmashtrimi po ecė pamėshirshėm me takt

----------

do ti ftoja zbuluesit qiellorė ekspert'dritė
qe nė njeriun kėt sy instalim magjik
ta lansojnė zbulueshėm n' pėr qdo skutė qė ta njohin mirė
se mashtrimi po bėhet nė jetė shum tragjik
----------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi Mitrovica
mėrgimtari
---------------------------------

lirik 27-07-09 06:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

lirik 27-07-09 06:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O lis
''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
o lis vetėm edhe njiher o lis ma fal qehren
ma fal pamjen e levores
dua ta shpirtzoj ndjeshėm ta bėj ndjenjė tėnde eren
dua ta ndjej flladin e lehtė shqip tė bregores
--------
lis po rrudhat un ty di ti lexoj
tė veqant e kan nji kėndshmėri
mė kujtohet nji her shiu kur pikoj
un ndjenjat te ti i kam shkri
---
se secila pikė shiu dukej si safiri
pikonte e rrėshqiste mbi lėvore
fliste secila kokėrr dhe nė gjuhė iliri
un flisja me token arbnore
----
mu aty nė mes tė kallirit
ku ti degėt i zgjeroje me hije
un flisja pėr ringjalljet prej hirit
pėr tokė e dhe etnije
--------
lis un e di qfar shije ti mua mė dhe
era e lehtė e shiu me ato riga
shije ma tė bukur nė emocion nuk kam ndje
kohrat mos i paq ma tė liga
-------
ah lis ti ke qehre qė flet
zemren ma bėn poezi
loti me ėsht bė pėr ty mallė si det
mallkue qoftė shekulli i zi-
------
se askund nuk ka si ndjenja e shpirti atdhe
si rrėnja e thellė nė tokė
un yjeve qiellit maleve u bėj be
se ti ma bėre time kokė
---------
se ti ma bėre tė shpirtit bukurinė
se ti ma ke bė fjalen krah fluturimi
se ti ma ke nxitė nė varg dashurinė
un shkrihem pėr ty nga pėrkushtimi-
----------
a tė kujtohet ty o lis ather
kur un mbeshtetur nė ty
vargun e krijoja poetik me vlerė
kur lotėt mė rrodhėn nė sy
------
me sy isha kthye kah zabeli
kah gardhi me kulumria
kur befas flutroj harabeli
mi shkundi kujtimet e mia
-----
un rrija andej nen lisa
vargun me pendė e krijoja
e rimen per token me plisa
si zogu ne shqip kendoja
---------
a e din edhe ti o grunajė
o era e dheut tim
kur vargun e derdhja rrėkajė
si zogu nė cicėrim
--------
e tash me rrokulliset loti
me bjen me mallė qerpikut
me ty me kujtohet moti
a harrove un jam liriku
------
un ty te kam kndue me degė
fletet secilen me fjalė
me vargun e ėmbėl si shegė
kangen per ty se kam ndalė
------
por vargjet koha mi mori
e kohrat e pranga e furtuna
mi vodhi ai shkja belaqori
burgu roberia e dhuna
-------
o lis i dashur me fleta
un shkruaja ather ne fletore
sa e bukur me ty ishte jeta
e vargjet embla arbrore
-------
tė kujtohet un kur i lexoja
si lmohej kalliri ne shtat
kur vargun shquip ligjeroja
si ushtonte lugina me shpat
-----
ma te bukura nuk kishte mbi dhe
se erėrat qė vinin prej gruri
se brusha kur ktheje nga ne
e fletėt me qehre t' qdo druri
----------
gjelat nganjiher kėndonin
e vargjet e mia nė fletore
me lugje jehueshėm rimonin
m' shpirtzonte toka arbnore
---------------
at'here un isha i ri
kur vinja nė fshatin ete parve
e shkruaja me dashuri
per dheun e lashtė tė shqiptarve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik 27-07-09 06:52

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Populli im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
--------------
Populli im me mjegull kurtha i mbuluar
me shi tė pėrvajshė e t' pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i tragjik pakapshėm
------------
nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonjė isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese
-----------
ky ėsht popull dhimbje qė nuk nuk gjenden fjalė
bora toka ju skuq nėpėr kohra me gjak
driten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt shoven ju kan mbshtjellė rreth fyti si lak
---------
pėr popullin tim nuk gjejė fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjejė pėr vajtim askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zot
--------------

tėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja pėrzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
-------------------------------------------------

lirik 27-07-09 11:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Fjala nė gurė
-------------

Shkruan xhelal ferizi
-------------------
ma kishin mbyllė nji kohė fjalėn nė gurė
e vrapova pėr ta lirurar me shekkullin e quajtur shpėtim
fjala pastaj mu bė gur mbi gurė
mu bė liri
lulzim ringjallje bukuri
mė bė atdhe
rignjallje dashuri
mu bėbė art
besė qelik
therrė pėr armik
lule pėr mik
mu bė murė
pastaj lidhse nga ylli nė yllė si urė
nga jeta nė jetė
fjala e ime me lot dhimbje
me ngjyrė nė pėrbuzje shtegtim e kėshilla
do tė bėhet vulė lulzimi e ere
do tė bėhet urė
shtizė shqip pėr atdhe e flamurė
----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik 27-07-09 12:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Paqja me fjalė

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

paqen e bėjnė me fjalė,e mbshtjellin ,me shkėlqim
vizllimė,qė tė merr sytė,urtsi e mjeshtri oratore
magji e shekullmendjes mbledhur nė aktrim
e mbjellin me optikė,nėpėr konferenca botrore

plot mėditje e stolisur,honorare me fjalė
fitim prrallorė i mashtrimit
sa her me lot dielli prej gzimit ka dalė
e ka ikė i mashtruar perėndimit

duar qė premtojnė e shtrėngohen pėr paqe
me fjalė me rrėnjėt nė zemėr ferri
me thika mbėshtjellur n' piktura si manushaqe
me qėllime e shkolla terri

me at qeshje vizllimė qė me i lakmu dielli
dhuratė thua qiellore mbi bina
paqja me fjalė thue se ėngjull qielli
e solli ndėr ne e shejta stina

por ajo n' mbrendi thikė kryq pėrmbanė
fe e krime me maskė
me fjalė ndėrton shpresa ,e me vepėr thanė
ne fytyrė ėngjull nė zemėr laraskė

pikturė vėrrtetė danajsh me gjarprij nga mbrenda
me bolla qė lidhin glob
o paqja me fjalė ,sa shum her ngarenda
me gjith boten ,bashk qė ,t' besojmė kėt kob

paqja kriminale me fjalė dogmė satane
pikturė qė nuk ngopet me gjak
ajo n' mashtrim,motesh thithė edhe dritė hane
e diellin e kurthon nė lak

paqja n' konferenca paqja n' pėr pazare
falltore fjalėsh estetike
ajo maskė fjalori me kode barbare
qė mbulohet me shtresa vizlluese etike

paqja me fjalė brejtse qė brenė asht e guri
nė thellsi me brejtje i shkon ajo drejtsisė
teater tragjik,fis e farė me uri
qė nėn dhe e mbi dhe i rrin pėrjetsisė

paqja me fjalė kala demagoge
themel qė mbahet nga mashtrimi
paqja me fjalė,teori analoge
qė mbanė e permbanė brum prej krimi

paqja me fjalė valle gėnjeshtare
me fjalė qė ndėrton shum rrudha
paqja me fjalė ,zbulimsi barbare
qė mbjellė dėshtimet kahdo e qet udha

paqja me fjalė fryt i mbjelljeve djallzore
korrtare e luftrave , t' biznesit
ajo gėnjen kokrrat tė dheut e zallinore
qelizat i ka tė interesit

paqja me fjalė lansim i demonve
qė shpon shekujt nė zemėr
pronė konferencash lavire e padronve
qe nuk dijmė se si quhet me emėr


xhelal ferizi autor i vargjeve me titull paqja me fjalė

lirik 27-07-09 12:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju a e dini Shqiptarė

autori xhelal ferizi

ju a' e dini shqiptarė se un pėr ju diellorisht kam folė
me shiun me barin me fatet
me lotin sa her kam shartuar shkrolė
me lugjet me brigjet e monopatet

sa her e kam dėrguar zemren e bilurit nė qiell pėrulsisht
dhe zbritė i kam bukuritė mbi dhe
pėr ju sa her jam lutė mirėsisht
qė gjaku te mos ju derdhet rrėke

sa her jam lutė pėr tuajin shėndet
pėr troje e lirinė e punen
sa her ju kam shkruar pėr tokė e dhe e det
pėr malin liqenin lagunen

edhe zogjt ua kam lavdrue
edhe tuajt shpezė me cicrimen
sa her rrezanisht ju kam shkrue
me vargun pėrkushtues e rimen

sa her ju kam veshė me yje
me sharmin e ylberit
sa her ju kam zgjidhė ato nyje
me lutjen e fjales s e nderit
autori xhelal ferizi

lirik 27-07-09 12:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lutje nė jetė

Xhelal Ferizi autori shqiptarė nga kosova

Nėpėr lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia fjalėt e dijes e te pendes
qka qenka lutja or mik
a thua qenka nji hiq lutjen asksush ma nuk e ndėgjon
e shterra nėpėr lutje fondin e mendjes

lutje pse lutje! tė kalojmė nė veprim
kerkoj ilaqė shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė

xhelal ferizi autori mergimtarė ish i pėrndjekur politik

--------------------------------

lirik 27-07-09 12:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kur fjalen e zbėrtheva

autori xhelal ferizi shqiptarė kosovarė nė mergim

kur fjalen e zbėrtheva nė planet
e zbėrtheva nė robėri
kur e zbėrtheva nė det
kur e zbėtheva nė liri
mė doli gurrė e pashterrur
mė doli sasi e madhe
mė doli sa her e therrur
mė doli lule nė livadhe
mė doli e pandalshme derdhur si ujė
mė doli burim i jetes
mė doli art qė shkruaj
mė doli nė pranga e lidhur
mė doli plumbi qė vret
mė doli enigmė e zgjidhur
e pazgjidhur robėreshė qė flet
mė doli shkollė e pėrsosur
mė doli art i lirisė
mė doli vulė e prangosur
mė doli yllė i hjeshisė
kur e zbėrtheva fjalen
nė shekuj tė menqurisė
edhe yjet u ndalen
nė kėt lidhse tė diturisė
ajo mė doli mahni
ajo mė doli shkollė
mė doli vet liri
mė doli mendjehollė
fjala mė doli nxitse
ajo mė doli luftare
ajo mė doli mahnitse
mbretreshė ndėrkombtare
ajo mė doli nė punė
ajo mė doli nė shkencė
mė doli e sertė nė dhunė
nė nxitje e nė violencė
fjala si lidhse botrore
fjala si lidhse e diturisė
si lidhse pėr zemėr vaje
si lidhse e dashurisė
fjalen o njeri mbaje
ajo ėsht vertetė
me krah qė fluturon
nga zemra nė zemėr flet
aj nga shpirti buron

ajo mė doli shkenctare
qė lidhet me shum ura
ajo mė doli magjistare
qė lidhė shum gjuhė e kultura
ajo ėsht nė fletore
ajo mė del nė qdo fletė
nė libra e akte shkollore
njeiun e lidhė nė jetė
ajo lidhet me gjak
ajo lidhet si rreze
ajo valon si bajrak
dhe nxitė motive ndėr breze
ajo e mahnitė poezinė
dhe artin a vargut lirik
ajo e don lirinė
dhe bluhet nėn mik e armik
fjala ėsht vet busolla
e gjuhes marrveshjes njerzore
ajo i lidhė dijet e holla
dhe kombet e gjuhė botrore

autori xhelal ferizi ne mergim

-------------------

lirik 27-07-09 12:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------------

PSE

shkruan xhelal ferizi

po pse ti oj fletbardha e g'zume
nuk ma hodhe nji ylber
lidhė pėr zemre ditve t' lume
nė at kosovė dikund n'pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes
nuk ma hodhe “k'ndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t' shkumbardhes
kah etnisė i thonė atdhe
po pse ti oj fjalbardha e motit
s' ma dėrgove nji tė falė me hije
a' s' mi sheh qeprikt e lotit
Kah po m' pikun n'mallė etnije
po ti shpirtė a ke e zemėr
a ke gjak qė tė ecė n' damarė
po pėr shqipni at t' lashtin emėr
digjem i mjeri mėrgimtarė
po a se sheh ti oj oj dritgzume
e ju tjerė o tė bijtė e hirit
pashė at rreze t' reflektueme
pse s' ēonė shndritje n' gjak t' ilirit
po un ilir jam kėtu i mundimit
po un jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit
mbetė kam shkelė nder kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin
qe s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin
qe pin ujė mbi shkumbė e valė
po a' s' ja merr atijė prej sqepi
ndoj cicrrimė shqip nder zallina
kur bjen poshtė prej maje shkrepi
pėr me pi nėpėr kthjelltsina
po pse ti oj karajfile
kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po un nė gjak n' mergim s' kam hile
pse ktu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni
se ju me djegė fort jeni msu
por se kėtu gjėmim i joni
nėpėr breza ka me ushtu
e ju tjerė qė flisni arbnore
gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dore
tue lpi lukset n' llump e mjaltė
veē ta dini mėrgimtari
nuk harron si ju n' harresė
e ju ai fieri edhe bari
do tė ju kjajnė nė tė pikshmen vesė

autori i vargjeve xhelal ferizi nga Mitrovica
mergimtarė shumvjeqar
ose xhela siē njihet nga shoqerija dhe emri pėrgdhels nga fėminija
pėrndryshe njihej si xhela i mitrovices

kontakti me autorin [email][email protected][/email]
autori shqiptarė

lirik 27-07-09 12:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajnė fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet
---------------------
besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do tė pėlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
kėto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetės
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretės
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik 27-07-09 12:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pamvarsija po vjen

--------------------------------------------------------------------------------

-Pamvarsija po vjen-
xhelal ferizi
*autori ne mergim shkruan titullin pamvarsia po vjen
*po vjen e veshur ,ne ,shpresa*
*e ,qendisur, ,me breza,qendrestarė
*po vjen e lidhur si besa*
*po vjen,me gzim nder shqiptarė
*po vjen kah toka e qielli*
*si drita,qe vjen prej dielli
*po,vjen,e qendisur,si hana*
*ėsht nisė ,ne rrugė kah dardana
*po vjen si hyjni qiellore*
**po vjen ne kosoven arbrore
*te gezoj ,qdo gurė e qdo dhe
*po,vjen perjetshem nder ne
*po ,vjen ,per te reja shpresa
*kaloj,neper shekuj me shtresa
*nė rrugen,plot lot e gjak
*po vjen e qendisur,n bajrak
*po vjen ,po,vjen pavarsija
*fest,do,te,ketė shqiperija
*qdo kund ,do,te,lozin yjet
*sa bukur do tė qelin pyjet
*e flladi,me gėzim nė qdo zemer
*e shekujt do t'Gėzohen n'Kėt emer
*po vjen njė erė e re
*shpetimi kombtar pėr ne
*po vijnė te reja freski*
*me veshė qdo gjė n'dashuri
*me veshė gurė e dhe ,me liri
*po veshet kurorė mbretrije
*kosova kjo bijė shqipėrije
*po veshet fjera me bari
*me ,shend po veshet shqiptari
*me nanė shqiperi kosovari*
*po ndanė tash gėzimet,,e reja
,*s,na,ndanė as hasmi as feja
*se bashk,do,tė,rrijm ne kala
*shqiperi e kosov,jan njė vlla
,*s,durojm ma grek as shkja
*se jemi t'pathyeshem qelik
*nuk shkel,mbi ne ma armik
*se ,fushat i kemi,t,paana
*se,detin,na e kullon rana
*se hana na shkruan n' lavdi
*Shekujt qe ranė pėr liri
*se zemrat na rrahin ,per dhe
*robrija,nuk,rritet nder ne
*lirija prangat i then
*e yjet,nder ne i bjen
*i sjell dritbardhat mbi dhe
*nuk ndahet shqipnija me fe
*se gjaku nder deje na vlon
*shqipėrija,ne na bashkon
*bashk na mbajnė ,per mishi
*gjuha,e ashti,shumfishi
*qe vlejn ma shum se qdo fe
*shqipnija esht ,fole
*ku ne shqipet jem le
,*s, na ndajn ,me gjak as me fis
*se tirqi,,n gajtana e,plis
*i kemi bashk e ,halle
*me dhe e gurė e,zalle
*nuk ndahen,si dielli,qe s, ndahet
*as shqipja per fe nuk perqahet
*as ,kurr nuk ndahen ogjaqet
*shqip do t' valojn bajraqet
*SI hana qe endet prore
*me driten e saj vizllore
*perjetshem ,n,larminė,qiellore
*po vjen e shtrejt pavarsija
*do vlojm ,kah e lasht dardanija
*kush me kėng e me gjak
*me shtiz nder duar e bajrak
*o toskė e gegė e vllazri
*mbledhuni ju tok, per etni
*ne festė ne ,bashkim,ne njė shtet
*te gzojm,nder shekuj e jetė
*punen e frytin ,t,lirisė
*vraponi ,ne prag t,pavarsis
*kush nė duar me lule e buqetė
*kush vrap si flutur e,bletė
*kush vrap e, n' flutrim;si krihlehta
*me penda e mendje te mbrehta
*te dalim,si yjet ,kur shndrisin
*si lulet mbi dhe kur harlisin
*te shperthejm gezimin,si,fleta
*kur,nė diell i buzqesh jeta,
*kur hapet,nder,pejza pa hile
*si e kendshmja ,ermirė karajfile
*vraponi vraponi ,si rrfeja
*pa kqyr ,kah klani e feja
*as grupimet,e,kota,mjegullare
*vraponi per ,lirinė shqipėtare
*po vjen e shtrejtė pavarsija
*po duken tash do shkendija
*mbi zjarr si ,zjarri i lirisė
*e kuqe flakė ,e,vegjelisė
*po skuqet tash qielli me ,dritė
*po ,vijn me hap ardhmeritė
*dardana po veshet me gaz
*sa yjet,dhurata kan zbrazė
*me rastin e festes nder ne
*po lind njė shqipri e re
*e quajn kosovė pamvarsi
*cop zemre, e lasht shqiperi
*njė asht,njė mish,me nji fytyrė
*e kputur dikur si gjymtyrė
*e lasht e madheshtore sa nana
*qe u lind ather ,kur hana
*mbi qiell filloj,rrugė rreztare
*atherė u lind kjo shqiptare
*pikrisht ne shekujt e vjeter
*me vulė te diellit ne leter
*e ngjajshme me diell e me hanė
*e shkruar nder ,shekuj dardanė
*e lashtė antike ilirianė
********************

autori i vargjeve me titull po vjen pavarsia
xhelal ferizi nga mitrovica autori ne mergim
****************************************
--------------------------------------------------------

e shkruar ne kohen kur mendohej pamvrasia e kosoves

lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shum postime nga lirik
lexoni vargje nga lirik

lirik 27-07-09 12:48

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Djeg'ja e nji pendtari nė shekull

xhelal ferizi

u dogj nė nji shekull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi pėr njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi autori ne mergim

------------------------------

lirik 27-07-09 15:29

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Liri e buk
'''''''''''
autori xhelal ferizi me vite nėpėr vargje shqiptare
-------------
duam liri buk pa lot duam paqe
kėngė tė vėrrteta ,kulturė muzikė shqiptare
duam ,qetsi miq duam lule manushaqe
nuk duam krim tinzri plehra, e maska tradhtare
duaml mirsi harmoni,vllazri me kombe e fe
nė dheun tonė ,tė mos na futen rrėshanė
duam lirshėm me ecė pa sherr me shitė e me ble
duam yje qiell e diell e hanė
lule duam aromė puhi shpinen lirshėm me e kthy
kėngčn e zogjve penden shkronjat me ngjjyrė
duam gjelbrim ,dashuri ,punė, e dritė pėr sy
duam besė etik ,drejtsi e fytyrė
nuk duam lojna t' pakufi
e tallava e fjalė kopile
dhe nuk duam
,pshtymen me lpi ,me urdhėr tė huej
mjaft me shekuj duruam
gjaku nuk ėsht jo ujė
as lot e gjak krisma ,e ofshamė
nuk duam pasthirrė e dėnesje e plasje
varfri e premtime te kota nuk duam
klane as krime e vrasje
nuk duam qė gjaku tė na shėndrrohet nė ujė
duam liri pavarsi
nuk duam robėri e mundim tėr zgjatur deri nė plasje
nuk duam gjithmonė kujė vaj e gjamė
e labirinte tė ferrit me pafundėsi mizore
shtyrje nuk duam n' shkambij e rrėmore
e shekujt tė na rrokullisen drejt gremines me rropamė

vargje nga xhelal ferizi nga Mitrovica
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik 27-07-09 16:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Prizreni
'''''''''''''''''''''
shkruan Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrmbi maja tė libotenit
ku e mbanė bora atje bardhsinė
kundrojnė yjet e prizrenit
kahdo rrotull bukurinė

pėmbi fusha flladi e hieja
qe ia nxjerrė qiellit at fjalė
nepėr rrafsh kah bukurija
ecin dheut mbi erė ngadal

e kto jan pra ato troje
ku vet hana ka shkrue n' brusha
kto jan lulet porsi shtroje
qe bien n 'lugje nėpėr gusha

edhe mahnija e qdo vale
kah po lanė gurė e zallina
kudo vetullat pėrmbi male
harqe rrijnė mbi druj qetine

lumi ecė kah vet magjija
qė e ka rrafshi qė dehė yje
sa e gjerė shtrihet dardanija
me t'mahnitshmet t' bukura pyje

por se fjalė ktu nuk mbanė barku
as i pendes e as i jetes
se ai qielli me ballė harku
ia nxjerrė shprehjet si aromė fletes

e ato gurrat e kti vendi
me at kullim si ai lang bore
si ingjija qė rrejdhė nga shendi
ashtu jan gurrat arbnore

paq lavdi o i bukuri art
o qiellorė pėrmbi dardanė
ty prizren si yllit lart
vargje rrezesh kam me t' dhanė

edhe luleve qė i ke me shije
si mbrendija e safirit
kur shartojnė rrezet me hije
mahnit' ballin n' kupė ' t 'empirit

---
autori nė mergim Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
l

lirik 03-08-09 06:58

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vuajtja mizore
------------

Autori [B]Xhelal[/B] [B]Ferizi[/B]
------------------
Nnji dit pasi shpėrtheva nė mėri
vuajtjen e kėrkoja pėr ta vra me armė nė dorė
nuk kisha ma mėshirė nė qelizė as dashuri !
isha nisur nė kėrkim me mund zvarras kėmb e dorė
............
thua se nė gjak as nji qast nuk e kisha ndryshim sa nji lėvizje n' qerpik
i mllefosur po vrapoja duke shikuar her mbas here nė shekuj nga pas
vuajtjen e quaja tė njerzisė armik jetik
vendimmarrės i pa luhatur kahdo vrapoja ta vras
--------------
dhe grryeva kahdo edhe nė varr e nė gurė
nė kėrkim tė shkaktares kahdo pėr ta gjetė nė tė sajė fole
humnerave tė lotit e nė udhkryqe e tėrthuer
nė zanafillė e rrėnjė ku ėsht le
------------
me vete e kisha secilen arsye
armė e kisha qėllimin
dėshmi shekujt mbi te qė jan thye
vetvrasjet e shumta e pendimin
-----------
vrapoja kahdo me synim
po grryeja nė kėrkim tė sajė
nė dėnesjet e mia dhe tė kombit tim
nė planetin plot dhimbje e vaj
-----------
doja ta vrisja at skėterrė llahtare
kush e polli vuajtjen enigmen e qortoja ?!
dhe qeshen me mua shikimet lojtare
kur un kah caku nė veprim vrojtoja
----------
u tallen shekujt me mundin tim !
mė than ajo kahdo buron !
mė than do sy qielli mos ec ma nė kėrkim
se vuajtja jeten pjeston
--------------
se ajo gjithkund ka fole
nė gjene nė gjak e nė shpirtė
ti armė aq tė forta nuk ke
nuk vritet aq leht kjo akull ngrirtė
----------------
nuk shuhet aq leht nuk coptohet
ky akull nga ferri ka mbi i katranit
njerzia prej sajė nėpėr shekuj ankohet
ti je pjesė e sajė o i biri i ilirianit
-------------
kėshtu mė tha e mė la pa shpresė
arma mė ra pėr dhe
u ringrita do luftoj deri sa tė vdes
pėr ringjallje e ringritje mbi dhe
---------------

Autori [B]Xhelal[/B] [B]Ferizi[/B]
--------------------

lirik 02-09-09 15:47

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Me qfar arme ti ndali qakajt[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]''''''''''''''''''''''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]autori xhelal ferizi[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]'''''''''''''''''''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]me qfar arme ti ndali qakajt e shfrenuar[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qe i jan turrė kohrave me degjenerim per ti shqye[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]a qėndron penda ime kjo armė e vetmuar[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]kur globi ka nisė me u thye[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]''''''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qakajt jan sulė drejt parasė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]jan sulė drejt grabitjes e sundimit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]as armėt qelike e fjala thua nuk po kan gjasė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]me i pritė qakajt e degjenerrimit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]'''''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ata ju kan turrė kohes me epshe barbare[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]kafshojnė gjithqka qė gjejnė para [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]e vetmuar para ju doli penda ime shqiptare [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]se egoja tash po shquhet pėr kah fara[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]prandaj nuk del kush ti ndihmoj pendes time[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]se kohrat jan qthurė nder qakaj[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]iku e mundur epoka e ndershme trime [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]e ngjyra ime lėshon vaj [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]------------[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qakajt i jan turrur lakmisė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]monedhes bankave e dollarit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]moralit beses qytetnisė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ta shthurin duan djalė pas djalit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ata kan arritė kohen ta gjakosin[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]me gojen e tyre te pangopur[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]se secili shekull po del ma i pispillosur[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]e nderi po qanė i pėrlotur [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]'''''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman] penda a thua do tė mbetet jetime[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qakajt triumfalisht a thua do tė lavdrohen[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]kohrat do tė bien ne mjerime [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]bilbilat gjithnji do ankohen[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qakaj po shqyejn ushkure e pelhura[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]gjeni njerzorė po bie gjithnji e ma puthadorė po pėrkulet[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]po kėputen gjithnji e ma shum shpresa e ura[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]po vyshken kahdo botes lulet[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]'''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]kėmbanat po bien mbi dhe[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ndalni qakajt o drangoj[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]se kombe e fise e fe[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]do te lidhen nė vuajtje e vargoj[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]'''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]armėt mbrehini tė bashkimit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qakajve diljuni para[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ndaleni kėt lukuni tė krimit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]se globit i humbi fara[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]'''''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qakajt jan turrur mbi glob[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]me gjveshė e me shqye qdo vlerė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]tokes po i sillet nji kob[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qėndresė nuk do tė ket as nderė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]''''''''''''[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]armė le tė bėhet liria[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ndėrgjegjja te fitoj e nderi e uniteti[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]qakajt ti pėrpijė e tyre djallėzia [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]tė lirė tė jetojnė toka e deti[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]------------[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]vargjet shqiptare vazhdojnė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nga autori xhelal ferizi mergimtari [/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]-------------------[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

lirik 02-09-09 15:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[B][URL="http://lirikk.wordpress.com/2008/03/10/un-fjalen/"][FONT=Times New Roman][COLOR=#0000ff]un fjalen[/COLOR][/FONT][/URL][/B]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Un fjalen[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]autori xhelal ferizi ne mergim[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalėn dua ta mishėroj me secilen udhė
me secilen materje qenėsore
me secilen brengė e rrudhė
e qelizat e pėrbėrjet toksore[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kam shkri
kahdo nėpėr palca mbi dhe
nė qiell nė art nė dashuri
kahdo ndėr fise kombe ndjenja e fe[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kam qėndisė nė liri
e kam qėndisė zemėrsisht nėpėr yje
sa akuj fjala ime i ka shkri
sa shum ka cicruar si zogjt nėpėr pyje[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kam shpirtzuar me pikturė
me jeten e me hapin e sajė nė cak
e kam bė lidhse nėpėr zemra si urė
dashurisht e kam lidhė nė gjak[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kam lidhė nėpėr plisa
kahdo kjartė dhe shqip
nėpėr degė e bimė nė qetina e lisa
atdhedashurisht nėpėr secilen fletė e pip[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]fjalen e kam ndjenjėsuar e mishruar me ylbera
si kult e kam shkri nė secilen ngjyrė
e kam ndėrtuar si kult kah besa e ndera
si kala e kam ndėrtuar nė moral e fytyrė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kam fjalėzuar shpirtrisht
edhe nė damarėt e lirisė
edhe nė qeliza tė shpirtit kahdo dashurisht
nė vet krijesat e dashurisė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un dhe fjala ime kahdo nėpėr mendė
kemi dalė me tė bardhen dritė
kahdo nė etikė e nė logjikė me pendė
fjala me ngjyrė zemre ka shndritė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kam shpirtzuar detalisht nė atdhe
imtsisht nėpėr secilen dhele
beden pėr kala kombtare me vle
e deshta nė etni si skele[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kam shtrue kahdo aq shpirtrisht
kahdo nė secilin lot si akt
un kam dashtė qė dhimbjet me u ndje dhimbsurisht
nė kohrat e nė secilin fakt[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kisha si buken pėr art
ushqehesha dhe e kisha si farė
pėr yjet qė shndrisin nėpėr qiell aq lart
e mbi dhe tė zjarrtė pėr shqiptarė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalen e kisha pėr qėndresė qelike
e ndėrtova qdo kund si themel
kahdo n’ bereqet nė shqipėrinė etnike
nė secilen kokėrr grurė e mel[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]edhe n ‘pėr bashtina edhe n’pėr kopshtije
fjalen si ndėrtim biluri
kahdo ku i thonė gurė e dhe shqipėrije
Nė deje e kam shpirtzuar n ’shtizė e ballė flamuri[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un e kam shpirtzuar edhe nėpėr gzime
fjalen shpirtrisht e kam stilizuar
kahdo si curril e si koder vlime
madhėshtore nė shpresa ka vluar[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman] un fjalen e kam nxitė nėmiser e fletė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nėelb nė tė lashta e tėrshanė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]me vlue si nji art i veqantė enė jetė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nė yje nė diell e hanė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nė gjuhė tė mėmės e nė gjuhė tė atit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nė gurė neper fusha e kopshtije[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nėpėr ligje e ujvara en prroje e faqe t’ shpattit[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nė erė tė lehtė puhije[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]un fjalė ekam nxitur mu nė cicėrimė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ne secilin varg e lirikė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]nė rreshta ari nė tė bukuren rimė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]si curila nga yjet me pikė[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]tė dua o fjalė ti je shpirti vet[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ti hyn ku do ti je e zemres vlimtare[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]ti hyn nė qeliza ti je gjuhė arti mjet[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]kur vlon nė rimen shqiptare[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]autori xhelal ferizi ne mergim
[/FONT][/SIZE]

lirik 04-09-09 18:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Loti

xhelal ferizi autori “jasht atdheut

ju e keni pa e njihni e dini lotin
sa i vogėl ėsht sa njė vesė
ėsht sa njė pikė
por sa njė qiell ka dhimbje
nė pėrbėrje tė tijė ka romane shprehjesh
neper secilin qerpik

ai nė gjykim e nxitė zotin
kur qanė me dhimbshuri
---
loti nė mbrendinė e tij ka gjėmim
ka vaujtėri

njimij shekuj i ththė dhimbshėm nė pėrshkrim

ai pėrmbanė edhe gėzim sa nji det me dashuri
loti ėsht njė kullim emocion bėrthamė

qudi qė del nga zemra
ai permbanė nostalgji
ka mallė e gjamė
ai esht domethenes ne mbrendi

ai ėsht pėrquesi ma i famshėm i ndjeshmėrisė

loti nė tė gjith poetet e pendat ėsht pėrshkruar me famė


sa i vogėl nė pėrbėrjen e sasisė

nė shprehje tė mbrendėsisė mbanė me mija emra

loti ėsht simbol duket si curril

ai shprehė tė gjitha mallengjimet

ai permbanė emocion te nostalgjisė

ai esht aq magjik

kur rrjedh prej syrit ne sqep o bilbil

autori xhelal ferizi
--------------------------------------------

lirik 04-09-09 18:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me lot

kushtuar te vuajturit anonim

-----------------

---------

autori xhelal ferizi

-----------------

me lot do ta mbushi pa shterrsinė

dhe dhe gropen nė zemer sa njė deti

pėr tė pėrkujtuar tė dikurshmen dashurinė

qė mė bėn tė flas vet me veti

-------

mo lot do ta ia tregoj e dėnesje e vrragė

shpirtit - e do tė pikturoj dhimbjet nė shpirtkohė

secilen vi do ta kthej si plagė

do ti thrras pasthirrmat me oh

-------

dashurinė do ta quaj edhe mallengjim

e kohė qė mė dridhė nostalgji

pėrse tė quhem dėnestarė nė ankim

e nė vargje poemė me elegji

--------

koha qenka mizore

kohen duhet ndalė

koha sjell hendeqe llogore

e prita me kurtha e fjalė

----------

koha sa e ndryshueshme armike

qe sjell te papritura nė kthina

dashuri a thua ike

e bashk me ty edhe stina

-------

oh pasthirrma pse ti je e pandashmja ime

dua ta pushtoj nė gji zbraztiren

kohen do ta bėja copa e thėrrime

qė ma sjell nė gji errsiren

------

dashuri pse vjen e ikė e vret

pėrse shekujt i len pėrjetsisht nė kujtesė

ti qenke magjia vet

qė lindė e ik ė rrėqitshėm si njė vesė

-----------autori xhelal ferizi

liriku nė mėrgim

lirik 05-09-09 07:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me varg jam un perseri
autori xhelal ferizi
muzgjeve duke kerkuar aromė
me artin ne shpirtė plot liri
po thrras o toka e jonė


dhe ti dije pashė ujė e detin
e token e qiell e dhe
se vargu e mbanė poetin
qė k'ndon pėr komb e atdhe

se nuk e harroj jo zallin
as token nuk e harrova
as dheun qė ma nxitė prore mallin
ku nėnė quhet kosovashqipni le tė quhet ku do

ku shqipja ligjron si bilbili
atdhe mos mė moho
se loti mė del si currili

atdhe mė duaj o mahni
o ty tė shėndritshin yjet
kahdo ku i thonė shqipni
malet ku rrijnė fushat e pyjet

me varg jam un liriku
un qė shtigjeve cicėroj
atdhe qėndro si qeliku
se ti je plot me heroj


se ti je plot me dėshmorė
se ti je la me gjak
se ti je ai dhe arbrorė
ku shqipja t' valon nė bajrak


autori xhelal ferizi
---------------------------------------

lirik 09-09-09 16:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Zbriteni mėshiren

Xhelal ferizi

zbriteni gėzimin ju thash nje dit'hyjnive
gjeni dikah ndonje shteg
neper ndonje vrimė qiellore
pėr zhuritjen time qe po djeg
ndonje pikė mėshire diellore

kėshtu ju thash nga larg
kaltrive me lot nė sy
ju dėrgova nga penda ime lutje me varg
germa emocioni tė sinqerta nga zemra pėrkthy


por si duket mėshira nuk vjen
ajo nuk bjen per mua mbi dhe
ajo afėr yllit ėsht e diellit qė nxenė
rrin e nuk zbret ndėr ne

kot u ankova dhe germa theva
labirintit zhgenjyes gjithkah me vija
kot kah ai qiell me dy sy u ktheva
mėshira s' po vjen nga gjithsija
---
duke pritur tash afatin tjetėr
epokėt e mia pa halė
ku nuk mbetem varur nga armiku i vjeter
qė dot nuk e them me fjalė
--------------

nga autori xhelal ferizi
-----------------------------------
_________________

lirik 09-09-09 16:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qe nuk mund te thuhet

Xhelal Ferizi
ajo qe nuk mund te thuhet me esht bė psheretimė
nuk thuhet sa e pa thanun esht sa vret
nese thuhet te gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet


pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetem shpirti i stervuajtur e mbanė
ajo e pa thanun qe se shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

struk thell ne perjetsi te vetedijes
apo nen vetedije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon

zaptim a thue pėr jetė qerdhe gjeti
si hyri aty u pervodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her te pathanures iu drodh

nuk gjet as loti fjalen as dijen
as shteg me formulė
neper shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetes me vulė

ja kjo esht ajo qe nuk do ta kuptoni
pervjedhur esht marrezisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush ne ket plojė KA gisht

e pa thanun quhet e mjerė esht qyqare
as gjallė qe rrin as vdekė
e mjer esht qe shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nis me u pjekė

nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund te thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur te vdisni nga dikush e ndegjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė

as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se esht e pa thanė
nuk esht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė

nuk ka fjalor qe me ndihmon
si ta them kur esht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo me gozhdon
s' me len me jetė me u veshė
_________________

nga autori xhelal ferizi

autori ma i neperkembur i te gjitha kohrave nga forumet shqiptare
---------------------------------

lirik 09-09-09 16:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qe nuk mund te thuhet

Xhelal Ferizi
ajo qe nuk mund te thuhet me esht bė psheretimė
nuk thuhet sa e pa thanun esht sa vret
nese thuhet te gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet


pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetem shpirti i stervuajtur e mbanė
ajo e pa thanun qe se shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

struk thell ne perjetsi te vetedijes
apo nen vetedije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon

zaptim a thue pėr jetė qerdhe gjeti
si hyri aty u pervodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her te pathanures iu drodh

nuk gjet as loti fjalen as dijen
as shteg me formulė
neper shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetes me vulė

ja kjo esht ajo qe nuk do ta kuptoni
pervjedhur esht marrezisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush ne ket plojė KA gisht

e pa thanun quhet e mjerė esht qyqare
as gjallė qe rrin as vdekė
e mjer esht qe shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nis me u pjekė

nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund te thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur te vdisni nga dikush e ndegjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė

as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se esht e pa thanė
nuk esht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė

nuk ka fjalor qe me ndihmon
si ta them kur esht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo me gozhdon
s' me len me jetė me u veshė
_________________
nga autori xhelal ferizi
----------------------------

lirik 09-09-09 16:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
NE MES TUAJ


EMITIM I NAIMIT

SHRKUAN XHELAL FERIZI
krijues vargjesh mergimtarė

ne mes tuaj tash qendroj
shkrihem germave e ne shpresa vloj
ne mes tuaj kur me shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė ne jetė
neper vleren e vertetė
kur t ndegjoni s e jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni s e kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil ne bli e ftu
un jam qiri qe po shkrihem
ne mes tuaj dua te ndihem
dua dritė me qenė pėr ju
dua n' shkrije me u fliju
qe ju te shihni pakez shpresė
penda ime te mos vdesė
ne mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam ne udhen e vertetė
jam vet germa fletė me fletė
ne mes tuaj jam i uruar
jam i etshem e i pervluar
qe tu jap un ndonje pikė
varg te dielit mbledhė ne etikė
qe tu jap un pakez ujė
qe t' kuptoni dheun e huej
qe tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' pėr yje n' galaktika
ne mes tuaj jam me shpirtė
jam si balli i qliellit t' dlirtė
jam njė varg qe bashkoj fe
bashkoj lule gur e dhe
ne mes tuaj jam uaratė
jam memendje dit a natė
veq pėr ju me cak ne varg
jam me vlim qe u nxejė nga larg
ne mes tuaj jam si vlla
pėr jo ujra un kam tha
me at pend un kam shterr shkollė
qe ju te jeni n pip si mollė
ne mes tuaj jam jetmirė
jam krijues me varg te lirė
ne mes tuaj jam ngjyr prore
pėr me u hskri mbi tokė abnore
ne me stuuaj jam vet jeta
jam gjithmon fjal e verrteta
jam ne dije jam ne udhė
ne mes hallesh rrudh pėr rrudhė
ne mes tuaj jam germė shekull
jam si hanė qe rrethooj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
ne mes tuaj jam nji dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pend n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
ne me s 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam xhelali i vertetė
jam ne jetė e do te mbahem
un prej jush jo ma nuk ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n buzė mengjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
ne mes tuaj jam varg me rrke
ne mes tuaj kam me qendruar
varg e strofa duke shkruar
do te marr fjalė prej shege e blini
do te marrė valė prej ibri e drini
do te marr erė prej lule thane
do te jem sy pėr kokė dardane
do te jem ballė ku e don etnija
do t e jem shpirt ku rrnon shqipnija
do te jem art pėr shtojzovalle
do te jem rrymė pėr gur e zalle
do tejem shpresė pėr lot e halle
ne mes tuaj i qendruar
do te jem i perveluar
do te jem njė jetė pėr jetė
me art t vargut t e verrtetė
do te jem nji dritė e re
ne me s tuaj un behem rrfe
gjuaj armikun rend me rend
her me fakt e he rme pend
ne mes tuaj mergimtari
rri me pend e vargje e ari
ne mes tuaj e nxis stinen
pėr me e gzue me t krsitalt zallinen
ne mes tuaj jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qe del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kem me u veshė
ne me tuaj do te mbihem
ne mes tuaj do te shkrihem
do te jem liri e fjales
do te jem curril i vales
do t e jem qiri e dyllė
do te shkrihem do te jem yllė
qe ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashK me penden mendjehollė
do te kndohem shkollė me shkollė
sa te jen shekujt e lirisė
do te jem qiri i perjetsisė
pėr pak drit e pėr me shkri
art e varg e bukuri
ne mes tuaj pėr mbetė
si nji qiri i vertetė
kahdo udhet pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar.
ne mes tuaj jam pėr jetė
kur t ndegjoni s e jam tretė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do behem shkumbė
nji shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajt paqet bardh me pi
kur t' ndegjoni s e jam tretė
jam n' mes tuja dikund ne jetė
jam ba flet1 e jam ba bli
duhė o ja ba fli
pe t u shndrrue pėr ju si shteg
t jush shartoj gjakun me shegė
kur t ndegjoni s e po vuaj
jam i gjallė ne dheun e huaj
pyetni fllanxa e dallėndyshe
pyte kohen qe u be ndryshe
pytnen lotin e saksisė
pytne pendne q e pi sisė
neper vargje t' nostalgjisė
por dikud un ja ne jetė
me pedn n dorė duke mbushė fletė
jam n' mes tuaj ja m e ju
jam si diell qe s' ka prendu
Kur t' ndegjoni s e' kam kja
un pėr ju jam duke u tha
qe te shihni ditė te mirė
qe te jeni pipa t' lirė
qe te jeni gjith ne jetė
vet lririja e vertetė
Kur te shihni s e jam larg
do te mbajmė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni s e jam tretė
qels jam ba pėr ju ne jetė
qe ne pranga turrem n' vrap
me ju qelė shekujt me hap
kur t' ndegjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam nji shkrumb e jam ne jetė
jam xhelali i verrtetė
jam si palca e mergimit
shkrihem n' varg prej permallimit
behem qiri pėr atdhe
jam ne mes tuaj si dritė e fe
jam nji varg qe lidh etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kunder krimit
jam n' mes tuej tue pikė me vlim
pėr me e mbajtė shqipninė n' bashkim

popullit tim te shumvuajtur te fala mergimtari xhelal ferizi
QE SHUM VITE I LARGUAR NGA KOSOVA NGA MITROVICA
_________________

lirik 09-09-09 18:28

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos ia fal mosmirnjohjes dashurinė
Falja gurėve dheut zallinave e djerrines
dashurinė falja edhe gjembave e drizave
falja ma mirė drjuve krandeve a barit e ledines
falja dashurinė pluhurit eres e puhizave

fale ku te duash esht ma mirė
ne tokė nė balt e ne lym
fale shite hudhe edhe jepe lirė
digje ma mirė ne flakė e nė tym

por mos ja fal mosmirnjohsit se te vret
bukurija dhe loti i saj
dashurija jote vet
te kthehet perjteshem ne vaj


mosmirnjohsi esht tradhtari
qe e shkelė pa ligj e pa meshirė
mosmirnjohsi esht shkaktari
dashurinė ta kthen te ngrirė

fale gjithkund edhe ne jetimore
fale e hudhe n' mbeturina
se boten e pafajshme shpirtrore
ta vret mosmirnjohsja kaptina

dashurija esht e shtrejtė
fale ma mir nder djaj
mosmirnjohjes ma mir mos me i ndejt
mosmirnjohjet shqyejn dashuri si qakaj


XHELAL FERIZI AUTORė

lirik 09-09-09 18:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush te vrau dashuri
kush ishte ai qe te vrau ty pėr njė sekond
kur un me vite te ujita
si ta quaj ket investim vrastarė fond
vetvetja investoj kurtha e prita

vetvetja thonė ti nxjerrė sytė
kur je i tepert ne mirsi
mos ujit plehra te ndytė
se ato maskohen pastaj ne dashuri
e joshja e tyre te mbytė
maskė plehu e mshehur ne saksi
_________________
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------

lirik 09-09-09 18:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
SHkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Nė qoftė se ne botė ka ujė si ar
::::::::::::::::::::::i
si kaltri margaritari
si biluret me safire
dilni e shihni nė tokė ilire
kah dhermia e kah himara
ujė te detit pėr kah fara
e krijoj vet perendia
thue se ne lot esht shkri ingjija
ashtu shkrinė artin vizllimi
uj e zallė pėr kah shkelqimi
aty shkrihet bukurija
llogaraja e kah dhermija
shkrinu shkrinu ndjenja t'“mia
vuaj xhelal e penda jote
lot po derdhė nė epoka e n' mote
kah jan turrė kah toka jote
grek e sllav e tjerė me plane
kush me grup e kush me klane
ata ujė e duan ne yndyrė
pėr me e shprishė atdheun n’ fytyrė
shqiperinė Nėnėn t’poetit
duan ta vrasin ujt e detit
ata ujė a buzes t’ bregut
kush kah vjen me plane shtegut
pėr me i qthurė te bukurat male
q' po m’qanė penda n' shkumbė t’qdo vale
se un andej me art jam shkri
kam ra me valė ne dashuri
edhe besen ua dhash e fjalen
kam me mbrojtė peshkun e njalen
kam me e mbrojtė ekologjinė
kam me i mbrojtė atdheut virgjrinė
kam me mbrojt gjithmonė o zot
her me fjalė e her me lot
m ‘fton kushtrimi e dashurija
kur me dhimbje me fton etnija
mėmė e dashur shqiperija
se un vuaj shum pėr himaren
i kam shiju un shegė e naren
mbi uj te shndritshem kam ra ne shpinė
ah me not e ndjeshmerinė
kam ndrrue fjalė me qdo zallinė
ju nuk e dini o fise tė mija
si me shkrinte ne shpirt knaqsija
si kam ndejt un mbi at ujė
n’ njiqind penda se pershkruej
as nuk ka mbi globe e dhe
si himara n' shpirtė me t’nxe
deri poshtė ku bjen ksamili
kam mbjellė vargje karajfili
ju betohem ne kohra e stinė
vet kam kja pėr qdo zallinė
nga ajo droja pėr dherminė
se mos vallė e merr armiku
si kah joni e adriatiku
e na nxit ndoj sherr me fe
e na e mbytė hjeshinė mbi dhe
fort shtrengue e kam himaren
e kem marrė penden shqiptaren
e kam shtrydhė me fjalė fishtiane
kam marr ngjyrė prej diell e hane
jam ra ne gjuj ne kullim rane
e jam lidhė me shpirt shartimit
me shum ndjenja e germa t’shkrimit
pėr tu lidhė me bukurinė
me e bashku me dashurinė
mandej ujin e kam nda
n' pėr currila kthjellt tue pa
mbi shuplak bilur kah rrshqet
kam shartue lotin me det
lot i gzimit e i rrezikut
pėr at perlė t’adriatikut
e i kam lshue po sytė kah moti
ne shum lutje n’ qiell kah zoti
i kam nda curril e zallin
edhe qiellit i nxita mallin
shum kaltri m' kan kuptu hallin
ma kuptoj hallin kaltria
tue perkdhel me vargje t’ mia
un i biri i dardanit
prekur thell ne gjene t’gjanit
se m' frymzoj qdo pikė me ujė
rrshqitja e notit s’ mund ta shkruj
se n’far ndjenje ujit n’ pika
shihej fundi si optika
mandej shipinen e lash te lirė
me mbante uji plot deshirė
me mbante uji i himares
pergjat bregut te nėnė shqiptares
e knaqsija prekė kah qielli
kah m’ ngacmonte n’rreze dielli
e kah bregu nji erė ftoni
shkrinte aromė kah det i joni
deti jon deti i magjisė
n’ shkumbė magjike m ‘ka harlisė
se’q'm’ ka lmu ne valė tė gjakut
kur me not trupin n’rreth t’ lakut
ne nji lak qe e thente vala
e kam kthye knaqsisht si njala
jam shendrru ne te dashur lojė
s’ mund ta them me shkrim a s gojė
Kur mbi det pushoja ne shpinė
m' pushtoj loti pėr shqiprinė
se ma nxiti dashurinė
edhe m' perfshiu ne emocion
ah kaltroshi deti jon
ma perziu ndjenjen e lotit
e ‘ m’ ka nxitė me thirrė drejt zotit
me ju lutė pėr komb pėr mshirė
pėr me mbetė shqiprija e lirė
mos me e nga kush me e trazue
thirra shekujt me e lulzue
mandej dola n' shkemb e guri
uj kah lmonte si biluri
thue se zallina si gurė qmue
leht optika tue ngacmue
thu reflekset jan valzue
tinguj t’ leht vala perthye
ujt syprines tu e ngazllye
un mendoja me pend n’ dorė
si ta shkruaj poeti i gjorė
ket pasqyrė porsi kristali
kur ai shkemb valen e ndali
me sterkala perplasė n’ pika
thue platina ktu po u shkrijka
me diamantin e gur tjerė
nisa ne vaj me u zhgreh i mjerė
se nuk gjeja te duhuren fjalė
me e lidh ne zallė ne uj e valė
detit jon pėr me ia thurė
perlė e art ndjenjė e bilur
prandaj thirra un naimin
thirra ndihm lshova kushtrimin
edhe kerkova varg hua
t' gjith shqiptart kah jem nji vlla
te me ndihmojn pėr perlė te nanes
ta pershkruej nen dritė te hanes
ah ket vlerė ingji magjike
thash po e msynė llava armike
thash te mbrojė me nji magji
t' mos e shkelė klan as orgji
t' mos e sheh i lig ndoj sy
se mandej mundet me e thy
then krahinen perlė shqiptaren
ah ksamil edhe himaren
ishujt jonit margariten
ku e merr shndritshem vala driten
ku te mbanė ne shpinė e n' bark
ah valbardha n’ gjysem hark
thue se shtrat esht qehlibari
uj e zallė ne at dhe shqiptari
prandaj m' qanė mua sot kjo pendė
kur himara me bjen nder mendė
me ato male prek ne qielll
llogara qe flet me diell
ah turizmi nji kryeveper
n’ pika ari po e shkruaj n’ leter
e po e shkruaj me pika ylli
flladin t’ detit breg ,kah pylli
me geshtenja man e bli
shegė e agrum edhe bojli
dardhė e rrush te shijshme mollė
edhe hijet t’ flete t’hollė
qe i lshojn drujt kah bregu i detit
a ato fusha t’ bereqetit
qe deri ne buz tu e nderpe malin
nganjiher n’ lugina dalin
nderpejn shkembin bardh e shkurre
tu u perpjek me kullim gurre
qe ato kthjellshem derdhen n’deti
si valbardha ne mes veti
kur perplasen kah ujvara
kush gur qmue me dal ma e para
ashtu shndrit me sharm himara

xhelal ferizi nga Mitrovica ekosoves i shkruan bukurive
te atdheut shqiperisė etnike vargjet i keni neper
forumet shqiptare nga xhelal ferizi mergimtar shumvjeqar krijues
_________________

lirik 09-09-09 18:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Burgu

XHELAL FERIZI

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe FLasin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve qė Bėrtasin
Dhe Te Gjith Artet Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Tė KiSha Dhanė
pėr Ty Me e Nxjerrė Nė Arenė
Sikur Te Njihja Diell e dhe e Hanė
Dhe Lotėt E Botės; e Rrėkenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Tė Isha i dhimbjeve Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve n' mbrendi me' Hy'
Me Notat E tyre n' Dialog

Mandej n' Monolog dhimbjet Me U Kthy
Ata vuajtjet Un Me Ue Bė e un Ata
Tinguj vuajtjet Nėpėr Shpirtė Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

At'her Ndoshta vuajtje Formulen
Me Tinguj Tė Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marrė Ah Vulen
Menqurite vuajtse te ;stinve Shkollore

Ather Ndoshta dhimbje Diqka
Do Te Kisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuhė Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund t' mė Ndihmoj Ah Nė Kėt Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Tė Imagjiinon

Ku Ta Gjejė Njė Gjuhė Te tė Gjitha Fletve
Qe Dijnė Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjejė t' Plagosur njė Shpirt;n'jetė tė Jetve
Nji Mėrzi t' Papershkruar n' Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nė t' Gjuhė'kisha Zberthy
Analiza e mjerim Ndryshkje
Qe Tė Spjegojnė Ty

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qe te Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qė Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr je Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell' n' Pėr Gjithsi E dheXhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi Esht Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhjet Vite Eshst Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė

xhelal ferizi mergimtar shumvjeqar ne gjermani
xhelali ne qe ne vegjli njihet me emrin xhela
i Mitrovices

lirik 09-09-09 18:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
MORALI

SHKRUAN XHELAL FERIZI
KRIJUES NE MERGIM

kush te qthuri,ty,?

ti,
qe thur ishe me rreze e fije nderi
kush te la pa sy
ti qe me, driten e diellit zbrite pernjiheri
normat ti shperndanė si gardhiqe te thata
fijet ti nxorren me krrabė,kohrat bizare
sa thell,kan hy,lakuriqet, e nata
me gjveshė qdo gja ne qelizė shqiptare
nga mbrenda ,perdja,e cipa,po shkyhet
porta e hekurt u ndryshk nga ky myk
qendresa ngadal e heshtur po thyhet
lakuriq rreth mullarit po sillesh mbi byk
derisa nji dit gjveshur ,do te perthuresh para hanes
kur shekujt ,do te pshtyjnė,
kur te mallkon dheu e kokrrat e ranes
kur varret s do,te lejn mbrend ,
kur planetet do te shtyjn
gjithkush duke ik nga prekja jote
e ti lakuriq ,ne ndoj ferr ne pasqyrė
do te shohesh veten,i skuqur n, pėr mote
neper zhgenjim zbathur,duke qa' n, mynxyrė
kush te gjveshi te fisnikrueshmen pelhurė shkelqimtare
mask e ardhur fundit te zhgjyrit mjeran
me shit gjithqka pėr pak hile e pare
mbulesen ,pėr ndjellje te palara peng me e lanė
tash para kti teatri ,jargesh skallavrije
ne duar te kujt mbete,kush te adhuron
nji ditė kur te bijnė ,normat te gjitha fije fije
kush do te mbes ne kemb mbi at fron

lakuriqsija ne pushtet ! ,se q ,do te turprohen ,planetet
kush do te hap syt prej turpit me pa
kan me mbulu driten yjet,e fytyren, detet
ne mbulim ,diell e hanė,prej turpit,
ndesh druej kan me ra
NGA AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 09-09-09 18:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E lidha vetveten
sa keq qenka te lidhėsh vetveten
pejzat e dashuris te behen zingjirė
pėr ti keputur ata nuk e gjej te verteten
as i vdekur nuk je i lirė

rob i sajė shpirt i skllavruar
edhe kur ajo te vret
mos e lidh vetveten asnjiher o i mjeruar
se rob do te mbetesh pėr jetė
AUTORė XHELAL FERIZI

lirik 09-09-09 18:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[B]NUK E DINI[/B]

AUTORė XHELAL FERZIZI
----------------------
Ju nuk e dini at q e un e di
e kam pa duke lidhė shekuj e muaj
ka lidhė edhe kohrat epokat varg e vi
kur e kujtoj sa shum vuaj

un e kam pa me syt e zemres time
e kam prekė me damarė
te gjitha pjeset e saj ishin pervlime
ajo ka lidhė ne shekuj shqiptarė

ajo ka lidhė shum njerz e fe e fjalė
edhe diturisė gojen ia ka mbyllė
ajo djajve mesimet gjithmon ua ka falė
ate nuk e don as dhe as qiell as yllė

ndoshta mua me duket meqense e njoh afersisht
nuk quhet dashuri
ėsht ma e zezė se bisha edhe pse s ka bisht
emrin e ka roberi

kush e pagezoi nuk e di
por emer nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnė sa her e kan pi
mbarsohet me satan

AUTORė XHELAL FERIZI
------------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:35.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.