Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 15-05-09 07:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=Ignis]Lirik i dashuri im pa dashur te mohoj krijimtarine tende, te respektoj per ate c'fare beson i dashur ............
Poezia, lirika nuka jane kopje.... poeti eshte boehem, eshte shpirt, eshte une ti ndjenja , perjetimi..... I dashur ka shume dite qe te lexoj ..... Ti vjen ne kundershtim me parimet tua , ne kundershtim me nje shpirt poetik, poeti fal......poeti kupton....poeti ndjen.....poeti per hir te poezise faben hallall........poeti nuk eshte kurre burokrat......poeti eshte shpirt dhe shpirti simbilizon madheshti dhe modesti gje qe tek ju i dashur shoh qe mungon....
Ne nje nga kritikat tua lexova qe nuk jan burra ata qe maten me femra dhe nuk kalojne pos disa postime dhe beni te njejten me ate qe akuzoni.
pranoni fjalen time i dashur jo si kritike , por vetem si nje ambasadore e nje shprehije te lire lirike......
Pashko Vasa me krijimterite rilindase ka vdekur kaq vjet........nuk mund te pranoj te rilexoj nje Pashko Vasa i gjinhkend tjeter te asaj epoke te zgjohet me Amnisi dhe te shendrroj vargjet lirike te asaj epoke ne shfrytezim te epokes se re .......
Gjithsesi shkruaj Lirik sepse je ti dhe ekzistojne ato qe ndjen, por mos reago ashtu.....modesti i dashur... nuki na duan te gjithe dhe nuk duam te gjithe .....
Ahhhhhhhhhh sikur te mund te respektonim vetem kete!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

--------------------------------------------------------------------------
Ignisa e nderuar -te shoh se jeni ketu ndoshta per herė te parė ne komente
nuk e di nuk mbajė ne mend meqense edhe un nji dit do te plakem e do me pushtoj harresa dhe mbamendja por nuk mbaj ne mend qe ne dardani ke ni komentuar diqka ma parė per mua po mendoj si pseudonim ignisa -
megjithat titulli i dashuri im lirik ka mundsi qe mund te keqkuptohet nga lexuesit -
e di se shum lexuues kan dashuri per mua por gjithsesi ajo dashuri esht vllazrore prandaj keshtu te kuptoj edhe ty apo jo-si dashuri vllazrore qe shfaqni ndaj meje duke simpatizuar vargjet e mia apo ndoshta jeni edhe ndonje e afert me farefis me falni se nuk po e di se kush jeni por un te kuptoj ty qe me aq dashuri me flet se ti flet nga motivet e ndjenjave fisnike vallzerore dhe nga ndjenja fisnike e miqsisė dhe beses qe shkon deri ne dashuri vllazorre -pra keshtu te kuptoj qe eje shfaqur me ket lloj afersie-
te qmoj dhe te rrespektoj per ket afersi vllazrore dhe kam rrespekt e kuptoj edhe keshillen tende te afert e te denjė me dinjitet e urtesi-
Sa per sqarim qe ti te jeshė e kjartė dhe ne pozicion te kjartesisė se kulluar un kjartė pozicionohem -
me femra un nuk luftoj nuk kam punė me ato femra edhe ne se me godet un mundohem me ja kapė duart me ja mbajtė qe te mos me godas ma sepse me ja kthye goditjen vetem nese e shoh se esht teper lavire e pa ftyrė mund ta shtyj nga vetvetja me forcė qe ta largoj se nuk esht ne zakonin tim me luftu me femra se pse burrnija nuk thto me luftu me femra me perjashtim te rasteve teper specifike sepse jeta te sjell ne gjithfar lloj pozite prite zot rreziklun nese ajo femer per shembulll don te bej diqka te ilgė ose sulmon ndonje fmi ose diqka tjeter ndoj far te lige ather ndoshta detyrohesh edhe ndaj sajė me marr massa edhe fizikisht e me e goditė por femrave un nuk ju kerkoj mejdan asnjiher ato edhe kur me fyejn dis ndryshe reagoj ndaj tyre edhe pse aspak nuk me vjen mirė fyerja -
por un ju kundervihem disa laviereve mashkullore disa tipave qe fryhen si bretkoca e kercnojnė e mundohen te me poshtrojnė
atyre po ndoshta me keqkuptu dikund por ky esht parimi im-
disa mashkuj provokatorė qe me provokojn mua dhe njerzit ne forum pa marr para syhs ne cilin forum jan disa pisa me zmer lepuri sepse trimi nuk te ngacmon nuk te provokon me trimin e bujarin qe ka besė e burrni merresh vesh por i ligu mos ta preftė rrugen-se te qet ne pozita te palakmueshme qe nuk te len shteg se si me dalė prej situata dhe ka njerz qe te detyrojnė me ua futė shpullė turijve me beso ka edhe te tillė te lutem beso dhe kupto ne ket fakt te pa mohueshem

lirik 15-05-09 08:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[[email protected]]ju llafazan folklorik, ja si shpreheni, njėsoj jeni tė dytė, e kjo vlenė pėr juve:

liriku -une thash shumica e fjalve jan fjalė te zakonshme pa art pa bukuri pa vlera me shum kontraste pak aty ktu ka lidhje logjike jan thejsht fjalė dhe as nuk mund te quhen poema as poezi as lirikė as rrokje as vargje jan fjalė te zakonshme thjesht nuk di si ta quaj ket krijimtari perveq se e zakonshme ku ka edhe ne shum vende anakronizma dhe jo lidhje kronologjike -
ka grumbuj ngatrresash te pa kjarta dhe ne shum vende pa skjariime ku nuk lidhen temat me njera tjetren per mendimin tim kjo ka pak poezi ka tedenca per t e qenė diqka por jo ne nivel artistik
as nuk po flas me inate as me tendenca por simbas mendimit tim vargu q enuk ka rimė ai nuk esht aspak poezi por nji far llafi e muhabeti prozė hespi i perzier me llafe te zakonshme -
dhe nese njeriu e jep mendimine vet te lirė nuk duhet fyer pa lidhje por duhen argumente

ka shum njerz qe do t e japin mendimin e lir ktu te shohim pastaj se si do te reagojnė te tjeret
dhe qka do te thonė por ne shum vargje mund te gjej vrejtje kshtu mendoj un nuk po flas me inate por real sepse me hy ne per mjedise te vargut gjej mjaft lidhje te shkeputura me njera tjetren

por ne fund te fundit ky nuk esht preokupim as problem i imi as nuk kam kohė te mreem me kritika letrare te botes lexuesit le te shprehin mendimet e tyre secili por ka shum nga lexuesit qe poezinė nuk ekan plan te parė ata lexojn tema te ndryshme poetzija per ta paraqet ndoshta jo interesim sa temat sepse jo te gjithve ju intereson poezija -
mendoj se ky odisea me at paraqitje te tij do te pendohet sepse ne radhė te parė si duket nuk po e din se me ke po sillet ashtu me fyerje un asnji borgj nuk ja kam as nuk e njoh ket njeri-
por per te me plasur mua nuk esht aq leht siq po mendon ky odeseja si duket esht duke e mashtruar veten i gjori qenka verbuar nga trimeria e tepert e nuk po e din me ke e ka zanė taksirati


e po lirik, qė tė pėrdorin vegėl, mbete nė atė klikė klyshėsh! Kėto janė fjalėt tua dhe mos t'i fshinė askush, ky ėshtė poeti ''liriku''![/quote]
--------------------------


Un kam shkruar kėngė lirIke kam edhe poezi ATO JU DUHET TE DINI TI DALLONI-
SECILI DUHET TE DIJ TE DALLOJ QKA ESHT POEMA POEZIJA E KėNGA PRA JAN TE NDRYSHME

qe dallojnė njėra nga tjetra
tjeter jan kenget LIRKE MODERNE te kohes e tjeter vargjet poetike
un shkruaj te ndryshme pra larmi te ndryshme ne intepretim vargu

nder sa ti paske dalur e i paske qitė fjalėt e mia ktu komentin tim o odise -


te verboj urrejtja dhe fanatizmi vetem pse e thash mendimin tim te lirė
o odise ilra rraca e paster mjeran nezir myrtaj


vetem pse dola te ti ne vargjet tua ne kritiken letrare te nji poemė

e tregove fanatizmin tend e qite shkumben e zezė gjeloze shopirtngushtė nga thellsija e shpirtit tend hakmarrs fjeloz dhe po revanshohesh ne menyren ma primitive antikulturore
kunder gjithqka qe kam shkruar un

at qe un komentova ne poemen tende
me qka te gjith lexuesit jan te bindur se ashtu ėsht siq e kam shkruar mendimin
sepse fjalet ne at poemė ishin disa fjalė te rendomta e jo speciale

dhe mos kerko te imponohesh
e ato fjalė te rendomta ti bėsh poema heroike artistike -sepse nuk jan shumica jo dhe nuk them se nuk asgjė te bukur por un jam njeri i tillė ku ka diqka e bukur e i them e bukur ku ka diqka qe nuk shkon mirė e them vrejtjen edhe me me shkelė me tank se pa e thėnė nuk e lė realen at qka ėsht reale dhe qe shihet me sy bnga e gjith bota e nga njerzit me mend e me logjikė qe dijn te dallojn qka esht mirė e qka esht keq

mos u mundo me dhunė e me i detyru njerzt qe poemat tua oo nezir aga

ti quajn poema te perkryera dhe maja te larta te artit
me dhunė e detyrim barbar
nuk fitohet simpatia ne popull as me detyrim
qe ta detyrosh diken me shkru mirė kur mungon kualiteti cilsia vlera arti shprehja talenti kualifikimi -


nese te vjen inat se un dhash komentin tim real o nezir ilira ignisa odisea

qka un mendoj se ti je ilira e ignisa
e qka jo sepse ti del me shum psedonime

qe del me sa e sa emra ne forum e neper forume
per te mbrojtur vargjet tua e teoritė tua
e je nezir myrta

e kush dreqin je dreqi e merrr vesh -


un apo dikush tjeter nuk mund te thot per disa vargje te rendomta se ke shkruar mrekullira -nese ato nuk jan mrekullira

dhe nuk them se ne vargjet e nezir myrtes nuk ka asgje te bukur as kjo nuk qnedron nese dikush thot por ka disa vende kur poemat jan krejt t e thjeshta

sa per mua nezir myrtaj le te behet poeti ma i madh botrorė i te gjitha kohrave mua as qe me pengon kjo apak jo vetem ai por kush do qe te behet le te behet mua asgje rrugen nuk ma zen as qe me hyn ne punė kjo edhe sikur te marr un te gjitha fjalet e botes kunder ti me i vu ne veprim nese ai esht talent i vargjeve un apo dkush tjeter nuk mund ta ndalim prandaj un nuk jam idiot e fanatik i tillė por jap vlersimin real i cili shum kuj nuk i pelqen por gjithmonė kan thėnė te vjetrit drejtesia filimin e ka te idht e fundin te embel ma mir me te than nder sy se sa me ta ba rrafsh

un vetem sipas reales gjykoj e vlersoj por kurr sipas inattit jo-

lirik 15-05-09 08:13

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga [email protected]
ju llafazan folklorik, ja si shpreheni, njėsoj jeni tė dytė, e kjo vlenė pėr juve:

liriku -une thash shumica e fjalve jan fjalė te zakonshme pa art pa bukuri pa vlera me shum kontraste pak aty ktu ka lidhje logjike jan thejsht fjalė dhe as nuk mund te quhen poema as poezi as lirikė as rrokje as vargje jan fjalė te zakonshme thjesht nuk di si ta quaj ket krijimtari perveq se e zakonshme ku ka edhe ne shum vende anakronizma dhe jo lidhje kronologjike -
ka grumbuj ngatrresash te pa kjarta dhe ne shum vende pa skjariime ku nuk lidhen temat me njera tjetren per mendimin tim kjo ka pak poezi ka tedenca per t e qenė diqka por jo ne nivel artistik
as nuk po flas me inate as me tendenca por simbas mendimit tim vargu q enuk ka rimė ai nuk esht aspak poezi por nji far llafi e muhabeti prozė hespi i perzier me llafe te zakonshme -
dhe nese njeriu e jep mendimine vet te lirė nuk duhet fyer pa lidhje por duhen argumente

ka shum njerz qe do t e japin mendimin e lir ktu te shohim pastaj se si do te reagojnė te tjeret
dhe qka do te thonė por ne shum vargje mund te gjej vrejtje kshtu mendoj un nuk po flas me inate por real sepse me hy ne per mjedise te vargut gjej mjaft lidhje te shkeputura me njera tjetren

por ne fund te fundit ky nuk esht preokupim as problem i imi as nuk kam kohė te mreem me kritika letrare te botes lexuesit le te shprehin mendimet e tyre secili por ka shum nga lexuesit qe poezinė nuk ekan plan te parė ata lexojn tema te ndryshme poetzija per ta paraqet ndoshta jo interesim sa temat sepse jo te gjithve ju intereson poezija -
mendoj se ky odisea me at paraqitje te tij do te pendohet sepse ne radhė te parė si duket nuk po e din se me ke po sillet ashtu me fyerje un asnji borgj nuk ja kam as nuk e njoh ket njeri-
por per te me plasur mua nuk esht aq leht siq po mendon ky odeseja si duket esht duke e mashtruar veten i gjori qenka verbuar nga trimeria e tepert e nuk po e din me ke e ka zanė taksirati


e po lirik, qė tė pėrdorin vegėl, mbete nė atė klikė klyshėsh! Kėto janė fjalėt tua dhe mos t'i fshinė askush, ky ėshtė poeti ''liriku''!


----------------------------------------------dhe shih qfar komentesh ben ti odesea i mer komentet e mia e i vendosė i ben si tuajat a nuk esht turrp kjo sjellje nga ti -me komentet e mia me fjalet e mia po mundohesh te me kundervihesh
gjej fjalet e tua kur deshiron ti kundervhesh dikuj e jo kshtu siq vepron ti sepse njerzit neveriten nga kto sjllellje keshtu
kuptoje njiher e mir se me fjalė te huaja vetem diskreditohesh gjithmonė duhet me ken vetvetja autentik pra kuptoje ket por ja se si e ke marr komentin tim e ma ke qit per ballė sa keq qe vepron keshtu apo nuk ke dije tenden identitet

marios28 15-05-09 08:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

lirik 15-05-09 08:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
qudi her dilni si ignisa e her si mario tash edhe qenka fshi -
eu ju vuani sepse qenka fyer ajo antarja me pseudonimin e martuara
me sa po e vrej shumujt i paska mbetur hatri per ket te martuaren qe ajo mua me ka fyer shum ma heret por jan fshi shum shkrime te saj sespe ajo donte te bente namin kunder meje-
un ketu kam marr disa emra ne forumin dardania me qellim si protagonist dhe mbi bazat e e atij emri ju kam shkruar vargje pastaj ne menyr qe edhe vargu te del por edhe rti por edhe te knaqen lexuesit qe njikohsisht te ket shum knaqsi pernjiheri ishte metodė e imja kjo-
edhe ksaj te martuares i pata kushtuar vargje dhe ne fillim kjo me lavdroj pastaj veq kur filloj te dredhet
e te tallet sa po ja terhoqa vrejtjen dhe e me nje nevrikosje e qortova beq kur filloj kafshria e saj me hakmarrje pa un ndalur hiq duke filluar me sulme barbare
edhe ky nezir myrtaj ne disa vend eme ka lavdruar ne nji forum tjeter si njeri i vuajtjeve neper kthetra te se kaluares te udb s qe isha tash sa ja thash disa kritika letrare ne nje poemė don te me asgjesoj te me shuaj nga faqja e dheut se siqenkan disa po e lavdrove ke me pasė gjitha te mirat po i the nji fjalė te keqe prite furtunen por kjo formė kshtu duke ja lmuar shpinen njerri tjetrit ne kalojm ne servili duhet me folė drejt ku esht mir e ku esht keq por jo per nje vrejtje qohet e mundohet me te henger per se gjalli qka do te thot ky karakter kshtu

Ignis 15-05-09 08:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
i dashur Lirik, ashtu si te gjithe qeniet e gjalla kam bere dhe une gabimet e mia, e kam lejuar veten te bije viktime e provokimeve irrituese dhe kam ndjere turp per kete gjithashtu nuk ndihem aspak e nevleresuar nese do te kerkoja nje te madhe 'ME fal'......
Ato qe komentova per ju jane vertete fjale qe i ndjeva sepse kuptoj se si ndiheni....
Edhe nje here , nuk duhet te lejojme te dalim nga lekura jone per asgje, per askend dhe te kemi forcen edhe nese e bejme te kerkojme falje...

lirik 15-05-09 09:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qudi her dilni si ignisa e her si mario tash edhe qenka fshi -permbajtja qkla ke shkruar aty

eu

ju vuani sepse qenka fyer ajo antarja me pseudonimin e martuara

me sa po e vrej shumkujt i paska mbetur hatri per ket te martuaren-

qe ajo mua me ka fyer shum ma heret -
por jan fshi shum shkrime te saj

sespe ajo donte te bente namin kunder meje-


un ketu kam marr disa emra ne forumin dardania me qellim si protagonist vargjesh ne funksion te vargut dfhe frymzimit

dhe mbi bazat e e atij emri ju kam shkruar vargje antarve ne forum -
pastaj ne menyr qe edhe vargu te del e te shtoj vullnetine njerzve
por edhe ti argtoj
por edhe te knaqen lexuesit
qe njikohsisht te ket shum knaqsi pernjiheri dhe vlera

ishte metodė e imja kjo-

edhe ksaj te martuares i pata kushtuar vargje

dhe ne fillim kjo me lavdroj


pastaj veq kur filloj te dredhet


e te tallet


sa po ja terhoqa vrejtjen

dhe e me nje nevrikosje e qortova per taljet e saj
beq kur filloj kafshria e saj

me hakmarrje teper primitive idioteske te nji njeriu qe dukej kjartė e pa arsimuar me nivel analfabeti


dhe sulmet kunder meje nga ana e sajė qe lente pershtypjen e nji qenje jo te ekulibruar por pa dyshim me shizofreni
sulmoj
pa un ndalur hiq
duke filluar me sulme barbare duke nxjerrur inatin esaj kafshrorė sa qe as qe dihej ma se ku ndalej e cili ishte qellimi si saj sespe ajo nuk kishte ma as stacionedhe ky nezir myrtaj ne disa vend e me ka lavdruar ne nji forum tjeter

si njeri i vuajtjeve neper kthetra te se kaluares te udb s qe isha etj
tash sa ja thash disa kritika letrare ne nje poemė

don te me asgjesoj te me shuaj nga faqja e dheut
se si qenkan disa njerz
po e lavdrove ke me pasė gjitha te mirat

po i the nji fjalė te keqe
prite furtunen
por kjo formė kshtu duke ja lmuar shpinen njerri tjetrit ne kalojm ne servili

duhet me folė drejt
ku esht mir e ku esht keq
por jo per nje vrejtje qohet e mundohet me te henger per se gjalli qka do te thot ky karakter kshtu

lirik 15-05-09 09:54

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=Ignis]i dashur Lirik, ashtu si te gjithe qeniet e gjalla kam bere dhe une gabimet e mia, e kam lejuar veten te bije viktime e provokimeve irrituese dhe kam ndjere turp per kete gjithashtu nuk ndihem aspak e nevleresuar nese do te kerkoja nje te madhe 'ME fal'......
Ato qe komentova per ju jane vertete fjale qe i ndjeva sepse kuptoj se si ndiheni....
Edhe nje here , nuk duhet te lejojme te dalim nga lekura jone per asgje, per askend dhe te kemi forcen edhe nese e bejme te kerkojme falje...[/quote]

----------------------
shum drejt te kuptoj dhe kujdes se paraqitja ime ne dukje mund te mos duket modeste nga qe jetoj ne kultura te huaja qe tridhjet vjet dhe ndoshta kam ra nen ndikimin e tyre te thash un si njizet e dy vjeqar jam larguar nga kosova tash jam 51 vjeqarė pra mund te dukem ndryshe ne syt e dikuj te shqiptarve sepse nuk kam jetuar ne atdhe aq shum sa kam jetuar jasht atdheut dhe paraqitja ime ka
tjeter paraqitje ndoshta ku e di uj se si i duket dikuj

lirik 15-05-09 17:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=GURI SYLAJ]Mua personalisht me pelqen vargu i Lirikut.
Por, ky ,nuk guxon te kerkoj qe gjithesecili te ket fjale te mira .
Kjo krejt mvaret nga shija qe ka personi . Secili le te merr ate qe i kana ma se shumti!??[/quote]

-------------------
I nderuar guri sylaj inatet emallkuara dhe gjelozija barbare
nuk na lan me shekuj me ecė para
drita e arsimit ka munguar ne shpirtra neper shekuj dhe i kemi tash pasojat neper breza sepse pushtuesit shekullor nuk na lan te arsimohemi neper breza
dhe sot jan pasojat-
un edi qe kam armiq dhe kundershtarė shqifpolsa edhe asi qe jan jasht forumit qe kan shoifur e trilluar per mua
pervoja ime esht e pasur ne jetė ndersa keto sjellje te disa ironikve
un i kam provuar edhe ne kohrat kur nuk ishte interneti
ndersa ne forume disa njerz thjesht dolen per te me fyer
ata provuan qe te perbaltin emrin tim por ua mbyllen shtigjet moderatorėt
flas per disa forume tjera jo ktu te ky forum-
ata nuk kan i kishin hallin te vargjet me rendesi ishte te shkruanin diqka kunder meje pas asaj maske mshefeshin

lirik 15-05-09 20:01

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pėrse kur nuk e keni kuptuar gjuhen e yjve
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė nė pėrkthime poetike
kur gjuhen e yjve nuk e keni kuptuar
o ju me shqisa qorre
pėrse vargjet e mia lirike nuk i keni ftuar
qė shqipėria kahdo ėsht etnike
tė mos ndahet me krahina e klane fe e taborre
'''''''''''''''
vargjet e mia me gjuhen e yjve e tė diellit
do tė kishin bashkuar damarė shqip me gjuhen plot rreze
kahdo i bjen kaltria shqip qiellit
do tė kėndoheshin shqip nėpėr breze
''''''''''''
at'her do ta kishit kuptuar
se gjuha qė flitet nė yje
liriku shqip ka pėr ta pėrshkruar
pėrkthyeshėm pa hala e nyje
''''''''''
pėrse nuk mė keni thirrė o tė mjerė
se un metaforat i ndjejė
nė yje nė art e nė vlerė
me ndjenja e sense i blejė
'''''''''''
disa i marr falas si dhurata
ylberat m,ė japin metaforė me pi
e yjet me kthjelltėsi kah nata
mė falin pėrkthim n' bukuri
''''''''''''
pėrse i pėrkthyet ju me gjak
ato nuk jan gjuhė tė rrezeve
me mėri i pėrkthyet e me lak
ua lat ngatrrimin brezeve

pėrse kur gjuhėt nuk i merrni vesh
nuk thrrisni poet e autorė
pėrse rreze nė zemra kurr nuk keni veshė
as pėkthye nuk keni as dritė as meteor
''''''''''
driten un ua pėrkthej
nė secilen rimė e varg
shtegun e sajė u a gjejė
nga udha e mėrgimit larg
'''''''''''''

zemrat ua ua mbushi pėrkthime iliriane
pėrkthimin ta merrni direkt nga rreze fija
e prej rrezeve me dritė prej hane
etnike me shndritė shqipnija
''''''''''''''''''''
kėt gjuhė ua pėrkthen liriku
askush tjetėr mbi dhe
se gjuhen ua vret armiku
ju ndanė me klane e fe
'''''''''''
lirikun ndėgjone lirikun
e leni prrallat tjera
mos ndegjoni nė perkthim armikun
se vdes shqipėri e mjera
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik 15-05-09 20:01

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Egjra e shekullit tim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi autori nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''
Mbiu pa pritur ,mbiu mbi kokat e barit
Mbiu si kepurdha mbas shiut
Mbi shum shpejt padukshem
I zuri te gjitha fijet e rrezeve
I mbeshtolli me shartim te egjres
Te gjitha vyrtytet
Gjithkah egjer
ne diell ne
hene
ne qiell
egjer e mallkuar
mbi shekullin tim
neper qdo gen po rritesh
po shtohesh
mbi bereqet
mbi adete
mbi zakone mbi ara
nuk len kund
fe me u rrit
as erz
as din as iman
as bes e kultur
as lot te kthjellt nuk len
as besnikri ne martes as ne dashuri
as ne mik as ne armik
as ne shok
as ne kojshi
ne kumar as ne farefis
ne kusherij as ne dashamir
gjithkund
o egjra e pamshir e shekullit tim
o egjer
ah egjer
qe mbin qdo kund
kush do te herr ty
draperit kan vdekur
kosat jan topitur
gishtat drejt turpit jan drejtuar
te ushqejn djajt me uj gjehnnemi
o egjer e shekullit tim
kush do te herr ty
edhe neper drit te syve ke mbi
oj e pamshir oj e mallkuar
edhe ne qiell don me i lshue majat
e kush do te na ndriqoj kur ti driten e diellit ta shartojsh
kur kupern e qiellit ta mbulojsh
kur ftyren e njeriut ta egjrojsh
egjer e shekullit tim
ku do te hahet buka kur ti kajzit perdhe ti rrezojsh
kur njerzit keq ti lakojsh
kur ti egjer ata ti degjenrojsh
kur ne trup te tyre te lulzojsh
ker genin me pesh ta deformojsh
kur turpi e marrja ma nuk skuqen
se ti ti vet egjer po i tjeterson
virgjrin po e sakatos
ti egjer e shekullit tim
qe me akull e mbshtjellun
po mbin po shtohesh
si fara e keqe
me ftoftsi e mbshtjellun
kush do te herr nji dit
njerzit?
A ,thua do te ndodh kjo
Duket e pabesueshme
Nga egjra
Njerzit po behen egjer
Ah egjhra e shekullit tim
Herru e ik

autori xhelal ferizi ne mergim liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''

lirik 15-05-09 20:02

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Godita me grusht
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
‚''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
u rashė nji her te huaja maleve me grusht,
deshta ti rrafshoj,
se mė pengonin nga largsia
qe ta shoh atdheun tim
mallin dhe etjen atdhe ma pegonin per ta shuar
e shikimin e pamjes atdhe
per ta pa fushen e detin
emrin ku quhej etnike shqipni
e diellin shqip duke nxe
dheun e tė parve
token e lashtė me tri fe
folenė e shqiptarve
token me zallė e dhe
me lisa e qetina e gurė
shqipen tue valvitė ne flamur
e doja tė ndjeja
gurgullimat e prrojeve ilire
te shoh valet prrojeve si bilur
token etnike te shqiptarve
e currilat a vales gjevahire
sa larg thash qenka shqipnija
e fusha e mahnitshme dardane
sa larg qenka e imja etnija
arbėrija,
e lashta ime tokė iliriane
sa larg mė rrin toka e te parve
fola me qdo varg ne gjuhė nane
loti me ra si nga qerpiku
mbi dheun e huaj mbi kurbet
me mallė e dhimbje piku
per token time me det
sa shum ka qa liriku
askush se ndjeu medet
sa larg
e treti koha autorin
o fushat e gjera deri ne bregdet
perse e harruat arbnorin
qe lotin poetik e qet
kush me solli kaq larg
era e pergjakun
dridhja e tokes
baroti
prangat
perse me larguan nga gjiri i lokes
kohrat zezonat ma shkelen bajrakun
rėkimi i tokes
kush
pyet
loti i rrokullisun,per faqe te poetit
kush
edhe sikur ti bėja rrafsh te gjitha malet qė mė pengonin
pamja nga larg-

vetėm do tė me digjte i prush
duke me stervuajtur nga larg
e duke e pa largsisht atdheun
pa eprekur me dashuri e ndjenja
duke mos me ndje askush
do te digjesha ne shpirtė
ne secilen rimė e varg
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi mėrgimtari shumvjeqarė nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''

lirik 15-05-09 20:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Deshta ta mbėrrijė njiher njė mollė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
deshta ta mbrrijė nji her njė mollė
ishte aq bukur nė njė degė o zot si mė shtyu lakmia
ju afrova ngadal' ajo rrinte nė njė rremė tė hollė
ishte si vet bukuria
''''''''''''''''''
sa e zgjata doren pėr pak nuk e arrita
ma lart ishte se qė e mendova
mollė e ndaluar nė dėshprim zhgėnjyeshėm bėrtita
dhe rriskun tim nė mėri e mallkova
''''''''''''''''''''''''''''
eca pastaj duke belbėzuar vet me vete
shikova kah qielli me qortim -
duke pyetur pėrse per mua nuk u gjet njė shkallė
lartėsi...! pėrse mundin tim aq pa mėshirė ma trete?
qė loti tash i pendes time tė rrokulliset me mallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 15-05-09 20:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Disa mundohen te mshefin fjalen nė errsiren e tyre
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
autori xhelal feriziL:l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Disa mundohen te mshefin fjalen mbshtjellė
nė shpirterrsirat errsirat e tyre fenomene
nė errsirė aty ku e kan mbjellė
e aty duan qe te ju rritet ne ato ego gjene
por un vi dal ngadal
me penden e drites
me driten e gjerė qė kam qysh nė -syqela- gjene
kėrgoj nė gjunglen e tyre shpirtrore nėpėr drizat e shpirtit tė tyre
mė njė shpirtsi antene
gjithmonė magjistare
gjithmonė rrezatuese
kurreshtare
reflektuese

magnet kėrkimtarė fjala e penda ime -
qė ka lloj lloj diellore mėnyre
zbuluese
ajo ėsht qels qe asnji portė nuk mund ti mbyllet
as ajo ma hetorogjene
le ta dijn sekretet gjelozuese
ajo me qeslin e saj hyn ne secilin shpirtė te strukur-
ne gjungel e nė mal
sepse e ka qellimin ma te bukur
portat e errsirave i qelė dal ngadal
nuk i thonė kot fjalė lirike ku seclies kokė djalli e hiene
me luftė mbi dhe ja ka dalė
ajo nė udhė te shekujve nuk ngelė
ajo ja del ne krye
ajo tė bukurat e jetes i vjelė
asgjė mbi dhe as kohrat ma tė pa mėshira
ajo ja del
me secilen kohė e palė
ajo nuk ngelė
ajo vargun e rimen nuk e ndalė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u. kureshtarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 15-05-09 20:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos mashtroni
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mos mashtroni
se pastaj si denim i zotit edhe ju nji dit de te jeni te mashtruar
drejt e pa hile punoni
shperblime nga zoti do te keni o te uruar
'''''''''''''''''
mashtrimi ėsht krim
kujdes mos vritni me at armė mizore
se do pėsoni dėnim e mallkim
nė zhgėnjime do tė digjeni prore
'''''''''''''''''
mbani drejtėsi nė kandarė
rrini si engjuj mbi dhe
mos u bėni tė orishur nė farė
mbani etikė e atdhe
''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi liriku qė e don edhe notin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:55.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.