Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 04-02-09 20:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Loti i nji fėmiu
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tijė tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshėm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dikund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashėguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve masakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato ditė ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi
.-----------------------------------------------------------
kontakti me autorin [email][email protected][/email]
---------------------------------------------------

lirik 04-02-09 20:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si u bėra un vet dashuria *****************
---------
Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
--------------------
un u bėra vet dashuri
vetprodhues i dashurisė
u bėra i shtyrė nga idealet e mia
duke nektarizuar kahdo mirėsisė
-------
kam shkuar lule mė lule kahdo e hoje
ėmbėlsirat nė arsye i kam gjetė
kahdo ku rrin bukurija mbi troje
ku lulet larmojnė mbi fletė
---------
mandej dardhave qershijave e nė bli e ftue
nė shekuj'ndjenjat e shpirtzimeve me vlera
un kam pritė shegen derisa ka lulzue
e shijet aromtare kur i ka pėrhapė era
----------
e kam pritė artin deri sa u zbėrthye
nga secila mirėsi nė gjen
e nga fluturimet zogu deri sa u kthye
cicrueshėm me kėngė kah vjen
----------
kahdo jam mbushur me kto ideale
kahdo nė kroje e gurra
currrilve prrojeve nėpėr ligje e male
kam folė me dushk e shkurra
----------
mandej kah ka zana ku lahen nėpėr kullime
nė virgjri tė maleve andej kah biluri
nektarizonte gjithkah nė dashuri penda ime
si vala zbardhueshėm mbi guri
---------
andaj un vet u bėra dashuria
shpirtat duke i shartuar me currila
sa her jam bė dritė qė tė shndrisė ndjenjėsia
nji shpirtė cicrimtarė u bėra me bilbila
-----------
u bėra dashuria se yjt mė vinin vet
zabeleve kur un shkoja me pendė shpirtrore nė dorė
secila dashuri dontė tė bėhej det
nė mua e penden tė moas na lėnė tė gjorė
---------------
dashuria vet nė bėheje hoje
e un e sajė bėhesha bletė
nga shpirti nė shpirtė e nėr art goje
u bėra dashuria vet
-----------------
autori xhelal ferizi -liriku shqiptarė
kosovarė
nga e lashta dardania antike
nji nder djepat e lashtė tė etnisė ilire
pėrshėndetje kombit tim nė trojet etnike dhe nė mbarė boten
-----------------------------------------
************************************

lirik 04-02-09 20:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un u bėra ti ************
---------
se un u bėra ti e ke ditė
un damarėt i bėra me gjak shege dashuri mahnitarė
nėpėr ta dashurinė e pėrqoja me dritė
qarkullonin me mahni dashuritė si margaritarė
------------
bilur arti mu nė palcė tė qdo qelize
pėr ty pėrkushtueshėm i thura nė secilin ind
sa yjet i deha me romansa puhize
pėr ty yllėsisht sa her jam rilindė
-----------
qė ti tė jeshė e imja lule magjike
u shkriva nė shpirtė me artin ma madhorė
u bėra shpirtė lulje e rimė melankolike
tingull-zemer me shartim shpirtrore
---------
ylliin e shpirtzova pėr ty
rimė fyelli e bėra ritmin zemrorė
ndjenjave lumturuese ju qela sy
e gjakut ėmbėl gaz sherbet'sorė
-------
damarėt me ty i binjakzova u bėra me ty nji trup
fluturueshėm ndjenjave ju dhash krah mbi mahni
e gjakun dashuri me ty e bėra nji grup
flakrueeshėm dashuroja nė secilen shkendi
---------
edhe frymėt me ty i bashkova si njė erė
cicrimen e nxirrnim bashk nga njė sqep
beharit i thash ty tė quaj pranverė
e un tė kėndoj pėr ty nė qdo shkrep
-------
gjithqka me ty shartova me besė
u bėra nji ritėm nji zemer
u bėra me ty nji lule nji vesė
dashuri u quajtėm me emer
---------
tė dy si njė rreze flisnim pėr ardhmėrinė
te dy u bashkuam me nji gjak shege
un e kam ftue gjithkah cicėrueshėm bukurinė
si zogu tė kam kdnue n' majė dege
----------
gurgullimes artin ia mora pėr rimė
afsh'zemres e pėrqova me ėndje stil
gjithkah lumturisht ushtoja me bėrtimė
i shpalosnim qehret si nji karajfil
-----
buzqeshjet tona s a lulet kan harlisė
pranverave u kan nxitė shkėlqimisi
jan joshė sa hojet e ėmbla drejt lakmisė
si nė gurra etjet dashuri me pi
----------
ne ishim shembulli i bashkimit nė njėsim
si dy fletė nė nji kėrcyell
un dhe ti u bėmė nji ylber n'ngjasim
si zogu me zog nė pyllė
---------
mė dridhej fjala e arti nė zemer
si purteka- nė breg tė kullimit
dashuri kur dehesha duke thirrė me emer
me piken ma tė lartė nė valė tė pėrkushtimit
--------------
autori xhelal ferizi
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
----------
*****************************

lirik 04-02-09 20:47

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar pas pendes time
-------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
--------------------
poet shqiptarė nga Mitrovica Dardane
----------------------

duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendes thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , nė,hap
ky vrap mbas shekujve e labirinteve pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,po i shkoja mbrapa nė lotim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga nė vrri
do tė kisha ndrrua tjerė tinguj pa lot e mund,
-------------------

Vargje Shqiptare
nga autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
-------------------------
kontakti me autorin
[email][email protected][/email]**************
**********************

lirik 04-02-09 20:47

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Miqsija e dikurshme *******
-----------------------
autori xhelal ferizi
liriku
----------------
un damarėt ty nė imagjinaten time ti kam tjerrė si degė
gjithkah prej pejzave tė diellit e nė yje
nga ma tė ėmblat shije ti kam dhurua si shegė
nga ma tė pastrat fresiki nėpėr pyje
---------
se deshta nė ty me rrėshqitė damarve miqsija
ti shum her mė ke quajt si vlla
a thua u venit vllazrore dashuria
pse fjalėt magjike tė jan tha
---------------
un vet imagjinueshėm ti kam lidhė damarėt
tė gjith i emrova vllazrorė
deshta tė rrėshqasin kah gjaku besatarėt
tinguj tė vargut tim arbrorė
--------
por ty tu vyshk fjala tu vyshk rreze shpirtėsia
udhėt tu ngatrruan nėpėr borė
nuk di pse nė gjak tė ka ngri ftoftėsia
nuk pin ma curril vllazrorė
--------------
uratė pyete penden time qka i kam thanė pėr ty
pyete fleten time tė gjerė sa nji qiell
shikoje qerpikun qė dridhet nė sy
nuk duket ma si rrezet nė diell
---------
se kohrat ikėn disi perendue
se iku edhe i pa pa prajshmi bilbili
se sqepi u ndal e ma nuk ka cicrue
tash lotin e fshinė mindili
----------
e kohrat ecin e kujtojnė shum vija
germa tė kthyera kah zemra
kur dikurė vlonte nė varg bukurija
me tė bukur tė vargisur emra
---
qdo dit yjet dilnin me u mbushė me mahni
nė vargje e merrnin nektarin
e hana dilte me plot art e lavdi
lavdronte lirik mėrgimtarin
---------
e vargu rrjedhte porsi mjalta e arit
krojet kullonin me rima
kur gjuha e ėmbėl e tė lashtė shqiptarit
zbardhonte n' pėr gurgullima
-------------
a thua aq shpejt harrove at zemer
qė art e kishte burimin
shqipninė etnike e tihirrte me emer
e ngjallte kahdo mallėngjimin
--------
a thua damarėt koha ti kputi
ylltarė ma nuk jan me gjak
as shpirti qiellorė nuk ėsht ma ma i buti
nuk dukesh si dikurė zambak
----------
pse nuk rrėshqet ma aty bukuria
e fjales nė damarė yjzėrie
dikurė ka pas ardhė ndėr ne vet mahnija
e sot venitja bėn hije
----------
germat e arit ku jan tė ati moti
shpirtin ku e la tė argjendit
i arit te rridhte gjithmon fjala e loti
ke qenė vet lulja e kuvendit
----------

pse kshtu u kthye gjithqka kah harrimi
a thua nuk jam ma mirsia
sa mallė po ka pėr at kohė vargu i imi
sa shum i dridhet shpirtsia
--------
nuk di ndoshta kohrat kshtu qenkan me plagė
ah zemer sa shum durove
qerpik pse n'pėr mote gjither kshtu m' rrin lagė
sa qastin me mallė ma kujtove
------------
Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
--------------------------
*************************

lirik 04-02-09 20:48

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un jam i biri i heshtjes qė flet
---------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
un jam i biri i fjales qė heshtė
un jam i biri i fjales jetė
un jam pėr armikun heshtė
--------------
un jam nė heshtjen fjalė
nė fjalen jam vulė
un jam pėr hasmin valė
pėr mikun jam fletė e lulė
---------
un jam pėr heshtjen armik
dhe mik jam pėr fjalen e mirė
un jam si pendė me qerpik
kur shoh kah fjala e lirė
----
heshtjen un nuk e dua
fjalen e dua burim
un shprehjen e dua si krua
tregoju o vargu im
------
un heshtjen e quaj qyqare
heshtet vetėm mbi varr
as qyqja nuk heshtė mbi qarre
ma mirė me zė se me barrė
---------
heshtjen e dua ather
kur fjala vdes e shuhet
e vlerė nuk ka asnjiher
e kur vlerė me dalė ajo druhet
--------
por heshtjen duhet thye
drejtsia ėsht fjalė fitimtare
ajo ka me ngadhnjye
por jo qyqaria heshttare
-----
autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit
------------------------

lirik 04-02-09 20:48

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------
Duke Dėnesė I Zhgėnjyer
Tentonte Tė Mė Pajtonte Karajfili
Gjoksi Mė Kėrcente I Pėrbuzur I Fyer
Nuk Mė Joshte As I Pa Fajshmi Bilbili
----------------
Edhe Pse Donte Tė Mė Pėrkdhelte Secila Burbuqe
Nuk Doja Pajtim As Nuk Kisha Besė
Sa Shum Gongje E Sa Shum Lulkuqe
Ma Fshinin Lotin E Kulluar Si Vesė
----------------------
Un Me Zhgėnjimin Lotbardhė Me Drithėrimė
Qastet I Mallkoja Duke I Dėrguar Nė Ferr
Nė Mote E Shekuj Nuk Dua Tė Jem Cicėrimė
Tė Kėndoj Pėr Mohim E Terr
-----------
Un Nuk Dua Ma Tė Besojė Nė Fjalė
Nuk Dua Tė Jem Peshk Pėr Zallė
Tė Mė Pėrdredhin Mbi Dhe Etjet Si Njalė
Tė Vdes I Etur Me Mallė
-----------
Un Nuk Besoj As Nė Lule Tė Pa Djallzi As Nė Fletė
Qė Shtrihen Me Ngjyra Pa Hile
Un Dyshoj Tash Nė Secilen Jetė
Se Nėn To Mshefen Gjarper Ujk E Skile
----------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

lirik 04-02-09 20:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ndėrgjegjja nė guri
----------
Autori xhelal ferizi
---------------------
ndėrgjegjen e kam pa nė guri duke bre
gurin ngadal duke e rrėzuar
kam pa granit mu nė shpirtė e zemer duke pre
nė shkėmb sa thell duke gėrmuar
----------
ajo ishte brengėtare
sa thell po shkonte nė palcė duke grrye
o zot sa rrėnimtare
sa shpirtat mbi dhe i ka thye
---------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 04-02-09 20:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashurinė ta vrasin djajt
---------------
autori xhelal ferizi
------------------
dashurinė ta vrasin djajt
me shigjeta ta gjuajn nga secila anė
ta hanė ujq't krokodilat shqarthat e qakajt
mbetesh si peshku mbi ranė
----------
ruaje dashurinė
mbėshtjelle me besė e fe
jepja nė qėndisje besnikrinė
por mbaje si cak mbi dhe
----------
kur ti sulen akuj qakaj e shigjeta
mbėshtjelle fort nė gji e nė zemer
kujdes nga hijet tinzare e silueta
e kohrat vrastare pa emer
----------
dashurinė mbėshtjelle nė besė
nė shpirtė e aromė t'ė karajfilit
mos le arti i sajė tė vdes
shpirtzoje me kangė tė bilbilit
-------------
e mbaje nė kohė e nė gjene
ujite me bukuri shege
nė zemer lidhe nė deje e refrene
si kokrrat nė mollė tė ndoj dege
--
e mbaje nė lartsi besimi
rrethoje me shum mburoja
ruaje prej helmi e pelimi
mbaje tė ėmbėl si hoja
-----------
e ruaje siq ruhet jeta
sy syt e ballit nė dritė
ujite si lulet me fleta
nė zemer mbaje si rritė
-------------
autori xhelal ferizi
-------------------

pėrmirsim
nė rast gabimesh kėrkoj falje nga lexuesi
------------------------

lirik 04-02-09 20:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim
*************

lirik 04-02-09 20:52

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nga syri yt
-----------
Autori xhelal ferizi
------------------
nga syri yt secila qerpik shprehje fije
qė mund ta pėrshkruaj vetėm qielli plot me mirėsi
nga dielli vet nga esncė e tij mbrendėsiije
do tė marr zbėrthyes spjegimtarė pėr secilen kahje tė qerpikut plot kuptimsi
----------
se qerpiku yt flet e kombinimi i syrit syrit e kaltrija
aty secila larmi ka shekuj domethėns madhorė
pse nuk mė lėnė tė flas heshtje shtigjet e mia
pėr shprehjet e syrit tėnd nė secilin hark kohorė
-------
un i njoh kahjet e ti e larminė
e di edhe heshtjen e ti nė tė tej larg'shmet shikime
ai cak tė shikimit e ka rrezaninė
qfar sfere tė gjerė pėrmbanė shekuj ndjenjash nė shikim kėrkime
--------
vetulla i jep pamje shikimngulėse madhėshtore
kėshtu as shekulli plot mendje tė mbrehta nuk din me u shprehė
sa larg i shihen nė intelekt shikues caqet kohore
ai me larminė e kaltrinė e tijė kurreshtjet shtegtare i dehė
--------
rreth tij thue se tė gjith qerpikt flasin
qfar arti mahnits fotogjenik dhuratė zoti e pėrsosmėrije
un as qiellin ashtu nuk e kam pa kureshtarė as yjet kur i plasin
nga dėshira me ra nė cak tė kėrkimit nė prehėr dashurije
--------
vetulla rrethuese duket si hana rreth qielli
me rriskun e sajė plot pikturale mahni
kthyer rreth rreze'hanes nė natė tė kthjellt prilli
nė qiell nate tė kthjellt romansa duke shkri
------------
jo jo nuk i bėj dot ballė thot penda ime e vargu
kti shikimi qė domethėnshėm shpon
as kurreshtarėt mė tė mbreht shekuj qėndrueshmit qė vrojtojnė sė largu
shikimin e tij e tė nguliturin emocion
----------
thue se vėrtetė qielli emocion duket misionarė
nė kėrkime qė nguliten sulmueshėm nė hapsira e cak
ky shikim qė shpon qdo objekt qėndrestarė
qfar force shtytse magnet shpuese pask nė bazė e nė gjak
-----------
kush e mjeshtroi kshtu kė shikim
qė shqetson objektivat e galaktiken
qė shpohet e bjen edhe ylli ma trim
kush e krijoj kaq sy shpuese shqiptare qiken
--------------
e kush tjeter veq i madhi zot
qė i dha shqiptares sy zane
nga ai shikim i sajė secili shekull e mot
robrohet sy yjet nė bukuri hane
-------------
o zot se kah del kshtu ky shikim prej kaltrije
qfar drite paska ngulitje kureshtare qė yjet i rrėzon
nė thellsitė e tij qfar e gjeniale kėrkimsije
nėpėr shtigje epshesh shpirtėrore qė qdo gjė e shpirtzon
---------
qerpiku secili thue se ėsht rreze magjike
syri thue se ėsht qiell i ri teleskop qė tej pėrshkon
mahnija e ngulitjes si shpirtzime enigmatike
qė thot shum por vetėm arti i pėrsosur e kupton
-------------
Autori xhelal ferizi
Liriku nė mėrgim

lirik 04-02-09 21:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sa e vogel fjala

--------------------------------------------------------------------------------

-Sa e vogel fjala
******************
autori xhelal ferizi
-----------------------

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe nė veprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mendė
*ajo del nga nji e vogel gojė
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė lojė
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sa e vogel fjala
shkruar nga autori xhelal ferizi
*nė mėrgim
***************************************

lirik 04-02-09 21:07

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar
***************
shkruan xhelal ferizi
**************

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qet ta shėndrroj shpirtin nė varg
kullimin e vales,e zogun krahėshkruar
zenitin e kuqrremt me emocion ,nga larg
----------

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,afshi nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėndu nderit
nė vargun tim tė gjatė
---------

kahdo qė kam shkuar kahdo q ė jam tretė
me vargun tim diellorė nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti un vargėtarė i tretur kalemgjilakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo me sy kthyer pėrmbi mahnitset kaltri
me i larmua ma shum valbardhat n 'gjuhė tė nanes
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi
---------------
kah do, q ė, kam shkruar kahdo q ė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė shpirtė thellimin
me do vargje e germa n' qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin enigmen e filimin
----------
kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,emocion me hirė e pahirė
----------
emocion kam nxjerrė prej shekujsh me shpirtsi kah kam dalė
emocion prej yjve emocion prej dheu e gjithsisė
prej gurit prej toke prej detit me valė
kam shtrydhė kėrkimet gjithkah kėrkimsisė
-----------


me nxjerrė metaforisht kuptimin me e nxjerrė shpirtrisht mahninė
qė e ka puhija e lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull arti qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

----------
me e,njoftė xixėllonjen me e njoftė nektarin
tė bletes cakun ,tė hojeve ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

---------------
me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė urryeshėm helm e jargė
e bollen e hasmit nė trup kur tė lidhet
---------

me i njoftė deshta caqet e cakut t'ė prillit
qė shtynė pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,tė materjes t'ė fillit
e diten,qe lindi e bardhė
-----------

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet nė qudira qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisur gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė varg'ane
----------

o deshta me i njoftė hijet qė e, mbulojnė token
deshta me i shėndrru nė stil
nė vargjet e mia qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil
----------

deshta deshta deshta dhe deshta
mbasi me shpirtė gjithqkajat i kam pa
me kriju vargje si rrushi n 'pėr vneshta
por vargu ma lot loti nuk po ka
--------

deshta ta ta shterri vargun me gjak
ta shtrydhi analitikisht deri nė t ė,fundit pikė
kur nji ditė, e pashė vajtueshėm,artin e shpirtroren nė lak
e hanen e diellin nga laku duke ikė
-------
dhe e pashė mandej me sy tė gjithqkajave kush don me na varė
token e qiellin e hanė e diell e det
poet e bamirs emocion e misionarė
dhe ika larg shpirtėakujve e djerrinave shkret
---------


mbas kohrave lemerishėm iknin me vrap besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet me vrap kah bukurija
ti ktheja u nisa nė ag
----------

vrap me vargje t 'mija andej e kėndej
gjithqkajat nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
gjithqkajat qė nė mote jan ndrru
------------

ne gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shėndriste pranvera
-----------

vrapova me njoftė vese vlerė nė gra e nė bashkkohore
e djem e burra per ti njohur e milete
vrapova me vargje pėr artin e etiken
me shterrė shum penda sa sasia nė dete
------------

vrapova kahdo qė ka qenje e ku i thonė gjithqkajave qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė kureshtarė i shtyrė me varg e me shkronja dore
vrapova nė stil art gjuhė njohuri nde r ,kombe tė di e fe
-------


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, nė satira
nė naten kur pa yje ikte nė trishtim errsueshėm hana

vrapova mbas tingujve si inde ndjenjėtare tė operes tė muzikes
mbas shekujve tė tyre shpirtė art qė i kan,nė mister
notat e zerin qė,nxjerret,aq mahnites
qė dehė tė mrekullueshmen pranverė
-----------
ah sa kam vrapura pėr ta ndje baletin
secilin tingul nė piano e klarinet
e kam zgjerua ndjenjet si syprina detin
u bėr gjersia me varg e shpirtit emocion vet
-----------

vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me qiell'fletore
shppirtgjersisht me shkru ditare nė larmi e refren
--------


mbas gjygjeve gjykimeve me porot
jetes gjykats e prokurorė
mbas mendjes sė qoroditur spjegimtarė,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter nė dorė
-----
kush qenkam un vrapimtarė
mirnjohjet qė kurr nuk mė flasin
pse shkrihem per misterin planetarė
poetet mbi dhe tė pa pėrkrahur pėlcasin
-------

deshta me e njoftė mishin e ujin nė sy pėrberjen strukturen
edhe at sy qė ujė nuk ka e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e zhgjyr uren
pėrse ata e duan kėt mallkim
-----------

deshta thell kah dijet me ecė me tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n 'pėr shknecat kahdo varg e vi
--------

vrap me e njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me njoftė,nė kullim currilin
me e njoftė dashurinė e ,mėlmesen

vrap me e kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me e pa nė shkumbt zim si ndjehet,
vala mbi gurė'bardhė mahnitse e gurgulllimes
---------

turr e vrap me folė,me eren,nė shegė
vrap me e shėndrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me e pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre
-----------
kahdo vargjet t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr qiell murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu mallkime n' gjuhė nane
---------

kam shartu shum vargje ,me thelb n' hulumtime
kam shartu shum mendje,me,ambicje vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t' qdo stine
si nji zog cicrime diturisht n' cak ere
-----------

o un qė jam vet i pa ndalur shekuj vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes nė qdo arqipelag
---------

deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg tė, shendrroj,motet,nė fjalė kur n' ne rrijnė
--------

Deshta ti bėj dasmat varg e rrresht poeti
deshta ti bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije
----------

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
ne varg lulesh t, langut ,me,e ba varg e jetė

------------
deshta me e ba vargun vargje qė jan t mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e ba varg poeti,simbol tė knqasisė
-------------


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta me e shkri vargun kahdo q ė,shkon udha
----------

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtni
deshta me e pi globin e nė art me e shkri
-----------

ti je vet mahnija o varg qė hyn n'ė pėr pore
kahdo n' fenomene ,n' materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gja n, varg e fjalė
ti je varg qė n ,vargje kurr nuk din me u ndalė
----------

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit
-----------
poeti tridhjet vite i mohuar
e din kėt fakt shum intelektual e njerz qė po heshtin
e dijn shum biznesmen e dijn shum deshmitarė
le tė heshtin
se paska lind shqiptari pėr te tilla sjellje me e perbuzė tė vetin
shum shqiptarė jan deshmitar dhe e dijn se qfar veprash
tė ngjasjhme si lahuta e malsisė
e plot tjera mi mori udb ja
sigurimi ather ne kohen emonizmit

mi ka shue te gjitha gjurmet
e deshti edhe tė mė zhdukė
por me shpetoj vetem i madhi zot
besimit te te cilit un kurr nuk i ndahem
...................................

shkruar nga poeti xhelal ferizi
-----------------


lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik tek lista e kontakteve

13-12-08, 13:55 #54
lirik
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,173
Rep: 28
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje
nga Autori xhelal ferizi nga Mitrovica

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 21:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik 04-02-09 21:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un me stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran njė prroni shkumbė bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshėm kohen ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė me valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
-----------------------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:12.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.