Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 18-03-11 06:19

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Zuzagjiu e qyqari
duke mos qene ne gjendje te marr hak per moter
as per vlla qe ia therri shkja barbari
as per vajze qe i a dhunoj shkjau ne voter
ai msyne kah shqiptari
keq me e zi don me i shkaktue
me fjale gjithfare bizari
per goje duke shkumbue
e me fjalė qe ja urdhron gospodari
shpife kunde krahinave tradhtari
kahdo si qyqe duke vajtue
se kembzen nuk qe i zoti pushkes me ja ngrehė
kur motren e guan ia dhunonin nder sa
veq del ekunde r krahinave lehė
kahdo neper torje shqiptare me pshty
sa i zi ky pleh
o tradhtarė o tradhti
po ps ete mbanė toka o shpifs
o urith gjithmone i zi
autori xhelal ferizi

lirik 18-03-11 06:22

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
njeri flet pėr shkja e tjetri flet pėr shkinė
grupue jan nė klane e kėrkojnė haraqe
disa jan q'prrallisur e dalė pė r ledinė
kohrat po vijnė helaqe

medet se q' po nxihet etnike shqipnia
nga i ziu gojtari e qakalli
po vjen duke u vyshkur pėrmbi dhe liria
toka e dheu e zalli

autori xhelal ferizi

lirik 18-03-11 06:31

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
ka hy tradhtia ka hy bizari
ne trupin e shqipnisė shqipfolsa kan hy
duan ta qesin permbi flakė e zhari
ta djegun ne shirte e e ta shkrumbojne ne sy


tradhatari ne nje ane ne ane tjeter klanori
me qelb te gojes kahdo llomotisin
ne ane n tjeter qakerdiset mizori
si qent rreths qhipnise etnike po kujisin

puthadori del e puthė hamshorin
hasmin e zi e pret me temena
e lan kahdo temjere atdhetarin te gjorin
e koha punon per shkinė e per shkja

vargje shqiptare nga mergimi autori xhelal ferizi

lirik 18-03-11 06:34

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
rrogtaret e qetnikut kunder krahinave flasin
ata qe milloshin epaten kumbarė
shpifin shkinorqe e kahdo bertasin
ajka e e rrogtarve tradhtarė

ata jan pjella te perziera kopile
gjakun e kan shkja e shpirtine kan shkinė
drencies e kosves ia bejne me hile
se ndjenje e kan rruspinė

lirik 18-03-11 06:36

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
ma i zi ėsht tradhtari ma i keq se armiku
merreni vesh o shqiptarė
pa u mbrehė mire shpata kombtare prej qeliku
mbi dhe s' do te mbetet atdhetarė

lirik 18-03-11 06:37

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
drenicė tradhtia mbi krye

po te sillet si kob nga tradhtari

ata mundohen me tė thye

se prore i urdhron gospodari

autori xhelal ferizi

lirik 18-03-11 06:39

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
tradhtia po shkon per nen dhe
don me dale deri ne brigje
shqiptaret perqahen me krahina e fe
ju mbyllen rruget me shtigje


autori xhelal ferizi

lirik 18-03-11 06:41

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
qysh s eu nis shkumba etradhtise me dalė per goje
ku ishte flaka e baroit
na u mbushen tokat me shkrumb e me ploje
qohuni he ju ndihmofte zoti

mos lene kund kembe tradhtie mbi dhe
e kush perqane flaka le ta djegė
se na shemtuan kahdo toke liri e atdhe
na i ndane neprklane kahdo toskė e gegė

autori ner mergim ie prndjkeur perseri nga agjenturat e huaja
xhelal feeizi

lirik 18-03-11 07:20

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
koha tradhti po pjellė
vallzime te kobshme me djaj
e kobe nen the po mbjellė
mbi dhe po turren qakaj

gojen hapur ne qdo brez
po e mbajnė te zi krokodilat
sa zogj jan mbyllur ne kafez
sa shum kanqa bilbilat

xhelal ferizi neper kohra i perndjekur nga hijet tradhtare

lirik 18-03-11 07:23

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
hijet ezeza belaqore
e djajt e brirėt e bishave kapreqe
e shpojne ne zemer token arbnore
e rrethojne me gjembėri te keqe

me tela zemren ja mbajnė
nė gjak ja qelin atdhetarėt
i pshytjnė patriotet i shajnė
kahdo i nderojnė tradhtaret

autori xhelal ferizi

lirik 18-03-11 07:30

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
ne zemer maskat i kan
mundohen me thy e krahina
pjellė gjysme shkaju e gjysem shkine jan
nga spermat q e i polli gjysem shkina

ata qe fyejn rajone
jan shkje e pertej shkje
jan pjelle te hijenave demone
uritha nen dhe e mbi dhe

autori xhelal ferizi

lirik 18-03-11 07:32

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
shkjete paskan qene edhe nga mbrenda me det
jo vetem andej kah serbia
loti po me derdhet si det
se ma shkja me del shqipfpolszija

lirik 19-03-11 08:54

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
A ja ti ai jargė gji i orgjisė
qė me lavd reejshem ke folė per atdhe
mashtrues i kohe rruspisė

kur nje dite te bukur
ne trollin etnik te shqiperisė
un te erdha atje
e ti si shalė bishtėruse i rruspisė
ike
se ma shum don shkje

se pllumbat e atdhetarisė
po per atdhe pseudopatriot ti kah pike
msheftas neper ket mjegull mbi dhe

ah loti po me shkon rrėke

kurė do te vie dita e djalėrisė

shqiponjat do te fluturojne mbi atdhe

e poshte te bie lakuriqesia e demagogjisė

e jarget qe jan te shartuara plle

te mbarsuara me klikat e tradhtisė
te endrroj te paster o atdhe

o te mjeret ne ne

duhet te vajtojmė

se kurvat e llafazanisė
po flasin me be
per flamur e fe

nuk na lan askund
as gurė as dhe
pa ja nda etnisė
as dy gurė bashk si lan
te etnike shqiperisė
ata punojne per pan shkje
e pe r pan junan

duke rrejte me be e rrfe

se ata jan bajrak i lirisė

jo jo ata jan si shkje


ndoshta me orgji
edhe ma te zi

kopila tė dredhisė
qe naten punojne per pansllavi+
e diten i ngjesin maskat e shqipnisė
e te laviro pseudo isė
ah qajė e renko o atdhe
qajė e loto e gryka e alltisė

se nuk mbet kund trim mbi dhe

ballin qe ja qėnisė tradhtisė

ballin qe ja qendisė llafazanisė
kahdo jarget plle

rrejnė mashtrojnė bishtėrojnė

mbi dheun e tė parėve lodrojnė

me pshtymat e zeza tė orgjisė
ata pervetsojne
gjithqka me anė te vet lavdisė

ata kėmbet gjarpėrore i maskojnė
me lekuren e barkun e zvaarranisė

atdheun kahdo krahinat duan ti kafshojnė

pjella e kopilisė

malet e fushat renkojnė

nga klanet e demagogjisė

rrenat kahdo jarget po i shtojnė

ne tokat e shejta tė etnisė

dobiqat kan nise po hymnizojnė


rro“lin e luajnė tė madhėshtisė

kohrat e zeza triumfojnė

falltorė po shet tregu i zi

me vija fateah tė perthurta

edhe shiu qanė kohorė
se shum ne radhė jan vargisė
sarhosh e mizorė
ne radhet e tradhtisė

klanegji primitvgji pazargji

e disa kurva mashkullore
me ushkure te pshurrta
po shesin neper treg te kohes burrni
ma i zi kurr nuk ka qenė moti
as tregu

shqipnia ra me krye ne hi
koha rruspi e djegu

e ne gjak e ne prroje po i ece loti
se i lėshuan kahdo ujė tė zi

i zi per ti shkue moti

kan dalė edhe tjere ushkurgji

tė zi disa janme farė

te mbrendshem armiq

kopila e tradhtarė

te dy ftyrave tregtarė e hileqarė

perzie me shkja e shkinė

ne qdo mot e stinė

grryejn neper fe

me klane

me thoj grryejn ne atdhe

ne shqipni e fushe dardane

grupe te perlyere ma jargė tė armikut

duke mbledhur himgirzisht
neper kembe ushkuret

nga shkerdhimet pansllaviane

ata rruspisht vrapojnė

udhkryqeve vampiriane

e me demon shartojne zgjyret
e kembet e kthetrat me rruspihane
atdheun kahdo e tradhojnė
ardhmerine e e jeterat
nuk ia lene te lulzojne

ah kohė demoniane

vampiret ty te shartojnė

deri sa nje ditė armė za rane
token e te parve te pastrojnė

deri ather do tė rėnkon shqipnia
por arnet besnike kombtare
nje dite do te drejtohen kah tradhtia
nuk shkelet jo keshtu toka shqiptare

pse don sarhoshi e rruspija
derisa armet te jen besnike
e me flake e zhare
nuk shitet per kurva metelike
toka e shejte shqiptare
nder kthetrat e kurthat armike
do te bien nje dite armet batare
do te bien
do te ndihen
aq sa rruspijat kohra dredhanike
nuk do dijne
kah me ikė
nga brogadat etnike patriotike
nga armet besnike qelike
shqipnia nuk ndahet keshtu me te pa besė
e krahinat me hendeqe e thikė
e hajde secili vampir ma i zi me ves
e thyej
e shkyej
atdhe
jo jo shqipnia ka njji fe e nji dhe
nji komb
e kufij me gurė
ajo esht e pa prekur shejterisht
e ka nje flamurė
kush luan me te rruspisht dredhanisht
varr do ti bėhet pa gurė
atij dhe secilit tradhtarė karrabisht
qe zgerdheshė
e atdheut don ti hyn ne vesh
e ne sy
kahdo per ta gjveshė
e per ta thy
nuk thehet jo shqipnia etnike
globin mbrapsht ka per ta kthy
e maskat si duron armike
as klanet e tradhtisė

yjet nje dite qiellorike
do te shendrisin bashkimin
vendin tonė magjik
token e bekuar te etnike shqiperise
deri ne adriatik
kot e ka kot
secili armik
deri sa te jet pushka me barot
nuk shembet dheu etnik
shqipnine e ndihmon ai zot
zemren ja ben qelik
e toipat me barot
arte do te shkruhet liri shkrola
shqipnia do te jet e para
sa te ket adem jashara
oso kuka e mic sokola
nuk humbet jo jo fara
siq mendon i huaj
e tradhtari
gjaku i shqiptarit nuk behet ujė
ai esht flake e kuqe e zhari
Nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik 19-03-11 09:14

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Shum jan que do pjella t' shkines
autori xhelal ferizi
shum jan que do pjella te shkines
kush sokakut e kush ledines
turr e vrap hypur mbi rrota
kah po i mson bota e europa

kush i zi ne cak te tradhtisė
kush pas tė zezes histerisė
dikush mshefur mbas ndoj prite
gjuajn shigjeta mbi yj drite

plot me helme helmatare
gjuajn me errsirė toka shqiptare

gjuajn me helm zemrat e atdheut
ata hijenat e nen dheut

gjuajn n' sternipa t' skenderbeut

gjith far pjelle e katrani
se kshtu msua i paska arkani

shalipuri e milloshi
soj qetniku e farė sarhoshi

paskan dalė kta me orgji
gjah me gjuajt ku i thonė shqipni

ngopė raki e pjerdhė shkinore
msy e kan token arbnore

me gjahtarė e do kopila
shkelin lule e karajfila

s' duan me lenė mbi tokė e dhe

diellin shqip lirinė me e nxe

por se zemren e kan shkinė
msyjnė bajraqe e msyjnė krahinė

siq i mson padroni shkja
me e futė thiken vllau me vlla

qesin gjuhė neper duhama
nisene msyhen me rropama

e her te heshtur ne forme taktike
gjith tue msy shqipninė etnike

pasi ai n' shkje mirė esht shkerdhye
u nis pa u la atdheun me e thye

mbasi e puthi qirilicen
don me i vu shqipnise kapicen

mbasi hasmi e ka bekue
her tue e pjerdhė her tue kryque

pasi ushkuret te ja ket zhveshė
pasi e msoj si me u zgerdheshė

edhe l'shoj si e lshon zagarin
tu e lpi zvarras gospodarin

i dha erė kah me nuhatė
me nda klane e tarikat
'
mos me i lėnė kund bashk dy fe
as dy gurė pėrmbi atdhe

Autori ne mergime i rrezikuar nga klysht e tradhtisė xhelal ferizi

lirik 19-03-11 10:02

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Eh shqipni oj tokė rrethue
autori xhelal ferizi
Moj shqipni tokė e rrethue
me qakaj qe jan t' djallzisė
qe kahdo duan me t' kafshue
ti ndersejne bishat te tradhtisė

nuk te lene me u zbukurue
agjentura e trinitrisė
kahd o ne vorre te duan ndertue
me dhe te zi te ardhmerisė


her parisi e vatikani
moska athina e artemija

her latini e pansllaviani

me ti vu prangat e kqia

pse ti bejne nga njiqnd hile
e ti ndrrojne nga njiqnd fe
se te qeshin ne buzė kopile
te gjith armiqt qe jan mbi dhe

kurthat prore po ti qesin
kahdo ne udhe ta mbjellin vesin
me pengesa e me krahina
keq me t' shkue ty moti e stina


AH ATA QOFSHIN MALLKUE
qe s' t lan ty me rrezatue

gjith tue te ndejt ne kurtha e prita
ti burgosin djemt petrita

e nuk te lan kund pa te perlye
as ushtri as shprese pa te thye

as shqiptarė kund s' lan pa lot
nuk po njohin mshirė as zot

veq se turren mbi shprsė tande
me ta thye tė ardhmen si krande

her moskova e her parisi
per me te thye si krande lisi

cunga ne rrota te kurdisin
her me rrena te stolisiin

si tua duan qejfet ne pazare
thue po je nje gjė lecktare

kurtha zhgjyre i persheshin
duan te vrasin duan te gjveshin

duan ti shuajn djemt e ushtrisė
idealet e lirisė

kund te mos lene sokol mbi dhe
kund ne trup te mos lene pa te bre

mallkua qofshin neper breza
po ti mbjellin keto te zeza

me gjarpij qofshin gjithmonė
e ne udhe paqin demon

edhe satan e tjerė lugeter
po si s e lan lojen e vjeter

veq si u turren tok s shqiptare
pse i ndersen rusia n- pare

ju jep gaz ju jep ndoj leter
per ta luajt lojen e vjeter

kund ne shqipni te mos ket petrita
qe ti ndalet hovi e rrita

e te mos ket ushtri kombtare
as brigada qlirimtare


veq pse keshtu e don gjaksori
rusi e shkjau ai belaqori

por kesaj radhe keq je hy

si pa mend edhe pa sy

droj europė s e ke gabue
shqipnie doret pse e ke lshue

e ndegjove moskovė shkinen
droj shqipnia ta kthen shpinen

si njiher e per gjithmone
te mos jesh ma mikja e jonė

mbasi vet po e zgjedhė ket lojė
qe mqisine e shndrrove ne plojė

nuk le lidhe as n' shprese t: re
besė te ardhme kund me nxe

keq ja dredhe shum shqiptarit
veq per hater te barbarit

per ndoj treg a ndoj kontratė
e ndoj gjė ku mund me zhvatė

por moskova ka shum hile
je mashtrue moj karajfile

se aq leht se mashtron masken
shkinė moskove at larasken

qe ne nji gisht boten po e sjellė
kahdo zi e sherr po mbjellė

njind dredha ti nxjerrė n' shpinė
kra e ka at serbi shkinė

spnaje hindus mongol e kinė


edhe tjerė moj karajfile

argjentine e toke brazile

kubė e te tjerė kahdo kah globi
droj se i dit do te jesh lojė kombi
si nj qyqe ke me mbete
as me toke eas me det

se mqisia keshtu s ndertohet
udha e jote po gabohet

keshillen time s e ndegjove

gzofin tash e rrotullove

porse gzofi i shqiptarit
mund te ja ndrroj qmimin pazarit

bese keq ti do te pendohesh
ndoshta keq edhe hidhrohesh

por se vone ather do te jet
vula e jote vlere nuk qet
as ne akte as ne shkrime

veq mbi dhe do te mbetsh jetime

do te bien n emend ty fjalet e mia
kshilla ime edhe urtsia

kah te duash shko me dy biga
se jem ngope me pune te liga

hiq me pak se tremij vjet
kurtha ne toke e kurtha ne det

s po i duron ma dot shqipnija
vulė pas vule kah tradhtiaa

por se kurrė s' dite kimetin
lott e mia e kan mbushė detin
gjaku im keq ka skurrue
ti me sllav je kumbarue

neper shekuj ne tregje tua

gjaku im ka ece si prrua

por se ne udhen do e gjejmė
drue miqsi ma nuk do te ndjejmė

as ndoj ndjenjė kund nen ket diell
per veq zotit qe esht ne qiell

edhe forces ne are besnike
e djelmnise ne shqipni etnike

pale s dihet si ece moti
kend per mik na edergon zoti

mbasi ti talelsh me ne
kund ndoj shprese s' na e le mbi dhe

her burgos her dredh zingjirin
me dick martyn koke vampirin

e po i ndjeke me loje tradhtare
djemt te ushtrise tone qlirimtare

veq pse ata ishin petrita
ne flake te barotit ne per prita

qe i kan dalur shkjaut per para
deri n' mesdhe te mos shtrihet fara
permbi troje asaj ane

te shtrihet fara pansallavine

ti mirnjohse s je per ne
veq na i shet gjith gure e dhe

toka te mira e bashtina

veq pse kshtu te thone shkje e shkina

por s ete bukurat kopshtije
tokat tona ne flald e hije

e me diell me rreze ari
qe na i la ne tapi i pari
as nuk shiten as nuk blehen
per se gjalli kurr nuk thehen

deri se te jen armet besnike
do te rrijn n shqipni etnike

e nuk vehet andej kapica
kah e bukur amitrovica

as qetnike ajo shubare
se jan trojet gjithshqiptare

se po vjen tu u nxe qeliku
e nuk merret albaniku

ibri i bukur me lugina
veq pse dashkan shkjau e shkina

edhe kodrat e asaj ane
per raketa pansllaviane

me vu baza atomike
me e shemtue shqipninė e tnike

mitrovica diellanike
esht gjithmone shqipni etnike

edhe nadej ku i bje kufiri
ku ka gja e gjurmė iliri
prandaj tokat qe jan te parfve
nuk i lshojm n kthetra t' barbarve

djemt e ushtrisė kurrė mos na i prek
se me ne po ndane hendek

besa keq punet po shkojne
udhet tona po ndryshojne

mate koken mendjen trurin
mos na i luaj megjat e gurin
as petritat e ushtrisė
qe jan fatosat e lirisė

ata ty borgje nuk te kan
pse po i mbylle per pansllavian

pse po behesh ka argate
oj europe oj qyqe nate

shum e cekt neper mendime
pse po sjell kombe e mallkime

pse po e preke te shejt ushtrinė
pse i burgose shqipnis djelmninė

autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:57.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.