Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 16-12-09 22:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[COLOR=Blue]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
----------------- [/COLOR]

lirik 16-12-09 22:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
A thua o zot
--------
autori xhelal ferizi
------------
a thua o zot o perendi
qė krijove bukuri
fushen malin e gjelbrimin
bregun suken malin vrrinin
edhe te bukurat bregore
bjeshkė e maja kodrinore
kur krijove kėt shqipni
pse si le ma shum liri
edhe ma teper unitet
n'troje etnike te jet zot vet
por pse keshtu ma ke shpernda
dy shqiptarė dielli s' po i ka
ne sy te tij dikund me i pa
kah rrijn bashk e ne nje fe
me qa hall per te lashtin dhe

si malsorė si preshevarė
qam shkodran e kosovarė
pik e pesė na jan shpernda
thue shqipnija djem s' po ka
nuk u gjet kund forcė bujare
me i bashkue fiset shqiptare

si andej kah qameria
kah presheva e kah malsija
te gjith shqiptarėt kah jan tretė
te lidhin besen per nje shtet

ta kenė shqipen gjuhė amtare
te nisin fillet gjithkombtare
kahdo ka shqiptarė etnik
te bashkojmė gjakun ilirik

te nisim zemres nė rrugė t' damarit
e siq nxenė ai dielli i arit

le te nxenė shpresa shqiptare
per bashkim e gjuhė amtare

jo me ndejt kshtu tretur ne fise
shkaperderdhur neper vise
shpartakllue kah bregu i detit
si ne atdhe si n' tokė t' kurbetit
andej qanė e mjerė qameria
kendej vyshket e jonė malsia

mbetė vetmue preshevė lugina
e kėndej tuzi e vranina
pa ju dhanė kush gjak t' vullnetit
per me i shty si vala e detit
kah bashkimi e kah lirija
si nji diell me nxe shqipnija

shqip si ari ne troje te veta
ne nji flamur e shqipe te lehta
bashk ti ket te bardhat zana
sa te jen yj e diell e hana

sa te jen dritat ato qiellore
me ndrique toka arbnore

kahdo shqip ku flitet ne troje
te rrijn shqiptart rreth nji mburoje
nji mburojė pra gjithkombtare
me nji stemė e abetare
shqip te kndoj pra fmija i djepit
porsi shqipja ne maje te shkrepit


autori xhelal ferizi ne mergim
duke thirrė kahdo shqiptarė ku jan qe te punojnė pa hile
per bashkim e qeshtje kombtare
------------
-------------------------------------

lirik 16-12-09 22:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse e shpirtrave tė rritur nė knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht shpirti bastard e makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si fundi i shpuar i thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje po quhet
vetėm joshja e grykėsive mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenjet lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė e mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i paskurpullt i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hėna qielli e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith ėngjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė ndalen tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma ne dashuri nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet etnike shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: tregoni shoqet dhe shokut farefisit
lexoni vargje nga autori ne mergim xhelal ferizi
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------

lirik 16-12-09 22:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju qė keni shkelė mbi lule
-------------
autori xhelal ferizi
-------------
ju qė keni shkelė pamshirshėm mbi lule
keni vyshkė sa e sa te pafajshme ngjyra
edhe lulja ma magjike liria ju mosni
se rrėnjėt o i pa mėshirė robėrues mi shkule
juve shkelsve nuk ju luajti as qehreja as fytyra

-------
kush jeni ju me kėt indiferente akull zemer
qė lule pa shkleur nuk po leni mbi dhe
qakaj krokodila a si quheni ju me emer
a keni kund besė a fe
--------
dhe kur ylberat tė gjith u lakuan me lot nė sy
kur ata luteshin qė lulet tė mos shkelen te mos vyshken
ju prap keni vazhduar zemra lulesh me thy
ju nuk u ndalėt edhe kur thirrjet u shterren e u ndryshken
--------
qfar lloji qenjesh jeni ju shkelsa tė arteve tė natyres me dhunti
si ju mbajnė shekujt pėrmbi e toka me dhe
kush jeni ju o ngrėnėseshkelėse lukuni
qe nuk leni kund diell as yllė as hėnė me nxe
-----
si tė ju quaj o ngrėnsa e shkelsa lule flete
qfar emri keni ju nė tė pamėshirshmin gjak
ju qenkeni kudėr zotit kunder bimėve e jete
nuk leni kund mbi dhe karajfil as zambak
-----------
un nuk di qfar lloji jeni ju nė qelizė
por shekujt prore nga ju po ankohen
ju nuk leni askund pėrkdhelse ndonjė puhizė
mbi lule - me fletė nė paqe tė lėmohen
----------
ju edhe fjalėt plot qmenduri i keni
ju shkelni edhe mbi varg tė kulluar e poet
prandaj! ju o yje! nė qiell nuk shkėlqeni
krokodila kur shihni mbi tokė e mbi det
-------------
edhe dielli nga fryma shpeshere ndalet habitshėm
as rrezet e tij nuk guxojnė nė tokė lirė me ra
nga shkelsit lulet nė dro flasin pėshpėrtshėm
sa bima e bukurisė nga ju shkelsit u tha
----------
Autori xhelal ferizi
liriku nga mėrgimi pėrshėndetė vllezrit shqiptarė
nga malsija
-----------------------

lirik 16-12-09 22:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse e shpirtrave tė rritur nė knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht shpirti bastard e makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalėt
stilizimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si fundi i shpuar i thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje po quhet
vetėm joshja e grykėsive mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenjet lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė e mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i paskurpullt i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hėna qielli e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith ėngjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė ndalen tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma ne dashuri nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet etnike shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: tregoni shoqet dhe shokut farefisit
lexoni vargje nga autori ne mergim xhelal ferizi
--------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
[I] Modifikuar per here te fundit nga lirik : me daten 23-11-2009 ne oren 19:06[/I]

lirik 16-12-09 22:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------------

ah sikur tė isha pėrkthyes i dashurisė
sikur tė isha un vet gjuha dhe ndjenja sajė magjike
sikur tė njihja te gjitha gjuhėt e gjithsisė
sikur tė isha vet ndjenja e veshur me ndjenjen dashuri zbėrthim'analitike
--------------

ndoshta do tė flisja me formim subjektin e ndjenjave tė dashurisė
sikur tė kisha nė qdo mikrondjenjė nji det
dhe vet zanafillen e botkuptoimit tė paranismėrisė
dashurinė qė e nisi ajo vet
-----------
ndoshta qėllimit njerzorė di ti kisha ofru zbėrthim
me kėt gjuhė e ndjenjė laborator te kuptimsisė
me miliona gjuhė'ndjenja nė secilen germė e shkrim
ndoshta e kisha thėnė fjalėndjenjen e dashurisė
------------
po ku ta marrr kėt gjuhė'pasuri mbi'qiellore
kėt zanafillė tė para nismėrisė
ku ėsht ky material i syve i zemrave krijim nismėtore
e ndjenjat qė jan nisė i kan mbjellė para foljoret'mbiqiellore
ndjenjat i kan mbjellė mbiqiellorė paranismėritė mahnitore

-------

nė secilen paranismėri mbiqiellore tė ndjenjė dashurisė
nė secilen mikrondjenjė gjuhė fenomen qudi spjegim
paraqiellori quhet kjo gjuhė qė flet e para'gjithsisė
spjegim ndjenjė mahnitore qė u mbjell si vlim
nė paragjith'sinė e paranismėrisė dedikuar pėr njerzim

---------
mahni shkncoro laboratoro zemre e ndjeshmėrisė
qė ėsht nisė nė gjakun e para gjithsisė
ndjeshmėri gjuhė mikrondjenjė nė tė qdo miliardten qelizė
qehreshprehje shartim gjuhė komponent fenomen habitse ėsht analizė
sikur te isha perkthyes mbi qiellorė i ksajė dashuri kuptimsisė
ah sikur te isha perkthyes gjuhtarė mbiqiellorė i dashurisė
shkencė tė re tė pėrssour pėr dashuri do tė kisha nisė
-------------

por ku tė gjendet kjo materialo filozofi sherr'ėmbėlnisje nisje ėmbėltare
qė nxiti te gjitha flakė zjarmtaro ndenjė'ndezese qė qiellorisht flet
me tė padukshmet spjegime vullnet formė nismėtare
paranismėri nė qdo mikropikė ndjenjė nga nji det spjegimsi planet
dashuria dashuria para zjarmtare
para toksore para ujore para det
ishte nisma ishte dashuria vet
---------

ku ta gjejė nė ndihmė galaktiken logjiken e taktiken
e fuqishme tė perendisė
ku ta gjejė gjuhė fenomene gjuhtare'ndjenjė galaktiken
qė dashurinė nė mbi qiell e ka nisė
kur paranisma nisi fenomen'istiken
ather edhe dashuria ėsht nisė
---------

dhe vetėm me ah e oh nuk mund tė behem pėrkthyes dashurije
kur nuk kam asgjė tė paranismėrisė
se kjo esht mahni e forcė perėndije
qe din kso qudirash me nisė
--------

e si mud tė jem un pėrkthyes kur nė qdo ndjenjė tė sajė
ėsht njė qudi qė mister qė gjuhė zemre flet
kur asnjė sekret toksorė zemėrissht si dry s' ka fuqi ta mbajė
ajo qiellorisht i ka gjeniale gjuhė e vaj
e lotėt hidhrim gzim sa nji det
----------

si tė behem un pėrkthyes i sajė njeri varfanjak gjuhtarė
kur tė thellsishmen paransimėri nuk e njoh gjuhė as fare
si tė jem un gjuha e intepretit pėr dashurinė kėt farė
qe zbritė ka nga para'qiejt me drita rrezetare
------------

Xhelal Ferizi mėrgimtarė nga Mitrovica e Kosoves
--------------------

lirik 16-12-09 22:13

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ndėrgjegjja nė guri
----------
Autori xhelal ferizi
---------------------
ndėrgjegjen e kam pa nė guri duke bre
gurin ngadal duke e rrėzuar
kam pa granit mu nė shpirtė e zemer duke pre
nė shkėmb sa thell duke gėrmuar
----------
ajo ishte brengėtare
sa thell po shkonte nė palcė duke grrye
o zot sa rrėnimtare
sa shpirtat mbi dhe i ka thye
---------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 16-12-09 22:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nga autori xhelal ferizi
Pse jem toskė e pse jem gegė
--------------------------------------
Pse jem toskė e pse jem gegė - jem si kokrrat ne nje shegė
autori xhelal ferizi
jem si kokrrat ne nje dardhė - nje shqipni jem zemerbardhė
kemi bashk nje gjuhė mbi dhe- nji gjak zemrat na i mbanė nxe
kem nje shqipe embelsore-qe e mbanė bashk zemren arbnore
nji atdhe kem e nje tokė- nje shqiponjė kem me dy kokė
kem nje zemer qe quhet shqipe -nje shqipni me degė e pipe
kem nje gjuhė ma te bukuren fe-qe nuk ka shoqe mbi dhe
shpirti i jonė e ka nje fe-nje shqipni e nji atdhe
nje fole qe quhet shtet -gegė e toskė qe i lidhė per jetė
toskė e gegė jan dy damarė -por nji gjak e kan shqiptarė
e kan shqip zemren ku lidhen-per shqipni n' mes t' zjarrit hidhen
per shqipni ku i thonė shqiptare-derdhin gjakun si ujvare
per at tokė me gurė e dhe-e bejn vdekjen si me le
ata shqipen e kan busollė-farė e fis e fe e shkollė
e kan diell e e kan hanė-nji shqipnije i thonė nanė
nanė shqipni i thonė me fe-e bekojnė me gurė e dhe
e kah ka troje shqiptare-i bekojnė me i gjuhė amtare-
toskė e gegė jan dy zogj qielli-dy cicėrima tė nji prilli
qe ligjėrojnė me shqipen prore-te dy e kan nje nanė arbnore
gegė e toskė jan nji qelik-nuk i thyen asnji armik
kot e kan gjith grek e shkja- se'shqipnija s' don me u nda
pse te ndahen dy barkusha-shqip ku flasin male e fusha
si ne vlorė e si ne shkoder-ku rrijn te larta bjeshkė e koder
ku e flasin nje gjuhė nane -si ne korqė si ne fushė dardane
ku e pijnė nji gj t' nji ujvare-nga nje tokė ku i thonė shqiptare
nga nji zjarrė qe del vulkanit-zemer shqipe e ilirianit -
prandaj mbaje o zot mbi dhe-me dashuri si gurrė e rrke
le ta ruajnė si sytė e ballit-kah ka dhe e kokrra te zallit-
e te mos e lshojnė nanen e arbnore-ne ndoj kteheter kund mizore
por ta ruajn si driten t' diellit-e lirė t' flutroj si shqipja e qiellit
e sa te jen kohrat me mote-ta quajn shqipe kastriote-
e ta mbajnė kto degė t' nji lisi-e ne ballė ti qendroj plisi-
e ato shqipe valle rime-shqip te kndoj shqipnija trime
-------------------------------------------------------
xhelal ferizi liriku autorė ne mergim i ksaj kėnge shqipe
me titull pse jem toskė e pse jem gegė nga shqiptari koosovarė
liriku ne mergim
------------------

lirik 16-12-09 22:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mallkua qoftė gjithmonė tradhtari
-----------
autori xhelal ferizi
---------
mallkua qofė gjithmonė tradhtari
qe s' po len kund fryt as fe
ble me pare e ble me ari
ndoj bimė shqip s' po len mbi dhe
------
mallkoe o zot per jetė armikun
qe e sulmonė lirinė shqiptare
qe na e msyu adriatikun
bashk me veglat mercenare
......
edhe lirikun e ka msy
penen e tij me ngjyrė ylbere
e ka marrė ne thum e ne sy
me ja thye po qdo varg vlere
------
mos me e lanė kund shqip me kndue
as per troje as per malsi
per dardanė me ligjerue
e gjith ku i thonė vendit shqipni-
-----

se jan bė kohrat dy f'tyra
mendja e cekt ka dalė sa i gogel
e po bėhen punė tė ndyra
po e luan rrolin shpirti i vogel-
----------

rrol po luan kahdo tradhtari
ku do i mblon forumet ploja
se po e nxitė ai gospodari
me zhgjyr t'lig me u luajtur loja

---------
edhe e bėn aktin e e armikut
puthadori kahdo i mjerė
ja krijon kurthat lirikut
mos me kndue si zog n' pranverė
-----
mos me kndue askund n' per troje
moe me u ndje emer shqipni
mos me dalė cicėrimė per goje
as ligjerim per te bardhė etni-
-------
vargun e zemres lidhė ja kan
kohrat plehe plot mallkim
pena e bardhė sot shqip po qanė
kahdo ne kurtha e bojkotim
------
veq pse u mbush toka tradhtarė
veq se diell s' po ka me zemer
as kund besė nuk mbet per farė
e bishta te kombit po bejn emer-
-----
por se emri i humbė t' vertietit

atij bilbili zemerbardhė

qe emocionin ja luan detit

por se ditė si vjen e bardhė

------
se rrethue ėsht me shpendkeqe

kahd o e ndjekun ziliqarė

e po i qesin kurtha e leqe

veq pse kan smirė e nakarė

---------
poshtė rrogtari i armikut

poshtė mbi dhe e smurė zilija

poshtė tradhtija e munafikut

rrnoftė mbi dhe veq dashurija

---------
tjeter e zezė zemer mbi glob

mos u paftė nder kombe as fise

as n 'shqipni i zi ndoj kob

mos u paftė nder farė e fise

--------

se qe besa prej tradhtije

fort po thyhen lisa te malit

s 'po qelė lulė kund bujarije

se po e vyshkun djal pas djalit

------
se po i vyshkė kahdo armiku

me pengesa e me bojkot

prandaj e kjanė penden liriku

se armiqt po i derdhin lot
------

Po ja derdh lotin tradhtari

po ja qet kurthen moskova

se perkrahu askund shqiptari

as shqipnija e as kosova
-------
as malsi as qamerija

ilirida as trojet tjera

po i qanė pendes bukurija

mbyllė ka mbetė jetime e mjera
-------

se su gjet kund ndoj shqiptarė

qe e ka lindė nana me kmishė

zemergjerė e kuvendarė

qe ma ka syrin si pishė
----------

me i shtrengua doren lirikut

me i dhanė shpresė e me i dhanė zemer

porsi palcen e qelikut

me i forcue penes at emer

-------

e me e quajt pena kombtare

qė t' shpėrthej kjo si vullkani

neper vargje ndriqimtare

me marrė vrull si urragani

------------

por su gjet as djalė as qikė

ne djep qe i dha nana gji shqip

as ne europė as ne amerikė

su gjet zog mbi degė as pip-

..........

nuk u gjet ndoj zog shqiptari

qe i thot vargut tu ngjat jeta

se kah euro e kah dollari

fort jan turrė do qyqe te shkreta

---------

por per komb e penė shqiptare

nuk u gjet ndoj djalė si zhari

me e qelė zemer rrezatare

por si e pat zakon shqiptari-


--------

nuk u gjet as pertej deti

as kndej bjeshke e kah ballkani


dielli as hana kund se gjeti

ndoj djalė nane iliriani

---------
qe din doren me e shtrengue

me ndjesi per troje t' veta

plot miqsi n' kuvend me u shtrue

e me u hapė njiher kuleta
---------
per ndoj veper kaq madhore

me i shtrengue doren lirikut

nuk u gjet mbi tokė arbnore

kund ndoj zemer e qelikut
--------

per varg shqip njiher me dalė

e m e ngritė zanin ne qiell

as nuk doli me besė e fjalė

kund zog shqipje nen ket diell


-----------
me ja dhanė vleren si ari

me ja dhanė te bardhė botimin

se i ka dehė shqipet dollari

kan marr ne sy veq sabotimin-

.......

tjeter fe s' po ka shqiptare


per veq egos se mjerė mizore

prandaj penat kangatare

kan me qa ne gjuhė arbnore
--------

autori xhelal ferizi
---------------

lirik 16-12-09 22:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik

lirik 16-12-09 22:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qerpiku Im

Shkruan Xhelal Ferizi autori ne mergim

O Qerpiku Im Sa Shum mbajte Lot
Pėr Shum Lloje Ndjenjash Me Emocione
Sa Shum Mbajte Nė Shekuj e mot
Lotin Pėr Gjithfar Zezone

Ti Mbajte Lotin Pėr Luften e zharin
Ti Mbajte Lotin Kur Shqiptart Jan Perqa
Ti Mbajte Lotin Se Ta Vranė Shum Shqiptarin
Qerpiku im i Dashur Ah Sa Shum Ke Qa

Ti E Mbajte Lotin Por Edhe E Rrodhe
Ti Shum Lotin E Ke Pikė
Sa Her Nė Kapak Lotueshėm U Mblodhe
Sa Motet Dėnes'shėm Tė Kan Ikė

Ti Ke Qa Per Dhe Ti Ke Qa Pėr Hise
Ti Ke Qa Pėr Troje Tė Lashta Etnike
Ti Ke Qa Pėr Komb Pėr Farė E Pėr Fise
Kur Ti Vriste Tyta E Armes Armike

Ti Ke Qa Pėr Te Vedekur Ti Ke Qa Pėr Tė Gjallė
Ti Ke Qa Pėr Gzime Pėr Fat E Dashurinė
Ti Ke Qa Mėrgimit Me Dhimbje E Me Mallė
Ti Ke Derdhur Lotin Kur T# Sollen Robėrinė

Ti Ke Qa Kur Prangat Ta Kan Lidhė Etniken
Shqiperinė Kahdo Tė Bukur Shqiptare
Ah Sa Ke Lotue Me Lirikė E Epiken
Kur Tė Kan Nxitė Dhimbshėm Vargjet Kushtrimtare

Autori Xhelal Ferizi ne mergim vargje shqiptare

lirik 16-12-09 22:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk dua tė bredhi pas hiqave
---------------------
Autori nė mėrgim
xhelal ferizi
------------------
nuk dua tė bredhi pas hiqave
pas tė pangopurve nė para e pushtet
nuk dua as pas shundve e kiqave
qė artin e lan mbi dhe shkret
---------
nuk dua tė bredhi pas lavdit tė mjerė
pas kotsirave me llafe“
un qajė me lot pėr secilen vlerė
se i shkelen nga dobiqe e tarafe
-----------
nuk dua tė bredhi pas jargve tė dredhisė
pas krekosjeve pa mbulesė
un jam i biri i pendes sė lirisė
do tė mbahem nė artin besė
-------------
nuk dua tė vrapoj pas bjerrrakoteve teatrale
pas mjeranive tė humbura nė lecka e rrangalla
un dua ti ndjenjėsoj fusha e suka e male
tė flas tė shpirtzohet dheu e guri e zalla
---------------
nuk dua tė brredhi ka perdredhja e shpirtkeqit
un dua ta thyej akullin nėn diell
artin nuk e dua nėn thunder t' kryeneqit
poemen e dua si qiell
-------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik 16-12-09 22:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kur e qova gurin e denimit
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Kur E Qova Gurin E Peshes Nė Fund Tė Cakut
Kush Tė Tha Ta Sjellėsh ! Mė Tha Pastaj Nji Djallė
Un U Stepa U Ngriva Nė Palcen E Gjakut
Mbeta Mbi Dhe As Vdekur As Gjallė
---------
Shko Mė Tha Qoje Nė At Tjetrin Breg
Un Zvarras Prap Me Hapin E Mjerė
Kur Shkova Te Caku Pėr Me Dalė Nė Shteg
Mė Pshtyu Djalli Tjetėr Nė Vlerė
-----------------
Dhe Ikje Mbas Ikje Me Gurin Nė Shpinė
Djajt Duke Mė Pshty Nė Fe
O Mundi Im Qė Ta Vranė Rininė
Ti Je Lot E Djersa E Mbytur Pa Atdhe
-------------------
Xhelal Ferizi
Autori Nė Mėrgim
--------------------------

lirik 16-12-09 22:24

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Brenga ime
---------------

autori xhelal ferizi
------------------
brenga ime ti je me peshė sa qielli
sa i gjerėsishmi deti
ty nuk tė mbanė as hana e dielli
sa shum flet vet me veti
--------
ma gjej o qiell nji kandarė
ta mas pa hile tė ironisė
un qė jam lirik vargatarė
brengen pėr gjithqkajen e gjithsisė
------------
qka qenka brenga epoetit
liria drejtesia dashuria
s po e mbajka gjersia e detit
shterruni o pendė tė mia
..............................
autori xhelal ferizi
--------------------

lirik 16-12-09 22:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
------
E ti mė thuaj o era e malit
autori xhelal ferizi
ku ėsht sot penda e xhelalit
ku ėsht penda e lirikut
qe sa vite prej armikut
ndejt rrethue e ju mor fjala
mos me ecė si lumi e vala
mos me rrjedhė mos me ligjrue
shqip si zog mos me cicrue
ja pat ndalė zėrin sllaviani
mercenari edhe dushmani
nuk e lan kund me shpėrnda
dritė lirike e as me kja
me vajtue as shqip me qeshė
nė ndoj festė ajo me u veshė
as me dalė kund mbi ndoj binė
por ma mbajten si robinė
tridhjet vjet nė errsirė ma mbshtollen
tridhjet ja ndalen shkollen
tridhjet vjet ma kan mohue
tridhjet vjet se lan me kndue
tridhjet vjet hasmi i shqiptarit
ma ndaloi penden e arit
tue ndry n'burgje e nė zingjirė
nuk ja lan fjalen e lirė
e sot me u derdhė siq derdhet deti
nuk po e len tash hijaneti
zemėrziu e blozagjia
ah klanori e dilingjija
krahinori e vese' sėmuri
m'ja kan ndry fjalėn nė guri
edhe pse kjajnė hana e dielli
edhe pse pranvera e prilli
edhe stinė shum argjentare
po e kėrkojnė me gjamė shqiptare
por se sot s' po ka shqipni
veq klanorė e fajdegji
as pėr shqipe kush nuk qanė
as s' pėrfillė kush diell as hanė
as nuk ka zemer as mendė
as nuk ndjejnė pėr fjalė e pendė
veq pėr tė s'mura xhelozi
pėr grupime e pėr orgji
me pasė venė me pasė liker
kush nuk kjanė pėr karakter
as pėr fjalen atdhetare
as pėr rimė n' vargje shqiptare
as pėr penden e lirikut
ma vleft ka fjala e armikut
e ndoj huti e ndoj kodoshi
batakqiu a ndoj sarhoshi
e ndoj zhgjyri nė rruspihane
se kjo penda feriziane
se tash keq na zu mallkimi
dual kamata e pėrfitimi
doli hilja e interesi
nuk tė thot kush mirmėngjesi
pa e pa ftyren e dollarit
pa u zgerdhi me ves t' tradhtarit
e jan sėmurė zemrat shqiptare
jan ngushtue jan ba tinzare
e nuk duken ma arbnore
veq provinca e krahinore
e gajaset biznesmeni
e mbi fron duket legeni
lart ka hypė taksa e mashtrimi
fjalė po mbanė degjenerimi
e ka fjalen edhe rruspija
vdiq etnike shqipėrija
i vdiq fjala e burrnija
i vdiq nami u kurthue
ka nisė burri me u bė grue
nuk i vlon si dikurė gjaku
nuk i mbet besė as mustaku
nuk i mbet kund fjala vulė
as sa i kashtel kund me u ngulė
as sa i fije sa do e hollė
thue se qyqja ate e poll
e jo e lashta gjeraqina
prandaj qajnė tash moti e stina
edhe penda e lirikut
se tash loja e metelikut
e ka shtrue pėr dhe shqipninė
aj s' ėsht ma gjeraqinė
ajo s'ėsht ma tash bujare
ta shet gjakun pėr dy pare
ta shet fmiun ja shet organet
i shet gradat e nishanet
i shet tokė e gurė e dhe
e ka paren kult e fe
s' ka vyrtyt ma kastriot
sot paraja i rrin si zot
edhe i kjajnė zallina e deti
sot ma i ligu bėhet mbreti
quhet mbret ai mbrenda nate
rrin mbi fe e tarikate
rrin mbi post e rrin mbi shtet
dje rrogtarė sot bėhet mbret
veq pse i vjen koha bizare
i sjell kuroren fitimtare
edhe e bėn ma trimin t' logut
por ky pjellė e demagogut
ėsht e tjeter s' ka vyrtyt
veq njė maskė e do gjak t' ndytė
prandaj penda ime sot
ma shum lshon kjo gjamė e lot
se rrethue ėsht pėrsėri
me klanorė e tarikgji
kush m' ja din ksajė dhimbje e hallin
se kjo qanė pėr dheun e zallin
se kjo qanė e don me nxe
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
-------
Nga autori xhelal ferizi fund i pjese sė parė
tė vargjeve me titull eh ti mė thuaj oj era e malit
pjesa e dyt vazhdon percjelleni lexues
-----------------------------------------
lexoni vargjet e xhelal ferizit lirikut mergimtarė
dikurė poet i ndaluar nga regjimi shovensit jugosllav
ish i izoluar i burgosur politik me vite
emigrant i ikur ne pas burgut pas vuajtjes se denimit ne azil politik ne
gjermani
------------------------------------------------------------------
lexoni shqip tregoni shokut dhe shoqes
------------------------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:55.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.